Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - singularis

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Pracovní prostředí / Re:Nautilus a externý disk
« kdy: 09 Říjen 2021, 17:06:39 »
Firefox tam odmítá stahovat, když je „Stažené“ symbolický odkaz někam jinam, asi proto, že to považuje za bezpečnostní riziko.
To vypadá, že ten FF bude asi taky snap....
Jinak zamezit tomu lze použitím parametru --classic při instalací snapů, pak není zápis mimo domovský adresář problémem.
Ale zdaleka ne u všech snapů to jde/povolil to autor...

Toto snap není, spíš jsem se jen špatně vyjádřil/a. On tam úplně stahovat neodmítá, jen si to nenastaví jako výchozí místo pro stahování při vytváření profilu a nasměruje stahování místo toho do domovského adresáře. Když se ten symbolický odkaz nastaví jako cíl stahování ručně (v nastavení prohlížeče), Firefox tam stahovaný soubor uloží, jak má.

O tom, co je snap a co ne, mám naštěstí přehled...

2
Internet a sítě / Re:Jak na update Firefox 93 u 64bit Ubuntu 16.04?
« kdy: 09 Říjen 2021, 16:56:37 »
Také je možnost tam Firefox nainstalovat jako snap, ten se bude aktualizovat pořád. Mohou s ním být sice problémy (např. nižší výkon), ale pro tento případ mi to připadne jednodušší.

3
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Umax U-box J50 Pro
« kdy: 08 Říjen 2021, 13:51:37 »
Zdar,

aktuálně používám starý Intel NUC a jsem s ním spokojená/ý, i když má pár nevýhod (hlavně slabé chlazení a opravdu slabý výkon grafiky, což odpovídá slabému a úspornému procesoru). Má ale nízkou spotřebu a stačí skoro na všechno, co dělám. Asus PN50 mám také, ale po vymontování Wi-Fi modulu měl problémy s připojením k síti (a vypadávalo spojení s USB-C dokovací stanicí), tak ho teď používám jako offline systém, což znamená, že ho používám jen občas a nemám na něm mnoho dat. Ale nastavení v BIOSu měla obě tato miniPC spoustu a jiné problémy jsem s nimi neměl/a (vlastně ještě ten Asus PN50 vyžadoval kvůli grafice hodně nové jádro, starý Intel NUC si vystačí s Linuxem 5.4).

Modelům s eMMC pamětí se rozhodně vyhýbám, to je jeden z příznaků, že s tím zařízením toho nepůjde moc dělat.

4
Pracovní prostředí / Re:Nautilus a externý disk
« kdy: 08 Říjen 2021, 13:21:30 »
Záložka je dobré řešení, ale já si raději ten příslušný podadresář na externí disk rovnou umístním (předpokladem je, že ten externí disk bude k počítači připojený trvale a že se bude připojovat pomocí záznamu v /etc/fstab, ne jako výměnný disk). Na to jsou dvě možnosti:

Buď daný adresář (např. „Videa“) kompletně smažeš (resp. spíš přejmenuješ) a na jeho místě vytvoříš symbolický odkaz na adresář na externím disku. Většina programů to přijme a začne využívat ten adresář na externím disku, ale můžeš narazit na problém s aplikacemi instalovanými jako snap a také Firefox tam odmítá stahovat, když je „Stažené“ symbolický odkaz někam jinam, asi proto, že to považuje za bezpečnostní riziko.

Pro případ problémů je tu ta druhá možnost. Záznam typu „bind“ v /etc/fstab, který tím externím adresářem ten původní úplně překryje. To už přijmou všechny programy, jen pak už bez toho externího disku normálně nenabootuješ, takže je lepší vědět, co děláš.

5
Obecná podpora / Re:Jaký filesystem na externí HDD?
« kdy: 11 Září 2021, 20:22:05 »
Btrfs na jednom externím HDD používám a jsem s ním spokojený/á. Jen je třeba si dávat pozor, aby nedošlo místo, ale s trochou znalostí jde pak vyřešit i to. S ZFS zkušenosti nemám. Ale kde nepotřebuji vlastnosti btrfs, tam volím ext4, protože se nechci starat o pododdíly (subvolumes) a u ext4 vím vždy přesně, kolik je volného místa.

6
Obecná podpora / Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« kdy: 08 Září 2021, 16:56:38 »
Určitě bych se vyhnul/a nejnovějším modelům. Čím novější, tím spíš budou problémy s ovladači a budeš muset čekat na nejnovější verzi jádra, kde je vyřeší. Co se týče grafiky, doporučuji Intel (integrovanou) nebo AMD (karta, nověji i integrovaná); s kartou NVIDIA jsem měl/a problémy (NVIDIA má sice lepší technické parametry, ale za ty problémy mi to nestojí). Flash disky jsou dobré maximálně na jednorázové přenášení souborů, při dlouhodobějším používání mají zoufale nízkou životnost, takže se brzy porouchají, na systém i data je určitě potřeba SSD disk; použít se dá i klasický 3,5" HDD, ale má vyšší spotřebu a zdržuje.

U SSD disku je potřeba si vybrat SATA III disk, nebo M.2 (ve variantách: M.2 SATA / M.2 PCI-E 3 / M.2 PCI-E 4). Těžko říci, co je lepší, protože SATA III SSD se dá lépe zapojit do starších zařízení a jsou na něj celkem levné adaptéry na USB3, přes které je připojíš kamkoliv. Také se s ními mnohem lépe manipuluje a lépe snášejí dlouhodobou zátěž. M.2 SSD jsou sice rychlejší a u novějších notebooků už musíš použít je, ale k manipulaci s nimi potřebuješ šroubovák a velkou dávku šikovnosti, a USB adaptéry na ně jsou drahé.

V každém případě je ale SSD disk vždy podstatně výhodnější než srovnatelný flash disk. SSD disk je nejen rychlejší, ale hlavně má podstatně větší životnost (flash disků se mi porouchalo už asi pět, SSD disk zatím žádný, ani ten nejvíc zatěžovaný).

S podporou RAM a procesoru jsem v Linuxu nikdy žádné zvláštní problémy neměl/a, to už spíš u té grafiky záleží na tom, co budeš používat za aplikace. Výkonnější grafika je nutná na 3D hry (ne na všechny), na náročnější editaci videa a možná i na 3D modelování. Na všechno ostatní by měla stačit i slabá integrovaná grafika.

To jsou moje osobní tipy.

7
Obecná podpora / Re:Kopírování souborů na exterák
« kdy: 02 Září 2021, 16:22:29 »
Ještě bych dodal/a, že doba, jak dlouho bude ještě kopírování pokračovat, závisí na typu externího disku. Nejdelší je u USB2 flash disků, kdy to klidně může i deset minut; nejkratší bývá u SSD disků. Ale softwarově odpojit disk je opravdu potřeba, jinak tam nebudou všechna data, v horším případě bude poškozený i souborový systém a budeš ho muset opravovat.

8
Obecná podpora / Re:zmizel panel nástrojů xubuntu 20.04
« kdy: 17 Srpen 2021, 17:00:24 »
Toto se mi už také jednou stalo. Nevím, čím to bylo způsobeno, ale řešením bylo kliknout pravým tlačítkem na plochu, zvolit Správce nastavení, tam otevřít „Panel“ a tam je pak možnost vytvářet a mazat panely.

9
Citace
sudo sudo -u _apt env -C / bash
Tam má být opravdu dvakrát sudo?

Fungovalo by to i s jedním, to druhé jsem tak dal/a jen pro jistotu. Také by fungovalo toto:

Kód: [Vybrat]
sudo runuser -u _apt -- env -C / bash

---Jiná možnost: Kdyby byly takové prpblémy, že by se apt  kvůli právům nedostal k mému lokálnímu zdroji, tak co kdybych pouze přidal právo na čtení pro vlastníka, skupinu a ostatní  jenom pro tu složku /home/david/local-debs se vším co obsahuje, a pro složku /home/david bez rekurziního způsobu, a pro složku /home bez rekurzivního způsobu; zatímco práva na spouštění a práva na měnění obsahu, bych u všech souborů a adresářů  nechal na pokoji a zbytečně do nich nezasahoval. Je tento návrh použitelný?

Ano, je, až na to, že u adresářů jsou potřeba práva „r“ i „x“ (ale zdá se, že v dialogových oknech zahrnují obě pod označení „čtení“). Můžeš to udělat dvěma příkazy:

Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+rx /home /home/david
sudo chmod -R a+rx /home/david/local-debs

---Nebo jiná možnost:  Kdyby byly takové prpblémy, že by se apt  kvůli právům nedostal k mému lokálnímu zdroji, tak co kdybych svůj lokální zdroj umístil přímo pod / Taky by to šlo? Ikdyž takové řešení se mi moc nelíbí.

Přesně toto řešení používám. Mám adresář „/apt-mirror“ a v /etc/fstab mám externí disk nastavený tak, aby se připojoval tam.

10
Máte na mysli to, co se nastavuje, když na tu složku local-debs kliknu pravým tlačítkem myši a vyberu vlastnosti - oprávnění? A tam stačí, když zkontroluji nebo opravím, aby kromě vlastníka měli i "ostatní" přístup alespoň pro čtení?
Ano, mám na mysli přesně to, i když je to v tom dialogovém okně pravděpodobně dost zjednodušené.

Jestli v novém vydání Ubuntu nebude domácí adresář dostupný uživateli apt a přitom budu chtít svůj lokální zdroj softwaru mít v domácím adresáři, tak pomůže když zadám příkaz
Kód: [Vybrat]
chmod 744  -R /home/uzivatel ? A je ten příkaz dobře zvolený? A budou vyhovovat práva 744? A stačí ten příkaz zadat jako obyčejný uživatel, čili bez sudo?

Ten příkaz dobře zvolený rozhodně není, protože „-R“ znamená rekurzivně, takže to příslušná práva nastaví souborům i adresářům, které budou v adresářové struktuře pod daným adresářem, což nejspíš není to, co chceš (v domovském adresáři je např. klíčenka s hesly; opravdu chceš hypotetickým hackerům, kteří se ti nabourají do počítače pod neprivilegovaným účtem nějaké systémové služby, ulehčit práci tím, že jim zpřístupníš svoji klíčenku ke čtení?). A také se pak možná budeš divit, proč máš v domovském adresáři všechny soubory označené jako spustitelné...

Správný postup v případě, že si bude „apt update“ stěžovat na nepřístupný místní zdroj, je například: otevřít si nové okno terminálu a použít příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo sudo -u _apt env -C / bash(Budeš muset zadat svoje heslo.)

Tím si otevřeš bash v kořenovém adresáři, s právy uživatele _apt. Následně se příkazem „cd“ budeš adresář po adresáři přesouvat k adresáři, kam potřebuješ zkontrolovat přístup. Pokud do některého adresáře „cd“ odmítne vstoupit, budeš vědět, kde máš ta přístupová práva opravit.

A přiřadit vlastnictví adresáře /home/david/local-debs uživateli _apt příkazem „chown“ nic nevyřeší, pokud _apt nebude schopen vstoupit ani do adresáře /home/david.

11
Provozuji několik offline počítačů a jako nejjednodušší řešení používám „apt-mirror“. To stáhne všechny balíčky z repozitáře a vytvoří na disku (v mém případě externím USB) kompletní zrcadlo celého repozitáře (nicméně v Ubuntu 20.04 se k tomu ještě musí stáhnout soubory „Commands.xz“ nebo tak něco).

Ale pokud nechceš stahovat cca 200 GiB balíčků (možná 400, pokud bych chtěl i architekturu i386, např. kvůli wine) a skladovat na disku spoustu věcí, které v životě nepoužiješ, jako dobré řešení mi připadne „apt-offline“ (viz manálovou stránku http://manpages.ubuntu.com/manpages/focal/en/man8/apt-offline.8.html), to mám vyzkoušené, že funguje. Princip je takový, že na offline systému vytvoříš jakýsi „otisk“, ten přeneseš na online systém, tam mu řekneš, co chceš instalovat, on vyřeší závislosti a postahuje do archivu (tuším zip) vše, co bude potřeba, to pak přeneseš zpět na offline systém a tam nainstaluješ. Výhodou je, že tímto způsobem lze offline systém i aktualizovat, protože apt-offline podle otisku pozná, jaké verze balíčků tam jsou, a tak může stáhnout prostě jen aktualizace.

Ale je potřeba si nastudovat, jak to funguje.

Jinak, při používání lokálních repozitářů buď extrémně opatrný na přístupová práva. Aby to fungovalo, adresář s repozitářem musí být z kořenového adresáře dostupný uživateli „_apt“, což třeba /media/david/něco normálně není. /home/david/local-debs zatím ano, ale v příští LTS verzi už asi také nebude (prý nebudou domovské adresáře uživatelů přístupné jiným uživatelům).

12
Tak že by přeci jen ta práva? V /home stačí oprávnění uživatele, jinde musí být práva root. Nebo se mýlím?

S tím rootem určitě ne, problém musí být v něčem jiném. Ale nejprve je potřeba začít rozlišovat mezi spouštěči (*.application) a skripty (*.sh), protože každý z nich může v GUI fungovat jinak.

U skriptu je potřeba zjistit vlastnictví. Pokud je vlastníkem skriptu jiný uživatelský účet než ten, pod kterým se uživatel snaží skript spustit, je potřeba to zvlášť ošetřit. Také je třeba ověřit, že cílový uživatelský účet má přístup do adresáře, kde je skript uložen (což ale v tomto případě zřejmě platilo).

Vtip je v tom, že když obyčejný uživatel (ne-root) zkopíruje soubor z jednoho adresáře do druhého, automaticky tím přebere vlastnictví na sebe, takže by v podstatě stačilo skript zkopírovat o adresář vedle, původní smazat, přesunout kopii nazpět a mohl by začít fungovat.

13
Ubuntu Server / Re:Obnova mariadb zo súborov ibd a frm
« kdy: 19 Červenec 2021, 17:22:53 »
Nevím, zda to bude fungovat i s MariaDB, ale mám zkušenost s obnovováním tabulek MySQL po poškození databáze. Jednak musíš rozlišit, zda jde o tabulky s engine InnoDB (což bude tvůj případ, protože datové soubory mají příponu „.ibd“), nebo MyISAM.

Jde-li o InnoDB, tabulka by se měla dát obnovit následujícím postupem („schema.tabulka“ nahraď označením konkrétní tabulky):
 • „DROP TABLE schema.tabulka;“ — odstraní případné zbytky po tabulce
 • „CREATE TABLE schema.tabulka ...;“ — je nutno vytvořit tabulku s naprosto přesně stejnou strukturou, jakou měla předtím. (Pokud se ti nějak podaří přesvědčit databázi, aby viděla alespoň strukturu té tabulky, můžeš k jejímu zjištění použít příkaz „SHOW CREATE TABLE schema.tabulka;“.) Nesmí se lišit ani šířky sloupců, pořadí výčtových hodnot, collate textových sloupců, typy klíčů apod.; pravděpodobně se mohou lišit komentáře a hodnota autoinkrementu. Asi se může lišit i název tabulky (ale názvy sloupců a klíčů spíš ne).
 • „ALTER TABLE schema.tabulka DISCARD TABLESPACE;“ — Tento příkaz smaže datový soubor „tabulka.ibd“.
 • Následně do příslušného adresáře nakopíruješ ze zálohy ten původní „tabulka.ibd“.
 • „ALTER TABLE schema.tabulka IMPORT TABLESPACE;“ — SQL server by měl vzít dodaný ibd-soubor, interpretovat ho podle specifikace tabulky a celou tabulku znovu sestavit (u velké tabulky to může trvat dlouho). Pokud budeš mít štěstí, skončí to funkční tabulkou.
Ale jak říkám, neručím, že to bude fungovat. A neplatí to pro MyISAM tabulky, tam má každá tabulka samostatný soubor s daty, který by mělo stačit (k odpovídajícímu souboru s příponou „.frm“) jen nakopírovat do adresáře a restartovat SQL sever, aby si ho všiml.

14
Obecná podpora / Re:Vypnutí obrazovky
« kdy: 18 Červenec 2021, 17:29:31 »
Toto řešení se hodí i mně, nicméně když vypínám obrazovku kliknutím myší na ikonu, s velkou pravděpodobností se mi myš pohne a obrazovka se zase zapne. Vyřešila to změna spouštěče na:
Kód: [Vybrat]
bash -c 'sleep 2; exec xset -display :0.0 dpms force off'
To mi dá další dvě sekundy na uklidnění myši. Píšu to sem, kdyby někdo měl stejný problém...

15
1. Jó, Menulibre/Alacarte/Mozo, to už mám taky za sebou. Moc se rádi nemají, ale stačí pochopit jak to funguje (soubory *.desktop) - nezkušenému to ale může "zamotat šišku", meníčka to opravdu rozbije...
2. Virtualizace je sice hezká (i když ne každý má na to dostatečný HW), ale hlavně - spousta věcí nefunguje pořádně ani nativně, natož ve virtuálce, to je ten "problém".  Pokud např. zkoušíš rozchodit HW akceleraci videa grafikou, je ti virtuál celkem k ničemu (ano, ve Windows je to mnohem lepší).
„i když ne každý má na to dostatečný HW“ — Myslím, že v tomto ohledu se situace mění k lepšímu. Já nyní provozuji virtuální počítače i na procesoru Intel Celeron J3455 (2 jádra, 4 vlákna, 2300 MHz) s 8 GiB RAM a jsou sice trochu pomalé, ale jde to a zvládnu i dva virtuální počítače najednou. A běžné kapacity SSD disků už se také blíží k terabajtu, takže i ty nejlevnější nové notebooky virtuální počítače bez větších potíží zvládnou.

„Pokud např. zkoušíš rozchodit HW akceleraci videa grafikou, je ti virtuál celkem k ničemu (ano, ve Windows je to mnohem lepší).“ — To je pravda, na takové případy používám samostatný systém (nyní ho mám na „dual-boot“, ale připadne mi, že nainstalovat ho na externí SSD disk by možná bylo lepší). Zrovna hardwarovou akceleraci videa raději vypínám, protože mám skoro všude tak slabé grafiky, že CPU to zvládne lépe. (Alespoň mám takový dojem.)

16
1. S tím /home je to částečně pravda, občas může něco vyústit až v nemožnost se přihlásit (třeba login loop). Nicméně tohle se zase poměrně snadno opravuje. Tvůj způsob je sice účinný, ale podle mě až zbytečně radikální. Tohle se dá lépe řešit rsync zálohou s vyloučením objemných položek (tj. zálohovat jenom konfiguráky) a případnou obnovu provádět pouze v případě potíží (= skoro nikdy)..

2. Na systému se naopak toho pokazit může poměrně dost. Navíc často a rád experimentuji, což bych si tolik bez předem vytvořeného snapshotu "netroufal".
Péči o filesystém považuji za základ, mám na to napsaný skript který se o to automaticky "stará". Proto potíže nemám.  ;)

P.S. Víš o tom, že na každém ext4 existuje 10% "nevyužitelného" prostoru který ale lze předisponovat (nebo část) ve prospěch std. uživatele?
Na větším oddíle je to totiž docela dost co normálně leží "ladem"...
Kód: [Vybrat]
#změna z 10 na 2%
sudo tune2fs -m 2 /dev/sdXY

Možno provést online, změna se projeví okamžitě.

„Nicméně tohle se zase poměrně snadno opravuje.“ — Jak kdy. Šlo to snadno, když měl domovský adresář omylem vlastnictví root:root, což způsobovalo login-loop. Ale jindy se mi stalo, že se nějak zbláznilo Pulseaudio, nešlo vůbec zprovoznit zvuk a přetrvalo to i po restartu (a projevovalo se to jen v tom jednom uživatelském profilu, na jiných zvuk fungoval normálně). Teprve po několika restartech to zmizelo, takže obnova nebyla nutná. A ještě na Ubuntu Studiu 18.04 jsem si zkoušel/a editovat menu programem Menulibre a ten tu strukturu menu úplně zničil. Nyní už vím, jak bych to opravil/a, jenže tenkrát jsem to nevěděl/a, takže obnova ze zálohy byla nutná.

„Navíc často a rád experimentuji“ — To já také, jenže já experimentuji ve virtuálních počítačích, kde jsou snapshoty celého systému normální vlastností virtualizace a otázkou kliknutí na pár tlačítek. To se pak experimentuje pohodlně a bezpečně...  ;)

„Víš o tom, že na každém ext4 existuje 10% "nevyužitelného" prostoru“ — To jsem nevěděl/a, ale podle http://manpages.ubuntu.com/manpages/focal/en/man8/tune2fs.8.html a jiných zdrojů je to jen 5%. Navíc takto nevyužité bloky určitě podléhají operaci TRIM, takže mohou napomoci zvýšit životnost SSD disku, a prý pomáhají i snížit fragmentaci. Naprostou nezbytností pak jsou na kořenovém (systémovém) oddílu, kde umožní, aby nezhavarovalo úplně všechno (kromě jádra), když se nějaký ztřeštěný program rozhodne do /var/tmp zapsat víc, než se tam vejde. Na externích discích ale asi velký význam nemají, takže tam může být ten příkaz, který uvádíš, užitečný. Také u několikaterabajtových oddílů má smysl tu rezervu snížit, ale třeba u šedesátigigabajtového systémového oddílu bych to nedělal/a. V každém případě ale děkuji za tip.  :)

17
1. Podle mě je to přesně naopak - systémový oddíl ano, /home spíše ne, tam to takový význam nemá a třeba pro oddíl s filmy bych to používat rozhodně nechtěl, to bych se místa nedopočítal.  A nedávno na btrfs jako vých. přešla např. Fedora...

U /home se mi btrfs velice osvědčilo; mohu si tak z některého domovského adresáře udělat pododdíl (subvolume), ten naklonovat (snapshot) a při každém startu systému daný domovský adresář (skriptem) smazat a nahradit novým klonem snapshotu, tím pádem se při každém startu smažou všechny změny provedené z daného uživatelského účtu (na ext4 by totéž nešlo jinak než obrovským kopírováním).

Moje zkušenosti jsou takové, že systém jako takový se mi „rozbije“ jen zřídka, naopak se mi už minimálně dvakrát „rozbil“ domovský adresář, protože nějaká aplikace někam do konfigurace zapsala nějaké nesmysly a něco se tím úplně pokazilo. Do systémových adresářů běžné aplikace zapisovat nemohou, takže tam se to tak snadno nepokazí.

Velká výhoda ext4 je, že když dojde místo, tak prostě smažeš nějaký velký soubor a hned máš spoustu volného místa. Btrfs je v takové situaci příliš „inteligentní“, takže si bude stěžovat něco ve smyslu: „Nemám dost volného místa, abych mohlo smazat ten soubor.“

18
Nerozumím, co je to „nalogovat“ pevný disk. Pevný disk se dá připojit (buď USB kabelem, pokud je v AKASA boxu, nebo SATA kabelem sám o sobě) a zapnout; v systému pak můžeš připojovat oddíly na tom disku, ale to už je něco jiného.

- Lze nejak omezit pristupy na HDD i kdyz neni v U18 nalogovan ?

Omezit přístupy na HDD lze např. následujícími způsoby:
 • Odpojit HDD od počítače (nečekaně  ::) ).
 • Odpojit HDD od napájení.
 • Zakázat port v BIOSu (zejména SATA, ale lepší BIOSy by to měly umět i s USB porty).
 • Zakázat přístup parametrem jádra (jen pro pokročilé uživatele).
  OS Error:[Errno 30] Read-only file system: '/var/log/dist-upgrade/main.log.partial
(muze byt v tomto opisu ze scr terminalu nejaky preklep !)
I polozka menu 'grub' rve cca.:  'cannot create' ... 'Read-only file system' !

singularis  mohlo by to mit souvislost ????

Mohlo, ale úplně jisté to není. „Read-only file system“ to může hlásit i tehdy, pokud pracuješ s pododdílem jen pro čtení (read-only subvolume). Přesněji to zjistíš příkazem:
Kód: [Vybrat]
findmnt / | cat(Za „/“ dosaď cestu přípojného bodu tvého btrfs filesystemu.)

Pokud se ve sloupci „OPTIONS“ ukáže „ro“, je to ten problém a budeš muset použít moje řešení (nebo celé btrfs znovu zformátovat). Pokud se tam ukáže „rw“, je to něco jiného.

19
Situace s přeplněným btrfs oddílem jsem nějakou dobu zkoumal/a a doporučuji btrfs nepoužívat pro systémový (kořenový) oddíl; použitím ext4 si uživatel ušetří spoustu starostí. Btrfs je podle mě ale vhodné pro domovské adresáře (/home) a pro uživatelská data.

V případě, že opravdu dojde místo, se může stát, že btrfs balance se zasekne. V takovém případě se systém souborů vynuceně přepne do režimu „jen pro čtení“ (což je katastrofa, pokud jde o kořenový oddíl...), takže už z něj pak nelze ani nic mazat. Tuto situaci lze vyřešit následujícím způsobem:

1. Odpojit souborový systém a připojit ho s parametrem „skip\_balance“ (ten zabrání, aby se znovu spustila přerušená operace „balance“ a vynutila přechod do režimu jen pro čtení).
2. Přidat k souborovému systému pomocné blokové zařízení pro zvýšení kapacity (může to být např. flash disk, malý oddíl vytvořený v LVM nebo soubor jako „loop-zařízení“) — alespoň 2 GB. (Příkaz „btrfs device add“ — viz manuálové stránky.)
3. Smazat nějaké snapshoty, velké soubory apod.
4. Znovu spustit brtfs balance a počkat, než doběhne.
5. Odebrat ze souborového systému pomocné blokové zařízení.

Ale není to postup, který by mohl provádět začátečník, a dost pochybuji, že k tomu existuje nějaké GUI...

20
Ty máš zřejmě bitovou kopii celého disku a k tomu ještě dělanou tím příšerný MS nástrojem - to je velice špatně. Taková záloha je naprosto k ničemu - teď ses o tom sám přesvědčil...

Nechtěl/a bych, aby to nepozorným čtenářům vyznělo, že bitové kopie disku či oddílů jsou na nic. Bitová kopie systémového oddílu je totiž hlavním způsobem zálohování systému, který používám, a zatím se mi vždy osvědčila (na rozdíl od TimeShiftu, který mi už dvakrát zhavaroval — nedokáže si poradit s nedostatkem místa na disku ani při zálohování ani při obnově, zatímco obnovování bitové kopie žádné dodatečné místo na disku nepotřebuje).

Jednak, pokud je bitová kopie dost stará (tedy z doby, než se začaly problémy objevovat), měla by její kompletní obnova problémy vyřešit (pokud nejsou jinde, např. ve vadném hardware). A jednak z bitové kopie celého disku lze v linuxu (tzn. ne ve Windows) získat i jednotlivé oddíly, a dokonce je i připojit jako souborové systémy, takže z nich pak lze vykopírovat i konkrétní soubory. (Ale mnohem pohodlnější je mít bitovou kopii jednotlivých oddílů, protože pak se nemusí řešit detekce oddílů a udělá se prostě „sudo mount -t ext4 -o ro soubor.img /tmp/olddisc“ a je to.)

21
Měl/a jsem přesně stejný problém a ukázalo se, že je to hardwarový problém myši (zřejmě byla nějak zaprášená nebo prostě stará). Zkus použít jakoukoliv jinou myš, ideálně od jiného výrobce, nebo alespoň ne tak starou.

22
Chrome Beta jde zatím dobře. Dva dny jsem nespala moc práce  ::)  tak snad jsem to vše v konzoli dala dobře.


zirafka@zirafka-OptiPlex-3010:~$ sudo su
[sudo] heslo pro zirafka:
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka# google-chrome-stable
[231148:231148:0522/120752.789999:ERROR:zygote_host_impl_linux.cc(90)] Running as root without --no-sandbox is not supported. See https://crbug.com/638180.
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka# ~/.config/google-chrome
bash: /root/.config/google-chrome: je adresářem
root@zirafka-OptiPlex-3010:/home/zirafka#

Spouštět Google Chrome jako root není vůbec dobrý nápad. Pokud jsi ho tak někdy třeba omylem spustila, je možné, že se zasekl kvůli tomu, že si vytvořil nějaké soubory s rootovským oprávněním a teď do nich kvůli tomu nemůže zapisovat (tzn. poškozená jsou přístupová práva a ne samotný obsah profilu).

Zkus následující příkaz (ne jako root!):

Kód: [Vybrat]
find ~ -uid 0 -print
Pokud vypíše nějaké soubory a adresáře, je to pravděpodobně chyba a bude potřeba ji napravit příkazem „chown“.

Do budoucna doporučuji místo „sudo su“ používat „sudo -i“, bude fungovat stejně, ale navíc nastaví odpovídajícím způsobem proměnné prostředí a přepne se do adresáře /root, takže pak nebude hrozit, že si nevědomky poškodíš přístupová práva ke konfiguraci ve vlastním domovském adresáři.

23
Měl/a jsem problém, že některé virtuální počítače ve VirtualBoxu se mi pomalu spouštěly; zjistil/a jsem, že to není vyloženě problém virtualizovaného systému, protože to dlouho trvalo i systému z instalačního ISO, zatímco na jiném virtuálním počítači systém z téhož ISO obrazu naběhl rychleji.

Nakonec jsem zjistil/a, že příčinou byla složitá konstrukce ze snapshotů a propojených klonů v kombinaci s tím, že ten virtuální počítač prošel přes mnoho verzí VirtualBoxu. Samotné vytvoření plného klonu nepomohlo, protože už definiční soubor s příponou „.vbox“ byl nějak zaneřáděný. Nakonec pomohl následující postup:
 • Vytvořit plný klon problematického virtuálního počítače.
 • V Nastavení plného klonu na „kartě“ Úložiště najít pevný disk (s příponou „.vdi“), kliknout na něj pravým tlačítkem a Odebrat připojení.
 • Vytvořit nový virtuální počítač a zvolit přitom „Nepřidávat virtuální pevný disk“.
 • Otevřít Správce virtuálních médií (z nabídky „Soubor“), najít v něm právě odpojený virtuální pevný disk a příkazem „Move“ ho přesunout do adresáře nového virtuálního počítače (a odpovídajícím způsobem přejmenovat).
 • V Nastavení nového virtuálního počítače na „kartě“ Úložiště kliknout na řadič SATA a kliknout na ikonu vpravo („Přidat pevný disk“) a použít virtuální pevný disk z předchozího kroku.
 • Pokud problematický virtuální počítač ke správnému běhu vyžadoval nějaká zvláštní nastavení (např. přístup ke grafické akceleraci), je nyní potřeba tato nastavení ručně přenést do nastavení nového virtuálního počítače.
 • Spustit nový virtuální počítač a přeinstalovat v něm přídavky pro hosta, pokud byly původně nainstalované. Restartovat ho.
 • Odstranit plný klon se všemi soubory a případně i původní problematický virtuální počítač. (úklid)

24
Když se dostaneš do takové situace, jakou popisuješ, doporučuji nejprve zkusit restartovat počítač (po aktualizaci mohly zůstat nějaké zbytky, které se tím vyčistí). Pokud to nepomůže, můžeš zkusit balíček přeinstalovat (jak radí juwa2).

25
Hry a zábava / Re:virtualní stroj
« kdy: 21 Květen 2021, 19:57:51 »
K zodpovězení tvé otázky je potřeba trochu víc informací, zatím minimálně: podle jakého videa jsi to zkoušel, jakou máš verzi Ubuntu, jaký druh virtualizace se snažíš použít (VirtualBox? VMware?) a jaké hry tam pak budeš chtít zprovoznit, pak možná přijde na řadu velikost RAM a typ grafického adaptéru.

Obecně ale počítej s tím, že pro náročné 3D hry virtuální herní stroj zprovoznit spíš nepůjde; každá virtualizace ubírá na výkonu a např. VirtualBox neumožní přidělit virtuálnímu počítači víc než 256 MiB grafické RAM, což náročnějším hrám nestačí. (Nicméně, pokud na něm chceš hrát šachy, sudoku a tetris, to půjde bez problémů.)

Stran: [1] 2 3 ... 8