Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - karel_m

Stran: [1]
1
Multimédia / Audacity - nejde oříznout zvuková stopa
« kdy: 31 Říjen 2019, 08:10:00 »
Ahoj, pokouším se v programu AUDACITY o střih audio souboru (obyčejné mp3 stažené konvertorem z youtube) - postupuji podle návodu zde:
https://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-oriznout-zvuk-v-audacity

Kroky 1 až 2 provedu normálně, dojde k označení výběru, ale Krok 3 už nejde - Příkazy CUT ani DELETE ani COPY nejsou aktivní.
Nevěděl by někdo čím to může být?

Na starém notebooku mi to kdysi šlo.... Díky

2
Dobrý večer,
pracuji už třetím rokem se systémem 12.04 a už je strašně pomalý, chystám se proto provést povýšení z verze 12.04 na 15.04 – vyzkoušel jsem ho instalovat z live CD vedle na externí USB disk a nový čistý systém běhá krásně rychle.

Chtěl bych při volbě „rozdělení disku“ použít první odrážku – povýšení z 12.04 na 15.04 kde se píše, že zůstanou zachovány dokumenty, ale bude smazáno systémové nastavení.

Mám to chápat tak, že povýšení se nedotkne složek na oddíle „/home“ (a taktéž složek v „Domů“ - Obrázky, Videa…), ale to co je na „/“ kořenovém oddíle, to všechno zmizí? Tedy i adresáře, kde má Thunderbird své místní složky s poštou (Doručené, Send atd.)?  Nebo tyto zůstanou po povýšení zachovány?

Je to ještě složitější v tom, že mám v Thunderbirdu 3 poštovní účty, přičemž u jednoho jsem navolil úložiště složek na jiný oddíl (rozšířený, NTFS). Ten by měl při povýšení zůstat beze změny, že ano? Ale ty zbylé 2 účty mají úůožiště na „/“ a tam asi v bezpečí nejsou co?

Děkuji za odpověď. Karel

3
Zdravím,
nedávno mi po jedné nečekané bouřce odešel ADSL modem (zn. Air-Live). Alespoň technik z O2  tvrdil, že signál je OK až za splitter (rozdvojku na telefon a modem). Zakoupil jsem tedy nový modem TP-Link TD-W8951NB, na přenosném netbooku jsem ho dle Příručky skrze Quick Start okno v prohlížeči s adresou 19.168.1.1 nastavil na udaje O2 a začal fungoval jak vzduchem přes wifi tak i jako kabelové připojení „Auto Ethernet“.

Nikoli však na druhém NB Toshiba (který byl právě při oné bouřce zapojený a zapnutý). A já bych nyní potřeboval poradit, jakou cestou zjistím, zda je příčina:

a) v HW poškození síťové karty v notebooku
b) nebo SW příčina – chybné nastavení sítě (IP, etc souborů.... deaktivace eth apod.)

Nežli proto půjdu do servisu, kde jen za diagnostiku určitě zaplatím kolik set korun, chtěl bych si předpokládanou nefunkčnost síťovky nějak potvrdit sám.
Díky.

zde ještě příslušné výpisy z Terminálu:

$ ifconfig
eth2   Link encap:Ethernet  HWadr a4:c8:50:10:c9:51 
          AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ MULTICAST  MTU:1500  Metrika:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
          Přijato bajtů: 0 (0.0 B) Odesláno bajtů: 0 (0.0 B)

lo        Link encap:Místní smyčka 
          inet adr:127.0.0.1  Maska:255.0.0.0
          inet6-adr: ::1/128 Rozsah:Počítač
   

a dále:

$ ifconfig eth
eth: chyba při získávání informací o rozhraní Zařízení nebylo nalezeno

$ sudo ifconfig eth up
eth: Chyba při zjišťování příznaků rozhraní: Takové zařízení neexistuje

$ sudo ifconfig eth0 up
eth0: Chyba při zjišťování příznaků rozhraní: Takové zařízení neexistuje

4
Uvažuji o zakoupení e-knihy Manuál začínajícího podnikatele ze stránek:
http://www.podnikatel.cz/redakce/knihy-v-edici-podnikatel-cz/#ic=articles-in-rubric&icc=podnikatel-cz-vydal-sve-prvni-3-ebooky-prohlednete-si-nasi-nabidku

cituji:
"Zakoupením získáte e-knihu ve formátech ePub a Mobi, která je chráněna pouze sociálním DRM. Ve čtení vás ale nijak neomezují."

Marně jsem ale pátral po programu, kterým se dá přečíst e-kniha ve formátu MOBI. A při otevření pokusného  souborem mi to žádný program neotevřel. Díky za pomoc.

5
Mám problém s částečnou nefunkčností Správce Aktualizací. Normálně mi 2-3x do týdne nabízí důležité a bezpečnostní aktualizace a úspěšně je provede. Ale asi před půl rokem začal psát následující chybu:

Kód: [Vybrat]
[i]„Mohou být dostupné aktualizace softwaru pro váš počítač.
Informace o balících byly naposledy aktualizovány před 200 dny. Klikněte na tlačítko „Zkontrolovat“, abyste zkontrolovali nové aktualizace softwaru.“[/i]

Když na to kliknu, zobrazí se chybová hláška:
Kód: [Vybrat]

[i]„Stahování informací o zdroji selhalo.
Zkontrolujte svoje internetové připojení“[/i]

---------------------------------------
Podrobnosti:
W:GPG error: http://deb.torproject.org precise Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 74A941BA219EC810, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/Release.gpg  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/free/source/Sources  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/non-free/source/Sources  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/free/binary-i386/Packages  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/non-free/binary-i386/Packages  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/free/i18n/Translation-en  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/free/i18n/Translation-cs  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/non-free/i18n/Translation-en  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, W:Failed to fetch http://packages.medibuntu.org/dists/precise/non-free/i18n/Translation-cs  Something wicked happened resolving 'packages.medibuntu.org:http' (-5 - No address associated with hostname)
, E:Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
---------------------------------------
Říkám si že to bude tím, že jsem někdy při aktualizaci Opery nebo Skype či podobného programu přidal zdroj, který teď dělá problémy. Nechci si s tím nastavením Aktualizací nebo zdrojů moc hrát, abych to neudělal ještě horší (teď mám za to, že alespoň všechny důležité a bezpečnostní záplaty mám), ale pokud by ta hláška o 200 dnech zmizela, bylo by to lepší.

6
Chtěl bych se poradit při nákupu nového telefonu. Samozřejmě aby šel propojit datově s počítačem s Ubuntu (tedy aby pro něj byly u výrobce ovladače či alespoň nějaká deklarovaná podpora). Ale hlavně se mi o jednu speciální funkci: Aby to byl takový MT, skrze který by šlo propojit internet do notebooku pomocí USB kabelu.  Potřebuji to před nákupem ověřit, protože to je můj hlavní důvod nákupu nového mobilu - mít s jeho pomocí dostupný internet do notebooku na cestách, tedy že to s ním půjde. Obvykle lidi využívají funkci HOTSPOT skrze wifi (tam by asi nebylo potřeba řešit že mám Ubuntu), ale já bych chtěl mobil připojovat raději přes kabel, nežli přes wifi. Jjednak z obavy, že když notebook propojím přes wifi, že se telefon se jako zdroj internetu rychleji vybije protože musí vysílat wifi signál (zato přes kabel toho tolik nežere a ještě se dobíjí). A taky nemám rád zbytečný škodlivý elektrosmog, takže pokud nemusím, zbytečnému záření se vyhýbám a používám kabely kde to jen jde.

Namátkou - splňoval by tuto funkci některý z těchto modelů? (nemáte ho někdo?):

 

1) Samsung Galaxy Fame UPLNE NOVY 2 ROKY ZARUKA -

http://mobil.bazos.cz/inzerat/30827499/Samsung-Galaxy-Fame-UPLNE-NOVY-2-ROKY-ZARUKA.php


2) Nokia Lumia 610 - Nabídka - [3.1. 2014]

http://mobil.bazos.cz/inzerat/30827051/Nokia-Lumia-610.php

3) HTC Desire X Dual CORE kovový 768 MB RAM

http://mobil.bazos.cz/inzerat/30811292/HTC-Desire-X-Dual-CORE-kovovy-768-MB-RAM.php

4) PRESTIGIO MultiPhone PAP3540DUO 3.5", Dual SIM   -- Nabídka - [25.12. 2013]

http://mobil.bazos.cz/inzerat/30614509/PRESTIGIO-MultiPhone-PAP3540DUO-35-Dual-SIM.php


Případně ,ůžete doporučit jiné modely, Vámi odskoušené jako modem přes USB kabel v Ubuntu?

PS: předpokládám, že následující popisy metod jak připojit MT k notebooku a rozchodit přes něj internet, jsou již historií a tedy že v současnosti už takovéto "dolaďování" zákazník provádět nemusí:

Připojení na Internet přes mobil/modem
http://www.abclinuxu.cz/blog/poznatky/2010/8/pripojeni-na-internet-pres-mobil-modem

Mobilní internet na PC ( PdaNet ) - návod
http://androidforum.cz/mobilni-internet-na-pc-pdanet-navod-t7483.html

Jak nastavit mobilní připojení k internetu
http://mobil.idnes.cz/jak-nastavit-mobilni-pripojeni-k-internetu-fk6-/mob_tech.aspx?c=A031228_5249118_mob_tech

Nebo snad tyto znalosti budu ještě v dnešní době potřebovat?

7
Obecná podpora / Pobezi „Datova schranka“ v Ubuntu?
« kdy: 02 Srpen 2009, 06:18:59 »
Nemohu nikde najit, zda uz u někdo resil dosupnost „Datovych schranekL pod Ubuntu. Ja jsem si o ni zazadal a ted cekamaz mi postou dorazi pristupove udaje. Nicmene zkusil jsem nedockave demo verzi – a ta mi nejde. 602 XML filler (to jsem ještě nedavno netusil ze pod Linuxem existuje taky) jsem nainstaloval O.K. ale po najeti na demoverzi jsem skocil u neuspasneho otevreni odkazu (na str  https://www.czebox.cz/static/pages/info.html dole) po kterem se ma nacist „Formulář žádosti o zřízení zkušební datové schránky“. Ten se neotevre, hlasi to ze Firefox potrebuje stahnout zasuvny modul, ale nasledne zadny nenajde.

Muze vadit ze mam Ubuntu 8.04?  Zkusim tedy na druhy disk dat 9:04 a uvidim zda to pujde. Poradil by neko, co s tim. Vim ze na nejakych PC se Firefox ci IE chovaji tak ze napr. PDF soubor neoteviraji v okne prislusne aplikace (Adobe Reader) ale ten se spusti jen na pozati a soubor otevre prohlizec ve svém okne. Zrejme TAKTO stejne se MA chovat Firefox i při sluzbe Datovych schranek – a soubor s vyse uvedenym Formularem – predpoladam ze bude mit priponu „.fo“ se neotevre v samostatnem okne XML Fileru ale v zalozce Firefoxu. Ale mate me proc v bubline – dolnim radku ma ten odkaz priponu „.html“. Ještě jsem zkousel asociovat ve Firefoku na zalozce Aplikace otevreni tohoto tpu souboru (.fo) ale tak zadne tlacitko „pridat“ není.

Diky moc za rady kdo uz ste si tim prosli. Karel

8
Ahoj,
povedlo se někomu úspěšně spustit pod Wine i Outlook express? Mě to nešlo, hlásí to chybějící knihovny. Taky nevím zda se má složka s OE kterou mám na oddíle s nefunkční instalací XP jenom zkopírovat do nového virtuálního disku C/Program Files, či jak postupovat.....

Ještě doplním, že naštěstí se mi povedlo to obejít pomocí vlastního postupu načtení složek z OE do Thunderbirdu, takže už asi ten OE nebudu potřebovat.

Ten import mi nešel klasickou cestou – a to z toho důvodu, že předchozí instalace XP jsou již poškozené, nefunkční, a navíc složky s poštou (soubory „Doručená pošta.dbx“ atd. ) vždy nastavuji v Outlook expressu aby se ukládaly na jiný oddíl než jsem míval systém XP. Čili ten se zhroutil  mě zbyla pouze záloha mailů na datovém disku. A funkce IMPORTOVAT v Linuxovém Thunderbirdu – se po spuštění zřejmě chová tak, že prohledá existující poštovní klienty – a Outlook Express nenašla. Bohužel tam není nikde volba – ručního zadání konkrétních souborů, nebo jsem ji přehlédl? Abych Thunderbird dovedl až k adresáři se svojí zálohou.

Řešení přesto existuje – ale poněkud komplikovanější – a to přes jiný počítač – konvertovat archiv OE (složky s příponou .dbx na příponu .msf kterou používá Thunderbird):

1. Musí se na přenosný USB Disk (mám Segate 40GB) nahrát záloha:
- těch složek s původními maily z OE (přípona .dbx – XP je normálně umísťuje do Data Aplikací/Identities)
- pak přenést instalaci MT – složku z Program Files, a Local Setings – Data Aplikací – Thunderbird – Profiles) – buď zazálohovat včas dokud XP jedou nebo pak po havárii XP vzít na jiný PC třeba přes USB redukci box a odtud to vykopírovat. No a pak:

2. Poté na tomto počítači v práci - rozjet OE  - vytvořit v něm složky např „import staré pošty“ apod. - poté ho zavřít. Ve složce Identities – kam se tato nová složka uložila ji přepsat tou svojí zálohou kterou jsem předtím přejmenoval např. z Doruená pošta.dbx na „import staré pošty.dbx“ Ona tím změní velikost z původní prázdné na třeba 500 MB, dle toho co mám za archiv.

3. Poté OE opět spustit – složka „import....“ bude nyní zobrazovat moje domácí zprávy, nyní tedy mám své staré zprávy v OE na jiném PC. Vypnu OE a nastartiji Thunderbird – předtím nakopírovaný do Program Files (bez instalování – on takto poběží i bez ní!) - a zde už korektně zadám Import – z OE. Teď by již  měl jet O.K.

4. po načtení zpráv mohu Thunderbird vypnout – a zbývá jen zazálohovat nový obsah složek v Data Aplikacích/Thunderbird/Profiled/Mail – na přenosný disk a poté doma dle bodu 2 stejným způsobem vtlačit do své domácí instalace MT.

Takže úplně jednoduché to není, ale sláva že to de.
Karel

PS: již měsíc používáme doma Ubuntu jako jediný OS a zatím povětšinou spokojenost!! Hurá:-) A to díky mj. lidem z fóra, kde jsem již několikrát našel radu na své potíže.

9
Multimédia / zmenšení velikosti fotek
« kdy: 30 Červen 2008, 06:41:29 »
Ta filosofie ovládání GIMPu je opravdu pro člověka zvyklého na různé ty Xn-View odlišná a nějak nemohu přijít na to kde v něm změním velikost obrázku. Mám fotku 3 MB a chci ji poslat mailem zmenšenou asi na 100 – 150 kB. Myslel jsem že postačí změnit rozlišení v dialogu pro připojení souboru v Thunderbirdu – kde jsem zadal 600x450 – ale poslalo to přílohu původní velkou, nezmenšenou.

V F-Spot jsem sice uspesne donutil zmensit fotky k poslani mailem,ale otevrela se nova zprava v Evolution, místo Thund. ackoliv on je jako vychozi aplikace.Takze taky krkolomna cesta.

Hledal jsem v sekci Foto video ale na tento dotaz jsem tam asi v 6-ti posledních stránkách nenarazil, ani přes Hledej, tak dávám toto jako nové téma. Pouze zminka ze F-spot i Gimp to umi, ale ne popis kde to v menu je.

Jak to tedy v Gimpu. F-Spotu nebo Thunderbirdu správně udělám?

Díky, Karel

10
Prosím, má někdo řešení pro tento případ: nastavil jsem poštovní účet v Thunderbirdu, poté jsem vyzkoušel stahování i odesílání, pop3 i smtp fungovalo v pořádku. Až na jeden problém, stáhlo se zhruba 80% zpráv, pak to myslím zatuhlo, nevím, a při nových pokusech už to vždy hází chybu

„Příkaz RETR nebyl úspěšně proveden. Poštovní server pop3.seznam.cz zaslal odpověď: Internal error.“

Je chyba u mne, nebo na Seznamu? Může nešemu vadit, že jsem překročil 1 GB objemu dat, a zbývajících 200 MB těch nejnovějších zpráv to nestáhlo. Limit u Novery mám 2 GB/měsíčně, takže do toho bych se snad měl vejít, a kdyby ne- tak mui přece přestane naráz jít i surfování, což se nestalo.

Má někdo radu co s tím?

Díky Karel

11
Po nainstalování Ubuntu 8.04 mi systém ukazuje v levem sloupci pruzkumnika oddily na discich – ale nejde je pripojit ani otevrit, zobrazuje se chybova hlaska. Procel jsem tedy prislusne navody a zacal s pripojovanim – nejprve vyvoril adresar v /media a pote pripojil.
Funguje to – na disk se jiz dostanu. Nevim ale zda jsem něco nepokazil, když to pise nejaky warning. Co prosim tato hlaska znamena?


$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)
WARNING: Forced mount, reset $LogFile.

Diky K.M.


Cely vypis postupu zde:


inka@inka-desktop:~$
inka@inka-desktop:~$ sudo mkdir /media/maxtor250sdd1
[sudo] password for inka:
inka@inka-desktop:~$ sudo mount /dev/sdd1 /media/maxtor250sdd1
$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)
Failed to mount '/dev/sdd1': Operation not supported
Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by
          clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows
          taskbar then shutdown Windows cleanly.

Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for
          your own responsibility. For example type on the command line:

            mount -t ntfs-3g /dev/sdd1 /media/maxtor250sdd1 -o force

    Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

            /dev/sdd1 /media/maxtor250sdd1 ntfs-3g force 0 0
inka@inka-desktop:~$

V etc jsem to nedokazal okoukat, tech voleb je tam mnoho a nerad bych neco zkazil a prisel o data. Tak jsem použil příkaz uvedený v Choice 2. Z odpovědi nejsem vůbec chytrý – ale složky se mi zpřístupnily! Hurá.......


inka@inka-desktop:~$ sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdd1 /media/maxtor250sdd1 -o force
$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)
WARNING: Forced mount, reset $LogFile.
inka@inka-desktop:~$


12
Po několika pokusných instalacích různých distribucí Linuxu v minulých asi 8 letech, kdy se však stále považuji za začátečníka, jsem se rozhodl pro definitivní používání Linuxu. Momentálně mám puštěné Live CD- Ubuntu 8.04 z časopisu Computer, a pokouším se o instalaci. Avšak mám následující problém s disky: čtyřstovku vidím v Gparted správně (oddíly jsou zobrazeny se správnou velikostí), ale nevidím je v průzkumníkovi, jejich obsah (nejde příkaz mount). A stošedesátku – na kerou bych instaloval raději, zase v průzkumníkovi vidím a mohu s adresáři pracovat, ale v Gparted je zobrazena jako jeden velký oddíl (ve skutečnosti jsou tam 3). Nevím si s tím rady. Jediný se zobrazuje v pořádu disk 120 (mimo fat oddílů), ale jeho primární oddíl mám zaplněný, a dokud mi nepůjde 400, tak to nemám kam uvolnit....

Příslušné screenshoty přikládám. Tedy pokusím se na ně nějak odkázat...

Díky moc za rady. Karel M.

(zkusil jsem dle navodu prikaz mount s prislusnymi parametry u oddilu sdc7 – ale asi spatne: ) - de je vypis po provedeni prikazu:

(když jsem vytvoril pripojny adresar v /home/ubuntu – nevadi ze v nem není místo na potrebnych 20 GB ?)

primo v adresari /media adresar totiž vytvirit nesel.....


ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -t vfat /dev/sdc7 /home/ubuntu/disk sdc7

Usage: mount -V                 : print version

       mount -h                 : print this help

       mount                    : list mounted filesystems

       mount -l                 : idem, including volume labels

So far the informational part. Next the mounting.

The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.

Details found in /etc/fstab may be omitted.

       mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab

       mount device             : mount device at the known place

       mount directory          : mount known device here

       mount -t type dev dir    : ordinary mount command

Note that one does not really mount a device, one mounts

a filesystem (of the given type) found on the device.

One can also mount an already visible directory tree elsewhere:

       mount --bind olddir newdir

or move a subtree:

       mount --move olddir newdir

One can change the type of mount containing the directory dir:

       mount --make-shared dir

       mount --make-slave dir

       mount --make-private dir

       mount --make-unbindable dir

One can change the type of all the mounts in a mount subtree

containing the directory dir:

       mount --make-rshared dir

       mount --make-rslave dir

       mount --make-rprivate dir

       mount --make-runbindable dir

A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,

or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .

Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].

For many more details, say  man 8 mount .

ubuntu@ubuntu:~$Stran: [1]