Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Lukee159

Stran: [1]
1
Obecná podpora / Jak na instalaci ovladače r300g/Gallium3D?
« kdy: 01 Ledna 2011, 19:26:42 »
Dobrý večer, chtěl bych na Ubuntu 10.10 vyzkoušet experimentální ovladače starčích GPU ATI - Gallium3D neboli r300g.
Zmínku o ovladačích jsem našel zde:
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20grafick%C3%BDch%20karet%20ATI

Citace
Instalace experimentálních svobodných ovladačů
Na kartách založených na čipech R300 až R500 (čili Radeon 9500 až Radeon X1950) je možné vyzkoušet experimentální ovladač Gallium3D alias r300g. Pro jeho vyzkoušení stačí nastavit ovladač ati a přidat repozitář xorg-edgers

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
obnovit seznam balíků a provést aktualizaci systému. Balíčky v tomto repozitáři jsou pravidelně sestavovány z git repozitáře X.Org, nemusí být tedy zcela stabilní a bez chyb. Tento ovladač je vhodné používat spolu s jádrem taktéž obsaženým ve stejném repositáři.

Repozitář jsem přidal, aktualizaci balíků jsem provedl ale nevím jak nastavit ovladač GPU na "ati". Zkoušel jsem pomocí
Kód: [Vybrat]
Xorg -configure vygenerovat soubor xorg.conf a v něm změnit Driver z "radeon" na "ati", ale asi to nemělo žádný efekt protože
Kód: [Vybrat]
glxinfo po restartu hlásil stále původní ovladač:
Kód: [Vybrat]
lukas@2668g1u:~$ glxinfo
name of display: :0.0
display: :0  screen: 0
direct rendering: Yes
server glx vendor string: SGI
server glx version string: 1.4

Grafika v systému je ATI FireGL V3200 - derivát Radeonu X600.
Předem díky za pomoc.

2
Objednal jsem si za velmi výhodnou cenu repasovaný IBM ThinkPad X41 (bez HDD, ne-tablet verze) a zajímala by mě jedna věc. Místo klasického pevného disku chci instalovat do slotu pro HDD redukci ATA->CompactFlash a použít nějakou rychlou CompactFlash kartu jako pevný disk. Chci se proto zeptat, jestli je v Ubuntu, nebo Linuxu obecně, nějaká podpora pro takto použitý HDD? Mám na mysli např. nějaký speciální ovladač v jádře kdy Ubuntu CF kartu detekuje jako pevný disk a ne jako disk výměnný. A jak velkou kartu byste doporučili? Notebook bude používán hlavně pro OpenOffice.org, vyřizování e-mailů a surfování po webu, žádné fotky, hudba či video.
Díky.

3
Dobrý den, řeším jeden problém jak, načíst z pevného disku jeho Identify Data (255 slov / 512 bajtů) pomocí ATA příkazu v Ubuntu. Struktura těchto dat je popsána v tomto dokumentu:
http://www.t13.org/documents/UploadedDocuments/docs2006/D1699r3f-ATA8-ACS.pdf - začíná to na straně 73. V tabulce č. 17 je pak vysvětlen význam jednotlivých slov. Jde mi o to, abych byl nějakým způsobem schopen načíst hodnoty slov 208 - 254 (Vendor Specific) konkrétního disku. Lze to pomocí HDPARM nějak provést? Díky za odpověď.

4
Hardware / ThinkPad T43p - Fingerprint
« kdy: 24 Července 2010, 18:18:10 »
Dobrý podvečer, podařilo se mi zprovoznit pomocí balíku thinkfinger detekci otisku prstu (3x acquire, verify funguje bez problémů), ale mám problém s nastavením PAM. Konfigurační soubor /etc/pam.d/common-auth mám sestaven takto (zaremované řádky s nápovědou jsem vynechal):
Kód: [Vybrat]
auth sufficient pam_thinkfinger.so
auth [success=1 default=ignore] pam_unix.so nullok_secure
auth requisite pam_deny.so
auth required pam_permit.so
auth optional pam_ecryptfs.so unwrap

Kdykoliv jsem vybídnut k napsání hesla (Synaptic, sudo atd.) a přejedu po čtečce prstem, nic se nestane a stejně jsem nucen zadat heslo. Díky za pomoc.

5
Chci se zeptat, v čem byste psali jednouživatelskou, desktopovou CRM aplikaci na Linuxu? Na Windows k programování podobné aplikace používám VS2008 + SQL Server Compact. Chtěl bych však aplikaci migrovat na Linux, aby kromě poplatků za aplikaci samotnou nebyly od zákazníka vyžadovány další poplatky za licenci Windows atd.
Ovládám: C, Visual Basic, SQL

Požadavek je takový, ať je databáze "přibalena" spolu s aplikací (jako u SQL Compact), podpora tvorby graf. rozhraní, jako to znám z Visual Studia.

Je MonoDevelop dobrá volba?

6
Internet a sítě / Výkon flashe
« kdy: 17 Března 2010, 10:07:55 »
Dobrý den, mám problém s výkonem flashe v prohlížeči Firefox (ubuntu 9.10) - např. video z YouTube je velmi pomalé, v okně přehrávání funguje jakš takš, ale pokud přepnu na fullscreen tak laguje. YouTube HD je potom už nepozorovatelné. Používám flash od Adobe, 32bit verzi. Stroj: Pentium M 2.13GHz, 2GB RAM, FireGL V3200 128MB. Ve Win7 tyhle videa na stejném stroji fungují na jedničku.

Edit: omlouvám se za špatnou kategorii

7
Notebooky a přenosné počítače / ThinkPad: Active Protection System
« kdy: 28 Listopadu 2009, 20:42:12 »
Chci se zeptat, jestli je v Ubuntu 9.10 defaultně po instalaci nainstalován nějaký démon, který komunikuje s G-sensorem v ThinkPadech a v případě otřesů parkuje disk? Dnes jsem jel vlakem, který trochu kodrcal a ThinkPad chvílemi na pár sekund zatuhával. Vždy jsem myslel, že APS v Linuxu defaultně nefunguje. Ve Windows funguje APS jen po instalaci speciální utility.

8
Pracovní prostředí / Kódování Win-1250 v Evolution
« kdy: 27 Listopadu 2009, 18:46:24 »
Lze nějak Evolution nastavit tak, aby záznamy v kalendáři, úkolech, konektech a poznámkách zobrazoval defaultně v kódování win-1250? Potřebuji to kvůli synchronizaci s Palmem. Díky

9
Obecná podpora / Problém s PDF
« kdy: 23 Listopadu 2009, 19:15:14 »
Dobrý den,
mám v Ubuntu nainstalovaný Adobe Reader 9.2 ale mám problém s otevíráním PDF vytvořených pomocí Adobe Presenteru (některá skripta na mé škole). Jakmile se snažím takovéto PDF otevřít, program se tváří jako zamrznutý (je zatmavený), občas zatmavení zmizí, objeví se kousek dokumentu, chci scrollovat a zase se ztmaví a dělá, že je zamrzlý. Na Adobe Readru 9 na Windows lze ten samý dokument otevřít bez problémů. Standardní Document Viewer v GNOME bohužel takovéto "prezentační" PDF otevřít neumí.

10
Hardware / ATI FireGL V3200
« kdy: 21 Listopadu 2009, 10:21:34 »
Dobrý den,
mám v laptopu grafický čip FireGL V3200 (128MB) PCIe od ATI, je to derivát Radeonu X600, který má odemknuté nějaké advanced OpenGL featury. Vše vypadá, že mám nainstalováno správně:

Kód: [Vybrat]
direct rendering: Yes
glxgears dávají nějakých 10 000 snímků za 5 sekund (takže kolem 2000 fps), mám zapnuté efekty prostředí, vše funguje rychle jak má, ale problémem je hra Extreme Tux Racer. FPS bych tipnul kolem 1, absolutně nehratelné  :( Na výkon hry nemají vliv ani vypnuté efekty prostředí. Neví někdo, jak tuto hru zprovoznit, aby byla hratelná? Přeci jen si myslím, že by to měl tento HW hravě zvládnout. Používám svobodný ATI ovladač (fglrx se mi nainstalovat nepodařilo).

Díky

11
Hardware / Doporučte Ubuntu-friendly skener
« kdy: 19 Listopadu 2009, 12:22:13 »
Dobrý den,
plánuji si koupit nový skener a sháním takový, který si bude dobře rozumět s Linuxem (Ubuntu). Do merku mi přišel EPSON Perfection V300, co jsem na internetu pročítal články, tak jej lze nainstalovat s pomocí softwaru ze stránek avasys.jp. Nikde jsem však nenašel, jak moc je instalace tohoto skeneru na Linuxu složitá, jestli jsou s ní problémy atd. Popřípadě budu rád, pokud doporučíte nějaký kvalitní skener (v relaci 2.000,- 3.000,- Kč s DPH) s nástavcem pro diapozitivy, který je v Linuxu dobře podporován.

12
Když mám notebook zadokovaný v docku a jack od repro mám zapojený do zdířky v docku, zvuk stále hraje z interních reproduktorů v notebooku. Lze někde nastavit výstup na konektor v docku?

13
Obecná podpora / Problém s pomalostí systému
« kdy: 09 Září 2009, 08:21:59 »
Mám na notebooku (viz. podpis) čerstvou instalaci Ubuntu 9.04 a zdá se mi, že GUI systému není tak svižné, jak jsem byl zvyklý z Windows Vista - sem tam nějaký půlsekundový lag, trhání AJAXových aplikací v Chrome při rolování stránky, přepínání tabů v Chrome nebo Opeře s mírnými lagy atd. Zkrátka poznám, že mě systém trošku brzdí. Ovladače všechny nainstalovány, efekty prostředí vypnuté. Neví někdo, co mám ještě nastavit? Připadá mi, že to chodí stejně špatně, jako Hardy Heron na Pentiu M s 1GB RAM...

14
Hardware / Ubuntu 9.04 & GeForce4 MX440
« kdy: 04 Září 2009, 19:58:24 »
Dobrý den,
v neděli budu tchánovi přeinstalovávat PC (nahrazovat Windows Ubuntu linuxem) a chci se zeptat, jestli nebude na této sestavě problém s ovladačema, výkonem (na PC se jen surfuje, sem tam prohlíží fotky a video):

- Pentium 4 2.4GHz
- 256 MB RAM
- GeForce4 MX440

Díky.

15
Obecná podpora / cups:pdf tiskárna
« kdy: 16 Října 2008, 10:05:37 »
Dobré ráno. Mám takový malý problém s cups:pdf tiskárnou. Ještě když jsem používal Windows, byl jsem zvyklý na program PrimoPDF, který umožnil tisk do souboru PDF tak, ať má soubor co nejmenší velikost. V Ubuntu jsem ale odkázán na cups:pdf, který funguje správně, avšak výsledné PDF soubory jsou strašně moc velké - odesílám do školy přes IS domácí úkoly (limit 5MB/úkol) a tak tak se do tohoto limitu vtěsnám, s PrimoPDF jsem míval běžně stejně velké úkoly kolem 1MB PDF. Pokud dám ve vlastnostech cups:pdf kvalitu jen na 150dpi a pouze stupně šedi, jsem na nějakých 2MB ale ten výstup je strašný. Zlaté PrimoPDF. Existuje nějaká kvalitnější alternativa ke cups:pdf?

16
Zdravím, již od první instalace Ubuntu nemůžu ovládat zvuk pomocí kláves Fn+PgUp/Dn pokud je výstup veden na integrované repro notebooku (nejsou zapojeny reproduktory ani sluchátka). Jakmile zapojím sluchátka/repro, zvuk těmito klávesami jde ovládat (volume, mute).

17
Zdravím, vyměnil jsem si procesor za výkonnější (FSB 533MHz místo 400MHz, L2 2MB místo 1MB, 2GHZ místo 1.4GHz) a chcu se zeptat, jestli Ubuntu potřebuje nějakou rekonfiguraci, aby změny konfigurace byly co nejefektivnější? Nahradil jsem Baniase Dothanem. Speedstep funguje správně.

18
Notebooky a přenosné počítače / Dell Latitude D600 + dock
« kdy: 08 Října 2008, 14:54:55 »
Zdravím, hodlám si pořídit dock Dell PR01X na svůj Dell D600. Jelikož dock obsahuje záležitosti, jako jsou DVI, SPDIF audio atd. tak se chci zeptat, jak tyhle věci povalí na HH po nahození laptopu do docku? Porty jako PS2, LPT+COM a gigabit LAN považuju za samozřejmé, že se rozjedou.
Díky.

19
Zdravím. Mám následující problém s FF, který se vyskytuje co si pamatuju, už od doby, kdy jsem nainstaloval Ubuntu 8.04. Když si pustím nějaká videa na zive.cz, popripade jen stranky, kde jsou bannery dělány ve flashi, vylítne mi CPU na 100% vytížení, z chladiče se vyvalí horký vzduch a systém se viditelně zpomalí. Když v takovémhle stavu přepnu na baterie, je za pár minut vycucaná (normálně  výdrž 1,5 - 2hod).
Systém: Intel Centrino 1.4GHz, 1GB RAM, Radeon 9000 32MB DDR se svobodným ovladačem. Ve Windows jsem tento problém neměl, dokáže někdo poradit? Co může zapříčinit tak rapidní využití sys. prostředků?

20
Hardware / Problém s IrDA (Dell Latitude D600)
« kdy: 28 Září 2008, 09:46:00 »
Zdravím, doposud se mi nepodařilo rozchodit infračervený port na mém Dellu, jak zjistím v terminálu informace o zařízeních jako jsou BT, IrDA atd.?

21
Obecná podpora / Kódování v Evolution - sync s Palmem
« kdy: 23 Září 2008, 10:44:18 »
Zdravím, pomocí nástroje "Zařízení PalmOS" jsem úspěšně spojil svůj Palm TX s Ubuntu, nastavil conduity na Evolution ale po první synchronizaci se veškeré diakritické znaky, které byly v Palmu, špatně v Evolution zobrazují. Ve Windows jsem tento problém neměl (ale zas měl tisíc jiných  :) ). Poradí někdo kde nastavím v Evolution správné kódování? Na Palmu používám malou lokalizaci PiLoc.

22
Zdravím, po dlouhém pátrání na internetu a vyzkoušení návodu krok po kroku, který se nachází zde: https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver nemohu spustit v Ubuntu HH akcelerované prostředí  :( Vše jsem nastavil podle návodu ve správném pořadí, ale při pokusu zapnout efekty ve volbách vzhledu mi pořád nabíhá hláška, že je nelze zapnout  :( Zde jsou má nastavení:

lukee@lukee-laptop:~$ lspci -nn | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc Radeon RV250 [Mobility FireGL 9000] [1002:4c66] (rev 02)

lukee@lukee-laptop:~$ glxinfo |grep vendor
server glx vendor string: SGI
client glx vendor string: SGI
OpenGL vendor string: Tungsten Graphics, Inc.

lukee@lukee-laptop:~$ glxinfo | grep "direct rendering"
direct rendering: Yes

lukee@lukee-laptop:~$ glxgears
3979 frames in 5.0 seconds = 795.663 FPS
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0.0"
      after 19278 requests (15752 known processed) with 0 events remaining.

Zkrátka direct rendering se už hlásí Yes, glx/opengl vendor stringy SGI, Tungsten Graphics tak jak mají být ale za boha nemůžu ve volbách vzhledu zapnout to akcelerované prostředí :-( Jel jsem krok za krokem podle toho návodu, nevyskytly se žádné komplikace ale nevalí to :-(

X.org conf file mám nastaven takto:

Section "InputDevice"
        Identifier      "Generic Keyboard"
        Driver          "kbd"
        Option          "XkbRules"      "xorg"
        Option          "XkbModel"      "pc105"
        Option          "XkbLayout"     "cz"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "Configured Mouse"
        Driver          "mouse"
        Option          "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
        Identifier      "Synaptics Touchpad"
        Driver          "synaptics"
        Option          "SendCoreEvents"        "true"
        Option          "Device"                "/dev/psaux"
        Option          "Protocol"              "auto-dev"
        Option          "HorizEdgeScroll"       "0"
EndSection

Section "Device"
        Identifier      "Radeon 9000"
        Driver          "ati"
        BusID           "PCI:1:0:0"
        Option          "XAANoOffscreenPixmaps"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "Generic Monitor"
        Option          "DPMS"
        HorizSync       28-72
        VertRefresh     43-60
EndSection

Section "Screen"
        Identifier      "Default Screen"
        Device          "Radeon 9000"
        Monitor         "Generic Monitor"
        DefaultDepth    24
        SubSection "Display"
                Depth           24
                Modes           "1400x1050"
        EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
        Option          "AIGLX"         "true"
        Identifier      "Default Layout"
        Screen          "Default Screen"
        InputDevice     "Synaptics Touchpad"
        InputDevice     "Generic Keyboard"
EndSection

Section "DRI"
        Mode 0666
EndSection

Section "Extensions"
        Option  "Composite" "Enable"
EndSection


Direct rendering už mám zaplý (na začátku jsem neměl), přesto efekty nelze použít :(

23
Obecná podpora / Přechod z WinXP SP3 na Ubuntu 8.04
« kdy: 02 Září 2008, 11:49:50 »
Zdravím všechny příznivce Linuxu,
po vydání Ubuntu 8.04 jsem už pevně rozhodnut přejít na svém notebooku na linuxový systém. O víkendu jsem si stáhl Hardyho a jako live CD  vyzkoušel - hlavně co se týče ovladačů. Věci jako bluetooth, wifi atd. se kterýma jsem měl dříve problém pracovaly bez problémů. Bohužel se nevyznám v názvech programového vybavení Ubuntu, proto bych poprosil, jestli by mi někdo mohl z místních znalých kouknout na následující programové požadavky a poznamenat, zda-li mají v Hardym ekvivalentní náhradu:

1) PIM aplikace, synchronizace s Palm TX & Google Calendar (kalendář, úkoly, kontakty, poznámky) - Evolution? Synchronizaci s Palmem se mi podařilo rozchodit.
2) MP3 přehrávač + DVD přehrávač + přehrávání DivX - lze provozovat VLC?
3) Programování v AJAXu, C/C++, databáze SQL, JavaScript atd., existuje kvalitní editor se zvýrazněním syntaxe + kompilátory (ve WIN používám DevC++, MS SQL 2005, Notepad++, Visual Studio)?
4) Blog: nyní používám Windows Live Writer pro komunikaci s Blogger.com, existuje něco podobného v Ubuntu?
5) IM komunikace: ICQ, Skype, GoogleTalk (Pidgin, Skype pro Linux, s Google Talkem jsem odkázán na web rozhraní?)
6) Office balík, nutná kompatibilita alepsoň s MS Office 2003 (OpenOffice.org?)
7) Správa fotografií (Picasa2) - vím, že existuje linuxová verze, čili tady je to OK.


Předem děkuju.

Stran: [1]

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.