Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - vanad

Stran: [1] 2
1
Obecná podpora / Instalace tiskarny HP a hplip [VYŘEŠENO]
« kdy: 30 Září 2019, 15:50:59 »
Ahoj,
Ubuntu používám od veze 12.04. V současnosti mi doma na něm jede několik počítačů od verze 18.04 do 19.04. Většinu věcí si dokážu nastavit a vyřešit sám. Ale dostal jsem se do situace, se kterou jsem zabil spoustu času zkoušením a hledáním přes různá fóra a už si nevím rady. Proto se obracím na zkušenější, kteří by mi s tím mohli pomoci přes teamviewer. Nechci to po nikom zadarmo.
Možná to bude práce na necelou hoďku, možná na tři. Ale minimálně zaplatím 200 Kč i kdyby to mělo být 30 minut, pak 200 Kč/h.
Tarif na mobilu mám neomezený, tak můžeme během toho volat.

Momentálně potřebuji:
Po čisté instalaci Ubuntu 19.04 se mi nepodařilo rozchodit tiskárnu HP LaserJet 1020. Na předchozích verzích to bylo bez problému přes hplip.
K tomu ještě jedna potíž u druhého počítače, ale to vysvětlím spíše po telefonu.

2
Hardware / Pogumovaný povrch lepí - jak ho vyčistit
« kdy: 26 Listopad 2017, 19:16:00 »
Jak vyčistit pogumovaný povrch?
Pokud má někdo několik let počítač s pogumovaným povrchem skříně tak jako já, ví o čem je řeč. Po nějaké době začne lepit a nedá se ničím očistit. Totéž se týká myší apod.

Počítač mám sice starý, ale zatím funguje velmi dobře. Hledal jsem proto cestu, jak ten pogumovaný povrch nějak vyčistit, abych nemusel kupovat novou skříň.

Zkoušel jsem:
líh - nic
benzín - nic
ředidlo - rozleptá hmotu
Až jsem nakonec našel perchlor-ethylen, kterým to šlo. Výsledek je celkem uspokojivý, proto jsem se to rozhodl nafotit a poslat, protože by to mohlo být pro někoho užitečné.

Pouze si dejte při čištění pozor, abyste se na čištěná místa hadříkem mockrát nevraceli, protože by se pak plastový povrch také mírně naleptal. Pokud se místo nepodaří vyčistit hned napoprvé, je lepší nechat to několik hodin zaschnout a čištění opakovat později.

Rozhodně doporučuji si to nejdříve vyzkoušet nějakém místě, které není vidět. A používat čistý bavlněný hadřík, který nepouští barvu a chlupy.  ;)

3
Internet a sítě / Ubuntu 16.04 vypadávání internetu
« kdy: 26 Listopad 2017, 18:41:21 »
Mám na stolním počítači Ubuntu 16.04 a stále mi vypadává internet. Nezáleží na prohlížeči. Na NTB, kde je také 16.04 to samé. (vypadává jak drátové spojení, tak wifi).
Druhý stolní počítač, kde mám Ubuntu 14.04 je naprosto vpohodě na ten samý kabel.
NTB s Windows 7 přes wifi i kabel také v pohodě.
Chyba v routeru je tím pádem vyloučena a ukazuje to jednoznačně na systém 16.04. V bublince se někdy zobrazuije hláška, kterou jsem dal do přílohy. Googlil jsem, ale nic nenašel. Dokázal by mi někdo s tím pomoci?

4
Obecná podpora / Pop-Up indikátor hlasitosti v Ubuntu 16.04
« kdy: 11 Říjen 2017, 21:18:37 »
Poraďte prosím, jak odstranit chybu v systému, která způsobuje zobrazování Pop-Up okna indikátoru hlasitosti asi každé 2 minuty.
Na netu jsem se dozvěděl, že je to Bug, ale žádný kloudný návod, jak ho odstranit, jsem nenašel.

5
Hardware / Kompatibilní sestava?
« kdy: 17 Říjen 2016, 13:56:58 »
Ahoj,
kamarád mi vytvořil nabídku na sestavu počítače, ale do linuxu nedělá, spíše by mě lanařil do windows.
Na závěr píše:
Citace
Zbývá otázkou, jak Linux distribuce mají vychytané ovladače pro takto zásadní sestavu PC...:-)  Windows 10 by na PC běželo vynikajícně

Prosím o radu zkušenější: Poběží to vynikajícně i na Ubuntu?

Děkuji.

6
Obecná podpora / Vyměněná grafická karta -> divné znaky
« kdy: 03 Březen 2016, 12:52:24 »
Ahoj,

vyměnil jsem grafickou kartu a dost často se mi od té doby stává, že je někde v textu podivný znak. Pokud stránku odroluju mimo obrazovku tam a zpět, tak se už zobrazí správně (nebo stačí text zvýraznit a taky se ten znak "vzpamatuje").
Stává se to v jakémkoliv programu.
Jechyba v kartě, nebo chybí nějaký ovladač? Děkuji za pomoc.

Ubuntu 14.04 64 bit
Grafika: Gallium 0.4 on AMD OLAND
Intel® Core™2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz × 2

7
Mám na notebooku Ubuntu 14.04 64 bit. Nechtěně jsem zmáčkl ctrl + alt + F5, následoval příkazový řádek požadující jméno a heslo. Jméno jsem asi zadal špatně, už si přesně nepamatuji. Pak jsem dal startx. Grafické rozhraní sice naběhlo, ale bez horního panelu a bez launcheru. Následoval ctrl + alt + del. No a na přihlašovací stránce to po mě chce heslo stále dokola. Nikam dál se nedostanu, pouze přes Hosta. Předtím jsem měl nastaveno automatické přihlašování. Heslo mám správné (zkoušel jsem zadat něco jiného a to mi napíše,že jsem zadal špatné heslo.)
Co s tím?

8
Dobrý den,
nainstaloval jsem Ubuntu 14.04 na jeden NTB a HDD přendal na jiný NTB, jiné značky a patrně i s jinou grafickou kartou.
To by se u Windows nedalo.
A tak se chci zeptat, jestli je to náhoda, že vše bez problému šlape nebo by bylo lepší Ubuntu přeinstalovat a předejít tak nějakým komplikacím do budoucna?
Pokusně jsem HDD připojil i na stolním PC a tam to šlape taky bez viditelných problémů. :-)

9
Obecná podpora / Zvýraznění tagů v Geany nebo Bluefish
« kdy: 08 Srpen 2014, 12:58:32 »
Ve Win jsem používal vynikající editor PsPad, který suprově zvýrazňoval párové tagy a závorky. Během chvilky člověk zjistil, že mu něco chybí.

Toto mi hrozně chybí v jinak vynikajících editorech Geany a Bluefish. Geany zvýrazňuje některé složené závorky, ale jen některé a to ještě nevýraznou žlutou barvou. Nevíte někdo, jestli se dá nějak nastavit, aby aspoň jeden z nich bezproblému zvýrazňoval  <>   {}  tak,  jako PsPad? Já jsem na to nepřišel.

10
Obecná podpora / Návod, jak vytisknout knihu z dokumentu v pdf
« kdy: 17 Květen 2014, 23:13:05 »
Ve Windows jsem stále využíval program FinePrint, který mi nesmírně chybí.  :'(
Dlouho jsem pro Ubuntu hledal alternativu, až se mi naskytlo něco podobného. Je to program, který seřadí vaše PDF dokumenty do knížečky velikosti např. A5 oboustranně tak, že štos listů stačí po vytištění jednoduše přehnout a sešít uprostřed sešívačkou.  ;)
Myslím, že se někomu dalšímu bude určitě také hodit  :)

http://bernaerts.dyndns.org/linux/74-ubuntu/248-ubuntu-imposition-print-book

Vyzkoušel jsem ho a je funkční. Tedy kromě jedné mušky: Z nějakého důvodu nefunguje u všech pdf souborů. Důvod není v diakritice v názvu souboru, ani v počtu jeho stran. Možná někoho něco napadne co je příčinou a podělí se snámi.

11
Obecná podpora / Libreoffice - lze uložit nastavení tisku?
« kdy: 05 Březen 2014, 17:35:25 »
Neví někdo, zda jde u Libreoffice nějak uložit nastavení tisku, abych ho pokaždé nemusel nastavovat znovu? Většinou tisknu 2 strany na A4 a toto nastavení musím vždy znovu zadávat. Připadám si už jako cvičená opice.  ;)

12
Už si nevím rady, hledal jsem všude. Dělám si ikonky z větších obrázků. Postup: obrázek-velikost obrázku-do políčka Šířka zadám 16px-Enter-políčko Výška mi automaticky propočítá 10px-Škálovat. Vzniklé ikonce vždy několik pixelů napravo chybí. Je to vidět při jejím zvětšení. Nevíte někdo, kde dělám chybu?

[příloha smazaná administrátorem]

[příloha smazaná administrátorem]

13
Zdarec,

než mi někdo bude radit, ať použiju doplňky, rád bych podotknul, že doplňky jsou to první, které používám, ale na některé stránky prostě nefungují. Prohledal jsem toho na netu dost a zjistil jsem, že stahovat Flash z cache Firefoxu je dosti problém. Poradí mi prosím někdo nějaký univerzální postup, jak stáhnout Flash např.z této stránky? Problém je, že v kódu není ani odkaz na originál stránku Vimea s videem. Počítač video kamsi stahuje, ale do cache Firefoxu to není... Děkuji

EDIT: SPAM

14
Používám Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB jako datový disk. Problém je ten, že se HDD udržuje neustále ve vysokých otáčkách, i kyž se nějakou dobu nepoužívá. Potřebuju do něj jen občas sáhnout pro data a byl bych rád, kdyby se uspával jako jiné disky, nepotřebuju aby jel stále. Má totiž zbytečně vysoké otáčky, nelíbí se mi jeho teplota 45°C. Je to normální? Dá se stím něco dělat?

15
Obecná podpora / Jaký prohlížeč místo Opery? [vyřešeno]
« kdy: 25 Září 2013, 12:19:50 »
Jelikož Opera přichází na trh s verzí 15, což je totální šit určený pro široké masy, jsem donucen změni prohlížeč. Opera byla určena pro náročnější uživatele. Po překonání počáteční bariéry v její odlišnosti od ostatních prohlížečů, to byl, podle mě naprosto nepřekonatelný prohlížeč. Prosím tedy o doporučení, kam směřovat. Ve starších verzích jsem několikrát do hodiny požíval šikovné vychytávky, které ovšem verze 15 už neobsahuje. Kromě jiných mi jde hlavně o:
 
Záložky a jejich třídění do podsložek
Poštovní klient
Snadná instalace doplňků

Vím, že toto vše obsahuje Firefox, ale chybí ta snadnost a integrace jako to měla Opera. Ten, kdo Operu používal, ví dobře co myslím. Je ještě jiná alternativa? Co používáte?

16
Koupil jsem nový 2 TB disk. Otevřel jsem "Diskový nástroj", že jej naformátuju na ext4. HDD byl z výroby rozdělen na části asi 230 GB a zbytek do 2 TB. Spustil jsem tedy nabídku "Zformátovat disk" s cílem jednoho velkého oddílu. Pak když jsem chtěl vytvořit oddíl s ext4, tak to vyhodilo tuto hlášku:
Citace
The partition is misalignet by 512 bytes. This may result in very poor performance. Repartioning is suggested

GParted si s tím také neporadil. Nevím, co s tím. Na internetu jsem našel důvod hlášky - třeba zde: http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-4kb-sector-disks/, ale nějaký solidní návod, jak to spravit ne.
Děkuji za veškeré rady.

[příloha smazaná administrátorem]

17
Lze prohlédnout zpětně to, co mi vypsal terminál, když jsem ho pak zavřel a počítač vypnul?

18
Zdravím všechny,
znáte někdo nějakou aplikaci, která by při procházení složkou s textovými soubory odf zobrazovala jejich obsah, abych nemusel jednu podruhé otevírat? Krusader to sice umí, ale i při největším zvětšení náhledů je to stále tak malé, že jen odhaduji, co v souboru je.

[příloha smazaná administrátorem]

19
Věděl by někdo, jestli existuje nějaká aplikace na uložení adresářové struktury a názvů souborů? Nejde mi o soubory samotné, jen o názvy.

20
Částečně jsem bohužel přemazal systémový disk ext4 a už se rozloučil s většinou dat. Něco jsem získal programem photorec, ale photorec vydoluje soubory jen o určité příponě. V seznamu mi chybí záložky opery - bookmarks.adr. Jak by se dal tento soubor získat? Děkuji za konstruktivní rady (že mám zálohovat už vím).

21
Zdravím,
chci si vytvořit bitovou kopii odcházejícího 1,5TB disku pomocí ddrescue. Hledal jsem, ale moc toho na toto téma není. Tak prosím o radu, abych něco nezkazil. Ten obraz bude mít příponu .img. Zajímalo by mě, jestli můžu ten obraz uložit na prázdný disk 2TB a tam ho přímo rozbalit nebo ho musím uložit na třetí disk a z něho rozbalit na ten nový. Děkuji za rady.

22
Obecná podpora / Lze procházet img obraz disku? [vyřešeno]
« kdy: 24 Červenec 2013, 20:23:06 »
Vytvořil jsem si obraz hardisku img s částečně smazanými daty pomocí programu ddrescue. Lze nějak procházet daty v tomto obraze? Disk byl formátován na ext4.

23
Zkoušel jsem použít klávesu SysRq pomocí levé klávesy ALT + SysRq + např. h, ale nejde spustit. Přitom by měla být funkční, protože terminál mi vypsal 1 po zadání dotazu
Kód: [Vybrat]
cat /proc/sys/kernel/sysrqDělám něco špatně?

24
Prosím o pomoc. Mám externí disk 1,5 TB formátovaný na EXT2, na kterém jsou tak ze 3/4 data. Při posledním zapnutí mi to vypsalo hlášku, že nejde připojit. Diskový nástroj píše: "ovladač souborového systému není nainstalován". Co s tím? Děkuji

[příloha smazaná administrátorem]

25
Mám ubuntu 12.04, avidemux 2.56 a snažím se vložit do videa dlouhého 1.35h, titulky napevno. Avidemux mě na všech frontách zklamal. Dělal jsem zkoušky na několik minut dlouhé vystříhlé části z filmu a vše bylo OK, ale při pokusu uložit film celý, avidemux vždy spadne. Nainstaloval jsem novější avidemux 2.6.1, ale tam zase pro změnu některé funkce vůbec nejdou a jedna z nich je otevření souboru s titulky. Avidemux pod wine padá už při načítání filmu.
Pro vkládání titulků jsem ještě našel HandBrake, ale tam je zase problém s kódováním. Titulky mám v UTF-8, přesto mi některé znaky nezobrazuje správně, problém se neodstranil ani po překódování na ISO 8859-2.

Protože se nerad vzdávám, prosím o radu, jaký program byste mi doporučili? Děkuji za tipy

Stran: [1] 2