Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Novinky: Děkujeme všem návštěvníkům fóra, kteří ochotně radí ostatním. Vaše práce je velmi potřebná a vážíme si jí.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - GlidingFLY

Stran: [1] 2
1
viz.: http://itsfoss.com/facebook-to-buy-ubuntu-for-3-billion

Jak tomu lze rozumět? Má někdo nějaké přesnější informace?

2
Podpora pro pracovní prostředí / Gnome-Do v 11.04
« kdy: 19 Květen 2011, 11:32:01 »
Může mi někdo smysluplně vysvětlit proč v Gnome-Do v Ubu 11.04 nemá možnost dokování jako tomu je např. v Ubu 10.04? Proč to odstranili? Proč?

3
Multimedia, foto, video, zvuk / Malý projekt: DLNA server pro 64-bit
« kdy: 05 Prosinec 2010, 17:57:36 »
Poslední dobou jsem se zabýval DLNA serverem pro Ubuntu Intrepid Ibex a Lucid Lynx. Nabízím zde shrnutí všech svých zkušeností jako malý návod jak na to, pro ty co o to stojí. A protože všude používám pouze 64-bitové systémy, tak zde je ukázka pouze pro tuto alternativu co se týče vybavení. Pokud jde o 32-bitové systémy nechť to poslouží jako vodítko.

Problém první: Jaký použít software.
Dostupných je více. Vyzkoušel jsem Fuppes, uShare, MediaTomb a PS3 Media Server. Ihned po prvotních zkouškách jsem pochopil, že alespoň pro mne jednoznačně vyhrál PS3 Media Server. Ty ostatní jsem vyhodnotil jako zanedbané projekty. U PS3 je vidět bouřlivý vývoj, maximální podpora na domovském fóru a mnoho praktických zkušeností userů. Software považuji za nejdopracovanější i když ještě není dokončen. Z aktivity na fóru je znát veliký zájem o pokračování ve vývoji. Rozhodl jsem se tedy používat PS3 Media Server.

Problém druhý: FullHD verzus dostupný výkon serveru.
Ověřil jsem totiž, že i pokud máme k dispozici relativně silné srdce systému, nemusí to stačit na FullHD v perfektní kvalitě zobrazené na TV. Na bázi Intrepidu mi běží server s Intelem E7300 což je dvoujádro na 2,7GHz. Přesto to se standartní výbavou repozitářů nestačilo na FullHD. Nestačilo to ani se standartní výbavou Lucida na mém pracovním stroji v konfiguraci AMD viz níže. I když mám TV připojen pomocí LAN 100mbit. Samozřejmě, že šlo mi hlavně o zachování maximální možné kvality v souladu s možnostmi sítě 100mbit. Ani při značně zhoršených parametrech encódování jsem nedosáhl plynulé projekce bez koktání či občasného přerušování. Zkrátka standartní repozitářová výbava neumožňuje využití více jader CPU což při kvalitním FullHD je nezbytnou nutností.
Bylo nutno najít cestu, jak zapojit zbylá jádra CPU ať už je jich kolik možno. A tak jsem musel nastoupit cestu výroby vlastních balíčků audio/video playerů a encoderů se zapnutou podporou multivláknového zpracování streamů. Výsledkem je tento malý projekt, který vám nabízím k použití, anebo jako vodítko "kudy dudy paní Kelišová" vede cesta k úspěchu.

Všechny potřebné balíčky jsem zhromáždil na svém webu http://www.gfly.cz/ubuntu-lucid/ a jak již patrno jedná se o vybavení pro Lucid Lynx 64-bit.
FFMpeg je v poslední verzi (zdrojáky jsou ffmpeg-mt z git repozitáře) jako soubor balíčků nově vyrobených včetně dalších knihoven pro x264, Xavs a rtmp. Pozor, nejedná se o tzv. "extra" knihovny jako jsou dostupné v jiných repozitářích, ale jsou standartně pojmenované.
Mencoder a Mplayer je také ze zdroje git s podporou multithreading a závislý na ffmpeg. Mplayer nemá zabudovanou GUI neboť není nutná a to ani když jej používáte jako přehrávač, protože k němu máme v repozitářích jiné GUI, např. SMplayer či Gnome-player.
VLC player je v repozitáři Ubuntu ve staré nedoporučované verzi. Použil jsem poslední build ze stránek vývojářů VLC a pomohl jsem si převzatým debian/rules z PPA-VLC na lanchpadu, který jsem pouze přelomil, abych změnil závislosti z původních extra knihoven na mnou vyrobené knihovny normální jmenné konvence.
Pak jsem ještě přidal na web mediainfo v "původním znění" z PPA a mnou přelomený DeVeDe do posledního buildu zase kvůli závislostem. Tento nástroj používám velice často a považuji jej za užitečný.
No a pak ten nejdůležitější a tím jest vlastní PS3 Media Server jako archív, do kterého jsem přidal vlastní konfiguraci (PMS.conf) jako ověřenou zkušenost a pak konfiguráky rendererů Philips řady 7000 jako vyzkoušené a plně funkční.

Tak a nyní co s tím:
Nejdříve doporučuji vypořádat se s tzv. "-extra-" knihovnami. Je potřeba je (ty co souvisí s potřebným softwarem), byť třeba dočasně, odebrat včetně konfiguráků. Vono to sebou vezme i další, ale to nevadí, pak se to zpět přidá co bude potřeba. Tyto knihovny nepocházejí s domovského repozitáře Ubuntu, ale z připojených Medibuntu nebo PPA apod. Tedy odebrat FFMpeg, Mencoder, Mplayer a VLC, včetně jejich závislotí. Tento krok platí pro ty z vás, co tyto repozitáře mají připojené.
Pak bych doporučil jako nejlepší variantu, zřídit si lokální repozitář. Značně se tím zjednoduší instalace balíčků včetně závislostí.
Jak na to:
Perfektně popsáno zde http://ubuntu.wz.cz/hlavni_stranky/navody_balicky.html#lokalni_balicky
Nutno stáhnout dpkg-dev pokud již nemáte.
Nejlépe ve své domovské složce vytvoříte repozitář, já to mám takto:
/home/user/LocalDebs/debs
Nyní se musí editovat zdrojový soubor repozitáře /etc/apt/sources.list
a přidat do něj řádek:
deb file:///home/user/LocalDebs ./debs

Nyní si z mého webu stáhněte jediný soubor a to archiv DownPMS, který rozbalte do nějaké složky u sebe doma. Vybalí se script downpms.sh no a spusťe terminál a nasměrujte se v něm do složky kde sídlí a spusťte jej:
./downpms.sh
Tímto stáhnete vše potřebné, tedy nejenom vlastní server, ale i programy a jejich závislosti. Všechny takto stažené balíčky *.deb přesuňte do složky /home/user/LocalDebs/debs
V terminálu si nastavte cd /home/user/LocalDebs a spusťte
sudo dpkg-scanpackages debs /dev/null | gzip > ./Packages.gz
(všimněte si, mám to jinak než popsáno na stránkách co jsem uvedl výše)
Pokud vše dopadne dobře a v terminálu uvidíte seznam balíčků v lokálním repozitáři tak je potřeba zaktualizovat zdroje:
sudo apt-get update
No a máte zahrnut lokální repozitář do zdrojů včetně jeho balíčků. Nyní už stačí vybrat a instalovat ffmpeg, mencoder, mplayer a vlc pomocí synapticu.

A nyní nám zbývá PS3MS. Já jej i na serveru provozuji jako aplikaci, nikoliv jako službu. Takže mám ve svém domově složku Aplikace kde mám vybalen archív co jste stáhli pomocí scriptu, pms-linux-1.20.412.tar.gz
Ve složce serveru je již přednastavena konfigurace, kterou mám ověřenou u sebe. Pak je tam soubor PMS.sh, který je spouštěčem a já jej na základě vlastních zkušeností upravil změnou posledního řádku, kde se nastavují parametry JAVA. Přidal jsem startovací velikost paměti, zvětšil jsem maximální paměť a zvětšil stacky a to vše kvůli tomu, abych měl kompletní přehled o celém sdílení pomocí TV. Ověřil jsem totiž, že pokud se nechají parametry nezměněné, tak zvládá pouze malé archívy. Na to příjdete ostatně určitě sami.
Pak jsem tam přidal ještě script PMServer, kde si upravte cestu editací tak, jak to máte u sebe, aby jste mohli spouštět server odkudkoli.

Pro další informace o problematice navštivte stránky PS3mediaserveru a fóra:
http://ps3mediaserver.blogspot.com/
http://code.google.com/p/ps3mediaserver/
http://ps3mediaserver.org/forum/

Speciálně na fóru je mnoho velmi cenného.
Zkrátka řekl jsem si, že když už jsem si dal tu práci s tímto řešením DLNA serveru, tak ať ti co by měli zájem taky nemuseli absolvovat tu anabázi jako já. Je to dost komplexní problém a není snadno zvládnutelný.
Berte to prosím jako pouze jednu z možností, nikoho nenutím reorganizovat svůj systém kvůli mému řešení. To prosím mějte na paměti. Na mém webu jsou i další související knihovny pro další vývoj, pokud budete chtít, stáhněte si je zvlášť. Doufám, že jsem neudělal žádnou chybu, zkuste a uvidíte.

Ještě zbývá dodat co mám připojené jako další repozitáře s ohledem na závislosti, vůči kterým jsem to debianizoval:
Medibuntu: deb http://packages.medibuntu.org/ lucid free nonfree
Medibuntu: deb-src http://packages.medibuntu.org/ lucid free nonfree
Stable upstream releases of X.org components: deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu lucid
Stable upstream releases of X.org components: deb-src http://ppa.launchpad.net/ubuntu-x-swat/x-updates/ubuntu lucid
Mplayer: deb http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu lucid
Mplayer: deb-src http://ppa.launchpad.net/rvm/mplayer/ubuntu lucid
MediaInfo: deb http://ppa.launchpad.net/shiki/mediainfo/ubuntu lucid
MediaInfo: deb-src http://ppa.launchpad.net/shiki/mediainfo/ubuntu lucid
Handbrake: deb http://ppa.launchpad.net/stebbins/handbrake-snapshots/ubuntu lucid
Handbrake: deb-src http://ppa.launchpad.net/stebbins/handbrake-snapshots/ubuntu lucid

4
Nevíte někdo proč nefungují repozitáře Ubuntu 8.10? Na serverech jsou složky repozitářů všech dalších, i starších vydání kromě Intrepid.

5
Pomoc s hardwarem / Suspend to RAM - vypozorováno:
« kdy: 16 Srpen 2010, 14:55:35 »
O problémech suspendů u 10.04 jsem tu už několkrát psal jako o tématu, se kterým si nevím rady. Ovšem vypozoroval jsem následující:
Pokud nastartuji PC a pracuji, pak třeba po celém dni dám suspend to RAM, tak on (viz sestava Asus dole) provede vše až k okamžiku kdy uspí monitor, ale záhy ho aktivuje do černé obrazovky a zdroj nevypne. Toto je současná situace. Pouze ve výjimenčných okamžicích, když mne tu a tam napadne to vyzkoušet se mu povede kompletní set až do vypnutí zdroje, kromě větve napájení RAM. Nikdy se mi nepodařilo určit proč zrovna nyní se mu to povedlo.
Ovšem páč pracuji s VMware a v nich mi běží WinXP a Win7Pro, oba najednou, tak jsem se 100% jistotou ověřil, že pokud oba virtuály vypnu a pak provedu suspend to RAM, tak ho vždy provede korektně. VŽDY pokud mi běží oba virtuály, které pak zavřu.
Toto již považuji za docela dobré vodítko, ale páč nevím přesně co ten virtuál a jak šahá kam, nedokážu určit přesně jádro pudla.
Dokáže toto někdo z vás? Musíme přece na to přijít!

6
Pomoc s hardwarem / 2 věci o ACPID
« kdy: 19 Červen 2010, 08:39:17 »
Stalo se mi toto: v Xorg.0.log se mi od instalace Ubu 10.04 64-bit objevovala hláška
 • (WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (Connection refused)
chvilku jsem to neřešil chodilo to dobře. Ale pak jsem začal pomýšlet, že bych místo otevřeného ATI ovladače "radeon" zkusil instalovat proprietární Catalyst 10.5. Chtěl jsem ještě před tím poladit Xorg.0.log tím, že z něj odstraním tu warovnou hlášku, byla tam jediná, kromě:
 • (WW) RADEON(0): Color tiling is not yet supported on R600/R700
že tiling není ještě podporován.
Ten acpid.socket tam opravdu nebyl, tak jsem si řekl není aktivní ACPID. Napsal jsem tedy do řádku:
 • sudo acpid start
a staly se dvě špatné věci:
1. hned po restartu jsem si všimnul, že nejde gdm přihlašovací zvuk - chodil jak víno celou dobu od instalace!
2. počítač nevypínám, ale uspávám do paměti a to chodilo excelentně. Uspal jsem ho do paměti, on se pak vypnul a nechal pod napětím pouze RAM a blikal že je v režimu spánku. No a tohle je nyní v prdeli jako druhá věc po aktivaci ACPID. Prostě počítač se nevypne, pouze zčerná obrazovka, monitor není odpojen. Aktivace pohybem a vypsat heslo.
No tak říkám si aha to nebyla dobrá volba, kvůli jednomu warování takováto spoušť. Tak jsem do řádku napsal:
 • sudo acpid stop
a pro jistotu jsem ještě vyhodil ten socket i pid od acpid a restartoval. Ale kdepák už se zase aktivoval sám. Prostě a zkrátka od té doby co jsem zapnul acpid mi odešli dvě důležité funkce a já nejsem schopen to vrátit zpět. ACPID od prvotního zapnutí už nejde vypnout nijak co jsem zkoumal a chová se naprosto stejně jako virus ve windows. Je to typické chování virů ve windows, že odejde nějaká funkce a i když se vymáže virus sám ze systému, tak po restartu se tam zase objeví. A tohle přesně dělá to zatracený ACPID.
Prosím vás kdo ví jak se toho svinstva zbavit? Poraďte já už nevím.
Totiž na vysvětlenou, odinstaloval jsem jak ACPID tak i ACPI-SUPPORT, ale to vůbec nepomohlo. Prostě od té doby co jsem poprvé aktivoval acpid z řádku se něco stalo jinde. Ale kde?

7
Vzhledem k dlouhodobé podpoře Ubuntu 10.04 LTS jsem znova obnovil debianizaci pro 64-bitovou platformu, kterou sám používám. Jednak proto, že existují programy, které nejsou v repozitářích, a které chci používat a druhák, některé programy v repozitářích sice jsou, ale nepracují optimálně a čistě jak bych potřeboval. Speciálně se to týká přehrávače MPlayer. Ten se sice již dále moc nevyvíjí, ale stále patří k těm dokonalým, alespoň podle mne, takže stojí za to se s ním zabývat. U tohoto přehrávače na mé platformě dochází k chybě v obraze, kdy se jakoby malinko horizontalně posouvaly snímky podle dramatičnosti scény. Třeba v půlce obrazu na výšku dojde k dočasnému posunu o pár bodíků. Dělalo to jak na Intelovské nativní grafice této desky (viz níže) tak i když jsem nasadil ATIRadeon HD4670 a to jak z nativního Ubuntu repozitáře, tak i z Medibuntu. No tak jsem to přelomil ze zdrojů Medibuntu a přidal další fíčurky, speciálně vidix pro Radeon. Dále se vyskytovala ještě další chybka, když jsem spustil film, začalo to lupancem ve zvuku. Přelomením jsem obě tyto chyby odstranil a nyní u mne funguje na jedničku.
Dále tam jsou i balíčky a jejich závislosti převzaté z jiných zdrojů, to dělám proto, abych nemusel mít "tisíce" zdrojů, občas se stane, že některý nefunguje atd. Takže kromě zdrojů Ubuntu a Medibuntu mám svůj vlastní a je to.
No a aby ta práce byla lépe využita, nabízím vám ty balíčky ke stažení, viz odkaz dole v podpisu, k vyzkoušení případně k používání. Postupem času podle potřeb budu ten archívek rozšiřovat tak, jako jsem to dělal kdysi pro Hardy Herona  ;)

8
Archiv / Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« kdy: 15 Květen 2010, 23:50:28 »
Zvažuji upgradnout HW svojí pracovní stanice Ubu 10.04 64-bit a chci do ní dva HDD v RAID1. No a chci se zeptat jaké zkušenosti máte, zdali použít RAID z desky biosem anebo použít SW RAID pomocí nástrojů Ubuntu. Co myslíte?
Osobně používám SW RAID1 již dlouho na jiném poči s Xubuntu 32-bit, kde funguje naprosto spolehlivě. Ale měl jsem tam problém s rozvržením oddílů. Chtěl jsem použít jeden menší oddíl na systém druhý na /home a pak SWAP, ovšem on nedovolil udělat v raidu 1 více jak dva oddíly. Spokojil jsem se tedy s klasikou, vše na jednom plus SWAP. Je to ta mašinka viz dole s PIII-650MHz a celkem jsem byl příjemně překvapen odezvou. Postupně jsem povyšoval a nikdy neselhal.

Co by jste navrhli? Totiž bohužel jsem neměl zatím možnost si to vyzkoušet a tudíž porovnat pro a proti.

9
"Heslo, které používáte k přihlášení k tomuto počítači, již nadále neodpovídá tomu, které používáte pro přihlašovací klíčenku". Co tohle zase má znamenat? Jak to že to vůbec připustí? Jak to, že když změním heslo pro přihlášení on automaticky nezmění všechna související? Co to sakra udělali s tím zabezpečením 10.04? Jak se toho mám zbavit?

10
Archiv / qtconfig-qt4
« kdy: 22 Duben 2010, 09:05:59 »
Zatím nefunguje jakákoli změna v nastavení konfigurace. Defaulní nastavení je nevhodné, například velikost písma i když je 10 je větší než tato velikost u ostatního v systému. On si sice změny zapíše do Trolltech.conf, ale nerespektuje je.

11
Aktualizaci jsem v Ubuntu 9.04 provedl dnes. Doposud všechny minulé nižší verze jádra fungovaly bezvadně. U tohoto posledního končí start systému v okamžiku startu daemona NTP. Tím to ovšem způsobeno není. Zkrátka start ukončí a čeká. Nezjistil jsem proč, v systémových záznamech není nic co bych neznal a považoval to za případnou příčinu.
Takže poslední plně funkční jádro pro moji konfiguraci HW v Ubuntu 9.04 je 2.6.28-17-generic. S tím se sice žít dá, ale o něčem mi to vypovídá. Berte to prosím jako informaci o tom, že se to může stát. Příčinu neznám. Bezvadně fungující počítadlo, které přežilo všechny minulé updaty, končí na jádře 2.6.28-17  :)

12
Mám první vážnou výhradu k Nautilusovi v Ubuntu 9.10 Ten totiž poskytuje zcela nesprávné údaje o součtu objemů dat ve složkách na serverech připojených pomocí smb://
Udává přibližně poloviční stav oproti jiným nástrojům z toho samého systému, například muCommander. Což je hrubá chyba a to katastrofálně. Konfigurák samby mám nezměněn po instalaci a dodávám, že jsem ohledně Samby nedoinstalovával nic navíc oproti čisté instalaci Ubuntu 9.10 desktop 64-bit.
Ověřte to prosím u sebe a případně to nahlašte, pokud to bude potvrzeno na více místech.

13
Naposledy kdy normálně a správně fungoval CUPS s nakonfigurovanými tiskárnami byl ve verzi 8.10. Od vydání 9.04 vznikl bug kolem volby AuthInfoRequired v printers.conf který useři odstraňovali všelikými krkolomcemi včetně sudo chattr +i /etc/cups/printers.conf, které fungovalo i u mne. Dneska jsem updatnul systém kde trůnil CUPS, tak jsem si řekl, dám ho. Měl jsem se na to vyprdnout, a to z vysoka. Nyní už mi opakovaný tisk na některé tiskárny nefunguje nijak. Ať už jdou do *censored*, páč jestli tedy někdo vydá opravu, tak musí fungovat!!!!
No jasně, už to slyším, nemáš stable verzi, tak nepruď a dej si tam historii. V případě tiskového serveru to je ovšem pouze plácnutí do vody. Protože jakmile se zjistí hrubá chyba v tak důležité části systému z uživatelského hlediska, tak za prvé nesmí trvat tak dlouho než vyjde oprava, a za druhé když už vyjde oprava, tak musí fungovat a ne úplně znemožnit funkci. Tohle je pověstná kapka, a z mého pohledu je vývoj Ubuntu již mimo zorné pole samotných vývojářů a žije si vlastním životem proti uživatelské veřejnosti. Protože musím dát za pravdu všem těm škarohlídům co zažehli oheň kritiky od vydání 9.04. Spousta věcí nefunguje, spusta se musí odladit, a zbytek funguje jako v minulých verzích. Vůbec nemám pocit, že se jedná o vývoj. Jedná se pouze o mediální bublinu zneužívající momentální významné popularity této linuxové distribuce. Normálně mě nasrali, je to jasné?

14
Archiv / Nautilus -> Samba padá
« kdy: 20 Červen 2009, 10:24:48 »
Jednou, a dělám to skoro vždy, jsem vypnul PC i když jsem měl aktivně namontované sdílené svazky samba serveru. Po nastartování na ploše zůstala ikona jednoho bývalého připojení - pdf-servis na smbserver.volume - a nyní když se chci znova nautilem klikancem připojit přes nabídku procházení sítě na tento svazek, nautilus jde ke dnu okamžitě s chybou:
ERROR:nautilus-directory.c:611:add_to_hash_table: assertion failed: (g_hash_table_lookup (directory->details->file_hash, name) == NULL)
a již nelze nahodit. Ještě než toto udělám a vyzkouším připojení na jiné svazky, ty fungují normálně.
Nautilus mohu nahodit pouze tehdy, když pomocí sledování systému nejdříve ukončím všechny gvfs procesy. Chová se zcela normálně až do chvíle než chci vlézt na ten pdf-servis. Ikony se nelze nijak zbavit, vyhodit nejde. A dokud "sirotčí ikona" na té ploše bude tak to padá.
Jak se toho zbavit?

15
Návody, tipy a triky / Návod jak na Wine v 9.04 JJ
« kdy: 18 Květen 2009, 19:31:23 »
1.Do zdrojů softwaru přidat repozitář WineHQ podle:
        Návod pro přidání repozitáře WineHQ

2.Stáhnout poslední verzi scriptu pro instalace podpůrného softwaru do prostředí Wine:
        Script pro instalace podpůrného softwaru
 • (já použil poslední SVN trunk).

3.Tento script uložit do /usr/local/bin a jeho vlastnosti nastavit jako spustitelný
 • (použití Gnome-Commandera spuštěného jako superuser není ostudou – naopak).

4.Spustit Synaptic a vybrat pouze wine (nabídne se i wine-gecko, ale toto ignorovat) a instalovat pouze wine.

5.Z terminálu spustit příkaz:
        wineprefixcreate
 • tím se ve vašem /home/user vytvoří skrytá složka .wine

6.Spustit příkaz pro konfiguraci wine:
        winecfg
 • a nastavte si podle menu co potřeba, hlavně nezapomenout na zvuk a pak si vyplňte registrační údaje na záložce O programu.

7.A nyní již nastává etapa rozvíjení prostředí Windows aplikací, kde základem je MS Internet Explorer 6 SP1. Z terminálu spustit:
        winetricks ie6
 • tímto začne instalace prohlížeče, která by měla skončit zdarem.Pokud ano, vyzkoušejte příkaz:
        wine iexplore.exe
 • a jestli IE6 naběhne, tak je zatím vše v pořádku. Nelekejte se, pokud vám bude chybět vrchní lišta s menu kde místo toho bude pouze plovoucí Windows.

8.Nyní je potřeba nakopírovat některé soubory s originální instalace XP Windows/system32 do /home/user/.wine/drive_c/windows/system32/ kde se jedná o tyto soubory:
        comdlg32.ocx
        drmclien.dll
        msdatsrc.tlb

9.Nyní je potřeba přidané knihovny zaregistrovat v systému windows ve wine a to provedeme tak, že z terminálu vstoupíme do složky system32 takto:
        cd /home/user/.wine/drive_c/windows/system32
 • a tam spustíme příkaz:
                for i in *.dll *.ocx; do regsvr32 /i $i; done
 • mělo by to skončit bez fatální chyby i když tam bude spousta tzv. fixme, kterých si nemusíme všímat – nic není dokonalé.

10.Nyní spustíme winecfg a verzi Windows nastavíme na Windows 2000 a zavřeme. Pak spustíme  wine iexplore.exe a v tuto chvíli již by měl horní menu toolbar existovat. Pokud ano, tak tato fáze je skončena zdarem. Znova spustíme winecfg a vrátíme zpět verzi Windows na Windows XP. Pro jistotu znova spustíme IE, vrchní toolbar by měl existovat.

11.No a nyní nastane fáze zdokonalování funkčnosti browseru. Zase z terminálu spustíme instalaci dalších knihoven a písem:
        winetricks comctl32 comctl32.ocx allfonts fontfix mfc40 vcrun6 msls31 pdh riched20 riched30 urlmon wininet flash
 • Po tomto nastane stav, kdy nebude možno spustit winecfg. To je nutné napravit tak, že textovým editorem otevřeme ze složky /home/user/.wine soubor user.reg a tam najdeme sekci [Software\\Wine\\DllOverrides] a hned první řádek v ní bude
        "comctl32"="native,builtin"
 • a to je právě ten problém. Tuto knihovnu musíme změnit na pouze vestavěnou tak, že vymažame native, takto:
        "comctl32"="builtin"
 • Soubor uložíme a vyzkoušíme spuštěním konfigurace wine:   winecfg
 • Nyní již konfigurace spustí a je možné se podívat do záložky Knihovny na její obsah.

12.Znova spustíme registraci nových knihoven i když už vlastně proběhla. Jeden však nikdá neví:
        for i in *.dll *.ocx; do regsvr32 /i $i; done

13.Dále si zapneme vyhlazování písem v browseru a dodáme knihovny GDI instalací MS PowerPoint prohlížeče, která je vhodná pro další programy, speciálně Adobe:
        winetricks fontsmooth-bgr gdiplus native_mdac

14.Nyní se již blížíme ke konci nastavení prostředí. Ještě je potřeba dodat soubor knihoven OLE2 což provedeme tak, že si někam jinam zkopírujeme soubor user.reg a spustíme konfiguraci wine winecfg a tam úplně vyprázdníme záložku Knihovny. Pokud se to neudělá, instalace OLE2 zkolabuje. Nyní z terminálu spustíme:
        winetricks ole2
 • Instalace by měla skončit korektně. Nyní nejdříve musíme vrátit zpět do sekce [Software\\Wine\\DllOverrides] vše to, co jsme odebrali konfigurací wine. Otevřeme editorem odložený soubor user.reg a tam si do clipboardu nakopírujeme celý obsah této původní sekce a přidáme jej vložením do stejné sekce ovšem nativního user.reg ve složce /home/user/.wine k již existujícím knihovnám OLE2 a seřadíme podle abecedy. Nyní vyzkoušíme spuštěním konfigurace wine kde skontrolujeme záložku Knihovny zdali je vše jak má být. A toto je už skoro konec :)

15.Nyní ještě musíme nové knihovny zaregistrovat a protože OLE2 je pojmenována celá velkými písmeny, tak ten registrační příkaz lehce pozměníme:
        for i in *.DLL *.OCX; do regsvr32 /i $i; done

16.Nyní již máme fukční MS IE6 s jistými omezeními, které se ale dají zcela ignorovat neboť tento prohlížeč budeme stejně používat pouze výjimečně. Někdy se však stále hodí. Jedna nepříjemná funkce mu však zůstala. Pokud bude odkaz ve stránce chtít otevřít další stránku, tak toto zkolabuje a opětovné spuštění IE6 již nebude možné, neboť wineserver stále běží. Buď jej shodíme ručně anebo lepší je použít následující fintu spuštěním:
        winetricks native_oleaut32
 • Pak spustíme konfiguraci wine a v záložce Knihovny přidáme Novou náhradu pro DLL:
        ole32 (nativní, vestavěná)
        rpcrt4 (nativní, vestavěná)

17.Tímto jsme zajistili, že je možné pracovat v IE6 s více okny pokud je otvíráme pomocí File/New/Window, a pokud browser narazí na odkaz s otevřením nové stránky vyhodí dialog, že to nelze a potvrzením se zavře celý wineserver. Je otázka co je lepší. Snad někdo jiný přijde s dalším vylepšením.

A poznámky nakonec:
 • Pokud by jste chtěli kopírovat knihovny stažené z internetu, nedělejte to. Bezpečnost vašeho systému bude ohrožena. Windows jsou v tomto ohledu strašně zrádné.
 • Pokud spustíte winetricks bez parametru otevře se okno kde si budete moci navolit co chcete instalovat, vlastně co je k mání.
 • Tento návod funguje u mne a vyzkoušel jsem instalovat Adobe Photoshop 7, Adobe Illustrator 10 a PJ Soft Mapa 14 k plné mé spokojenosti. Berte tento návod zároveň jako inspirativní neboť se docela klidně může stát, že jiná konfigurace - jiný mrav.
 • Platí zásada, pokud přídám knihovny z nativních XP do wine je potřeba je přidat do registrů jak výše popsáno a zároveň hned jeden zjistí, zdali to nebude spíše škodit.

16
Internet a sítě / ProFTPD - průnik do systému [vyřešeno]
« kdy: 23 Červen 2008, 21:54:53 »
Zjistil jsem, že pomocí mého proftpd+mysql se mi v systému pomocí scriptů php hrabou nežádoucí cizinci. Průnik se daří pomocí usera mysql, ale tohoto nemám zřízeného v databázi. Jak tomu zabránit?
Pomocí tohoto usera vytvoří chroot to directory /var/lib/mysql/public_html a tam uloží scripty nyck.php a bebe.php.
Dále se mi ve složce /var/tmp objeví další složka /.b ve kterém je umístěn nějaký prográmek demon (bash). Kde mám co blbě a jak to zalepit? Páč dokud toho usera mysql neodstavím, mazání a zabíjení procesu nebude brát konce.

17
Archiv / Intel Atom
« kdy: 19 Červen 2008, 11:48:32 »
Zvažuji nákup desky na bázi Intel Atomu, až bude dual Core. Plánuji malý domácí servřík s velmi nízkou spotřebou. Myslíte, že půjde instalovat Ubuntu HH v 64-bit provedení? Podle všeho co jsem zatím o tom četl by nejspíše mělo. Jaký je váš názor?

18
Internet a sítě / Vzdálený tisk na CUPS server přes internet
« kdy: 02 Červen 2008, 10:49:49 »
Mám server Dapper Drake na kterém běží CUPS s nasdílenou tiskárnou. V rámci lokální sítě tisknu. Tisknu vzdáleně i přes internet pokud zadám do konfigurace CUPS konkrétní IP adresu. Ale jak vyřešit stav kdy potřebuji tisknout z jakéhokoli místa na zemi bez toho aniž bych musel zjišťovat IP adresy strojů ze kterých chci tisknout. Lítám s notesem všude možně, ale není tam na čem tisknout.
Ledacos jsem už zkusil, ale nepovedlo se. Může mně někdo poradit? Zkrátka nedokážu vyřešit autorizovaný tisk prostřednictvím internetí sítě odkudkoli a z čehokoli.

19
Archiv / Feisty Fawn po probuzení - pomalá odezva internetu
« kdy: 11 Prosinec 2007, 17:15:20 »
Doposud jsem nevyřešil ve Feistym problém s odezvou na požadavky klikanců webových odkazů po probuzení počítadla z RAM či Disku. Dokud počítadlo neuspím, internet jede jak z praku. Ovšem pokud ho suspenduju do RAM nebo na disk, tak po probuzení sice internetím ovšem zobrazení stránek je po značně dlouhé době. Zkrátka odezva je dlouhá. Jakmile ovšem počítadlo restartnu jede to zase jako z praku. Poraďte mi prosím, já jsem to nenašel kde a jak. Dík.

20
Návody, tipy a triky / rsync
« kdy: 17 Říjen 2007, 22:50:42 »
Kdyby se někomu hodilo GUI rozhraní pro rsync tak jsem vyrobil balíček pro Feisty Fawn, viz můj soubor balíčků dole.

21
Archiv / mkdtemp: private socket dir: Permission denied
« kdy: 13 Srpen 2007, 17:10:52 »
Zatím jsem v koncích. Ve Feisty jsem z terminálu ukončil GDM sudo /etc/init.d/gdm stop a už jsem nespustil v konzoli mc. Dal jsem restart a nemůžu se přihlásit do grafického session jako žádný z možných uživatelů. Hlásí mi, že moje sezení trvalo méně jak deset sekund, že nejspíše budu mít málo místa nebo problém s instalací a že se mám pro korekci problému přihlásit v záchranném sezení. V souboru .xsession-errors mám toto:
Kód: [Vybrat]
/etc/gdm/PreSession/Default: Registering your session with wtmp and utmp
/etc/gdm/PreSession/Default: running: /usr/X11R6/bin/sessreg -a -w /var/log/wtmp -u /var/run/utmp -x "/var/lib/gdm/:0.Xservers" -h "" -l ":0" "glidingfly"
/etc/gdm/Xsession: Beginning session setup...
/etc/profile: 20: [[: not found
mkdtemp: private socket dir: Permission denied
Kdo mi poradí co s tím?! Místa je habaděj, disk jsem z LiveCD opravil pomocí fsck. Dokonce když si nabootuju recovery režim tak z něj ten mc taky nespustím.

22
A tou jest označování ještě nepřečtených příspěvků. Totiž pokud kromě toho, že čtu právě otevřené forum, kde se soustředím na nové příspěvky, dělám ještě něco jiného a poněkud se mi to prodlouží, tak po návratu do fóra mi všechna označení zmizí a tudíž nevím co je nového. A to mi vadí hodně.

23
Archiv / wine - /usr/bin/env: bash: Too many open files in system
« kdy: 30 Červen 2007, 17:25:40 »
Vyskytnul se mi problém s wine. Když spustím konfiguraci winecfg, místo toho aby vyběhlo okno s nabídkami tak rachotí, shodí sledování systému, případně network manager, veliká disková aktivita a po chvíli v terminálu hláška:

/usr/bin/env: bash: Too many open files in system

Samozřejmě konfigurace není možná, ale aplikace jedou, například MSIE6. Ještě předevčírem mi to chodilo normálně. Dneska chci přidat další a .....
Neví někdo co s tím anebo nemá někdo podobnou zkušenost?

24
Archiv / Pár zkušeností
« kdy: 10 Červen 2007, 21:19:59 »
Za celou dobu co se zabývám OS Ubuntu od roku 2005 jsem již  udělal poměrné značné množství instalací na různý HW a nastřádal jsem tak pár poznatků, které by se mohli někomu hodit. Již na začátku tohoto příspěvku stále trvám na tom, že Dapper Drake je opravdu etalon, který si zaslouží cejch LTS. Kdo opravdu hledá pracovní nástroj s vyladěným softwarem je tato verze Ubuntu právě ta pravá.
   Dále jsem, právě na základě různorodosti HW, na který jsem instaloval, dospěl k poznatku, že naprosto nejoptimálnějším způsobem pro naprostou většinu uživatelů je instalace Ubuntu od verze 6.06 Desktop LiveCD. Z tohoto LiveCD nabootovat a ověřit zdali bude vše jak má. Zjistí se tímto zdali HW bude kompatibilní a pokud ano nebo spíše ano, tak lze provést jistá vyladění za chodu tohoto „livka“. Můžete zkontrolovat jak přesně dokázal identifikovat konkrétní HW a provést i jisté úpravy pokud došlo při identifikaci k nějakým chybkám. Může se to stát, speciálně u videa, monitorů a některých dalších komponentů, které sice chodí v nějakém univerzálním režimu, ale není to správně. Jakmile mám jistotu, že jsem udělal úplně vše co se dá a systém pod LiveCD chodí, spustím z plochy instalaci kde bývá na ni odkaz. Pouze v tomto případě instalátor převezme všechna identifikační data HW i jeho případné změny a zahrne je do výsledné instalace na cílový disk.
   Ještě než spustíme vlastní instalaci můžeme HDD kontrolovat nástroji na případné chyby po vytvoření filesystému. Vyzkoušet zdali dobře funguje nastavení parametrů hdparm jak pro HDD tak i pro CD či DVD a další. Toto vše potom ještě než dojde k po instalačnímu restartu je možné v konfiguračních souborech upravit či přidat přímo na již hotovém cílovém disku. Týká se to samozřejmě i tak citlivého konfiguráku jako xorg.conf anebo také tolik populárních interních čteček karet.
   Vtip je v tom, že pokud instalujeme z nabootovaného CDROM, ale rovnou z menu ještě před spuštěním Live Ubuntu z CD či DVD, tyto věci buď udělat nejdou a musí se to řešit, pokud nastanou, až po restartu v živém systému. Častokrát je toho poměrně dost a při trochu vzdorovitém HW to může nejednoho zbytečně odradit. S tímto mám nemalé zkušenosti. Dokonce jsem měl i případy kdy vůbec nešlo nainstalovat Feisty Fawn na HW,  a to nejenom jako LiveCD instalace, ale vůbec žádná, kvůli totální neznalosti řadiče disků. Pokusil jsem se to řešit instalací Edgy Eft, tedy nižší verze, který tímto netrpěl, skousl řadič, který jsem pak poladil za chodu systému a pak rovnou provedl update na vyšší verzi po síti, což už nedělalo potíže. I toto je cesta jak lze vybřednout ze zdánlivě neřešitelné situace. Je to sice zdlouhavé poněkud, ale když to zabere tak proč ne. HW je tolik, že není v silách vývojářů to vše perfektně načasovat při vývoji nových systémů.
   Dále při poslední stavbě vlastního počítadla, kdy jsem použil opravdu již moderní a výkonný HW (viz níže) jsem narazil na problém kdy nešlo počítač vůbec vypnout. Muselo se po proběhnutí všech odhlašovacích procedur systému počkat až to už má opravdu hotové a zmáčknout dlouze power tlačítko. Což jak jistě uznáte není to pravé ořechové. No a protože jsem instaloval verzi 7.04 i386x32bit, ze které mám v plánu potom přejít na vyšší po síti, myslel jsem si zpočátku, že to nejspíše bude jádrem a jeho nedostatečnou podporou aktuálního HW. Postupem času začal dělat potíže i větrák procesoru tím, že po jisté době se začal roztáčet až k maximu, což se opravdu nedá vydržet s prací u něj. Kdosik mi napověděl „a co BIOS?“. No tak jsem na webu stáhl poslední aktuální pro tento MB, flashnul jsem ho tam a ejhle, všem problémům nastal konec. Takže ponaučení zní: ne vždy je
na vině software OS a proto první co musí jeden udělat pokud koupí nový HW, sehnat na webu všechny dostupné informace a případně provést updaty ještě před vlastní instalací OS. Jinak proč 32-bit i když HW unese i více? Se 64-bitem se opravdu nyní zabývat je brzo. Také proto, že je mnohem méně uživatelů, kteří jsou ten rozdíl schopni ocenit. Nicméně pro všechny případy je lépe být hardwarově připraven.
   Pokud by opravdu někdo chtěl kvalitní a hlavně 100% kompatibilní HW pro instalaci Ubuntu, já ten svůj počítač stavěl hlavně s ohledem na tento požadavek. Můžete se (viz níže) nechat inspirovat. Pracuje všechno na 100%, každá jednotlivá část či díl. Je to plně kompatibilní HW určen pro domácí či kancelářské nasazení s přemírou výkonu, funkčním 3D zobrazením slušného výkonu (1500 FPS při rozlišení 1280x1024). Hráči se sice usmějí, jak je znám, ale pro ty já nestavím. „Moc mluví a málo píšou domů“. Pro ně je každý výkon nedostatečný, jejich HW je nejlépe nechat na nich samotných. Ale ti co pracují z grafikou, filmem, zvukem, potažmo střihem, dělají podporu a tvoří balíčky či jenom kompilují nebo dělají vývoj je tato moje konfigurace opravdu vhodná a není ani nijak drahá.
   Možná, že se nad tímto příspěvkem mnozí usmějí, ale když si jeden pročítá stesky valné většiny těch odvážnějších co si troufnout na vlastní stavbu, případně dodat komponenty, můžou tyto moje praktické zkušenosti pomoci hned na začátku ještě před tím, než to definitivně vzdá. Tak přeji hodně zdaru při výběru komponentů a řiďte se pravidlem, že někdy méně je více a ne všechno se vším bude vždy spolupracovat, a že ne vždy se jedná o chyby vývojářů OS.
-----
µATX Intel® Desktop Board DG965SS, CPU Intel® Core™2 Duo E4300, RAM GeIL DDR2 ULTRA PC6400 (2x512MB), HDD Hitachi Deskstar T7K500 320GB, zdroj Fortron 350W ATX12V v 2.0 typ FSP350-60THN-P, čtečka DELOCK 15in1 3,5“ USB2.0 interní, DVD±R/RW/RAM Samsung SH-S182M Lightscribe * 7.04 Feisty Fawn

25
Archiv / Sendmail - problémy
« kdy: 12 Duben 2007, 22:13:48 »
Jaké máte zkušenosti se Sendmailem? U mne sice hned po instalaci fungoval, ale jakmile jsem rebootoval mašinu nastaly problémy s inicializací sendmailu při bootu. Děsně zdržoval a pak se nebyl schopen spustit.
/etc/mail/sendmail.cf read-only a pak error a stop služby.
Odinstaloval jsem ho, ale stejně ve službách se tváří, že tam je i když už není. Co s tím? Kde to má zapsané, proč to neodmazal při odinstalaci, proč rozházel resolvconf a nevrátil to zpět, proč to není schopné běžet v nějakém základním nastavení hned po instalaci bez problémů?

Stran: [1] 2