Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Sešívaný

Stran: [1] 2
1
Akce, srazy, setkání / GNOME 3 Launch Party
« kdy: 22 Leden 2011, 17:56:47 »
Zdravím, neměl byste někdo zájem udělat release party u příležitosti vydání GNOME 3 (6. dubna)? Zorganizoval bych to já, ale potřebuju vědět, jestli by byl nějaký zájem o to se zúčastnit.
Už jsem to registroval: http://live.gnome.org/ThreePointZero/LaunchParty
a měli bychom dostat nějaké reklamní předměty jako trička, nálepky, balóny atd.

2
Archiv / Pojďme pomoct zlepšovat Unity
« kdy: 29 Listopad 2010, 19:04:56 »
Unity je zatím v hrozném stavu, ale už je to asi nevyhnutelná budoucnost Ubuntu, takže bychom se měli alespoň co nejvíc snažit, aby to bylo co nejvíc použitelné. Nyní je pro to nejpříhodnější čas, protože se teprve formuje. Proto je potřeba zasypat vývojáře uživatelskou odezvou. Pokud se vám přijde, že je v Unity něco špatně řešené, klidně to nahlašte jako bug.

Já jsem takto nahlásil globální menu: https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/682788
Pokud s tím souhlasíte, připojte se bugu, bude mít větší váhu. A pokud nahlásíte nějaký problém, hoďte ho taky sem, ať se můžou ostatní taky připojit.

3
Možná jste si všimli, že v posledním vydání Ubuntu 10.10 se nachází anglické řetězce. Bohužel to není způsobeno leností nebo chybou překladatelů. Všechny tyto řetězce jsou přeloženy. Jenomže někde v Launchpadu na cestě z upstreamu do počítačů uživatelů se tyto překlady ztratí. Bohužel to není jenom případ tohoto vydání, ale stává se to téměř pokaždé. Překladatelé se tedy mohou snažit, jak chtějí, ale Ubuntu je v očích uživatelů pořád z části anglicky.
Tuto chybu jsem před nedávnem nahlásil, ale vývojáři na ni očividně hází bobek. Už nevím, jak na to upozornit. Možná by pomohlo, kdyby se k bugu přihlásilo víc lidí (kliknutí na This bug affects me too). Dejme tedy vývojářům Ubuntu najevo, že chceme mít Ubuntu česky!

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/language-pack-gnome-cs/+bug/668251

V popisu bugu jsou i ukázkové screenshoty s nepřeloženými řetězci.   

4
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Vhodné motivy pro Ubuntu
« kdy: 19 Říjen 2010, 00:09:35 »
Zdravím,
zrovna pracuju na kapitole o přizpůsobování vzhledu Ubuntu pro nové vydání české příručky a hledám kvalitní motivy, které bych mohl čtenářům doporučit. Podmínky jsou:
1. musí být komplexní a vyzrálé (tedy aby obsahovaly pokud možno kompletní sadu ikon a nedělaly zásadní problémy v aplikacích jako OpenOffice.org a Firefox)
2. musí být jednoduše instalovatelné z repozitáře (třetí strany), nechci lidi vláčet těmi šílenými postupy, kdy zabere dvě hodiny ladění, než se člověk dostane k vytouženému vzhledu.

Nevíte o něčem? Zatím jsem přišel na Faenza, Elegant GNOME a Bisigi.

5
Hardware / Doporučte: WIFI PCI karta pro Ubuntu
« kdy: 22 Květen 2010, 18:44:33 »
Zdravím,
doteď jsem používal wifi kartu s chipsetem acx111, ale jeho ovladač byl z jádra odstraněn a nenašel jsem žádné slušné řešení, jak ho tam dostat nazpátek. Proto bych se chtěl zeptat, jestli nevíte o nějaké PCI bezdrátové kartě, která má v Ubuntu dobrou podporu a funguje pokud možno out-of-box.

6
Multimédia / Převod z FLAC do OGG
« kdy: 09 Květen 2010, 21:02:01 »
Převádím si hudbu z FLAC do OGG, protože nemám na disku notebooku dostatek místa. Zatím jsem zkusil Sound Converter a SoundKonverter a u obou mám stejný problém, zanáší do skladeb chyby, dost slyšitelné chyby. Např. jakoby sekundové zakuckání, zaseknutí. Nemáte s tímto převodem zkušenosti? Netušíte, v čem může být problém. Předpokládám, že oba programy používají stejné backendy, které používají všechny ostatní programy.

7
Archiv / Tracker v 10.04
« kdy: 21 Duben 2010, 16:38:20 »
Zdravím,
zrovna pracuju na novém vydání knížky o Ubuntu a zasekl jsem se u části o Trackeru. Nemůžu ho přinutit, aby mi indexoval i e-maily (v Evolutionu). Navíc mi přijde, že při každém zapnutí systému jakoby vytvářel index celý znovu. Momentálně mi to nepřijde jako příliš funkční řešení. Máte s ním podobné problémy/zkušenosti? Co jiné řešení, třeba Beagle?

8
Obecná podpora / Nokia PC Suite a VirtualBox
« kdy: 02 Duben 2010, 11:36:38 »
Zdravím,
koupil jsem si telefon Nokia E52 a zkouším jej připojit ve Windows XP, které mám ve VirtualBoxu (poslední verze stažená z virtualbox.com). V nastavení USB filtrů mi to přímo nabídne přidání Nokia E52, ale ve Windows není rozpoznána a PC Suite se k ní nepřipojí. Funguje to někomu? Nevíte, kde dělám chybu?

9
Archiv / Kontrola překlepů v OpenOffice.org
« kdy: 31 Březen 2010, 12:13:10 »
Nazdar lidi,
OpenOffice.org v Lucidu mi odmítá kontrolovat překlepy, i když mám nainstalované všechny potřebné balíčky. Jak jste na to vy? Je chyba někde na mém přijímači nebo to je jedna z běžných chyb vývojové verze? Kvůli povaze mého zaměstnání je pro mě tento stav docela nepříjemný.

10
Vydání jarní verze se blíží a nastává ideální čas pro lokalizaci softwaru tak, aby bylo prostředí a programy v Ubuntu 10.04 co nejvíce počeštěné. Nejste-li programátory nebo výbornými grafiky a přesto chcete přispět k vývoji otevřeného softwaru, můžete se zapojit jako překladatelé. Tato činnost totiž nevyžaduje žádné závratné odborné znalosti, pouze základní znalost anglického jazyka a slušnou znalost jazyka českého*, a také ochotu dodržovat pravidla, která byla dohodnuta v rámci jednotlivých projektů.
Možností, jak se zapojit do překládání softwaru pro Ubuntu a jeho klony, je několik:

1. můžete se zapojit do překladatelského týmu Ubuntu a překládat specifické věci pro Ubuntu.
2. můžete překládat upstream, který je společný pro všechny distribuce (GNOME, KDE, Xfce,...) a tvoří drtivou většinu softwaru v distribucích.

Pomoc je potřeba např. u následovných programů a jejich dokumentace:
GNOME:
- Empathy a jeho dokumentace
- Anjuta
- Glade 3
- Ekiga - dokumentace
- GDM - dokumentace
- GNOME Power Manager - dokumentace
- applet Hamster - dokumentace
- na svého překladatel už dlouhou dobu čekají také programy ze skupiny GNOME Office - Dia, Gnumeric, Planner.
- gThumb - dokumentace
- Conduit - dokumentace

KDE:
- Všechny součásti a rozšíření Kontactu
- Výukové program KDE (např. Kstars)
- KOffice
- knihovna kdeqt
KDE se momentálně potýká s nedostatkem překladatelů, takže k převzetí jsou téměř všechny programy a pomoc je potřeba také s dokumentací, kde je pole prakticky neorané.

Více informací o překládání naleznete na stránkách L10n.cz. Můžete se zapojit buď přímo do jednoho z týmů v upstreamu anebo do našeho týmu. Poskytujeme nováčkům asistenci, kontrolujeme překlady před zasíláním koordinátorům jednotlivých týmů atd.

P.S. Překladů si můžete vzít podle svého času a možností. Cení se, i když překládání věnujete třeba hodinu týdně, při zachování pravidelnosti jsou to i při takovém tempu po roce zajímavé výsledky.

*Zájemcům ze Slovenska mohu poskytnout kontakty na slovenské překladatelské týmy.

11
Internet a sítě / Ekiga a 802.cz
« kdy: 18 Září 2009, 05:05:56 »
Podařilo se někomu připojit k 802.cz s Ekigou?
Mám nastavení:
Účet:
Registrátor: hlas.802.cz
Uživatel: 571118927
Uživatel k ověření: 571118927
Heslo: *********
Časový limit: 60

Jako proxy pro SIP mám nastavené hlas.802.cz.

Zaboha se nemůžu připojit, nedaří se mi to ani s dalšími klienty. Pokud je někdo připojený k 802.cz z Linuxu, tak čím a jak?

12
Archiv / Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope - recenze
« kdy: 23 Duben 2009, 01:10:54 »
Nové Ubuntu klepe na dveře a už se nám tu objevují první recenze:
LinuxEXPRES (z mojí dílny  ;) ): http://www.linuxexpres.cz/distro/recenze-ubuntu-9-04-jaunty-jackalope
Root: http://www.root.cz/clanky/ubuntu-9-04-jaunty-jackalope-rychlejsi-start/

Jestli narazíte na další, postněte odkazy.

13
Hardware / X server a ovladače od Intelu
« kdy: 13 Duben 2009, 14:25:23 »
Už od minulé verze jsou dost problémy s ovladači integrovaných karet od Intelu a přijde mi, že tentokrát je s nimi ještě větší potíž.
Ne, že by to bezprostředně vadilo, ale na mém T61 s i965 jsem si všimnul, že X server bere kontantně kolem 20 % CPU. Na první pohled to člověk při práci nepozná, ale předpokládám, že se to neblaze projeví na výdrži baterky a rychlosti počítače při zátěži.
Nepozorujete to taky někdo?

14
Archiv / Jaunty ve VirtualBoxu
« kdy: 13 Březen 2009, 02:53:05 »
Nezkoušeli jste někdo nové Ubuntu ve VirtualBoxu? Chtěl jsem z toho dostat vyšší rozlišení, tak jsem nainstaloval doplňky, ale nyní se nemůžu nějak dostat do grafiky, tak nevím, jestli je chyba mezi klávesnicí a židlí nebo si to prostě s VirtualBoxem nerozumí.

15
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Kniha Ubuntu 8.10 CZ
« kdy: 07 Leden 2009, 12:15:07 »
Jelikož jsem tady na fóru o novém vydání našel jen jeden odkaz, rozhodl jsem se to šoupnout zde do obecné diskuse.
Vyšlo nové vydání knihy o Ubuntu, tentokráte je zaměřené na Ubuntu 8.10.
Stránka knihy na CPress.cz
Článek o knize na Živě
Můj krátký blogpost o práci na knize a o tom, co je tam nového

16
Internet a sítě / Bittorrent klient na server
« kdy: 20 Prosinec 2008, 19:11:34 »
Mám doma server a chtěl bych si na něj nechávat stahovat torrenty, abych nemusel mít přes noc zbytečně puštěný stolní počítač. Je mi jedno, jestli to bude mít webové rozhraní nebo CLI. Pokud webové, tak pokud možno bez Apache a PHP (např. jako Webmin), nechci, aby mi tam kvůli tomu běžela hromada věcí navíc. Hlavní je, aby to běželo jako služba, tedy i když se odhlásím, program stahoval dál.
Nevíte o něčem?

17
Archiv / Jak odstranit Pulseaudio
« kdy: 22 Říjen 2008, 23:55:41 »
Pulseaudio se sice chová lépe než v Hardym, ale pořád si pořádně nerozumí se Skypem a jinými programy na volání. Jelikož mi nedává žádnou přidanou hodnotu, rozhodl jsem se ho odinstalovat, jako jsem to udělal v Hardym, a spolehnout se jen na ALSA. Jaké ale bylo mé překvapení, že jsem se znovu nemohl přihlásit do účtu. V chybové souboru jsem se potom dočetl, že je to způsobeno chybou: Couldn't exec /usr/bin/pulseaudio. Bohužel místo správce sezení je nyní Pulseaudio spouštěno startovacími skripty, které v případě nepřítomnosti Pulseaudia nahlásí chybu, a sezení se nespustí. Nevíte, jak Pulseaudio odstranit a fungovat dál na ALSA?

18
Neznáte nějaký program nebo něco, na čem bych mohl postavit skript, který by zabraňoval počítači přejít do idle, tedy aby sezení bylo pořád aktivní, jakoby uživatel pořád pracoval?
Potřebuju to z toho důvodu, že mi notebook na Intrepidu při přechodu do idle zamrzává, prostě zůstáne jen wallpaper s kurzorem. Je to dost nepříjmené, protože člověk si odskočí a za 10 minut najde systém ve stavu, kdy pomůže jen tvrdý restart.

19
Archiv / Připojení do WPA sítě
« kdy: 17 Říjen 2008, 18:23:41 »
Zdravím všechny, zajisté Ubuntu používá celá řada studentů, tak snad si bude někdo vědět rady.
V novém Ubuntu a Network Manageru 0.7 se bohužel nepřipojím do školní wifi sítě Eduroam (ta by měla být na VŠ po celé ČR).
Ve starém NM to šlo bez problémů.  Nastavení vypadalo takto:
name: eduroam,
wireless security: wpa enterprise,
eap method: peap,
key type: tkip,
identity: xname01@vse.cz,
password: ***** ,
anonymous identity: don't fill,
client certificate: none,
ca certificate: certnew.pem.cer,
private key file: none,
private key password: don't fill

V novém NM je kompletně přepracovaný dialog pro připojování do WPA sítě. Úplně vypadl "Key type: tkip". Naopak přibyly nastavení "PEAP Version", což jsem nikde jinde neviděl, a "Inner authentization". Co se týče certifikátů, tak certifikát na naší škole je sice kódovaný v PEM nebo DER, ale koncovku má .cer, jenže NM bere pouze koncovky .pem nebo .der. Zkusil jsem přepsat koncovku, podle toho, jak je ten soubor kódovaný, ale připojit se prostě nepřipojím.
Na správě sítě mi řekli, že je Eduroam nastavený podle standardu WPA. Předpokládám, že wpa_supplicant to zvládne, ale tak nějak by to byl brutální ústup v přívětivosti. Nevíte, v čem by mohl být zakopaný pes?

20
Archiv / [ubuntu]: nové pozadí a téma GDM
« kdy: 02 Říjen 2008, 23:33:31 »
Co říkáte na nové pozadí a téma GDM v Ubuntu?
Od nového vzhledu naštěstí upustili, ale nové pozadí a přihlašovácí obrazovka mi přijdou hrozné taky. Až se člověku vkrádá myšlenka, že to snad dělají schválně. Přece pro Ubuntu existují desítky pěknějších pozadí a témat GDM.

21
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Nákup Dellu z USA
« kdy: 14 Září 2008, 17:36:48 »
Jak moc dobře víte, tak u nás DELL neprodává notebooky s předinstalovaným Ubuntu. Proto bych rád vyzkoušel nákup takového notebooku v USA nebo jiné zemi, kde se prodávají. Momentálně mám koupený nový ThinkPad, který byl se SLEDem, takže nákup nového notebooku momentálně neplánuji. Proto bych se chtěl zeptat, jestli někdo nákup notebooku s Linuxem neplánuje a nechce zkusit objednat DELL s Ubuntu z USA.
Veškeré know-how mám. Jak to objednat, jak to zaplatit, jak to dopravit do ČR a jak mít záruku, která platí i v ČR atd. Kdyby se to povedlo, tak bych o tom rád napsal článek jako inspiraci pro ostatní.
Rád poskytnu na požádání podrobnosti.

22
Hardware / Webkamera Genius i-look 111
« kdy: 09 Červen 2008, 17:48:29 »
Dostala se mi do rukou kamerka od Geniusu, která si říká o rozchození v Linuxu. Bohužel automaticky nefunguje. Po příkazu lsusb se hlásí jako Bus 001 Device 004: ID 093a:2474 Pixart Imaging, Inc.
Chtěl jsem zkusit zkompilovat ovladače gspca. Stáhl jsem zdrojové kódy pomocí instalace balíčku gspca-source.  Podle README jsem to měl pomocí Modul-assistant nainstalovat příkazy:
  $ m-a prepare
  $ m-a a-i gspca

Bohužel mi selhalo s chybovým výpisem:
Kód: [Vybrat]
dh_testdir
dh_testroot
dh_clean
/usr/bin/make -C /usr/src/modules/gspca clean
make[1]: Entering directory `/usr/src/modules/gspca'
rm -r -f *.o decoder/.gspcadecoder.o.cmd decoder/*.o \
.gspca.o.cmd  *.o *.ko *.mod.* .[a-z]* core *.i \
*.symvers *.err
make[1]: Leaving directory `/usr/src/modules/gspca'
/usr/bin/make  -f debian/rules kdist_clean kdist_config binary-modules
make[1]: Entering directory `/usr/src/modules/gspca'
dh_testdir
dh_testroot
dh_clean
/usr/bin/make -C /usr/src/modules/gspca clean
make[2]: Entering directory `/usr/src/modules/gspca'
rm -r -f *.o decoder/.gspcadecoder.o.cmd decoder/*.o \
.gspca.o.cmd  *.o *.ko *.mod.* .[a-z]* core *.i \
*.symvers *.err
make[2]: Leaving directory `/usr/src/modules/gspca'
for templ in ; do \
    cp $templ `echo $templ | sed -e 's/_KVERS_/2.6.24-18-generic/g'` ; \
  done
for templ in `ls debian/*.modules.in` ; do \
    test -e ${templ%.modules.in}.backup || cp ${templ%.modules.in} ${templ%.modules.in}.backup 2>/dev/null || true; \
    sed -e 's/##KVERS##/2.6.24-18-generic/g ;s/#KVERS#/2.6.24-18-generic/g ; s/_KVERS_/2.6.24-18-generic/g ; s/##KDREV##/2.6.24-18.32/g ; s/#KDREV#/2.6.24-18.32/g ; s/_KDREV_/2.6.24-18.32/g  ' < $templ > ${templ%.modules.in}; \
  done
dh_testdir
dh_testroot
dh_clean -k
# Build the module
/usr/bin/make -C /usr/src/modules/gspca KERNEL_VERSION=2.6.24-18-generic KERNELDIR=/usr/src/linux-headers-2.6.24-18-generic
make[2]: Entering directory `/usr/src/modules/gspca'
/usr/bin/make -C /usr/src/linux-headers-2.6.24-18-generic SUBDIRS=/usr/src/modules/gspca CC=gcc modules
make[3]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-18-generic'
scripts/Makefile.build:46: *** CFLAGS was changed in "/usr/src/modules/gspca/Makefile". Fix it to use EXTRA_CFLAGS.  Stop.
make[3]: *** [_module_/usr/src/modules/gspca] Error 2
make[3]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-18-generic'
make[2]: *** [default] Error 2
make[2]: Leaving directory `/usr/src/modules/gspca'
make[1]: *** [binary-modules] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/modules/gspca'
make: *** [kdist_build] Error 2
Nějak se v tom nemůžu zorientovat. Tak nějak jsem předpokládal, že když tyto zdrojové kódy umístí do repozitářů, že je to nějakým způsobem otestované a bude to s jádrem a balíčky obsaženými v distribuci fungovat. Nevíte někdo, co s tím? Případně jak si s danou webkamerou poradit jiným způsobem?

Želví edit: prosím příště do kódu a ne do citace - je to vcelku nanic. Hodně štěstí s problémem. ;)

23
Archiv / Klávesové zkratky nefungují po zapnutí Compizu
« kdy: 22 Duben 2008, 18:18:12 »
Už jsem to tu v jednom tématu naťukl, ale dosud jsem nepřišel na řešení a už mě to začíná sr...
S vypnutým Compizem fungují klávesové zkratky jako Ctrl+c ctrl+v bez problémů. V momentě, kdy ho zapnu, už ani ránu. Přitom v Gutsym mi to fungovalo. Zajímavé je, že mi fungují funkční klávesy jako ovládání jasu, zvuku atd.
Předpokládám, že správu nad klávesovými zkratkami převzal Compiz od Metacity, kde to ale v Compizu najít? Nikde jsem tyto zkratky nenašel a nevím, jak je v Compizu nastavit. Přitom v minulé verzi fungovaly automaticky :-(

24
Archiv / Grafický nástroj pro nastavení X serveru
« kdy: 18 Duben 2008, 17:34:23 »
Nevíte, kam se v Hardym poděl grafický nástroj pro nastavení X serveru, který se normálně nacházel mezi administrátorskými nástroji (Systém->Administrace)?
Vypustili ho?
Ani bych se nedivil, byl totiž na dvě věci.

25
Archiv / Medibuntu pro Hardyho
« kdy: 09 Duben 2008, 23:35:46 »
Všude píšou, že už je repozitář Medibuntu i pro Hardyho, ale už se na něj pokouším dostat několik dní a pořád nic. Taky ho máte nedostupný?

Stran: [1] 2