Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Ventero

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
Tipy a triky pro Linux / Instalace Acer Aspire 3 A315-23 s NVME
« kdy: 16 Ledna 2022, 17:20:13 »
1. Pokud není přístupno, tak ještě pod Win udělat flash FW na verzi, kde je možnost vypnout Secure Boot - v tomto případě nebylo třeba, byla tam poslední verze.

2. Vymazat záznamy Secure Boot (lze jen v sepnutém stavu), vypnout Secure Boot, zapnout možnost F12 Boot Menu, vypnout TPM, uložit a zavřít (Save and Exit) a vypnout Fast Boot
Do nastavení se dostává mačkáním klávesy F2 hned po sepnutí NTB.

3. Znovu do BIOS a vymazat hodnoty TPM (clear), zkontrolovat, zda je SATA Mode nastaveno na AHCI,  pokud je v nastavení příslušná položka  - v tomto případě nebyla.

4. Nabootovat instalační flashdisk s Linux Mint nebo Ubuntu (hned po zapnutí NTB mačkat klávesu F12 - aktivováno dle odstavce 2.)
a dostat se do menu zavaděče instalačky (pokud nenaběhne automaticky, tak hned po zvolení startu z flashky opakované stisknutí klávesy Shift nebo ESC).

5. Najet na možnost Live (vyzkoušet bez instalace) a vyvolat možnost změny bootovacích parametrů.
Vzhledem k tomu, že tento konkrétní NTB nemá možnost volby CSM/Legacy, ale pouze UEFI, tak se jedná o bootloader (zavaděč) GRUB2 a zde je to stisknutí klávesy "E"
Kdyby přeci jen někdo řešil něco podobného v CSM, tak u CD nebo u bootflashek tvořených pomocí Syslinux se pro zobrazení menu také mačká Shift nebo ESC a pro editaci parametrů položky se stiskne F6, následně ESC a lze v zobrazeném řádku parametry upravit či doplnit.
Podrobnosti třeba zde: https://help.ubuntu.com/community/BootOptions
U bootflash vytvořených jinými aplikacemi to zase může být např. klávesa TAB.

6. Upravit parametr spouštění. Za konec "quiet splash" přidat mezeru a
Kód: [Vybrat]
nvme_core.default_ps_max_latency_us=5500stisknout Ctrl-x nebo F10 pro spuštění, instalátor by měl tento disk detekovat v kroku rozdělení disku.

7. Prozkoušet řádně chod OS a poté přistoupit k instalaci - na ploše je zástupce (ikona) pro spuštění instalátoru a instalovat dle potřeby, znalostí nebo dle nějakého návodu (na internetu je jich dost) či se dotázat na nejasnosti zde na fóru. Popř. poskytnout tento návod pracovníkovi PC servisu, který tvrdí, že na tento PC instalovat Linux nelze  :|

8. Po dokončení instalace, mačkat hned po zapnutí NTB klávesu Shift nebo ESC (pokud se nezobrazí samo v případě dualboot s Win), pro vstup do menu GRUB, přidat tentokrát za quiet splash a mezeru parametr jádra
Kód: [Vybrat]
nvme_core.default_ps_max_latency_us=0a spustit.

9. Pokud Ubuntu nebo Mint úspěšně naběhl, upravit (jako správce) /etc/default/grub, aby příslušná položka (řádek) vypadal takto:
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="nvme_core.default_ps_max_latency_us=0 quiet splash"to lze udělat třeba pomocí příkazů
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/default/grubnebo podle verze systému např.
Kód: [Vybrat]
sudo xed /etc/default/grub - nebo pluma či gedit dle verze Linux Mint
Kód: [Vybrat]
sudo mousepad /etc/default/grub - Xubuntu, potažmo jiné XFCE distribuce založené na Debianu
Nakonec aktualizovat konfiguraci zavaděče
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub,aby při každém startu načetlo jádro tento parametr automaticky.

Možná by fungovala hodnota nvme_core.default_ps_max_latency_us=0 už od začátku při bootování flashky - nevyzkoušeno.

2
A vypadá to, že do popředí jde Arch /SteamOS) s KDE, který byl vybrán pro herní konzole Deck:
https://www.svethardware.cz/z-linuxu-se-pomalu-stava-os-skutecne-vhodny-i-pro-hrani-her/56683

3
Tipy a triky pro Linux / EFI vs BIOS boot
« kdy: 22 Prosince 2021, 17:31:04 »
Občas se tu s Juwou rozpovídáme o malém skutečném přínosu EFI vůči BIOS, kde už jsem poukázali na to, že zamýšlená vyšší bezpečnost se tak úplně nepovedla a nyní tu máme vyvrácení argumentu o značném zrychlení, kdy u Windows 10 u testovaných strojů byly průměrné rozdíly, vždy z 15ti startů, v rozmezí 0-25%, zatímco v případě Linux se OS načítal v BIOS módu většinou o něco rychleji. Viz obr.
Zůstává tedy jediná výhoda a to možnost hromady primárních oddílů, nicméně ještě jsem se nesetkal, že by mi 4 nestačily a zbytek příp. nedořešil pomocí oddílů logických. Z hlediska problémů, které se v UEFI vyskytují oproti BOIS jej prostě nemohu považovat za přínosný, byť ho autor testů doporučuje - já tedy v případě dualbootu rozhodně ne.
https://redhawk75.wordpress.com/2021/12/17/test-boot-legacy-vs-uefi/

4
Obecná podpora / Dlouhé vypínání
« kdy: 08 Prosince 2021, 15:53:01 »
Je znama vec, ze pokud se pokusim system vypnout okamzite po uzavreni nejake aplikace jako treba Firefox, ze se to sekne a vypnuti trva 1min30s. Ale tady u toho ntb se mi ted stava, ze i kdyz nejakou dobu pockam po uzavreni aplikaci, tak nabehne periodicke hlaseni s 30min latenci. A to uz je prilis. Viz priloha.

5
Pracovní prostředí / Numlock automaticky.
« kdy: 08 Prosince 2021, 15:46:25 »
Takze resim opacny problem, nez se leta resil. U NTB mi start Xubuntu 18.04 automaticky sepne numlock a to nechci. Drive jsem se s tim nesetkal - numlock se automaticky zapinal jen u desktopu, kde to zadouci je a ne u ntb bez numericke klavesnice.
Jak to v systemu vypnout?

6
Obecná podpora / Záchrana dat z flahsdisku
« kdy: 16 Listopadu 2021, 20:31:40 »
Samozřejmě, že znám Test Disk a zřejmě lze najít nějaké návody, jak s tímto nástrojem s komplikovaným ovládáním vykonat potřebné.
Nicméně doba jde dopředu a chci se tedy zeptat, jestli už je nějaká alternativa, třeba v podobě nadstavby, která by uměla také obnovit adresářovou strukturu a třeba by se s ní i dalo pracovat lépe. A to jak ze smazaných dat, tak i na úrovni poškozeného nebo nečitelného oddílu či souborového systému.
Jako příklad uvedu Win aplikace EaseUs Data Recovery, MiniTool Power Data Recovery, Pandora Disk Drill či Stellar Data Recovery. Ty to umí, ale zdarma jen na ukázku omezené množství dat a rád bych něco pro Linux.

7
Pracovní prostředí / Schránka (text a obrázky) - historie
« kdy: 19 Října 2021, 12:52:55 »
Jak je to v tomto smeru se schrankou v Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu atd.?
Da se nekde vyvolat alespon zakladni sprava schranky, kde je mozne vybrat predchozi objekt zkopirovany do schranky? Neco jako je ve Win kombinace win+V?

9
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Debian 11 - tisk a exFAT
« kdy: 17 Srpna 2021, 16:58:52 »
Citace
DEBIAN 11: JAKÉ JSOU NEJVĚTŠÍ NOVINKY OD VERZE 10
Vývojáři vložili do této verze mnoho úsilí: bylo přidáno více než 11 000 nových softwarových balíčků, ale aby se systém zeštíhlil, bylo zároveň odstraněno 9500 zastaralých balíčků. Další praktickou funkcí je nová sada ipp-usb, která umožňuje na tiskárnách USB tisknout bez ovladače. Konfigurace se provádí automaticky.

Kromě toho byla opravena řada chyb a jako vždy byly odstraněny i potenciální bezpečnostní mezery. Veškeré informace o rozsáhlých změnách naleznete v oficiálních poznámkách k vydání od výrobce (https://www.debian.org/releases/stable/amd64/release-notes/).
Článek zde:
https://www.chip.cz/novinky/otec-vsech-linuxu-tentokrat-se-debian-trefil-do-cerneho/

Proč to nešlo už dávno a proč by to nemělo jít via LAN a WLAN také ?
Vlastně jsem nikdy nepochopil potřebu ovladačů pro tiskárnu - ty ať si obsahuje sama tiskárna ve FW a přenos znaků a atributů nechť probíhá přes nějaký již zavedený nebo nově koncipovaný protokol coby pouhý transfer dat. Pak je potřeba jen ovladače pro použité rozhraní. Třeba něco jako MTP. Divím se, že toto dávno nikoho nenapadlo a není to dávno realizované.

10
Hry a zábava / Linux i na hernich konzolich
« kdy: 03 Srpna 2021, 15:04:01 »
... a to jako hlavni system:
https://www.svethardware.cz/amd-s-valve-vyviji-lepsi-linuxove-radice-pro-konzole-steam-deck/55625
Znamena to do budoucna i nativni zlepseni efektivity vykonu CPU a GPU AMD na linuxu vubec ...

11
Internet a sítě / Nejasnost kolem FW Intel wifi
« kdy: 21 Července 2021, 18:26:41 »
Takže pořád nejsem spokojen, jak fungují novější adaptéry wifi (AC) od Intel v mém Xubuntu, tak jsem se dopátral k FW. Dle podpory Intel je nejnovější tento
Kód: [Vybrat]
iwlwifi-9000-pu-b0-jf-b0-34.ucodetak co tam k sakru dělají další 4 s jiným koncovým číslem? 33 bych ještě chápal - starší FW, ale ty s číslem 38,41, a 43 mi hlava nebere? K čemu tam je 5 firmware souborů, když dle všeho by měl stačit ten jeden nejnovější ?
Nedělá zrovna tohle tu neplechu, že se třískají ty mikrokódy? Vycházím z tohoto:
Citace
Při inicializaci adaptéru a v různých okamžicích během doby provozu adaptéru
se mikrokód načítá do paměti v síti.
adaptéru.  Mikrokód poskytuje nízkoúrovňové funkce MAC, včetně
rádiové řízení a vysoce přesné časování událostí (backoff, vysílání,
atd.) a zároveň poskytuje různé úrovně filtrování paketů, které mohou
lze použít k tomu, aby hostitel nemusel zpracovávat pakety, které nemají význam.
vzhledem k aktuálnímu provoznímu režimu zařízení.
Mohu ty ostatní smazat a bude to fungovat?

12
Internet a sítě / Automatické připojení wifi ve Win10 nefunkční
« kdy: 15 Července 2021, 10:20:14 »
A jak to souvisí s Linuxem?
Tak, že problém se děje pouze tehdy pokud mám před restartem nebo novým sepnutím spuštěný Xubuntu 18.04 z dualbootu. Pak se prostě wifi ve W10 nepřipojí a musím ji připojit ručně, pokud restartuji a zapínám z předtím spuštěných Win, tak se toto neděje.
Nějaký nápad, čím by to mohlo být?

13
Tipy a triky pro Linux / Zlepšení wifi RTL8192EU
« kdy: 22 Června 2021, 20:54:31 »
Dostal jsem od kamaráda USB wifi TP-Link TL-WN822N Version 4 RTL8192EU.
Ve Win10 jde uspokojivě stabilně kolem 40/12Mbps, ale v Xubu 18.04 nebo 20.4. jsem dosahoval rychlosti 9/0.3 Mbps. Jsem zvyklý na určitý pokles výkonu v Lin, ale tohle?! Signal level -84 dBm, bitrate iwconfig ukazoval na 1 Mbps
Tak jsem zkusil tohle:
https://github.com/clnhub/rtl8192eu-linux
Stáhnul zip, rozbalil, přejmenoval složku na rtl8192eu, přesunul do svého domovského uživatelského adresáře, otevřel terminál a zadal
Kód: [Vybrat]
cd rtl8192eu
sudo apt -y install linux-headers-generic build-essential dkms git
./install_wifi.sh
a ejhle se to hlo někam na 80/16 Mbps, signal level -50 dBm a bitrate 72 Mbps. Lepší než průměr ve Win. Jede to líp, než na stejném místě Intel wifi moduly (viz. má jiná vlákna na téma wifi) ..

Proč to dopr. nejde rovnou ? ! ! - proč se s tím musí uživatel matlat ? !

14
Obecná podpora / Vynucení údaje psensor
« kdy: 16 Května 2021, 20:57:38 »
Mám SSD Gigabyte a ve SMART jsou 2 údaje o teplotě - jeden (194) v nečinnosti ukazuje 33°C - což je podezřele malo na to, že okolní teplota je, vzhledem k pasivnímu chlazení, mnohem větší a druhý (231) ukazuje permanentně 99°C - což je haluz na tuty. No a psensor (možná už podpůrný sw, z kterého to bere) si vybral ten 231. Otázka zní jak vynutit 194.

15
Internet a sítě / Připojení ke skryté síti nebo jiné ..
« kdy: 30 Dubna 2021, 17:45:36 »
Poradí někdo, jak se připojit ke skryté síti nebo i neskryté v terminále s nástroji s přesně navolenými parametry včetně pásma, kanálu, BSSID apod., které jsou v live/základní instalaci, pokud chci obejít toho ne moc zdařilého síťového správce v Xubuntu 18.04 a 20.04?
V tom, když vše vyplním, tak jak mám, zatrhnu automatické připojení a uložím, tak k viditelné se s vynucenými parametry připojím někdy a skryté vůbec ne - tedy nemohu takto vynutit třeba to pásmo ..

16
V Xubuntu 20.04.2 je bug pravděpodobně stran lightdm, který se projevuje tak, že pokud je aktivováno Dočasné sezení hosta a k tomuto sezení se uživatel přihlásí, tak se z něj nelze odhlásit. Je tedy třeba via konzole po přihlášení admina pomocí  "systemctl reboot -i" restartovat.  A nebo REISUB. Někdy však vznikne fiktivní uživatel Guest, který je ovšem chráněn nějakým fiktivním heslem a co hůře není nikde uveden v GUI seznamu uživatelů a nevím tedy jak mám již několik takovýchto fiktivních účtů se stejným názvem "Guest" odstranit. Je na to nějaký konfigurák, kde bych to smázl?

Edit:
Tak jsem umazal související položky v souborech /etc/passwd a /etc/passwd- , promazal /tmp/ a restartoval. Fiktivní účty už mi v lightdm nestraší. Pro mě však velmi nepříjemný bug tím vyřešen není ...

17
Internet a sítě / Anketa na wifi
« kdy: 28 Března 2021, 23:05:19 »
Vzhledem k potížím s wifikartou kladu komunitě otázku, jakou kdo používá NTB apod. s minipcie kombo wifi + BT s normou AC a jde mu to rovnou po instalaci, bez nutnosti čehokoliv dalšího a bez problémů ...

18
Internet a sítě / Intel Wifi AC 3165 - potíže
« kdy: 26 Března 2021, 17:16:46 »
Xubuntu 20.4.2.1
Nevíte, co tohle má znamenat ?
Zařízení sice blblo, ale že nepracuje? Zrovna jsem na něm připojen ..
Zatrženo, že zařízení nepoužívat - tedy, že není používáno, když je a jediná aktivní volba "Používat ručně nainstalovaný ovladač nadále"

19
Internet a sítě / Práce se sítí v terminále a záhada.
« kdy: 19 Března 2021, 10:18:36 »
Omlouvám se, asi se neumím správně zeptat google, ale ani po hodině jsem nenašel, co potřebuji, přestože toho musí být plný internet. Jsem tedy nucen se zeptat, jak vystopuji v terminálu, kde se sekl datový přenos.
Popíšu legendu - třeba mě navedete rovnou.
Kamarádka se chce připojit na stránky aboutyou.cz, ale už několik dní jí to píše něco jak "403 forbidden" a prostě se tam nedostane.
U mě - na druhé straně republiky - jsem se na stránky včera připojil, ale načítání sekcí nefungovalo, tak jsem zkusil v terminálu ping a k mému údivu se neodeslal ani jeden packet.
Dnes jsem to zkusil znovu a zdá se, že stránky normálně fungují, ale ping na aboutyou.cz, www.aboutyou.cz ani na 54.76.158.137 stále nefunguje.
Kód: [Vybrat]
ping aboutyou.cz
PING aboutyou.cz (54.76.158.137) 56(84) bytes of data.
^C
--- aboutyou.cz ping statistics ---
20 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 19435ms
Jak je to možné? A kde může být chyba, když z jednoho PC se připojím a z jiného ne? U poskytovatele? Na ostatní stránky se tam normálně kamarádka připojuje - toto je jediná známá stránka, kde ji to nejde. Všechny cookies, cache, data webů apod. smazána, restart browser - nic ..

20
Tipy a triky pro Linux / Wifi - vynucení pásma 2,4GHz - Xubuntu
« kdy: 08 Března 2021, 18:31:47 »
Protože v Xubuntu Network Connection není toto možné, neb vývojáři měli jako obvykle výpadek - zřejmě slušnej model - a lze tam přepnout pouze mezi normou 5GHz AC a normou 2,4GHz B/G, tak je třeba toto vynutit uměle pomocí následující opičárny. Možná existuje jednodušší řešení, ale zatím jsem pomocí toho, co jsem dohledal, přišel na toto:
Terminál
Kód: [Vybrat]
iwlist wlp3s0 scanningz výpisu jsem vyhledal a uložil si vedle do texťáku dvě položky odpovídající vybranému názvu sítě - SSID
Kód: [Vybrat]
Cell 01 - Address: xx:xx:xx:xx:xx:xx
                    Channel:3
                    Frequency:2.422 GHz (Channel 3)
                    Quality=47/70  Signal level=-63 dBm 
                    Encryption key:on
                    ESSID:"UPCblabla"
Cell 04 - Address: yy:yy:yy:yy:yy:yy
                    Channel:108
                    Frequency:5.54 GHz (Channel 108)
                    Quality=57/70  Signal level=-53 dBm 
                    Encryption key:on
                    ESSID:"UPCblabla"
pak jsem otevřel Network Connections (Edit Connections), všechny záznamy wifi odstranil a jal se tvořit ručně nová připojení

- pro AC s názvem UPC-AC, a poté pro N s názvem UPC-N, kde se vyplní patřičné údaje, kdy adresa je doplněna do pole BSSID - obr. nm3, nm4 - a uloží nastavení
- pak se nejprve u jednoho připojení, např. UPC-AC zatrhne volba pro automatické připojení - obr. nm5 - a uloží nastavení
- na to se klasicky přes ikonu v panelu a výběr sítě připojí k vybrané síti
- odpojí se opět přes výběr sítě z panelu toto připojení
- otevře se opět nastavení, zruší se u této sítě automatické připojování a uloží nastavení
- přejde se k editaci druhého připojení UPC-N a postupuje se stejně jako u prvního
- po připojení je už vynucená norma N
- pak už lze experimentovat, dle libosti si nastavit pro jedno či druhé připojení automatiku nebo pro obojí a nastavit si priority apod. - obr. nm5

Edit: Tak pak to přepínání už nefunguje - vždy už se to připojí na N. Ten Linux mě začíná štvát čímdálvíc - všechno, co měl dobré, tak se pomalu koncepčně přibližuje Windows a nebo to rovnou přestává fungovat a táhnoucí se absence základních logických věcí je už fakt tristní ...

21
Internet a sítě / Zpomalení připojení a jak vynutit normu
« kdy: 07 Března 2021, 21:39:10 »
Xubuntu 20.04.2.0 - live session
nový PC Zotac Zbox CA621 nano, Ryzen 3 3200U, 8GB RAM
Device-3: Intel Wireless 3165 driver: iwlwifi
modem/router: UPC Compal CH7465LG-LC

Prosím o jakýkoliv nápad a radu, co ještě mohu zkusit a kde hledat příčinu a dle toho řešení. Testuji to už 3 dny.

2 problémy:

1. pokud se připojím na vybranou síť (výchozí SSID i heslo), tak se mi automaticky připojí v režimu A 5,3GHz
Kód: [Vybrat]
IEEE 802.11  ESSID:"UPC3700584" 
          Mode:Managed  Frequency:5.3 GHz  Access Point: ta:dy:je:ad:re:sa 
          Bit Rate=325 Mb/s   Tx-Power=22 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=46/70  Signal level=-64 dBm 
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:47   Missed beacon:0
První asi 5 dní vše fungovalo bezvadně - PC běžel vždy asi 12 hod. denně a připojení bylo stabilní bez problému. Další den jsem zase najel live, připojil se a a si po hodině se spojení zpomalilo tak, že bylo nepoužitelné - z asi běžných 70Mb/s kleslo na kilobity. Odpojení a připojení nepomáhalo.
Vypnutí, znovunajetí live OS a znovupřipojení také ne. Toto se celý den nezlepšilo, dokud jsem večer neodpojil modem od proudu a znovu nezapnul. Najednou to zas klouzalo jak po másle.
Jenže od té doby se to vždy v rozmezí cca 1 - 4 hod. projeví znovu. Dokud nerestartuji modem/router, tak to postě jede na nějakou mikrorychlost.

Je zde ještě zařizení UPC booster, které má 2 kusy, přičemž jeden je v zásuvce propojený lan kabelem s modemem a druhý v jiné zásuvce jinde v bytě a vytváří wifi AP pod jiným SSID. Na ten, když se připojím v případě toho zpomalení hlavní wifi sítě, tak buď je situace stejná hned nebo to funguje v běžné rychlosti a kvalitě toho AP, ale zase jen po nějakou dobu - zde většinou v rozmezí 5 - 40 min a pak se zpomalí úplně stejně.

Nezdá se mi, že by byl problém ve wifikartě či driveru linuxu, pokud po restartu routeru jde vše dobře, aniž bych systém znovubootnul či jakkoliv zasáhl do čehokoliv. Pokud jsem se připojil na chvíli hotspot z mobilu, tak to běželo normálně, ale ten byl jen v 2,4 GHz

2. Nevím, kolik toho zase vývojáři vykouřili, ale přes xfce network connections se nelze selektivně připojit k normě N 2,4 GHz - je tam na výběr jen "B/G 2,4 GHz" - při této volbě se ani nepřipojí - nebo "A 5 GHz"
Je možnost se připojit třeba přes terminál k N 2,4 GHz? - ta síť vysílá v obou normách - zjištěno via LinSSID i přes wifi analyzer v mobilu ... A v tel, který umí jen N, jsem se na ní připojil a běhá vpoho.

Co mi ještě zbývá otestovat, abych mohl určit, kde je problém - v jakém zařízení a na jaké úrovni vzniká?

Zítra zkusím uvést modem do továrka - bohužel nemám k němu fyzicky přístup - takýe to můžu zkusit buď via wifi nebo via ten homeplug s kabelem ...

22
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Kouzelný M2sata SSD
« kdy: 27 Února 2021, 15:23:55 »
Koupil jsem si do svého nového pasivního miniPC s AMD Ryzen (mám v plánu se v budoucnu podělit se zkušenostmi s Ubu) nový SSD Transcend 256GB.
Co mě překvapuje, že zatímco teplota CPU se při běžné činnosti pohybuje 42 - 54°C, tak SSD, přestože v live není vůbec používám, ani nemá tabulku oddílů natožpak FS, má od začátku teplotu nad 60°C a po delší době používání 70°C. Největším překvapením je, že během práce na PC teplota skokově a dočasně poklesla o kousíček dolů. O necelý stupeň pod absolutní nulu :D

23
Internet a sítě / Wifi - zařízení není připraveno
« kdy: 17 Února 2021, 18:54:15 »
Udělal jsem minimální instalaci, kde jsem se normálně na wifi připojil, pak jsem doinstaloval xubuntu-core. Wifi pořád fungovala. Pak jsem instaloval Blueman a wifi fungovat přestala. Tak jsem udělal purge, autoremove, clean, autoclean a stejně to nepomohlo.
rfkill list all - phy0, asus-wifi - obojí soft blocked, hard blocked NO.

V rozhraní apletu výběru sítě wifi povolena, žádná síť k výběru a hláška z nadpisu vlákna.

V Live Xubuntu stejné verze 18.04 vše v pořádku.

Nějaké rady, prosím?

24
Tipy a triky pro Linux / Webkamera v aplikacích Ubuntu 64bit
« kdy: 11 Února 2021, 16:10:16 »
Mám starší kameru od Logitech a píchl na Xubuntu 18.04
V Cheese nefunkční. Tak jsem našel návod jak zprovoznit alespoň např. v int. prohl.
V terminálu spustit
Kód: [Vybrat]
LD_PRELOAD=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so firefoxPak kamera jede i v prohl.
Nicméně pokud nechci spouštět via terminál, tak se upraví spouštěč - v příkazu bude
Kód: [Vybrat]
bash -c 'LD_PRELOAD=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so firefox %u'Ve starších verzích by mohlo být zapotřebí instalovat či aktualizovat příslušné balíky
Kód: [Vybrat]
sudo apt install v4l-conf v4l-utils v4l2ucp v4l2loopback-utils v4l2loopback-dkmsV Xubu 14.04 funkční v Cheese OoB (že by soudruzi vyřadili starý HW z podpory aplikace) a funkční pro Firefox 66.x.x
V Xubu 18.04 funkční Firefox min. do verze 85.0.1, v Cheese už zase jen s tím prefixem.

Bohužel pro Skype 8.68.0.100 to v 18.04 nefunguje, přestože v zahraničních návodech to takto zprovozňují ..
Tak to začíná vypadat zajímavě - zkusil jsem teď Cheese ve Slaxu (Debian Stretch) via repo a kamera hned - bez úpravy příkazu.
Ve FF-ESR 78.7 bez prefixu nefunguje.

25
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / RAM DDR2 2x2GB
« kdy: 20 Ledna 2021, 21:46:51 »
Nenašel by někdo z vás dva stejné moduly nonECC do desktopu a levně nepřenechal?

Stran: [1] 2 3 ... 7

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.