Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Ventero

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Hefftor Linux
« kdy: Včera v 13:20:12 »
Narazil jsem na článek o distru s dosti ambiciózním popisem a propagací - nechce někdo testnout? Třeba Abby?
https://www.chip.cz/novinky/linux-pro-vsechny-ucely-predci-i-windows-a-macos/

2
Tipy a triky pro Linux / Telemetrie
« kdy: Včera v 10:25:38 »
Našel jsem skript (přiložen), jak se zbavit telemetrie v Ubuntu. Potřebnost, nechť si každý vyhodnotí sám - může to být maximalizace soukromí, může to být odlehčení systému na nevýkonném stroji, může to být i jiný důvod, který mě nenapadá ...
Odstranění klientských aplikací je jasné, ale k čemu je tohle?
Kód: [Vybrat]
echo 127.0.0.1 www.metrics.ubuntu.com >>/etc/hosts
echo 127.0.0.1 metrics.ubuntu.com >>/etc/hosts
Vím, co provede příkaz, ale nevím, čeho se tím docílí ...

3
Obecná podpora / Emaily zpět na server
« kdy: 25 Listopad 2020, 20:20:59 »
Situace je taková:
Thunderbird používaný dost dlouho na POP3 - na serveru ve schránce (Volný) smazáno hafo mailů - krach sytému - emaily uloženy (snad) v uživ profilu Thunderbird (má 6GB, tak doufám, že tam vše je.
Jak je nahrát zpátky do schránky na domácí server?
Vize je pak taková, že poté bude TB s novým profilem nastaven na IMAP.

4
Multimédia / Spatne prehravani mp4
« kdy: 31 Říjen 2020, 21:43:48 »
Video nahrane mobilem. Jiny mobil prehraje v pohode, daleko slabsi PC s Win prehrajou v pohode. Na Xubu 18.04 Parole - dlouho se spousti, pomale reakce na ovladani - zasekne na chvili i cely system a pouze zvuk. V SMplayer video bezi komplet, ale zvuk s artefakty - temer pravidelne praskani, jak ze starsi gramodesky. Neco podobneho mi dela i repro Sencor pri prehravani mp3 via usb ve vetsim bitrate nez 256.
Ma nekdo tip, co muzu zkusit doinstalovat nebo kde nastavit?

Ma smysl zkusit jeste jiny prehravac? Co treba MPV - je pro nej i GUI?

5
Multimédia / Spojování audia.
« kdy: 28 Říjen 2020, 19:53:01 »
Prosím o tip na SW pro spojení asi 20ti krátkých záznamů .m4a do jednoho zvukového souboru, tak aby to prostě navazovalo chronologicky na sebe - podle čísla nebo abecedně nebo tak něco - prostě aby se to dalo zajistit, že nebudou spojeny na přeskáčku.

7
Pracovní prostředí / Sada ikon v Xubu 18.04
« kdy: 09 Září 2020, 13:38:42 »
Stáhl jsem si sadu ikon dle W7 - táta je dost konzerva, tak toto jako pokus ho přeladit na Lin. Má sedmy a nic jiného nechce, jenže z hlediska bezpečnosti při jeho chování na netu nic moc. A u matky to samé.
Bohužel po nakopírování do složky /usr/share/icons se stejně v možnostech volby sady ikon neobjevily. Dříve to takto s jinými tématy a sadami ikon fungovalo. Nevíte v čem je nebo kde dělám chybu? Zkoušel jsem tyto sady:
 
https://www.pling.com/p/1314327/
https://www.pling.com/p/1354234/
https://www.pling.com/p/1012465/

8
Multimédia / Konverze audio.
« kdy: 03 Červenec 2020, 14:53:08 »
Nevíte jak převést s co největší kvalitou ~.webm na ~ .mp3 ?

9
Hardware / Tip na bezhlucne PC.
« kdy: 01 Červen 2020, 21:58:53 »
Mate nekdo tipy na spolehliva pasivni nebo velmi ticha PC a AiO s wifi a BT?

10
Pracovní prostředí / Vynucení čísla a priority displejů
« kdy: 29 Květen 2020, 13:35:57 »
V nastavení Xubuntu 18.04, mi systém nějak očísluje monitory - a ten co je očíslován jako 1 je automaticky brán jako primární a můžu si tam zatrhávat co chci. Stejně tak, když si nadefinuji sekundární displej doleva, tak se začne chovat jako primární a můžu mít zase zatrženo co chci.
Také si někdy očísluje monitory jednou tak a jednou opačně.
Jde to nějak vynutit to přiřazení čísla monitoru a to aby ten konkrétní monitor byl absolutně brán jako hlavní a ten druhý jako vedlejší?
Chci mít jako hlavní monitor DP (HDMI) - tedy s hlavním panelem coby výchozí a jako vedlejší rozšířený ten co je na VGA.
Hledal jsem, ale nejspíš jsem nedokázal v angličtině správně definovat dotaz, neboť jsem nenašel nic relevantního.

11
Pracovní prostředí / Přiřazení plochy k displeji XFCE
« kdy: 29 Květen 2020, 13:24:41 »
Když nakonfiguruji druhý monitor jako rozšířený, tak mi ho systém automaticky nebere jako druhou pracovní plochu. Pakliže přidám druhou pracovní plochu, tak je jen virtuální na primárním monitoru.
Jak přiřadit druhou pracovní plochu k druhému monitoru?

12
Pracovní prostředí / Printscreen - nedostatek.
« kdy: 25 Květen 2020, 11:45:44 »
Xubuntu 18.04
Všiml jsem si, že pokud mám kdekoliv otevřenou kontextovou nabídku pravým tlačítkem myši, tak je funkce prtscr neaktivní.
To mi přijde jako docela velký nedostatek - lze to nějak ošetřit?

13
Obecná podpora / Vypnutí "bublin" s adresou linku Firefox
« kdy: 21 Květen 2020, 13:17:43 »
Viz obrázek - nevíte někdo, jak docílit toho, aby se neukazovala "nápověda" s adresou linku, když se na něm zastaví ukazatel myši?

14
Hardware / Nevypina, nerestartuje.
« kdy: 11 Květen 2020, 22:42:07 »
Lubuntu 14.04 @ Acer TravelMate 2410
Po vypnuti nebo restartu se ukonci procesy a pak se to zastavi na logu popr. v konzoli na Will now halt. (reboot, poweroff).
Co mohu zkusit?

16
Obecná podpora / Automount
« kdy: 21 Duben 2020, 13:10:49 »
Potřebuji vědět co dělají první tři volby viz. příloha. Tedy jaký přesně ovlivňují konfigurační soubor a aspoň přibližně, co v něm dělají za změny.

17
Multimédia / Grafický editor.
« kdy: 09 Duben 2020, 14:25:30 »
Nějaký tip pro jednoduchý, malý, lehký grafický editor - něco jako Malování ve Win7?
- ořezat, velikost, rozlišení, vložit text, kreslení čar, vkládání koleček/šipek - ty jsou moc fajn/čtverců apod.
Popř. ještě doplňkově s nějakou základní úpravou jasu, kontrastu, ostrosti ...
Nechci to však řešit ani přes Wine ani snap, flat apod.

18
Tak jsem se konečně odhodlal otestovat clonezilla coby vytvořit image svého linuxového oddílu ext4 cca 18/30 GB.
Instalace přes terminál z repozitáře Ubuntu - tedy čistě sudo apt install clonezilla.
 Proběhly volby device - image/ local_dev /výběr sdb1 pro připojení coby cílového umístění pro zálohu (clonezilla repository)
Zde první problém - terminál se zacyklil v nekonečné smyčce
Kód: [Vybrat]
Scanning dir /tmp/ocsroot_bind_root../usr/share/drbl/sbin/ocs-functions: eval: line 12703: syntax error near unexpected token `<'
zbytek v printscreen.
Řešení je opakované mačkání CTRL+C, které ovšem někdy skončí ve vybraném oddíle, ale jinde taky v jiném nevybraném oddíle.
Vlastně se mi to povedlo asi jen 2x, pak už z dalších 20ti pokusů opakovaného ukončení všeho a spuštění clonezilly znovu, ani jednou - pak už mi to nabídlo vždy jen určitou složku někde jinde a nebo se terminál zasekl. Pokud má člověk štěstí a může pokračovat ve vybraném oddíle, kam chce uložit zálohu, tak se to zacyklí ještě jednou na určení složky (a opět štěstí, když se člověk dostane dáll) - opět vyřešeno CTRL+C a když proběhla nakonec záloha (1x z 20 pokusů), tak výsledek je cca 10GB adresář, kde jsou 3 komprimáty (cca 4+4+2GB) a hromada nějakých drobných souborů. No to je tedy image jak víno (zajímalo by mě, jestli takhle má standartně vypadat, protože bych spíše čekal nějaký jednolitý soubor, který by se nemusel dál komprimovat třeba pro upload a jestli je z toho ta clonezilla vůbec schopná tu obnovu udělat) a program je z mého hlediska prakticky nepoužitelný ...
Tak jestli mi někdo, kdo s tím má zkušenosti může poradit, kde je asi chyba?

EDIT:
Clonezilla 3.27 z repo Bionic 18.04 má tento bug se zacyklením.
Rozdělení na více archivů se dá nastavit jinak v expert mode - pokročílekší volby.

19
Pracuje pouze s obrazem ISO, který rozbalí, připojí squasfile a v něm spustí terminál s právy root. Tam si pomocí "apt" apod. nainstaluje člověk co chce a do připojeného squash si člověk také může nakopírovat co chce a upravit v něm konfigurační soubory - např. konečnou podobu grub menu a jeho chování po instalaci. Nakonec je úplně skvělá nabídka modifikovat, které balíky se z takto vytvořeného live po instalaci OS odinstalují. Ostatní modifikace zůstanou i po instalaci - což je veliká výhoda.
 
Celou dobu to pracuje ve virtuálním OS s připojeného squashfile, takže vyjma přidání repozitáře a samotné instalace aplikace není prováděn žádný zásah do systému v kterém je aplikace spuštěna. Tento program je možné plnohodnotně použít i z live.

Jediné na co je třeba si dávat pozor je neměnit název disku (popř. s tím počítat a vědět co zadat při přihlašování) a při kopírování souborů do squash dbát na správná oprávnění složky/souboru v cílovém umístění, tak aby souhlasily s okolními soubory nebo s vlastním potřebou. Jinak nedojde po spuštění live k automatickému přihlášení, možná to znemožní přímou instalaci (vždy pro jistotu instaluji z odzkoušeného live) a v druhém případě nemusí být soubory po instalaci z takovéhoto média přístupné a je třeba měnit práva dodatečně.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 081525E2B4F1283B
sudo apt-add-repository ppa:cubic-wizard/release
sudo apt update
sudo apt install cubic
První řádek možno vynechat, neboť instalace veřejného klíče není min. v novějších verzí Ubu a odnoží není nutná, neboť repozitář se nachází na Launchpad, který je automaticky brán jako prověřený - takhle jsem to aspoň z anglofonních informací pochopil. V Xubu 18.04 jsem klíč k repo na Launchpad přidávat nemusel ve Slaxu 9.11 jsem musel (bylo to docela martirium, protože je to hodně osekanej Debian 9)

Aplikace je celkem intuitivní, přehledná a ve složce, která je aplikace určena (1. krok po spuštění aplikace) je možné provádět některé validní změny o něco lépe přímo, než-li via Cubic-terminal: Podrobnější návody zde:
https://askubuntu.com/questions/741753/how-to-use-cubic-to-create-a-custom-ubuntu-live-cd-image
https://linoxide.com/linux-how-to/create-custom-live-cd-image-cubic-ubuntu/

20
Obecná podpora / Chybové hlášení.
« kdy: 16 Březen 2020, 12:07:46 »
Že se občas objeví hlášení o problému systémového programu je běžná věc. Nicméně teď se mi objevilo 2 x krátce po sobě - během 4 restartů v 10 min. - a co je divné, že bez doplňkové volby zobrazit podrobnosti, která tam běžně je  - jen volby odeslat hlášení a zrušit.
Dle souborů v /var/crash/ jednou ohledně lightdm, podruhé engrampa (správce archivů). To už mi bylo divné a tak jsem provedl fsck a pro sichr ještě fsck -f - nicméně tady vše v pořádku.

Nějaký postřeh či nápad k tomuto?

Zatím jsem se toho zbavil přejmenováním koncovky .crash na .crash-Z u těch souborů ve /var/crash/ ...

21
Tipy a triky pro Linux / Chybí memtest v grub menu.
« kdy: 03 Březen 2020, 14:51:15 »
Klonoval jsem disk pomocí AOMEI backuper z flashky a disk nenabootoval. Tak jsem spustil Parted Magic a v něm Grub Doctor. Disk po opravě bootoval avšak v nabídce grub chyběly memtesty. Nepomohl ani update-grub samotný ani po přeinstalaci grubu z terminálu.

Nakonec jsem našel
Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x /etc/grub.d/20_memtest86+
sudo update-grub
a voilá - už je našel a fungují ...

... záhada, že tomu souboru ty práva zmizely - možná jim dal grub doctor potažmo parted magic nějaký svoje ...

PS: Příště zkusím Acronis TI, popř. rovnou ruční instalaci z terminálu v live - v grub doctoru se stejně klikalo tolikrát, že bych to měl stejně rychle  i ručně v terminále ...

22
Rad bych dostal nejaky tip na spolehlivy SW pro tvorbu instalacniho iso (nebo aspon squashfile) z jiz nainstalovaneho a upravneho systemu, abych tam pak uz rovnou mel svoje nastaveni a aplikace jak v live, tak po jeho instalaci. Proste pripraveno k okamzitym vlastnim potrebam. Prosim tedy o navrhy a prip. podeleni se o zkusenosti.
Pokud mozno zadny snap, flat apod.  :)

PS: Samozřejmě, že jsem si něco vygooglil, ale nemám na to to všechno zkoušet, proto prosím o tip a podělení se se o zkušenosti, jak se s čím pracuje (ergonomie, přednosti, nedostatky - prostě praktická upozornění) , jak jsou spolehlivé výsledky apod.

23
Xubu 18.04.1
V nastavení pro SW a aktualizace nastaveno - Automaticky kontrolovat aktualizece - NIKDY, ale přesto mi to pořád nabízí tu první hromadu, která se pravděpodobně už nějak nacacheovala čico, ještě než jsem přenastavil.
Nevíte, jak se toho zbavit?
apt-get autoremove, autoclean a clean samozřejmě proběhl.

24
Pracovní prostředí / Nefunkční náhledy Thunar Xubuntu 18.04
« kdy: 20 Leden 2020, 18:35:28 »
Zkoušel jsem toto:
Kód: [Vybrat]
$ killall thunar
$ sudo apt install tumbler tumbler-plugins-extra ffmpegthumbnailer
$ thunar -q

a poté i tento postup bez instalace "gstreamer"
https://www.youtube.com/watch?v=z3WS-oasikI

Nezabralo. Máte někdo prosím nějaký nápad?

25
Hardware / Rytmická činnost HDD.
« kdy: 18 Leden 2020, 18:45:00 »
Na ntb HP EB 840 G1 mám Xubu 14.04 a všiml jsem si nově, že v pravidelném zhruba vteřinovém intervalu poťukává hlavička HDD - takový mikroswap. Když se člověk potřebuje soustředit, tak je to rušivé - je pro to nějaký důvod - příčina? Dá se něco třeba zkusit přenastavit?
Mohl bych pro začátek zrušit swap jako takový - jak se to dělá? A co můžu zkusit dál, pokud to nezabere?

Jednorázově vím s tím swapem - to bude takto:
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff -a a jak potom trvale? Prosté zakomentování # řádku:
Kód: [Vybrat]
/swapfile         none            swap    loop,sw         0       0 popř.
Kód: [Vybrat]
UUID=xxxxxxxx-xxxx-xxxxx-xxx-xxxxxxxxxxx none            swap    sw              0       0 opravdu funguje?

Stran: [1] 2 3 ... 6