Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Martin B.

Stran: [1]
1
Zdravím, chci se zeptat jaké je bezpečnostní riziko příkazu "xhost +"? mluví se o tom na zahraničních webech. Používám vzdáleně (připojení přes NX - Nomachine) radioamatérský program Linrad a ten potřebuje běžet pod rootem. Jenže, když se v terminálu přihlásím jako root (su), tak program nejde spustit, terminál hodí hlášku, že nemá přístup k X serveru. Opravit se to dá tím
Kód: [Vybrat]
xhost + před přepnutím na roota, potom to funguje. Je nějaké riziko při tomto postupu, nebo se to dá řešit jinak? Nic jiného, co je na tento problém doporučované mi nefunguje. Na počítači je jenom jeden normální uživatel a jeden root.
Děkuji

2
Hardware / Asus H81T USB 2.0 se tváří jako 3.0
« kdy: 22 Leden 2020, 09:17:12 »
Dobrý den,
narazil jsem na zajímavou věc. Deska Asus H81T (vybrána pro možnost napájení jen jedním napětím 19 V) má teoretických 7 USB 2.0 portů a 2 USB 3.0 porty. Používám speciální radioamatérské zařízení, které funguje jenom v USB 2.0. Pro připojení tohoto zařízení do 3.0 se ve Windows musí stáhnout speciální dll knihovny od výrobce zařízení. Po stažení knihoven to ve Windows funguje. Je zajímavé, že tato knihovna je nutná i pro připojení tohoto zařízení do USB 2.0 u této desky. Pro Linux výrobce zařízení napsal ovladače pouze pro připojení přes USB 2.0. Takže v Linuxu to samozřejmě nefunguje. Řešení je jednoduché - připojit to přes externí USB 2.0 Hub postavený třeba na běžném GL850G čipu. Ale nechápu, proč i když lsusb vypíše ty samostatné kořenové rozbočovače 2.0 a 3.0 přímo na desce, proč se přesto porty 2.0 u této desky tváří jako 3.0 a proč je v Linuxu ten externí 2.0 hub vůbec potřeba? Jakoby to bylo všechno nějak zapojené z jednoho stejného řadiče, nebo prostě nevím? Jiný problém s touto deskou v Linuxu (Debian  / Ubuntu) není a šlape jako hodinky, pouze bylo nutné ještě stáhnout ovládače Realtek pro síťovku. Setkali jste se s tím někdy? Běžný hardware 2.0 jako myši, klávesnice, flešky apod. samozřejmě fungují, ať se připojí kamkoliv.

3
Dobrý den,
poradíte prosím s konfigurací FTP?
- v systému je jenom jeden uživatel - např. "martin", root účet není aktivní (používá se sudo).
- přes FTP se chci dostat pouze do domovského adresáře - tedy /home/martin
- po instalaci vsftpd je přístupné všechno - tedy celý /root, což je špatně.
- zkusil jsem tedy ještě
Kód: [Vybrat]
chroot_local_user=YES - potom se ale nelze připojit vůbec
Kód: [Vybrat]
local_enable=YES
write_enable=YES
jsou samozřejmě povolené.
- doplnil jsem tedy
Kód: [Vybrat]
allow_writeable_chroot=YES - nyní už to funguje a lze se připojit i přepisovat soubory v /martin a nikam jinam se dostat nelze.
- na zahraničních fórech ale píší, že allow_writeable_chroot=YES není bezpečný způsob a mělo by se to řešit jinak.
- tak jsem toto odstranil, povolil a vytvořil
Kód: [Vybrat]
vsftpd.chroot_list. Do chroot_listu jsem napsal uživatele martin. Nyní se přes FTP lze připojit, ale kromě /martin tam zase jsou přístupné ještě složky /boot, /bin, /dev, /etc.

Poradí někdo prosím kam napsat, aby se dalo dostat jenom do /home/martin?
Druhá možnost je, se na chroot list vykašlat a použít to allow_writeable_chroot=YES a třeba na routeru nastavit aby port 21 byl přístupný jen z některých vnějších IP adres. Tím by se snad to případné riziko dalo eliminovat?
Jak to vyřešit?
Díky moc

4
Hezký večer,
jde prosím nějak vyřešit tento problém?:
- server 1: samostatný stroj s vlastní IP v rámci vnitřní sítě, kde na určitém portu běží Apache server
- server 2: samostatný stroj s vlastní (jinou) IP v rámci vnitřní sítě, na určitém (odlišném) portu běží také Apache server.
Samozřejmě není problém na routeru nastavit přesměrování portů z veřejné IP na jednotlivé vnitřní IP a zvenku se dostat na webové stránky běžící na jednotlivých serverech.
Rovněž není problém na stránce běžící na Apache serveru 1 v jejím html kodu vytvořit odkazy na html stránky běžící na serveru 2 . ve formátu: "veřejná IP:port druhého Apache".
Jak ale na prvním serveru vytvořit odkazy na stránky běžící na druhém serveru tak, aby se na ně dalo proklikat jenom přes server první?? 
Snad jsem to napsal srozumitelně. díky

5
Internet a sítě / Přenos zvuku po síti
« kdy: 24 Prosinec 2014, 09:53:04 »
Dobrý den,
prošel sem několik zahraničních stránek a návodů a přiznám se že z nich nejsem moc moudrý. Potřeboval bych vyřešit tento problém:
PC A - "server" buď normální PC s Ubuntu, nebo malý Raspberry Pi s Raspbianem (což je defacto to stejné, Raspbian je odlehčený systém postavený na Debianu). Do tohoto PC-A bude zapojena zvuková karta a k ní připojen zdroj zvuku. Potřeboval bych aby se zvuk přenášel po LAN (nebo později i po internetu) do PC B.
PC B je "klient" - klasický PC s Windows. Na tomto PC bych chtěl zvuk poslouchat, případně kdyby existovalo něco jako "virtuální zvuková karta" aby šel zvuk dále zpracovávat v různých radioamaterských programech (FLdigi apod.)  S dálkovým ovládáním serveru přes SSH a Putty problém nemám, problém je jak nastavit zvukový server v místě A a vhodný software v místě B a tedy jak přenášet ten zvuk z místa A do B.
Děkuji všem za jejich rady a přeji všem krásné Vánoce:-)

Stran: [1]