Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Johny_b

Stran: [1]
1
Zvukové karty firmy Creative řady SBLive/Audigy 1-4, konkrétně jejich DSP čip EMU10K pracuje s interní frekvencí 48KHz. Prakticky to znamená, že všechen obsah, který je nahrán se vzorkovací frekvencí např. 44,1KHz (většina MP3, OGG, Audio-CD) je převzorkován na frekvenci 48KHz a to buď pomocí ovladače, nebo interně v DSP procesoru na kartě. V Linuxu toto převzorkování dělá ovladač Alsa, k tomu používá standardně jednoduchý algoritmus, který je sice rychlý a nenáročný na výpočetní výkon, ale s kvalitou je to horší. Existují však daleko kvalitnější algoritmy převzorkování, v Ubuntu se nacházejí v balíčku libsamplerate0. Pro zájemce doporučuje toto forum: http://www.hydrogenaudio.org/forums/lofiversion/index.php/t47591.html.

Otázkou tedy je, jak přinutit Alsu aby používala tyto kvalitnější algoritmy. Cesta vede přes konfiguraci souboru .asoundrc (viz. forum). Pro mě je to však složitý způsob. Hledal jsem tedy jiné řešení. Objevil jsem plugin do přehrávače Xmms a Audacious ( http://www.eisenlohr.org/xmms-crossfade/ ), který umí převzorkovat na frekvenci 48KHz a použít přitom kvalitní algoritmy z výše zmíněné knihovny. Vedlejším (v tomto případě) efektem je přidání fade efektu.

V Ubuntu je crossfade plugin v repozitářích, měl by stačit nainstalovat balíček xmms-crossfade. (bez záruky, sám Ubuntu nepoužívám).

Spustíme Xmms a jako výstupní plugin (Output Plugin) zvolíme Crossfade Plugin. Zvolíme Configure. Otevře se okno konfigurace Crossfade pluginu. Tam v záložce Output nastavíme Resampling Rate na 48000 Hz a Quality (doporučuji Best Sinc Interpolator případně Medium Sinc Interpolator). Dále v Output method zvolíme Output plugin a jako výstupní plugin zvolíme klasický ALSA output plugin.

Kvalitní resampling je výpočetně náročnější. Při použití nejlepší kvality je vytížení procesoru (A64-2800) při přehrávání hudby asi 20%. Kvalita analogového výstupu je subjektivně mnohem lepší. Zvuk je čistší, má větší dynamiku a prostor (testováno na Audigy 2). Za zkoušku to určitě stojí.

PS: Jsem laik a rád se dozvím i jiné možnosti a způsoby.

Stran: [1]