Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Mario Hlas

Stran: [1]
1
Internet a sítě / Ub16.04 WiFi náhle nepoužitelná
« kdy: 06 Červen 2017, 00:53:36 »
Náhle nemohu pracovat s WiFi : WiFi se sice zobrazuje na liště, správně oznamuje, ke které síti jsem připojen, ale indikuje nulový signál WiFi, i když se notebookem přiblížím až k routeru. Došlo k tomu po nedávné aktualizaci, ale podle mého názoru ta porucha s aktualizací Ubuntu vůbec nesouvisí.
WiFi router je perfektním stavu (ověřil jsem to vypůjčeným notebookem s Windows). Před chvílí jsem se připojil kabelem, vše funkční, ale nesvobodné ovládače jsem ani pak nikde nenašel, abych se mohl pokusit o jejich reinstalaci.
Podle mého nekvalifikovaného odhadu došlo pravděpodobně k hardwarové poruše WiFi přijímače v notebooku, ale neumím to ověřit. Proto prosím o pomoc : Jak (jakou utilitou) lze ověřit, že WiFi přijímač v notebooku s Ubuntu 16.04 je plně funkční (=nejen detekuje WiFi vysílače a jejich parametry, ale také posílá jejich signál dál k dalšímu softwarovému  zpracování) ? Budu velmi vděčný za jakýkoliv hint, protože bez funkční WiFi je pro mne tento notebook prakticky nepoužitelný (a už pro něj nejsou k dispozici náhradní díly, proto je nikdo neopravuje). Hrozí mně : sepsat nainstalované software, důležité dokumenty překopírovat na extHDD a pak koupit nový notebook, udělat čistou instalaci U16.04, postupně doinstalovat programy, které byly v tom stávajícím, a z HD do něj přenést dokumenty. A to by bylo hodně pracné.

2
O fóru / ZALOŽIT ZDE "KOUTEK" PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY ?
« kdy: 03 Prosinec 2015, 19:24:15 »
PROČ TAKOVOU ANKETU NAVRHUJI ? Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI.
O přechodu na některou liuxovou distribuci jsem začal uvažovat, když havarovaly WinXP Home Edition ULCPC na CompaqMini a obě kompetentní organizace [H&P, Microsoft] se k jakékoliv možnosti nápravy včetně nové licence, zaslání 'někam' k placené reinstalaci, ... , postavily [velmi slušně řečeno] bokem.)
Začal jsem na U 10.04, dnes jsem na U 14.04 velmi spokojen - má mnoho aplikací minimálně srovnatelných s Win8.1 (např. Radio Tray oproti Screamer Radio apod.- zatím mně chybí jen "obojživelné" adresáře a vícefunkční diáře, který by se daly přenášet na flešce mezi Win8 a Ub14 - našel jsem jen prastarý AddressBook, jejž v Ub otevře Wine). A když zarytým windousákům ukážu Dash nebo  Přepínač pracovních ploch, závidí.
Už jsem dvěma zájemcům nainstaloval Ub 14.04 jako dual boot ve Win8. Našel jsem na to perfekní a ucelený postup až na itsfoss.com (včetně všech možností, např. instalace z flešky. (Kdybych ty informace hledal jinde, musel bych je skládat z dílčích návodů,)
Oni se už oba probíjejí samostatně, ale občas mně položí otázku, kterou jim neumím zodpovědět, a jsem na rozpacích, kam je nasměrovat, aby tam našli odpověď nebo mohli položit otázku.

3
       K článkům není přiřazena diskuze, jako je tomu na mnoha populárních webech. (Pravděpodobně se admin obával zahlcení diskuze bláboly, příspěvky mimo mísu a vzájemným napadáním až i vulgaritami). To chápu - ale považuji za důležitější, aby články byly buď aktualizovány nebo (pokud to nemá smysl) mazány. Mělo by to být především morální povinností autorů, mělo by to být obsaženo v etickém kodexu autorů návodů a dokumentací (pokud takový kodex existuje), měla by na to dohlížet nějaká skupinka kolem redakční rady, čtenářům by mělo být umožněno hodnocení relevantnosti článků. Za minimum péče o čtenáře bych považoval u starších článků aspoň vyvěšovat upozornění, že "Článek byl naposledy aktualizován .... - některé údaje v něm obsažené už nemusí být platné.".
      U lidí, zabývajících se softwarem (a tedy i u zdejších správců) lze předpokládat vysokou úroveň logického myšlení. Ale nevidím logiku v tom, když správcové kvůli množství spamu pozastaví registraci, ale na druhé straně se nestarají o to, zda se z publikovaných článků časem nestaly mystifikace - nefungující návod snad mystifikací je - či ne ?
      Jedním z více příkladů je článek "FreeRapid Downloader" (poslední úprava: 2013/04/04 17:05) s hraběcí radou "FreeRapid není možné spouštět se svobodnou OpenJDK verzí Javy, ujistěte se proto, že máte nainstalovanou „originální“ Javu od firmy Sun. Případně se ujistěte, že máte java-6-sun vybránu jako výchozí." Autor tohoto článku překopíroval starý originální Help autora FRD - přitom se nepřesvědčil, zda java-6-sun je stále dostupná v repozitářích Ubuntu nebo vůbec někde. Ona totiž zmizela brzy potom, kdy Oracle v r. 2010 koupil firmu Sun a překopal distribuce Javy. Nevím přesně kdy, ale pro Ubuntu 10.04 ještě návod autora FRD (jehož překopírovaná část týkající FRD v debianních klonech vyzdobená obrázky dodnes visí zde) platil, ale v U. 12.04 už ne, protože v jeho repozitářích už java-6-sun nebyla a nedala se najít ani jinde.
      Nedávno jsem si všiml, že problém "v U. mně nechodí FRD" je na ubuntu.cz stále ještě živý, a tak jsem tam dnes vložil hint, jak tento problém obejít (přišel jsem na něj metodou pokus-omyl, a je v licenci Copyleft) - ale to už by bylo o něčem jiném.
      Opakuji doporučení : Už neplatné články jsou zavádějící, otravují ty, kteří se jimi řídí. Zvažte, zda by pověsti Ubuntu.cz prospělo, kdyby jich bylo co nejméně.

4
Pracovní prostředí / 14.04 - automatické odhlašování vypnout
« kdy: 12 Listopad 2015, 04:07:58 »
Rád bych úplně vypnul automatické odhlašování roota po nečinnosti X minut - týká se Ub 12.04 (právě jsem tam přešel z 12.04 <=tam to nebylo)

Stran: [1]