Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Abby

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Obecná podpora / Sticky Password
« kdy: 08 Duben 2021, 14:01:27 »
Existuje možnost, jak nainstalovat a používat Sticky Password? V repozitáři jsem nenašla a na webu taky ne, podporu má podle všeho pouze macOS, iOS, Windows a Android. Díky.

2
Tak jsem zkusila nainstalovat Ubuntu resp. Kubuntu (Gnome fakt nedávám, chybí v něm moc funkcí) a stále tam přetrvává chyba, že se grub nainstaluje na první disk v pořadí a ne na disk, který určím. Mám v PC tři disky, NVMe SSD 1 TB s Windows 10, který se hlásí jako první (nvme0n1). Potom SATA M.2 275 GB, který je vyhrazený pro Linux (sda) a nakonec SATA 480 GB určený na pracovní data (sdb).

Manjaro, Fedora, OpenSUSE, ty všechny nainstalují grub správně na disk, který si určím a to i v případě, že dám automatické rozdělení disku, správně vytvoří EFI oddíl na správném disku a grub je prostě na tom správném disku. Ne tak kre****** *buntu, které už někdy od verze 14.04 (to je nejstarší verze, se kterou jsem se setkala) cpe grub na první disk, který v počítači je, bez ohledu na nastavení EFI oddílu, který kupodivu v automatickém režimu vytvoří na správném disku.

Takže mám nainstalované Kubuntu 20.04 na disku sda, na něm je vytvořený EFI oddíl a grub mi to nacpalo na nvme0n1, kde jsou Windows a kde dojde při nejbližší aktualizaci Windows k přepsání.

Takže mám zásadní otázku. Jakým způsobem odstraním grub z nvme0n1 a dám ho na sda? Ten kreténský instalátor prostě připojil /dev/nvme0n1p1 jako /boot/efi i přesto, že jsem jasně uvedla, že to bude /dev/sda1, který tam je vytvořený ve velikosti 512 MB (ten připojený patří Windows a má velikost 100 MB). A tohle se děje už minimálně od verze 14.04, Bůhvíkolikrát jsem tuhle chybu hlásila, ale ne, nikoho ani nenapadne to opravit, hlavně že řeší takové blbosti jako že je nebezpečné přímo spouštět filmy ze sdíleného disku po síti...

Díky předem za radu a step by step postup. Důležité je, aby mi to nerozbilo Windows, aby mi ten debilní chybný záznam zmizel a aby to bootovalo ze správného disku (při startu počítače si vybírám klávesou F11, co chci spustit, primární je Windows, ale když chci spustit něco jiného, tak F11 a vyberu si to co chci. A teď jsou jak Windows tak Kubuntu na stejném disku). Nechci aby na Windows disku zůstal jediný bit z Linuxu, protože pro Linux je prostě jiný disk. A pro juwa a Michala, tohle je mimochodem jeden z důvodů, proč nemám ráda *buntu, protože si dělá co chce, výše zmíněné tři distribuce prostě dají zavaděč tam, kam určím, Ubuntu a další kopie ne, ty si to udělají podle sebe a dají to na první disk. A já prostě nechci a nebudu před instalací vyndavat disky, na které ten zmetek nesmí sáhnout, to bych nedělala nic jiného... Díky moc.

edit: a ještě jedna věc, nechci kvůli tomu zakládat samostatné téma. Linux mi mění čas v počítači a Windows pak mají čas o hodinu zpožděný. Jak donutit Linux, aby používal správný čas a ne nějaký svůj paskvil? Manjaro a OpenSUSE nic nemění, mají čas stejný jako Windows, ale Kubuntu to prostě mění, takže v Kubuntu je např. 14:33 a ve Windows je 13:33, což je špatně. Kubuntu tedy nejspíš ignoruje časová pásma a jede v GMT, tudíž otázka zní, jak ho donutit respektovat časová pásma aby mi nerozhazoval čas ve Windows?

3
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Správce hesel
« kdy: 14 Březen 2021, 20:45:05 »
Lidi řekněte, co používáte za správce hesel? Já jsem s koncem Last Pass přešla na Bitwarden a byla jsem spokojená, fungovalo všechno a všude. Ale od včerejška, 13. března 2021, přestali podporovat Safari 13, takže mi z něj zmizela extension. A Safari 13 mám na Mac Mini, který je z roku 2011 a běží na něm nejnovější High Sierra. Neoficiálně lze nainstalovat i Mojave a Catalinu, ale reálně to přináší víc škody než užitku, takže i když jsem to zkoušela, tak jsem se nakonec vrátila na ofiko verzi.

Copy/paste je neskutečně otravná věc, kupovat nový Mac Mini se mi zatím nechce (má SSD a 16 GB RAM, výkonem mi stačí a jediný problém je ten Bitwarden), tak hledám řešení. Znáte jiný správce hesel, do kterého by se daly naimportovat údaje z Bitwarden, fungovalo tam sdílení databáze mezi zařízeními (automatická synchronizace mezi všemi zařízeními, pokud přes vlastní úložiště, tak přes iCloud případně přinejhorším přes Synology NAS, ale tomu bych se radši spíš vyhnula kvůli potenciální nespolehlivosti a nutnosti zálohovat databázi ještě někam jinam), fungovalo to na macOS (Safari Extension), iOS, iPadOS, Windows, Linux (obojí Firefox+Chrome), fungovalo automatické vyplnění údajů případně na jedno kliknutí a bylo to zadarmo nebo za jednorázový poplatek v rozumné míře?

Koukala jsem i na KeePass, jenže v tom se nevyznám, je tam milion verzí a je to neskutečně zmatené, pro iOS nemlich to samé, většina je placená, všechno to podle všeho dělá to samé, akorát je milion forků od milionu programátorů a vůbec čert aby se v tom vyznal...  Díky.

4
Pracovní prostředí / KDE Wayland
« kdy: 13 Březen 2021, 15:16:41 »
Objevila se mi možnost spustit Plasma, Plasma Wayland a Plasma Full Wayland.

První možnost funguje normálně.
Druhá a třetí možnost se objeví v levém horním rohu bílý kurzor na černém pozadí a nic se neděje. Podle všeho to plnohodnotně vytuhne, protože nereaguje ani num lock a jediná možnost je tvrdý reset. Ne že by mě to trápilo, prostě nefunguje, tak to nebudu používat i přesto, že mám ráda nové (ale funkční) věci, ale ráda bych věděla, v čem může být problém. Nějaká rada jak to zjistit? Díky.

5
Multimédia / Handbrake - zakódování selhalo
« kdy: 09 Březen 2021, 13:06:24 »
Handbrake ve standardním nastavení (h265 NVEnc, zvuk HE-AAC), po spuštění kódování to suše napíše "Zakódování selhalo". Ovladače Nvidia 460.56. V čem je problém?

6
Při instalaci jsem omylem zapomněla zaškrtnout automatické přihlašování na plochu (stejně kvůli špatně managovatelnému šifrování disku je heslo vlastně zbytečné) a v Nastavení to nereflektuje, mám zaškrtnuto automaticky přihlašovat a prostě to nejde... KDE 5.18.6. Nějaká rada, jak to vynutit, klidně příkazem přes terminál? Díky.

7
Instalace, aktualizace a spouštění / Instalace
« kdy: 07 Březen 2021, 21:43:31 »
Bez parametru "nomodeset" se instalace nespustí, prostě při spouštění vytuhne. Proč? Jaký je k tomu důvod? Co vůbec ten parametr dělá? Díky 😊

HW: AMD Ryzen 5 3600, mobo MSI B450 Tomahawk Max, 32 GB DDR4 2666 MHz, RTX 2060, M2 SSD SATA pro Linux, NVMe SSD s Windows 10, SATA SSD jako odkladiště a pracovní prostor.

8
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Nový wifi router
« kdy: 25 Únor 2021, 11:05:14 »
Nevím kam to jinam dát a kromě toho, že se občas názorově neshodneme, tak uznávám, že zde jsou odborníci, co dokáží poradit, takže vás žádám o radu 😊

Potřebuji nový wifi router, momentálně používáme UPC modem (ten bílý, jak označují vysoce výkonný) a je to hrozný šunt, i po dvou výměnách je nutné ho minimálně jednou za dva měsíce restartovat a např. tam není možné nastavit vlastní DNS servery a celkově chybí spousta věcí. Takže ten by byl v režimu modemu a wifi router by byl zapojený do něj. Ale otázka zní, jaký router použít? Poraďte prosím, cena tak do 2.000 czk, nesmí to být Huawei nebo podobný čínský šmejd, musí to umět souběžně 2.4 a 5 GHz, wifi ac (pokud bude umět i ax tak to samozřejmě nevadí, sice doma momentálně nic s podporou nemáme, ale ono to přijde). Rozhraní nemusí být česky, stačí angličtina. A ať se o něj výrobce aspoň trochu stará, pokud by šlo o router, kde je dva roky starý fw a vyrobce na něj už dávno zapomněl, tak nemám zájem, prostě ať řeší problémy, vydává aktualizace a ať není nutné ho každou chvíli aktualizovat. A musí zvládnout minimálně 40 zařízení (tři notebooky, dva desktopy, několik iPhonů a Androidů, 2x  TV, NAS a hromadu smart věciček přes Home Kit, každá ta věcička má vlastní připojení na 2.4 GHz wifi a tudíž vlastní IP adresu). A samozřejmě nastavení, že přes DHCP a MAC adresu dostane dané zařízení vždy stejnou IP. Moc díky.

9
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Konec LastPass
« kdy: 25 Únor 2021, 10:25:05 »
Tak nám skončil LastPass, jejich podmínky jsou dost nevyhovující, tak hledám náhradu, poradíte? Požadavky: app pro macOS, Windows, Linux a iOS, extenstion pro Safari a Brave/Chrome, automatická synchronizace mezi zařízeními, vyplňování formulářů a loginů bez nutnosti kopírování údajů a to i na iOS, buď zadarmo nebo za jednorázový poplatek, žádné předplatné. Možnost využít vlastní NAS na uložení databáze může být, ale není nutností, nejlepší by byla možnost synchronizace přes iCloud a synchronizace musí být automatická. Díky 😊

10
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Rozdíl mezi bash a zsh
« kdy: 02 Únor 2021, 14:28:14 »
Jen tak pro zajímavost, jaký je rozdíl mezi bash a zsh? A netušíte, proč došlo k nahrazení bash právě za zsh? Po spuštění terminálu mě to upozornilo a napsalo mi to příkaz, který mám napsat, aby se to přepnulo, že zsh je nyní výchozí (ono to už bude nějakou dobu, ale já terminál zase tak moc nepoužívám a poprvé od instalace Cataliny na můj Mac Mini (je nepodporovaný, proto jsem velmi dlouho váhala, ale jisté věci mě donutily opustit High Sierra a použít Dosdude patch) jsem spustila terminál 😊 ). Díky.

11
Po dnešní aktualizaci (bez jádra, ani ovladače grafiky nebyly nové, jen software) nejde PC spustit, po chvíli se objeví kernel panic, bez jakéhokoliv kódu. Vybrání staršího jádra nepomůže a k Time Shift se nemůžu dostat. Nějaká rada jak to rozběhnout nebo bude snazší prostě formát a instalovat načisto? Děkuji.

12
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Nemám slov
« kdy: 18 Prosinec 2020, 00:37:02 »
KOrganizer mi normálně bez jakéhokoliv potvrzení smazal celý kalendář. Ne jen jednu položku, ale prostě celý kalendář. A já miluju Apple ještě víc než dřív, protože je tak inteligentní, že předpokládá, že se to může stát a na iCloudu se dělá záloha, takže na dvě kliknutí to mám zpátky. Nepochopím, jak může být nějaký program tak debilní, že klidně něco smaže, aniž by se nejdřív zeptal. Všechno na Macu i ve Windows se mě ptá, jestli to opravdu chci udělat, v Linuxu až dosud taky, ale tohle, prostě nemám slov... Tak nějak si říkám, proč se vlastně s Linuxem trápím... Ale stejně to budu zkoušet znova, jsem prostě asi nepoučitelná...

13
Obecná podpora / Kmail a související
« kdy: 14 Prosinec 2020, 20:55:59 »
Ahojky všem 😊 Tak jsem rozběhla e-maily v Kmail a zdá se vyhovující. Ale potřebovala bych ještě dvě věci - kontakty a kalendář, oboje je na Apple iCloud, kontakty jsou carddav a kalendář caldav, kalendáře jsou dva, soukromý a rodinný. Kontakty jsem našla, že se asi nastavují v Kontacts, ale tam to umožňuje jen jakýsi LDAP či co, ani nevím co to je, každopádně carddav se mi tam přidat nepodařilo. Na kalendář jsem nenašla nic. Poradíte prosím?

PS: Mailspring by byl prima, kdyby fungoval, ale polovina e-mailů vůbec nedorazí adresátovi a některé kontakty vůbec nejde vybrat, jsou to ty, které obsahují pouze křestní jméno. Výrobce nereaguje, což u programu, za který chce $8 USD měsíčně je nepřijatelné a jen tím odrazuje potenciální zákazníky.

14
Ahojky, poraďte nebo se podělte o svůj názor prosím, nejlépe ale i s důvody proč to tak je, děkuji 😊

Který protokol pro VPN je lepší? Mám na výběr OpenVPN UDP nebo TCP (rozdíl mezi TCP a UDP vím, tak prosím protokol obecně) a IKEv2 a příliš se mi nedaří najít rozdíly a výhody jednoho či druhého řešení. Prosím, není nutné rozebírat jiné protokoly, protože Proton jiné neumí a já poskytovatele měnit nebudu. Zkoušela jsem několik poskytovatelů VPN a Proton mi vyhovuje nejvíc, i když je nejdražší.

Moc díky 👍🏻 😊

15
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Alternativy
« kdy: 05 Prosinec 2020, 19:24:17 »
Tak jsem před chvílí zjistila, že alternativy leckdy nejsou alternativy i když to vypadá, že mají stejnou funkcionalitu. Cca 3 týdny jsem zkoušela nahradit iCloud Drive a MS OneNote a dneska jsem zjistila, že není všechno zlato co se třpytí. Obojí jsem zkoušela nahradit řešením od Synology, protože obojí funguje i v Linuxu, což je pravda, ale ani zdaleka to nefunguje tak dobře jako originální řešení. Synology Drive mi Bůhvíjak a Bůhvíproč smazal asi polovinu dokumentů (ještě že si u důležitých věcí dělám zálohy) a Synology Note je jen chudý příbuzný, zdaleka neumí to, co umí OneNote. A Bohužel ani iCloud Drive ani MS OneNote nemají aplikaci pro Linux. Jak to vyřešit, napadá někoho něco? Existuje vůbec řešení, když mám dvě věci, které nelze ničím plnohodnotně nahradit a Linuxová verze neexistuje?

16
Ahojky, neměl byste někdo tuto kartičku pro ThinkPad a nechtěl byste se ji levně zbavit? Případně může být i 3.0, prostě aby fungovalo bluetooth. Díky.

17
Hry a zábava / Vylepšení grafiky OpenTTD
« kdy: 19 Listopad 2020, 23:33:11 »
Nemáte tip jak vylepšit grafiku v OpenTTD? Vypadá fakt hrozně... Chci nějak zabít čas než vyjde Cyberpunk a napadl mě právě OpenTTD, který mě vždycky ohromně bavil, ale zjistila jsem, že je čím dál ošklivější. Je tam spousta NewGRF, možná až moc a nechce se mi to všechno procházet a zkoušet, tak jestli nemáte tipy, co použít, aby to vypadalo aspoň trochu k světu, díky. A radši bych těch 21 dnů strávila pařbou než zkoušením 😊

18
Pracovní prostředí / Jak přesunout okno, které je mimo obrazovku
« kdy: 16 Listopad 2020, 02:07:25 »
Jak mám přesunout okno, které je mimo obrazovku? KDE/Plasma... Díky.

19
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Jádro 5.9.x + Nvidia
« kdy: 16 Listopad 2020, 01:19:59 »
Problém s nefunkční akcelerací Nvidia na jádře 5.9.x je zřejmě vyřešen, mám čerstvě jádro 5.9.3 a Nvidia 455.38 a právě mi dojelo kódování filmu v Handbrake přes NVEnc. S jádrem 5.9.1 to hlásilo chybu a jinak to nic neudělalo. Jsem ráda, že to netrvalo moc dlouho, ale nechápu, proč k tomu vůbec došlo...

20
Multimédia / Prohlížení HEIC
« kdy: 16 Listopad 2020, 00:54:06 »
Co mám nainstalovat, abych si mohla normálně prohlížet fotky z iPhone ve formátu HEIC? Ve Windows na to mám doplněk z MS Store, Mac to umí nativně a umí to otevřít a zpracovat i Gimp, ale mě jde o prohlížení, tedy jedna fotka za druhou. Irfan ve wine to neumí, podle všeho nemá kodek. Gwenview to asi taky neumí, není vůbec v nabídce na otevření. DigiKam používat nechci, ten by byl prima, kdybych neměla jako primární Mac, ale nepotřebují další katalog, stačí mi Photos.app. XNView to také neumí. Umí to zobrazit jakýsi Showfoto, ale z neznámého důvodu je hrozně pomalý a nějak nebere v potaz natočení fotek, když je fotka focená naležato, tak mi ji ukáže otočenou o 90° vlevo, tedy na výšku. Prostě potřebuju nějaký rychlý jednoduchý prohlížeč obrázků, jako je třeba ten Irfan ve Windows nebo GwenView v Linuxu. A prosím primárně pro KDE. Díky za radu.

21
Mám problém, visí mi na disku ve Windows několik jedna složka a v ní podsložky a nejde to smazat. Přejmenovat to jde. Tvrdí mi to, že systém nemůže nalézt uvedený soubor.
Zkoušela jsem nouzový režim, nabootovat z instalačního disku i Linux a z ničeho to smazat nejde. V Linuxu navíc mám tento disk připojený jen pro čtení, i když hibernace aktivní není a fast boot mám vypnutý. Jedná se o Windows 10 2009 nebo jak je to označené, prostě ta podzimní verze, teď nejnovější.

Disk je zdravý, kontrola povrchu také nenašla žádné problémy. Aktuálně to mám tak, že ve složce Pictures je podsložka ccc s obsahem c/c/c/c/c/AUX a to všechno potřebuju smazat. Poslední složka AUX nejde ani přejmenovat a u všeho to při pokusu o smazání tvrdí, že systém nemůže nalézt uvedený soubor.

Díky moc za jakoukoliv radu (kromě formátu), která povede k odstranění těchto nechtěných složek.

22
Obecná podpora / Mailspring
« kdy: 11 Listopad 2020, 14:45:47 »
Používáte někdo e-mailového klienta Mailspring? Funguje vám všechno spolehlivě? Mě totiž ne, některé kontakty nejde přidat jako příjemce zprávy a některé zprávy, i když jsou v odeslané poště, tak příjemci nedorazí. Používám free verzi. Mailspring mi jinak vyhovuje, stejné klávesové zkratky jako Mail.app na Macu, skoro stejný vzhled, jednoduché na používání. Netušíte, v čem by mohl být problém?

23
Notebooky a přenosné počítače / Hibernace bez swapu
« kdy: 05 Listopad 2020, 17:44:16 »
Jde to? Jak? Disk ve formátu btrfs, uspání funguje, hibernace ne. Swap oddíl nemám, s 16 GB RAM mi přijde zbytečný, jen zabírá místo, které se dá využít lépe. Jak to nastavit do souboru? Jiné OS to umí, nepochybuju, že to umí i Linux. Díky za radu.

24
Hardware / Čtečka otisků prstů v KDE
« kdy: 05 Listopad 2020, 17:42:27 »
Čtečka otisků prstů v Manjaro Gnome mi normálně funguje ihned po instalaci. Jenže Gnome je hrozné, ošklivé, nic neumí, proto používám KDE. Ale v něm mi čtečka otisků prstů nefunguje, ani jsem nenašla aplikaci, ve které bych ji mohla nastavit. Poradíte jak ji rozběhnout?

PS: diskuse o tom, že otisky čte NSA/KGB/marťani je irelevantní, nechci se bavit o tom, jestli to je nebo není bezpečné, chci to jen zprovoznit. Díky :)

25
Netušíte, jak obejít omezení providera internetu? Jsem teď už našich na vesnici a mají tu takový retardovaný internet, kde navíc je spousta věcí omezených. A nejvíc mě štve, že je omezené i VPN připojení, ze zaplacených 15 Mbps to tady klesne na 1.5 Mbps a navíc provider se netají tím, že to fakt omezuje. Tak to chci obejít, pokud je to možné, 1. jim nevěřím, že nešmírují a 2. mi jde o princip, chci prostě využívat internet bez omezení a ne že se poskytovatel rozhodne, že omezí VPN a pojede to pomalu. On totiž omezuje i stahování a nahrávání na cloud a vlastně asi úplně všechno jak to tak pozoruju. A ještě se nestydí říct si za 15 Mbps 300 Kč, to je prostě nehoráznost.

Jinak používám ProtonVPN, doma mi to na UPC jede prakticky stejně jako bez VPN, tedy mám 150 Mbps a přes VPN mi rychlost nejde pod 145 Mbps a upload je stejných 10 Mbps jako přímo bez VPN. Takže vím, že Proton je v tomhle nevinně, že na vině je ten retardovaný Galance Internet. Jak to můžu obejít a využívat plnou rychlost? Díky.

Stran: [1] 2 3 ... 6