Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - opticum

Stran: [1]
1
Mám v PC dualboot linux mint mate (hlavní systém) + widows 10. V linuxu mám GRUB.
Před cca 10 minutama jsem v Linux Mint Mate spustil aktualizaci kernelu a ovladače pro grafiku nVidia. Po instalaci jsem dal restart a systém už nenaběhne. Zůstane černá obrazovka. Zkoušel sem spustit systém i se starším kernelem, ale žádná odezva. GRUB funguje, do windows mě pustí.
Udělal sem několik obrázků z diagnostiky jestli se dá vyčíst nějaká chyba.
Můžete mi jako lajkovi poradit jak opravit linux aby nabootoval bez poškození funkčnosti windows?

2
Potřebuji radu jak odstranit dualboot - smazat linux a zachovat windows 10.
Linux byl instalovaný jako první, potom windows. Používám grub. Obě instalace jsou na jednom SSD které je dle potřeby rozdělené.
A jak poté bezpečně roztáhnout místo na SSD aby byla celá kapacita pro windows.

3
Potřebuji na starý PC, kde aktuálně jede Linux Mint 18.2 nainstalovat Windows 10. Kompletní čistou instalaci. Bez dual bootu.
PC je ze středověku - tuším z roku 2004, ale kdysi na něm jeli widle 7.
Instalační média byla vytvořena na PC s Windows 10. V biosu mám nastaveno first boot flash disk, second boot CD-ROM. Při restartu a pokusu o spuštění instalace se PC "tváří" jako že instalační média neexistují a automacky startuje Linux Mint z HDD.
Má někdo radu jak veterána donutit spustit instalaci windows?

4
Obecná podpora / Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 14:09:47 »
Mám na pc dualboot linux mint mate 18.3 a windows 10. Systémy jsou na SSD disku. Uživatelská data na HDD 1TB.
 Před cca 14 dny se mi v linuxu objevila hláška, že nemám na disku volné místo. Spustil sem analyzátor místa na disku a zjistil, že v system/var/log byl soubor - log -  o velikosti 92GB.  Soubor sem vymazal a dnes se mi opět zobrazila hláška že nemám místo na disku.
Takže sem opět spustil analyzátor a opět sem zjistil že v system/var/log se tentokrát nachází dva soubory log. Jeden cca 24GB a druhý cca 68GB viz screeny.
Co tento obří soubor log vytváří? Dá se to nějak vypnout aby tyhle soubory nevznikali?
(sem pouhý uživatel linuxu, takže případnou radu napsat s ohledem na neznalost)


5
Mám v PC Mint MATE 18.2. Potřebuju vedle něj windows 10. Takže sem v gparted z live cd mintu zmenšil oddíl instalace linuxu a rozdělil disk. Volné místo jsem formátoval NTFS pro instalaci win. Pak sem spustil instalaci widlí z DVD a při výběru oddílu mi instalátor widlí napíše, že nemohu instalovat systém windows na oddíly s tabulkou GPT. Co s tím?
V gparted nejde na oddílu NTFS vytvořit jiná tabulka. Vypíše se hláška že už je přítomna tabulka GPT.
Nechci jít cestou formát disku, čistá instalace widle a čistá instalace Mint. Na opravu GRUBu jsem připraven. Potřebuju ale postrčit s tím jak na oddílu NTFS vytvořit tabulku která bude vonět widlím.

6
Může mi někdo poradit jak zprovoznit SP Flash Tool na Linux Mint MATE? Potřebuju udělat update firmware u telefonu s MTK procesorem a nemám možnost jít na pc s widlema. Nainstaloval jsem usb ovladače pro MTK z terminálu příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install libusb-dev, SP Flash Tool jsem stáhnul z tohoto webu - http://mtk2000.ucoz.ru/load/soft/soft_mtk/sp_flash_tool/5-1-0-14 poslední verzi pro linux.
Při instalaci jsem se snažil držet tohoto postupu - https://forum.xda-developers.com/general/rooting-roms/tutorial-how-to-setup-spflashtoollinux-t3160802 - v linuxu jsem stále začátečník. Vytvořil soubory které byli třeba, ale nefunguje. SP Flash Tool se spustí, načte se scatter, rom, ale nespustí se flash telefonu.

 


 Firmware telefonu sem stahoval z oficiálních stránek výrobce. To by mělo být ok, protože uživatelé windows ten firmware normálně napálí, co sem četl po netu.

Mohl by mi někdo poradit jako laikovi postup abych to rozjel?

7
Nainstaloval jsem Linux Mint Cinnamon 18.1 do notebooku Toshiba Satellite A200 - 1GM.
Vše funguje v pohodě až na jednu drobnost - spodní lišta - panel je rozpůlený. Tím pádem když otevřu více oken a pak je stáhnu na panel, tak se těsnají pouze v jedné půlce. Pro ilustraci pár obrázků.
Na jednom screenu je panel uzamčený, na druhém odemčený pro úpravy - tak se zvýrazní to rozdělení panelu.
Dá se někde v nastavení tohle rozdělení vypnout tak aby byla pro minimalizovaná okna k dispozici celá lišta?


8
Potřebuji zrcadlit displej telefonu do pc - v telefonu spustit live tv skylink a vysílaný pořad zrcadlit v pc.
 Je na to nějaká aplikace která to zvládne?
Skylink umožňuje legálně tuhle službu na pc, jenže ten jejich systém využívá mrkvosoftí silverlight a já sem nenašel náhradu na linux. Tak mě napadlo to zrcadlit.

9
Chci dát na starší PC s grafikou ATI linux. Četl jsem nějaké povídání ve kterých se psalo, že má linux potíže s ovladači pro grafiky ATI. Jaká distribuce je nejvhodnější aby ATI fungovala bez potíží.

tady je hardware na kterém to pojede:
deska DFI LanParty 875P-T - CPU Intel Pentium 4HT 3GHz Prescott - GPU ATI ATI HD 4650 AGP - 2x HDD Seagate 160GB Sata - RAM 4x512MB DDR 400 (2x A-Data+2x Kingston) 

10
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Login live Debian standard
« kdy: 14 Květen 2017, 23:00:23 »
Chtěl jsem si zkusit Debian standard. Abych věděl jak vypadá. Stáhnul jsem si ISO a udělal live USB. Debian začne startovat, ale před spuštěním se zobrazí požadavek na přihlašovací údaje. Přes to se nemůžu dostat. Hledal jsem na netu, našel spousty "zaručených" přihlašovacích údajů, ale vše nefunkční.
Umí někdo poradit co s tím?

11
Přešel jsem před týdnem definitivně z widlí na Linux Mint Cinnamon 18.1. Hledám způsob jak synchronizovat google drive a našel jsem, že jediný bezplatný a trochu funkční by mělo být grive. Nedaří se mi to ale rozběhat.
Nemá někdo zkušený návod krok za krokem pro začátečníka jak rozjet grive a synchronizaci s google drive?
Podle tohoto návodu https://www.linux-mint-czech.cz/sprava-google-disku-pomoci-grive/  to nejde. Při pokusu o instalaci na mě vyskočí hláška
Kód: [Vybrat]
Nelze přidat PPA repozitář: ''Toto PPA nepodporuje xenial''.Další pokus byl, že jsem na webu našel balíček .deb který by to měl umět nainstalovat.
Kód: [Vybrat]
grive_0.5.1-1+git20170322-webupd8-xenial0_amd64.debPo instalaci nikde v menu nevidím položku grive. Když ho chci pustit v terminálu s příkazem 'sudu grive' tak se zobrazí tato hláška:
Kód: [Vybrat]
Please run grive with the "-a" option if this is the first time you're accessing your Google Drive!a já nevím jak dál. Nejsem z toho vůbec moudrý.

12
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Jak na live usb open suse
« kdy: 06 Květen 2017, 18:13:04 »
Chystám se doma sjednotit OS na všech pc a definitivně tak opustit widle. Nějaký čas mám na svém pc dual boot widle + ubuntu mate - které mi vyhovuje, ale má to pro mě nějaké mušky.
Teď zkouším různé live distribuce, protože potřebuju něco uživatelsky přívětivého pro ortodoxní uživatele windows. A tak zkouším různá distra. Nejvíc se mi zatím zamlouvá debian cinamon nebo debian lxde případně mint cinamon. Ještě bych chtěl zkusit open suse, ale nedaří se mi spustit systém z usb disku jako live. Stále mi to nabízí pouze instalaci. Uměl by někdo poradit jak správně vytvořit live usb s open suse?

Standardně dělám live usb tak, že stáhnu distribuci a pomocí aplikace unebootin ve windows vytvořím live usb. Z nějakého důvodu mi tohle ale nejde se suse.

13
Minulý týden ve středu mi "kleknul" 1TB HDD Seagate formátovaný NTFS po smazání filmu programem eraser (měl jsem spuštěný windows kvůli předchozí práci). Přestože disk ukazoval množství uložených dat, tak se data nedala číst, třeba otevřít fotku, docs dokument nebo spustit jiný film. Koupil jsem tedy v sobotu nový HDD a zkusil udělat záchranu dat z "vadného" disku. V pc kde disk "kleknul" mi obnova nefungovala ve windows 7 64bit, tak jsem nabootoval do linux mate 64bit a tam spustil z konzole obnovu ve photorec. Obnova jela 20 hodin a pak z ničeho nic photorec přestal pracovat. Nereagovala ani konzole. Takže byla jediná možnost tvrdý restart pc. Potom už pc disk neviděl. Ani pod linuxem.
Přendal sem tedy disk do staršího pc s windows 7 32bit. Po spuštění pc vyskočila hláška o vadném disku a potřebě opravy. Neměl jsem možnost to nijak ovlivnit, protože nebyla žádná nabídka a tak se spustila nějaká kontrola. Ta po chvilce skončila a pc nastartoval a viděl "poškozený" disk. Spustil sem tedy opět photorec 7 a zachráněná data ukládal na externí 2,5 HDD protože starší pc nemá možnost připojit třetí HDD interně. Obnova zase několik hodin jela a pak se sám od sebe restartoval pc. Disk už potom nebyl viditelný pro systém. Napadlo mě tedy ještě zkusit HDD připojit jako externí disk na novějším pc kam patří. Spustil jsem windows a disk byl vidět. Chtěl jsem ho tedy formátovat. Usoudil sem, že bude lepší disk naformátovat na NTFS a potom zkusit znova obnovu dat. Myslel jsem si, že po formátování bude disk "stabilnější" a nebude činit takové potíže systému.
Po formátování - zvolil jsem rychlý formát - už ale žádný systém s připojeným "poškozeným" HDD nenabootuje. Při zavádění systému je asi HDD detekován. Ovšem ani windows ani linux s ním nenastartují. Když vlezu do biosu tak tam je HDD vidět jako připojený.
Je nějaká možnost jak disk zachránit? Nemyslím teď data, ale nějakou zaváděcí tabulku nebo jak se to jmenuje aby systém správně rozpoznal disk a pracoval s ním. Poté bych ho chtěl naformátovat.
Myslím si, že jde o softwarové poškození nějaké informační zaváděcí tabulky nebo tak něco. Jsem laik tak sorry jestli jsou nějaké výrazy nepřesné.
Ještě dodám, že jsem zkusil z usb live ubuntu a ani tak gparted HDD nevidí.

14
Obecná podpora / Sloučení HDD s odstraněním Windows
« kdy: 21 Srpen 2016, 09:46:38 »
Mám na SSD dualboot. Původně jsem měl windows 7. K nim sem si potom doinstaloval Ubuntu Mate. Teď bych chtěl dát widle pryč a nechat si jen linux. Jaký zvolit správně postup? Moje představa je tato:
1 - upravit grub - odstranit informace o windows
2 - naformátovat oddíl kde jsou widle
3 - sloučit oddíly do jednoho
4 - na SSD mi zůstane funkční Mate

Je tenhle postup reálný nebo je lepší dělat novou čistou instalaci? Když bych dělal čistou instalaci, dá se ze stávající instalace mate stáhnout uživatelské nastavení které bych poté v nové instalaci obnovil?
Budu rád když mi poradíte jak to celé spáchat co nejsnáz.

15
Hry a zábava / Připojení obrazu ISO a instalace přes Wine
« kdy: 07 Leden 2016, 20:55:43 »
Sem na linuxu nováček. Mohl by mi někdo poradit jak připojit ISO obraz hry a pak spustit instalaci ve wine?
Jedná se mi o hry: Motocross Madnes
                                    NHL 2009
                                    MotoGP 2015
Budu rád za každou radu, případně odkaz na návod jak na to.

16
Chci z Windows 7 přejít na Linux. Pár týdnů už zkouším různé verze Linuxu. Nenašel sem ale zatím žádnou,  která by byla bezproblémová pro lajka.
Zkoušením sem si vybral nejprve Linux Mint 17.3. Prostředí podobné Windows, tudíž z počátku asi ideální pro přechod. Jenže u svého pc mám problémy s DVD vypalovačkou. V mintu nejdou mazat DVD a vytváří chyby při zápisu. Aplikací jsem vyzkoušel několik, výsledek vždy stejně mizerný. Navíc při aktualizaci ovladačů nvidia na poslední verzi lze spustit mint pouze přes recovery. Když vrátím svobodné ovladače tak není problém. Dále se mi nepodařilo rozchodit skener u tiskárny Brother DCP-J552DW. Prostě neskenuje.
Jelikož sem nedokázal problémy vyřešit (sem lajk) tak sem se rozhodl pro změnu distribuce. Zkusil sem Ubuntu LTS 14.04.  Nemůžu si zvyknout na unity. Pro mě noční můra. Navíc sem nedokázal nainstalovat ovladače pro tiskárnu. Dál sem zkusil Ubuntu 15.04. Nerozchodil sem skener u tiskárny. Navíc mi systém stále cpal aktualizaci na 15.10. Po aktualizaci Ubuntu startuje pouze přes recovery. Problém neumím opravit. Protože je pro mě ale unity "zatím nepřijatelné" tak jsem se rozhodl zkusit Kunbuntu 15.04. Tiskárnu sem nainstaloval (bez funkčního skeneru),  ale zase sem měl potíže se sekáním prostředí a zamrzáním. Šli mi ale nainstalovat nvidia ovladače. Tak sem rozhodl přejít na Kunbuntu 15.10 když mi systém v 15.04 nabízel aktualizaci. Po instalaci Kunbuntu 15.10 sem nemohl rozchodit tiskárnu. Nakonec mi poradil martyj jak to udělat přes konzoli. Vedl mě krok za krokem až se tiskárna rozjela. Ale neskenuje. I tak to byl úspěch a už zbývalo jen nainstalovat aktualizace. Vše proběhlo v pohodě, ale po restartu systém kostičkuje a zasekává se. Nejdou instalovat aktuální ovladače nvidia.
Tak se ptám, existuje normálně funkční blbuvzdorná distribuce,  která bude fungovat jak má s hardwarem který mám?
Sem na rozdíl od jiných uživatelů kteří chtějí přejít na Linux poměrně trpělivý a snažím se učit. Ale nemám mentálně na to zkoušet a laborovat jestli se mi podaří najít distribuci, která bude kompatibilní s mým HW. Nechci mít systém kde se budu muset bát aktualizovat a čekat co po aktualizaci přestane fungovat.
Proto se ptám jestli je normálně funkční distro pro moje železo nebo se musím smířit s tím že zůstanu na widlích a nechám se dál šmírovat MS a NSA.
Podotýkám že sem vždy dělal čistou instalaci na samostatný oddíl. Nemůžu si dovolit odstřelit widle a mít nefunkční pc.
Z udávané snadné instalace se pomalu stává noční můra.

17
Nedaří se mi instalovat jeden balíček z ovladačů od tiskárny. Nemá s tím někdo zkušenost? Umí někdo poradit co s tím?Na stránce výrobce - http://support.brother.com/g/b/downloadtop.aspx?c=cz&lang=cs&prod=dcpj552dw_eu_as
jsem našel nějakou možnost přes konsoli, ale to je pro mě vyšší dívčí jako pro nováčka na linuxu.
OS mám Kubuntu 15.10. Zajímavý je, že na Ubuntu 15.10 nebo na Mint 17.3 mi jdou ovladače instalovat v pohodě.
Budu rád za jakou koli radu.

18
Za poslední dny sem toho dost přečetl i vyzkoušel. Definitivně sem si vybral Kubuntu který chci jako jediný nainstalovat na SSD. V souvislosti s tím bych potřeboval ujasnit pár věcí.

1 - je vhodné dělit SSD disk? Pokud ne, celý ho naformátuju na ext4. Pokud mu dělení na oddíly nevadí tak pokračování dále.

2 - jak rozdělit disk správně aby při případné přeinstalaci zůstala zachována osobní data a nastavení aplikací?

3 - swap je na SSD zbytečnost.....?

4 - zarovnání bloků - má smysl se s tím nějak podrobněji babrat? stačí zarovnat pouze na celé MB?

K bodu 2 si myslím že to bude takto, ale nejsem si jistej:
"/" - oddíl pro zápis systému (vyhrazeno systému podobně jako u win) cca 30GB ext4
"/home" - oddíl pro osobní data cca 190 - 200GB ext4
"/usr" - oddíl pro uživatelská nastavení cca 10 - 20GB ext4

Když tak mě opravte a případně prosím napište jak by dělení mělo správně vypadat.

Dodatek: na hudbu, filmy a další osobní data používám nyní HDD 1TB a chci to tak používat i dál. SSD mám nyní s win jen na systém a případné nainstalované programy a hry. Předpokládám že stejný princip lze zachovat i u linuxu.

19
Před Vánoci mi mrkvosoft "rozhodil sandál" když jsem zjistil, že mam ve win7 stejný šmírovací utility jako maj v sobě desítky. Ten jejich bordel sem sice odstranil, ale dozrálo ve mě přesvědčení že je čas přejít na linux. Z počátku chci udělat dual boot a po lehkém potykání s linuxem bych poté naformátoval disk aby zůstala jen instalace s linuxem. Řeším ale několik drobností se kterými potřebuji poradit než do toho vletím jak koudelkovic kanec do peřin.

1 - líbí se mi prostředí cinamon víc než unity (profíci prominou pokud mám špatné názvosloví). Dotaz tedy zní - instalovat distro Mint a nebo dát na Ubuntu cinamon - bude fungovat korektně?

2 - Ubuntu je linux rpm? - potřebuji tuhle informaci kvůli ovladačům pro tiskárnu Brother DCP - J552DW. Potřebuju plnou funkčnost tiskárny. - které mám vybrat? - http://support.brother.com/g/b/downloadtop.aspx?c=cz&lang=cs&prod=dcpj552dw_eu_as   Pokud nebudou pořádné ovladače pro Linux, pujdou třeba přes Wine rozchodit ovladače které sou pro widle?

3 - rozchodím nějakým způsobem v linuxu HW panel s IR dálkovým ovládáním pc iMON? - více info o hw a sw zde - http://www.soundgraph.com/imon-manager-feature-en/

4 - občas stříhám nějaká videa. Ve win používám program Corel Video Studio. Je nějaká schopná střižna pro Linux?

5 - občas se pokouším skládat muziku v programu Magic Music Maker - je nějaká alternativa pro Linux?

6 - jak je na tom komunikace mezi telefonem s androidem a Linuxem? jak přes kabel tak přes wifi?

7 - když použiju nesvobodné ovladače nVidia ke grafice, budu moci i nadále používat zobrazování na dvou monitorech?

8 - půjdou přenést uživatelské profily z Opery nebo Chrome ve win do Opery nebo Chrome v Linuxu? Mám tam spoustu uložených hesel pro přihlášení na různé weby který si už z hlavy nepamatuju.

Budu vděčný za každou informaci a radu která mi přechod usnadní.

Stran: [1]