Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Gmisiycs

Stran: [1]
1
Obecná podpora / Tisk složenky pro Českou Poštu
« kdy: 04 Leden 2020, 18:22:23 »
Dobrý den.
Konečně mám po letech nějaký dotaz. Ten zní:
Existuje program pro tisk složenek České Pošty, který funguje přímo pod Linuxem? Případně zda existují šablony pro tisk v některém z existujích programů pro Linux.

Věřte, že jsem gůglil o život, ale bohužel jsem našel věci jedoucí pod WINE, navíc vše s uzavřeným kódem. Já skutečně netoužím, aby prográmky pro widláky odesílaly kamkoliv údaje o mně, či vyráběly další lotroviny v mém kompu a domácí síti. Proto se s důvěrou obracím na místní komunitu a prosím o vyjádření vlastních zkušeností i informací z doslechu.

Existuje i možnost, napsat takový prográmek. Jsem si jist, že bych jej pro svou tiskárnu dokázal zbastlit za dva dny. Pokud ovšem solidní řešení existuje, proč znovu objevovat Ameriku.

Předem díky.

2
Obecně
Každou chvíli se vynoří dotaz, zda je ten či onen počítač schopen fungovat pod Linuxem a jeho distribucemi. Ptají se zkušení i nezkušení lidé, stále v tom není jasno a je více/méně nejisté, zda to někdy skončí. Mnohdy ani profíci nedokáží na dotaz o kompatibilitě různých OS odpovědět.

Jsem objevitelem Ameriky
Samozřejmě jsem brouzdal a hledal něco jiného. Narazil jsem při tom na program hw-probe. Vlastně nejde jen o program, ale o širší aktivitu linuxové komunity, jejíž součástí je právě zmiňovaný program hw-probe.

K věci
Lidé znalí věci zavírají kartu v prohlížeči. Pro ostatní popíši oč se jedná.
Existuje mnoho aktivit, které mají za cíl vytvářet databáze strojů (hardware i jednotlivých samostatných  komponent), s cílem ulehčit hledání Linux kompatibilních strojů ještě před jejich nákupem. Aktivity okolo hw-probe jsou jednou z nich.
Každý, kdo má spuštěný Linux na svém PC, NTB, mobilu, (tabletu?) může stáhnout a spustit tento program a zjistit, jestli je jeho stroj kompatibilní s distribucí Linuxu, na které je program spuštěn. Výsledky takového testu pak může anonymně umístit na net, jediným identifikátorem odesílajícího je SHA jeho MAC adresy, a to proto, aby se nedublovaly výsledky. Z každého stroje lze odeslat spoustu diagnostik pod různými distry, proto je nějaký identifikátor nutný. Tento mi přijde dostatečně bezpečný.
Takto tedy vzniká databáze strojů kompatibilních s linuxem. Výborná pomůcka i pro mne, až budu kupovat další stroj (nejspíš od uživatele Ventero (již jsme skoro domluveni)).

LIVE ?
FUNGUJE!
V Ubuntu 20 Focal Fosa, tedy v předdistribuční verzi se mi program z LIVE režimu spustit podařilo (LIVE režim je situace, kdy spustím systém z FLASH disku, nijak neovlivňuje počítač a jeho operační systémy, které jsou na něm nainstalovány - popsáno např. =live]tady)
V Ubuntu 18.04.3 šel také program spustit, a sice na stejném stroji, přičemž jsem další své PC a distra netestoval.
Vypadá to, že budoucí uživatel Linuxu si prostě může zajít do kamenného obchodu s LIVE distribucí na FLASHce a přímo si provést diagnostiku modelu sám. Je možné, že by se dokonce dalo oslovit internetového prodejce, aby takovýto test provedl on a Vám poslal výsledek ve formě linku. Nepřijde mi to jako nereálné řešení. Nemluvím teď o uřvané zelenině, ale majitel MALL(cz) mi osobně pomáhal při nákupu. Za zeptání nic nedáme a jsou i jiní prodejci, pokud ti s bombastickými kampaněmi nemají na jednotlivce čas.

Takže k praxi.
Zaskočím si na stránku: https://wiki.ubuntu.com/Hardware_probe
 - Tady najdu v angličtině popis funkčnosti programu i cíle celé aktivity.
 - Tady najdu i způsob instalace a jak případně odeslat výsledky do centrální databáze na net.
Oficiálně se instalace dělá takto:
Kód: [Vybrat]
wget http://ftp.debian.org/debian/pool/main/h/hw-probe/hw-probe_1.4-1_all.deb
sudo apt install ./hw-probe_1.4-1_all.deb --no-install-recommends
... spuštění pak takto:
Kód: [Vybrat]
sudo hw-probe -all -upload... a výsledkem je toto:
Kód: [Vybrat]
    Probe for hardware ... Ok
    Reading logs ... Ok
    Uploaded to DB, Thank you!
    Probe URL: https://linux-hardware.org/?probe=18c77dc2da

Možná bychom právě tento program mohli globálně doporučovat zájemcům o stroje funkční pod Linuxem.
Jen bych ještě poznamenal, že jsem dotazoval prodejce BT-Computer v Orlové, jestli by mi takový test udělal před nákupem stroje, popř. jestli bych si jej mohl udělat sám a bylo mi odpovězeno na druhou otázku kladně a na první ve smyslu "že by to asi šlo" = evidentně s tím ještě nemají zkušenost, ale asi by to zkusili.

3
Post: Aktualizováno často (naposledy 2020-04-22)
Vše aktuální okolo: Transport Tycoon, Transport Tycoon deLuxe, Open Transport Tycoon deLuxe (OpenTTD).
Homepage: https://www.openttd.org/


Poslední aktualizace:Linux Ubuntu Bionic 18.04 (x86_64, 64 bit)
v. 1.10.1 / 2020-04-13 Linux Ubuntu Bionic 18.04 (i386, 32 bit)
(upozorněte, jakmile vyjde další) Linux Ubuntu Xenial 16.04 (x86_64, 64 bit)
Linux Ubuntu Xenial 16.04 (i386, 32 bit)
Zrcadla / Repozitáře verze 1.9.3 je v repozitáři Ubuntu
Od: link

Herní servery ubunťáků GrafikyObtížnost
Herní servery obecně oblíbené GrafikyObtížnost
Seznam aktuálně (veřejně) spuštěných na OpenTTD.org

Stran: [1]