Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - járajarda

Stran: [1]
1
Kdysi se v Ubuntu daly používat i soubory vytvořené ve Windows. (Byl přístup i k Win. souborům Ubuntu je "vidělo" a mohlo je normálně používat.)  Dnes po nějakých 10 letech to už jednoduše nejde.
Mám bootloader s Winddows 10 a Ubuntu 16.04  na jednom fyziclém disku. Pokoušel jsem se na Wiki o tom něco najít ale nezadařilo se. Děkuju za rady.

2
Dobrý večer vespolek. Protože se Linuxem zabývám jen okrajově, nechám si od vás raději rychle poradit než bych hodiny bádal ve WiKi. Potřebuju nakopírovat do usr/share/kicad další adresář - svoje knihovny a nenechá mě to tam nic zkopírovat. Píše mi to Acces denied - Přístup odepřen. Co musím udělat v Midnight Commanderu, nebo napsat v terminálu. Zatím jsem vykoumal jen to, že je to roota. Jde to nějak rychle přes sudo? PRÁVA PRO SOUBORY - S TĚMI BYCH SE JEŠTĚ POPRAL, ALE ADRESÁŘE to už je na mě moc? TAM TO FUNGUJE JAK? ASI PODOBNĚ. Stačí alespoń napsat odkaz kde to vlastně hledat. Děkuju zapíšu si to pro příště. Určitě to budu zase potřebovat.

3
Na jednom disku jsem měl Ubuntu 14.02 a Windows Vista.
Visty byly pomalé a tudíž jsem se rozhodnul je na věky odstranit .

Oddíly (píšu oddíly, protože tam Visty byly i v PQSERVICE) Teda oddíly pro Visty jsem udělal unallocated čímž jsem Visty odstranil. V tabulce GRUB2 zůstalo jen Ubuntu a to šlo také několikrát z tabulky výběru spustit. Potom ale, od jistého momentu už ne. (Myslím že jsem v tabulce zvolil Visty když už na oddílech fyzicky nebyly (a to jsem asi neměl udělat). Od té doby už jsem nespustil ani to Ubuntu).

Když tam dám ten původní disk tak to to dělá to, že se neustále dokola resetuje počítač (nabíhá BIOS - stiskněte F2, F12 atd. - nenajde to boot) a znova a znova a tabulka GRUBU2 se ani neukáže.

Mám dojem, že se to dá opravit nějak za pomocí LIVE CD. Je potřeba jen nějak upravit jakýsi konfigurační soubor GRUBU2 a matně si vzpomínám, že se používá terminálových příkazů a že tam nějak figuruje příkaz FIXMBR ?!  Už kdysi dávno jsem tenhle problém řešil (asi před 6 lety), tehdá jsem to všechno měl nabiflované a v živé paměti a protože jsem si to bohužel nikam nenapsal, vím dnes už kulový. Věřím že je tady někdo, kdo mi tu "banalitu" osvětlí a popíše. Chtěl bych aby se to Ubuntu dalo zase spustit vybráním v tabulce GRUB2.   Předem děkuju..

4
Instalace, aktualizace a spouštění / Test disku pod Ubuntu
« kdy: 02 Únor 2018, 18:16:11 »
Je na instalačním CD Ubuntu 16.04 nástroj na test harddisku, případně na jeho opravy?
Může někdo doporučit nějaký diagnostický a opravný nástroj který pracuje z bootovatelného flash disku?
 

5
Nevím jestli už někdo podobný dotaz nevznesl, pak - li že se ten můj dotaz kryje se skoro stejným z dřívějška, pak mi prosím pošlete odkaz na něj. (V tomto případě děkuju administrátorům tohoto fóra za shovívavost.)

Oč jde: Na Disku mám Ubuntu a Windows Vista. Jedno nebo druhé si po startu počítače volím v boot tabulce GRUB 2. Nyní jsem si chtěl nainstalovat Windows 10 a narazil jsem. Předpokládal jsem že mi to nabídne přeinstalaci Vist. Instalace mi však oznámila: Systém Windows nelze nainstalovat na tento disk. Vybraný disk má tabulku oddílů MBR. V systémech EFI lze systém Windows instalovat pouze na disky GPT.

Jak z toho? Visty můžu oželet. Ubuntu ne. Nechtěl bych vše instalovat znova od píky a tak se zkouším dotázat zde, protože vím že jsou tu chtří lidé kteří to mají v malíčku.
A ještě dotaz s tím souvisící: Lze v GRUB2 odstranit třebas ty Visty aby nezabíraly na disku místo?

Děkuju za odpovědi.

Stran: [1]