Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - LS

Stran: [1] 2 3 4
1
Dobrý den,

při instalaci Ubuntu 21.04 je při použití volby šifrování disku vygenerovaný "Recovery Key", který si uživatel má ještě před restartováním počítače uložit. Nikde jsem ale nedohledal, jak se ten klíč v případě ztráty hlavního hesla používá, případně jestli ho lze dodatečně změnit nebo vygenerovat znovu, pokud hlavní heslo neboli "Passphrase" znám?

Všude je tato funkce uváděna jako jedna z novinek instalátoru verze 21.04:

The installer includes support for specifying a recovery key, which can be used to decrypt the disk if the password is forgottenNejblíž jsem se dostal k diskuzi na https://discourse.ubuntu.com/t/ubuntu-21-04-encryption-recovery-key/21685/7, ale ani tam se tazateli nedostalo odpovědí na stejné nebo podobné otázky.

Po dalším zkoumání a hlavně studiu dokumentace k systému LUKS jsem zjistil, že k šifrovanému oddílu standardně může být víc klíčů (hesel, passphrases). To, co je uživateli vygenerováno při instalaci, je prostě druhé heslo (klíč), které má zcela stejnou funkčnost jako to, které si volí jako svůj vlastní "Security Key".

Druhý klíč je možné změnit, smazat, případně je možné přidat další klíče, podrobnosti viz např. https://askubuntu.com/questions/1319688/luks-how-can-i-add-more-password-slots-or-remove-change-a-password

Primární klíč je v Keyslot 0, Recovery Key je v Keyslot 1.

Třeba se to může někomu hodit.

L.

2
Notebooky a přenosné počítače / Lenovo x240
« kdy: 17 Duben 2014, 19:04:06 »
Pro případné zájemce potvrzuji naprosto 100% funkčnost Ubuntu 14.04 na notebooku Lenovo ThinkPad x240. Bez jakékoliv dodatečné konfigurace funguje veškerý hardware - grafika, zvuk, ethernet, wifi, bluetooth, kamera, touchpad včetně gest. Nestestoval jsem jen čtečku otisku prstů.

3
Pracovní prostředí / Vlastní spouštěče v Launcheru
« kdy: 20 Duben 2011, 08:53:17 »
Potřeboval bych do Launcheru (nebo jak se ten levý panel teď jmenuje) dostat vlastní spouštěč, jde mi o možnost startovat okno terminálu s definovanou velikostí. Ve starém Gnome jsem si dal spouštěč na panel a upravil jsem jeho parametry na "gnome-terminal --geometry 120x40". Unity ale nemá možnost upravovat parametry odkazů v panelu. Vím o možnosti globálně nadefinovat výchozí velikost okna v /usr/share/applications/gnome-terminal.desktop, ale já potřebuji dát tuto možnost každému uživateli nezávisle. Řešil (a vyřešil) někdo tento problém?

4
V práci jsem vyfasoval nový notebook Lenovo Thinkpad X201, původní pevný disk s předinstalovanými Windows 7 32bit rovnou letěl pryč a nahradil ho SSD disk Intel X25-M G2 160GB, na který jsem pochopitelně ihned nainstaloval Ubuntu 10.04 LTS v 64bitové verzi. Protože se jedná opravdu o perfektní notebook, který přes svou velikost (12", 1.4kg) není žádná chudinka ale super výkonný pracovní nástroj, určitě si ho pořídí nejeden uživatel tohoto fóra. Zde budu postupně doplňovat svoje zkušenosti s tímto notebookem a s Ubuntu 10.04 v něm, postupy instalace a konfigurace, které se snad někomu budou hodit a ušetří čas při pátrání po správných nastaveních.

Většina postupů by měla fungovat pro všechny příbuzné modely: X201, X301, T410, T510. Všechny tyto modely mají zcela totožný HW, liší se jen v osazených procesorech a případně v použitých grafických kartách.

1/ Hned na začátku čeká nepříjemn věc, po instalaci Ubuntu 10.04 LTS x64 (ale i i386 verze) po prvním restartu nenaskočí displej, plocha obrazovky zůstane černá. Jedná se o Bug #554569, vztahující se k ovladači grafického čipu Intel HD integrovaného v CPU Intel Core i5 (Arrandale). Na externím monitoru obraz nakočí, i když pravděpodobně ve špatném rozlišení. S pomocí externího monitoru proveďte aktualizaci systému, po restartu nainstalujte opravené jádro zveřejněné ve výše uvedeném bugreportu. Po dalším restartu pak funguje jak interní, tak externí displej ve správném rozlišení.

2/ Standardně nefunguje scrollování s trackpointem (stisknout prostřední tlačítko a scrollovat pohybem trackpointu). Tuto funkci lze donastavit následující úpravou souboru /usr/lib/X11/xorg.conf.d/20-thinkpad.conf:

Kód: [Vybrat]
Section "InputClass"
Identifier "Trackpoint Wheel Emulation"
MatchProduct "TPPS/2 IBM TrackPoint|DualPoint Stick|Synaptics Inc. Composite TouchPad / TrackPoint|ThinkPad USB Keyboard with TrackPoint|USB Trackpoint pointing device|Composite TouchPad / TrackPoint"
MatchDevicePath "/dev/input/event*"
Option "EmulateWheel" "true"
Option "EmulateWheelButton" "2"
Option "Emulate3Buttons" "false"
Option "XAxisMapping" "6 7"
Option "YAxisMapping" "4 5"
EndSection

3/ Integrovaná čtečka otisku prstu UPEK Touchstrip TCRD4C (147e:2016) ve výchozím nastavení nefunguje, tuto funkci lze doinstalovat pomocí fingerprint-gui verze 0.14 nebo novější. Použitý čip není (zatím?) kompatibilní s dříve používanou knihovnou thinkfinger.

4/ Integrovaný 3G modem Qualcomm Gobi 2000 (05c6:9204-5) ve výchozím nastavení nefunguje, postup zprovoznění uvedený na http://www.thinkwiki.org/wiki/Qualcomm_Gobi_2000 zatím nemám vyzkoušený.

5/ Nefunguje vstup zvuku z externího mikrofonu, i po připojení mikrofonu do růžového konektoru je zvuk přijímán vestavěným interním mikrofonem.

6/ Nefunguje scrollování dvěma prsty ani další multitouch gesta na touchpadu. Řešení jsem zatím nenašel.

Lenovo ThinkPad X201 - Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx x64 - Funguje Out-Of-The-Box:
:) Audio
:) Reproduktory
:) Interní mikrofon
:) Výstup zvuku na externí zařízení (sluchátka, reproduktory)
:) LAN
:) USB
:) WiFi
:) Bluetooth
:) Expresscard34
:) Čtečka paměťových karet SDHC
:) Režim spánku
:) Režim hibernace
:) Ukazatel stavu nabití akumulátoru
:) Ovládání hlasitosti tlačítky na klávesnici
:) Ovládání jasu displeje tlačítky na klávesnici
:) Výstup na externí monitor (pro zobrazení ve správném rozlišení je nutný upgrade jádra)
:) Přepínání mezi video výstupy (klonování, rozšířená plocha, pouze interní, pouze externí)
:) Lampička
:) Kamera
:) Všechny porty v dokovací stanici
:) DVD mechanika v dokovací stanici, včetně vypalování

Vyžaduje úpravu konfigurace nebo doinstalování ovladače:
:-\ Grafická karta
:-\ 3G modem
:-\ Scrollování trackpointem

Nefunguje:
:( Scrollování dvěma prsty a další multitouch gesta na touchpadu

Netestováno:
??? TPM
??? Gyroskopický snímač polohy disku

5
Marně si lámu hlavu a marně hledám, zda buď umí přímo System Monitor, nebo jestli existuje alternativa, která by uměla v Gnome panelu zobrazovat informace o systému (využití CPU, RAM, HDD, sítě atd.) také v jiných typech grafů, například jako iStat Menus pro Mac OS X? Zejména mi jde o koláčové grafy pro využití paměti a sloupcové grafy třeba pro obsazení disku (disků):Ty standardní grafy System Monitoru nejsou moc hezké a třeba u paměti ani moc přehledné:Znáte něco takového?

6
Protože vynikající Průvodce po instalaci na Wiki zatím není aktualizovaný pro Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, dovoluji si nabídnout krátký souhrn toho, co běžný uživatel potřebuje se systémem provést těsně po instalaci, aby mohl počítač používat pro nejčastější úlohy pro práci i pro zábavu. Vycházím ze vzorového počítače, který právě zprovozňuji pro zákazníka.

Použitý hardware: MB Gigabyte GA-P35-DS4, CPU Intel Core 2 Duo E6850 3.0GHz, 4GB RAM DDR2 800MHz, 2x 500GB HDD (na jednom disku Ubuntu, na druhém Windows 7), VGA ATI 4850 1GB, TV karta Technisat Airstar2.

Požadavek: Počítač pro práci (internet, Office, LaTeX) a zábavu (hudba, filmy, televize). Na jednom disku Linux, na druhém Windows (na hry).

Předpříprava: na druhý disk (ten, který není v BIOSu nastavený jako bootovací) jsem nainstaloval MS Windows 7 Professional 64bit. Instalovat nejdřív Windows má tu výhodu, že Ubuntu při instalaci detekuje tento nainstalovaný druhý OS a automaticky jej přidá jako volbu do zavaděče GRUB.


Příprava: na CD-RW vypálen obraz instalačního média Ubuntu 10.04 Lucid Lynx 64bit, alternate CD, beta 2, viz. http://releases.ubuntu.com/10.04/

Instalace: provedena instalace Ubuntu 10.04 Lucid Lynx na první disk (ten, který je v BIOSu nastavený jako bootovací), root 120GB, home 372GB, swap 8GB, souborový systém xfs (nic proti ext4 ;)). Jazyk nastaven na češtinu, počítač během instalace připojen k internetu, jazykové balíčky staženy automaticky.

Konfigurace po instalaci:

1. Bezpečnost: Ujistěte se, že jste uživateli nastavili dostatečně silné heslo, ideálně kombinaci malých, velkých znaků, číslic a speciálních znaků, o délce nejméně 10 znaků. Případně heslo změňte v menu Systém -> Předvolby -> O mně kliknutím na tlačítko Změnit heslo nebo v Terminálu (Aplikace -> Příslušenství -> Terminál) příkazem passwd. Proveďte aktualizaci systému volbou v menu Systém -> Správa -> Správce aktualizací nebo přikazem sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade. Dále doporučuji aktivovat předinstalovaný firewall ufw příkazem sudo ufw enable. Pro další zvýšení bezpečnosti vašich dat můžete již během instalace aktivovat ochanu celého vašeho domovského adresáře šifrováním. Pokud chcete šifrovaný domovský adresář nastavit dalším nově vytvářeným uživatelům, vytvářejte nové účty příkazem sudo adduser --encrypt-home novy_uzivatel. Antivirus, antispyware a další anti-potvory v Linuxu používat nemusíte, s výjimkou souborových serverů pro klienty s MS Windows.


2. Automatické aktualizace:
Ve výchozím nastavení jsou dostupné bezpečnostní aktualizace zjišťovány jednou denně, ostatní aktualizace jednou týdně. V případě nalezení dostupných aktualizací je přímo zobrazeno okno aplikace Správce aktualizací. Pokud chcete zobrazovat ikonu signalizující dostupné aktualizace v oznamovací oblasti nástrojové lišty GNOME, nastavte toto chování příkazem gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false.

3. Nesvobodné ovladače HW:
Pokud se v oznamovací oblasti automaticky nezobrazí ikonka signalizující možnost instalace ovladačů hardwaru (obvykle grafické karty), jděte do menu Systém -> Správa -> Ovladače Hardwaru, zde povolte instalaci požadovaného nesvobodného ovladače (ovladačů), v případě potřeby restartujte počítač.


4. Rozložení klávesnice:
Pokud chcete kromě výchozího rozložení klávesnice, zvoleného při instalaci (nejčastěji české nebo české qwerty) používat ještě další rozložení s možností přepínání mezi nimi, nastavte pro aktuálního uživatele další rozložení v menu Systém -> Předvolby -> Klávesnice, kde na kartě Rozložení přidejte uživateli další požadované (požadovaná) rozložení klávesnice. Po přidání nového rozložení se v oznamovací oblasti zobrazí ikonka signalizující právě aktivní rozložení. Mezi nastavenými rozloženími se můžete přepínat buď kliknutím myší na ikonku v oznamovací oblasti, nebo volitelnou klávesovou zkratkou. Tu lze nastavit stisknutím tlačítka Možnosti pod volbou Klávesa měnící rozložení. Pokud dáváte přednost přepínání rozložení klávesnice pro celý systém (jako v Mac OS X) před přepínáním pro každé okno aplikace zvlášť (jako v MS Windows), vypněte volbu Oddělené rozložení pro každé okno.


5. Umístění tlačítek pro zmenšení, zvětšení a zavření okna:
V Ubuntu 10.04 je změněno standardní umístění tlačítek pro zmenšení, zvětšení a zavření okna. Pokud chcete tato tlačítka vrátit do stavu, jak je obvyklé například v MS Windows (vpravo, v pořadí zmenšit, zvětšit, zavřít), zadejte v Terminálu příkaz gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string "menu:minimize,maximize,close". Pokud chcete mít tlačítka vlevo v pořadí zavřít, zmenšit, zvětšit (jako v Mac OS X), zadejte příkaz ve tvaru gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string "close,minimize,maximize:menu". Změna se projeví ihned, není potřeba restart ani odhlášení uživatele.


6. Klávesová zkratka Ctrl+Alt+Backspace pro restart X serveru:
Ve výchozím nastavení je tato klávesová zkratka vypnuta, aby nedocházelo k nechtěnému restartování X serveru. Klávesovou zkratku lze aktivovat v menu Systém -> Předvolby -> Klávesnice. Zde na kartě Rozložení stiskněte tlačítko Možnosti..., v nabídce Pořadí kláves zabíjející server X zapněte možnost Ctrl+Alt+Backspace.

7. Java, Adobe Flash, multimediální kodeky, fonty atd.:
Instalace nejčastěji používaných nesvobodných balíčků je v Ubuntu snadná, vývojáři vytvořili virtuální balíček ubuntu-restricted-extras, jehož instalací nainstalujete nejnovější Flash, Javu, multimediální kodeky, TTF fonty kompatibilní s fonty v MS Windows, podporu pro archivy ve formátu RAR a další. Celkem se jedná a skupinu asi 78 balíčků o velikosti cca 118MB, který nainstalujete buď ve správci balíků Synaptic nebo příkazem sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras.

8. Podpora dalších jazyků v OpenOffice.org:
Po instalaci je v kancelářském balíku OpenOffice.org připravena kontrola pravopisu pro váš výchozí jazyk (v našem případě nejčastěji čeština) a pro angličtinu. Pokud potřebujete doinstalovat slovníky pro kontrolu pravopisu dalších jazyků, nainstalujte balíček language-support-xx, kde xx je kód požadovaného jazyka. Více viz. http://packages.ubuntu.com/search?keywords=language-support&searchon=names&suite=lucid&section=all.

9. Podpora dalších jazyků v celém systému:
Pokud chcete přidat podporu dalšího jazyka (jazyků) nejen na úrovni kontroly pravopisu, ale také s lokalizací systému a aplikací, přidejte další jazyky v menu Systém -> Správa -> Jazyková podpora, nebo nainstalujte balíček language-pack-xx, kde xx je kód požadovaného jazyka. Více viz. http://packages.ubuntu.com/search?keywords=language-pack&searchon=names&suite=lucid&section=all.

10. Vzdálené přihlašování - ssh server:
Pokud budete aktivoval možnost vzdáleného přihlašování k vašemu počítači, znovu se ujistěte, že máte nastavené dostatečně silné heslo. V případě potřeby heslo změňte podle bodu 1. Pro možnost vzdáleného přihlášení k vašemu počítači nainstalujte ssh server buď ve správci balíků Synaptic nebo příkazem sudo apt-get install openssh-server. Pokud je váš počítač v domácí nebo firemní síti umístěn za routerem s překladem adres, bude nutné v routeru nastavit přesměrování portu 22 (ssh) na adresu vašeho počítače ve vaší síti.
Poznámka: pokud jste v bodě číslo 1. aktivovali firewall ufw, je standardně blokovaná veškerá komunikace směrem do počítače, tedy včetně portu 22, na kterém "poslouchá" démon ssh serveru. Instalační balíček openssh-server v Ubuntu s přítomností firewallu ufw počítá a během instalace nastaví výjimku, která zajistí, aby ssh připojení bylo firewallem akceptováno. V současné testovací verzi Ubuntu 10.04 beta 2 je chyba, kvůli které se výjimka nenastaví a ssh připojení je nadále firewallem blokováno. Je nutné výjimku nastavit ručně příkazem sudo ufw allow ssh.

11. GIMP:
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je v mnoha ohledech zlomovým vydáním, přináší mnoho novinek a změn. Jednou z těchto změn je vypuštění grafického editoru GIMP ze standardní instalace a jeho nahrazení jednodušším nástrojem pro základní úpravy obrázků a fotografií F-Spot, viz např. http://www.root.cz/zpravicky/gimp-ve-vychozi-instalaci-ubuntu-10-04-mozna-konci/. Co by to ale bylo za linuxovou distribuci bez GIMPu? GIMP se pochopitelně i nadále nachází ve standardních repozitářích Ubuntu, balíček gimp.

12. Telefonování přes internet - Skype, Ekiga, WengoPhone:
I přes všechny svoje nevýhody a problémy je Skype stále nejpoužívanější internetový VoIP klient, podle posledních informací je každý devátý mezinárodní telefonní hovor uskutečňován přes Skype. Skype se nenachází ve standardních repozitářích Ubuntu, pro jeho instalaci je nutné stáhnout instalační balíček ze stránek výrobce softwaru, nebo přidáním repozitáře Ubuntu Partner.

Poznámka ke Skypu: Při nastavení standardního stylu Cleanlooks není dobře viditelné písmo v kontextovém menu (černé písmo na tmavě šedém pozadí). Toto platí samozřejmě v základním grafickém tématu Ambience. V Nastavení na kartě Základní úplně dole je položka Choose style, nastavte ji na hodnotu Desktop setings a potvrďte stiskem tlačítka Použít.

Svobodné VoIP programy Ekiga, WengoPhone a další se nacházejí v repozitářích ubuntu, nainstalujete je tedy standardní cestou (správce balíků Synaptic nebo příkazem sudo apt-get install [ekiga | wengophone | atd.]). Videohovory umožňují také další aplikace, například Empathy, Pidgin a další.

13. Adobe Reader:
Ubuntu disponuje celou řadou vynikajících svobodných nástrojů pro práci s PDF soubory, například již po instalaci je v systému připraven program Document Viewer Evince. Pokud přesto trváte na instalaci aplikace Adobe Reader (pro Linux aktuálně existuje pouze 32bitová verze?), je nutné jej nainstalovat buď ručně stažením instalačního balíčku ze stránek výrobce softwaru http://get.adobe.com/reader/, nebo z repozitáře Ubuntu Partner. Ten lze aktivovat ve správci balíků Synaptic, v menu Nastavení -> Zdroje na kartě Ostatní software zaškrtněte první řádek obsahující http://archive.canonical.com/ubuntu lucid partner, případně tento zdroj můžete aktivovat ručně v souboru /etc/apt/sources.list.

14. Opera:
Instalační balíček pro 32 i 64bitové Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je k dispozici na stránkách výrobe softwaru http://www.opera.com/browser/download/ nebo přidáním repozitáře Opery:

echo deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/opera.list
wget -O - http://deb.opera.com/archive.key | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install opera


15. LaTeX:
Nejsem specialista na LaTeX, ale uživatelé, jimž se starám o techniku, si oblíbili editor Texmaker. Nachází se ve standardních repozitářích, staví na tex-common a texlive, instaluje se balíčkem texmaker. Pokud doporučíte nějaký lepší / jednodušší editor, rád se přiučím.


16. České titulky ve filmech:
České titulky k filmům, seriálům atd. jsou na internetu obvykle distribuovány s kódováním pro MS Windows (kódová stránka 1250). Pokud nechcete každý soubor s titulky převádět do univerzálnějšího kódování UTF-8, je nutné v přehrávači videa nastavit, jaké kódování má pro titulky použít. V přehrávači Totem (Aplikace - Zvuk a video - Přehrávač filmů) jděte v menu do Upravit -> Nastavení, zaškrtněte volbu Automaticky nahrát titulky při nahrání videa a nastavte Kódování: Střední Evropa - WINDOWS-1250.


17. Přehrávání originálních (chráněných) DVD:
V bodu číslo 4 jsme nainstalovali podporu pro přehrávání DVD disků (součástí metabalíku ubuntu-restricted-extras je knihovna libdvdread4), pro přehrávání titulů chráněných pomocí CSS je nutné ještě doinstalovat knihovnu libdvdcss2 pro dekódování této ochrany. Pozor: instalace a používání této knihovny může být v některých zemích nezákonné. Knihovnu nainstalujete spuštěním tohoto skriptu, který je součástí balíčku libdvdread4: sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh. Při spouštění tohoto skriptu je nutné být připojen k internetu, aby se balíček mohl stáhnout.

18. Digitální televize:
Vynikající program pro sledování a nahrávání digitálního televizního vysílání Me TV se nachází ve standardních repozitářích Ubuntu, podrobné informace viz. Wiki: http://wiki.ubuntu.cz/Me%20TV.


19. Střih videa:
Po instalaci je v Ubuntu připraven Editor videa Pitivi, dále doporučuji pro vyzkoušení aplikaci DVBcut, kterou je možné nainstalovat z neoficiálního repozitáře Francesca Fumantiho - do zdrojů přidejte ppa:frafu/ppa. Výhodou aplikace DVBcut je možnost střihu bez rekomprese s přesností na snímek. Další vhodnou aplikací je Avidemux (balíček avidemux ve standardních repozitářích Ubuntu), který v sobě slučuje nástroj pro střih i konverzi videa.


20. Konverze videa:
Video nahrané v Me TV a sestříhané v Pitivi nebo DVBcut je vhodné převést do nějakého efektivnějšího formátu než je MPEG-2, například H.264 MP4. Pro tento účel doporučuji použít například HandBrake, instalační balíčky jsou ke stažení na stránkách autorů aplikace http://handbrake.fr/downloads.php.


21. Tiskárny:
Standardně se tiskárna automaticky rozpozná a nainstaluje, seznam rozpoznaných a nainstalovaných tiskáren najdete v menu Systém -> Správa -> Tisk. Pokud chcete přidat další (například síťovou) tiskárnu, klikněte na tlačítko Přidat, vyberte z nalezených síťových tiskáren nebo zvolte typ připojení tiskárny (např. Síťová tiskárna - Najít síťovou tiskárnu), zadejte síťovou adresu tiskárny a stiskněte tlačítko Hledat. Po stisku tlačítka Vpřed se systém pokusí vyhledat příslušný ovladač, případně si vyžádá zadání typu tiskárny. Na další stránce můžete přidat popis tiskárny a její umístění, instalaci dokončíte stiskem tlačítka Použít.22. Skener:
U skenerů je situace obdobná jako u tiskáren - většina podporovaných modelů se automaticky rozpozná a nainstaluje, v systému je standardně předinstalovaná aplikace Simple Scan, najdete ji v menu Aplikace - Grafika. Pokud jste ze starších verzí Ubuntu zvyklí na Xsane, balíček xsane se nachází ve standardních repozitářích.


23. Přehrávání hudby - Rhythmbox:
Hudbu v obvyklých formátech (mp3, ogg, aac, wav a dalších) stačí nakopírovat do složky Hudba ve vašem domovském adresáři, program Rhythmbox při svěm spuštění projde její obsah a zobrazí hudbu roztříděnou do alb, s možností rychlého vyhledávání.


24. iPod, iPhone:
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx obsahuje podporu pro iPod a iPhone, prostřednictvím knihovny ilibmobiledevice. Při připojení iPhonu se zobrazí informace o připojeném zařízení obsahujícím fotografie a hudbu, uživateli jsou nabídnuty příslušné aplikace pro správu těchto médií (standardně F-Spot pro fotografie a Rhythmbox pro hudbu). Momentálně mi Rhythmbox tuhne při pokusu o přidání nového alba do iPhonu, snad bude chyba opravena ve finální verzi Ubuntu 10.04.


25. Virtualbox:
Virtualizační nástroj VirtualBox patří k tomu nejlepšímu, co v této oblasti existuje. Původně komunitní projekt nejdříve převzala společnost Sun, nyní po spojení s firmou Oracle vývoj dále vede právě Oracle. VirtualBox je vydáván ve dvou variantách: svobodná OSE verze se nachází ve standardních repozitářích Ubuntu, uzavřená (ale zdarma šířená) verze nabízí navíc některé užitečné funkce jako je podpora USB a RDP, tuto verzi je možné instalovat buď z repozitáře Canonical Partner nebo přímo ze serveru Virtualboxu. Tento repozitář přidáte a nejnovější verzi Virtualboxu nainstalujete zadáním následujících příkazů:

echo deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian lucid non-free | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list
wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install virtualbox-3.2


26. HandBrake:
HandBrake je svobodný, multiplatformní video transkodér, určený pro operační systémy MS Windows, Mac OS X a Linux. Autoři projektu bohužel nenabízejí stabilní balíčky pro Ubuntu 10.04, proto je nutné HandBrake kompilovat ze zdrojových kódů například podle návodu na http://www.packtpub.com/article/compiling-and-running-handbrake-in-ubuntu, případně lze stáhnout již zkompilovaný balíček z ppa repozitáře https://edge.launchpad.net/~stebbins/+archive/handbrake-snapshots:

sudo add-apt-repository ppa:stebbins/handbrake-snapshots
sudo apt-get update
sudo apt-get install handbrake-cli handbrake-gtk


Průběžně aktualizováno, doplňováno a opravováno.

7
Archiv / Indikátor klávesnice
« kdy: 15 Leden 2010, 13:28:36 »
Už hodinu hledám, jak se v 10.04 přidává (nebo doinstalovává) indikátor rozložení klávesnice do panelu Gnome. V seznamu připravených appletů není, asi se musí doinstalovat, ale který je to balíček? Českou klávesnici jsem si přidal (System - Preferences - Keyboard - Layouts), ale chybí mi indikátor v panelu.

Díky :)

8
Pro síťovou instalaci Ubuntu 9.04 potřebujete jeden počítač s již nainstalovaným Ubuntu 9.04 (budeme mu říkat server), cílový počítač, na který budeme instalovat (tomu budeme říkat klient) a síťový přepínač (switch) nebo router.

Pozn.: Jako server lze použít počítač i s jinou distribucí Linuxu, vyzkoušeno to mám s Debianem. Instalační server lze zprovoznit dokonce i pod Windows.

1/ V konfiguraci routeru vypněte funkci DHCP serveru, po dobu instalace bude funkci DHCP serveru zastávat počítač server.
2/ Počítače server i klient připojte k routeru nebo switchi. Předpokládám následující IP konfiguraci:

router: 192.168.1.1 / 255.255.255.0
server: 192.168.1.2 (nastaveno staticky, protože v routeru je vypnutý DHCP server)
klient: MAC adresa síťové karty 00:11:09:CF:57:93, dostane adresu 192.168.1.99

3/ Na serveru nainstalujte následující balíčky:
Kód: [Vybrat]
sudo aptitude install bootp openbsd-inetd tftdp-hpa dhcp3-server
4/ Stáhněte balíček netboot a rozbalte ho do rootu tftp serveru:
Kód: [Vybrat]
wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/jaunty/main/installer-i386/current/images/netboot/netboot.tar.gz
sudo tar xzvf netboot.tar.gz -C /var/lib/tftpboot/
sudo chown -R nobody:nogroup /var/lib/tftpboot/

Pozn.: Pro instalaci 64bitové verze Ubuntu použijte balíček z adresáře installer-amd64.

5/ Do souboru /etc/bootptab uložte toto nastavení:
Kód: [Vybrat]
client:\
ha="00:11:09:CF:57:93":\
ip=192.168.1.99:\
gw=192.168.1.1:\
sm=255.255.255.0:\
td=/: hd=/: bf=pxelinux.0

6/ Do souboru /etc/dhcp3/dhcpd.conf uložte toto nastavení:
Kód: [Vybrat]
option domain-name "local.net";

default-lease-time 600;
max-lease-time 7200;

allow booting;
allow bootp;

# The next paragraph needs to be modified to fit your case
subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {
  range 192.168.1.200 192.168.1.253;
  option broadcast-address 192.168.1.255;
# the gateway address which can be different
# (access to the internet for instance)
  option routers 192.168.1.1;
# indicate the dns you want to use
  option domain-name-servers 192.168.1.1;
}

group {
  next-server 192.168.1.2;
  host tftpclient {
# tftp client hardware address
  hardware ethernet  00:11:09:CF:57:93; fixed-address 192.168.1.99;
  filename "pxelinux.0";
 }
}

Pozn.: Pokud se při bootování zobrazuje chyba, že nelze nalézt jádro, zkuste nastavit filename "ubuntu-installer/i386/pxelinux.0" (resp. "ubuntu-installer/amd64/pxelinux.0") - podle použité verze netboot instalátoru.

7/ Zkontrolujte obsah souboru /etc/inetd.conf, následující dva řádky nesmějí být zakomentované:
Kód: [Vybrat]
bootps dgram udp wait root /usr/sbin/bootpd bootpd -i -t 120
tftp           dgram   udp     wait    root  /usr/sbin/in.tftpd /usr/sbin/in.tftpd -s /var/lib/tftpboot

8/ Restartujte openbsd-inetd a dhcp3-server:
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/openbsd-inetd restart
sudo /etc/init.d/dhcp3-server restart

9/ Restartujte počítač klient (ten, na který chcete instalovat Ubuntu), zvolte bootování ze sítě (PXE).

10/ Po dokončení instalace Ubuntu 9.04 na počítač klient v routeru opět zapněte DHCP server, z počítače server odinstalujte balíčky nainstalované v tomto návodu, vraťte konfiguraci sítě na původní nastavení. V nastavení BIOSu počítače klient nezapomeňte nastavit bootování z disku.


10
Tak i velke firmy zacinaji spolehat na Ubuntu.11
Internet a sítě / Firewall v Ubuntu 8.04 Hardy Heron
« kdy: 25 Duben 2008, 08:21:34 »
Nevsiml jsem si ze by to bylo nekde obzvlast zduraznovano, ale rozhodne pozitivne hodnotim zarazeni firewallu ufw (Uncomplicated Firewall) do zakladni instalace Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Jiz mene pozitivne hodnotim to, ze firewall je sice nainstalovany, ale nespousti se automaticky se startem systemu :(. Tento stav si muzete overit prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo ufw statusPo rucnim "nahozeni" prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo ufw enablese firewall okamzite aktivuje a nastavi automaticke spousteni s kazdym dalsim startem systemu. Vychozi konfigurace firewallu povoluje veskera odchozi spojeni a naopak blokuje veskera pruchozi a prichozi spojeni.

Podrobny vypis nastavenych filtru ziskate prikazem
Kód: [Vybrat]
sudo iptables -L
Casem se jiste objevi ruzne dalsi upravy a vylepseni tento zakladni konfirurace, v kazdem pripade musim vyvojare pochvalit za zarazeni firewallu, jen nechapu proc je sice nainstalovany, ale vypnuty.

12
>>> !!! VÝVOJOVÁ VERZE NÁVODU URČENÁ K DISKUZI - POKUD SI NEJSTE JISTI CO DĚLÁTE, NEŘIĎTE SE ZATÍM TÍMTO NÁVODEM !!! <<<

Postupy uvedené v tomto příspěvku provádíte na vlastní nebezpečí. Vždy zálohujte všechna data!

Návod vychází z návodu pro Ubuntu 6.10, jsou upraveny ty části, u nichž se s přechodem na novou verzi systému postup změnil. Návod je ve fázi sestavování, některé návody mohou obsahovat chyby. Návod je určen pro 32bitovou verzi systému. Nevlastním žádný počítač s nainstalovanou 64bitovou verzí Ubuntu, nemám tedy možnost ověřit postupy instalace a konfigurace Ubuntu pro AMD64 / EM64.

Stejně jako jiné distribuce, obsahuje Ubuntu po instalaci pouze omezený rozsah programů, ovladačů, multimediálních kodeků atd. Některé chybějí z kapacitních důvodů (nevešly se na instalační CD), jiné z licenčních důvodů. V každém případě ale hned po instalaci získáte mnohem lépe vybavený systém než například po instalaci Windows XP (ovladače zařízení, kompletní kancelářský balík, instant messenger, přehrávače multimédií v otevřených formátech, poštovní klient, grafický editor,...). Na internetu je k dispozici několik návodů jak doinstalovat či donastavit chybějící součásti, mnoho z nich je k dizpozici také v české verzi na http://wiki.ubuntu.cz. Zejména doporučuji vaší pozornosti článek http://wiki.ubuntu.cz/Průvodce_po_instalaci. Tento můj příspěvek v žádném případě nemá v úmyslu suplovat nebo opravovat tyto návody, rozhodně si je také prostudujte. Spíš chci ukázat, jak je jednoduché během pár minut (podle rychlosti připojení k internetu) získat plně vybavený a zkonfigurovaný systém. Uvedené zdroje se jednotlivým tématům také věnují mnohem podrobněji, tento návod je spíš určen uživatelům, kteří chtejí aby systém fungoval, aniž by potřebovali porozumět technickým detailům.

Popisuji můj oblíbený postup a instalaci mých oblíbených aplikací. Celý postup mám několikrát ověřený na několika počítačích různých HW konfigurací včetně jednoho notebooku (Lenovo 3000 V100). Pokud s jakýmkoliv uvedeným krokem nesouhlasíte, neprovádějte jej.

1. Úprava sources.list
V poslední verzi Ubuntu (7.10 Gutsy Gibbon) z CD jsou zpřístupněny všechny repozitáře (internetové archivy), které běžný uživatel potřebuje. V těchto repozitářích se nachází více než 23000 (dvacet tři tisíc) balíčků připravených k okamžitému stažení a nainstalování. Definice povolených repozitářů se nachází v souboru /etc/apt/sources.list, nastavení lze měnit buď přímou editací tohoto souboru, nebo pomocí grafického nástroje z menu System -> Administration -> System sources. Pro bližší informace o systému repozitářů v Ubuntu doporučuji prostudovat http://wiki.ubuntu.cz/Přidávání_zdrojů. Přikládám ukázku svého souboru /etc/apt/sources.list, který obsahuje pouze oficiální repozitáře, proti původní verzi souboru je jen zpřehledněn.
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/apt/sources.lista uložte do něj tyto řádky (původní obsah smažte):
Kód: [Vybrat]
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted universe multiverse
deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy main restricted universe multiverse

deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates main restricted universe multiverse
deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-updates main restricted universe multiverse

# deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse
# deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ gutsy-backports main restricted universe multiverse

# deb http://archive.canonical.com/ubuntu gutsy partner
# deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu gutsy partner

deb http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security main restricted universe multiverse
deb-src http://security.ubuntu.com/ubuntu gutsy-security main restricted universe multiverse
Repozitáře backports (obsahuje novější verze některých balíčků převedené z nestabilní verze Ubuntu 8.04) a partner (obsahuje nesvobodné balíčky od různých autorů - provozuje firma Canonical, vydavatel Ubuntu) zatím ponechte deaktivované, povolit je můžete později pouhým odkomentováním (odstraněním znaku #) příslušných řádků.
Soubor uložte stiskem CTRL+O, opusťte editor stiskem CTRL+X a proveďte aktualizaci databáze dostupných balíčků:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get updateProveďte aktualizaci systému:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get upgrade
2. Aktualizace jádra
Tento krok není nutný, může ale pomoci v řešení některých problémů způsobených kombinací obecného (generic) jádra a některých typů procesorů Intel. Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon obsahuje obecnou (generic) verzi jádra 2.6.22 určenou pro všechny běžné typy procesorů. Toto jádro ale nemusí podporovat všechny funkce nejmodernějších procesorů Intel, v tomto případě doporučuji nainstalovat jádro 386 (použitelné pro všechny x86 stroje - 486 a novější).
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install linux-386Pokud po restartu s novým jádrem vše funguje, odinstalujte metabalíčky zajišťující automatické aktualizace obecného jádra
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge linux-generic linux-image-generic linux-headers-generic linux-restricted-modules-generic
Můžete také odinstalovat všechny předchozí verze jádra, např. linux-headers-2.6.22-14-generic, linux-image-2.6.22-14-generic, linux-restricted-modules-2.6.22-14-generic.
V dalších bodech tohoto návodu předpokládám přítomnost generic jádra, pokud jste se rozhodli pro 386 jádro, upravte si v tomto smyslu uvedené postupy.

3. Instalace proprietárních ovladačů grafické karty

3.1 Karty nVidia (ověřeno na nVidia 8600GT 256MB PCIe)
Postup instalace ovladače najdete též na http://easylinux.info/wiki/Ubuntu:Gutsy#NVidia_Driver nebo http://wiki.ubuntu.cz/Grafické_karty_NVIDIA.

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon přináší uživatelům velmi jednoduchý grafický (klikací) nástroj pro správu nesvobodných ovladačů v podobě Restricted Drivers Manager, který najdete v menu System -> Administration. Nejprve si ověřte, že máte povolený repozitář restricted a nainstalovaný metabalík linux-restricted-modules-generic:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-restricted-modules-`uname -r` #pravděpodobně již máte nainstalovaný
V dalším kroku aktivujte ovladač v Restricted Drivers Manager. Možné typy ovladače jsou: nvidia-glx-new (výchozí, určený pro nejmodernější karty nVidia, k 13.1.2008 ve verzi 100.14.19), nvidia-glx (určený pro starší typy karet nVidia jako např. GeForce4, k 13.1.2008 ve verzi 1.0.9639) a nvidia-glx-legacy (určený pro nejstarší typy grafických karet nVidia TNT, TNT2, TNT Ultra, GeForce a GeForce 2, k 13.1.2008 ve verzi 1.0.7185).
Ekvivalentní postup instalace a aktivace ovladače je zadání příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install nvidia-glx nvidia-kernel-common
sudo nvidia-glx-config enable
v terminálu.

3.2 Karty ATI
Postup instalace ovladače najdete též na http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Gutsy_Installation_Guide nebo http://wiki.ubuntu.cz/Grafické_karty_ATI.

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon přináší uživatelům velmi jednoduchý grafický (klikací) nástroj pro správu nesvobodných ovladačů v podobě Restricted Drivers Manager, který najdete v menu System -> Administration. Nejprve si ověřte, že máte povolený repozitář restricted a nainstalovaný metabalík linux-restricted-modules-generic:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get install linux-restricted-modules-`uname -r` #pravděpodobně již máte nainstalovaný
V dalším kroku aktivujte ovladač v Restricted Drivers Manager. Výchozí ovladač xorg-driver-fglrx (k 13.1.2008 ve verzi 8.37.6) podporuje karty Radeon od 9500 po X1900, Mobility Radeon od 9500 po X1800. Pro starší karty použijte svobodné ovladače ati, radeon nebo vesa.
Ekvivalentní postup instalace a aktivace ovladače:
Otevřete soubor /etc/X11/xorg.conf např. příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/X11/xorg.confa na konec tohoto souboru přidejte tento text:
Kód: [Vybrat]
Section "Extensions"
        Option  "Composite" "0"
EndSection
Pokračujte instalací potřebných balíčků a provedením konfigurace.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
sudo depmod -a
sudo aticonfig --initial
sudo aticonfig --overlay-type=Xv
Tím nainstalujete ovladač verze 8.37.6. Tento ovladač podporuje všechny karty od Radeon 9500 a všechy karty řady X až do X1900. Pro starší karty použijte svobodné ovladače ati, radeon nebo vesa.
Naopak pro nejnovější karty ATI Radeon HD 2xxx a 3xxx použijte nejnovější ovladač ATI Catalyst 8.1, návod k instalaci najdete na http://wiki.cchtml.com/.

4. Nastavení monitoru
Zjistěte si podrobné parametry připojovaného monitoru (nebo LCD či plasmové televize). Důležité jsou zejména informace o podporovaných rozlišeních (resolutions), rozsahu možných kmitočtů horizontální synchronizace (horizontal synchronization) a vertikálních obnovovacích kmitočtů (vertical refresh).
Abychom dosáhli požadované kombinace rozlišení a obnovovací frekvence, je třeba ručně upravit soubor /etc/X11/xorg.conf (existují i automatické nástroje, s jejich použitím nemám nejlepší zkušenosti)
Jako příklad uvedu nastavení bežného 17" CRT monitoru Iiyama VisionMaster 405, u něhož chci dosáhnout nastavení rozlišení 1280x1024@80 (umí sice vyšší rozlišení, například 1600x1280, ale pouze na 68Hz). Zadejte příkaz
Kód: [Vybrat]
gtf 1280 1024 80dostanete podobný výsledek:
Kód: [Vybrat]
  # 1280x1024 @ 80.00 Hz (GTF) hsync: 85.76 kHz; pclk: 149.57 MHz
  Modeline "1280x1024_80.00"  149.57  1280 1376 1512 1744  1024 1025 1028 1072  -HSync +Vsync
Získané dva řádky zkopírujte do souboru /etc/X11/xorg.conf na konec sekce "Monitor", příslušné k použitému monitoru. V téže sekci naleznete také hodnoty rozsahu možných kmitočtů horizontální synchronizace (HorizSync) a vertikálních obnovovacích kmitočtů (VertRefresh). Pokud uvedené hodnoty neodpovídají informacím od výrobce, upravte je. HorizSync se udává v kHz, VertRefresh v Hz. Zmíněný monitor Iiyama VisionMaster 405 podporuje 30-86 kHz horizontální synchronizace a 50-180Hz vertikální obnovovací frekvence.
To, aby zmíněná nastavení byla použita při příštím spuštění X.org, zajistíme uvedením požadovaného módu (1280x1024@80) do příslušné sekce "Screen", resp. její podsekce "Display". Předpokládám-li, že požaduji výstup s 24bitovou barevnou hloubkou,
bude příslušná část souboru /etc/X11/xorg.conf vypadat takto:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
        Identifier      "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
        Driver          "nvidia"
        BusID           "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Monitor"
        Identifier      "IIYAMA VISION-MASTER 405"
        Option          "DPMS"
        HorizSync       30-86
        VertRefresh     50-180
        # 1280x1024 @ 80.00 Hz (GTF) hsync: 85.76 kHz; pclk: 149.57 MHz
        Modeline "1280x1024_80.00"  149.57  1280 1376 1512 1744  1024 1025 1028 1072  -HSync +Vsync
EndSection

Section "Screen"
        Identifier      "VGA PRIMARY OUT"
        Device          "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
        Monitor         "IIYAMA VISION-MASTER 405"
        DefaultDepth    24
        SubSection "Display"
                Depth           24
                Modes           "1280x1024_80.00"
        EndSubSection
EndSection

Section "ServerLayout"
        Identifier      "Default Layout"
        Screen          "VGA PRIMARY OUT"
        InputDevice     "Generic Keyboard"
        InputDevice     "Configured Mouse"
        InputDevice     "stylus" "SendCoreEvents"
        InputDevice     "cursor" "SendCoreEvents"
        InputDevice     "eraser" "SendCoreEvents"
EndSection

Section "DRI"
        Mode    0666
EndSection
Správnost nastavení si můžete ověřit restartováním počítače nebo alespoň X.org.

5. Zvuk
Jedním z nejčastějších problémů po instalaci Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon je nefunkční zvuk. Příčiny jsou u různého hardware samozřejmě různé, nejčastěji se jedná o problém nastavení hlasitosti (například na mém notebooku Lenovo 3000 V100 byl kanál Speaker utlumen, stačilo nastavit hlasitost na maximum) nebo známého bugu v ALSA 1.0.13 a 1.0.14, který způsobuje nefunkčnost integrovaných zvukových karet na základních deskách postavených na ICH8 (rev02). Chyba je opravena až v ovladači ALSA verze 1.0.15, který je dostupný z repozitáře gutsy-backports. Ujistěte se, že máte tento repozitář povolen a zadejte v terminálu příkaz:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install linux-backports-modules-generic
Ovladač si můžete také zkompilovat ze zdrojových kódů a nainstalovat ručně, viz. https://help.ubuntu.com/community/HdaIntelSoundHowto
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install build-essential libncurses-dev gettext linux-headers-`uname -r`
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-driver-1.0.15.tar.bz2
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-lib-1.0.15.tar.bz2
wget ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/alsa-utils-1.0.15.tar.bz2
tar xvjf alsa-driver-1.0.15.tar.bz2
tar xvjf alsa-lib-1.0.15.tar.bz2
tar xvjf alsa-utils-1.0.15.tar.bz2
cd alsa-driver-1.0.15/
./configure --with-cards=hda-intel; make; sudo make install
cd ../alsa-lib-1.0.15/
./configure; make; sudo make install
cd ../alsa-utils-1.0.15/
sudo ./configure; make; sudo make install
sudo reboot
Pokud máte problémy s jiným typem zvukové karty, je potřeba použít postup specifický pro váš hardware.

6. Klávesnice
Pokud jste si při instalaci Ubuntu zvolili anglické rozložení kláves, bude se vám hodit nastavení druhého layoutu s českou klávesnicí s možností snadného přepínání.
Kód: [Vybrat]
Klikněte pravým tlačítkem na volné místo na horním panelu Gnome -> Add to Panel
Z nabídky vyberte Keyboard Indicator -> Add -> Close
Na panelu přibyl indikátor klávesnice, nyní nastavený na USA -> klikněte na něj pravým tlačítkem myši -> Keyboard Preferences
Přepněte na kartu Layouts -> Add -> Layouts: Czechia -> qwerty (nebo jiná varianta podle vašeho přání) -> Add
Zaškrtnutím políčka Default vyberte výchozí rozložení klávesnice
Vypněte volbu Separate layout for each window pokud chcete vždy jednotný layout pro všechny právě spuštěné programy
Stiskem tlačítka Close zavřete okno
Opět klikněte na indikátor klávesnice na panelu Gnome pravým tlačítkem myši -> Keyboard Preferences
Na kartě Layout Options zvolte Adding the EuroSign to certain keys -> Add the EuroSign key to the E key.
V Group Shift/Lock behavior zvolte Alt+Shift changes group nebo jinou kombinaci kláves podle vašeho přání.
V Third level choosers zvolte Press Right Alt to choose 3rd level.
Stiskem tlačítka Close zavřete okno
Nyní můžete přepínat mezi klávesnicemi stiskem Alt+Shift, znak Euro (€) napíšete stiskem pravého Alt+E.

7. Firewall - FireHOL
Přestože je Linux obecně velmi bezpečný systém, vždy existuje riziko napadení systému. Zejména pro nasazení v produkčním prostředí doporučuji vhodně zvolenou ochranu buď na úrovni sítě nebo na úrovni systému. K tomuto účelu se mi dobře osvědčil FireHOL, nástroj pro generování pravidel iptables. FireHOL nemá grafické rozhraní, konfiguruje se prostřednictvím textového souboru, jeho syntaxe je ale jednoduchá, přehledná a snadno pochopitelná. Bez problémů lze nastavit ochranu firewallem pro více síťových rozhraní, na několika řádcích lze provést kompletní nastavení pro velmi dobře zabezpečený router. Po nainstalování FireHOLu příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install fireholnejdříve upravte soubor /etc/default/firehol, kde řádek START_FIREHOL=NO změňte na START_FIREHOL=YES. Poté si otevřete hlavní konfigurační soubor FireHOLu, který se nachází v /etc/firehol/firehol.conf. Úpravy tohoto souboru lze provádět výhradně s právy superuživatele. Pro začátek do tohoto souboru uložte tento text:
Kód: [Vybrat]
#
# $Id: client-all.conf,v 1.2 2002/12/31 15:44:34 ktsaou Exp $
#
# This configuration file will allow all requests originating from the
# local machine to be send through all network interfaces.
#
# No requests are allowed to come from the network. The host will be
# completely stealthed! It will not respond to anything, and it will
# not be pingable, although it will be able to originate anything
# (even pings to other hosts).
#

version 5

# Accept all client traffic on any interface
# interface any world
# client all accept

DEFAULT_CLIENT_PORTS="1024:65535"

server_icq_ports="tcp/5190"
client_icq_ports="default"

interface eth+ internet src not "${UNROUTABLE_IPS}"
policy drop
protection strong 10/sec 10
server ident reject with tcp-reset
# server ssh accept
# server ping accept
client dhcp accept
client dns accept
client http accept
client https accept
client ftp accept
client ntp accept
client ssh accept
client icq accept
client jabber accept
client cups accept
client samba accept

UNMATCHED_INPUT_POLICY="DROP"
UNMATCHED_OUTPUT_POLICY="DROP"
FIREHOL_LOG_LEVEL=4
V tomto nastavení získáte velmi slušnou úroveň zabezpečení počítače včetně ochrany proti útokům typu DoS a dalším. Všechny serverové služby jsou blokované (ssh a odpověď na ping stačí odkomentovat). Jsou povolené pouze základní klientské služby, nastavené lze ještě zpřísnit omezením každé povolené služby pouze pro definované rozsahy zdrojových a/nebo cílových IP adres. Další nastavení lze snadno doplnit, na domácí stránce projektu http://firehol.sourceforge.net je k dipozici výborná dokumentace. FireHOL nastartujete příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo firehol restartFireHOL automaticky staruje během každého dalšího startu systému.
Tip: pokud jste připojeni za routerem, který provádí překlad adres (NAT), nahraďte řádek
Kód: [Vybrat]
interface eth+ internet src not "${UNROUTABLE_IPS}"řádkem
Kód: [Vybrat]
interface eth+ internetFunkčnost právě nainstalovaného firewallu si můžete vyzkoušet na některém z online dostupných testů zabezpečení:
http://www.hackerwatch.org/probe/
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2
http://www.auditmypc.com/
http://scan.sygate.com/
http://www.pcflank.com/about.htm

Více o problematice Firewallů v Linuxu viz. např.
http://www.root.cz/clanky/firehol-nejsnazsi-firewall/
http://www.root.cz/serialy/stavime-firewall/
http://www.root.cz/serialy/vse-o-iptables/
http://www.root.cz/zpravicky/jak-konfigurovat-iptables/

8. Další způsoby zabezpečení
Dobře nastavený firewall je dobré dále kombinovat s dalšími metodami zabezpečení systému. Pro zdokonalení ochrany před ssh útoky můžete použít například skript DenyHosts (http://denyhosts.sourceforge.net/), BlockHosts (http://www.aczoom.com/cms/blockhosts/) nebo Fai2Ban (http://www.fail2ban.org/). Pro ochranu před možným útokem zneužívajícím chybu v kódu programu je možné použít AppArmor (http://en.opensuse.org/Apparmor/, standardně obsaženo v Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon) nebo SELinux (http://www.nsa.gov/selinux/).

9. Programy pro vypalování CD/DVD (gnomebaker, graveman, brasero)
I když lze poměrně snadno vypalovat přímo v Nautilu nebo v příkazovém řádku pomocí cdrtools, je pohodlnější pro vypalování použít grafický nástroj. Můžete si vybrat z několika možností.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gnomebaker
sudo apt-get install graveman
sudo apt-get install brasero

10. FTP klient s grafickým rozhraním (gftp)
Také přenos souborů je možný v Nautilu nebo v příkazovém řádku, s programem gftp je však práce mnohem přehlednější a pohodlnější.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gftp
11. Správce souborů a'la Total Commander (gnome-commander)
Pokud si (stejně jako já) nedovedete představit život bez dvoupanelového správce souborů, určitě si oblíbíte gnome-commander (obdobné programy viz. článek Osm souborových manažerů).
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gnome-commander
12. Práce s 7z a RAR archivy (unrar)
V Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon standardně najdete program file-roller, jemuž je možné dodat podporu dalších (i nesvobodných) formátů doinstalováním balíčků unrar nebo p7zip-all.

13. Zobrazení dalších ikon na ploše
Chcete-li mít na ploše trvale zobrazené ikony pro procházení obsahu počítače, domovské složky, sítě, koše atd., spusťte nástroj pro úpravu natavení prostředí Gnome:
Kód: [Vybrat]
gconf-editorv tomto programu se proklikejte do apps -> nautilus -> desktop a zapněte zobrazování požadovaných ikon (Computer, Home, Network, Trash).

14. Program pro čtení a tisk PDF dokumentů (Adobe Reader)
I když standardní instalace Ubuntu obsahuje svobodné programy pro čtení PDF (Evince Document Viewer), někdy se hodí mít k dispozici originální Adobe Reader. Například elektronické verze některých časopisů a PDF soubory vytvořené v poslední verzi Adobe Acrobat se často v opensource prohlížečích nezobrazují správně. Adobe Reader se bohužel nenachází v žádném oficiálním repozitáři Ubuntu, je nutné sáhnout buď po neoficiálním repozitáři medibuntu (návod viz. http://easylinux.ifo) nebo použít instalátor ze stránek Adobe:
Kód: [Vybrat]
wget http://ardownload.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/8.x/8.1.1/enu/AdobeReader_enu-8.1.1-1.i386.deb
sudo dpkg -i AdobeReader_enu-8.1.1-1.i386.deb

15. Fonty
Některé webové stránky, ale také například textové dokumenty ve formátu DOC, které vám pošle váš kamarád, mohou pro správné zobrazení vyžadovat přítomnost některých fontů, standardně obsažených v MS Windows. Tyto fonty si můžete doinstalovat zadáním
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install msttcorefontsDalší fonty se nacházejí v balíčcích xfonts-intl-european, gsfonts-x11 a ttf-xfree86-nonfree:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xfonts-intl-european gsfonts-x11 ttf-xfree86-nonfree
sudo fc-cache -f -v

16. Flash plugin do Mozilla Firefox (flashplugin-nonfree)
Plugin pro přehrávání flash animací si Mozilla Firefox umí stáhnout a nainstalovat sám, stačí na stránce, která vyžaduje tento plugin, kliknout na tlačítko Install Missing Plugins a řídit se pokyny na obrazovce. Na výběr je buď nesvodobný flash přehrávač od Adobe nebo jeho svobodná alternativa Gnash.

Případně můžete pomocí obvyklých nástojů nainstalovat balíček flashplugin-nonfree, mě se však při pokusu o instalaci opakovaně zobrazuje chyba
Kód: [Vybrat]
Download done.
md5sum mismatch install_flash_player_9_linux.tar.gz
The Flash plugin is NOT installed.
Aktuální verzi nesvobodného Adobe Flash pluginu si však můžete snadno nainstalovat ručně:
Kód: [Vybrat]
wget http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_9_linux.tar.gz
tar xzvf install_flash_player_9_linux.tar.gz
sudo cp install_flash_player_9_linux/libflashplayer.so /usr/lib/firefox/plugins/

17. Sun Java a Java plugin do Mozilla Firefox (sun-java6-plugin)
Originální verze Javy od Sunu se nachází v oficiálních repozitářích Ubuntu, v multiverse. JRE i plugin do Firefoxu nainstalujete takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install sun-java6-bin sun-java6-pluginV průběhu instalace je požadován souhlas s licenčními podmínkami. Licenci potvrdíte a odsouhlasíte postupným stiskem kláves TAB-ENTER-LEFT-ENTER.

18. Zakázání IPv6
Několik posledních vydání Ubuntu trpí nepříjemným problémem, který způsobuje nefunkčnost sítě pří připojení přes některé typy domácích routerů. Problém se projevuje pokud je zapnutá podpora IPv6 v routeru i v Ubuntu, a je-li router používán jako DNS-proxy (tzn. v Ubuntu je jako adresa DNS serveru uvedena IP adresa rozhraní routeru směrem do lokální sítě).
Nejdříve vypněte podporu IPv6 v Ubuntu. Otevřete soubor /etc/modprobe.d/aliases (nutno s právy superuživatele), tedy například příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo nano -w /etc/modprobe.d/aliases
Najděte řádek
Kód: [Vybrat]
alias net-pf-10 ipv6
a změňte jej na
Kód: [Vybrat]
alias net-pf-10 off
Soubor uložte, zavřete a restartujte počítač. Po restartu pro kontrolu zadejte příkaz
Kód: [Vybrat]
lsmod | grep ipv6
nesmí se nic vypsat.
Pokud samotná deaktivace IPv6 nepomohla, je ještě nutné změnit nastavení DNS serveru. Od vašeho poskytovatele připojení si zjistěte adresu (nebo adresy) DNS serveru. V nastavení DHCP v routeru pak změňte adresu DNS serveru nabízenou v DHCP paketu klientům. Pro ilustraci přikládám obrázek tohoto nastavení v jednom z obvyklých typů ADSL routerů.


19. Aktivace NumLock při startu Gnome
Pokud chcete, aby se při startu prostředí Gnome automaticky aktivoval NumLock, postupujte takto:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install numlockx
sudo nano -w /etc/gdm/Init/Default
Najděte řádek obsahující
Kód: [Vybrat]
exit 0a nad tento řádek přidejte následující text:
Kód: [Vybrat]
if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
 /usr/bin/numlockx on
fi
Soubor uložte a restartujte počítač nebo alespoň Xserver.

20. Aliasy pro bash
V souboru ~/.bashrc jsou připravené některé šikovné aliasy pro bash, pro jejich aktivaci je nutné odkomentovat (zrušit znak # na začátku řádku) příslušné řádky.
Kód: [Vybrat]
# some more ls aliases
alias ll='ls -l'
alias la='ls -A'
alias l='ls -CF'

21. Otevření System Monitoru po stisku CTRL+ALT+DEL
Kód: [Vybrat]
gconftool-2 -t str --set /apps/gnome_settings_daemon/keybindings/power ""
gconftool-2 -t str --set /apps/metacity/global_keybindings/run_command_9 "<Control><Alt>Delete"
gconftool-2 -t str --set /apps/metacity/keybinding_commands/command_9 "gnome-system-monitor"

22. Automatické nastavení času (ntp)
Doinstalováním  několika balíčků snadno docílíte toho, aby systém automaticky při každém startu a pak v pravidelných intervalech udržoval přesné nastavení systémového času podle časových normálů dostupných na internetu.
Nastavte automatické řízení času v Gnome: System -> Administration -> Time and Date
Volbu Configuration: změňte z hodnoty Manual na Keep synchronized with Internet servers. Klikněte na tlačítko Select Servers, ze seznamu zvolte server, který je vám nejblíže. Pro ČR doporučuji ntp.cesnet.cz (stratum 1), můžete si nadefinovat jiné servery než ty v seznamu, pro ČR např. ntp.cgi.cz, ntp.globe.cz, ntp.karpo.cz, ntp1.contactel.cz nebo ntp2.contactel.cz (všechny stratum 2).

23. SSH server
Pokud se budete chtít přihlašovat k počítači také ze vzdálené stanice prostřednictvím bezpečného protokolu SSH (Secure Shell), nainstalujte metabalík ssh. Nezapomeňte na firewallu povolit port 22 pro příchozí spojení. Pokud jste použili doporučenou konfiguraci pro FireHOL, nemusíte nic nastavovat, stačí odkomentovat připravený řádek v souboru /etc/firehol/firehol.conf.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install sshV případě, že máte zkonfigurovaný firewall nezapomeňte otevřít port 22 pro příchozí spojení. Například pro FireHOL přidejte do konfirurace toto:
Kód: [Vybrat]
#povolit ssh pripojeni z libovolne stanice
server     ssh     accept

#povolit ssh spojeni ze stanice s IP adresou 192.168.0.1
server     ssh     accept     src     192.168.0.1

#povolit ssh spojeni ze vsech stanic v siti 192.168.0.x
server     ssh     accept     src     192.168.0.0/24

24. Podpora souborů multimedií v uzavřených formátech
Výchozí přehrávač hudby Rhythbox a videa Totem oba používají společný svobodný dekódovací framework GStreamer. Instalace podpory multimedií a dalších uzavřených formátů (mp3, aac, xvid, divx, quicktime, wma, wmv atd.) je v Ubuntu 7.10 otázkou instalace jediného (!) metabalíku ubuntu-restricted-extras, který zařídí stažení a instalaci nástrojů pro podporu všech běžných typů souborů. Tento metabalík však instaluje také flashplugin-nonfree, sun-java6-plugin, msttcorefonts, liblame0 a unrar. Pokud tyto balíky používat nechcete nebo je již máte nainstalované, nainstalujte pouze podporu multimedií (balíčky se nacházejí vesměs v repozitářích universe a multiverse, ujistěte se, že máte tyto repozitáře povolené):
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libdvdread3
Knihovna potřebná pro přehrávání kódovaných DVD (kódování CSS používají v podstatě všechna komerčně vydávaná DVD) se jmenuje libdvdcss2. Vyžaduje balík libdvdread3, který nejdříve nainstalujte (viz. předchozí příkaz), pokud jej v systému ještě nemáte.
Kód: [Vybrat]
sudo  /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh
Pokud tento příkaz nenainstaluje správně knihovnu libdvdcss2, zkuste ruční instalaci:
Kód: [Vybrat]
wget -c http://www.dtek.chalmers.se/groups/dvd/deb/libdvdcss2_1.2.5-1_i386.deb
sudo dpkg -i libdvdcss2_1.2.5-1_i386.deb
MD5 součet této verze balíčku je 5456ea6ae4b7b5f2589a73a2553e2e16.

25. Binární kodeky Microsoft
Pokud i po instalaci kodeků z minulého kroku nejde váš soubor přehrát, zkuste jako poslední možnost instalaci balíčku s binárními kodeky z Windows. Tyto kodeky se nacházejí v balíčku gstreamer0.10-pitfdll v repozitáři universe.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gstreamer0.10-pitfdll

26. Nastavení českých fontů pro titulky v přehrávači Totem
Pro přehrávání DivX / XviD filmů s českými titulky je potřeba v přehrávači provést tato nastavení (předpokládám, že titulky jsou v kódování Windows - cp1250):
Kód: [Vybrat]
Spusťte Totem, v menu Edit -> Preferences klikněte na kartu General.
V sekci Text Subtitles změňte hodnotu nastavení Encoding: na Central European (WINDOWS-1250).
Zavřete okno s nastavením tlačítkem Close, restartujte Totem.

27. Plugin pro zobrazení streamovaného videa v Mozilla Firefox
Ve výchozím stavu je v Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon nainstalován balíček totem-mozilla, který zajišťuje zobrazení streamovaného videa v okně prohlížeče Mozilla Firefox. Pokud máte problémy se zobrazením některých streamů (např. živé vysílání ČT24 nebo videa na iDNES), zkuste tento plugin nahradit jednou z následujících alternativ:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge totem-mozilla
sudo apt-get install install mozilla-mplayer
nebo
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove --purge totem-mozilla
sudo apt-get install install mozilla-plugin-vlc
Po instalaci nového pluginu zkontrolujte, zda je odstraněn plugin totemu:
Kód: [Vybrat]
sudo rm /usr/lib/firefox/plugins/libtotem*a restartujte Firefox.

28. Funkce náhledu hudebních souborů v Nautilu
Nautilus má funkci "audio preview", přehrání začátku skladby při najetí myši na ikonu souboru (bez kliknutí). Pro tuto funkci je potřeba doinstalovat balíček mpg123 nebo jeho svobodnou variantu mpg321 pro podporu mp3 souborů, balíček vorbis-tools pro podporu ogg a dále sadu dalších podpůrných balíčků. Podrobnosti viz. bug #125739.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install mpg321 vorbis-tools pulseaudio pulseaudo-esound-compat libasound2-plugins

Další návody budou průběžně doplňovány. Obsáhlý návod popisující instalaci různých programů, pluginů a vylepšení pro vaše Ubuntu najdete na adrese http://www.easylinux.info

14
Archiv / Handbrake - zalohovani DVD-Video do MPEG4
« kdy: 25 Duben 2007, 22:27:45 »
Uzivatele MacOS X jiste znaji program Handbrake (svobodny, sireny pod GPLv2) - http://handbrake.m0k.org/ - pro zalohovani video DVD.

Nyni vysel v nove verzi take pro Windows a Linux. Linuxova verze je pouze textova, zatim bez grafickeho rozhrani. I tak se jedna o sikovny nastroj, doporucuji.

15
Archiv / Proc nefunguji WIFI karty r817x ve Feisty
« kdy: 25 Duben 2007, 21:48:59 »
Viz. chyby #78255, #88430. Ovladac je blokovany zaznamem v souboru /etc/modprobe.d/blacklist. Pokud mate ve svem notebooku bezdratovou kartu zalozenou na tomto chipu, zkuste ovladac povolit zakomentovanim prislusnych radku v souboru /etc/modprobe.d/blacklist a restartujte pocitac.

17
Archiv / Instalace ucetnictvi Money S3 Start pod Wine
« kdy: 03 Duben 2007, 11:35:57 »
V tomto vlakne byla naznacena moznost instalace zdarma dostupneho ucetnictvi Money S3 Start pod Wine. Tady je pak dokonce dukaz, program funguje vcetne spravne cestiny. Bohuzel se mi stale nedari, zkousim pod Edgy i Feisty, vzdy skoncim na 71% s chybou "Cannot open AVI". V instalatoru jsem nenasel moznost neinstalovat soubory napovedy, jak radil Milhouse. Muze nekdo prosim postup vyzkouset a poslat pripadne spravny postup?

diky

18
Srovnani rychlosti Ubuntu 6.10, Ubuntu 7.04 Herd 5, Fedora 6, Fedora 7 Test 2

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=658&num=1

19
Archiv / NTFS-3G ve stabilni verzi 1.0
« kdy: 22 Únor 2007, 02:47:59 »

20
Jsou tu nejaci uzivatele obou systemu? Proc pouzivate oba systemy? Co se vam libi na jednom a co vam chybi na druhem?

21
Archiv / Ve Feisty nebudou proprietarni binarni ovladace
« kdy: 14 Únor 2007, 01:46:58 »
Pred casem se spekulovalo o tom, ze Feisty bude dodavana primo s nesvobodnymi binarnimi ovladaci, nakonec vse zustava jako dosud: https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-announce/2007-February/000098.html

22
Archiv / [HOWTO] - Bluetooth myš v Ubuntu 6.10
« kdy: 13 Únor 2007, 15:34:19 »
1/ do souboru /etc/modules přidejte automatické načítání modulu hidp (Human Interface Device Protocol)
Kód: [Vybrat]
# Load the HIDP module automatically
hidp
2/ v souboru /etc/default/bluetooth nastavte
Kód: [Vybrat]
BLUETOOTH_ENABLED=1
HIDD_ENABLED=1
HIDD_OPTIONS="--master --server"
3/ do souboru /etc/rc.local o řádek nad "exit 0" přidejte
Kód: [Vybrat]
# Start the Bluetooth HID daemon and search for available devices
hidd --search
Po restartu počítače (testováno na notebooku Lenovo V100 s vestavěným bluetooth rozhraním, chip Broadcom) systém vyhledá dostupnou bluetooth myš, pokud najde, tak ji připojí. Pokud v momentu startu není žádná bluetooth myš nalezena (zapomenetei zapnout), zůstane démon bežet a myš připojí az po zapnutí myši.

23
Archiv / Ubuntu 7.04 - Alpha 3
« kdy: 02 Únor 2007, 20:04:06 »
Vysla dalsi vyvojova verze Ubuntu 7.04 Feisty Fawn
http://distrowatch.com/?newsid=04011

24
Archiv / Jak si koupit Skype kredit pro volani do verejne site
« kdy: 25 Leden 2007, 00:32:18 »
Ano, Skype je ten osklivy proprietarni system internetove telefonie, ale co naplat, je nejrozsirenejsi.

Tento postup mam osobne overeny:

1/ Spustte Skype, zalogujte se
2/ Nastroje -> Jdi na stranku meho uctu.
3/ Prihlaste se Skype jmenem a heslem na webu Skype.com
4/ Kliknete na odkaz "Add credit" pod SkypeOut
5/ Vyplnte udaje o sobe: Jmeno, Prijmeni, Adresu, Zemi -> NEXT
6/ Predpokladam ze nemate mezinarodni kreditni kartu autorizovanou pro platby po internetu. Zvolte tedy moznost "Regular Bank Transfer". Jina vysek vkladu nez 10€ (11.50€ vcetne DPH) neni mozna. Zaskrnete souhlas s licencnimi podminkami (nic jineho vam nezbyva) -> NEXT
7/ Continue with payment
8/ Na dalsi strance ziskate informace o zpusobu platby, Skype ma ucet v ceske pobocce Raiffeisen banky. Poslete urcenou castku (11.50€, prepocet v Kc zalezi na aktualnim kursu - v momente me platby to bylo 306.42Kc) na uvedeny ucet (v momente me platby to byl ucet 1101022668 / 5500), jako variabilni symbol uvedte cislo objednavky (Order number). Do zpravy pro prijemce uvedte identifikaci platby (Payment Reference), nejlepe ve tvaru "Payment reference 123456789012".

Platbu jsem provedl 22.1.2007 rano, pred pul hodinou mi prislo emailem potvrzeni o prijeti platby, na ucte mam 10€ na volani.

Aktualni ceny (bez DPH) pro volani do CR (plus neprijemny sestavovaci poplatek 0.039€ ke kazdemu hovoru)
Pevna: 0.017 €/min
Mobil: 0.150 €/min

Stran: [1] 2 3 4