Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - giero

Stran: [1]
1
Instalace, aktualizace a spouštění / dualboot security dotaz
« kdy: 06 Červen 2020, 18:58:11 »
Rád by jsem se zeptal, používám dualboot na jednom disku windows 8 a xubuntu. Win 8 nejdou léta aktualizovat a které mám v počítači řadu let. Win 8, prý měly s aktualizacema problémy. Vždy mi to po x hodinách zahlásí zprávu, že „aktualizace se nepodařilo nainstalovat, navracení změn do původního nastavení.  Winy používám jenom občas, když potřebuji spustit nějaký program pod windows.  Dále mám xubuntu, které používám denně, a které pravidelně po skončení LTS verze obměnuji. Včera jsem však narazil na video viz níže v linku, kde pán říká že dualboot nepoužívá z bezpečnostních důvodů, a to proto, že kdyby se nakazil windows nějakým haraburdím, aby se to nedostalo v rámci jednoho společného disku a díky dualbootu do linuxu. Obzvláště prý rookit, který se může usídlit i v linuxu. Chtěl jsem se zeptat, když ty windows nejsou řadu let aktualizovány(a já na to nemám nervy si s tím hrát-proto používám primárně linuxy), je riziko reálné, že se nějaký rookit dostane do linux a poškodí soubory?   Vím, psalo mi zde pár lidí v mém jiném tématu, abych si s virama v linuxech starosti nedělal, a já to také  to nikdy v minulosti neřešil.
Pouze bych se rád zeptal, když mám ten dualboot a oba OS na jednom disku a win nemají řadu let bezpečnostní aktualizace, zda-li je nějaké reálné riziko poškození souborů i pod linuxem. Mám UEFI boot.Jinak občas to také nenačte systém xubuntu, musím restartovat a potom při dalším startu to píše ACPI eror a spoustu dalších hlášek, které nestíhám přečíst. Dříve v minulých xubu distribucích to toto nedělalo.  Děkuji za odpověd:)
link youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=_JeP5wGd6wk

2
Obecná podpora / pomalé Xubuntu na na stroji s 4GB RAM
« kdy: 14 Květen 2020, 20:07:41 »
Dobrý den, mohl by jsem poprosit o radu . Od roku cca 2010 používám linux, nejdříve ubuntu 10.04 a když přešlo na unity, začal jsem používat Xubuntu. Již s předposlední LTS xubuntu verzí  se mi zdál počítač pomalejší a častěji se vyskytovaly pády systému. Od poslední verze, kterou mám nyní nainstalovanou 18.04 je počítač ještě pomalejší, pády systému sice již nejsou, ale je pomalé načítání web stránek atd. ... .  Nejprve jsem pomalost obhajoval tím,  že již nemám úplně nejnovější hardware. Někde jsem však nyní četl, že tyto problémy s výkonem bych teoreticky mohl mít Ubuntu, ale v žádném případě ne systém Xubuntu, které je považován za tzv. lightweight systém.
Když naběhne systém a ještě nic nespustím,  RAM již jede na 38%, k tomu když spustím Operu,  tak mám během chvíle úplně zahlcené RAM. Snažím se hned poté vše přesunout do swapu, ale je to zdržovačka.  Pravda je, že jsem byl zvyklý mít vždy naotevítáno několik panelů. Dříve v minulosti, to však nebyl takový problém jako nyní u poslední  18.04 LTS distribuce. U mozily je to s výkonem trochu lepší, ale upřednostnuji poslední dobou Operu a tam to má velkou spotřebu RAM.
Mám sestavu Intel i3, 2.4 ghz, 4GB RAM. 
Píši o radu právě proto, že jsem četl, že Xubuntu by mělo jet i na 512 MB RAM strojích. Já mám 4Gb RAM. Je tedy prosím pěkně normální, že už jen při spuštění systému jedu na 38% výkonu? Pravda, pár miniaplikací již běží- jako počasí na panelu, hodiny a nějaké drobnosti. Zdá se mi však, že 38% na samotný systém je dost, když mám 4 GB RAM - to znamená asi 1.45 GB RAM z celkových 4GB jen na běh systému a přitom v system requirements pro Xubuntu 18.04 je psán požadavek 512 MB RAM. Když potom spustím ještě operu a otevřu pár oken, začne se mi systém sekat. Mám dual boot a ve Win  vše jede krásně hladce. Win tam mám již řadu let, vždy jen obměnuji linuxy po skončení podpory LTS. Dokonce se winy načtou za pár vteřin a Xubuntu nabíhá asi 2 minuty(vždy tak bylo).  Pamět v compu je v pořádku, je projetá memory 86tkou. Mohl by mi někdo poradit, kde je zakopaný pes, případně jestli je to normální, že jede system xubuntu již po zapnutí na 38% z celkových 4gb ram? Opakuji, že jsem četl, že u ubuntu by to odpovídalo, ale v žádném případě tato hodnota neodpovídá u xubuntu.  Případně prosím o co nejjednodušší radu, jsem spíše pouhý uživatel linuxů:)), děkuji a přeji hezký den:)

Stran: [1]