Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Jan Nekvasil

Stran: [1] 2
1
Dávám k dispozici jednoduchou aplikaci umožňující pohodlnou integraci šetřičů obrazovky určených pro MS Windows (a spustitelných ve Wine) do GNOME. Stáhnout si ji můžete ZDE, instalujte pomocí
Kód: [Vybrat]
sudo tar xvjf wine-screensavers-manager.tar.bz2 -C /(bohužel se to neobejde bez oprávnění roota).

Nainstalovanou aplikaci pak najdete v nabídce Wine. Po spuštění vyhledá ve vaší domovské složce šetřiče pro MS Windows (.scr), lhostejno zda nainstalované ve Wine nebo jen tak někde pohozené, a nabídne je k integraci do dialogu nastavení šetřiče obrazovky v GNOME. Pokud .scr soubor dříve integrovaného šetřiče v původním umístění chybí, upozorní na něj jako na nedostupný a umožní odpovídající šetřič(e) odstranit natrvalo.

Zajímavostí pak je, že tato utilitka nepoužívá žádný konfigurační soubor, ale pracuje přímo s aktuálním stavem systému. Časem bych do toho rád přidal možnost konfigurace vnitřních vlastností šetřiče, tak jako je tomu ve Windows.

Nedostatky:
- integrované šetřiče neumí (a asi nikdy ani umět nebudou) pracovat se zamykáním obrazovky
- při použití více monitorů se šetřič spouští pouze na jednom z nich

Šetřiče k vyzkoušení:
http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/desktop/xpscreensaver.mspx
http://www.sosej.cz/Clock-Screen-Saver.html

Šetřič nainstalujte jako každou jinou aplikaci pro Wine. Pokud máte k dispozici přímo samostatný .scr soubor (můžete „vytěžit“ složku C:\WINDOWS\SYSTEM32 ve skutečných Windows), umístěte jej kamkoliv do své domovské složky a spusťte aplikaci.


PS: Pokud má někdo z vás návrh na nějaké rozumné jméno pro tuto utilitku, sem s ním. Pokud někdo přijde na to, proč GNOME Do nechce indexovat /usr/share/applications/wine-screensavers-manager.desktop, má u mne pivo/limo.

2
Dávám k dobru pár užitečných nastavení pro Wine, které mi značně zpříjemnily práci s tímto pozoruhodným kouskem software. První dvě možná budete znát, to třetí jsem osobně dobyl v potu tváře včera. Pokud někdo máte nějaké další tipy, sem s nimi; časem by se daly ty nejužitečnější přidat třeba i na wiki.

Všechny soubory s nastavením registrů (.reg) je možno naimportovat v regeditu (Alt+F2, napsat „regedit“, Enter) nebo jednoduše v příkazové řádce pomocí „regedit cesta/soubor.reg“

Vypnutí XRandRu
XRandR je rozšíření grafického serveru X.Org umožňující nastavení rozlišení a orientace jednoho či více displejů za běhu. Pokud vám Wine aplikace startují podezřele dlouho, nebo při jejich startu obrazovka dokonce poblikává (zejména na grafických kartách od Intelu), pomůže vypnutí jeho používání ve Wine: disable_xrandr.reg

„Plochý“ vzhled nabídek
Pokud se vám stejně jako mně nelíbí „3D“ vzhled nabídek (menu), který zejména s tmavými tématy působí ve Wine nepěkně, můžete jej snadno změnit na oldschool „plochý“ vhled – tak jako to bylo neblahé paměti ve Windows 3.1x: flat_menus.reg, návrat do původního stavu: 3d_menus.reg. Ostatně porovnejte sami na obrázku.

Otevírání souborů .pps(x) v PowerPoint Viewer 2007
Také vás mrzí, že všechny ty krásné a hodnotné prezentace v PowerPointu kterými vás pravidelně zavalují vaši kolegové a přátelé se zobrazují v OpenOffice.org Impress bez veselých animací a podmanivého hudebního doprovodu? Nainstalovali jste si tedy pro plnohodnotný zážitek MS PowerPoint Viewer 2007 do Wine a nyní vám s ním nejdou asociovat .pps(x) soubory tak, aby se automaticky otevíraly přímo v něm? Nezoufejte více! Po mnoha útrapách a dobrodružstvích s registry jsem speciálně pro vás zjednal nápravu: open_pps-ppsx.reg. Výchozí aplikaci pak nastavíte ve vlastnostech souboru.

Přeji hezké chvilky se software pro Windows na Linuxu

3
Před časem jsem na základě jednoduchého thumbnaileru pro .exe soubory který jsem našel někde ubuntuforums.org vytvořil vylepšenou verzi. Pořád to ale nebylo ono – Nautilus totiž tou dobou trpěl regresí která roztahovala všechny malé náhledy na 96x96 px. Snažil jsem se udělat z nouze cnost, no moc ke koukání to nebylo. Poslal jsem to tenkrát Scottu Ritchiemu, správci Wine v Ubuntu, a s překvapením jsem to po čase našel (opět mírně vylepšené) v repozitářích jako gnome-exe-thumbnailer. Výsledky však pořád nebyly nic moc.

Teď, když je ta hloupá regrese v Lucidu konečně opravena, kompletně jsem thumbnailer předělal a přidal pár nových fíčur, jako třeba barevné rozlišení .exe a .dll souborů a zobrazování verze aplikace/knihovny tam kde je to možné. Troufám si říct, že výsledek vypadá moc hezky a zrovna ty informace o verzi souboru se mi ukázaly při mojí práci jako velmi praktické.

Aktualizováno:
Scott Ritchie přijal moji verzi a vydal ji jako gnome-exe-thumbnailer 0.3 v PPA pro aktuální verzi wine. Kdo jej používá, vystačí si se „sudo apt-get install gnome-exe-thumbnailer“, ostatní si můžou přímo stáhnout odpovídající .deb balíček.


Starý postup (doporučuji nepoužívat):

Pokud chcete thumbnailer vyzkoušet, vzhůru do terminálu:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install icoutils
wget http://dl.dropbox.com/u/115761/gnome-exe-thumbnailer.tar.bz2
sudo tar xjvf gnome-exe-thumbnailer.tar.bz2 -C /
sudo gconf-schemas --register gnome-exe-thumbnailer.schemas
nautilus -q

Kontaktoval jsem už Scotta Ritchieho, třeba se to nakonec objeví i v repozitáři universe.

4
Toto je přepracovaný návod na zprovoznění Dream Aquarium, aplikace zdánlivě dostupné pouze pro Windows, jako šetřiče obrazovky plně integrovaného do prostředí GNOME. Původní (zbytečně pracný a nyní již zastaralý) návod najdete zde. Současný návod, stejně jako předchozí, je určen i pro úplné začátečníky.

Následující postup byl ověřen jako funkční na Ubuntu 10.04 Lucid Lynx x86_64 s wine1.2_1.2~rc1-0ubuntu1~lucidppa1. Návod na přidání repozitáře pro vždy aktuální verzi Wine lze nalézt zde (anglicky), nicméně vše by mělo fungovat i s výchozí verzí Wine v Lucidu.


Otevřte si nové okno terminálu (Aplikace –> Příslušenství –> Terminál). Všechy níže uvedené příkazy lze do terminálu vkládat označením příslušného řádku v návodu (trojklik) a následným kliknutím prostředním tlačítkem v okně terminálu. Vkládejte vždy jen jeden příkaz (řádek), který poté spustíte klávesou Enter.

Nejdříve je třeba nainstalovat Wine, vrstvu kompatibility umožňující běh aplikací pro Windows v Linuxu (a jiných UNIXových systémech):

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wine1.2
Dále si připravíme novou „vinnou láhev“, tj. izolované běhové prostředí Wine rezervované čistě pro Dream Aquarium. Má to tu výhodu, že se nám DA nebude plést dohromady s ostatními aplikacemi a půjde snadno zazálohovat i obnovit.

Kód: [Vybrat]
export WINEPREFIX=$HOME/.wine-DreamAquarium
Důležité upozornění: Pokud si v průběhu instalace nebo experimentování omylem zavřete okno terminálu, nezapomeňte opět nastavit proměnnou WINEPREFIX příkazem export WINEPREFIX=$HOME/.wine-DreamAquarium. Pokud vám začne zlobit samotné Wine, zkuste příkaz wineboot, simulující restart Windows. Při případném vytížení procesoru na 100% a mohutném rozhučení se ventilátorů ukončete co nejdříve proces, který toto způsobil (wineserver).

Nyní si stáhneme samotné DA a hned jej i nainstalujeme. Instalátor nabízí možnost DA rovnou vyzkoušet – určitě ji využijte.

Kód: [Vybrat]
wget http://dreamaquarium.com/DreamAquariumXP.exe
wine DreamAquariumXP.exe

Teď k samotnému zprovoznění DA coby šetřiče obrazovky. Budeme potřebovat vytvořit dva textové soubory, jeden s popisem šetřiče tak, aby byl k dispozici v GNOME, druhý pak jako samotný spouštěč DA. Umístění souborů v daných adresářích je nezbytně důležité, jinak to nebude fungovat.

Nejprve vytvoříme adresář pro první soubor. Tomu pro jistotu rovnou nastavíme spustitelný příznak:

Kód: [Vybrat]
mkdir -p $HOME/.local/share/applications/screensavers
touch $HOME/.local/share/applications/screensavers/dreamaquarium.desktop

V oblíbeném textovém editoru (zde výchozí gedit) soubor otevřte (gedit $HOME/.local/share/applications/screensavers/dreamaquarium.desktop, lze se k němu samozřejmě i doklikat), vložte do něj následující text a uložte jej:

Kód: [Vybrat]
[Desktop Entry]
Name=Dream Aquarium
Exec=dreamaquarium.sh
TryExec=dreamaquarium.sh
Comment=Next-generation virtual aquarium
StartupNotify=false
Terminal=false
Type=Application
Categories=Screensaver
OnlyShowIn=GNOME;

Druhý soubor bude uložen v adresáři do kterého má přístup pouze root (administrátor), proto musíme textový editor spustit s patřičným oprávněním.

Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /usr/lib/xscreensaver/dreamaquarium.sh
Do souboru vložte následující text a uložte jej:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
WINEPREFIX="$HOME/.wine-DreamAquarium" wine "C:\windows\DreamAquarium.scr" &
sleep 15
(
    gnome-screensaver-command --deactivate

    while ps ux | grep "[D]reamAquarium.scr"
    do
        gnome-screensaver-command --poke
        sleep 5
    done
) &

Souboru poté opět nastavíme spustitelný příznak:

Kód: [Vybrat]
sudo chmod +x /usr/lib/xscreensaver/dreamaquarium.sh

To je vše. Nyní by se mělo DA objevit jako šetřič zvolitelný ve standardním dialogu GNOME (Systém –> Předvolby –> Šetřič obrazovky). Pokud se tak nestane, zkuste se odhlásit a znovu přihlásit.

Jedinou nepříjemností je, že (časově neomezená) zkušební verze DA neumožňuje ukládat nastavení a po zavření zobrazí obtěžující dialog. Plná verze však stojí pouhých 19.95$, 20% ze zisku navíc jde na enviromentální charitu, tj. záchranu životního prostředí. S plnou verzí navíc také dostáváte updaty obsahující nové druhy ryb a jiná vylepšení.

Přeji hezké pokoukání, a nezapomeňte rybky občas nakrmit (klávesou F)!

5
Tento návod krok za krokem ukazuje jak jednoduše stahovat videa z Youtube metodou táhni-a-pusť (drag-and-drop) přetáhnutím ikonky z adresního řádku prohlížeče na ikonu stahovače v panelu. Výhodou tohoto řešení je, že je na prohlížeči zcela nezávislé (je tedy imunní vůči jeho případnému pádu),  funguje se všemi v Linuxu běžně používanými prohlížeči (Firefox, Epiphany, Opera) a stahovat lze libovolné množství videí zároveň. Návod je určen i začátečníkům, předpokládá se pouze základní znalost práce v terminálu.

Nejdříve si stáhneme populární skript youtube-dl (autor Ricardo Garcia Gonzalez) a povolíme jeho spouštění:

Kód: [Vybrat]
sudo wget -O /usr/local/bin/youtube-dl http://www.arrakis.es/~rggi3/youtube-dl/youtube-dl
sudo chmod +x /usr/local/bin/youtube-dl

Dále si pro budoucí stahovač připravíme nějakou pěknou ikonku z Icon Archive:

Kód: [Vybrat]
wget -O ~/.local/share/icons/youtube.png http://www.iconarchive.com/icons/fasticon/web-2/Youtube-48x48.png
Nyní samotný stahovač – použijeme pro něj soubor ve standardu openDesktop.org. V oblíbeném textovém editoru (zde gedit) vytvořte soubor ~/.local/share/applications/youtube-downloader.desktop:

Kód: [Vybrat]
gedit ~/.local/share/applications/youtube-downloader.desktop
a zkopírujte do něj následující kód:

Kód: [Vybrat]
[Desktop Entry]
Version=1.0
Encoding=UTF-8
Name=Stáhnout video z Youtube
Exec=xterm -geometry 80x6 -T 'YouTube download' -e youtube-dl -l -b %U
Type=Application
Icon=youtube

Soubor uložte, otevřete ve správci souborů umístění ~/.local/share/applications/ a přetáhněte z něj soubor jménem Stáhnout video z Youtube na panel – nejlépe na ten horní, co nejblíže k místu, kde je v prohlížeči v adresním řádku umístěná ikonka.

Dále už stačí jen otevřít ve vašem oblíbeném prohlížeči stránku YouTube s videem, které si přejete stáhnout, a přetáhnout ikonku z adresního řádku na ikonu YouTube v panelu. Otevře se okno xtermu s informacemi o průběhu stahování, které se po jeho dokončení samo zavře. Videa jsou stahována v nejlepší dostupné kvalitě do vaší domovské složky.

Přeji příjemnou zábavu.

6
Tento návod je již zastaralý, zbytečně kompikovaný a vyžadující instalaci nadbytečných knihoven (gdiplus.dll) a balíků (xautolock). Nový, notně zjednodušený návod naleznete ZDE.


Tento návod krok za krokem ukazuje jak nainstalovat a zprovoznit Dream Aquarium, šetřič obrazovky pro Windows, jako zcela plnohodnotný šetřič v Linuxu. Dá se však obecně použít i pro libovolný jiný šetřič či aplikaci automaticky spouštěnou při nečinnosti počítače.

Předpokládá se pouze základní znalost práce v terminálu a grafická karta zvládající 3D. Zkoušená Nvidia GeForce 7300 GT na mém desktopu vykresluje zcela plynule, integrovaná Intel 945GM v notebooku už mnohem hůře, navíc s ní DA občas nenaběhne a vytíží CPU na 100%. Výsledky se tedy mohou lišit.

Návod je míněn i pro úplné začátečníky, snaží se vysvětlit nejen co se odehrává, ale i jak a proč. Prosím proto ostřílené harcovníky o shovívavost k někdy až příliš polopatickým komentářům.Nejdříve je třeba si nainstalovat balíčky wine (podpora běhu aplikací pro Windows v UNIXu) a xautolock (spouštění libovolné aplikace po určité době nečinnosti):

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wine xautolock
Dále si připravíme novou „vinnou láhev“, tj. běhové prostředí wine rezervované čistě pro Dream Aquarium. Má to tu výhodu, že se nám DA nebude plést dohromady s ostatními aplikacemi a půjde snadno zazálohovat i obnovit. V okně „Konfigurace Wine“ nic neměňte, pouze potvrďte výchozí nastavení.

Kód: [Vybrat]
export WINEPREFIX=$HOME/.wine-DreamAquarium
mkdir $WINEPREFIX
winecfg

Důležité upozornění: Pokud si v průběhu instalace nebo experimentování omylem zavřete okno terminálu, nezapomeňte opět nastavit proměnnou WINEPREFIX příkazem export WINEPREFIX=$HOME/.wine-DreamAquarium. Pokud vám začne zlobit samotné wine, zkuste příkaz wineboot, simulující restart Windows. Při případném vytížení procesoru na 100% a mohutném rozhučení se ventilátorů ukončete co nejdříve proces, který toto způsobil.

Nyní si stáhneme podpůrnou knihovnu, nezbytnou pro běh DA ve wine, poté samotné DA a hned jej i nainstalujeme. Instalátor nabízí možnost DA rovnou vyzkoušet – určitě ji využijte.

Kód: [Vybrat]
wget -O $WINEPREFIX/drive_c/windows/system32/gdiplus.dll http://dreamaquarium.com/gdiplus.dll
wget http://dreamaquarium.com/DreamAquariumXP.exe
wine DreamAquariumXP.exe

Teď k samotnému zprovoznění DA coby šetřiče obrazovky. V oblíbeném textovém editoru (zde gedit) vytvořte soubor ~/.wine-DreamAquarium/start.sh:

Kód: [Vybrat]
gedit $WINEPREFIX/start.sh
Zkopírujte do něj následující kód a uložte. Do proměnné processblock si můžete přidat další aplikace, při jejichž běhu nebude šetřič spouštěn (většinou přehrávače multimédií). Proměnná titleblock pak obsahuje řetězce, při jejichž výskytu v titulku aktivního okna šetřič rovněž nenaběhne (hodí se zejména pro videa ve flashi na Youtube). Jednotlivé výrazy je třeba oddělit znakem roury (pipe),  „|“.

Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh

processblock="totem|totem-gstreamer|totem-xine|mplayer|vlc"
titleblock="YouTube - |Vimeo, | on Vimeo"

[ "$(pgrep -u $USER "(DreamAquarium.scr|$processblock)$")" ] && exit
[ "$(xwininfo -id $(xprop -root | sed -n "/_NET_ACTIVE_WINDOW(WINDOW)/s/.* //p") | egrep "\".*($titleblock).*\"")" ] && exit

sudo -u $USER WINEPREFIX=$HOME/.wine-DreamAquarium wine 'C:\windows\DreamAquarium.scr' -S

Povšimněte si prosím příkazu sudo -u $USER v posledním řádku. Říká, že wine má být spuštěno explicitně pod vaším uživatelským účtem. Jde o důležitou obezličku, bez níž by automatické spouštění pomocí xautolock u aplikací pro Windows nefungovalo. Proč tomu tak je, nevím (přišel jsem na to metodou pokus-omyl-intuice), třeba to objasní někdo zkušenější dole v diskuzi.

Ješte povolte spouštění tohoto souboru nastavením spustitelného příznaku a rovnou vyzkoušejte:

Kód: [Vybrat]
chmod +x $WINEPREFIX/start.sh
$WINEPREFIX/start.sh

Pokud neběží některý proces ze seznamu blockers, DA by se mělo nyní spustit.

V dalším kroku už vyzkoušíme DA přímo jako šetřič:

Kód: [Vybrat]
xautolock -time 1 -resetsaver -locker $WINEPREFIX/start.sh
Parametr -time udává, po kolika minutách se má šetřič spustit, -resetsaver zabraňuje ve spuštění standardně používanému šetřiči, a konečně -locker udává, co se má spustit místo něj. Nyní buďto můžete minutu počkat, nebo v dalším okně terminálu spustit:

Kód: [Vybrat]
xautolock -locknow
čímž se spořič spustí okamžitě.

Zbývá jen nastavit automatické spouštění xautolocku po přihlášení. V GNOME můžete přidat  v Systém —> Volby —> Sezení příkaz:

   xautolock -time minuty -resetsaver -locker .wine-DreamAquarium/start.sh

Hodnotu minuty nahraďte údajem, po kolika minutách nečinnosti se má šetřič spouštět. Po znovunalogování už by mělo vše fungovat, jak má.


A hlavně: Nezapomínejte občas nakrmit své rybičky! (klávesou F)  :)


Změny a opravy:
  • 080108: Opravena detekce již běžící instance DA v start.sh:  DreamAquarium.scr —> Dream_Aquarium\.
  • 080108: Odstraněno vyžadování kompletní cesty při přidávání xautolock do programů spouštěných při přihlášení – funguje to i bez toho.
  • 080109: Přidána detekce titulku aktivního okna pro flashová videa v prohlížeči.

7
Archiv / Můžete někdo reprodukovat bug 277092?
« kdy: 09 Říjen 2008, 11:29:07 »
V aktuálním Intrepidu jsem narazil na tuto chybu: Dám-li v Nautilu u libovolného souboru „Otevřít v jiné aplikaci“, objeví se mi v následném dialogu položka pro vypalolovací software Brasero celkem 5×. Nahlásil jsem už tento problém na Launchpadu jako bug 277092, ale zatím se zdá, že se možná jedná o chybu spojenou pouze s českou lokalizací.

Mohl by se prosím na to někdo z vás ve volném čase mrknout, jestli se mu to u něj chová stejným způsobem, a případně potvrdit přímo na Launchpadu? Bylo by fajn, kdyby se tahle neprofesionálně působící drobnost nedostala do finálního vydání.

Děkuji.

8
Archiv / Pozor na chybu v 7.10 s modulem cx8800 (chipset TV karty)
« kdy: 11 Listopad 2007, 18:06:25 »
Včera jsem u bráchy narazil na zvláštní jev: proces ksofirqd/0 mu neustále zabíral kolem 30% výkonu procesoru. Ukázalo se, že jde o již nahlášenou chybu výchozího generického kernelu v 7.10 s jaderným modulem cx8800, který je potřeba (např.) pro provoz jeho TV karty Leadtek Winfast XP 2000. Mám na svojí 64-bitové instalaci 7.10 tu samou TV kartu, ale problém jsem nezpozoroval – pravděpodobně jsou tím tedy postiženy jen 32-bitové systémy. Než vyjde opravná aktualizace, dá se to obejít přidáním parametru acpi=off ke kernelu v /boot/grub/menu.list nebo vyjmutím či blacklistováním modulu.

Přeji šťasné a veselé sledování teliny bez zbytečné ztráty výkonu.

9
Archiv / Cedega – podmínky zakoupení
« kdy: 08 Listopad 2007, 12:40:43 »
Jak jinak moc nehraji, tak Prince of Persia: Sands of Time, mne opravdu chytlo. A co víc, v Cedeze běhá opravdu nádherně. Ani jsem nechtěl věřit vastním očím. O důvod víc si tedy Cedegu zakoupit. Nejsem ale moc chytrý z podmínek zakoupení, na stránkách Transgamingu se mi nabízí „Renewing Subscription“ za bratru $15 na čtvrt roku, nebo „Non-renewing subscription“ za $55 na rok. Znamená to tedy snad, že když zvolím tu levnější variantu, tak mi po třech měsících přijde další účet na $15 (který když nezaplatím, tak bych měl Cedegu odinstalovat), nebo se jedná jen o dočasnou placenou podporu + aktualizace engine v ceně produktu?

Prosím některého ze šťastných majitelů Cedegy o vysvětlení.

10
Pro přehrávání médií ve WWW prohlížeči (Epiphany) používám mozilla-mplayer, který však bohužel přehrává streamy z nova.cz (pro WMP) v značně nižší kvalitě videa i zvuku než  mozilla-plugin-vlc. Ten ale po instalaci „přebere“ komplet všechny mimetypy mozilla-mplayeru, který bych rád používal na všechno jiné krom té Novy. Mozilla-mplayer se dá vnitřně nastavit, čeho se má ujmout a čeho ne, u mozilla-plugin-vlc jsem nic podobného nenašel ani po usilovném googlování. About:plugins zobrazí jen informace o pluginech, neumožnuje nic nastavit.

Předem díky za rady a tipy.

11
Archiv / Zpomalení DVD mechaniky vyžaduje práva roota [vyřešeno]
« kdy: 26 Říjen 2007, 00:01:11 »
Protože mi DVD mechanika nehorázně řvala při sledování filmů, zkompiloval jsem si dle návodu prográmek speedcontrol. Funguje bezvadně, bohužel k tomu potřebuje práva roota. Lze vytvořit pro některé programy výjimku, aby se jich sudo pořád neptalo na heslo? A pokud ano, jak?

12
Archiv / Nejde zadat cesta v dialogu „Přidat tapetu“ v GNOME
« kdy: 25 Září 2007, 18:52:15 »
Rád bych se zeptal, jestli vám to tropí to samé, než to nahlásím jako bug. Zkuste v GNOME v dialogu „Nastavení pozadí pracovní plochy“ dát „Přidat tapetu“ a následném open file dialogu zadat cestu ručně a odentrovat. Jde to? U mne ve verzích 2.18 a 2.20 ne.

EDIT: Respektive jde zadat, ale adresář se nezmění :(

13
Možná máte v rodině či mezi přáteli někoho s nějakým exotickým znakem ve jméně, komu často píšete, nebo jen potřebujete mít snadno po ruce pár typografických dobrot, jako jsou české uvozovky („“), (půl)čtverčíková pomlčka (–,—), výpustka (…) atd. Používat v takových případech mapu nebo paletu znaků je nepraktické, stejně jako vkládání kódu unicode přes Shift+Ctrl+u. Pak se může hodit namapování si potřebných znaků na určité kombinace kláves. Jak na to? Snadno.

Ve svém oblíbeném textovém editoru vytvořte nový soubor, který později uložíte do svého domovského adresáře pod jménem .xmodmaprc. Do něj si zapíšete nové namapovaní, pro každou klávesu jeden řádek. Můžete použít formát:

keysym znak = znak1 znak2 znak3 znak4 znak5 znak6

kde znak je znak již namapovaný na nějakou klávesu (třeba systémem),  ke které chcete přidat další významy, znak1 je znak který bude klávesa nově vracet bez stisknutí modifikátoru (většinou ten původní), znak2 bude vrácen v kombinaci se Shiftem, znak3 a znak4 bohužel nevím, znak5 s přepínačem úrovně (většinou pravý Alt) a konečně znak6 se Shiftem a přepínačem úrovně. Použitý přepínač si můžete nastavit v Systém –> Správa –> Klávesnice.

Pokud chcete namapovat konkrétní fyzickou klávesu, použijte formát:

keycode kód_klávesy = znak1 znak2 znak3 znak4 znak5 znak6

Číselný kód_klávesy získáte spuštěním utilitky xev, která vám jej po jejím stisknutí vypíše (spolu s dalšími informacemi) do okna terminálu, ze kterého jste ji spustili.

Příklad:
Kód: [Vybrat]
keysym minus = minus underscore VoidSymbol VoidSymbol endash emdashpřidá klávese mínus (na české qwertz vedle pravého Shiftu) znak - bez modifikátorů , _ se Shiftem, s pravým Altem a Shiftem + pravým Altem.

Vyčerpávající seznam jmen znaků (keysyms) naleznete třeba na http://wiki.linuxquestions.org/wiki/List_of_Keysyms_Recognised_by_Xmodmap.
Řádky začínající vykřičníkem budou brány jako komentáře.
Nově namapované klávesy si můžete hned vyzkoušet spuštěním xmodmap - < .xmodmaprc
Klávesy lze mapovat i přímo z příkazové řádky použitím xmodmap -e "výraz", kde výraz má stejný formát jako řádek našeho souboru. Xmodmap toho umí i víc, doporučuji nahlédnout do manuálu.

Při příštím nalogování se vás už GNOME samo zeptá, zda chcete načítat mapu kláves z vašeho souboru (nevím, jak je to v KDE, předpokládám, že obdobně). Okno dialogu se dá odškrtnout, aby vás s tím neobtěžovalo pokaždé.

14
Archiv / Jak přidat .crt certifikát?
« kdy: 15 Září 2007, 00:45:38 »
Připojuji pomocí mount.davfs vzdálenou složku WebDAV jako disk. Spojení je zabezpečené (https). Problém je v tom, že serveru "se nevěří", takže to musím vždy ručně potvrdit nebo obejít posláním potvrzení skrz skript. Dal bych přednost čistší cestě, a to přidání certifikátu onoho serveru. Je ve formátu .crt, v Epiphany se přidal téměř automaticky (bylo jej třeba jen odsouhlasit), takže webové rozhraní už je v pohodě.

Jak přidám ten certifikát do systému, abych nemusel mountovat přes skript, ale jen kliknutím v Nautilu?

15
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Návrh plakátu/inzerátu
« kdy: 14 Září 2007, 03:29:58 »
Protože jsem poněkud (trapně) zaspal, když se řešil inzerát do Linux+ a přišel těsně po dvanácté, dávám svůj návrh do nového tématu. Třeba se může někdy příště hodit. Cílovou skupinou jsou lidé, co už nějakou tu zkušenost s linuxem mají, ať už uživatelé Ubuntu či jiných distribucí (tedy není to náborovka nováčků z Windows).

Smysl nemá smysl vysvětlovat, buďto to dává smysl rovnou při prvním podívání, nebo je to nesmysl. :)
Nejsem žádný copywriter, takže házejte jenom malé a oblé kamínky, prosím.

Návrhy a připomínky vítám.

K stažení ve formátu PNG 1024×1448
K stažení ve formátu Inkscape SVG

16
Archiv / Zabezpečené WebDAV v Nautilu
« kdy: 30 Srpen 2007, 19:35:54 »
Připojil jsem se přes Nautilus na vzdálené zabezpečené WebDAV (https), kam si házíme s kamarády fotky z různých výletů. Uploadovat můžu bez problémů, ale při pokusu o stažení mi to u naprosté většiny fotek vyhodí hlášku Chyba vstupu/výstupu" při kopírování "davs://...atd.. Z webového rozhraní jdou fotky stáhnou bez problémů, ale je to nepraktické...

Nemáte s tím někdo zkušenosti, popřípadě, neznáte řešení?

17
Tipy a triky pro Linux / Svátky - applet na panel pro GNOME
« kdy: 22 Srpen 2007, 14:32:48 »
Před pár dny jsem se (a nejen já) sháněl po nějakém appletu na pro GNOME, který by jednoduše zobrazoval, kdo má dneska svátek. Marně.

Padl návrh, ať si to naprogramuji v Pythonu, a světe div se – ačkoli jsem Python, natož programování pro GUI nikdy předtím neviděl, něco částečně funkčního je už na světě (a taky to podle toho vypadá). Je to zářný příklad toho, jak by se věci neměly dělat – poupravený ukázkový program, který po spuštění jenom zobrazí na panelu dnešní jmeniny, nic víc to neumí (např. obnovit obsah, když se změní datum, ale na noc počítač stejně vypínám). Jestli někdo ví, co s tím dál, sem s tím. Viděl jsem sice jakési příklady, nicméně jsem je vůbec nepochopil. Odcházím si koupit učebnici Pythonu pro naprosté začátečníky a zoufalce.

A teď, kdyby to chtěl někdo nedejbože zkusit:

gnome-nameday-applet.py nakopírujte do /usr/bin
GNOME_NameDayApplet.server nakopírujte do /usr/lib/bonobo/servers/

Applet se vám objeví v nabídce "Přidat na panel" v kategorii "Příslušenství".

ZA NIC NERUČÍM! NEROZUMÍM TOMU, A JESTLI VÁM TO JAKKOLI COKOLI ROZBIJE, NEMĚLI JSTE SI HRÁT S TAKOVÝM BASTLEM! :)

Všechny konstruktivní (a destruktivní) nápady a připomínky vítám.

18
Archiv / Jak na plurál v .po souborech?
« kdy: 14 Srpen 2007, 23:31:32 »
V .po souboru jednoho drobného prográmku (Transmission) jsem narazil na následující vypečenost:
Kód: [Vybrat]
msgid "min"
msgid_plural "mins"
msgstr[0] ""
msgstr[1] ""
Jak to teď vyplnit? msgstr[0] "minuta" a msgstr[1] "minut"? Ale co pak, když to jsou třeba jen 3 minuty?  Mám tam přidat řádek s msgstr[2] s patřičným výrazem, nebo něco takového?

V těchhle věcech jsem naprostý začátečník, o struktuře .po souborů nemám páru, zkušení překladatelé, prosím poraďte…

19
Archiv / "Natáhnutí a podržení" aplikace v paměti
« kdy: 01 Červen 2007, 22:47:23 »
Mám takový zajímavý problém. Moje žena, která si jinak v Ubuntu velice libuje, se nemůže zbavit jednoho zvyku z práce – když končí práci s WWW prohlížečem (Epiphany), pozavírá všechny jeho okna, což nebohou aplikaci prostě ukončí. Ví dobře, že je to zbytečné, ale je to prostě reflex. Kdo nějaký takový má, ví o čem mluvím. Když pak chce kdokoli na web, musí si chvilku počkat, než Epiphany zase naběhne.

Nešlo by – nějak – udělat, aby se Epiphany (nebo nejlépe její "jádro") natáhla do paměti hned při startu a odsud už se nenechala vyšťouchat (tedy leda násilím, když se občas zasekne kvůli flashi)? Mám na mysli podobné chování jako v Mac OS X, kde jednou spuštěné aplikace běží, i když nemají otevřeny žádná okna.

PS: Vím, že by se dala nenápadně spustit při startu ve formě dejme tomu minimalizovaného okna na poslední ploše, které se neukazuje ani v taskbaru, ani v pageru, ale nešlo by to nějak elegantněji? Mohlo by se to hodit pro více aplikací…

20
Archiv / Vyšel Openbox 3.4
« kdy: 27 Květen 2007, 00:18:49 »
Openbox, ultralehký a svižný správce oken s širokými možnostmi konfigurace, je k dispozici v čerstvé verzi 3.4 jako .deb balíček pro Ubuntu Feisty.

Seznam vylepšení oproti předchozí verzi je opravdu dlouhý, za zmínku určitě stojí lepší integrace do GNOME a KDE – nyní není třeba nic složitě konfigurovat, stačí si jej pouze vybrat při přihlašování do vašeho oblíbeného desktopového prostředí jako správce oken. Při svém samostatném spuštění umí pak aktivovat systémové služby obou prostředí. Další podstatnou změnou je i chování funkce "Show Desktop", která nyní všechna okna místo skrytí minimalizuje (původní stav byl důvod, proč jsem se vracel k Metacity). Drobné změny prodělal i vzhled, nyní je na borce ve své kategorii docela „eye-candy“ a lépe si rozumí s českými znaky.

Openbox je velmi vhodný zejména do GNOME, kde už svými základními funkcemi pokrývá vše, co je třeba Metacity dodat pomocí externích programů – např. lepší správu klávesových zkratek (jako xbindkeys), nebo uplatnění určitých pravidel při vytváření různých oken (devil's pie). Jediné, co oproti Metacity bohužel stále postrádá, je vynucené přichytávání oken se stisknutým Shiftem (i když se vněm podobné chování dá částečně docílit, není to úplně to samé).

Konfigurovat se dá pomocí programu ObConf, ale vzhledem k problémům s jeho poslední verzí doporučuji se do  toho raději pustit ručně. Příkazem cp -r /etc/xdg/openbox/ ~/.config/ vytvoříte soubory, které pak můžete volně editovat. Návody, jak co udělat, jsou přímo v nich, takže žádný strach.

Témata se rozbalují do ~/.themes a dají se snadno přetvořit k obrazu svému.

Na závěr ještě povinný screenshot. :)

21
V poslední době se nějak vyrojily články o virech, malware a Linuxu. A já se ptám: Až se náš milovaný Linux více rozšíří mezi "netechnické" uživatele (v což pevně doufám), myslíte si, že budou jejich počítače a data v domovském adresáři (protože o ty na desktopu jde především) v bezpečí?

Nemám teď ani tak na mysli klasické viry někdy z dob Win95, ale spíše různé trojské koně ve formě vypečených .deb balíčků, nebo jen třeba jen shellových skriptů, k jejichž spouštění není třeba mít oprávnění administrátora (Povol a poklikej, a každý den najdeš na ploše jinou nahotinku! Bude to legrace!). Binární nekompatibilita je přitom nepodstatná, bash a základní nástroje jsou dnes téměř všude. Aby se něco spouštělo při každém přihlášení uživatele a kamsi něco bez jeho vědomí posílalo snad taky není až takový problém.

Nástin možností:

a) Jejda, tak to teda bude maso, ještě rádi budeme při zachraňování počítačů svých sestřenic vzpomínat na dnešní pohodu, fňuk...

b) Každá technologie je ve své podstatě zranitelná a není finta, proti níž by neexistovala protifinta (viz třeba DRM). Jakmile se linux na desktopu rozšíří tak, že bude představovat zajímavý cíl, začne se objevovat i životaschopný malware.

c) Dyk je to jedno, sebelepší systém neodolá blbosti nepoučeného uživatele.

d) dratenik, ty si to představuješ jak Hurvínek válku! Linux jakožto UNIXový systém je vůči podobný věcem imunní už díky svému designu, a když se snad něco objeví, tak se to hned rozkřikne a komunita to okamžitě opraví.

e) Je to všechno úplně jinak a já ti teď hned řeknu jak: (prosím doplňte)

22
Archiv / Problém s otvíráním nových spojení
« kdy: 08 Květen 2007, 19:21:46 »
Ve Feistym se mi teď poslední dobou vyskytl zajímavý problém. Tak zhruba dvakrát denně v nepravidelných intervalech mi hapruje síť - a to tím způsobem, že stávající spojení (bittorrent, jabber) fungují dál, pokud se však pokusím např. v browseru otevřít novou stránku, chová se, jako bych byl kompletně off-line. Za tři až pět minut už zase všechno funguje. Dmesg se tváří, jako že nic...

Dřepím tu za domovním NATem a všiml jsem si, že taky najednou nějak nemůžu pingnout okolní svět (ping google.com :)), ať už to zrovna blbne, nebo ne. Tak ještě před týdnem to šlo, himbajz! Kvůli NATu jsem si i zakázal IPV6, ale s tím by to snad nemělo souviset. Nechci kvůli tomu hned lítat za sousedem, co spravuje router, jestli je nějaká zjevná chyba u mne.

Nemáte někdo tušení, v čem by mohl být je zakopanej pes?

Přikládám ještě výpis ifconfig:
Kód: [Vybrat]
eth0      Zapouzdření:Ethernet  HWadr 00:0A:EB:72:03:7D  
          inet adr:10.0.1.111  Všesměr:10.0.1.255  Maska:255.255.255.0
          AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST  MTU:1500  Metrika:1
          RX packets:96516 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:144817 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          kolizí:0 délka odchozí fronty:1000
          Přijato bajtů: 32423865 (30.9 MiB) Odesláno bajtů: 147075421 (140.2 MiB)
          Přerušení:21 Vstupně/Výstupní port:0xf200

lo        Zapouzdření:Místní smyčka  
          inet adr:127.0.0.1  Maska:255.0.0.0
          AKTIVOVÁNO SMYČKA BĚŽÍ  MTU:16436  Metrika:1
          RX packets:36 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:36 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          kolizí:0 délka odchozí fronty:0
          Přijato bajtů: 2548 (2.4 KiB) Odesláno bajtů: 2548 (2.4 KiB)
PS: Tak, když jsem chtěl tenhle post odeslat, objevilo se to znova. Tři minuty, a už zase všechno jde. Co to proboha jen může být?!

23
Tipy a triky pro Linux / Tipy pro Mplayer
« kdy: 29 Duben 2007, 02:17:06 »
Můj oblíbený přehrávač videí je Mplayer. Jeho verze s GUI (gmplayer) mi však svým ovládáním příliš nevyhovuje, dávám přednost "holému" oknu mplayeru s pár vylepšeními. Třeba se někomu budou taky hodit.

Pár základních nastavení, hlavně pro titulky (je třeba mít nainstalovaný balík msttcorefonts):

~/.mplayer/config
Kód: [Vybrat]
input=conf=input.conf
vo=xv
subcp=cp1250
subfont-text-scale=4
font=/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial_Bold.ttf
Fullscreen pravým tlačítkem:

~/.mplayer/input.conf
Kód: [Vybrat]
MOUSE_BTN2 vo_fullscreenPokud jsou k filmu titulky (stejného jména), automaticky přidá dolů černý okraj, do kterého je umístí. Titulky pak tolik nezasahují do obrazu (vhodné pro širokoúhlé filmy). Když titulky nejsou, nepřidává nic (vhodné pro domácí videa a TV ripy ve formátu 3:4, které by přidaný okraj zbytečně omezoval).

/usr/bin/mplayer-autoexpand
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
movie="`dirname "$1"`/`basename "$1" .avi`"
[ -r "$movie.srt" -o -r "$movie.sub" ] && option="-vf expand=0:-100:0:50"
mplayer $option "$1"
Souboru je třeba přidělit práva k spouštění (sudo chmod +x /usr/bin/mplayer-autoexpand) a asociovat s ním *.avi soubory.

Není to samozřejmě žádný velký zázrak, ale značně to usnadňuje život. :)
Jakékoli připomínky a postřehy jsou srdečně vítány.

24
Archiv / Jak nastavit barevné schéma pro Qt3 bez KDE?
« kdy: 18 Duben 2007, 23:13:56 »
Snažím se trošku sjednotit vzhled aplikací v Qt3 s defaultním vzhledem Ubuntu (Human). Doinstaloval jsem si téma polymer, nastavil jej pomocí qtconfig, teď jen tomu potřebuji nějak vnutit tohle barevné schéma.

Nevíte někdo, jak toho docílit bez instalování věcí pro KDE?

25
Archiv / Snapování oken s Berylem
« kdy: 18 Duben 2007, 20:28:20 »
Posledních pár dnů objevuji Beryl a jeho možnosti. Z openboxu jsem zvyklý na možnost snapování (přichytávání) oken nejen při přesunu, ale i při změně velikosti. V Berylu mi bohužel snapování přijde poněkud zmatené (okno často "klouže" po hraně panelu, přičemž nebere v potaz hranu obrazovky; přichytává se jen z jedné strany atd.), navíc při změně velikosti nesnapuje vůbec.

Nikde jsem nenašel, jak to nastavit. Možná jsem však jen špatně hledal.
Mohl by mi někdo z veteránů Berylu poradit?

Stran: [1] 2