Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Milvus

Stran: [1]
1
Archiv / Místo písmen čtverečky [vyřešeno]
« kdy: 22 Listopadu 2007, 19:43:12 »
Od včerejška se mi místo všech písmen zobrazují jen čtverečky (jako když chybí font, ale mě se nezobrazují žádná písmena - nejen ty s diakritikou). Funguje pouze textový režim (konzole, terminál). Už na přihlašovací obrazovce vidím jen čtverečky, ještě předtím se ale zobrazí jakási hláška, pod kterou jsou tři tlačítka (opět ve čtverečkovém fontu). První tlačítko způsobí, že jsem přihlášen jako root (aniž bych zadal heslo! - to jsem myslel, že v Linuxu nejde) v textové konzoli (Ctrl-Alt-F1), druhé vyvolá jakýsi dialog, třetí jde na přihlašovací obrazovku.
Předevčírem vše fungovalo, žádné nastavení jsem neměnil, jen se mi nabídlo stažení aktualizace ovladačů pro nVidia (restricted), tak jsem dal OK. Může to být samozřejmě i něčím úplně jiným. V dmesg nic zajímavého nevidím (ale jsem v Linuxu nováček).

Nevím, co mám teď dělat: snažit se odinstalovat ty aktualizace pomocí aptitude (synaptic je kvůli čtverečkům nepoužitelný)? Vidím tam balík nvidia-glx-new a v složce Navrhuje balíky nvidia-new-kernel-source a nvidia-settings a u obou je v závorce NESPLNĚNO. Tak to znamená, že je mám doinstalovat?
Žádný hry ani efekty plochy nepotřebuju, stačilo by mi, kdyby Ubuntu normálně fungovalo.
Mám Ubuntu 7.10, Gnome.

2
Archiv / Nejde nainstalovat 7.10: GRUB Error 21 [vyřešeno]
« kdy: 26 Října 2007, 18:54:00 »
Už třetí den se pokouším nainstalovat Ubuntu 7.10 - neúspěšně, a to jsem myslel, že je to záležitost max 1h, když nechci nic extra. Prošel jsem kdejaká fóra, leccos vypadalo slibně, ale nepomohlo. Tak snad mi někdo tady poradí...

Desktop CD funguje skvěle, instalace proběhla v pořádku, ale po restartu se objeví:
Kód: [Vybrat]
GRUB Loading stage1.5
GRUB Loading, please wait...
Error 21
a jediné, co lze provést je reboot. Tedy vůbec se nezobrazí menu GRUBu, kde bych si mohl vybrat, zda nabootovat WinXP, či Ubuntu.

Můj hardware, BIOS, atd.:
(Asi ne vše je důležité, ale raději uvedu víc. Pokud naopak něco chybí, zeptejte se.)
Phoenix AwardBIOS v6 06P6
P965 Neo-F MSI Broadwater W7235IMS V1.5
Intel Core 2 Duo 2.13 GHz E6400
JMicron PCIE-to-SATAII/IDE RAID Controller
Mám jediný 320GB disk: WD CaviarXL SATA300, RAID nepoužívám.
Je to SATA, takže se při bootování nezobrazují žádné IDE disky a v nastavení BIOSu je nevidím - což je předpokládám v pořádku. V linuxu nemám /dev/hda, ale /dev/sda.
Do teď jsem měl nainstalované WinXP v oddíle 150GB, zbytek byl bez filesystemu a při instalaci tam Ubuntu dalo ext3 a swap.

Co jsem zkusil:
  • Původně jsem instaloval Ubuntu 7.04 a dávalo to stejnou chybu. Teď zkouším už jen 7.10.
  • Zkusil jsem bootovat z Super Grub CD: nejde nabootovat ani WinXP ani Ubuntu. Ani ostatní volby nefungovaly (např. obnovit Win MBR). Když se přepnu do grub shellu a napíšu
Kód: [Vybrat]
root (hd0,0)
    napíše to Error 21: Selected disk does not exist. Totéž pro hd0,x, kde x je 1,2,3... Přitom, když jsem spustil grub shell, z DesktopCD, tak vše funguje, jak má - tedy root, setup, find...[/li]

  • Zkusil jsem z DesktopCD
Kód: [Vybrat]
sudo -i
mkdir /mnt/dis
mount /dev/sda6 /mnt/dis
mount --bind /dev /mnt/dis/dev
mount --bind /proc /mnt/dis/proc
chroot /mnt/dis
a pak dle návodu http://lists.gnu.org/archive/html/bug-grub/2004-07/msg00113.html posunout stage1_5 o několik bloků dál - ovladač pro RAID prý přepisuje nějaké bajty ze stage1_5. Jen s tím rozdílem, že používám ext3 a ne xfs, takže záznamů nebylo 19, ale 17. Vypadalo to nadějně, ale nepomohlo - zase Error 21.

  • Zkusil jsem nainstalovat GRUB 2, pochopit novou syntax (grub.cnf není menu.lst - oddíly se číslují od 1), nainstalovat. Po restartu se vypsalo cosi jako "entering rescue mode" a naskočil grub shell, ze kterého se mi ale už nabootovat nepodařilo.
  • Kdesi jsem se dočetl, že Fedora má Grub v lepším pořádku než Ubuntu a podle jakéhosi návodu jsem: nainstaloval Ubuntu bez zavaděče, vypálil si Fedora Core 6 rescue CD, nainstaloval, ale nepomohlo.
  • Zkusil nainstalovat Lilo. Příkaz liloconfigure ovšem vypíše cosi jako, že root má uuid=blabla... a to nevypadá na normální zařízení a prý je buď nepodporované nebo mám v nepořádku /etc/fstab a ať si napíšu lilo.conf sám (přesnou hlášku si nepamatuju, můžu zjistit). Tou dobou jsem měl Ubuntu nainstalované (a chrootnuté -jestli se tomu tak říká) na /dev/sda6 - v extended partiton, ale to by na to snad nemělo mít vliv.

Pro vysvětlení: V Linuxu jsem nikdy moc nepracoval, tak mě omluvte, jestli něco nazývám/dělám špatně.

Čeho chci dosáhnout
Ideálně dual boot WinXP + Ubuntu, ale stačilo by mi i umět nainstalovat Ubuntu samotné (kdyby šlo nabootovat, tak si Win nainstaluju už sám a opravím přepsaný MBR zpět na GRUB). Data mám sice +- zálohovaná, ale nechtělo se mi úplně mazat win partition, protože si myslím, že by to mělo jít i bez toho.

Stran: [1]

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.