Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - ady709

Stran: [1] 2
1
Obecná podpora / Ubuntu 8.04 - nepamatuje si rozložení klávesnice
« kdy: 15 Května 2008, 09:38:54 »
Ydravím, (no to je přesně ono), po každém nabootování se mi zruší nastavení klávesnice a vždy mi Heron vnutí qwerty, pokaždé si to přenastavim na qwertz, ale jakmile restartuju tak je tam zpět qwerty. Je to u mě ojedinělý problém, nebo je to známé?

Dále jsem si všimnul nové bezpečnostní politiky ohledně připojování disků, NTFS se nepřipojí samy dokud o to uživatel nepožádá. Zkoušel sem zkopírovat odpovídající řádky do fstab ze zálohy 7.10 a restartovat a nic, jedinej výsledek je že mam zase qwerty :(

Nemáte někdo řešení aspoň na tu klávesnici? Prosím :)

2
Zdravím, lze prosím obnovit grub, když disk na kterém je systém je kryptován a po připojení z live session v něm vidím jenom nějaký nesmyslný znaky? Mam k dispozici dva návody a ani jeden nefunguje protože ten krytlej disk nemumim (nemůžu) připojit....

Víte někdo o nějakém řešení?


(třeba rovnou format a instal HH)??

3
Multimédia / XMMS a multimedia hotkeys???
« kdy: 06 Dubna 2008, 22:00:48 »
Ahoj, povedlo se někomu rozchodit MM hotkeys v XMMS? V synapticu jsem našel asi dva plugini týkající se tutoho, ale ani jeden mi nešel. Neni to mimo jiné tím, že gnome si ty klávesy uzurpuje pro sebe? MAm na mysli čudla jako play/stop/next/prev. Volume nemá na přehrávač so sahat, ten chci aby ovládal Master out. V applikacích který umí global MM hotkeys, sou bud uplne nablblý, nebo mají špatnej zvuk (viz exaile) nebo se neumý otevřít s parametrem souborů pro open, atd atd, zkrátka, když umí gobal hotkeys tak má zase jinou mouchu.
2) nevíte prosím někdo s jakym optionem XMMS spustit aby se soubory stímto otevírane enqueuovovali?
 :) Děkuji :)

4
Multimédia / Šum při změně frekvence CPU
« kdy: 24 Března 2008, 17:55:45 »
zdravíčko, konečně sem si všiml proč pořád kolísá úroveň intenzity šumu ve zvukovym výstupu. Děje se mi to celou dobu co mam ubuntu a dělá mi to jak na integrovanej AC97 tak na SB audigy. Vždycky, když se změní násobitel procesoru, podle zatížení, tak ve zvuku dost šumí a po čase to šumět přestane, ale jakmile se zase změní takt cpu tak to zase chvíli šumí. Dá se s tim žít, možná by pomohlo v biosu vypnout cool'n'quiet, ale neznáte někdo nějaký rozumnný řešení? Dík

Podotýkám, že ve widlých sem byl zvyklej mít svůj silnej zesík dost vybuzenej a zvuk tlumit nastavením mixeru zvukovky, což v ubuntu nepříchází v úvahu protože bych ten šum poslouchal na plný pecky. Widle při zamutování výstup uzemní, v ubuntu jen zmizí signál.
Jak jste na tom Vy? Jde Vám Vaše zvukovka v linuxu na 100%?

5
Zdravíčko, tento tip asi poslouží spíše začínajícím uživatelům.Je to fakt Bomba, mam 16 ploch (4x4) a místo abych aplikaci minimalizoval a měl tak taskbar plnej malinkejch obdélníčků, tak jednoduše skočím na jinou plochu, a to takto:   -stiskem kolečka v okraji obrazovky se přesunu na vedlejší plochu (daného okraje)
           -stiskem pravýho myšítka v okraji obrazovky aktivuju expo (náhled na všech 16 ploch v reálném čase!) a
             skočím si kam chci a ještě k tomu se dají okýnka přetahovat myší mezi plochama :)

vše je v nastavení compiz fusion :) , když chce maminka vidět něco na netu tak super+kolečkem jí to zoomnu přes celej monitor a když mě při čtení bolí oči, prostě super+m a obraz je negativní.

V práci kde sou pochopitelně widle se mi chce brečet, když vidim těch milion aplikací na jedné ploše...fuj fuj

A to je síla linuxu, každému dle jeho gusta. Tak toto je moje gusto :)

6
Pracovní prostředí / [bug] Zmizely mi konzole :( [vyřešeno]
« kdy: 16 Března 2008, 00:38:28 »
Zdravím, mam takovýhle problém, na všech konzolích kromě tty7 kde je gnome mi jen bliká v levým horním rohu kurzor a konzole nefunguje. Co jsem to proboha provedl a jak se mi to povedlo a jak to prosíím napravím? Mrzí mi to... Podotýkám, že jsem trochu experimentoval a doinstaloval jsem do ubuntu kde i xfce, takže mam všechny tři desktopy současně, že by se něco hádalo, nebo se mi při prozkoumávání nového prostředí povedlo ty konzole nějak vypnout? (když v této "prázdné" konzoli stisku ctrl+alt+del tak se počítač rovnou legálně restartuje...
Prosím o pomoc, konzole považuju za velikou výhodu a jesli se mi nepovede to napravit tak si asi budu muset přeinstalovat systém(a přístě si udělam backup :) )
Moc moc děkuju za případnou pomoc.

7
Obecná podpora / zmatky při startu systému
« kdy: 13 Března 2008, 18:33:21 »
Zdravíčko,

Nemůžu stále přijít na to, čím se Ubuntu vlastně řídí když startuje. Jde o to:

1) Po instalaci ubuntu sem si  aktivoval automatické přihlášení, což je celkem príma věc, ale...doinstaloval sem si Kde a Xfce, tak sem ho chtěl zase vypnout abych si mohl vybrat, ale...Když to změnim v tom okně přihlašovací okno...atd. a dam zavřít a pak se na to znova podívam tak je to v pohodě, tak jak sem to změnil,ale když restartuju tak najedu zase do Gnome a zase je to nastavený jako předtim, takže se musim odlogovat abych se mohl přihlásit do jinýho desktopu. Neni nákej soubor jako bejval na Amize startup-sequence :) ??

Problém číslo dva (i když už nějakym způsobem vyřešen):
Jednou sem si v nastavení sezení přidal gksudo firestarter. Potom sem to tam odsud vyhodil, ale on nabíhal dál. Potom sem dal zapamatovat bežící aplikace bez něj a pak někdy stejně naběh a vždycky naběh když sem se přelogoval, nakonec sem vyházel i všechny záznamy o něm v tej prostřední kartě v sezení a při přihlášení už nenabíhá a při přehlášení myslim že taky ne, ale nejsem si zcela jist a nechce se mi to teď zkoušet  :-\  Tuto už je asi v pohodě, akorát hrozný zmatky než se mi to povedlo, ale to automatický nabíhání do Gnome prostě můžu vypínat dokola a vždycky stejně znova najede.

Je problém mezi sedačkou a klávesnicí, nebo si mam počkat na tu novou volavku a bude po zmatcích?
Děkuji (za trpělivost) :)

P.S. v Linuxu sem začátečníček, ale nejsem žádnej BFU (jinak dřív sem býval trochu namyšlený, ale teď už jsem naprosto perfektní) :D :D :D :D :D

8
Zdravím, všiml jsem si, že když si vytvořim link (přes context menu RMB) tak je owner root a skupina plugdev.
Zkusil sem to změnit:
sudo chown ady [file]   i   sudo chown ady:ady [file]    ale příkaz nehodil žádnou hlášku a nic se nezměnilo.

Má to nějaké snadné vysvětlení?
Díky.
(CLI mam moc rád ale amize už sem odvyk a linuxu eště tolik nepřivykl, takže je možná příkaz uplně blbě :(....)

9
Internet a sítě / Stále se přenáší 300-1024 B/s
« kdy: 21 Února 2008, 23:50:22 »
Zdravím,nedokázal by mi někdo vysvětlit jestli je normální, že ukazatele ukazujou neustále přenos přes sít zmíněnou hodnotu? Vypnul sem skype i pidgina, a stále to nabíhá. Nejzajímavější je, že když síť zakážu tak received nabíhá stále, jen o pár set B míň a sent vůbec.  Mam integrovanou síťovku spojenou s modemem od kabelovky...
Jo popřípadě není nějaký šikovný příkaz či program, který ukáže co kam leze? Skoušel sem etherape ale to asi nebude k tomuto účelu to pravý.

10
Zdravíčko, dají se v linuxu mountnout taky jiný obrazy než iso? třeba bin nebo nrg z nera? Jaksi sem nepočítal s přechodem na linux a téměř všechno mam v nrg a převádět se mi to moc nechce... :-\

11
Hardware / Fragmentace při zápisu na ntfs?
« kdy: 19 Února 2008, 11:29:17 »
Zdravím všechny, všimnul sem si zajímavý věci, když sem po dlouhej době v oknech pustil defragmentaci disků. Jelikož jsem netušil že jednou linuxu tak propadnu, tak sem si pro něj nechal málo nealokovanýho místa, tudíž jsem z linuxu hodně zapisoval na jeden ntfs oddíl. Všechny ostatní oddíly mají data hezky pohromadě na začátku oddílu, ale tenhle kam sem psal z linuxu má data doslova roztahaný po celym oddíle.
Co si o tom myslíte?
a) ntfs zápis z linuxu používat jen v krajním případě  ?
b) bez obav, je to specialní antifragmentační metoda :)  ?
c) Vzniklo to nějak jinak a jelikož sem si to neověřil opakováním tak sem křivě nařknul ubuntu ?

Mam si teda radši datový oddíly dát do fat32?

12
Pracovní prostředí / problém s grafikou ATI
« kdy: 13 Února 2008, 21:28:38 »
Zdravím, měl bych takovou otázku: už u dvou kamarádů sem nainstaloval ubuntu a oba mají atinu a stejnej problém. Se zaplejma restricted ovladačema běží 3d akcelerace ve hrách, ale pracovní prostředí naprosto bez efektů. A naopak, vypnu restricted drivers a neběží 3d hry, ale uplně v pohodě běží comfiz. Sám mam nvidii takže nemůžu experimentovat, proto bych chtěl poprosit zda stímto někdo již nemá zkušenosti.

Stímto souvisí i další dotaz, chvíly mi trvalo, než sem zjistil, že s restricted ovladačema na nvidii nenastavim nic přes standadní nástroje, ale přes nvidia-settings. Existuje i nějaká obdoba pro ati, nebo tam se musí ručně editovat xorg.conf? a systémový nástroje (screens and graphics)?

Omlouvám se za celkem stupidní dotazy, ale když stim nemůžu doma blbnout, tak si pak připadam jak trubka...
S nvidií sem v linuxu 100% spokojenej, ale u kámošů s atinama sem byl vžycky zklamán.

Díky moc...

13
Multimédia / ALSA x ESD x OSS
« kdy: 10 Února 2008, 12:17:17 »
Ahoj, nevíte někdo jakej je rozdíl těmito třemi zvukovými ovladači? Jaký má nejlepší kvalitu? Jaký používáte a proč?

14
Obecná podpora / seznam app po spuštění, kde je na disku?
« kdy: 08 Února 2008, 12:44:28 »
Zdravíčko, jednou sem si přidal v systém-nastavení-sezení, přidal firestarter, zase sem ho odstranil, ale nabíhá mi pořád, proto bych se chtěl zeptat jesli někdo nevíte kde je nějakej soubor s tímto seznamem, který bych mohl zeditovat ručně?

15
Hry a zábava / Racer
« kdy: 06 Února 2008, 12:41:57 »
Hrajete někdo hru Racer? Co si myslíte o tomto myším ovládání? Stejně se ovládá třeba YSFlight. Podle mě je to nejlepší styl ovládání a nechápu proč se nevyužívá víc. A eště k tomu Racer, ve screenshotech sem viděl spoustu aut, ale mam jen jedno a jeden okruh. To sem si ztáhnul nějaký demo??

16
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Proč vyhrál MS DOS?
« kdy: 02 Února 2008, 10:16:11 »
Zdravíčko, v Linuxu pracuju necelej druhej měsíc, tak prosím omluvte pokud vyřknu ňákou blbost. Jak objevuji téměř neomezené možnosti tohoto OS tak mi v hlavě vyvstávají nepochopené otázky:

1) Proč v době kdy ještě nebylo GUI běžné, vyhrál u uživatelů MS DOS?

2) Proč velká firma, která má stovky počítačů o stejné konfiguraci nepoužívá Linux? Získala by 100% kontrolu nad sítí a znemožnila by většině uživatelů zneužívat počítač pro osobní účely, ušetřila by miliony,atd atd. ...nechápu.

K bodu 1): Můj pocit z Linuxu je ten, že v OS od MS je sebeschopnější uživatel zavřenej na malém ostrůvku, zatímco v Linuxu máte před sebou celej světadíl a je jen na vás kam se vrhnete. Chápu, že dneska miliónům uživatelů radši vyhovuje ten ostrůvek kde se vyznají, ale před 20 lety to bylo jinak a přesto už tehdy byl mezi lidma nejrozšířenější MS DOS. proč? proč? proč?
Shrnul bych to slovy: Microsoft nepřinesl světu nic dobrého...(všechny výhody Windows zvládne Linux taky a mnohem líp...ale kvůli dominanci molocha je na okraji)

17
Obecná podpora / Gnome vs. Kde?
« kdy: 30 Ledna 2008, 21:50:43 »
Dá se při velmi zjednodušeném pohledu říci, že Gnome je lepší pro domácnost zatímco Kde je lepší pro kancelář, nebo práci obecně?

18
Jesli jsem dobře pochopil, že tady můžu projevit svoje přání pro příští distra, tak viz moje otázka v centrále pro hraní jak se z fullscreen aplikace přepnout na plochu...Dostal sem radou script, který danou aplikaci spustí v následující volnej konzoli (F9), Je to bezkonkurenčně geniální řešení, nováček na to nepřijde, vlastně ani střednouživatel, leda superuživatel :)  Takže podle mě by bylo bezva, kdyby se fullscreenový aplikace v příštích distribucích buď samy spouštěly títmo způsobem, nebo aby si to bežný uživatel mohl zapnout někde v klikacim nastavení, nebo ať aspoň alt+tab dokáže přinést systém na popředí. Jinak je vše uplně bezva... :)

19
Už sem na to omylem přišel :) Místo ls sem omylem zadal ze zvyku dir a ten mi to ukázal, že před mezerou musí bejt backslash "\" takže např cd /media/sda6/Program\ Files/ ..... Chtěl sem si tu postěžovat, že sem to zkoušel zadat v uvozovkách a nepomohlo to, ale pak sem to chtěl naposled zkusit abych nebyl za blba a hle... Tak to aspoň uvádím pro lidičky, který by jednou řešili podobný problém :)

20
Ahoj, zatim se chovám celkem bezstarostně a antivir v Linuxu považuju za stejně důležitej jako v smartfounu. Už sem poznal, že Linux neni jenom OS ale taky trochu ideologie a že správnej
Linuxák by škodlivej kód pro zábavu nepsal, ale že by se opravdu nenašla žádná potvora?? Jaký máte zkušenosti s virama? Ve windowsech samozřejmě bez "osvědčenýho" antiviru ani vteřinu, ale jak je to teda v Linuxu?

21
Obecná podpora / Systémový zvuk tududý? [vyřešeno]
« kdy: 27 Ledna 2008, 13:43:56 »
Ahoj, nevíte někdo proč ubuntu občas zahraje takový "tududý" nebo jenom "týdů". Občas to zaslechnu a eště sem nenašel s ničim souvislost... :D asi divná otázka ale snad mě někdo pochopí...

22
Moje story:
Amiga Workbench 1.3 potom 2.0 po dodání další romky
MS DOS (zlatá amiga)
Win95 (zlatá amiga)
Win98 (budiž)
Win ME (celkem pohoda)
experimenty s RedHatem (nic mi tam nešlo a nic sem v tom neuměl)
Win XP (dobrý ale ...)
-experimenty s Ubuntu 6.10 (nic mi tam nešlo a nic sem v tom neuměl)
Win XP (dobrý ale ...)
-experimenty s Ubuntu 7.10 Bomba! skoro všechno mi tam jde a pomalu se učím...ale, nebejt internetu tak těžko)
Ubuntu 7.10 je můj primární OS,wokna už mam jenom kvůli tréningu přistávání na měsíci v orbiterovi)

Děkuju všem členům komunity i nečlenům za podporu nováčků jako sem já. Snažím se získat nový nováčky a naučit je co už umim. Šířením Linuxu společně vytváříme lepší svět, jelikož dnešní svět na IT stojí a IT by měli bejt stejně dostupný jako třeba televize. Myslel sem si že Linux budu mít jenom jako zálohu pro případ pádu oken. Ubuntu 7.10 mě přesvědčilo, že se na celý okna můžu rovnou vyqajznout. Tak za něj DĚKUJU.

Edit: Dobrá tak i 8bit (pouze jako koníček při amize...) ZX spectrum,PMD(81?), Commodore 16, Atari 800 (jakási verze se samostatnou klávesnicí :)) A dnes mam ZX emulátor v telefonu a když se hodně nudim tak pařim laser squad nebo lords of chaos a nebo datluju přes alfanum keypad prográmky v basicu, to je fakt zábavička, hehe

23
Internet a sítě / FireWall při startu?
« kdy: 21 Ledna 2008, 08:48:12 »
Ahoj, dá se nějak jinak spustit firestarter než tak že v seznamu aplikací spouštěných při spuštění x-serveru musim mít gksudo firestarter? Pokaždý to chce moje heslo a já mam automatický login.Bez gksudo se nespustí automaticky, to bych ho musel spustit sám a stejně by se ptal na heslo, ale automaticky se na heslo neptá  a musí mít gksudo jinak se nespustí, protože nejsem root. A při nabíhání systému sem si všimnul, jak tam nabíhají ty položky tak zrovna u firewallu je červený failed.

24
Hry a zábava / Jak se přepnout u fullscreen hry zpět na plochu?
« kdy: 20 Ledna 2008, 21:15:23 »
Ahoj, znáte to, paříte UFO Alien Invasion a příde zpráva na skype. Znáte někdo nějakej fígl jak se z takové hry dostat na plochu jinak než SAVE,EXIT? Alt+enter nic, alt+tab nic, alt+F(..) nic, akorát se můžu přepnout do textovýho tty, ale tam si skypa nepřečtu, leda mít na jinym tty spuštěnej jinej X-server ale jestli to jde tak to rozhodně neumim.
Super+E mi sice spustí expo...tak vidim 16 ploch a na každej fullscreen UFO. prekérka. ???

25
Obecná podpora / problém s neukončeným procesem?
« kdy: 17 Ledna 2008, 11:28:17 »
Ahoj, občas se mi stane, že když ukončim nějakou aplikaci, tak sice zmizí okno a zdá se že proces skončil, ale když se mrknu na vytížení CPU tak běží na 100% a když prohledam procesy tak ho tam najdu že pořád běží a žere zdroje a musim ho killnout ručně. Mám se stim zatim smířit a počkat si na verzi 8.4?

Stran: [1] 2

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.