Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - rejže

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
Hardware / Re:jak debugovat uspávání
« kdy: 04 Června 2017, 15:17:06 »
Asi bude zajimavejsi syslog nebo kernlog. Nicméně mám starší ionbox který od určitého jádra nejde prozměnu vypnout a znovu se spustí. Uspat ale jde. Nikdy jsem nezjistil co s tím, tak buď uspávám, nebo vypnu příkazem powerof -f.
Poděl se taky jakou hw konfiguraci tam máš. Jo a ten syslog a kernlog nejdrív smaž a pak reboot, ať tam není milion řádek.

2
Pracovní prostředí / Re:Divná podpora pro hidpi
« kdy: 04 Června 2017, 13:50:54 »
V ubuntu software je klikací gnome tweak, kde lze tohle nastavit jednoduše. Zkus to. Dej pozor existuje tweak pro unity a druhý pro gnome.

3
Řešení jsem se nakonec dogooglil. Je třeba vygenerovat xorg.conf. T navzdory dřívějším zkušenostem a všem How to už nešlo se zabitým lightdm (končilo chybou a nic se nevygenerovalo) , ale v běžném terminálu na desktopu. Do toho pak na konec sekce "device" vložíte option "Hotplug" "false" Toť vše.
Soudím, že za problémem je daemon nastavení desktopu , který je nakonfigurován pro notebook a hdmi považuje za externí display. V případě, že ho nenajde pokusí přepnout na interní, který neexistuje a tak se pro sichr kousne. Objevil jsem ještě script od jistého Marionceliho, který má znovu připojit externí hdmi, ale nezkoušel jsem.  Vzhledem k tomu,že mi hotplug nebude chybět mi stačí řešení ho zakázat.

4
Zdravím. Mám nainstalované Mythbuntu 16.04 na tomto PC  https://www.czc.cz/asrock-beebox-n3000-bez-ddr3l-bez-msata-bez-os-cerna/177009/produkt?ppcbee-adtext-variant=ETA+-+bez+brandu&gclid=CjwKEAjw07nJBRDG_tvshefHhWQSJABRcE-Z2pIS_Sni4yhYznD-EiF--GOeZ0E3uFvKvJM2sOTukRoC3OTw_wcB&dclid=COK13vTlmdQCFYwV0wodN8wKtA
Defaultní prostředí tam je XFCE. Je to určeno jako HTPC k televizi a problém je,že pokud přepnu vstup TV,lhostejno zda na anténu nebo jiné HDMI,tak po návratu hlásí TV že není připojeno zařízení. Pak lze jedině shodit do konzole a spustit startx. To je ale prostředí spuštěno s jiným nastavením a navíc to není řešení. Udělá to i Mythbuntu liveCD. Problém nenastane pokud je PC v BIOS a nebo spustím ubuntu,které mám instalované na flashce. Problém je tedy zjevně v konfiguraci XFCE. Xorg.conf neexistuje a co jsem se dozvěděl se už běžně nepoužívá a další konfigurační soubory,které jsem vygooglil zde též nejsou. Jediné co odpovídalo,že složku xorg.conf.d najdu v /usr/share/X11. Pokud ale sleduji návody z poslední doby,všude se pracuje s obvyklým umístěním v /etc/X11. Mohu poprosit o pomoc?

5
Hardware / zvuk ALC225 detekce mikrofonu
« kdy: 22 Dubna 2017, 03:02:46 »
Zdravím. Potřeboval bych zprovoznit mikrofon na headsetu 4pin od mobilu. V notebooku je 4pin konektor a na Win to spolu funguje. Na ubuntu ne a našel jsem k tomu toto : https://patchwork.kernel.org/patch/9246853/ .
Musí se kvůli tomu kompilovat celé jádro,nebo je ten patch jen k driveru? Nikde jsem neobjevil co konkrétně si s tím patchem počít. Díky za info

6
Že jsou tam omezení a třeba kompilovat na tom je blbost vim a taky to nemám v plánu. Systém startuje i běží subjektivně viděno svižně a na internet kancl a přehrávání streamovaného videa to stačí. Navíc to nejspíš pojede na kterymkoli modernějším intelu do kterýho to píchnu. Ideální to nebude, ale když to jinak nejde.

7
Zdravím. Může se hodit moje zkušenost s instalací ubuntu na flash usb3. Potřeboval instalovat na externí disk z důvodu relativně malého ssd 128GB, navíc jsem nechtěl jakkoli zasahovat do instalace win, protože je to společné domácí pc. Co mne překvapilo nemile: Přímo na Acer viz. podpis nebylo možné instalovay grub na externí disk a instalace tím skončila. Nezbylo, než instalovat na jiném PC. Instalace proběhla systém nabootoval, takže sláva? Ne!  Na Aceru disk vůbec nebyl rozeznán jako bootovatelná jednotka. Zkusil jsem spoustu různých návodů,ale nic. Nakonec jsem ze zoufalství zkusil po vzoru EFI na interním disku natvrdo přejmenovat z "ubuntu" na "boot" . Voila disk se objevil v biosu. Bohužel skončil v grub shellu, ale byla naděje. Provedl jsem tedy na druhém PC z live boot repair, tam rovnou systém spustil a složka se zase jmenovala ubuntu. Tak jsem ji znovu přejmenoval a boot-repair provedl ihned tak jak to běželo.To sice vytvořilo znova složku ubuntu, ale složka boot tam zůstala. Světe div se mám na Aceru funkční instalaci ubuntu na usb.
Co potěšilo: Rychlost instalace i běh systému je stejná jako na plotnovém hdd.
Zjednodušený postup: Instalace systému na flash na PC který nemá připojeny jiné disky.
Restart do systému tamtéž, přejmenovat pod rootem v EFI složku "ubuntu" na "boot" a spustit boot-repair. Hotovo.
Pokud máte notebook ze kterého je možné interní disky vyndat, jiné pc nejspíš nebude třeba.
Pokud po instalaci nabootuje na cílovém stroji systém bez přejmenování ušetříte krok přejmenování.

8
Tak jednoduchý to nebylo,ale nakonec jedu. Pouhé přejmenování skončilo grub shellem stejně,tak jsem nakonec přejmenoval a hned nechal opravit pomocí boot-repair.

9
Kartu s tímto chipsetem jsem řešil, ale už je to pár let a nakonec fungovala. Řešeno zde https://groups.google.com/forum/m/#!topic/mythtv-cz/sMHSvFgyGF0
Jaká karta je to konkrétně?  Výrobce nic ke stažení nemá?  Nebo jako ve výše zmiňovaném případě jsem našel od jiného výrobce identickou kartu s jiným označením a tam jsem nakonec ovladač našel a zprovoznil.

10
Tenhlw prblém mám i na 14.04 a to právě od doby co mám SSD. Asi je disk rychlejší než ubuntu. Dá se s tím žít, tak to nuž neřeš ..

11
Ještě se mi to nepodařilo potvrdit, ale přejmenoval jsem v EFI složku,která se jmenovala ubuntu na boot a notebook ji vzal. Sice to skoncilo grub shellu, protoze jsem pred tim podle ruznych navodu nejspis vsechno dodrbal, ale verim, ze to po novy instalaci pojede.

12
Díky za link. Není to uplně triviální postup a navíc při něm stejně riskuju původní instalaci,ale přivedlo mne to na nápad.  Zkusím ještě instalovat na jinym stroji na klasicky hdd a udělat disc to disc bitovou kopii na usb flash.
EDIT: První pokus. Instaloval jsem na jinym stroji, kde byl jediný disk to usb. Použil jsem automatickou instalaci a vše proběhlo bez problému to pc tu instalaci normálně nabootovalo. Jenže ten notebook to vůbec nevidí jako bootovatelný disk. Pochopil bych kdyby to při bootu hodilo chybu a nenaběhlo, ale takhle mi něco uniká.  >:(

13
Zdravím. Vytáhnu tohle téma znovu,jelikož se mi přihodilo totéž,neboli stejná hláška o nemožnosti instalovat grub. Našel jsem ten návod,který tu uživatelce pomohl,ale já při něm skončil s tou chybou. Tak co dělat jiného? Musím tý efi partišně nastavit bootflag? Návod se o tom nezmiňuje. Instaluji na Acer switch alpha 12. Protože ale vůbec nechci nic měnit na interním SSD,zkouším instalovat na USB disk. Původně jsem myslel,že nainstaluji systém na SSD a zavaděč na microsd,nebo všechno na microsd ,ale z sd karty to bootovat neumí. Škoda,protože pro ten slot žádný vzužití nevidim.

14
Hardware / Re: LXLE a zvuk
« kdy: 08 Prosince 2016, 03:02:18 »
Soudím,že opět instalace pavucontrol a vypnout vnitřní zvukový systém.

16
Hardware / Re:Kolize mezi dvb rtl28xx a imon VYŘEŠENO
« kdy: 08 Prosince 2016, 02:45:52 »
Nakonec jsem to vyřešil pomocí fake install dle návodu tady: https://wiki.debian.org/KernelModuleBlacklisting

17
Multimédia / Re:Instalacia PS3 Media server
« kdy: 21 Listopadu 2016, 12:39:45 »
vVytvoření spouštěče v UNITY je tady: http://wiki.ubuntu.cz/spou%C5%A1t%C4%9B%C4%8D Každopádně to není nijak jednoduchý. Možná by Ti vyhovoval víc xfce desktop. Je podobný winům a vytvoření spouštěče je tam klikací.
Program files v linuxu nejsou,protože instalace probíhá jinak a musí být splněny závislosti,takže něco jen tak přidat do programů nelze. Pokud jde o skripty jako to co řešíme,můžeš je mít ve složce která se program files může jmenovat a spouštět je z ní nebo na ty skripty odkazovat spouštěči z plochy a vždy je lepší odkazovat plnou cestou ke skriptu.
Pokud ji budeš mít v domovské složce,bude příkaz vypadat kupř. /home/karel/program_files/nazev_skriptu. ještě bych doplnil,že je vhodné pojmenovat složku či soubor bez mezer ,takže s podtržítkem takto "Program_files" . kdzž tam mezera bude musí se celý příkaz vložit do jednoduchých uvozovek

18
Multimédia / Re:nefunkční zvuk přes HDMI ubuntu
« kdy: 21 Listopadu 2016, 02:13:14 »
Úplně pravá karta s názvem nastavení --> built-in audio nastavit na off.
Ohledně té zkratky
Kód: [Vybrat]
http://wiki.ubuntu.cz/unity

19
Multimédia / Re:Instalacia PS3 Media server
« kdy: 21 Listopadu 2016, 02:10:45 »
Terminal neni v možnostech,protože terminál je textové rozhraní stejně jako cmd ve win. to znamená,že se terminál spustí ručně jako program a do něho se místo kliknutí na ikonu napíše,zkopíruje či jak jsi zjistil přetáhne příkaz a entrem se spustí. (Je primárně určen ke spouštění programů,které nemají grafické rozhran,nicméněí lze spustit i programy s ním. zkus do něj napsat slovo gedit a otevře se již známý textový editor ). Také ovšem se zavřením terminálu ten program většinou skončí. že je Tvé obvyklé prostředí windows je vidět už z toho že sis to dal na plochu.  :) Pokud bys ten script chtěl spouštět z plochy jednoduchým kliknutím, vytvoříš si spouštěč.  Tomu nastavíš volitelnou ikonu,název a zadáš tam příkaz ke spuštění stejný jako do terminálu. Je to na dlouhé povídání Věřím že jestli máš chuť poznávat a motivuje Tě třeba ten PS3server,brzy zjistíš že máš v lecčems víc možností než ve win,ale teké víc zodpověnosti. Vítej v linuxu.

20
Multimédia / Re:Instalacia PS3 Media server
« kdy: 18 Listopadu 2016, 22:00:28 »
Máš povoleno v oprávněních spouštění toho souboru? Skript shellu jetextový soubor, takže jestli jsi v minulosti odklikl otvírat v gedit, musíš přes pravý myšítko vybrat volbu spustit,nebo lépe spustit h v terminálu. Tam aspoň uvidíš co se děje ,když to nedělá co by mělo. Btw. Budeš ho v budoucnu pořád spouštět ručně?

21
Hardware / Re:Kolize mezi dvb rtl28xx a imon
« kdy: 18 Listopadu 2016, 19:17:55 »
Tak jsem se radoval předčasně.  Po dalším restartu to zase nejde. Byla to tedy jen náhoda. Zeptám se tedy proč nefunguje blacklist a jestli je jiná možnost jak zabránit načtení modulů. Napadlo mne odstranit soubory .ko z modules, ale nerad bych rozbil systém. Je tohle možnost? Díky za radu. Dkms?  Manpage vypadá srozumitelně,ale jestli má někdo zkušenost,uvítám.

22
Multimédia / Re:nefunkční zvuk přes HDMI ubuntu
« kdy: 16 Listopadu 2016, 23:04:34 »
Nejspolehlivější na nastavení zvuku je pavucontrol a jak psali výše je třeba vypnout vnitřní zvukový systém.

23
Hardware / Re:Kolize mezi dvb rtl28xx a imon VYŘEŠENO
« kdy: 16 Listopadu 2016, 19:19:51 »
Vztvořil jsem .conf soubor jen pro tyto moduly a už to funguje. Sice lsmod ty moduly stále vypisuje,ale dálka jede.

24
Hardware / Kolize mezi dvb rtl28xx a imon VYŘEŠENO
« kdy: 15 Listopadu 2016, 03:08:57 »
Zdravím přátelé. Pořídil jsem tuner s rtl2832 a po zasunutí mi přestane fungovat dálka od IMON. V lsmod se objeví krom modulu dvb_usb_28xx ještě sada modulů ir ,které nepotřebuji a mohou být příčinou Kolize s IMON. Zkusil jsem blacklist,update  initramfs ale moduly se stejně. načtou. Existuje jiný způsob jak je zakázat? Po ručním oebrání problém zůstává. Napadlo mne taky zda není problém ve změně číslování rc0. . .  ale pokud to připojím na běžícím systemu tak se tyto parametry nezmění a dálka přestane fungovat. Rovněž pouhé vytažení tuneru nestačí aby se IMON zprovoznil. Jde až po restartu.   Dík za každou radu. Systém mythbuntu 14.04 tuner je podporován v jádře.
Výpis lsmod
Kód: [Vybrat]
Module                  Size  Used by
rfcomm                 69509  4
bnep                   19624  2
bluetooth             446409  10 bnep,rfcomm
6lowpan_iphc           18702  1 bluetooth
nfsd                  279779  13
auth_rpcgss            59308  1 nfsd
nfs_acl                12837  1 nfsd
nfs                   241672  0
lockd                  93913  2 nfs,nfsd
sunrpc                294673  19 nfs,nfsd,auth_rpcgss,lockd,nfs_acl
fscache                63988  1 nfs
nls_iso8859_1          12713  1
rc_leadtek_y04g0051    12529  0
tda18271               41831  1
af9013                 28756  1
rc_it913x_v1           12511  0
tuner_it913x           13399  2
af9033                 40652  2
dvb_usb_af9015         30299  0
rc_imon_pad            12505  0
dvb_usb_af9035         29906  0
imon                   33344  1
nvidia               8642894  44
ir_lirc_codec          13062  0
ir_mce_kbd_decoder     13214  0
ir_sanyo_decoder       12839  0
lirc_dev               19980  1 ir_lirc_codec
ir_sharp_decoder       12716  0
ir_sony_decoder        12713  0
snd_hda_codec_hdmi     47548  1
ir_jvc_decoder         12751  0
ir_rc5_decoder         12710  0
ir_rc6_decoder         12874  0
ir_nec_decoder         12915  0
rtl2832_sdr            29175  1
videobuf2_vmalloc      13216  1 rtl2832_sdr
videobuf2_memops       13362  1 videobuf2_vmalloc
videobuf2_core         59104  1 rtl2832_sdr
v4l2_common            15681  2 rtl2832_sdr,videobuf2_core
videodev              153793  3 rtl2832_sdr,v4l2_common,videobuf2_core
media                  21903  1 videodev
fc0013                 17584  1
intel_rapl             18783  0
x86_pkg_temp_thermal    14205  0
intel_powerclamp       18823  0
coretemp               13441  0
kvm                   456273  0
crct10dif_pclmul       14307  0
crc32_pclmul           13133  0
snd_hda_codec_realtek    77696  1
snd_hda_codec_generic    69011  1 snd_hda_codec_realtek
cryptd                 20359  0
snd_hda_intel          30549  4
snd_hda_controller     30228  1 snd_hda_intel
snd_hda_codec         139719  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel,snd_hda_controller
snd_hwdep              17698  1 snd_hda_codec
dvb_usb_rtl28xxu       30394  0
rtl2830                18804  1 dvb_usb_rtl28xxu
rtl2832                19784  2 dvb_usb_rtl28xxu
snd_pcm               104112  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_controller
serio_raw              13483  0
dvb_usb_v2             36018  3 dvb_usb_rtl28xxu,dvb_usb_af9015,dvb_usb_af9035
dvb_core              121659  3 rtl2830,rtl2832,dvb_usb_v2
rc_core                28718  22 ir_sharp_decoder,imon,lirc_dev,ir_lirc_codec,dvb_usb_rtl28xxu,ir_rc5_decoder,ir_nec_decoder,ir_sony_decoder,rc_imon_pad,rc_it913x_v1,ir_mce_kbd_decoder,ir_jvc_decoder,dvb_usb_v2,ir_rc6_decoder,dvb_usb_af9015,dvb_usb_af9035,ir_sanyo_decoder,rc_leadtek_y04g0051
i2c_mux                12896  1 rtl2832
snd_seq_midi           13564  0
snd_seq_midi_event     14899  1 snd_seq_midi
snd_rawmidi            31463  1 snd_seq_midi
snd_seq                62570  2 snd_seq_midi_event,snd_seq_midi
snd_seq_device         14497  3 snd_seq,snd_rawmidi,snd_seq_midi
snd_timer              29616  2 snd_pcm,snd_seq
lpc_ich                21093  0
snd                    79562  19 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device
soundcore              15047  2 snd,snd_hda_codec
drm                   311061  3 nvidia
mei_me                 19696  0
mei                    87875  1 mei_me
shpchp                 37047  0
video                  20128  0
mac_hid                13227  0
parport_pc             32741  1
ppdev                  17671  0
lp                     17759  0
parport                42348  3 lp,ppdev,parport_pc
hid_generic            12559  0
psmouse               106767  0
uas                    27255  0
usbhid                 52616  0
hid                   110426  2 hid_generic,usbhid
usb_storage            66545  1 uas
r8169                  71694  0
pata_acpi              13053  0
mii                    13934  1 r8169

25
Obecná podpora / Re:Nepřístupný disk 2TB v Xubuntu
« kdy: 14 Července 2016, 18:20:13 »
Má to zda se nainstalovany v LVM. Ta volba je při instalaci systému myslim defaultně zvolená. Jestli jde potom připojovat standardní jednotky, nebo se musí použít LVM i pro další oddily nevim. Tuhle možnost jsem nezkoušel. Mám systém instalovaný klasicky a LVM na data.

Stran: [1] 2 3 ... 7

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.