Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jakub Lucký

Stran: [1] 2 3 ... 134
1
ok,děkuji za pomoc ale s posledním nesouhlasím.
read end
je tam od toho aby to uživatel "odmáčkl" enterem ukončení skriptu,kdyby tam bylo jen echo,tak to sice napíše ale hned se ukončí,takže potom možná ještě sleep.Každopádně nevím co to tam dělá když se to stejně ukončuje tak že řeknete exit.A jinak děkuji.

To je pro uživatele ale matoucí. Slušný skript se chová tak, že se prostě vypne a nečeká na potvrzení...

2
http://lug.fh-swf.de/vim/vim-bash/StyleGuideShell.en.pdf
Tohle přečíst, bez toho se dál nehnout (Věnujte velkou důslednost oboru: Odsazení)

Dál: rozdělit věci do skriptů

Dál: Stahování věcí z netu je blbost, dodávejte to raději jako jeden archiv

Dál: Mícháte hrušky s jablkama, rozdělte to na skript, kde jsou potřeba rootovské práva a kde naopak ne

Dál: informujte důkladněji uživatele o tom, co se děje

Dál:
Kód: [Vybrat]
for bin in bin; do
  if [ -d "$bin" ]; then
cd bin
else
mkdir bin
cd bin
fi
Tenhle kód by mohl vyhrát obscurity code contest
1) Nepojmenovávejte proměnné jako adresáře
2) man mkdir, hledejte parametr -p

Dál:
Kód: [Vybrat]
for skripty in Skripty.sh
1) man test, to vám docela usnadní život a asi 120 řádků kódu

Kód: [Vybrat]
firefox "http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20po%20instalaci"nepoužívejte příkaz firefox, někdo ho mít nemusí, od použití browseru je to Debianí věc jménem: sensible-browser

Kód: [Vybrat]
read endProč takto?, nestačí
Kód: [Vybrat]
echo "Konec skriptu"

3
delam to napul pro sebe a napul pro nekoho jineho,kdyz instaluju ubuntu na ostatni pocitace,je jednodussi to udelat takhle,hlavne na pocitacich bez internetu
spis to delam abych se procvicil,jestli mi to bude fungovat :)
Tak, to je dobrý začátek, že to nechceš moc šířit...

pár základních rad:
1) Vykašli se na ty konfigurační nesmysly alá menu (to je to, co máš označeno jako volba) a rozděl to tématicky do několika skriptů: např: média, server, nastavení

2) projdi si konstrukce jazyka bash (anglicky tady: http://tldp.org/LDP/abs/html/ a česky třeba tady: http://docs.linux.cz/programming/interpreted/bashdoc-1.4/ nebo na abclinuxu kdysi byl pěkný seriál), věnuj hluboké čtení funkcím, návratovým hodnotám, případně pak dostuduj Perl/Awk/Sed

3) Nauč se odsazovat

4) Měj na paměti, že skriptama se nedá spasit svět/Linux/BFU, ale zase lehce neustupuj, když dojde na složitější skriptění...

5) Informuj průběžně uživatele, co skript dělá...

4
Mám-li být plně upřímný, vykašlete se na něco takového. Pokud nejste opravdový unixový guru, tak svým skriptem naděláte víc škody než užitku, protože každý skript pro méně schopné uživatele musí být totálně blbuvzdorný a polopatický, aby byl obecně využitelný.

Pokud chcete mít skript, který budete spouštět na nově nainstalovaných Ubuntu vy, nepište si tam žádné podobné konfigurační nesmysly, ale prostě to rozdělte do několika skriptů.

Ještě to shrnu:
* Pokud tento skript píšete pro sebe, budiž, jen to nedělejte zbytečně složité...
* Pokud tento skript píšete pro někoho jiného, tak to nedělejte vůbec, protože to nebude mít ten efekt, který chcete...

Toto říkám jako poměrně zkušený uživatel, admin i migrátor několika lidí na Linux...

5
Přestože nemám rád demagogické argumenty (a autora takovýchto příspěvků se snažím přesvědčit těmi svými), uznávám, že tady to asi opravdu nemá smysl a je to, jak někdo řekl: plýtvání klávesnice a elektronů.

Sandrick: Nevím kolik vám je, ani z jakého společenského postavení vycházíte, ale nemám vám váš názor za zlé. Jen mě mrzí, že existují lidé, kteří pravděpodobně žijí v úplně odlišném světě.

Ostatní: I ostatním děkuju za jejich názory doufám že těm, kteří si knihou koupí něco přinese a těším se na jejich zpětnou vazbu (přestože neplánuji být autorem další "verze").


P.S. Prý se o mně občas na tomto fóru šíří fámy, že snad používám Gentoo či co, tak pro ty koho to zajímá uvedu pár informací.
Přešel jsem z Ubuntu na Debian (unstable), protože se mi u Ubuntu přestávaly líbit určité věci (ačkoliv na Debianu se mi zase nelíbí jiné). Ubuntí fórum už z časových důvodů ani nestíhám, navíc moje poslední verze Ubuntu byla 6.06 (která se mi držela na kompu až do 7.10) takže už nemám moc co radit. Narazit byste na mě mohli asi tak akorát na abclinuxu...

6
Promiňte, já nad vaším demagogickým výkladem nestíhám žasnout...

Ad můj obrat: Tam opravdu žádný obrat nebyl, napsal jsem, že lze knihu suplovat, suplovat podle slovníku ABZ znamená: nahrazovat, zastupovat, dočasně vypomáhat což podle mého názoru neznamená "plnohodnotně nahradit". Za druhé světové války cikorka suplovala kávu, a rozdíl mezi nimi je opravdu markantní.

Tvrdíte, že větší část knih si koupí už uživatelé Ubuntu. Opravdu si myslíte, že takových nadšenců bude tisíc? Tady na fóru je jich tak 30-50, což je opravdu minimum oproti nákladu.

Říkáte, že v knize má Ubuntu cenu 375Kč. Člověče, co to povídáte? Cena je za knihu, za vědomosti, které jsou v ní obsaženy a zformulovány. To je stejné jako tvrdit, že cena 150Kč za učebnici matematiky je cena za to, že můžete počítat. To já považuji za naprosto zcestnou myšlenku, která nemá hlavu ani patu.
To že je přiloženo DVD je opět pro ty, kteří nemají možnost připojení k internetu a těm ShipIt nepomůže, základní CD nemá moc aplikací.

Říkáte, že člověk si musí koupit knihu, aby zjistil, že Ubuntu je zadarmo. Kde jste na toto přišel? Pokud něco o Ubuntu zjišťuje předem (přečte si recenzi na netu) tak už ví. Pokud neví nic, pak je mu to jedno protože si jde koupit knihu, nehledá způsoby jak ušetřit. Stejně tak to funguje s knihami o PHP. Stejně tak to funguje s knihami o Photoshopu, to má u něj stát chlap a říkat: Tento produkt stojí 30 tisíc, pokud si chcete koupit knihu, budete potřebovat i program, který stojí 30 tisíc. Stejně tak to funguje s knihami o produktech Microsoftu, u nich má stát chlap a říkat: Tento produkt běží jen na Windows Vista, samotný produkt stojí X tisíc, Windows Vista stojí 5 tisíc.
Ještě bychom mohli upozorňovat, že ke knize o Ubuntu potřebujete počítač.

Ptáte se, kolik platí firma CPress vývojářům. Já říkám nic. Stejně tak, jako nic neplatí výrobce hrnků Ubuntu. Stejně tak jako neplatí výrobce triček Ubuntu.

7
Sandrick: Když čtu vaše občas dost demagogické argumenty, mám pocit, že už jsem někoho podobného několikrát potkal. Možná jsou tu i další, spíše už dlouholetí členové, kteří ví co myslím, ale to teď není podstatné.

Ještě než se pustím do reakcí, rád bych dementoval některé vaše dosti upravené výklady mých vět. Speciálně jde o větu "Knihu jde suplovat z veřejně dostupných zdrojů." Suplovat znamená být náhražkou, dočasnou výpomocí, nikoliv plnohodnotnou náhradou. (Slovník cizích slov dosvědčí). Myslím si, že člověk, který má velkou vůli, může velkou část informací vyčíst po internetu, zjistit metodou pokus omyl, z manuálových stránek. Ale rozhodně do toho investuje dost času, který dle mého názoru svou cenu dost převáží cenu, kterou má ta kniha. (U mě v práci mám ty peníze za 2 hodiny vydělané)

Tvrdíte, že člověk, který vůbec nic o Ubuntu neví, si knihu nekoupí. Promiňte, to je bláhové. Znám desítky lidí, kteří si na netu přečtou jeden článek o Linuxu a vyrazí si o něm koupit knihu. Nebo ta bezvadná reklama o legalizaci Windows. Proč? Hledat na internetu neumí, neví co mají čekat od nějaké bandy lidí, která tráví čas tím, že si povídá na fóru. Kniha je pro tyto lidi varianta a ne že ne. Kniha má svůj smysl, protože takových lidí je opravdu dost. Jen se podívejte, jak se prodávají knihy o PHP, které píše s prominutím kdejaký bastlič. (Tím netvrdím, že kniha o Ubuntu je kvalitní, mám z ní ten pocit, přeci jen na ní pracovali dost slušní lidé (tím opět nemyslím sebe, to je na soudu jiných))

Říkáte, že kdo si knihu o Ubuntu koupí a ví o něm, tak Ubuntu nepodpoří. Hrubě se mýlíte. Žádné vydavatelství vám nevydá knihu o něčem, o čem má ještě 500ks na skladě. Čím dříve bude kniha rozebrána, tím dřív se může připravit nová, lepší, k aktuální verzi. Navíc to podle mého není jen o tomto, každý kdo do ní nahlédne určitě najde nějaký tip, radu nebo sekci, která je pro něj zajímavá už jen proto, že o ní tolik neví, třeba najde zajímavou utilitku, která mu usnadní život. A to mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem četl knihu o Mandrivě od Ivana Bíbra, přestože jsem Mandrivu nikdy nepoužil a v době, kdy jsem jí četl už jsem měl za sebou 3000 příspěvků na tomto fóru.

Ad vaše prezentace modelu:
Bod 1) Ubuntu je zadarmo a vždy bude.
Copak to někomu odpíráme? V knize je mnohokrát striktně uvedeno, že si každý může Ubuntu stáhnout, že je vše zadarmo, že může DVD nainstalovat na libovolný počet počítačů apod. To co ComputerPress prodává, a za co nás platí, je komprimace informací do knihy, aby to bylo srozumitelné a čitelné, v případě DVD jde o úpravy vyhovující českému prostředí a člověku bez připojení k internetu.

Bod 2) Lidé mají možnost získat podporu skrz komunitu.
Člověče, vy mě osobně urážíte. České fórum a wiki je tam mnohokrát uvedeno jako první a bezplatný zdroj informací, kam se každý může obrátit kdykoliv chce. Kniha není nikomu nucena, je to nabídka pro ty, kdo chtějí.


Opravdu nechápu, co vás k tomuto všemu vede. Sice slušně, ale dost nesmyslně napadáte lidi, kteří se nějakým způsobem (já třeba jen aktivitou na tomto fóru, Ivan Bíbr neuvěřitelným množstvím věcí, včetně spousty peněz vložených do vývojářů) zasloužili o Free software komunitu. To, že přitom vytvořili knihu, za kterou mají peníze, je poměrně logické, spousta vývojářů kteří tvoří Free software jsou taky placení, a pokud si to nemyslíte, tak jste opravdu bláhový. Velkou část vývojářů platí IBM, Novell, RedHat a další firmy.


Byl bych raději, kdybych znal vaše pohnutky, protože je neznám a o to více se mi dělá špatně, když čtu vaše příspěvky.

8
Já si opravdu připadám jak v Jiříkově vidění...

Dobře, říkáte že kniha je mizerná, to já nemohu posuzovat, nechám to na jiných, ačkoliv vzhledem k vašim názorům vás opravdu nejde brát jako použitelný vzorek.

Říkáte, že knihu lze suplovat veřejně dostupnými zdroji. Já to nepopírám a nikoho nenutím, aby si ji kupoval, proč taky, když si to umí najít na netu. Ale existují stovky a tisíce lidí, kteří si to na internetu nenajdou, nebo o Ubuntu netuší a první seznámení s ním proběhne až když si ji koupí, protože ji zahlédnou v knihkupectví.

Tvrdíte, že ubíráme peníze Ubuntu. Kde jste na takovou, bez prominutí, blbost přišel? Ubuntu do toho nevložilo ani korunu a ani korunu mu to neubírá, protože pochybuju, že lidi, kteří Ubuntu neznají a koupí si takovou knihu v obchodě by poslali peníze do nějaké firmy Canonical někde za mořem. A myslím si, že ti lidé, kteří dostali za tuto práci plat, jsou lidé, kteří pro komunitu dělali a stále dělají, takže to opravdu není ztracená investice.
Není pak ShipIt taky chybou? Vyvádí finance pryč, na nějaké CD, které se dostanou bůhvíkam...

Kde se vydání knihy odklání od modelu Ubuntu? Můžete nějak rozumně vysvětlit, co si pod něčím takovým představujete?

9
Tohle téma mi bylo předáno a já se opravdu nestačím divit, co si někteří lidé představují pod tím, jak funguje nejen svět Free software a linuxové komunity.

Vážený sandricku, napadáte knihu o Ubuntu s tím, že je nemorální, že na ní vyděláváme, že prodáváme software přiloženým DVD, že "krademe" informace z Wiki a podobně. Tím urážíte nejen mě, relativně neznámého člověka, který pro linuxovou komunitu mnoho neudělal, ale také takového člověka, jako je Ivan Bíbr, který pro českou Free Software komunitu udělal a dělá víc, než si dokážete představit. Argument, že na tom bude vydělávat je dost zcestný, neboť jsem měl tu čest s ním mluvit osobně a vím, že sám nějakou dobu platil dva české vývojáře Mandrivy.

Napadáte nás, že na knize vyděláváme peníze. Upřímně, vy byste strávil měsíc a půl prací, denně 12 hodin, která by vám vyšla ani ne na 45,-/hodinu, když můžete mít v práci 200,-/hodinu? Práci, kterou abyste stihli v termínu, tak spíte 3 hodiny denně, svůj sociální kontakt s ostatními omezujete na unavený pohled po ránu? Pardon, já se na té knize moc nenapakoval, naopak, nadrobilo mi to dost osobních problémů, které jsem musel řešit.
Že na knize vydělává vydavatel a distributor? To už tak u knih bývá, ale jen abyste věděl, pokud mě paměť nešálí, celá kniha je vydána na náklady Ivana Bíbra, který na sazbě strávil ještě větší kus práce nežli já a pokud se nebude prodávat, on přijde o své peníze.

Stěžoval jste si, jak je nemorální, že ke knize je přiloženo DVD s Ubuntu. Co se vám na tom zdá nemorálního, někdo bez internetu si koupí knihu o Ubuntu a bude si o něm moci maximálně tak číst, protože i když si nechá poslat CD přes ShipIt, stejně bude mít problém s lokalizací a instalací software, který na tom CD není. Chcete, abychom měli souhlas všech autorů programů, které distribuujeme. Copak každá distribuce musí mít souhlas autor programu, zveřejněného pod GPL, aby ho mohlo zařadit do repozitářů? Tvrdíte, že to je lákadlo, že DVD je tam jen kvůli lepšímu prodeji. Domnívám se že by vám Filip Dominec, autor úprav toho DVD, měl chuť říct skoro něco od plic, neboť celou dost složitou a náročnou práci dělal nikoliv pro lepší zisk, ale proto, aby bylo Ubuntu dostupnější pro ty, kteří si ho budou chtít nainstalovat.

Mluvíte o krádežích informací z Ubuntí Wiki. Ono je ilegální používat materiály, které v závěru uvedu jako použité prameny? Notabené, když jsem autorem některých řešení? Žádný z článků v knize není opsaný, všechny jsou autorské, byť jsme použili wiki jako zdroj. Dokonce i Kamil, jeden z hlavních přispěvatelů Ubuntí wiki je rád, že jsme tyto prameny použili.


Je mi stydno, když vidím, jaké hlouposti dokážete tvrdit...

10
Archiv / Re: Co ještě vylepšit?
« kdy: 11 Listopad 2007, 20:39:46 »
gtk2-engines-gtk-qt - theme engine using Qt for GTK+ 2.x
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=72388
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=103735

Ale pochopitelně to nikdy pořádně nepůjde... Qt a GTK jsou naprosto odlišné a je to tak dobře

12
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: problem s forum.ubuntu.cz
« kdy: 21 Říjen 2007, 22:50:10 »
Potíž je podle mého názoru v DNS serverech v kombinaci s anonymizérem...

13
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: problem s forum.ubuntu.cz
« kdy: 21 Říjen 2007, 22:19:05 »
A bez něj to funguje v pořádku?

14
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: problem s forum.ubuntu.cz
« kdy: 21 Říjen 2007, 21:56:49 »
Kód: [Vybrat]
;; Got recursion not available from 10.0.0.138, trying next server
;; Got recursion not available from 62.141.0.2, trying next server
Tady někde bude problém... DNSka se nějak nechtějí dohodnout...
O jaký anonymizér jde? TOR?

15
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: Webová alba na Google
« kdy: 21 Říjen 2007, 21:53:36 »
Ta hláška se mi občas hází při nějakém "divném" balíku...
Občas jde o divně/špatně sestavený balík, ale občas je to opravdu jen otázka postavení hvězd...

16
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: problem s forum.ubuntu.cz
« kdy: 21 Říjen 2007, 21:00:31 »
Podle mého názoru půjde o nějaký problém v DNS...
dejte mi sem výpis příkazu na počítači, na kterém to nefunguje:
Kód: [Vybrat]
nslookup forum.ubuntu.cz

Taky by bylo fajn smáznout DNS cache, jestli něco takového vedete...

17
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: Webová alba na Google
« kdy: 21 Říjen 2007, 20:58:36 »
Ta hláška je z dpkg

18
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: problem s forum.ubuntu.cz
« kdy: 21 Říjen 2007, 18:35:43 »
Kód: [Vybrat]
8  prag-b1-link.telia.net (213.248.102.221)  42.902 ms  43.117 ms  44.726 ms
 9  prag-b2-link.telia.net (80.91.250.123)  43.562 ms  45.814 ms  45.051 ms
10  casablanca-101464-prag-b2.c.telia.net (213.248.79.94)  43.239 ms  46.312 ms  44.242 ms
11  forum.ubuntu.cz (217.31.205.114)  44.562 ms  46.090 ms  45.414 ms

To vypadá, že vaše požadavky nešly přes Nix, ale přes evropské rozhraní Telia

19
Archiv / Re: Dialog vypnutí v GG
« kdy: 21 Říjen 2007, 18:33:08 »
Chybí mi volba: v životě jsem nepoužil ;)

20
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: par otazek k 6.06
« kdy: 21 Říjen 2007, 16:22:47 »
tak to máte asi smůlu, protože nejnovější jádro co je v Dapperu je 2.6.15-29-386

21
Se připiš ;)

22
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: Webová alba na Google
« kdy: 21 Říjen 2007, 12:02:25 »
Tak v tom případě vám rád doporučím svou oblíbenou přednášku od Pavla Trollera a Petra Kolorose...
Mají to tam moc hezky popsané...
http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=2679

23
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: Ubuntu vs. ArchLinux
« kdy: 21 Říjen 2007, 11:59:49 »
Mě by hlavně zajímala ta vaše narážka na bezpečnost... Nechci aby to vypadalo že vás napadám, ale to mě hodně zarazilo...

24
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: Ubuntu vs. ArchLinux
« kdy: 21 Říjen 2007, 01:00:41 »
Arch je hlavně Do it yourself (Udělej si sám)... To v praxi znamená že si musíte velkou část věcí udělat sám, klikací nástroje vesměs vůbec nejsou a při spoustě věcí se počítá s tím, že víte co děláte...
Arch je optimalizovaný na nové stroje, takže na hodně starších mašinách (Pentium I apod.) máte prostě smůlu...

Z toho vychází dle mého názoru dvě základní výhody, rychlost a naprostá průhlednost. V Ubuntu občas ztrácím přehled co to dělá, což mi docela vadí...

Arch má také rolling updates, v doslovném překladu "valící se aktualizace", v praxi to znamená, že máte neustále novou verzi. Z toho vyplývá ale větší šance, že v balíku bude chyba a systém bude nestabilní...

Co se týče výše zmíněné bezpečnosti, nevím kde jste na to přišel, ale o nižší bezpečnosti tohoto distra dost pochybuji. Ubuntu je na tom se zabezpečením hodně šprýmovně a nižší úroveň už moc nejde. Pokud toto tvrdíte, rád bych viděl důkazy, jinak jde o nepodložené plácání nesmyslů.

Po Archu by měli spíše šáhnout lidé, kteří si už Linux ošahali a řešení složitějších problémů, editace konfiguračních souborů jim nedělá problém a chtějí proniknout o něco hloubš.

25
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re: Webová alba na Google
« kdy: 21 Říjen 2007, 00:47:47 »
kipi-pluginy v repozitáři jsou. Jen ve starší verzi a nevím, jak je aktualizovat.
Respektivě
./configure
make
make install

Bych snad zvládl, ale nevím, do jakého adresáře. Zkoušel jsem to hledat na pc, ale vyjelo moc odkazu :).
Asi se budu muset naučit anglicky.
Teď si nejsem jist, jestli chápu dotaz...
Nevíš jak spustit kompilaci nebo nevíš, jaký --prefix=  ??

Stran: [1] 2 3 ... 134