Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ventero

Stran: [1] 2 3 ... 100
1
V Xubuntu 20.04.2 je bug pravděpodobně stran lightdm, který se projevuje tak, že pokud je aktivováno Dočasné sezení hosta a k tomuto sezení se uživatel přihlásí, tak se z něj nelze odhlásit. Je tedy třeba via konzole po přihlášení admina pomocí  "systemctl reboot -i" restartovat.  A nebo REISUB. Někdy však vznikne fiktivní uživatel Guest, který je ovšem chráněn nějakým fiktivním heslem a co hůře není nikde uveden v GUI seznamu uživatelů a nevím tedy jak mám již několik takovýchto fiktivních účtů se stejným názvem "Guest" odstranit. Je na to nějaký konfigurák, kde bych to smázl?

Edit:
Tak jsem umazal související položky v souborech /etc/passwd a /etc/passwd- , promazal /tmp/ a restartoval. Fiktivní účty už mi v lightdm nestraší. Pro mě však velmi nepříjemný bug tím vyřešen není ...

2
Supr - děkujeme.

3
Internet a sítě / Re:Anketa na wifi
« kdy: 12 Duben 2021, 20:31:15 »
Asi máš trochu zmatek v historicky-kulturních kontextech - v tom, co kdo zavedl a kdo za čím stojí a co kdo produkuje. Takováhle opatření zavedly korporace jako Apple, John Deer, HP, Canon apod. No a soudruzi z Honkongu a Tchajwanu nejsou tak úplně soudruzi z PRC - to už jsou takový poloviční vazalové amíků.

Ale to nevadí - hlavně, že máme stejný cíl, aby to bylo všechno poctivější a lepší ...

Ale tohle nedává smysl už ani neférově ekonomicky - to jestli je úmysl, tak je to už úplně choré ...


4
Internet a sítě / Re:Anketa na wifi
« kdy: 12 Duben 2021, 17:38:24 »
Narazil jsem na velký problém a pořád se nemohu dobrat, jestli je to tak velký šlendrián a nebo už naprosto nepochopitelný a nesmyslný kapitalistický sh~t:
Vypůjčil jsem si z jiného stroje vyzkoušenou Intel AC 9462 a nahradil jsem v Zbox CA621 touto kartou tu původní AC 3165. Co se nestalo - nejen, že tuto kartu BIOS vůbec nedetekoval, ale v tu chvíli přestal na střídačku detekovat buď jednu nebo obě integrované ethernetové karty Realtek. A pokud detekoval aspoň tu jednu, tak ji stejně OS nedokázal identifikovat a připojit jako zařízení. Zkoušel jsem mazat a nastavovat vše možné v secureboot, ale marně. Pokud mi něco neuniklo, tak to vypadá, že je ten bios takhle koncipován úmyslně nebo je to hodně velkej šlendrián ...
Názory - nápady?

5
Hardware / Wifi Atheros Acer - nepřipojí se - vyřešeno
« kdy: 11 Duben 2021, 20:24:36 »
Takhle nějak by se mohlo vlákno jmenovat :)

6
Označ prosím jako vyřešeno.

7
Obecná podpora / Re:micro SD karta a ext 4 problém s právy
« kdy: 09 Duben 2021, 11:11:33 »
Ještě mě napadlo - pokud jde o to financování - to by přece nebyl takový problém založit - třeba pro Canonical - nějakou sbírku podobně jako jsou na těch kickstart platformách, za což by se pak daly motivovat např. výrobci GPU a tiskáren (2 zásadní slabosti Linuxu), aby podpořily doladění ovladačů pro Debianovou platformu.
O síťařině se v tomto směru nezmiňuji - tam to vše do systemd fungovalo dobře a nynější malfunkce jdou čistě na vrub polodementní mentalitě vývojářů z jejich zaměřením na paranoidní a často jen pseudobezpečnostní koncepce ...

8
Obecná podpora / Re:micro SD karta a ext 4 problém s právy
« kdy: 08 Duben 2021, 21:16:54 »
Mám na mysli, že ten celý OS je korporátní - tedy přebírají-li komunitní opensource, měli by ho doladit nebo vyvinout své řešení, tak aby to bylo plně funkční. Zvláště v tak základních a zásadních věcech, které zde diskutujeme.
Jako korporace mají jistě lepší pozici spolupráce a motivace výrobců chipů, než parta nadšenců, kterou tupý managment nemusí brát vážně.
V podstatě je to podobná pozice, jako kdysi, když začínal MS.
V tomto směru vlastně Canonical 100% selhal - defacto je je jako korporátní distro na o nic vyšší úrovni, než mnoho komunitních ...
.. a opět - proč tříštili kapacity na projekty jako Ubuntu-touch, zavádění systemd apod., když ještě nemají dořešené ty stále opakované základní věci ?
Je to prostě hitparáda pýchy, zaslepenosti, tuposti a krátkozrakosti.
A Linus to ví, apeluje na to, ale pyšní vývojáři nereflektují ani slova někoho, bez koho by nebyli ...

9
Tak se omlouvám, ale napsal jsi to dost nešikovně.
DM je pravděpodobně device mapper - součást či spíše funkce jádra.
Tedy vyzkoušet starší/novější jádro?

První, co však zkus je, odpojit fyzicky disk, najet live session a tam zkusit příkazy pro restart a vypnutí.
 
Používáš LVM?
Používáš RAID?
Kód: [Vybrat]
poweroffvyplo?

Je to dost starý a slabý ntb na tuto verzi Ubuntu myslím ...


10
Obecná podpora / Re:micro SD karta a ext 4 problém s právy
« kdy: 08 Duben 2021, 20:36:14 »
Citace
1. podfinancovanie ľudí z komunity, ktorí riešia konkrétnu funkcionalitu,
Ale Ubuntu je korporátní systém a není jediný z rodiny Linux ...
.. jinak souhlas.

Ve světě tupých nám nejspíše nepomůže ani názor Linuse - jeho ostrá vyjádření se přehlédnout úplně nedají, ale nechtěl jsem to vytahovat jako argument - snažil jsem se apelovat hlavně na zdravou reflexi a zdravý rozum ...

Škodlivost obhájců neobhajitelného má opravdu mnohdy dalekosáhlé důsledky - přesně tací dali prostor lidem jako Hitler, Stalin, Caligula atd. a dnes dávají prostor tomuto korpofašismu ...

... který se ale bohužel podporuje i pouhým užíváním výrobků např. Apple, byť ne s až takovou odpovědností ...

11
Cože ? - Neumíš označit a kopírovat text ?! Tak to chce nejprve na nějaký kurz a nebo aspoň nebýt líný a zadat to do vyhledavače ...
https://duckduckgo.com/?t=canonical&q=jak+kop%C3%ADrovat+text&ia=web

Klikne se a podrží v textu levé tl. myši a táhne se, dokud se neoznačí požadovaná část textu a pak se klikne pravým a zvolí se možnost kopírovat z kontextové nabídky. Také jsou na to klávesové kombinace.

ctrl+c v terminále nemaká - je třeba přidat shift

fotky raději ne - v tomto případě zbytečnost ..

12
Hardware / Re:Tiskárna HP 2700 all in one
« kdy: 07 Duben 2021, 09:27:21 »
Neštěstí určitě nejsou multifunkční tiskárny, ale linuxové ovladače a možná i systém, kterým je toto v linuxu řešeno.
Jinak až do verze 20.04 jsem via USB neměl v Simply Scan problém naskenovat z jakékoliv multifunkce, kterou jsem měl v ruce (byly spíš starší) - až tam to přestalo fungovat, protože soudruzi určitě zase něco vylepšovali ...

13
Obecná podpora / Re:micro SD karta a ext 4 problém s právy
« kdy: 06 Duben 2021, 19:23:21 »
Nesouhlasit je tvé právo. Nevím přesně s čím, ale fakta, která jsem uvedl jsou prokazatelná a nevyvratitelná. A počítám, že tu bude více kolegů, kteří tuto problematiku vnímají.

Neuvádím problém se systemd, byť spoustě správcům nadělal hodně vrásek - uvádím ho jako příklad kritizovaného fenoménu.

V mám příspěvku zazněla spolu s obhajobou i kritika Abby - pro mě to je otázka věcnosti, skutečností a souvislostí - nikoliv osobní nebo ideologická.

Myslím, že bychom si mohli dovolit Apple všichni zde, ale každý má své důvody, proč ho nemá ...


14
Hardware / Re:Tiskárna HP 2700 all in one
« kdy: 06 Duben 2021, 18:40:47 »
Připojím se se svou zkušeností z Xubuntu stejné verze. Tiskárnu multifunkční HP jsem tam via USB rozchodil jak s defaultním hplip, tak s novým balíkem, ale tisk se přerušoval a skener se nemohl připojit vůbec. Je tam evvidentně bug v okruhu localhost, cups či USB (možná udev). Toto jsem již ofiko reportoval via Launchpad.
Ve verzi 18.04.5 vše úplně v pohodě.
Balík hplip potřebuješ dle stáří tiskárny - pokud máš starší, tak stačí defaultní nebo aktualizovaný z repo, pokud novější, tak třeba instalovat stažená ze stránek podpory.
Pokud nemáš nějaký opravdu nový HW, tak doporučuji rezignovat na zase jen horší a zabugovanější verzi 20.04 a používat 18.04.5

15
Internet a sítě / Re:Anketa na wifi
« kdy: 02 Duben 2021, 21:24:43 »
Stejný. Nechtěl, ale koukal jsem, že je tam jedna přelepka přes šroub, takže by to mohl řešit nějaký slušnější fén nebo slabší horkovzduška s žiletkou:)
Nebo znáte jiný fígl někdo?

16
Internet a sítě / Re:Anketa na wifi
« kdy: 02 Duben 2021, 19:32:41 »
Ano - AC 3165 má 2 konektory UFL, ale PC má jen jednu anténu - leda by ten druhý konektor byl osazen jen kabýlkem uvnitř. Avšak jestli jsem to dobře pochopil, tak ani tak by se nic zásadního nestalo ..

17
Internet a sítě / Re:Anketa na wifi
« kdy: 02 Duben 2021, 14:01:41 »
Testuji teď na jiném modelu Intel AC 9462, kterou ani 20.04.2. nedokáže identifikovat, ale výsledek je velmi mírně nestabilní, ale celkem slušný. Horší je ten správce sítě, který dost selhává v přepínání a vynucování pásma. Ale to prý řeší WICD- jen se nepodařilo prý ještě dořešit definitivní odstavení výchozího netmanageru.
Takže teoreticky bych mohl kupit celkem lacině AC 9461 - tedy pokud v těchto kartách není nějaký propastný rozdíl - nevíte někdo ?

Edit: Tak rozdíl je prý v tom, že 9461 má jednu přípojku na anténu a 9462 dvě, což je asi šumák, pokud má PC pouze jeden anténní výstup RSMA ..
Nebo se pletu?

18
Třeba by chtělo začít tím, že podáš nějaké kloudné informace, jako třeba co máš za OS a zkopíroval sem do KÓDU, co vypíše terminál po zadání těch příkazů.

19
Obecná podpora / Re:micro SD karta a ext 4 problém s právy
« kdy: 02 Duben 2021, 13:25:39 »
To appleovaní se mi nelíbí o nic více, ale je třeba podotknout, že Abby tu problém s Linuxem řeší. A to ten generální tedy nejpodstatnější: Přístup a mentalita vývojářů a potažmo i komunity. Že je tolik lidí tak retardovaných, že si nedokáží uvědomit, že efektivnější cesta je pracovat na zdokonalení systému a nikoliv ho neustále upravovat až přetvářet (systemd) v uživatelsky bezvýznamé rovině, bez dořešení toho podstatného a základního. I největšímu blbovi ze staré gardy fabrikantů bylo jasné, že tohle je cesta do záchoda. Ano i otevřená mysl je potřeba pro progres, ale to se má dělat paralelně a až opravdu funkční změny postupně zavádět. A ne to šít horkou jehlou a brát si uživatele jako rukojmí. A to je přesně to, co mě u např. MS až tolik nepřekvapilo - jim jde jen o prachy, ale u Linuxové komunity je tohle selhání už i v rovině základní myšlenky ...

Pravda je taková, že Linux (a tím hůře, že ani korporátní distra) dodnes uspokojivě nefungují ani v takových základních věcech, jako je např. vykreslování obrazu či připojení periférií. A o to tuplem hůře, že s novými verzemi, místo aby byl alespoň mírný progres přichází dekadence - tedy zhoršuje se funkčnost i věcí, které předtím alespoň pro ty méně náročné fungovaly alespoň použitelně, když už ne kdovíjak.

A na místo, aby se tyto kritické hlasy zvedaly a ti fundovanější bombardovali vývojáře zaměřením se na základní funkčnosti OS, tak se tu projevuje spíše tendence dělat, jako že ty potíže mají jenom nadšení příznivci jiné platformy ..
.. to je pak na místě otázka, jak to, že pak jenom třeba tady to naše malé české fórum dokáže takhle bohatě zaplňovat malá hrstka lidí ...
... a že se jedná jen o tak malou hrstku ...

Není to žádné velké logické padedé se pak dobrat k tomu, že takové hlasy, jako je tento poslední na který reaguji, v podstatě Linuxu škodí více, než omílaná propagace někoho, kdo si zřejmě neuvědomuje, komu a čemu vlastně se podvolil, k čemu to ve skutečnosti slouží a jaké to má fatální sociální dopady ...

20
Obecná podpora / Re:nejde mi snap-store
« kdy: 30 Březen 2021, 09:56:27 »
Na live 20.04.2 (Xubu) je normálně Gnome-SW, po instalci a následné prvotní aktualizaci už tam G-S nebyl a byl tam pouze Snap Store, který nefungoval. No tak jsem ho odinstaloval a po GS netoužím, tak jsem ho už neinstaloval. Používám apt a dosud mi to stačí ...

21
Problemy se spankem a hibernaci jsem mel snad na vsech strojich se vsemi verzemi Xubuntu od doby, co jsem presel na Linux. Tj. od 14.04 - jo a tam aspon fungovalo vse ostatni. Uz na 3  masinach testuji 20.04 a opet tam toho funguje jeste mene. Proste s kazdou novou verzi je to horsi system - napr. ma horsi vykreslovani obrazu, nez starsi verze na daleko slabsich gpu i cpu, vetsi problemy s tiskarnami i skenery a spoustu dalsiho o cem uz nebudu ani psat - jsou toho plna fora bez nejakeho kloudneho reseni.
Jeste chvili a Abby tu bude mit partaka ...

22
Internet a sítě / Anketa na wifi
« kdy: 28 Březen 2021, 23:05:19 »
Vzhledem k potížím s wifikartou kladu komunitě otázku, jakou kdo používá NTB apod. s minipcie kombo wifi + BT s normou AC a jde mu to rovnou po instalaci, bez nutnosti čehokoliv dalšího a bez problémů ...

23
Internet a sítě / Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« kdy: 27 Březen 2021, 11:33:48 »
Takových karet ale je použito hromada - sám jsem použil skoro na desítce strojů - a tohle jsem nezažil. A pokud se tyto potíže genericky objevují všude možně na netu z 99% ve spojitosti s Intel AC kartami, tak empiricky je to téměř jasné ...

24
Internet a sítě / Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« kdy: 27 Březen 2021, 11:20:39 »
Tohle je citace ohl. testu jiného modelu s pravděpodobně jiným (soudím dle BT5 namísto mých 4.2), ale příbuzným modelem wifikarty z PCMag:
Citace
Jedno upozornění: Pozor na modul Wi-Fi
Než se pustíme do benchmarků, je třeba u mé testovací jednotky upozornit na jednu věc: Integrovaná bezdrátová karta se ukázala jako nestabilní. Po instalaci ovladače Wi-Fi byl systém schopen detekovat bezdrátový signál a připojit se k bezdrátové síti, ale fungoval jen krátce, než se odpojil. Poté se ani tak neodpojil, jako spíše nenačetl žádné stránky.
Zkoušel jsem nainstalovat několik různých verzí ovladače pro bezdrátový čip, ale bez úspěchu. Nechtěl jsem před testováním rozebírat systém, protože jsem nechtěl, aby to změnilo výsledky, takže jsem pro účely testování použil jednoduchý USB Wi-Fi adaptér pro připojení k internetu.
Zdá se, že tohle jde za Intelem, který vybabral hromadu mizerných a pravděpodobně stran HW, karet - vzhledem k tomu, že stejné potíže jsou i na Win i na Ubu.

25
Internet a sítě / Re:Intel Wifi AC 3165 - potíže
« kdy: 27 Březen 2021, 10:03:21 »
Tak vzhledem k tomu, že se to děje i na Win, tak myslím, že ten FW, který dodává pro Linux , má s drivery přímou souvislost. A že by měli takový bug už několik let, se mi nezdá. Tedy si myslím, že je to fyzicky nějaká špatná várka ..

Stran: [1] 2 3 ... 100