Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - opticum

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 19 Říjen 2019, 19:15:02 »
Hotovo. Kodi nainstalované z jejich repozitáře - aktuální stabilní verze.
Kód: [Vybrat]
https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_Linux A vše šlape jak má. Log zatím zůstává na 4,1MB i když Kodi přehrává film. Před tím měl log během 10 minut několik GB. Takže update na novější verzi mint mate mi pomohl.
@juwa2  teď už mám tu nabídku na pravý klik myší tak  jako Ty na tom screenu.

Chci taky poděkovat všem kteří mi pomohli radou a postrkovali mě tím správným směrem. Jako pouhý uživatel linuxu (prohlížení webu, pošta, filmy a občas jednoduchá grafika) v tom dost plavu, když dojde na řešení problémů.
Sem rád, že jste tady na foru tak ochotní poradit a trpělivě radit.
Ještě jednou veliké díky.

2
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 19 Říjen 2019, 16:34:15 »
Zkus doinstalovat přes synaptic caja-admin , caja-gksu ?
Tohle je přesně ono. Veliké díky. Kontextová nabídka na pravé tlačítko myši je tam. Ještě jednou díky.

juwa2 stačilo jen doinstalovat caja admin přes správce software a po restartu je to funkční.
Ty balíčky které si mi dal stáhnout nešli instalovat - vždycky vyskočila hláška, že je instalovaná novější verze.

Teď zkusím to kodi když je systém po pořádný očistě. (ten update z mint mate 18.3 na mint mate 19.2 jel 3 hodiny a co sem sledoval v terminálu tak to bylo pořádný pucování)

3
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 19 Říjen 2019, 15:16:34 »
Při pokusu o instalaci mi vypíše - caja už je instalovaná, novější verze. Netuším ale co kde a jak nastavit abych dostal tu nabídku pod pravý tlačítko. 

4
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 19 Říjen 2019, 13:31:26 »
Tak sem situaci zatím vyřešil updatem na linux mint mate 19.2 přímo z verze 18.3. Komp to chroupal víc jak 3 hodiny, ale vypadá to, že vše jede normálně. Takže zkusím nainstalovat kodi a uvidím jak se to bude chovat.
Všiml sem si ale jedné věci a potřebuji poradit.
V linux mint mate 18.3 sem měl po kliknutí pravým tlačítkem myši na složku položku "otevřít jako správce". V linux mint mate 19.2 tato volba pod pravým tlačítkem není. Jde tuhle volbu nějak zapnout? A pokud ano, tak kde?

5
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 18 Říjen 2019, 19:42:12 »
Zkusil sem live os ubuntu mate 19.04, linux mint mate 18.3 a kubuntu 19.04.  Obě distra s mate mi kodi nainstalovali, ale v obou zamrzlo a kousnul se nakonec i celý live os. Jediné kubuntu to zvládlo na pohodu. A navíc bylo i znatelně nejrychlejší a co víc, líbí se mi jak je to udělaný. Jo a jako jediné rozpoznalo tiskárnu a i z live os sem mohl tisknout. Což u mate rozhraní nešlo. Tam bych asi musel zase doinstalovávat ovladače a laborovat aby tiskárna fungovala.
Takže přemýšlím, že bych to přeinstaloval a hodil si do pc kubuntu.
Nejsem si ale přesně jistej jak to udělat aby mi zůstali funkční windows. Ty aktuálně nutně potřebuji protože v nich mám několik rozdělaných projektů stříhání videa.
Viděl bych to takhle:
1 -  udělal bych zálohu aplikací včetně jejich dat které mám teď doinstalované a používám je tím APTIKem - zvládne i zálohu hesel z prohlížeče chrome nebo nastavení ftp klineta FileZilla apod?
2 - zálohu osobních dat která mám v home
3 - čistá instalace kubuntu 19.04
4 - obnovení aplikací a jejich dat přes APTIK

Je to tak správně? Co mám přesně udělat a jak postupovat abych nezbořil widle?
Budu vděčný za každou radu. Ostatně jako vždycky když jste mi poradili a měli se mnou trpělivost.  ;)

6
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 17 Říjen 2019, 21:27:23 »
Upgrade systému jsem dělal povyšováním verze. Tak jak mi byli aktualizace nabízeny systémem. Tady je screen z terminálu jak sem odinstaloval kodi:

7
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 17 Říjen 2019, 19:45:01 »
To "divný" je. Není důvod proč by neměly jít nainstalovat jakékoli pluginy. Asi to děláš blbě, nejsou ty pluginy určeny pro starší verzi??
A nemají i ty pluginy svoje konfiguráky které ja rovněž třeba nejprve odstranit?

Takže znova a lépe. A zkus Kodi nainstalovat raději z jejich ofiko stránek, bývají tam novější verze...
--------------------------------------------------------------------------------------
Osobně jsem k aplikacím tohoto typu skeptický, jejich reálný přínos mi stále uniká...  Sám si už dlouhá léta vystačím s klasickou sambou - zkrátka nasdílím složky kde mám videa a ty pak můžu v rámci sítě normálně procházet/přehrávat v TV/přehrávači/mediacentru. Bez Kodi, Smartshare a dalšího podobného balastu.... ;)
Odinstaloval sem úplně vše, v terminálu odstranil i zbylé balíky. Ty pluginy sem instaloval ze spuštěného kodi. Takže by měli být pro tu danou verzi.
Znovu sem tedy kodi odistaloval, přes terminál odebral zbylé balíky, restartoval a kodi znovu nainstaloval. Tentokrát ale přes Synaptic.
A nainstalovala se novější verze než která se instaluje přes správce softwaru. V té verzi která se nainstaluje přes  Synaptic jdou instalovat pluginy normálně. Tak jsem si nainstaloval jen Stream Cinema CZ a SK. Spustil sem přehrávání seriálu a okamžitě začne log bobtnat. Navíc kodi zamrzne když dám stop při přehrávání. A pomůže jen restart systému.
Tohle mi hlava nebere a chytám z toho nerva.

Takže otázka zní - lze spouštět kodi plugin Stream Cinema CZ a SK bez kodi? V něčem jiném? Jde mi jen a pouze o tento plugin.

8
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 17 Říjen 2019, 19:05:12 »
To vypadá na kolizi konfigurace (jak Kodi samotného, tak pluginů) mezi starou a novou verzí.
Při odstranění staré verze je třeba rovněž odebrat veškeré konfigurační soubory, jelikož nová verze si s nimi "nemusí rozumět". Z toho pak plynou různé potíže... Konfigurace bývá uložena v domovské složce. Při odstranění původní verze je potřeba použít příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get --purge remove <název_balíku>
Který kromě odinstalace aplikace samotné odstraní i konfigurační soubory. Konfiguraci lze samozřejmě vyhledat a smazat i ručně.

Takže nyní Kodi běžným způsobem nainstaluj, pak ho odinstaluj příkazem výše a nainstaluj znova. Po spuštění sice budeš muset všechno znova nastavit, nicméně je velká šance že už to poběží "normálně"......

Udělal sem co jsi mi poradil. Po restartu jsem nainstaloval kodi přes správce souborů , spustil, udělal konfiguraci a nejdou instalovat české pluginy pro video. To je nějaký divný.

9
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 17 Říjen 2019, 18:09:25 »
Este k tomu problemu. Co som pozeral tak hlaska co sa zacina "org.mate.panel.applet.MintMenuAppletFactory" znamena ze sa problemovy program spustil cez menu v paneli. Skus to kodi spustit cez terminal ci sa ta chyba zmeni. Pripadne zapni si v paneli ine menu ci sa chyba bude opakovat.(ci to nieje len chyba toho menu co pouzivas)
Jsem rád že si mi poradil, ale trošku nevím co a jak. Kde zapnu jiné menu v panelu? Nic takového v nastavení nemužu najít.

10
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 23:09:15 »
K přechodu na novější verzi kodi mě donutili pluginy které u té staré přestávali fungovat. Tu starou verzi kodi sem instaloval ještě do Mint MATE 17 a stáhnul sem ji někde z netu jako balíček. Postupně sem aktualizacema systému přešel až na Mint MATE 18.3 a stará verze kodi sice jela, ale už se nedali aktualizovat některé pluginy co používám. A jejich starší verze přestávali fungovat. A tak sem hledal co s tím a našel sem články kde bylo psáno že je potřeba aktualizovat kodi. Takže sem ho odinstalovat a nahodil verzi která je ve správci softwaru, tedy z oficiálního zdroje. Pár dnů to jelo včetně všech pluginů než se vytvořil ten mega log velikosti několika GB a začali hlášení s nedostatkem místa.
Kdyz sem zjistil že to dělá kodi, tak sem ho přes správce softwaru odebral. Log přestal bobtnat a tak sem hledal jak dostat kodi to systému jinak než přes správce software. Našel sem ten článek a přes terminál přidal ppa. Jak sem pochopil, tak se jedná o oficiální balíček. Ale problém s velikostí logu je zpět.
Takže sem kodi opět dal pryč a zase je klid. Řešení neznám a zatím sem ho ani nenašel.
Takže nevím co s tím. Pukud mi nepomůže někdo zkušenější, tak sem v........

11
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 21:32:43 »
Kód: [Vybrat]
sudo apt install python-pip

Kód: [Vybrat]
pip install --upgrade pip

A potom si nanstaluj Kodi

Nainstaloval sem tady co si mi poradil, potom restart a instalace kodi. A sem tam kde sem byl. Log už má 45GB. Takže nepomohlo.

3. Odkud tu "problémovou" verzi vlastně máš?

Instaloval sem podle návodu na tomto webu - https://itsfoss.com/install-kodi-ubuntu/
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa
sudo apt update
sudo apt install kodi
A problém je stejný jako když jsem instaloval Kodi přes správce software. Už nevím co s tím.
Log už zase vesele bobtná.  :-\
Na tohle sem krátkej.  Takže mi nezbejvá než kodi opěd odinstalovat, log smazat a promyslet jestli nepřejít na jinou distribuci linuxu.

12
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 17:15:59 »
Mě na tom zaráží, že jel linux bez problémů dost dlouhou dobu a najednou se začne vytvářet takový bumbrlíček.

Edit: odinstaloval sem Kodi a log přestal bobtnat. Je to možné že celý problém způsobuje Kodi?

13
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 16:33:22 »
Ten log sem smazal a budu to kontrolovat. Nemám totiž vůbec tušení co by to mohlo způsobovat. Nedělal sem žádné zásahy do systému, jen běžné aktualizace když jsou dostupné. Jedinou zásadní změnou byla aktualizace Kodi na novější verzi. Tedy odebrání starší a instalování nové.
Edit: chvilku po smazání má ten log už zase víc jak 4 GB. Nevyznám se v tom, ale nejvíc se opakuje tato hláška. Ta se opakuje snad tisíckrát:
Kód: [Vybrat]
subinterpreter.  Returning 0.
Oct 16 16:33:32 unavix-H87-HD3 org.mate.panel.applet.MintMenuAppletFactory[1644]: extern "Python": function Cryptography_rand_bytes() called, but @ffi.def_extern() was not called in the current

Kdyby jste byl někdo ochoten se do toho logu podívat tak sem vložím celý začátek až po ten řádek co je výše.

14
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 15:12:19 »
Co přesně bych měl hledat, na co se mám zaměřit?

15
Obecná podpora / Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 16 Říjen 2019, 14:09:47 »
Mám na pc dualboot linux mint mate 18.3 a windows 10. Systémy jsou na SSD disku. Uživatelská data na HDD 1TB.
 Před cca 14 dny se mi v linuxu objevila hláška, že nemám na disku volné místo. Spustil sem analyzátor místa na disku a zjistil, že v system/var/log byl soubor - log -  o velikosti 92GB.  Soubor sem vymazal a dnes se mi opět zobrazila hláška že nemám místo na disku.
Takže sem opět spustil analyzátor a opět sem zjistil že v system/var/log se tentokrát nachází dva soubory log. Jeden cca 24GB a druhý cca 68GB viz screeny.
Co tento obří soubor log vytváří? Dá se to nějak vypnout aby tyhle soubory nevznikali?
(sem pouhý uživatel linuxu, takže případnou radu napsat s ohledem na neznalost)


16
Vyřešeno ve windows.

17
TIBOR - DÍKY! Měl si pravdu v tom, že bylo potřeba spustit DVD z boot menu (F12) jako boot UEFI a ne nastavit mechaniku na first boot. Pak se instalace rozjela bez problémů. Po instalaci jsem v UEFI nastavil first boot linux a to bylo vše. Nemusel jsem ani opravovat GRUB. To je možná proto, že mám nainstalovaný GRUB manažer.
Každopádně díky všem za pomoc a navedení ke zdárnému výsledku.

ps: víc jak po půl roce jsem viděl widle. Prvně desítky. Proti linuxu je vše strašně neintuitivní a složité. A samozřejmě těžce šmírovací. Ale asi je to jen o zvyku.

18
Zkusím ještě jak píšeš. No já potřebuju widle kvůli jediné věci. Přehrávání firmware telefonu s MTK procesorem pomocí nástroje SP Flash Tool. Kdyby mi to fungovalo pod linuxem tak widle neřeším.

19
Můžeš mi to jako laikovi upřesnit? Zkoušel jsem udělat flash disk pomocí zapisovače usb disků v mintu a to mi po restartu psalo, že není bootovací medium.

to TIBOR - nepomohlo ani ponechání prázdného místa. Instalátor místo našel, naformátoval ale stále stejná hláška s GPT.


20
Když sem měl v PC windows tak se mi tohle nestávalo. Stejná chybová hláška se mi zobrazila u dvou různých zařízení, tudíž sem vyloučil chybu telefonu.
Nástroje v linuxu - instalované sem měl vše. Ověřil jsem to tím příkazem do terminálu co jsi mi napsal. Díky.
Ještě kouknu na ty linky co jsi mi dal odkaz. Třeba z toho něco vypozoruju.

21
Udělal jsem screeny info o disku jak je rozdělený a nastavený a fotku co mi to píše při pokusu o instalaci widlí.


22
Mám instalačku win 64bit - ISO vypálené na DVD. Jak poznám že je linux instalovaný v režimu UEFI?

23
Poradíš mi jak nastavit ve virtualboxu přístup k USB s vypnutým telefonem s MTK? Při flashování firmware přes nástroj SP Flash Tool se telefon připojuje vypnutý ke kabelu a SP Flash potom spustí proces nahrávání.
Zapnutý telefon k USB do windows ve virtualboxu normálně připojím.

24
Mám v PC Mint MATE 18.2. Potřebuju vedle něj windows 10. Takže sem v gparted z live cd mintu zmenšil oddíl instalace linuxu a rozdělil disk. Volné místo jsem formátoval NTFS pro instalaci win. Pak sem spustil instalaci widlí z DVD a při výběru oddílu mi instalátor widlí napíše, že nemohu instalovat systém windows na oddíly s tabulkou GPT. Co s tím?
V gparted nejde na oddílu NTFS vytvořit jiná tabulka. Vypíše se hláška že už je přítomna tabulka GPT.
Nechci jít cestou formát disku, čistá instalace widle a čistá instalace Mint. Na opravu GRUBu jsem připraven. Potřebuju ale postrčit s tím jak na oddílu NTFS vytvořit tabulku která bude vonět widlím.

25
Nikdo neumí poradit? Případně přes vzdálenou plochu pomoci ten sp flash tool rozjet.

Stran: [1] 2 3 ... 6