Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Michal Stanke

Stran: [1] 2
1
Multimédia / Re:Java8 + FRD
« kdy: 02 Září 2019, 20:06:22 »
IMO není potřeba stahovat Oracle Javu, ale stačí nainstalovat OpenJDK 8. Buď celé JDK (včetně věcí pro vývojáře)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install openjdk-8-jdknebo samotné JRE (pro spouštění Javových aplikací stačí)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install openjdk-8-jre

2
O fóru / Re:Sjednocení LTS a non-LTS podpory
« kdy: 27 Srpen 2019, 16:29:19 »
Díky za zpětnou vazbu na tento návrh. Historické dotazy jsem přesunul do obecné podpory a kategorii pro non-LTS zrušil.

3
O fóru / Sjednocení LTS a non-LTS podpory
« kdy: 22 Srpen 2019, 08:11:38 »
Ahoj.

Před pár měsíci jsem trochu jsem sesypal non-LTS sekci a nechal pouze aktuální vydání a zbylá nepodporovaná. Když se na to celkově podívám, tak tam mnoho dotazů není a nejsem si ani jistý, jestli má smysl je držet stranou. Liší se LTS a non-LTS verze tolik, že je problém odpovídat na dotazy uživatelů na jednom místě? Nebylo by pro přehlednost lepší mezi nimi přestat rozlišovat? Vsadím se, že hafo uživatelů, co se ptá v LTS, má ve skutečnosti non-LTS verzi.

4
Stránky Ubuntu.cz / Infrastruktura
« kdy: 18 Srpen 2019, 17:09:36 »
Ahoj.

Po havárii serveru Yasha mi došlo, že už vlastně nemám v plánu dělat další infrastrukturní změny. Zdokumentoval jsem tedy na wiki současný stav jednotlivých domén atd. Důležitá je hlavně podstránka o Ubuntu.cz.

5
Ubuntu ČR / Re:Havárie serveru yasha.ubuntu.cz
« kdy: 14 Srpen 2019, 22:25:24 »
K dnešnímu večeru jsem subdoménu, kde běžely konference Ubuntu.cz, přesměroval na statickou stránku s informace, co se stalo atd. Najdete ji na https://lists.ubuntu.cz/. Pro Ubuntu.cz je tam vše vyřešeno, pro L10N.cz budou informace na https://www.l10n.cz/ a https://lists.l10n.cz/.

6
O fóru / Re:Vzhlad fora.
« kdy: 13 Srpen 2019, 19:36:55 »
Díky za info. Chyba na mojí straně. Už by to mělo jít znovu nastavit.

7
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / PŘESUNUTO: Vzhlad fora.
« kdy: 13 Srpen 2019, 19:36:30 »
Toto téma bylo přemístěno do O fóru.

https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84554.0

8
Ubuntu ČR / Havárie serveru yasha.ubuntu.cz
« kdy: 13 Srpen 2019, 18:46:30 »
Ahoj.

Možná jste zaznamenali včerejší výpadek v datacentru Tower. Bohužel to postihlo i CZ.NIC a jejich server, kde běžel virtuální stroj yasha.ubuntu.cz. Co hůř, postihlo to hlavně disky, které se nedaří připojit a nevypadá to ani na žádnou možnost obnovy dat. Byl to starý hardware a už měl doslouženo. Yasha je tedy křemíkovém nebi.

Dobré zprávy
Díky přesunu ubuntu.cz, fóra, wiki i DNS serveru na jiný hosting někdy začátkem tohoto roku nejsou tyto nijak postiženy a jak vidno bez přestávky fungují.

Špatné zprávy
Pro nedostatek času jsem po přesunu výše uvedených aplikací nedokončil zbytek. Konkrétně na serveru fungovaly mailinglisty lists.ubuntu.cz, lists.l10n.cz a pak wiki.l10n.cz. Překladatelská wiki mne mrzí nejvíc, ale pro ni mám nějaké (byť ne zcela aktuální) zálohy. Pro mailinglisty bohužel zálohy nejsou a pokud se nějakým zázrakem disky znovu neroztočí, jedinou náhradou bude web.archive.org.

Další postup
V nejbližší době plánuji jmenovitě obeslat členy mailinglistů, které si pamatuji, a informovat je o stavu. Následně se pokusím o obnovu wiki.l10n.cz ze záloh a jako poslední nastavit přesměrování mailinglistů na web.archive.org. Nebude-li poptávka po náhradě novým mailinglistem, zůstane náhradou toto nebo jiné fórum.

Michal

9
O fóru / Re:Podpora video tagů
« kdy: 28 Květen 2019, 20:57:59 »
Žádný balíček nebo modifikaci pro podporu video tagů nainstalovanou nevidím. Určitě už nějaká existuje, ale v tuhle chvíli nemám čas na testování.

10
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Github nebo GitLab
« kdy: 11 Květen 2019, 07:41:28 »
Pokud jde o nějaký osobní projekt a veřejné repositáře, poslouží podle mne GitHub a GitLab stejně. Sám používám GitHub, protože jsem si už zvykl na jeho rozhraní a tehdy na začátku mi přišlo webové UI GitLabu hodně nepřehledné. Pak je tu samozřejmě ještě Bitbucket.

GitHub i Bitbucket jsou proprietární software, GitHub nedávno koupený Microsoftem. Jsou to primárně služby a to může někomu vadit. GitLab je taky jako služba, ale jako software je open source, takže v případě potřeby si můžete vytvořit vlastní server.

Při používání nějaké cizí instance mi otázka svobody vlastně nepřijde tak důležitá, to jen pokud hrozí nebezpečí, že budete jednou potřebovat vlastní server. Dokud je to cloudová služba, může její provozovatel po vás akorát začít chtít víc peněz a vaše projekty si vzít jako rukojmí. A ať budete na cizím GitHubu, Bitbkucketu nebo GitLabu, situace bude úplně stejná.

11
Internet a sítě / Re:Firefox 66.03 - zakázané doplňky
« kdy: 07 Květen 2019, 07:22:32 »
Možná ještě ne v repositářích Ubuntu, ale od nedělního večera byla k dispozici opravná verze 66.0.4. Snapy dělá s Canonicalem Mozilla, takže i opravený Snap byl pravděpodobně dostupný brzy.

Více info na https://www.mozilla.cz/zpravicky/firefox-kvuli-chybe-vypina-doplnky-mozilla-pracuje-na-rychle-naprave/

12
O fóru / Re:Nejdou vkládat přílohy do příspěvku
« kdy: 01 Květen 2019, 08:20:19 »
Už by to mělo být opraveno. Problém nebyl v experimentech s HTTPS, ale s přesunem na jiný server. Bylo potřeba upravit asi deset předvoleb v zastaralém systému fóra a jedna mi utekla. Pardon. :/

13
Hardware / Re:Multifunkce Samsung Xpress M2070W
« kdy: 29 Duben 2019, 06:57:34 »
Se stejnou tiskárnou používám pro skenování XSane. Mám ji připojenou přes wifi a při posledním pokusu byl s těmi ovladači také problém. Nakonec jsem použil hplip a tiskárnu do systému přidal přes webové rozhraní CUPS (http://localhost:631/).

14
O fóru / Re:HTTPS
« kdy: 28 Duben 2019, 07:25:16 »
Ano, přesně tak. HTTP hlavička Content-Security-Policy určuje plošně pro celou načtenou stránku povolené zdroje pro načítání obrázků, fontů, CSS stylů, skriptů apod. Ostatní prohlížeč nenačte. Od včerejška je hlavička (pro všechny stránky na fóru) nastavená na
Kód: [Vybrat]
content-security-policy: default-src 'self'; style-src 'self' 'unsafe-inline'; font-src 'self'; img-src 'self' https: data: ubuntu.com www.google-analytics.com; media-src 'self'; script-src 'self' 'unsafe-inline' 'unsafe-eval' *.google-analytics.com ajax.googleapis.com apis.google.com www.gstatic.com www.google.com; frame-src *.google.com; frame-ancestors 'self'; form-action 'self'; upgrade-insecure-requests
Pro obrázky to znamená, že se na webu zobrazí jen ty nahrané na fóru, obrázky pro Google Analytics a reCaptchu, z ubuntu.com a nebo obrázky načtené odkudkoliv přes HTTPS.

15
O fóru / Re:HTTPS
« kdy: 25 Duben 2019, 17:20:31 »
Certifikát jsem pro fórum přidal asi před týdnem nebo dvěma. Dneska jsem trochu prošel konfiguraci webserveru a přidal zmiňovanou CSP hlavičku pro vynucení obrázku pouze přes šifrované spojení. Další úpravy přijdou asi až po přesunu na nový server, který snad zvládnu alespoň otestovat tento víkend.

16
Akce, srazy, setkání / Re:Setkání na InstallFestu 2019
« kdy: 03 Březen 2019, 12:55:14 »
Věřte mi, záznam by neměl smysl, když tam stojí 4 lidi kolem jedné lavice a brainstormují. Možná příště, třeba z release párty. :)

Nápad s wiki dobrý, připravím nějakou stránku, kam se mohou dávat návody pro opakující se dotazy do podstránek.

Ad. vyhledávač - Google wiki indexuje, takže bude fungovat vždycky. Pokud jde o vyhledávací pole na wiki, na to se podívám. Osobně jsem s tím neměl nikdy moc dobrou zkušenost, ale vyhledávač MediaWiki si např. s jinými tvary skutečně slov neporadí.

17
Akce, srazy, setkání / Re:Setkání na InstallFestu 2019
« kdy: 03 Březen 2019, 08:48:46 »
Žádná vykladocá "část" nebyla, ani jsem ji neměl v plánu. Shrnul jsem situaci, co jsem udêlal a přešli jsme k debatě co je potřeba udělat. Záznamy nejsou v našich silách a kromě nějaké větší akce typu release párty, asi ani nebudou. Spíš ani tam ne.

18
Akce, srazy, setkání / Re:Setkání na InstallFestu 2019
« kdy: 03 Březen 2019, 08:46:02 »
Hlášení:
  • Sešli jsme se jenom čtyři, uživatel Ubuntu jeden.
  • Prvním zdrojem lidí, které mobilizovat, může být přímo toto fórum. Pokud jste na něm mezi těmi nejaktivnějšími, očekávejte ode mě brzy zprávu (a nebo mi napište sami rovnou ;) ).
  • Obnovíme srazy v hospodě, možnâ i ve stejné, kde to bylo dřïve. Osobně bych to klidně směřoval nejen na Ubuntu, ale cokoliv s Ubuntu nebo Debianem jako základ.
  • Když bude dost lidí, můžeme zkusit hackathon, ale Ubuntu Global Jam.
  • Po hospodě můžeme udělat i release párty pro 19.04. Bude to chtít ale někoho z řad uživatelů Ubuntu (to já nejsem), ideálně i čistého s GNOME, kdo může popovídat o novinkách. Klidně za víc verzí zpátky.

19
Díky.

Ale nechci, aby byla nějaká setkání o mně. Teď je na čase, aby všichni dali ruku k dílu. Pár piv je oproti tomu úplné nic.

20
Akce, srazy, setkání / Re:Setkání na InstallFestu 2019
« kdy: 26 Únor 2019, 19:01:32 »
Místo: InstallFest, Praha, Karlovo náměstí (kudy tam), otevřená místnost
Datum: sobota 2. 3. 2019
Čas: 16:00

21
Akce, srazy, setkání / Setkání na InstallFestu 2019
« kdy: 25 Únor 2019, 20:40:37 »
Ahoj.

V návaznosti na nový web a pokus o restart Ubuntu.cz jsem naplánovat setkání v sobotu 2. 3. na InstallFestu. Podle mých informací tam bude volná místnost, přesný čas ještě upřesním tady a na Telegramu. Druhá šance bude večer na párty.

Program? Podáme si ruce, povíme se malinko o sobě a budeme kout pikle, co s novým Ubuntu.cz, dokud je ještě žhavé. Svoje by si zasloužila taky wiki a fórum (zatím WIP).

Vytáhněte tedy ze skříní trička nebo jiné suvenýry s Ubuntu, ať se dobře poznáme, a dokažme, že Ubuntu.cz mrtvé není a nebude!

22
Stránky Ubuntu.cz / Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« kdy: 23 Únor 2019, 08:02:45 »
DNS přenastaveno, s jeho zpožděním pojede ubuntu.cz nejpozději zítra zcela v novém.

23
Stránky Ubuntu.cz / Re:Sloučení ubuntu.cz s iubuntu.cz
« kdy: 22 Únor 2019, 07:26:53 »
Jen pro úplnost, sloučení je právě to co probíhá v http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84201.0 :)

24
Stránky Ubuntu.cz / Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« kdy: 20 Únor 2019, 19:51:43 »
Snažím se být jakž takž aktivní na fóru, dělal jsem i úpravy hlavní stránky ubuntu.cz (po mě tam zůstalo ještě 16.04 Xenial Xerus  :D ), zůstal i odkaz na můj e-shop LinuxMarket, který jsem založil , pár let spravoval a provozoval... pak jsem ho z nedostatku času předal Lukášovi Jelínkovi z Linux Expresu.
Rád se opět zapojím do spolupráce, stále si myslím, že Linux obecně má před sebou velkou budoucnost.

Co by tě nejvíce bavilo? Já do Ubuntu moc nepřispívám a tohle je moje první aktivita. Rád bych udělal nějaký sraz (online nebo offline) lidí, co mají zájem vybudovat novou komunitu. Seznámit se, vytyčit priority, nějakou misi, vizi a plán. Co si o tom myslíš?

Michal, Marp, snazne prosim, aspon tu prvu stranuuu..., hned.

Kontrolu nad DNS ode dneška máme. Na přepnutí nové Ubuntu.cz se chystám o víkendu, kdy budu mít čas řešit i případné problémy (vždycky se něco objeví...).

25
Stránky Ubuntu.cz / Re:Do nového roku za novým Ubuntu.cz
« kdy: 03 Leden 2019, 17:04:02 »
Díky moc za návrh pomoci.

Překlady by měly být popsané na http://wiki.ubuntu.cz/Lokalizace. Pošlu jsem ještě někoho z lokalizačního týmu, protože sám Ubuntu nepřekládám.

Co se připravovaného webu týče, můžete ho zatím vesele proklikávat na https://ubuntucz.github.io/iubuntu-cz/ a jakékoliv chyby nebo nesrovnalosti sem napsat. :)

Stran: [1] 2