Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - zkusebak

Stran: [1]
1
Obecná podpora / Re:Docker vs Proxmox vs LXD
« kdy: 26 Srpen 2021, 20:29:11 »
Každý systém je aktualizovaný zvlášť, potom čeká na restart a když se dočká, tak po restartu můžou nastat komplikace i u LTS distribucí. Zažil jsem, že u některých služeb se vyžadovalo jiné nastavení v konfiguráku apod., takže se nespustila. Určitě to půjde nějak agregovat, abych tušil, že se na nějakém virtuálu děje něco divného, protože ruční prohledávání v neurčité periodě, nebude to pravé.

U dockeru se prostředky sdílejí, což je fajn, ale stále z toho jde obava, jestli to nasadit do produkčního prostředí. Pár let už na světě je, ale nativně v systému není a důvěru zatím moc nezískal co se týče bezpečnosti. Na to se dost poukazuje. Všichni to vychvalují v tom, že když se něco potřebuje vyzkoušet, tak se rozešle docker image a nemusí se nic kompilovat. Po otestování se klidně může smazat, takže spíše zaměřené na vývojáře.

U virtuálů bych asi nepřeháněl, nejspíš bych vyčlenil LAMP do jednoho a poštovní server do druhého. V základním bych nechal síťové služby (dhcp, unbound, hostpad + freeradius, radvd) + firewall a ssh, vpn, sambu, dlna, ftps atd. Momentálně mi vše běží pod jedním systémem, sice už několik let, ale vím, že to moc bezpečné není.

2
Obecná podpora / Docker vs Proxmox vs LXD
« kdy: 24 Srpen 2021, 10:47:46 »
Na čem byste dnes postavili svůj server?
Jsem zaseklý v minulosti a nějakou cestou bych se chtěl vydat. Sice by bylo ideální vyzkoušet všechno a případně se s nějaké slepé uličky vrátit, ale jde o to, že co bylo dobré před pěti lety, už je dnes překonané.
Samozřejmě jsem v předmětu vyjmenoval to, co jsem zaznamenal kolem sebe, ale určitě existují i jiné možnosti. Taky má každý jiné preference, které si bude do roztrhání hájit, ale ocením jakýkoliv názor.

3
Hry a zábava / Re:Linux i na hernich konzolich
« kdy: 06 Srpen 2021, 13:29:10 »
V tom článku se mluví o APU Zen 2, takže mobilní CPU Van Gogh + GPU RDNA 2, tzn. 15W spotřeba celého čipu (30-50W celá konzole). PS5 a Xbox mají spotřebu 160-200W. Píše se tam, že by ty AAA hry měly mít aspoň 30 FPS, ale to moc hratelné nebude.

4
Hry a zábava / Re:Linux i na hernich konzolich
« kdy: 05 Srpen 2021, 10:51:10 »
Nějak mi nejde dohromady AAA hry s 15W spotřebou ;)

5
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:wifi přijímač
« kdy: 31 Červenec 2021, 09:11:44 »
Pokud ten wifi dongle potřebuje vypnout napájení, aby se poté inicializoval správně, tak ti nepomůže žádný script. Zařízení v USB se dá SW odpojit, ale potom se stejně musí vytáhnout a znovu připojit.
Všechny USB porty by nemusely mít při uspání nebo vypnutí trvalé napájení, někdy se to dá změnit v BIOSu nebo na starších deskách bývaly jumpery.

Jinak r8168 je podle Googlu Gigabit Ethernet Controller.

6
Internet a sítě / Re:Nejasnost kolem FW Intel wifi
« kdy: 22 Červenec 2021, 15:43:21 »
Každý kernel s jeho ovladači podporuje specifický FW, proto jich je více. V dmesg jde poznat. které FW hledá a který nakonec načte.

7
Hry a zábava / Re:virtualní stroj
« kdy: 23 Květen 2021, 07:39:49 »
u herního virtuálu půjde hlavně o 'GPU passthrough' např. u nVidií https://videocardz.com/newz/nvidia-enables-gpu-passthrough-for-virtual-machines-on-geforce-gpus

8
Internet a sítě / Re:Zpomalení připojení a jak vynutit normu
« kdy: 09 Březen 2021, 20:54:15 »
NetworkManager, netplan nebo networking využívají pro wifi spojení wpa_supplicant, který se dá případně zkompilovat bez
Kód: [Vybrat]
# IEEE 802.11ac (Very High Throughput) support (mainly for AP mode)
CONFIG_IEEE80211AC=y
viz. defconfig. Jenže jak to tady čtu, tak úroveň je podobná vláknu s M.2 diskem.

9
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Kouzelný M2sata SSD
« kdy: 03 Březen 2021, 11:15:29 »
Plky na technickém fóru ::) Proč tady nezaznělo, jestli se jedná o NVMe nebo SATA disk, nebo o jaký typ disku přesně jde?
Určitě bych si našel recenzi ke stejnému disku, kde byla testovaná i teplota. Pokud bych takovou nenašel, tak bych se zajímal o použitý řadič + paměťové čipy na disku a podle nich by si našel jiného výrobce a případnou recenzi.

10
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Nový wifi router
« kdy: 25 Únor 2021, 19:42:46 »
40 zařízení na jeden router? Tohle uvažování je zcela zcestné! Jestli bude router obsluhovat kdejakou IoT serepetičku, které mají antény nakreslené na plošném spoji, tak to zprasí rychlost pro všechny připojené zařízení. Stačí, že kvůli vysílání beacons musí rychlost 10x za sekundu spadnout na 1Mbps, což se dá omezit na sofistikovanějších zařízeních.

11
Na Ubuntu 18.04 HWE bych chtěl upravit zdrojáky v /usr/src/linux-hwe-5.4-headers-5.4.0-*/drivers/net/wireless/ath a zkompilovat pouze ty atheros ovladače. Nevíte někdo, jaká by měla být syntaxe pro make?

Stran: [1]