Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Vojtěch Trefný

Stran: 1 ... 20 21 [22]
526
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Kam kráčí Ubuntu?
« kdy: 01 Leden 2007, 17:02:17 »
Rozhovor s Markem Shuttleworthem: http://www.redherring.com/Article.aspx?a=20495

527
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Průvodce instalací Ubuntu
« kdy: 31 Prosinec 2006, 14:33:42 »
Protože se tu dost často objeví začínající užívatelé, kteří se bojí instalace nebo neví jak na to a to zvláště, když mají na disku Win XP a chtějí je tam nechat, tak jsem se rozhodl vytvořit přehledný návod, který by je formou screenshotů provedl celou instalací. Zatím si netroufám dát to na wiki nebo sem - chtěl bych předtím slyšet co nejvíc názorů, vychytat možné chyby atd. Prozatím je to umístěné na http://ubuntu-instalace.wz.cz/ (za grafické zpracování prosím nekamenovat, je to jen kostra jedné mojí staré prezentace).

528
Pravidla diskusního fóra / Jak se správně ptát
« kdy: 10 Prosinec 2006, 19:42:43 »
Protože na fóru vzniká neustálý nepořádek v tématech, chtěli bychom vás požádat o dodržování několika jednoduchých pravidel:

Tento text, narozdíl od pravidel fóra, není závazný, ale dodržováním těchto jednoduchých rad pomůžete jak administrátorů a moderátorům fóra, tak ostatním uživatelům, tak sobě.

 1. Před položením dotazu použijte Vyhledávání. Mnoho problémů zde již bylo jednou (některé i vícekrát) vyřešeno. Zkuste si projít také naší Wikipedii, kde můžete najít mnoho zajímavých návodů. V Systém→O Ubuntu máte přímo ve svém počítači přehlednou nápovědu v češtině vhodnou i pro naprosté začátečníky. Můžete také využít emailové konference a konferenční místnosti na jabberu, hodně věcí se dá vyhledat i přes starý dobrý Google (nevíte jak? zajímavé tipy naleznete v tomto návodě).
 2. Nejčastější problémy jsou vyřešeny ve FAQ.
 3. Pokud vaše vlastní pokusy o řešení i vyhledávání selhalo, neváhejte a zeptejte se, pokud se budete držet níže uvedených rad, rádi vám pomůžeme.
 4. Máte-li více dotazů rozdělte je do více témat - pomůžete tím nejen dalším lidem, kteří budou řešení podobného problému hledat, ale hlavně lidem, kteří vám budou odpovídat → na více dotazů se těžko odpovídá a kvůli různému číslování a odrážkám jsou odpovědi velmi nepřehledné.
 5. Pečlivě zvolte sekci, kam svůj dotaz vložíte. Dávat do sekce "Oficiální oznámení" dotaz, co dělat, když neběhá amaroK, nemá smysl...
Nevkládejte stejný dotaz do více sekcí, takovéto dotazy budou bez milosti mazány.
 6. Nazývejte témata výstižně, ulehčíte tím vyhledávání a dotazu s dobrým názvem si všimne více lidí. Striktně se vyhněte názvům typu: "Pls help, začátečník, lama, poraďte prosím, dotaz ..." Předmět nepište velkými písmeny a nepoužívejte vykřičníky ani jiné znaky (smajlíky, hvězdičky atd.), otazník stačí jeden.
 7. Nepište velkými písmeny. Pište s diakritikou. Text si po sobě před odesláním ještě jednou přečtěte, abyste se vyhnuli překlepům a pravopisným chybám - text, který je kvůli překlepům špatně čitelný, málokdo dočte do konce.
 8. Popište svůj problém pokud možno co nejpřesněji, ale stručně a přehledně, pokud je váš dotaz delší, tak pro snažší orientaci v textu používejte odstavce.
Pokud si nejste jisti jak problém popsat "na odborné úrovni" nebojte se ho popsat vlastními slovy, odpovídající případně položí doplňující otázky.
 9. Napište, co jste zkoušel, podle jakých návodů jste postupoval atd.
10. Snažte se uvést co nejvíce relevantních informací (např. druh hardwaru, verzi programu apod.)
11. Sledujte svůj dotaz. Když vám někdo dá nějaký návod, jak problém řešit, napište jak to dopadlo! Nic tak neznechutí, jako když se snažíte a tazatel se ani nenamáhá to zkusit.
12. Nevkládejte do dotazů požadavek na soukromou odpověď přes email nebo IM, řešení je tu také pro další. Pokud sami přijdete na řešení, napište jej do diskuse - pomůžete tím dalším uživatelům se stejným problémem.
13. Pokud vám nikdo neodpoví ani po delší době, nezakládejte nový dotaz, ale do staršího vložte doplňující informace (pokud vás nic nenapadne, můžete vložit i frázi "Nikdo neví?" atd.).
14: Forum není určeno pro řešení domácích úkolů a testů. Nečekejte, že stači zkopírovat zadání a za pár dní si vyzvednout výsledek. Nezapomente, že váš učitel/cvičicí taky umí používat vyhledávač a pravděpodobně naše forum zná.

A nezapomeňte, v případě že se problém vyřeší, označit téma jako vyřešené, tím že upravíte původní příspěvek a za Předmět napíšete [vyřešeno] . Ušetří to čas jak moderátorům tak případným pomocníkům, kteří nemusí pročítat celé téma aby zjistili že už není s čím pomoci.

529
Archiv / Kernel panic po instalaci kubuntu desktop
« kdy: 17 Listopad 2006, 15:01:57 »
Nainstaloval jsem si na ubuntu kde (sudo apt-get install kubuntu-desktop), po skončení instalace jsem restartoval. Po restartu mě uvítala hláška:
Citace
RAMDISK: ran out of compressed data
invalid compressed format (err=1)
Kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(0,0)
Neví někdo co s tím? LiveCD i winxp na stejném disku fungují normálně.

530
Archiv / Emulace MacOS x emulace Wine
« kdy: 31 Říjen 2006, 21:19:38 »
Potřebuji pracovat s tímto programem - Data Sudio (http://www.pasco.com/software/) bohužel je tento program šířen pouze pro operační systémy MS Windows a MacOS, proto bych se rád zeptal na vaše zkušenosti s emulací těchto dvou prostředí - co je lepší, rychlejší atd.

Samodzřejmě pokud byste mi poradili náhradu za tento program, tak budu také vděčný.

531
Archiv / Ubuntu je nejoblíbenější
« kdy: 26 Říjen 2006, 11:40:26 »
V anketě internetového časopisu DesktopLinux.com o nejoblíbenější distribuci jasně vyhrálo Ubuntu.

Ubuntu - 29.2%
Debian - 12.2%
openSUSE - 10.1%
Gentoo - 9.6%

Ankety se zúčastnilo cca 15 000 uživatelů.

(Zdroj: Linux+ 11/2006)

532
Archiv / zrušení /hda3
« kdy: 19 Říjen 2006, 20:45:24 »
Na svém notebooku jsem měl tři oddíly: /hda1 (swap), /hda2 (ext3, ubuntu), /hda3 (ext3, suse 9.3) - se Suse jsem si jen hrál a zkoušel jiné distro (jestli mi třeba nesedne víc než ubuntu, ale nesedlo). /hda3 jsem pomocí Gparted z livka ubuntu zrušil a /hda2 zvětšil na celý zbytek hdd, po restartu se sytém zasekl na "Checking all filesystems" a vyhodil následující chybu:
Citace
fsck.ext3: No such file or directory while trying to open /dev/hda3
/dev/hda3:
The superblock could not be read or does not describe a correct ext2
filesystem.  If the device is valid and it really contains an ext2
filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock
is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
    e2fsck -b 8193
to samé mi vyhodí i fsck

533
Archiv / start.exe
« kdy: 18 Říjen 2006, 19:30:36 »
Tenhle soubor jsem na šel na DVD Ubuntu a docela by mě zajímalo, k čemu je linuxákům .exe soubor:)? Chtěl jsem zjistit, o co jde, ale windows nemam a pod wine jsem to nespustil:(.

534
Archiv / recovery mode
« kdy: 01 Říjen 2006, 21:50:35 »
Všiml jsem si, že když v grubu zvolím "...recovery mode" tak mě systém automaticky přihlásí jako roota aniž se zeptá na heslo, tuto možnost nechci odstranit (jeden nikdy neví, kdy to bude potřebovat), chtěl bych aby se sytém normálně ptal na heslo

535
Archiv / Výzva!
« kdy: 27 Září 2006, 22:26:24 »
Jakožto uživatele linuxu a zároveň vlastníka konta u Komerční banky a.s. (dále KB) mě velice vadí, že software KB pro elektronické bankovnictví podporuje pouze OS MS Windows a jeho prohlížeč MS Internet Explorer. Z různých diskusí nejen na tomto serveru jsem zjistil, že nejsem sám, komu to vadí. Také jsem zjistil, že KB odpovídá na dotazy uživatelů linuxu ohledně podpory jejich OS stále stejným dopisem/emailem, ve kterém změní jediný detail - datum kdy hodlají přejít na jiný systém, který by mohl fungovat i pod jinými OS. Jelikož si také uvědomuji, že jakožto jediný zákazník nemohu tuto bariéru prolomit, tak jsem se rozhodl jednat. Účelem je, aby se co nejvíce uživatelů OS Linux, kteří mají účet u KB a chtějí současný systém ebankingu změnit spojilo a svůj požadavek vzneslo společně. Tuto výzvu budu publikovat i na jiných serverech zaměřených na OS Linux a do budoucna bych podobnou výzvu ke spolupráci zaslat i na servery věnované *BSD systémům. Současně bych rád, aby se pod tuto výzvu podepsala nějaká oficiální instituce - například CZLUG, případně jiné linuxové komunity. Prosím tedy, aby se mi všichni zájemci, kteří by rádi na praktikách KB něco změnili ozvali na můj email: vojtech[dot]trefny[zavinac]gmail[dot]com, pokud by někdo chtěl naše (moje) snažení podpořit o když není zákazníkem KB, tak nechť se také klidmě přihlásí, ale nějak viditelně zdůrazní, že není zákazníkem výše zmíněné banky. Pokud by měl někdo nápady, co by se ještě dalo udělat, nechť mi dá vědět níže v diskusi.
Děkuji.

536
Archiv / Zapamatování si přihášení ve Firefoxu [vyřešeno]
« kdy: 25 Září 2006, 18:20:07 »
Je v Linuxu možné uchovávat přihlášení na různých internetových stránkách i po vypnutí prohlížeče/počítače, konkrétně mi jde např. o toto fórum, gmail, seznam a další, ve Windows jsem s tím žádné potíže neměl, ale pokud totéž nastavím v Linuxu tak nic.

537
Archiv / aktualizace a grub
« kdy: 19 Září 2006, 22:49:31 »
Dnes jsem si stáhl aktualizace a po restartu a naběhnutí grubu šok: má krásná (a hlavně pracně nastavená) grafická obrazovka pryč a místo ní nekonečný (zas tak nekonečný ne)periodicky se opakující (jen 3x) seznam: Debian, Debian (recovery mode). Popravdě řečeno o tom, že mám na pc debian jsem neměl (a nemám) ani tušení.
Ps: Proč to píšu? Chtěl bych vědět jak si zachovat stále stejné nastavení grubu. Má nějaký význam trojí opakování spouštěcích možností?

538
Archiv / centericq
« kdy: 17 Září 2006, 19:22:58 »
Stáhnul jsem si centericq a při instalaci (GDebi) mi to vyhodí eror: Dependency is not satisfiable: libc6 (pochopil-li jsem správně tak potřebuji knihovnu libc6, ale jsem si jistý /na 100%/, že ji mám naistalovanou)

539
Archiv / bootovatelný USB flash disk
« kdy: 09 Září 2006, 11:27:49 »
Nevíte někdo jak vytvořit bootovatelný USB (K)ubuntu?

540
Archiv / wine a jazyk
« kdy: 03 Září 2006, 11:33:07 »
mám problém s wine - všechny aplikace spouští řecky, verzi mám (snad) 0.9.9 naistalovanou z repozitářů; doufám, že se to dá změnit (řečtina je sice pěkná na pohled i poslech, ale neumim)
(doufám, že už se to tady neřešilo, ale hledal jsem, vážně)

541
Archiv / aktualizace neexistují (?)
« kdy: 30 Srpen 2006, 23:32:20 »
Dnes mi správce aktualizací nabídl tři aktualizace (libtag1c2a, libtunepimp-bin a libtunepimp3), při pokusu o stažení mi vyběhne hláška, že na sevrveru nebyly adresy nalezeny a i při zadání adresy do prohlížeče mi napíše 404 not found. Dělá to všem nebo jen mě?

542
Archiv / Nefunkcni graficke prostredi [vyřešeno]
« kdy: 22 Srpen 2006, 21:23:10 »
Po nainstalovani novzch programu (posledni bezpecnostni aktualizace a Macromedia Flash pro Mozzilu Firefox) se mi po restartu nespustilo graficke prostredi, vsechna hlaseni byla ok, ale pak najednou, ze graficke prostredi nelze spustit, z textoveho rezimu jsem dostal toto chzbove hlaseni:

Fatal server error:
no screen found
XIO: fatal IO error 104 (connection reset bz peer) on X server ":0.0" after 0 requests (0 known processed) with 0 events remaining.

Za pripadnou pomoc dekuji (omluvte chzby jsem nucen psat na angl. klavesnici]

543
Archiv / Midnight Commander [vyřešeno]
« kdy: 15 Srpen 2006, 08:29:35 »
Existuje v Ubuntu Midnight Commander? Pokud ano, jak se spouští? Na příkaz mc nereaguje (command not found). Předem dik za odpovědi.

544
Archiv / nefunkční zvuk
« kdy: 14 Srpen 2006, 22:16:07 »
Mám malý problém. Zrovna jsem nainstaloval Ubuntu a nejde mi zvuk (ani přehrávání, ani hry, ani přihlašovací/odhlašovací znělka). Zvukovou kartu systém normálně detekoval (ATI IXP SB400 AC´97). Ve widích není problém, problém jsem neměl ani v Suse 9.3 (začínám litovat změny na ubuntu).

Stran: 1 ... 20 21 [22]