Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Kamil Hanus

Stran: [1] 2 3 ... 9
1
Tipy a triky pro Linux / UEFI obnova zavaděče
« kdy: 17 Září 2012, 23:35:10 »
Ahoj,
zrovna jsem se šťoural v BIOSu ve snaze nabootovat debian wheezy z usb a podařilo se mi oddělat efi oddíl u hlavního disku. Pokud by se to podařilo někomu dalšímu, tady je přepis návodu, dle kterého jsem postupoval (zdroj: http://superuser.com/questions/376470/how-to-reinstall-grub2-efi) a který jsem poupravil tak, jak jsem postupoval já. V návodu se počítá s tím, že lze nabootovat alespoň live verzi systému.

1) Nabootujte live verzi systému z CD/USB
2) Proveďte chroot na požadovaném disku
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sda3 /mnt #sda3 je můj kořenový adresář
sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot/efi #sda1 je můj efi oddíl
for i in /dev /dev/pts /proc /sys; do sudo mount -B $i /mnt$i; done
sudo cp /etc/resolv.conf /mnt/etc/ #po chrootu bude síť dostupná
sudo chroot /mnt
apt-get install --reinstall grub-efi-amd64

nebo v případě 32bit distribuce:
apt-get install --reinstall grub-efi
update-grub
3) Odhlašte se z chrootu
Buď pomocí příkazu exit nebo dvojhmatem Ctrl+D
4) Odpojte všechny připojené oddíly a restartujte systém
Kód: [Vybrat]
for i in /sys /proc /dev/pts /dev; do sudo umount /mnt$i; done # na první pokus u mne nefungovalo, po druhé se příkaz provedl korektně (jeden oddíl byl zaneprázdněn)
sudo umount /mnt/boot/efi #Důležité!
sudo umount /mnt
sudo reboot

Samozřejmě je potřeba upravit postup dle vaší situace, tzn. pokud máte jiné značení disků, oddělený /boot oddíl, atd.

Snad se to někomu bude hodit.

2
Díky za odpověď

FI MUNI jsem rovnou vyřadil. Ne že bych ji neuznával - naopak. Ale soudě podle toho, co jsem četl, na ní prostě po intelektuální stránce podle mě nemám. A nerad bych se trápil 3 roky na škole a pak neudělal bakalářku, nebo vypadl někdy dříve.

Takže možná nejlepší volbou by byl FIT, ale vůbec se mi nelíbila prezentace při DoD. Asi jsem měl získat pocit, že FIT je to nejlepší, co v Česku existuje. Nevím jaký názor na to měli ostatní potencionální studenti, ale mě to přišlo jako nepovedená propaganda. Za to bod dolů. Překvapením pro mě ale je, že FIT je zaměřen na Windows. Na druhou stranu si myslím, že oproti UPOLu bych se tu mohl  častěji setkat i s programováním mikrokontrolérů, s čímž bych nerad přestával. I když je to jen hobby a rozhodně bych se tím neuživil a ani se mi do dané problematiky nechce jít hlouběji.

Abych byl upřímný, KI PřF bych volil snad jen kvůli městu. Ségra tam studuje na právnické fakultě a po pár návštěvách Olomouce se mi tam začalo celkem líbit. Možná by to bylo stejné, když bych byl stejně často v Brně, kdo ví. Ale zpátky ke škole. Docela často jsem se dočítal, že úroveň výuky je na PřF hodně nízko. To mi přijde divný vzhledem k údajnému počtu lidí, kteří udělají bakaláře, potažmo magistra. Pokud je to s tou školou tak špatný, bylo by to asi stejný jako jít na UHK nebo UPCE (Nechci se nikoho dotknout , zase píšu jen podle toho, co jsem se dočetl.)

No, bude to ještě težký rozhodování  :D

EDIT:
Málem bych se zapomněl zeptat - Jak je to s kurzy od RedHatu na PřF? Jaká je jejich četnost oproti FITu, pokud vůbec nějaké jsou?

3
Ahoj,
dovolil bych si s menším předstihem založit tohle tradiční téma. Seznam fakult jsem omezil na výše zmíněné dvě. Myslím, že zdejší fórum navštěvují studenti z obou univerzit a tak by mě zajímali jejich názory. VUT je klasika, snad každý jej doporučí a nic proti němu nemám, snad jen že po DoD, na kterém jsem byl minulý rok, jsem získal dojem, že přístup tam není tak osobní jak na UPOLu. Asi je to daň za daleko větší počet studentů. No a čím bych se chtěl zabývat - Vzhledem k tomu, že se ptám na linuxáckém fóru je to celkem jasné :) Některé moje pseudoprogramy/skripty jste mohli vidět na fóru, zatím žádný extra programovací skill nemám. Rád bych se při studiu setkal i s praxí a hardwarem, což je jediná věc, které se bojím u UPOLu. Rád bych si dodělal CCNA Exploration, vím že v Brně to lze, ale jak je na tom Olomouc jsem nenašel. Podle mě nesporná výhoda Brna je ve spolupráci s RedHatem (Vůbec by mi nevadilo, když bych se tam časem dostal :) ) Pokud si myslíte, že by pro mě byla možná lepší jiná univerzita/fakulta, budu za takovou informaci rád.

Díky za vaše názory


4
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Vtípky okolo LINUXU :-)
« kdy: 11 Září 2012, 19:54:41 »
Dneska jsem po dlouhé době zkusil aktuální verzi 0 A.D., freeznul se mi celý gnome-shell i zbylé tty a tak jsem musel notebook vypnout na tvrdo tlačítkem. Po startu vybaflo tohle.


PS: Chybové hlášky nevyskočily najednou, ale vždy jedna po druhé, jakmile jsem potvrdil odeslání protokolu o chybách nebo jak to je.

5
Dostal jsem se k nějakým menším změnám - https://github.com/arthurwozniak/CzGet Každopádně s narůstajícím kódem se to pěkně svi*í, takže asi bude lepší udělat rozsáhlejší revizi kódu.

6
Base64 jsem bral jen jako featurku, kdyby byl sdílený účet s někým jiným. Chápu, že to jde hnedka dát zpátky. Původně jsem odstraňoval poslední znak - měl jsem nějak zažitý, že tam je rovnítko. Nakonec jsem to nechal tak, jak je to teďka, ale snad nějak vymyslím lepší ukládání hesla.

7
Chvíli to trvalo (nebyl čas), ale dostal jsem se k updatnutí. Kód sice ještě není úplně košér, ale myslím si, že se docela zjednodušil. V další verzi doufám rozchodím dokončení rozstahovaného souboru a printy nahradím loggerem. Kód je stále na githubu.

8
Tipy a triky pro Linux / Re:Stahování z czshare pomocí terminálu
« kdy: 23 Července 2012, 21:49:03 »
Upřímně, doufal jsem v nějakou tvou kritiku  :) Doufám že do konce týdne si udělám víc času abych se na to mohl pořádně mrknout. Každopádně nevím jestli je to přímo zápisem kódu nebo (ne)rychlostí Raspberry, ale než odpoví parser, že chybí nějaké argumenty, trvá to i pár sekund. To je podle mě strašně moc.

- o pipu jsem neměl vůbec ponětí, díky ;)
- nebude použití enumerate v podstatě to samý a řádky se stejně neušetří? Co se na to dívám, tak bych stejně musel počítat pozici v seznamu. Ta lambda vypadá dobře, ale doteď jsem byl líný o ní něco hledat. Jinak kopypasta to není, na psaní prasáckejch kódů mám talent
- vyzkouším
- rád bych mechanize a podobné moduly vynechal úplně a napsal nějaký lightweight modul, aby se urllib neimportovalo dvakrát. Asi hodně utopická myšlenka s mým skillem

9
Internet a sítě / Re:Alternativní webové prohlížeče
« kdy: 17 Července 2012, 18:18:41 »
A když už jsme u těch zkratek, tak když chci psát ardesu, rovnou stisknu Ctrl+L a píšu, žádné klikání netřeba.
A není jednodušší F6? V Chromu to tak funguje...
Navíc mi ctrl+l přijde komfortnější než F6, kdy musím hmatat strašně daleko, když se tu bavíme o komfortnosti. Pro člověka zvyklého zkratky používat je to určitě příjemnější.
Tak tohle je věc názoru. V prohlížeči mi přijde komfortnější F6 - lepší strčit jeden prst nahoru než dělat dvojhmat. Ale nechci flejmovat  :D

10
Internet a sítě / Re:Alternativní webové prohlížeče
« kdy: 17 Července 2012, 11:34:49 »
A když už jsme u těch zkratek, tak když chci psát ardesu, rovnou stisknu Ctrl+L a píšu, žádné klikání netřeba.
A není jednodušší F6? V Chromu to tak funguje...

11
Tipy a triky pro Linux / Stahování z czshare pomocí terminálu
« kdy: 16 Července 2012, 17:39:00 »
Ahoj,
protože jsem nenašel (třeba jsem hledal špatně :) ) funkční terminálový program pro stahování z czshare.com a instalovat na RaspberryPi javu, pokud by to šlo, by byla sebevražda, napsal jsem tento program. Původně měl být minimalistický, ale jak narůstali požadavky, kód se lepil a rostl. V další verzi ho snad pročistím na potřebné minimum.

Je potřeba mít nainstalovaný python, což má v Ubuntu snad každý. Dále python-mechanize a blessings modul, který je přibalen. Určitě by se našel nějaký uber-coder, který by to napsal pouze pomocí wgetu, ale to já nejsem  ;)

Stahovat můžete z githubu https://github.com/arthurwozniak/CzGet
PS: Je to můj první commit, takže se s tím ještě učím

12
Epson Stylus SX210
Instalace ovladačů: s Ubuntu plug&play
Výdrž cartridge: moc dlouho nevydrží, tak 50-100 normostran (ale moc netisknu, možná že zasychá inkoust)
Doporučení: I když tisknu jen občas, do inkoustu bych znovu nešel. Tiskne neskutečně pomalu a cartridge moc dlouho nevydrží.

Snad ti to bude stačit ;)

13
Pánové, všechny vás předběhl Ondřej Profant, který mi napsal mail už v 16:03. Pokud si to rozmyslí, dám vědět. Jen dodávám, že fyzicky u sebe RasPi nemám, ale příští týden má dorazit  Farnellu a snad týden poté z RS-Online.

14
Vypadá to,že se mi sejdou dvě desky. Měl by někdo zájem o druhou? Pořizovací cena 970Kč, takže bych to předal dál jen za náklady na poštu.

16
Oběd asi nebude tak snadno dostupný jako v Hradci, že?  :)

17
Wiki / Re:RSS kanály na Wiki
« kdy: 22 Března 2012, 21:46:51 »
Když to počká do neděle, klidně bych se na to podíval. Ale určitě se tu na forum najde někdo, kdo to stihne ještě dneska  ???

18
Wiki / Re:RSS kanály na Wiki
« kdy: 22 Března 2012, 20:40:20 »
Mozna trochu prasarna, ale hodil bych tam try a zkousel jaka bude hodnota z parseru. Pokud by byla nejaka nestandardni, nechal bych starou. Rad bych pomohl, ale mam zakladovku na reklamaci a v mobilu si pythoni kod neozkousim.

19
Akce, srazy, setkání / Re:Ubuntu Global Jam - Olomouc
« kdy: 14 Února 2012, 21:01:26 »
Honza Grulich: Pokud by se v Olomouci něco organizovalo, snad bych i dojel. Nad informatikou na UPOLu celkem uvažuju, tak bych se dozvěděl informace jak to chodí jinak než z DoD :) Co by bylo hlavní náplní? Překlady?

20
Obecná podpora / Re:E-mail klient
« kdy: 12 Února 2012, 20:36:19 »
Na to stačí jakýkoliv emailový klient podporující IMAP, nebo se pletu?

21
Obecná podpora / Re:iso ubuntu
« kdy: 12 Února 2012, 13:06:22 »
http://ftp.heanet.ie/pub/ubuntu-cdimage/releases/11.10/release/ Jsou tam rovnou obrazy instalačních DVD, v *.manifest souboru jsou vidět obsažené balíky. Ale všechno tam určitě nebude... IMHO pokud si chceš trochu hrát, Krysařův odkaz bude lepší ;)

22
Wiki / Re:Offline wiki - časový limit stažení
« kdy: 12 Února 2012, 11:13:59 »
Na Launchpadu jsem to nějak přehlédnul. Aspoň to je potvrzený od více lidí  :)

23
Wiki / Offline wiki - časový limit stažení [vyřešeno]
« kdy: 11 Února 2012, 21:49:04 »
Chtěl jsem si teď stáhnout offline verzi wiki (http://offline-wiki.ubuntu.cz/ubuntu-wiki.zip), ale Chrome vždycky po čase přestane. Pomůže až wget a navazování stahování. Zdá se mi, že je ten soubor uplatněno Surge protection, viz následující log:
Kód: [Vybrat]
--2012-02-11 21:41:34--  http://offline-wiki.ubuntu.cz/ubuntu-wiki.zip
Překládám offline-wiki.ubuntu.cz… 217.31.205.115, 2001:1488:d91f:cd78::73
Navazuje se spojení s offline-wiki.ubuntu.cz|217.31.205.115|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 200 OK
Délka: 218224960 (208M) [application/zip]
Ukládám do: „/home/kamil/Plocha/wiki.zip“

18% [======>                                ] 39 475 329   635K/s   za 60s     

2012-02-11 21:42:34 (640 KB/s) – Spojení ukončeno na bajtu 39475329. Zkusí se to znovu.

--2012-02-11 21:42:35--  (pokus: 2)  http://offline-wiki.ubuntu.cz/ubuntu-wiki.zip
Navazuje se spojení s offline-wiki.ubuntu.cz|217.31.205.115|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 206 Partial Content
Délka: 218224960 (208M), 178749631 (170M) zbývá [application/zip]
Ukládám do: „/home/kamil/Plocha/wiki.zip“

34% [+++++++=====>                          ] 76 128 865   311K/s   za 60s     

2012-02-11 21:43:36 (592 KB/s) – Spojení ukončeno na bajtu 76128865. Zkusí se to znovu.

--2012-02-11 21:43:38--  (pokus: 3)  http://offline-wiki.ubuntu.cz/ubuntu-wiki.zip
Navazuje se spojení s offline-wiki.ubuntu.cz|217.31.205.115|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 206 Partial Content
Délka: 218224960 (208M), 142096095 (136M) zbývá [application/zip]
Ukládám do: „/home/kamil/Plocha/wiki.zip“

48% [+++++++++++++====>                     ] 105 903 737  491K/s   za 60s     

2012-02-11 21:44:40 (483 KB/s) – Spojení ukončeno na bajtu 105903737. Zkusí se to znovu.

--2012-02-11 21:44:43--  (pokus: 4)  http://offline-wiki.ubuntu.cz/ubuntu-wiki.zip
Navazuje se spojení s offline-wiki.ubuntu.cz|217.31.205.115|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 206 Partial Content
Délka: 218224960 (208M), 112321223 (107M) zbývá [application/zip]
Ukládám do: „/home/kamil/Plocha/wiki.zip“

63% [++++++++++++++++++=====>               ] 137 570 697  635K/s   za 60s     

2012-02-11 21:45:43 (514 KB/s) – Spojení ukončeno na bajtu 137570697. Zkusí se to znovu.

--2012-02-11 21:45:47--  (pokus: 5)  http://offline-wiki.ubuntu.cz/ubuntu-wiki.zip
Navazuje se spojení s offline-wiki.ubuntu.cz|217.31.205.115|:80… spojeno.
HTTP požadavek odeslán, program čeká na odpověď… 206 Partial Content
Délka: 218224960 (208M), 80654263 (77M) zbývá [application/zip]
Ukládám do: „/home/kamil/Plocha/wiki.zip“

100%[++++++++++++++++++++++++==============>] 218 224 960  636K/s   za 2m 8s   

2012-02-11 21:47:58 (614 KB/s) – „/home/kamil/Plocha/wiki.zip“ uloženo [218224960/218224960]


24
timmynovak: To si říkám už od listopadu :)

25
Obecná podpora / Re:Jak zobrazit pouze skryté soubory?
« kdy: 02 Února 2012, 09:58:39 »
Podle mě to Nautilus neumí. Ale můžeš zkusit Ctrl+S a napsat tam ".*" (bez uvozovek). Alespoň to všechny skryté soubory zvýrazní

Stran: [1] 2 3 ... 9

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.