Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Rover623

Stran: [1] 2 3
1
Hardware / Výměna uspání za hibernaci
« kdy: 04 Červenec 2014, 16:50:51 »
Takže asi takhle, mám počítač (desktop), který se po uspání do paměti už neprobudí. Zkusil jsem na to kde co, ale stejně se nevzbudí. Takže ho hibernuji, bohužel s jádrem 3.13 se začal místo hibernace zase uspávat. Vypnul jsem suspend v systému, vymazal mu položky z menu, přepsal skripty které suspend aktivují tak aby směřovali k hibernaci, prohrabal dconf. Ale když stisknu tlačítko sleep na klávesnici, tak se ta mrcha stejně pokouší uspat. má tedy někdo nápad jak systému místo uspání vnutit hibernaci. Je to Ubuntu 12.04 s jádrem 3.13 ze 14.04. Vypnutí suspendu nic neřeší, protože když to udělám přestane systém i hibernovat s hlášením omezení práv.

2
Obecná podpora / PŘESUNUTO: NHL 09 v UBUNTU
« kdy: 29 Květen 2014, 02:16:22 »

3
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Intel 8051 (JSA MCS51)
« kdy: 22 Leden 2014, 15:24:32 »
Nenajde se tu někdo kdo by rozuměl programování tohoto čipu nebo alespoň věděl o nějakém "simulátoru" kde bych si mohl výsledný kód otestovat.

Jakýsi základ jazyku jsem pobral (JSA MCS51), ale nejsem si jist, že tomu rozumím správně.

4
Oficiální oznámení (archiv) / Repozitáře Medibuntu vypnuty
« kdy: 14 Říjen 2013, 23:14:12 »
V minulém týdnu došlo k vypnutí repozitáře Medibuntu. Veškeré balíky z tohoto repozitáře se přestěhovaly do běžného repozitáře Ubuntu. Výjimkou je knihovna pro dekódování chráněných DVD (libdvdcss) která přešla pod správu VideoLAN (VLC).

Repozitář pro libdvdcss (Debian based distro) je dostupný zde
Kód: [Vybrat]
deb http://download.videolan.org/pub/debian/stable/ / přidat jako nový zdroj. Klíč pro něj potom zde
Kód: [Vybrat]
wget -O - http://download.videolan.org/pub/debian/videolan-apt.asc|sudo apt-key add - zadat do terminálu, občas to zlobí, kdyby se vám zdálo, že se to seklo, stiskněte ENTER a po hlášení "Sorry, try again" zadejte heslo.

Zároveň všem co mají tento repozitář v systému doporučuji jeho odstranění. To platí zejména pro starší vydání Linux Mintu, který měl tento repozitář ve výchozí instalaci.

6
Tipy a triky pro Linux / Firefox 22 - Global Menu [Vyřešeno]
« kdy: 26 Červen 2013, 12:54:23 »
Global menu mi nějak výrazně nevadí, ovšem u Firefoxu mě to celkem hodně obtěžuje, protože v tom stále nefunguje dost věcí. Nejdou tahat záložky myší, občas se neodškrtávají volby a hromada dalších problémů. Do dnešního dne jsem to řešil vypnutím (odinstalováním) doplňku "firefox-globalmenu", jenže to s verzí 22 přestalo fungovat. Doplněk prostě zmizel, v Synapticu je sice vidět, ale jeho nainstalování/odebrání nemá žádný vliv, menu mám pořád v horní liště a Firefox přítomnost toho doplňku ani neregistruje.

Když provedu hromadnou likvidaci global menu
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremove appmenu-gtk appmenu-gtk3 appmenu-qt tak se samozřejmě všechna menu (včetně Firefoxu) vrátí poslušně do svých oken, ale to se mi zatím nechce dělat.

Nevěděl by někdo jak obnovit chování z verze 21, tedy jak to global menu vypnout jen ve Firefoxu.

7
Hardware / Skener na Xerox WorkCenter 3045B
« kdy: 26 Červen 2013, 00:57:24 »
Takže, jeden ze známých si koupil tuhle černobílou multifunkci. Existují 2 modely 3045B (někdy jako 3045V_B) a potom 3045NI. Rozdíl je pouze v tom, že 3045B nemá ethernet, funguje pouze jako lokální tiskárna přes USB.

Výrobce má na stránkách ovladače i pro Linux, až potud pohoda. Jenže po jejich instalaci jsem zjistil, že to jsou ovladače jen pro tiskárnu. Skener to nenainstaluje a systém ho nenajde. Detekce skeneru prostě selže s výsledkem, že nebylo nic nalezeno.

Zkusil jsem kdeco, včetně programu přímo pro skenery Xerox, viz. https://tari.in/www/eng/software/xeroxscannerutility/ ale skener prostě nejde. Nic ho nevidí. Rozchodit skenování na 3045NI dokážu, tam použiju ethernet a sdílený adresář, ale tady ten ethernet není, jen USB.

Napadá někoho jak ten skener oživit, případně by možná stačilo najít kompatibilní model s ovladačem skeneru pro Linux, jenže Xerox na svých stránkách zrovna vede 3045 jako model "jedinečný" (žádná příbuzná řada). Po dlouhém pátrání jsem zjistil, že by to snad mělo být kompatibilní s některými laserovými multifunkcemi Samsungu, ale s kterými na to už jsem nepřišel.

8
V Linuxu už delší dobu existuje nástroj "preload", který v kostce vlastně nedělá nic jiného než, že analyzuje chování uživatele a předpovídá, které programy by mohl chtít spustit. Části těchto programů potom přednostně nahraje do paměti, aby nebylo nutné je tahat z disku.

Ještě v předposlední LTS (10.04) to fungovalo dost na houby. Ve 12.04 už to funguje o poznání lépe (verze 0.6.4), řekl bych až o dost lépe. Tahle věcička se hodí každému kdo má pomalý disk, má SSD (omezí čtení) nebo provádí častěji rozsáhlé diskové operace na systémovém disku. Instalace je jednoduchá (je to pouze jeden balík)
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install preload
Zároveň je ovšem nutné upozornit, že instalaci nelze doporučit těm kteří mají málo paměti (úplné minimum pro využití jsou 2GB) nebo používají paměťově náročné aplikace. Logicky jednoduše proto, že vám to nahrává do paměti části aplikací o kterých si to myslí, že je budete chtít použít a ta paměť potom samozřejmě chybí.

9
Hry a zábava / Problém s aktualizací Wine z repozitáře
« kdy: 16 Červen 2013, 19:51:15 »
V repozitáři pro aktuální verzi Wine
Kód: [Vybrat]
ppa:ubuntu-wine/ppa se momentálně vyskytuje poškozený balík pro verzi 1.6 a 1.5, který znemožňuje aktuální verzi nainstalovat.

Doporučuji vyčkat a neaktualizovat stávající verzi (pokud máte Wine 1.5 a vyšší z repozitáře). Těm kterým už se podařilo aktualizovat a nyní mají v systému částečně povýšené Wine (rozbité závislosti), nezbývá než se dočasně vrátit na verzi 1.4.1
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wine1.4
EDIT: Pro ty co mají v systému poškozenou verzi Wine 1.6 nebo pro ty co se nechtějí dočasně vrátit na verzi 1.4, existuje způsob za použití "síly".

Pokud tedy máte v systému nedokončenou instalaci nebo upgrade Wine 1.6, spusťte tenhle příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get -o Dpkg::Options::="--force-overwrite" -f install Ostatní co chtějí nainstalovat Wine 1.6 nechť postupují takto
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine
sudo apt-get -o Dpkg::Options::="--force-overwrite" -f install

Postup jsem zkoušel, ale výše uvedené je na vlastní nebezpečí!

EDIT2: Dnes (tj. 18.6. 2013) došlo k opravě poškozeného balíku a lze provést normální instalaci Wine 1.6.

Kdo použil výše popsaný postup s použitím "síly", tomu pravděpodobně aktualizace selže, je nutné poté spustit příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install -f

10
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Toshiba Satellite A200
« kdy: 13 Květen 2013, 22:14:04 »
Takže na firmě zbyl jeden notebook Toshiba Satellite A200. Není to zrovna nic moc, baterka je asi třetí a vydrží už asi jen hodinu. Procesor je dvoujádrový Intel na 1.7GHz, jsou tam 2GB RAM a 160GB disk. Rozlišení je klasicky 16:10, tedy 1280x800 a lesklý displej. Výbava obvyklá na dobu zakoupení, tedy chybí webkamera a integrovaný mikrofon, jinak klasika wifi, bluetooth. Původně tam byla Vista, ponížena XP, následně Ubuntu. Od verze 12.04 už funguje vše bez nutnosti do toho zasahovat. Horní lesklý kryt už je viditelně poškrábaný (je černý a lesklý, tomu se nedalo vyhnout). Jinak je vše ostatní v normě.

Proč to sem píšu, potřeboval bych další názor za kolik by se toho dalo zbavit, případně pokud by ho někdo chtěl. Dodám to buď s prázdným diskem nebo nainstaluji vybranou distribuci.

11
Internet a sítě / Prohlížeče WWW, tmavnutí
« kdy: 01 Květen 2013, 11:49:47 »
Takže po postavení posledního počítače (AMD X4, 3GHz) jsem použil na systém SSD disk (AData), ale v tom asi problém nebude. Nicméně po dlouhodobějším používání se objevil problém, který stejně nejsem schopen u majitele nějak reprodukovat abych mohl zkoušet.

Při delším používání se u prohlížeče WWW objevuje na chvilku takové to typické zatmavnutí okna (jako když vám program zamrzne). Je to opravdu na velmi malou chvilku, okno prohlížeče ztmavne a okamžitě se zase rozsvítí.

Prvně jsem myslel, že to dělá Opera, která i přes fakt, že všude jinde to šlo, ukazovala ve flashi pořád avatary. Výměna za FF, ale nic nevyřešila, ten to dělá taky.

Internet je u toho počítače docela pomalý (2MB/s, kabel). Také jsem si všiml, že páteřní router poskytovatele má občas docela velkou prodlevu než požadavek pošle dál. Navíc mu správně nefungují DNS, bylo nutné přepnout na Google DNS, jinak fungovala tak 1/5 stránek. Kromě toho má systém na SSD disku mnohem rychlejší reakce když něco zamrzne, okno zatmavne téměř okamžitě.

Dál jsem hledal různě po fórech a zjistil, že podobné příznaky (náhodné chvilkové zamrznutí programů) pociťují někteří uživatelé (Windows a vlastně i na Fedora fóru jsem něco našel) při zapojení počítače do prodlužovačky s přepěťovou ochranou.

Takže tu mám několik věcí, velmi rychle reagující systém na SSD, počítač zapojený do přepěťové ochrany, velké občasné prodlevy routeru poskytovatele, pomalý internet, špatně fungující DNS poskytovatele (Statická IP, vyřešeno rovnou na domácím routeru nastavením na Google). Výsledkem je to, že okno prohlížeče prostě nahodile mrzne (tmavnou a znovu se rozsvěcují), někdy několikrát za hodinu, někdy jednou za odpoledne.

Takže bych uvítal nějaké další názory čím by tohle chování mohlo být způsobené. Logy jsem prošel a kromě velké prodlevy průchodu požadavku sítí v momentě zmrznutí prohlížeče jsou prázdné.

12
Obecná podpora / Přesunutí /tmp na jiný oddíl [Vyřešeno]
« kdy: 02 Duben 2013, 13:05:12 »
Tak jsem hledal a nenašel uspokojivé řešení, protože každý radí něco jiného. Situace je taková, momentálně mám adresář /tmp na SSD disku umístěný klasicky (tak jak to tam šoupne instalace), do paměti ho nechci, protože ač s tím laboruji už dost dlouho, po čase vždy něco zlobí.

Původní úmysl byl dát ho již při instalaci na datový 3TB disk WD Black, který se ale ukázal jako poměrně hlučný a protože systém do /tmp neustále něco zapisuje bylo to chroupání po chvíli dost otravné (zvláštní 1TB WD Black byl příkladně tichý).

Nyní mi ovšem odešel externí disk (elektronika za pár korun) ze kterého jsem prostě vyndal obyčejný Samsung 750GB, který je o mnoho tišší. Zapojil jsem ho tedy, vytvořil na něm oddíl pro /tmp a teď jak tam to /tmp z toho SSD dostat. Všude radí něco jiného, vyzkoušel jsem tedy ve VirtualBoxu co udělá systém když vytvořím oddělené /tmp a zjistil, že vlastně nic, do fstab se to zapíše klasicky. Tedy identifikátor, umístění (/tmp), parametry (pouze defaults), nula pro zálohu a dvojka pro kontrolu.

Některé návody při přemisťování /tmp (kromě změny parametrů) radí zálohovat si jeho obsah, což považuji za blbost, neb systém obsah toho adresáře po restartu stejně smaže. Takže jak na to, podle mě by mělo stačit přidat příslušný řádek s připojováním do fstab, restartovat systém a původní /tmp na SSD potom prostě smazat. Bude to vůbec fungovat nebo máte někdo lepší nápad jak na to?

14
Problém je asi takový, místní provider má síť udělanou velmi jednoduše, každý uživatel má přidělenu jedno statickou IP adresu. To je dost omezující věc a tak jediný způsob jak připojit více než jedno zařízení je prostě NAT. Až potud by bylo vše OK.

Takže jsem pořídil obyčejný router TP-LINK WR-741ND, nastavil WAN statickou IP, zapnul DHCP a vyzkoušel připojit několik počítačů kabelem. To vše chodí správně.

Jenže dnes jsem chtěl připojit přes wifi svůj pracovní notebook (Windows 7 a Ubuntu) a co jsem zjistil. Když se připojuji přes wifi se zapnutým zabezpečením, nemohu se dostat do sítě (internetu, k síti vytvořené routerem se připojím). Je fuk jaké zabezpečení zvolím, i jen zapnutý MAC filtr způsobí, že se nelze připojit. Jediný způsob jak se dostat se zařízením připojeným přes wifi do sítě, je zabezpečení prostě kompletně vypnout.

Abych vyzkoušel jestli není vadný router, vzal jsem ho do práce, připojil tam a vše fungovalo i přes wifi. Nějak nechápu proč mi zabezpečené wifi připojení přes mého domácího providera nefunguje. Jestli někoho napadá čím by to mohlo být

15
Tak jsem po důkladnějším testování vydání 12.04.2 zjistil, že je to celé dost k ničemu.

Ovladač grafických karet nVidia z repozitáře X Updates trpí tak trochu schizofrenií, kdy verze 304.64 funguje s jádrem 3.5, ale verze 304.84 už má zase jako závislost verzi 3.2, takže si to jádro musíte v systému nechat souběžně s 3.5, protože při pokusu ho odebrat se to chce zbavit i nVidia ovladače. VirtualBox se také dožaduje jako závislosti jádra 3.2, jak se tváří na jádro 3.5 ve 12.04 ovladač Ati jsem ještě nezjistil (nemám teď nikde Ati grafiku).

Pokud přidáme ještě fakt, že při instalaci Wine vám systém sám downgraduje nový X server na starší verzi a jako výchozí je nastaven v systému font Cantarell, který trpí spoustou neduhů, včetně špatné čitelnosti na velkých displejích. Tak mi ty úpravy ve vydání 12.04.2 nedávají příliš mnoho smyslu.

Nicméně font Cantarell byl zařazen jako výchozí pro GNOME 3.6 a protože je tento font původně určen pro zařízení s malou úhlopříčkou displeje (tedy telefony a tablety), značně se tím osvětluje otázka kam vlastně GNOME 3 primárně směřuje. Při pohledu na Nautilus 3.6 a vůbec spoustu věcí z GNOME 3.6 je mi jasné, že pro ty co používají GNOME na desktopu čeká postupná degradace prostředí na tabletový systém.

16
Instalace, aktualizace a spouštění / Pozor na Ubuntu 12.04.2
« kdy: 02 Březen 2013, 19:48:33 »
Dnes jsem zkusil nainstalovat na čisto Ubuntu 12.04.2, protože aktualizace z verze 12.04 nebo 12.04.1 neprovede změny 1:1, tedy některé balíky zůstanou ve starších verzích.

Bohužel ve 12.04.2 je obrovská chyba, pokud se do nové instalace 12.04.2 pokusíte nainstalovat PlayOnLinux, aktuální verzi Wine (1.5.2) nebo 32bit knihovny (ia32-libs, nutné pro ovladač fglrx za stránek Ati) tak vám systém odstraní kompletně celý X server. Takže už ho nespustíte.

Při následné opravě (recovery mode) a pokusu nainstalovat předchozí verzi X serveru, mi to odebralo skoro polovinu balíků systému. Takže výsledek byl sice běžící X server, ale nepoužitelný systém.

Možná je těch balíků, které vyvolají u 12.04.2 kolizi s novým X serverem více, pokud tedy něco instalujete, je nutné sledovat co se systém pokouší odebrat.

17
Tipy a triky pro Linux / Extrakce titulků z DVD a Videa
« kdy: 23 Únor 2013, 14:33:50 »
Každý občas narazí na to, že potřebuje z DVD dostat přiložené titulky. Lze to udělat poměrně jednoduše a elegantně za pomoci programu OGMRip (najdete v repozitáři GetDeb). Tam nastavíte pouze jaké titulky extrahovat a v nastavení programu zvolíte způsob do čeho (formát souboru) extrahovat.

Horší je to s extrakcí titulků z video souboru. Abych řekl pravdu, pro AVI (což je asi nejběžnější formát) jsem nenašel uspokojivé řešení, protože vytváření souborů AVI nemá žádná pravidla, takže uvnitř tohoto formátu může být naprosto cokoli.

Lehčí situace je u souborů MKV, v Linuxu existuje poměrně dobrý nástroj na manipulaci s MKV (MKVToolNix), instalace
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install mkvtoolnix problémem je, že je to věcička pro terminál a dostat s její pomocí titulky z MKV je sice snadné (poměrně), ale komu se chce pořád něco psát do terminálu, zvlášť pokud těch souborů máte hodně.

Na internetu jsem sice našel pár skriptů jak to automatizovat, ale všechny jsou tak trochu polofunkční, proto jsem jeden upravil tak aby fungoval. Takže jak na to, skript si můžete stáhnout tady http://www.ulozto.cz/xXdoz8s/ripsubtitles-sh, prvně zkontrolujte zda-li má soubor spustitelný příznak (kdo neví co to je, tak to najde na Wiki). A teď už samotná extrakce, v terminálu zadejte
Kód: [Vybrat]
./ripsubtitles.sh /home/vášnick/cestaksouboru/názevsouboru chvilku počkejte a máte extrahované titulky z MKV do SRT. Pokud chcete extrahovat více souborů, nahrajte je do jednoho adresáře a zadej
Kód: [Vybrat]
./ripsubtitles /home/vášnick/cestakadresáři skript nyní projde všechny MKV soubory v zadaném adresáři a extrahuje z nich titulky.

Nyní máte titulky v souborech SRT, s kódováním UTF-8. Kódování UTF-8 ovšem některé DVD přehrávače nečtou, převod na Windows-1250 je snadný, soubor otevřete v oblíbeném textovém editoru a uložte znovu s kódováním CP-1250.

18
Tenhle program se tu již řešil a to konkrétně zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=35897.0

O co tedy jde, tenhle downloader neumí v Linuxu po dokončení stahování provést nadefinovanou operaci (vypnutí, restart atd.). Při pokusu takovou operaci zvolit vás oblaží hláškou, že systémový příkaz není definován nebo podporován. Ve výše uvedeném tématu je sice řešení, ale to není zrovna elegantní, protože vyžaduje zapnutí tzv. suid módu kdy příkaz "shutdown" nevyžaduje ke své činnosti heslo roota a může být aktivován uživatelem.

To má jednak bezpečnostní dopad, je to sice velmi nepravděpodobné, ale lze tak počítač restartovat nebo vypnout na dálku bez znalosti hesla, ale hlavně to má značný diskomfortní dopad na systému s více uživateli. Druhý uživatel (s právy uživatele) vám takto může doslova pod rukama vypnout počítač když ve vašem účtu ještě něco běží. Nějak jsem se nehodlal smířit s tím, že automatické vypnutí bude možné jen tak, že si aktivují suid mód a umožním tak použití "shutdown" bez hesla.

Problém jsem prostudoval a následně dotčený soubor "syscmd.properties" který tuto činnost zajišťuje přepsal. Nyní by mělo stačit stáhnout upravený soubor a nahradit s ním původní soubor v adresáři programu, čímž by vám bez potřeby cokoli dalšího měnit mělo fungovat automatické vypnutí, restartování i uspání (do paměti i na disk).

Upravený soubor si můžete stáhnout odtud http://www.ulozto.cz/x7DneJ7/syscmd-properties

19
Pracovní prostředí / Audio CD v Ubuntu 12.04 s Unity 3D
« kdy: 30 Leden 2013, 13:16:17 »
Po posledních aktualizacích systému se mi stala taková docela nepříjemná věc, chyba je pravděpodobně někde v Compizu, protože na jiném prostředí se to neděje a to včetně Unity 2D.

O co tedy jde, launcher mám nastavený klasicky, tedy aby zobrazoval pouze připojená zařízení. Ovšem po vložení Audio CD do mechaniky se sice takové CD přimountuje, ale na launcheru se neobjeví, ačkoli v Nautilu vidím, že připojené je. Při pokusu takové CD odpojit se ikonka audioCD na panelu na chvilku objeví (než se otevřou dvířka mechaniky).

Je to docela otravné, zajímalo by mě jestli se to děje i někomu jinému (na 12.04, ve 12.10 se to zdá být v pohodě) nebo jsem si něčím nabořil Compiz.

20
Takže, prvně bych měl asi říct, že jsem použil oficiální PPA pro LibreOffice abych si povýšil stávající verzi 3.5.4 obsaženou v Ubuntu na 3.6

Writer používám maximalizovaný, ve 12.04 bez lo-menubar, mám tedy klasicky nabídku okna a ovládací prvky okna nahoře v liště. Objevila se mi však zajímavá a otravná chyba, asi po 4 spuštění Writeru z Launcheru, systém zapomene, že tam ta ikonka je a místo aby označil tu co v Launcheru je ukáže mi další (jako u aplikací které na v Launcheru přichycené nemám). Zároveň se změní  i značení po pravém kliknutí, na nové ikoně mi systém nabízí správně jestli ji chci přidat, ovšem to samé mi nabízí i na ikoně stávající (jako by přichycená nebyla), jenže po kliknutí na přidat se nic neděje.

Je docela otravné když se vám po každém 4 spuštění maximalizovaného Writeru objeví na panelu jeho další ikona, místo toho aby se označila ta stávající.

Zkusil jsem použít i nový profil a výsledek je stejný, takže nějakou chybou v mém profilu to nebude. Buď je něco blbě v systému nebo v LibreOffice 3.6.

EDIT: Takže upravuji dotaz, tohle chování se objevuje ve spojitosti se všemi ikonkami LibreOffice v Launcheru a ověřil jsem, že tím trpí i naprosto čistá instalace Ubuntu 12.04.

Ví tedy někdo co s tím, případně jestli už to někdo hlásil jako bug (mě se to nedaří najít)

21
V jádře 3.6 se objevila chyba při správě souborového systému ext4, následně byla tato chyba (jako aktualizace) přenesena i do verzí 3.4 a 3.5 (aktuální jádro pro 12.10). Tato chyba může způsobit ztrátu nebo kompletní zničení dat na disku (zdroj tady http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/ext4-ve-stabilnich-kernelech-poskozuje-data )

Podle popisu chyby jsem zkusil podmínky nasimulovat (Virtualbox) a při skutečně blbé konstelaci dojde až ke zničení tabulky disku, častější však budou poškozené a ztracené soubory.

Po velké spoustě nedotažeností ve 12.10 je tahle chyba další důvod proč nepovyšovat. Ty další bych jen shrnul

-havárie X serveru na grafikách Intel v procesorech Atom řady 2xxx a 5xxx (GMA3600 především)
-nedořešené problémy s power managmentem některých wifi karet (problém jádra)
-chybná instalace nVidia ovladačů
-problémy s rychlostí compizu na pomalejších strojích a následné pády

V současné době lze 12.10 doporučit pouze na stroje kde nemáte žádná důležitá data.

22
Pracovní prostředí / Oznamovací oblast ve 12.10
« kdy: 22 Říjen 2012, 13:34:42 »
Tak se se mi zdá, že ve 12.10 zase někdo vymýšlel pitomosti. Ikonka pro (ta obálka) integraci IM a dalších věcí se objeví až poté co aktivujete nějakou službu která se do ní integruje. Na aplikace třetích stran to ovšem nereaguje a zůstane to skryto, takže pokud jako má máte v té obálce jen notifikátor na mail a Pidgina, vidíte houby.

To by samo o sobě ani tak nevadilo, ovšem konfigurace oznamovací oblasti v dconf editoru je taky fuč. Cesta desktop-unity-panel totiž neexistuje, prošel jsem celé nastavení dconf editoru a konfigurace oznamovací oblasti tam nikde není.

Otázka je poměrně jednoduchá, ví někdo jak dostat ikonu s obálkou zpátky když nemám ani Empathy, Gwibber, Thunderbird a další zbytečnosti. Nebo alespoň zná někdo postup jak editovat list aplikací v oznamovací oblasti (tedy původní cesta desktop-unity-panel)

23
Hardware / nVidia 7300GS a 7600GS vs. Ubuntu 12.10
« kdy: 21 Říjen 2012, 18:19:44 »
Mám tyhle 2 grafické karty, bohužel buď mám blbou desku nebo nevím. Verze Ubuntu 11.04 a 11.10 po nainstalovaní ovladače nVidie prostě zmrzli. Naběhlo prostředí a zámrz.

Verze 12.10 už nespustí Compiz, zůstane mi jenom plocha. Přitom akcelerace jde, narozdíl od 11.04 a 11.10 kde zamrzlo jakékoli prostředí které vyžadovalo akceleraci. Se systémem můžu normálně dělat, přes klávesové zkratky a terminál spouštět i aplikace. Jen prostě nemám dekorace oken (rámy) a horní a boční panel. Dokonce se provádějí i animace oken.

nVidia config na mě při pokusu cokoli nastavit vyhazuje abych spustil
Kód: [Vybrat]
sudo nvidia-xconfig to jsem i udělal (pro jistotu z recovery mode z konzole roota), výsledkem ovšem byl neúplný xorg.conf a rozlišení 640x480. Upravil jsem tedy xorg.conf ručně, to systém vezme a nastaví požadované rozlišení zapsané v xorg.conf. Ovšem při spuštění konfigurace nVidia dostanu stejnou hlášku, mám spustit
Kód: [Vybrat]
nvidia-xconfig a v nástroji nastavím houby.

Instalace ovladače přímo od nVidia (verze 304.6, v repozitáři je ovšem 304.4) stejně jako s Ubuntu 11.10 nic neřeší.

Docela by mě zajímalo jestli má někdo s obdobnou řadou karet stejné potíže, konkrétně tedy řady 7xxx a 8xxx

24
Tipy a triky pro Linux / Jak povýšit systém
« kdy: 24 Září 2012, 11:02:26 »
Udělal jsem si několik pokusů a na jejich základě jsem se rozhodl sepsat tento návod.

Povýšení systému se od verze 11.10 už neprovádí stylem, že se natáhne výchozí konfigurace systému (automaticky se přidá balík ubuntu-desktop a s ním přidružené závislosti), ale způsobem kdy systém aktualizuje pouze existující programy. Nicméně díky tomuto postupu se mi podařilo bezproblémově povýšit systém z verze 8.04 až na verzi 12.04 a to tím nejpitomějším způsobem, tedy přechod verzi po verzi (8.04-8.10-9.04-9.10-10.04-10.10-11.04-11.10-12.04).

Takže jak na to:

1)Povolte si nepodporované aktualizace (backports), od vydání 11.10 jsou povoleny automaticky a následně aktualizujte systém. Kompletně aktualizujte i za předpokladu, že je po vás žádáno částečné povýšení.

2) Zakažte všechny nesvobodné ovladače

3) Zkontroluje vymazání souboru xorg.conf, v případě nesvobodných ovladačů grafické karty

4) Proveďte očistu systému za pomoci programu Ubuntu Tweak nebo Computer Janitor (pozor, odstraňuje vše co nenalezne v repozitářích. Takže pokud máte něco instalované dodatečně z externího balíku, tak opatrně)

5) Deaktivujte všechny dodatečné repozitáře. Systém to sice udělá sám, ale osvědčilo se mi udělat to ručně.

6) Načtěte změny, stačí spustit Centrum SW a chvilku počkat

7) Spusťte povýšení

8) Během povýšení se vás systém několikrát optá na nahrazení systémových souborů. Obvykle můžete ponechat výchozí hodnotu, tedy nahradit soubor. Výjimku tvoří konfigurace GRUBu (pokud byl konfigurační soubor změněn). Předvolená hodnota je "Ponechat stávající verzi", pokud nevíte co máte v GRUBu nastaveno ponechte výchozí hodnotu. Při špatné konfiguraci GRUBu se může systém po restartu chovat divně nebo nemusí naběhnout vůbec. V případě, že víte co jste měnili a víte, že to tam umíte dopsat zpátky, změňte hodnotu na "Nainstalovat verzi od Správce balíčků".

9) Po aktualizaci odstraňte nepotřebné balíčky. Systém se sám optá jestli odstranit nebo ponechat

10) Restartujte počítač a čekejte, spuštění po povýšení trvá o něco déle než obvykle

11) Poveďte očistu systému, viz. bod 4

12) Restartujte a znovu si povolte nesvobodné ovladače (pokud je potřeba).

Tímto způsobem se mi podařilo povýšit bez problémů verzi Ubuntu na několika počítačích a systém se chová stejně jako nově nainstalovaný.

25
Multimédia / Nefungující zvuky na 12.04
« kdy: 22 Září 2012, 22:14:03 »
Po instalaci verze 12.04 jsem si povšiml několika nešvarů, které se na jiných distrech s GNOME 3 nevyskytují.

1) Notifikace nové události není skoro slyšet, ta obálka sice zmodrá, ale doprovodný zvuk je enormně tichý. Jediné co mě napadlo je ho nahradit jiným, což není nejlepší řešení, ale způsob jak změnit cestu k výchozímu zvuku jsem nenašel.

2) Nefungují akustické zámky pro Caps a Num Lock (už zase). Od verze 9.10 nefunguje stále akustické upozornění při použití Caps a Num Lock, což mě vede k tomu, že použité zvuky se v systému ani nenachází. V GNOME 2 s tím byl obecně problém, v GNOME 3 to všude funguje správně, pouze na Ubuntu to nejede. Jak to vyřešit nemám tušení.

Stran: [1] 2 3