Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - zubozrout

Stran: [1] 2
1
Podpora pro Ubuntu Touch / Re:Jízdní řády CZ, SK
« kdy: 01 Červen 2016, 11:45:03 »
V Blogu by to bylo lepší, Wiki též. A co zprávička na abclinuxu, Linux expresu a Root?

Nepřikládal jsem tomu takový význam :), ale můžu to zkusit, je fakt, že mimo forum to bude asi víc na očích.

2
Podpora pro Ubuntu Touch / Jízdní řády CZ, SK
« kdy: 01 Červen 2016, 10:42:34 »
Nejsem si jistý, kolik lidí v ČR používá Ubuntu Phone ... a bohužel ze statistik netuším ani kolik lidí používá mou aplikaci pro jízdní řády, vidím jen celkový počet stažení 267 (9. červen 2018), kde se počítají bohužel i opětovná stažení stejným uživatelem a aktualizace na novou verzi. Navíc většina stažení bude od nějakých náhodných chudáků co ani neví co stáhli a jen si to chtěli zkusit. Každopádně mi přijde, že v ČR o této aplikací ví asi tak 5 a půl lidí z 10 (dnes už je to číslo přehnané, bude jich asi méně), co mají zrovna náhodou Ubuntu telefon či tablet, takže pro ten zbytek se tady podělím o odkaz na OpenStore (nejnovější verze k dispozici pouze pro Ubuntu 16.04 Xenial).

Nechci se příliš chvástat, zase tak úžasná aplikace to není a má pár otravných bugů, které jsem za dlouhá léta nevyřešil. Obyčejně to ale tak nějak funguje, používám ji téměř denně.

Po přechodu z Androida mi velice chyběl Pubtran a IDOS web mi přišel být, zvláště na Ubuntu telefonu, nepoužitelný. Tak jsem někdy v říjnu/listopadu 2015 začal s vlastní aplikací (chtěl jsem už v létě, ale nevěděl jsem jak se dostat k API) a víceméně na ní pracuji dodnes.

Aplikace je kromě angličtiny dostupná samozřejmě i v češtině - starám se o to, aby v každém vydání byla čeština i angličtina kompletní. Ostatní překlady jsou bohužel na komunitě, ale pokud se cítíte, že byste s nimi mohli pomoct, včetně oprav chyb (mj. mých, často to dělám dost ve spěchu) atd, budu více než rád když si prohlédnete stránku projektu Transifex.

Za připomínky budu také rád, ale neslibuji že je implementuji - třeba se mi nebude chtít nebo to nebude snadno realizovatelné :D.

Děkuji a určitě mi dejte vědět, jestli aplikaci používáte a třeba i jak ji používáte, ať mám představu co bych mohl zlepšit.

Nakonec ještě odkaz na skromný web aplikace: https://transport.iubuntu.cz/

3
Stránky Ubuntu.cz / Re:Jen na inspiraci
« kdy: 11 Květen 2013, 20:14:05 »
http://ubuntuone.com/5pSRr6tcFeILyTu7BscprV

Varuji, že především na global.php je lepší se nedívat :)
Psal jsem to ještě v době, kdy jsem uměl programovat asi tak, jako moje babička ... a vrtat se mi do toho už nechce. Naštěstí se jistá část kódu už nepoužívá.
Také není dobré mít všechny scripty v jednom souboru, tak jsem potom vytvořil další soubor, který se stará o jednu konkrétní věc, tedy vykreslování aplikací na stránce: http://www.iubuntu.cz/index.php?site=5&tab=3
Ale také je to dost šeredně napsané. No, spaghetti code :)
Nicméně právě v tom "browser.php", tedy novějším scriptu, jsem stejně nevěděl, jak se tomu hnusnému kódu vyhnout. Moc líp to tam asi nejde.

4
Stránky Ubuntu.cz / Re:Jen na inspiraci
« kdy: 11 Květen 2013, 19:27:05 »
Jak jste se k tomu dostali? Já se s tím moc nechlubím, občas tedy možná na Google+, ale jinak ne :)
K ubuntu.cz, určitě rád pomohu. Asi by bylo nejlepší si nad tím sednout třeba u piva a podívat se na to. Například katalog aplikací by mohl být fajn. A určitě by neškodilo trochu zatraktivnit tu domovskou stánku.

A kromě toho by se mi hodily nějaké zkušenosti, a možná i něco do CV :)

btw, díky :)

5
Stránky Ubuntu.cz / Jen na inspiraci
« kdy: 11 Květen 2013, 18:34:34 »
Ahoj,
Asi před rokem jsem potřeboval udělat seminární práci na Gymnáziu a tak jsem si vybral tvorbu webových stránek o Ubuntu. Za tu dobu jsem toho moc nezměnil, ale přece jen ten web tak trochu aktualizuji (i když do php scriptů, které jsem tehdy psal raději moc nehrabu, jsou strašně hnusně napsané).
Pokud by byl zájem o některé featury nebo o pomoc s velkými stránkami ubuntu.cz, rád pomohu ... když tedy bude čas, takže možná až po zkouškovém :)

viz ten zmiňovaný web: http://www.iubuntu.cz

6
Obecná podpora / Re:Windows Phone
« kdy: 23 Srpen 2012, 15:38:23 »
Novější verze Androidu používají místo klasického Mass Storage FUSE (možná to tak bylo vždy, nevím). Každopádně jde o způsob, jak se vyhnout patentům Microsoftu na dnes již dávno překonanou technologii FAT. Díky FUSE máte v telefonu libovolný filesystém a na počítači k němu přistupujete jen virtuálně.

Výsledkem je několik výhod:
  • prakticky neomezený filesystém (FAT má spoustu limitů, takže se přechází zřejmě na EXT4)
  • Méně chyb v případě odpojení mobilu od počítače bez předchozího odpojení disku - pokud se nějaká data ztratí či poškodí, jedná se snad výhradně jen o aktuálně přenášené soubory
etc ...

Tento přístup je ale standardizovaný a v Ubuntu funguje out-of-the-box.

Windows Phone bych si nikdy nekupoval, rozhodně ne s tím, že by mi fungoval v Linuxu. Problém je totiž v tom, že Microsoft rád vytváří nestandardní věci a především je velmi rád uzavírá tak, aby je nikdo nemohl skutečně používat (bez placení výpalného). Stejně je na tom i Apple.

7
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Lotus symphony
« kdy: 23 Srpen 2012, 15:13:12 »
No, z mého pohledu je LibreOffice již téměř dokonalý. Nepadá, umí daleko více, než ve skutečnosti potřebuji a vizuálně hezky zapadá do systému. Vzpomínám si, že po vydání 10.04 až někdy do 11.10 vypadal LibreOffice v systému nějak škaredě. Nezaobloval rohy tlačítek a s výchozím tématem razily dokola tlusté čáry pravítka.

Sice jsou to již 2 vydání, co mělo být menu integrované do Global Menu v liště Unity, ale i tak si skutečně nemám na co stěžovat. Teda, ještě by se LO mohl lépe integrovat s Gnome, ať tam máme i overlay-scrollbar :D

8
Nevím, zda ji lze vrátit (teoreticky ano, ale...). Lze ji "vracet", tedy s použitím asertivity a publicity se snažit postrčit výrobce, aby jednou nabízel i alternativy bez windows. To je bohulibé, ale není to to, co potřebuješ.

Zkus jim ale každopádně napsat a trochu neodbytně u nich pátrat, jestli by neměli podobnou verzi bez windows.

OK. Díky. Napsal jsem jim do fóra (nevím jak jinak je rozumně kontaktovat). Jsem zvědavý, co mi odpoví.

9
http://www.root.cz/clanky/vraceni-windows-prohral-jsem-bitvu-valka-pokracuje/

Nevěřím že se ti to povede. :'(

No, ten odkazující článek se vztahuje k Aceru. I když, ono je to všechno jedna a ta samá pakáž :)

10
Dobrý den,
Mám v plánu nákup nového notebooku. Nejpřijatelněji vypadá tento model od ASUSu: http://www.asus.as/asus-n56vm-s4272v-156-i7-3610qm-8g-1t5-blurayrw-gt630m-widi-bt-w7hp.html
Jenže se vždy prodává pouze s Windows. S Linuxem nebo bez OS jsem ho nenašel.

Nevíte někdo, zda je možné u tohoto výrobce vrátit licenci Windows?

Díky za odpověď.

PS. Microsoftu se mi platit nechce.

11
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem a kde se překládají popisky jednotlivých aplikací, zobrazených ve správci softwaru (software-center, aptitude,...).
Odpověď jsem nikde nenašel a tak předpokládám, že to nelze jinak, než přímo zápisem do metadat konkrétního balíku.

Každopádně by bylo fajn, kdyby to šlo i jinak.
Díky

12
Archiv / Re: Ubuntu 10.10 je neohrabané (alespoň s nVidia drivery)
« kdy: 08 Červenec 2010, 21:51:15 »
To mám štěstí. Nejsem začátečník.  :)
Ubuntu se snažím testovat před každým vydáním již 2 roky. Několikrát se mi stalo, že jsem nenabootoval. Takže na nezdary s Alfa verzemi jsem zvyklý.
Nicméně s výkonem jsem problémy ještě nikdy neměl. Aktuálně se mi obraz kouše vždy při scrollování webové stránky či zavírání oken Gnome. 3D hry ale fungují bez problémů.

13
Archiv / Ubuntu 10.10 je neohrabané (alespoň s nVidia drivery)
« kdy: 06 Červenec 2010, 09:08:40 »
Zkouším nové Ubuntu asi tak 4 dny. Po celou dobu je pomalé a například při posouvání objektů se kouše. Nejprve jsem si myslel, že jde o chybu Firefoxe, pak jsem ale narazil i na problémy s OpenOffice.org, JOSM a dalšími aplikacemi. Nakonec mi přišlo, že jde o chybu grafického ovladače nVidia. Po jeho odstranění byl systém mnohem svižnější. Bohužel mi ale nefungovalo plné rozlišení.
Máte s tím někdo podobné zkoušenosti?

Zároveň mě zarazilo, že ovladač nVidia ovlivňuje také čtení stavových informací ve Správci Aktualizací. Nechápu jak to s ním může souviset, ale bez nVidia ovladače je načítání mnohem rychlejší.

14
Stránky Ubuntu.cz / Re: Nové Ubuntu.cz -- obsah
« kdy: 22 Květen 2010, 09:01:37 »
Na stránce, kde je možnost stáhnout Ubuntu, konkrétně zde: http://beta.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout se mi nelíbí anglický text, tedy:
Citace
This is the latest version, released in October of 2009 and maintained until 2011
Chtělo by to nahradit.

A ještě jsem objevil špatně vedoucí odkaz ke stažení zde: http://beta.ubuntu.cz/cojeubuntu/server dole na stránce. Ten vede na stránku jinou: http://beta.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout, kde však možnost server zcela chybí.

Ale jinak chválím. Vypadá to skvěle.

15
Hry a zábava / Re: SimCity 3000 - LokiGames
« kdy: 27 Duben 2010, 22:32:39 »
Tak již není co řešit. Objevil jsem zajímavý post: http://www.lziegler.com/wordpress/?p=23
Stačí použít instalátor z webu http://liflg.org/?what=dl&catid=7&gameid=99&filename=sc3u_2.0a-multilingual_x86.bin a ten v podstatě vše udělá za vás.

Pro zájemce přikládám i obrázky, ze hry:
http://tuxworld.shell.la/media/SimCity 3000 - Ubuntu 10.04.png
http://tuxworld.shell.la/media/SimCity 3000 - Ubuntu Playing.png

16
Hry a zábava / SimCity 3000 - LokiGames [Vyřešeno]
« kdy: 26 Duben 2010, 21:37:47 »
Dobrý den. Tak jsem po letech oprášil staré SimCity 3000 a vzpomněl jsem si, že ho kdysi společnost LokiGames portovala i pro Linux. S instalací jsem strávil asi 2 dny. Po dvou dnech snahy jsem však našel relativně aktuální a jednoduchý návod  ;D: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1300658

Podle tohoto návodu jsem již několikrát nainstalovanou hru rozjel. Vše vypadalo bezchybně. Přehrálo se mi úvodní video, šel mi zvuk, ale po něm mě čekala černá obrazovka smrti. Místo menu jsem měl jen kurzor a černou obrazovku v rozlišení 640x480. Vzhledem k tomu, že jsem se o spuštění pokoušel mnohokrát, vím jíž že není potřeba zabíjet celé sezení, ale stačí použít klávesovou zkratku alt+enter, pro zobrazení hry v okně.

Kód: [Vybrat]
[size=6pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]zubozrout@frozenlinux:~$ SDL_VIDEO_YUV_HWACCEL=0 LD_ASSUME_KERNEL=2.2.5 LD_LIBRARY_PATH=/home/zubozrout/.games/Loki_Compat/ SDL_AUDIODRIVER="dsp" SDL_PATH_DSP="/dev/dsp" /home/zubozrout/.games/Loki_Compat/ld-linux.so.2 /usr/local/games/SC3U/sc3u.dynamic
fcntl: Operation not permitted
fcntl: Operation not permitted
MESSAGE:

BUG! (Segmentation Fault)  Going down hard...
SimCity 3000 Unlimited 2.0.955a
Built with glibc-2.1 on x86
Stack dump:
{
0xf73ed6b8
0xf64e0c52
0xf7010342
0xf6d837e0
0x813b2e5
0x8348d83
0x8349a00
0x8349eb3
0x8143ef1
0xf73dd14f
0x8135901
}
Please send a full bug report,
along with the contents of autosave to: support@lokigames.com
Unable to execute loki_qagent - exiting[/size][/size][/size][/size]

Bohužel nepomáhá ani příkaz: export SDL_VIDEO_YUV_HWACCEL=0, viz již někdo s podobným problémem: http://happypenguin.org/newroot/forums/viewtopic.php?p=1131&sid=90aa0bd12e685163d3e584d9e1eefb81


Díky

17
Pracovní prostředí / Re: Zapnut automaticky numlock pri starte
« kdy: 22 Duben 2010, 19:51:10 »
1. Systém → Předvolby → Klávesnice
2. Karta Rozložení → Možnosti
3. Dodatečné volby kompatibility → Výchozí numerická klávesnice
Mělo by to fungovat  ;)

18
Dobrý den. Od Ubuntu 9.04 mi nefunguje webkamera. Nevím čím to může být způsobeno, ale systém se tváří, že je vše v pořádku. Nakonec vypíše zajímavou hlášku:
Kód: [Vybrat]
[26574.004076] uvcvideo: device USB2.0 Camera requested null bandwidth, defaulting to lowest.Chybu kamery lze téměř jistě vyloučit, jelikož s ní má problémy více uživatelů, viz. http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9042380
Takže je chyba pravděpodobně někde v driveru. Na hlavní stránce webu se přitom tváří, že ji podporují: http://linux-uvc.berlios.de/
Kód: [Vybrat]
[26502.230302] usb 2-6: new high speed USB device using ehci_hcd and address 2
[26502.623143] usb 2-6: configuration #1 chosen from 1 choice
[26502.726349] Linux video capture interface: v2.00
[26502.731871] uvcvideo: Found UVC 1.00 device USB2.0 Camera (0402:5606)
[26502.747917] input: USB2.0 Camera as /devices/pci0000:00/0000:00:1d.7/usb2/2-6/2-6:1.0/input/input9
[26502.748044] usbcore: registered new interface driver uvcvideo
[26502.748051] USB Video Class driver (v0.1.0)
[26506.733731] uvcvideo: UVC non compliance - GET_MIN/MAX(PROBE) incorrectly supported. Enabling workaround.
[26506.836716] uvcvideo: device USB2.0 Camera requested null bandwidth, defaulting to lowest.
Stejné chyby dostanu ať již zkusím cokoliv (Cheese, Skype, ...), při každé snaze dostat z webkamery nějaká data.
Bug je již hlášen i na Launchpadu: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/529509

Pokud někdo řešíte stejný problém, popřípadě jste došli v této věci dále, budu vděčný za každou pomoc.

19
Archiv / Re: Problém s Firefoxem po update 15.4.2010
« kdy: 15 Duben 2010, 20:07:12 »
Zkus změnit typ a styl (barvu) písma v nastavení Firefoxe.
Úpravy → Předvolby → panel Obsah → Písma a Barvy (popřípadě Rozšířené) a tam si s tím pohrát. Třeba to pomůže.

20
Archiv / Re: notebooky - vydrz baterie
« kdy: 12 Duben 2010, 20:58:53 »
Jo, tak regulace podsvícení by měla fungovat, minimálně přes klávesové zkratky (Fn + dotyčná klávesa).
Tak jsem opět po letech vyzkoušel applet regulace jasu displeje. Evidentně nefunguje. Při každém pokusu o změnu zmizí ovládací posuvník. Pokud posunuji tímto šoupátkem pomocí klávesnice, stejně to nefunguje. A po najetí kurzorem na applet mi napíše, že "Nelze zjistit jas displeje notebooku". :D
Takže je dost možné, že je něco špatně s appletem, popřípadě jde o jiný softwarový problém.

Výdrž baterie s LL je na mém notebooku také totožná s výdrží předchozích vydání.

21
Archiv / Re: Po aktualizaci na beta 2 čeká nasr*ni
« kdy: 09 Duben 2010, 19:40:04 »
Tak pokud používáte Lucid Lynx, používejte prostředí bez Compizu (pod dobu, než se to vyřeší). Myslím, že to lze pár dní přežít.

Edit: Tak balík compiz-gnome je již možné nainstalovat bez problémů, aniž by odstranil metacity nebo ubuntu-desktop.

22
Archiv / Ubuntu One Music Store
« kdy: 27 Březen 2010, 20:20:45 »
Narazil jsem na zajímavou součást Ubuntu One Music Store. Tak si říkám, zda je možné používat Music Store i v Linuxu ;D. Myslíte, že bude chyba ve finální verzi opravena?
Kromě toho mě překvapila zmínka o DRM, přestože podle webu https://wiki.ubuntu.com/UbuntuOne/MusicStore bude služba provozována bez něj. Zajímavě zní také potřeba ActiveX.

http://kavovar.lamer.la/musicstore-requirements.png

23
Archiv / Re: HW náročnost oproti 9.10?
« kdy: 21 Březen 2010, 18:45:32 »
Hardwarová náročnost a velikost základní instalace obou systémů bude velmi podobná.  :)

24
Archiv / Re: Nepodařená aktualizace
« kdy: 17 Březen 2010, 15:58:29 »
Zkus v terminálu: sudo apt-get dist-upgrade
Nejsem si jistý, zda jsem to vyřešil tímto způsobem, ale podařilo se mi tyto balíky aktualizovat.

25
Tak to konečně funguje i s Plymouthem. Takže mohu s radostí oznámit, že lze bez problémů používat "Enter" i s ovladači od Nvidie. (od 12.3.)

Nvidia, Ovladač 195.36.08

Stran: [1] 2