Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - GdH

Stran: 1 ... 5 6 [7]
151
Internet a sítě / Jak testovat rychlost lokální sítě?
« kdy: 07 Leden 2013, 22:39:10 »
Hola, hola tam GdH! Pořídil jsem nový gigabitový router a rád bych otestoval prostupnost sítě mezi ubuntími pecemi. Máte nějaké pěkné metody na skladě?

152
Komu by chyběla možnost zobrazit náhled všech oken, ze všech ploch ať už v Unity, nebo GNOME Classic, a nechtěl čekat na oficiální opravu (jestli vůbec nějaká bude) může compiz aktualizovat z ppa, kde je chyba opravena:

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:bsantos/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Já jsem spokojen.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/933776
https://launchpad.net/~bsantos/+archive/ppa

153
O fóru / Sekce pro nové aplikace pro Ubuntu
« kdy: 17 Říjen 2011, 03:05:26 »
Faktem je, že lidí, kteří se tu snaží vyrábět nové aplikace pro Ubuntu je málo, ale stejně by bylo zajímavé, udělat na fóru zvláštní sekci, kde by se tyto snahy nepletly mezi běžné problémy uživatelů. Ani tak nejde o to, že v jiné sekci zapadají prachem, ale pokud někoho zajímá tato scéna, není tu moc možností jak vyfiltrovat konkrétní aplikace od tipů, triků a jiných záležitostí.

154
Tipy a triky pro Linux / Unity Dash a Opera
« kdy: 10 Červenec 2011, 14:54:07 »
Nevím, jestli to už někdo vyřešil, ale já na to šel takto:

Kód: [Vybrat]
sudo ln -s /usr/bin/opera /usr/bin/opera-browser
gconftool-2 --type string --set /desktop/gnome/applications/browser/exec /usr/bin/opera-browser

Problém je v neshodě jmen spustitelného souboru Opery a spouštěče pro desktop. První příkaz udělá symlink se stejným jménem, jako má spouštěč a druhý pak zapíše cestu k tomuto symlinku do preferovaných aplikací.Návod pro Ubuntu 11.04

155
Jde o odhlášení ze sezení - logout. Příkaz by měl odhlásit uživatele, ale na KDE 4.5.3, které mám doinstalované v Ubuntu 10.04 jaksi nefunguje.

Kód: [Vybrat]
dbus-send --print-reply --session  --dest=org.kde.ksmserver  /KSMServer org.kde.KSMServerInterface.logout  int32:0 int32:2 int32:3
Následující modifikace vyvolá Logout dialog, to funguje i mně:
Kód: [Vybrat]
dbus-send --print-reply --session  --dest=org.kde.ksmserver  /KSMServer org.kde.KSMServerInterface.logout  int32:1 int32:2 int32:3
A pokud máte jinou, funkční DBus variantu pro tuto akci, sem s ní :)

156
Zná někdo něco použitelného, co by při přepnutí mezi těmito wm zachvalo rozmístění oken na jednotlivých pracovních plochách? Oba tyto wm pracují s pracovními plochami rozdílně a tak, jak jsou běžně využívány (přinejmenším v Lucidu to ani jinak nejde), jsou nekompatibilní. Compiz používám 99% času, ale jsou situace, kdy je ho třeba z nějakého důvodu dočasně vypnout a pak zase zapnout. V tento moment se všechna okna sesypou na hromadu do první pracovní plochy, což není to, co bych si představoval.
Přiznám se bez mučení, že jsem si funkční řešení napsal, protože jsem nic rozumného nenašel. V zásadě mě zajímá, zda jsem něco přehlédl a zda to někoho zajímá, abych případně udělal nějakou univerzální verzi, protože je to docela pakárna, nejen v závislosti na rychosti systému. Třeba by s tím někdo mohl pomoct, kdyby byl zájem sdělím, co vím.

157
Hola! Jen mě tak napadlo... Však víte :) Tedy já jsem na svém domácím počítači instaloval Ubuntu dvakrát: poprvé v roce 2006 verzi 6.06 a podruhé v roce 2007 verzi 7.04 poté, co jsem vyměnil HW. Ještě jsem musel dva měsíce do vydání 7.04 vydržet jen s Windows, protože tehdy Linux neobsloužil můj diskový řadič. Od té doby jsem poctivě upgradeoval, až Karmica jsem se zalekl a jsem stále na Jaunty. Takže 3 roky, s vynecháním poslední verze.

158
Aktuální pythonní verze uspávače pecí je na sourceforge.net, informace vždy v tomto vlákně.Původní obsah:
Napsal jsem na popud jednoho zdejšího dotazu malý skriptík na vypínání a uspávání počítače po nastavené době. Třeba to někomu bude k užitku, případně dá nějaké náměty na vylepšení, nebo mi řekne, že je to k ničemu a je tu hromada lepších řešení, kterých jsem si já nevšiml.
Pro správnou funkci skriptu je potřeba mít nainstalován balík libnotify-bin, tedy pokud nemáte, zadejte do trminálu:
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install libnotify-bin
Skript je možno stáhnout zde, uložte ho, kam uznáte za vhodné a nezapomeňte nastavit spustitelný příznak. Pak stačí vytvořit spouštěč do Panelu, na Plochu, či jinam, nebo si nastavíte klávesovou zkratku.
Po spuštění zadáte počet minut do vypnutí a potvrdíte. Minutu před koncem odpočtu ještě budete pro jistotu upozorněni, abyste náhodou nebyli nemile překvapeni. Pokud se rozhodnete, že chcete odpočet zrušit, stačí skript spustit znovu. Informace o činnosti skriptu budete dostávat ve formě informačních bublin. Dále skript poslouchá na přepínače --suspend a --hibernate, které změní vypínání na uspávání do RAM, či hibernaci na disk. Minimální nastavitelný čas je 0 minut, vstup je limitovaný na 4 číslice a při špatném zadání budete upozorněni a znovu vyzváni k zadání času. Přednastavená hodnota 120 minut se dá ve skriptu jednoduše změnit na řádku t=`zenity --entry --title 'Shutdown timer' --text 'Zadej čas do '"$mod"' PC v minutách' --entry-text=120`.

Testováno na Ubuntu 8.04, 9.04, 9.10, 10.04, Debian Squeeze.Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash

if PID=`pidof -x "$0"`; then
if echo "$PID" | grep -q '\ '; then
# máme více procesů, kill'em all!
notify-send --icon gnome-shutdown "Shutdown timer" "Odpočet zrušen!" &
killall `basename $0`
fi
else
echo "Nejsem schopen najít ani sám sebe, raději končím.."; exit 1
fi

if [ `dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.DBus.Introspectable.Introspect | grep -E "\"Hibernate\"|\"Shutdown\"|\"Suspend\"" | wc -l` == 3 ]
then
cmdp="dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.Hal /org/freedesktop/Hal/devices/computer org.freedesktop.Hal.Device.SystemPowerManagement."; serv1=1

elif [ `dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.DBus.Introspectable.Introspect | grep -E "\"Hibernate\"|\"Suspend\"" | wc -l` == 2 ];then
cmdp="dbus-send --system --print-reply dest=org.freedesktop.UPower /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower."; serv2=1

fi

[ `dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.DBus.Introspectable.Introspect | grep "\"Stop\"" | wc -l` == 1 ] && serv3=1


 
no_service()
{
zenity --error --text "V systému není přítomna potřebná\n služba, ukončuji aplikaci"; exit 1
}

case $1 in
--suspend)
[[ ! "$serv1" && ! "$serv2" ]] && no_service
mod="uspání"
cmd="${cmdp}Suspend int32:0";;
--hibernate)
[[ ! "$serv1" && ! "$serv2" ]] && no_service
mod="hibernace"
cmd="${cmdp}Hibernate";;
*)
[[ ! "$serv1" && ! "$serv3" ]] && no_service
mod="vypnutí"
if [ $serv1 ]; then
cmd="${cmdp}Shutdown"
else
cmd="dbus-send --system --print-reply --dest=org.freedesktop.ConsoleKit /org/freedesktop/ConsoleKit/Manager org.freedesktop.ConsoleKit.Manager.Stop"
fi;;
esac

while :; do
time=`zenity --entry --title 'Shutdown timer' --text 'Zadej čas do '"$mod"' PC v minutách' --entry-text=120` || exit 1
echo "$time" | grep -Eq '^[0-9]{1,4}$' && break
notify-send --icon dialog-warning "Shutdown timer" "Špatné zadání!
povelená jsou pouze celá čísla
v rozsahu 0 - 9999" &

done
notify-send --icon gnome-shutdown "Shutdown timer" "$time minut do $mod počítače" &

for ((i=1;i<=$time;i++)); do
[[ $i == $(($time)) ]] && notify-send --icon dialog-warning "Shutdown timer" "1 minuta do $mod počítače!" &
sleep 60
done

eval "$cmd"

Update 26.5.2010 - Skript nyní detekuje dostupné služby power managementu a dá vědět, když potřebnou službu nenajde.

159
Tipy a triky pro Linux / Konverze audio souborů přímo z Nautila
« kdy: 17 Leden 2010, 22:36:04 »
Nautilus podporuje začlenění externích skriptů do svého kontextového menu, viz. http://wiki.ubuntu.cz/Nautilus/skripty/ a http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,39429.0.html. Na prvním odkazu je zmíněn i konvertor audio formátů, ale jeho plné zprovoznění vyžaduje, alespoň na Ubuntu 9.04, trochu více snahy, protože balík nautilus-script-audio-convert má závislosti, které se automaticky s balíkem nenainstalují. Skript umožňuje převádět mezi sebou různé formáty audio souborů, konkrétně wav, ogg, mp3, mpc, flac, ape, aac (m4a) nebo wma do wav, ogg, mp3, mpc, flac, ape nebo aac. Umí také kopírovat id3 tagy, případně je možné je při konverzi doplňovat ručně.
Pro kompletní funkčnost je potřeba mít v systému pár balíků, které nainstalujete z Terminálu tímto příkazem:

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install nautilus-script-audio-convert vorbis-tools flac lame faac faad mppenc libid3-3.8.3-dev mplayer
MPlayer je potřeba jen pro konverzi z formátu wma, lame pro MP3, flac je zřejmý, faac a faad pro formát aac, vorbis-tools pro ogg, mppenc pro mpc, libid3 pro editaci id3 tagů. Lze vynechat formáty, které nepotřebujete.

Skript se nainstaluje do složky /usr/share/nautilus-scripts/, kde je nám jako uživateli na nic, bude ho potřeba zkopírovat do naší domovské složky:

Kód: [Vybrat]
cp /usr/share/nautilus-scripts/ConvertAudioFile ~/.gnome2/nautilus-scripts/
(Nebo je možné nainstalovat nautilus-script-manager a spustit v teminálu povel nautilus-script-manager enable ConvertAudioFile)

Pak to vypadá asi takto:


Cílový formát


Můžeme vybrat, zda se tagy převedou z původního souboru, nebo je zadáme ručně:


KvalitaEdit: Ono to na Wiki dokonce opravdu už dávno je, přehlédl jsem jeden odkaz na mnou odkazované stránce :) I když není můj příspěvek duplikátem, ale variantou a doplněním.

160
Ahoj, potřebuji zpracovat nějaké výstupy konkrétně z nvidia-settings a problém je ten, že se výstup automaticky zalamuje po 70 znacích při spuštění klikátkem a pokud spustím příkaz z terminálu, pak se zalamuje podle šíře okna i když to netisknu, ale posílám rovnou na další zpracování rourou. Takže se nadá strojově vyhledat potřebná informace, protože to může pokaždé vypadat jinak. Dá se to nějak obejít?

161
Obecná podpora / Výpis konkrétních zařízení na USB
« kdy: 31 Červenec 2009, 15:23:20 »
Zjímalo by mě, zda se dá v systému někde přečíst, jaká zařízení visí na USB. Nějaký přesnější popis, než vyleze z lsusb.

162
Ahoj. Začalo se mi stávat, že po probuzení pece ze suspend to RAM, se myš ani nehne. Podezírám aktualizace systému za poslední měsíc, nejdřív to bylo občas, po dalších aktualizacích se to už stane vždy. Usb jinak funguje, usb klávesnice jede, po odpojení a připojení myš systém správně detekuje a připojí, ale stále nic neovládá. Chci se především optat, zda mi poradíte, jak myš zpátky nahodit bez restartu celých X.

No, upgrade na 9.04 to vyřešil, ale stejně by mě to zajímalo, jak myš restartovat.

163
Dobrý den, je tehdy, dkyž nemusím používat jiný webový prohlížeč, než Operu. Bohužel k práci ji používat nemohu, protože tvůrci většiny pro mě zásadních webů na Operu kašlou. Víte někdo o doplňku Firefoxu, který mi nabídne pohyb po odkazech na stránce pomocí klávesnice nějakou přirozenou formou, jako to umí Opera?

164
Multimédia / Tablet v Gimpu se nedá používat [vyřešeno]
« kdy: 28 Prosinec 2008, 16:16:28 »
Ahoj lidi, mám dlouhodobej problém s Gimpem při použití tabletu pod Ubuntu 8.04. Tablet jsem zprovoznil, jen Gimp se chová velmi podivně. Pokud třeba perem udělám výběr oblasti, není následně onen výběr v obrázku viditelný. Dále jakákoli akce provedená pomocí tabletu, se nezapíše do historie, tudíž není možno se vracet. Osobně moc nechápu filosofii Gimpu ohledně použití tabletu obecně, ale pod win se to dá alespoň používat, kdežto v linuxu se mi to příliš nedaří. Používám driver wizardpen na Genius Mousepen 8x6.

165
změnil jsem si home adresář a dal ho na jiný disk. jenže teď mi nefungují zástupci programů v nautilusu. pokud dám zástupce do panelu, či awn, nemá problém. stejně tak s tím nemá problém nautilus, když mu ten link dám do původního home. ale z jakéhokoliv jiného disku je odmítá spouštět a otevírá mi je v texťáku. mám Ubuntu 7.10. díky za případnou pomoc, nikde jsem k tomu nic nenašel..

Stran: 1 ... 5 6 [7]