Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - GdH

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 119
76
Doplnil jsem podle rady celou cestu a nyní je problém, že není přístup k souboru cuc.cfg.
 File "cteni_mailu.py", line 86, in <module>
    with open('cuc.cfg', 'w') as configfile:
PermissionError: [Errno 13] Permission denied: 'cuc.cfg'
Když se v Nautilu na práva podívám, má tam vlastník, skupina i ostatní nastavena práva k čtení i zápisu ,
Každopádně nyní již program pracuje se souborem config a tak se budu muset ten přístup k souboru lépe nastavit. Nespíš v příkazovém řádku. Na to se kouknu.

Je otázka, kam se vlastně snaží zapisovat (aktuální pracovní adresář z toho není zřejmý) a jak jsou nastavena práva použitého adresáře. Tady jde čistě o zápis souboru a to destruktivní - ve chvíli, kdy python takto otevře soubor pro zápis  ( with open('cuc.cfg', 'w') as ... ), původní obsah (pokud nějaký byl), je ztracen. Pokud by přepisoval ten samý soubor a ten by před tím nesmazal, byla by to otázka w atributu toho souboru a x atributu nadřazeného adresáře, pokud by zapisoval nový soubor, musel by mít souhlas (w a x) nadřazeného adresáře.
Vlez do terminálu a zkontroluj práva a vlastníky všech složek a souborů ~/Dokumenty/CUC:
Kód: [Vybrat]
ls -alR ~/Dokumenty/CUCUvidíš-li tam nesrovnalosti v právech, či vlastnících, musíš to opravit, když tak ukaž výpis.
 
Dej mu práva 775
Kód: [Vybrat]
sudo chmod 775 /cesta/k/cuc.cfg
Jak pomůže při přepisu souboru (pokud se vůbec přepisuje)  nastavit mu spustitelný příznak pro všechny a odebrat právo zápisu ostatním?

77
Zadal  jsem absolutní cestu
  path_mail= Dokumenty/CUC/CUC597/Mail/
a výsledek stejný

To cos ukázal absolutní cesta rozhodně není, ta vede od kořene, ne od tvého $HOME. Vlez v terminálu do toho adresáře a spusť příkaz:
Kód: [Vybrat]
pwdten ti vypíše celou cestu k adresáři, ve kterém se nacházíš.

78
Ani toto nepomohlo. Výsledek stále stejný. Nenalezena cesta k Mail.

V základu pokud cesta k souboru není zadána absolutně, ale relativně, nesmí začínat lomítkem. Pokud ti to vypíše chybu:
Kód: [Vybrat]
os.chdir(vystup)
FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: '/CUC597/Mail/'
je zjevné, že byla použita metoda os.chdir() s cestou začínající lomítkem a nemůže to fungovat.
Při zadávání absolutní cesty není možné v Pythonu použít pro home adresář tildu ~/, tomu bez další snahy nebude rozumět.

79
Tipy a triky pro Linux / Re:Telemetrie
« kdy: 30 Listopadu 2020, 10:47:38 »
Docílí se tím přesměrování těch url na localhost, tudíž se telemetrie nespojí se servery, které očekává.

80
Multimédia / Re:Prohlížení HEIC
« kdy: 16 Listopadu 2020, 23:31:27 »
V základním Ubuntu 20.04 stačí
Kód: [Vybrat]
sudo apt install heif-thumbnailer heif-gdk-pixbufa Nautilus bude zobrazovat náhledy a (přinejmenším) výchozí prohlížeč obrázků heic zobrazí, jen asociaci prohlížeče k souborům je třeba nastavit ručně.

Pro KDE můžeš zkusit https://github.com/jakar/qt-heif-image-plugin. V ppa je sice poslední balík pro U19.04, ale funguje i v 20.04, takže buď si do novějšího systému stáhneš a nainstaluješ balík ručně přímo z launchpadu, nebo je možná jednodušší nainstalovat ten ppa a ve zdroji přepsat aktuální verzi na tu poslední dostupnou, např. v 20.04 focal takto:
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:jakar/qt-heif
sudo sed -i  "s/focal/disco/g"   /etc/apt/sources.list.d/jakar-ubuntu-qt-heif-focal.list
sudo apt update
sudo apt install qt-heif-image-plugin
Pak přinejmenším Gwenview heic zobrazí, mám to otestováno.81
Jo jo, udělat se dá kde co, efektivita je věc jiná. Já dnes zrovna udělal upgrade z 18.10 na 20.04, který se také "nedá udělat". Sice mi to dvakrát rozbilo závislosti, které jsem musel opravit, trvalo to půl dne, ale dopadlo to lépe, než jsem očekával  :)

82
Příkazový řádek a programování pro GNU/Linux / Re:Python, idle
« kdy: 10 Listopadu 2020, 16:16:53 »
Instaloval jsi normálně přes apt? Evidentně mu chybí modul tk, který má idle3 v závislostech a měl by se automaticky nainstalovat. Pokud z nějakého důvodu nemáš, doinstaluj  balík python3-tk, modul by se měl objevit zhruba tady:
/usr/lib/python3.5/lib-dynload/_tkinter.cpython-35m-x86_64-linux-gnu.so

83
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:sudo apt-get upgrade
« kdy: 10 Listopadu 2020, 01:33:15 »
Juwa2 napsal něco o tom, že mám asi blbej den, načež to smazal, spolu se všemi svými moudry v tomto vlákně. Tak nevím, kdo nemá den..
Možná i špatně pochopil, o čem píšu, nemyslel jsem tím, že jeho skript kernely nemaže.

...

OffTopic.

Hele Gdh, občas kouknu na tvůj blog a nového kde nic, tu nic. Nechceš zase něco pěkného napsat? Vždycky to bylo čtivé. :)

Dík ;)

Díky Milhousi, vážím si toho. Nějak mi holt tehdy došla motivace a začal jsem se vrtat v jiných věcech. V konceptech zůstalo několik rozepsaných zápisků s foto tématikou, jeden se dopsat chystám, skript, který z toho vzešel není úplně blbý :)


84
Příkazový řádek a programování pro GNU/Linux / Re:Python, idle
« kdy: 09 Listopadu 2020, 22:48:20 »
Nainstalovat a spustit IDLE3?

85
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:sudo apt-get upgrade
« kdy: 09 Listopadu 2020, 22:34:41 »
Mě (a doufám, že i ostatní uživatele) nezajímá nějaký byť oficiálně (před spoustou let) doporučený, nýbrž funkční způsob...
Pokud někdo má/používá kernelů více (starší/novější/mainline/lowlatency), tak autoremove se z toho tak akorát "zamotá šiška".... :)
(možno osobně vyzkoušet).

Šiška se z toho zamotá maximálně tobě, protože netušíš, jak to funguje? ;) Co v tomto směru řeší tvůj skript? Maže konfigurační soubory odinstalovaných balíků, které by tam nezbyly při použití --purge při odinstalaci. Fajn, ale dozví se to od tebe někdo? Mně autoremove k plné spokojenosti odstraňuje staré kernely od Ubuntu 14.04, kdy jsem si v tom udělal jasno a systémovou chybu (která by se neměla týkat aktuálních verzí) se naučil obejít. Pokud budu mít kernely (nebo jiné balíky), které nechci, aby mi apt odinstaloval, označím si je patřičným flagem a on mi na ně nesáhne. Běžný uživatel ale neřeší "jiné" kernely, tomu stačí apt s autoremove, který mu nechá poslední dva. Včetně těch "jiných".
Sám nikdy nepíšu nic, co bych neměl vyzkoušené a ověřené, vždy se snažím vysvětlit podstatu věci, aby si mohl každý udělat závěr sám, když už mu cpu nějaký svůj výtvor, místo systémového řešení. Přesto se mohu dopustit chyb a jsem rád, když mě někdo opraví.

86
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:sudo apt-get upgrade
« kdy: 09 Listopadu 2020, 18:03:20 »
A staré kernely bude čistit kdo?  :-\

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremove --purgečistí i staré kernely a je to oficiálně doporučený způsob. Současně se apt stará o to, aby zbyl v systému ještě jeden předchozí kernel, pro případ nouze.
Problém býval před Ubuntu 16.04, u kernelů ručně aktualizovaných grafickým klikátkem, tam bylo třeba tyto nejprve přeznačit na automaticky instalované. I v Ubuntu 14.04 ale autoremove odstraňoval kernely normálně, pokud jste systém aktualizovali z terminálu přes apt, nebo automaticky na pozadí.

87
Pokud máš málo RAM, tak ti swap na SSD může dost pomoct. Když jsem systém instaloval, měl jsem RAM 6 GB a swap si dal neprozíravě pouze 7 GB. Jelikož používám prohlížeč s miliónem tabů a k tomu jsem schopen upravovat několik fotografií v raw formátu najednou a další mít otevřené v prohlížeči, přičemž běžně systém jen uspávám a nevypínám, dojde mi RAM velmi rychle a faktem je, že když začne systém swapovat na SSD, tak to nepoznám, nic mě znatelně nebrzdí, na systému s C2Duo 3,8 GHz a SATA rozhraním pomalejším, než je maximum disku. Problém nastane, když dojde místo na swapu, to je pak konečná, takže mám v panelu sloupečky indikující zaplnění RAM, i swapu, abych to nepřepískl. Také bych na SSD bez výčitek hibernoval, kdybych tam měl dost místa, uspávání občas nevykryje výpadek proudu, i když mě to moc netrápí, protože práci mám uloženou.
SSD jsem si koupil na to, aby mi zrychlil systém, nikoli na to, abych vymýšlel, jak si ho neopotřebuju :)
Mám dva Kingstony V300 60GB (ve 2 PC) a běží mi takto denně už skoro 7 let a to na doraz, moc volného místa na nich není, přičemž platí, že čím větší je kapacita disku a čím větší je volné místo (aby mohl disk přesouvat zápis rovnoměrněji na všechny buňky), tím lépe pro jeho životnost.

90
Pracovní prostředí / Re:Náhrada za nameday aplet do ubuntu 18.04
« kdy: 11 Června 2018, 13:12:19 »
Nameday applet jsem bohužel pro GNOME Shell nepřepsal, ale sám ho v něm léta používám přes rozšíření (K)StatusNotifierItem/AppIndicator Support), ovšem v Ubuntu do verze 16.04.
Takže možný pokus pro tuto chvíli je přidat si zmíněné rozšíření do GS, stáhnout z mého ppa poslední verzi Nameday indikátoru (64 bit, 32 bit) a pak zkusit nainstalovat a spustit. Pokud to poběží, může se objevit problém s formátováním seznamů a zaznamenal jsem i pád Shellu při otevření okna vyhledávání, ale svátky ukazuje. Snad se někdy utrhnu a zkusím to naroubovat přímo na GS a aktualizovat seznam svátků...

91
Zkus kouknout sem na poslední odstavec části Další práva, jestli je to to, co potřebuješ.

92
Napsal jsem čtyři věty. Třetí jsi zřejmě přehlédl úplně, druhou nepochopil.

93
Jestli v tom skriptu za then nic nedáš, tak shell neočekává elif a skončí chybou. Je celkem logické, že když nepotřebuješ zjišťovat stav "pre", tak ho netestuješ. Také je v dashi třeba používat jednoduché rovnítko při porovnávání řetězců, i když bash akceptuje dvojité i v jednoduchých hranatých závorkách. Jinak jsou ty dva skripty identicky nesmyslně komplikované.

94
Hardware / PŘESUNUTO: Zahltí se mi RAM paměť (6 GB)
« kdy: 10 Května 2018, 21:43:11 »

95
Obecná podpora / PŘESUNUTO: Nejde spustit Steam
« kdy: 08 Května 2018, 17:38:39 »

96
Pracovní prostředí / Re:Změna velikosti okna
« kdy: 15 Dubna 2018, 10:47:16 »
Pokud velikost okna nejde přizpůsobit myší, tak s tím nic neuděláš, je to kombinace toho, jak je napsané okno a použitého tématu vzhledu (to má vliv na velikost jednotlivých prvků).

97
Pracovní prostředí / Re:Firefox - načítání
« kdy: 13 Dubna 2018, 16:05:44 »
Já to vyřešil jednoduše - vymazal jsem cookies idnes.cz a je po problému.
Jinak toto varování považuji za velmi užitečné, protože pokud nějaká webová stránka sebere výkon celému systému, alespoň se o tom hned dozvím a můžu to řešit.

98
Tak ještě nějaké upřesnění. Nautilus ukládá změny výchozích aplikací pro mime typy jen do souboru
Kód: [Vybrat]
~/.config/mimeapps.lista ten je pro něj výchozím. Při prvním otevření souboru Nautilus kouká ještě do všech následujících mime databází v tomto pořadí (Ubuntu 16.04):
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/mime/mime.cache
~/.local/share/applications/mimeapps.list
~/.local/share/applications/defaults.list
~/.local/share/applications/mimeinfo.cache
/etc/gnome/defaults.list
/usr/local/share/applications/defaults.list
/usr/local/share/applications/mimeinfo.cache
/usr/share/applications/defaults.list
/usr/share/applications/mimeinfo.cache

mimeopen ~/.config/mimeapps.list ignoruje a změny zapisuje pouze do
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/applications/defaults.list
Protože jsi spouštěl Nautila přes sudo, přepsal sis stoprocentně vlastníka některých souborů v $HOME na roota. Pokud uživatel vlastní nadřazený adresář, práva na soubor mu i přes změnu vlastníka zůstanou a při dalším zápisu (aplikace bez sudo) se to vrátí zpět. Jak ale root sáhne i na nadřazený adresář, má uživatel smůlu a do souboru už nic nezapíše. Proto se při spuštění grafických aplikací přes holé sudo většinou nestane nic, čeho by si uživatel všiml. Každopádně používat holé sudo na Nautila a jakoukoli jinou uživatelskou aplikaci, která má soubory v $HOME, je nebezpečné a když už člověk musí něco takového udělat, tak přepínač -i za sudo udělá login do shellu roota a změní patřičně proměnnou $HOME, aby si root zapisoval do svého.

99
Pracovní prostředí / Re:Firefox - načítání
« kdy: 08 Dubna 2018, 14:18:47 »
To není o čekání, ale o tom, že něco dlouhodobě vytáčí cpu na maximum. Je otázka, co za tím je, protože v základním okně se mi na tom FF sekne, kdežto v anonymním ne.

100
Pracovní prostředí / Re:sudo su nekomunikuje
« kdy: 03 Dubna 2018, 21:50:51 »
sudo kesuje ve vychozim stavu na iirc 10 nebo 15 minut heslo ... to je zlo jako svine .. ;)

Když si otevřeš terminál přes su a timeout nemáš žádný, jaký je v tom pro tebe bezpečnostní benefit? Navíc sudo platí pouze pro jeden příkaz a další potřebuje další sudo, i když do timeoutu bez hesla.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 119

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.