Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - juwa2

Stran: [1] 2 3 ... 120
1
neni, ve windows to funguje v pohode

Přesto bych to důkladně zkontroloval....
Co ty kernely?

2
Jasně, že chci, aby to fungovalo, aktuálně jedu v systému, že to nabootuje dobře, tak pak PC uspávám a nemám problém.

Včera 2x restart a jednou to naloadovalo dobře a jednou špatně ...

A není to v HW chybě? Zkontroluj RAM a disk.

3
Obecná podpora / Re:Ubuntu minimální instalace - šok.
« kdy: Včera v 20:56:01 »
Hm, zajímavé. Ve firmě pracuji s konkurečním o.s.. Zde zase vznikla v průběhu let zajímavost u portable šířeného SW. Kdysi byl pod pojmem portable brán proces:
- rozbalím do vhodného adresáře sbalené soubory (zip, rar...)
- spustím SW
Dnes dojde k samo-rozbalení v podstatě s běžnou instalací (někdy s nutností doinstalace z internetu) a zaneřádí se systémový registr. Až nyní můžete aplikaci libovolně překopírovat, třeba na externí nosič dat. Proto 'zneužívám' Wine v Ubuntu. Instaluji pod Wine a z
Kód: [Vybrat]
/.wine/drive_c/Program Files/vytvářím ZIP-sbalené portable balíky.

Ano, skutečných "portable aplikací" (= zapisují výhradně do své vlasní složky) je jako šafránu....
Tip: Naprostou většinu běžných windows instalátorů rozbalíš pomocí této (portable!) utility Takže ve skutečnosti instalovat nemusíš....

Další možnost je "lehká virtualizace", např. https://chocolatey.org/ a další. (vytvoří virtuální adresáře/sandbox, takže do skutečného systému se nic nezapisuje....

4
Obecná podpora / Ubuntu minimální instalace - šok.
« kdy: 20 Listopad 2019, 22:16:05 »
Drazí přátelé, už jsem toho zažil hodně, ale co je moc...
Ubuntu nově nabízí možnost minimální instalace (= pouze základní balíky). Tak jsem to vyzkoušel, mysleje si naivně, že takováto "minimální" instalace bude za chvíli hotová...
Jaký omyl - s úžasem jsem sledoval její průběh:
Nejprve se totiž stáhly/nainstalovaly úplně všechny balíky a v závěru se postupně zase odinstalovaly všechny "ty navíc".
Výsledkem bylo, že tahle "minimální instalace" trvala cca 2-3x tak dlouho jako ta klasická. To zkrátka nevymyslíš.... >:(

5
Hardware / Re:HP Elitebook 745 G5, AMD Ryzen 3, nastavení jasu
« kdy: 20 Listopad 2019, 20:30:34 »
No tak zkoušej dál, i jiné kernely/parametry bootování https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/?C=N;O=D
Doufám, že tě tato činnost příliš neobtěžuje - chceš snad aby ti to fungovalo, nebo to chápu špatně?  :-\

6
Tak ještě změna:  Pokud použiješ ten "mazací skript", stačí ho spustit pouze jednou pro vždy.  Vymaže stávající soubor a na jeho místě vytvoří odkaz který bude všechny X errory laicky řečeno  "posílat do pryč"  (= log už nebude bobtnat...).  Na jeho místě bude pouze odkaz s (permanentní) nulovou velikostí.

Jenom pro pořádek uvádím obsah toho skriptu:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
if [ ! -h $HOME/.xsession-errors ]; then
 rm $HOME/.xsession-errors
 ln -s /dev/null $HOME/.xsession-errors
fi

Tím pádem pravidelné spouštění skriptu po přihlášení ani cronem není potřeba (jako by bylo kdyby se ten log jenom prostě mazal).
Tento postup lze použít i na všechny další "otravné" logy... ;)

7
Po pár měsících narostl na cca asi 20GB, což přeplnilo disk. Přiznám se, že vlastní chybové hlášení se mi nechce řešit, protože systém běží bez problémů a upřimně pokud se objeví později nějaká podobná chyba, která bude přeplňovat errorlog budu ve stejné situaci.

Wayland je něco za X? Raději bych vyřešil původní problém.

No já ho mám cca 150 kB velký....
Ano, wayland je "nová náhrada" za X. Přepneš na něj na přihlašovací obrazovce, systém si volbu pamatuje.
Použij "mazací skript" z tvého odkazu. Můžeš ho použít při každém přihlášení a kdyby to nestačilo, dej ho do cronu - pak se bude spouštět třeba každou hodinu....

8
1. Neustále roste? Jak je velký? Pokud tě jeho existence irituje, použij "mazací" skript z tvého odkazu (dej ho do startup aplikací).
2. Můžeš přepnout na wayland.
3. Měl bys už mít U 18.04.3

9
Jo, tak rozbalit soubor a přesunout nebyl problém, zavaděč jsem taky nastavil jako výchozí, ale ztroskotalo to na 'cesta nenalezena'. Nefunguje to v Budgies nějak jinak?

Funguje to všude stejně.
Jaká cesta nebyla nalezena?
Máš vůbec to wine nainstalované? A správně?
Spustíš ten .exe aspoň z Terminálu příkazem:
Kód: [Vybrat]
wine /cesta/k/soubor.exe?

10
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 17 Listopad 2019, 19:48:44 »
2. Pokud používáš btrfs snapshoty, autor doporučuje udělat si jednou za čas ještě (ručně) rsync snapshot (Timeshiftem) na jiný disk. To se hodí když náhodou odejde disk.
Já osobně si občas ještě zálohuju celý (btrfs) oddíl se systémem Clonezillou (na běžný NTFS externí disk).

11
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nelze instalovat akualizace
« kdy: 17 Listopad 2019, 19:39:27 »
Změň si ve zdrojích SW zrcadlo z ubuntu.cz na jiné.

12
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 17 Listopad 2019, 09:06:04 »
1. Návrhy/nápady/požadavky na vylepšení můžeš "vznést" zde
Autorovi můžeš napsat teejee2008@gmail.com

2. Tak to na ten NAS zkus, třeba to bude vyhovující - však uvidíš...
Jinak ty konfiguracce moc místa nezaberou, pokud do zálohy nezahrneš osobní soubory a profily prohlížečů.
V podstatě to znamená zálohovat pouze ty soubory a složky v domovské složce, co začínají tečkou (skryté). Samozřejmě vyloučit ~/.cache

13
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 16 Listopad 2019, 17:44:01 »
Děkuji. Já mám systém tak jak jsi mi doporučil, tedy / na btrfs a /home na ext4. Sice jsem někde četla, že prý pro SSD je lepší pro /home použít xfs jako to používá Suse, že prý je šetrnější, ale podle mě to je celkem jedno, i ext4 umí trim a pracovat s SSD, ne?

Ty zálohy přes BackInTime je možné ukládat na NAS? A proč pro to není možné použít TimeShift? Umí přece jak btrfs tak rsync, tak by stačilo vytvořit dva profily, jeden pro btrfs že by se dělaly snapshoty a druhý pro /home že by to šlo přes rsync a nemusely by být dva programy na to samé.

Děkuji, já si s CLI aplikacemi moc nerozumím, radši mám GUI  :) Asi spíš zůstanu u toho Google Drive. Sice jsem dostala 5 TB k Office 365, ale tak nějak Googlu věřím víc než Microsoftu, nevím ani proč. A taky nevím jak by fungoval OneDrive v Android telefonu a asi by to bylo zbytečně roztříštěné, zálohy na Google Drive, data na OneDrive, radši ať je to všechno hezky pohromadě.

Jinak vlastně to nejdůležitější, po obnovení ze zálohy do doby před tou poslední aktualizací OverGrive normálně funguje bez chyby. Aktualizovala jsem a opět to hlásí tu chybu. Jenže na notebooku je to po aktualizaci a chybu to nehlásí, tak nevím.

1.  Ta "dvojitá" záloha Timeshiftem se mi nezdá, podle mě to nepůjde...

2. NAS - rsync based aplikace vyžadují ext4, a za další to bude (po síti) pomalé (mnoho malých souborů, hardlinky).
Já dávám zálohu do složky ~/backup  Plně to vyhovuje (samozřejmě tam nemůžu zálohovat celé /home , to ani není účelem, ale pouze vybrané konfigurace a profily)

3. Bude nutno zkoušet instalovat ty balíky z té aktualizace po jednom. Přirozenou úvahou jich určitě půjde většina "vyloučit" ihned....
Co se kdy instalovalo zjistíš z dpkg logu (/var/log/dpkg.log)
Mám na to vytvořenou úlohu/skript která to denně "vytahuje" a loguje do souboru. Takže když potřebuju vědět co se instalovalo třeba 13.11.2019, není problém to ihned zjistit...

14
Obecná podpora / Re:19.10 Respositář již neobsahuje soubor Release
« kdy: 16 Listopad 2019, 12:51:06 »
Ahoj,
nejde mi aktualizovat ani instalovat software, všehcny způsobu, přes které jsem to zkoušel (Ubuntu Software, Synaptic  i Terminál) mi vypisují variaci této hlášky. Je to něco na mé straně, nebo je problém v repozitářích?

Kód: [Vybrat]
E: Repositář „http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu eoan-updates Release“ již neobsahuje soubor Release

Ve Zdrojích softwaru si nastav jiné zrcadlo než Ubuntu.cz (občas blbne)...
Třeba to co mám já (viz obrázek).

15
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 16 Listopad 2019, 05:39:39 »
Takže máš systém na btrfs , /home na ext4 a děláš si btrfs snapshoty?  Pokud ano, pak samozřejmě konfiguraci která je na /home zálohovanou nemáš. A záloha konfigurace může být někdy užitečná...
(konfigurační soubory je vždy lépe přejmenovat (conf --> conf.old) než rovnou "nenávratně" mazat, můžou se ještě hodit - a pokud ne, smazat se dají přece kdykoli poději...)

1. Zálohu konfigurace (v tom uspořádání jak to máš teď) můžeš řešit klasickám automatickým zálohováním např. pomocí aplikací Deja-dup nebo BackInTime (ten bych doporučil spíše, protože deja-dup zálohy komprimuje a prohledávání záloh/obnova není zrovna pohodlná, backintime je rsync based a zálohy jsou normálně přístupné ze správce souborů.
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:bit-team/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install backintime

2. Druhá možnost je dát i /home na btrfs oddíl (pak je celé ubuntu na jediném btrfs oddíle který má dvě subvolumes @ a @home) a zahrnout @home do snapshotů. 
Pak je "zálohované" úplně všechno. Ovšem včetně uživatelských souborů (stažené, videa...) což při rollbacku není většinou zrovna žádoucí (i když timeshift  vždy udělá před rolbackem nejprve snapshot, ze kterého lze tyto (rollbackem ztracené) soubory ručně "vydolovat" zpět)...

3. Třetí možnost je mít jak systém, tak /home na ext4 oddílech a dělat (Timeshiftem) rsync snapshoty. Ty mají výhodu v možnosti zahrnout/vyloučit z nich libovolné položky (právě ty uživatelské soubory). Nevýhodou (oproti btrfs snapshotům) je jistá těžkopádnost (zkrátka to nějakou dobu trvá), není to tak elegantní řešení. Na druhou stranu je možné snapshoty umístit na jiný oddíl nebo (fyzický) disk, klidně i usb externí. To se může hodit v případě havárie disku. Zkrátka se koupí nový, snapshot se na něj obnoví a jede se dál.

Jak vidíš, každý způsob má svoje výhody. Já osobně to mám podle prvního způsobu, ale zálohuju si (pomocí BackinTime) z konfigurace jenom něco. Malé konfig. soubory všechny (tam se nic neušetří), z objemných souborů/složek jenom ty důležité.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. Klienti onedrive pro linux existují, převážně jako CLI aplikace
https://www.maketecheasier.com/sync-onedrive-linux/
https://github.com/skilion/onedrive
https://medium.com/@glmdev/onedrive-sync-for-linux-ubuntu-2bcbf6777ee4
Nebo i GUI
https://www.expandrive.com/onedrive-for-linux/
https://www.insynchq.com/

Nicméně opět jsou to neoficiální klienti, takže to chce vyzkoušet...

16
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 15 Listopad 2019, 16:11:53 »
Udělej rollback před ty aktualizace. Tím potvrdíš/vyloučíš jejich vliv. A neříkej, že nemáš snapshot...

17
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 15 Listopad 2019, 15:12:38 »
Proč to na jednom počítači funguje a na druhém ne? Oba mají stejné aktualizace.

Celkem zásadní informace - proč nebyla uvedena v dotazu??  :-\  A co dalšího ještě "tajíš"?

18
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 15 Listopad 2019, 09:27:29 »
Mě to tak poradili na supportu, takže jsou zjevně natvrdlí vývojáři. A když ani vývojáři softwaru pro Linux nevědí co a jak dělat správně tak je asi něco špatně  ;D

Co tedy mám udělat s touto chybou aby mi zůstaly data a nemusela jsem znova stahovat 90 GB dat? A jak zabránit tomu, aby se to v budoucnu opakovalo?

Co máš dělat už bylo řečeno, ale klidně to zopakuji:
Ukonči (pokud běží) aplikaci > odinstaluj aplikaci > smázni její konfiguraci > nainstaluj aplikaci > spusť aplikaci > nastav aplikaci.  Hotovo.
Dat jako takových se to netýká, ty zůstanou na místě.

Je ale možné, že to nepomůže, protože OverGrive je neoficiální klient, a vzhledem k častým změnám v Google API může být jeho funkčnost narušena. Vývojáři to (možná) v další verzi opraví (za jak dlouho?), ale bude se to zase opakovat a tak pořád dokola...
Můžeš zkusit betaverzi

Můžeš zkusit jiného klienta https://www.maketecheasier.com/google-drive-clients-linux/
Docela nadějně bych viděl tohle.
(poslední verze zde, betaverze zde)

Závěr:  Oficiální klient pro linux (který by to beze zbytku vyřešil) bohužel neexistuje:-[
Vývojáři neoficiálních klientů budou vždy (logicky) pozadu, mohou na změny reagovat pouze s větším či menším zpožděním - a to ještě v ideálním případě. Tím pádem se budeš s podobnými problémy potýkat neustále.
P.S. Skutečnost, že něco ještě včera fungovalo, zatímco dneska už ne, nemá v tomto kontextu žádnou relevanci.

19
Obecná podpora / Re:OverGrive
« kdy: 14 Listopad 2019, 16:52:14 »
Někteří uživatelé jsou zkrátka "natvrdlí".  :-\
Netuší, že přeinstalování jakékoli aplikace bez současného smazání její (pravděpodobně chybné) konfigurace je naprosto zbytečné.
Protože (po reinstalaci aplikace) se opět načte ona konfigurace.
Konfigurace (profil) bývá uložena v jiném umístění (zpravidla v rámci domovské složky) než je nainstalovaná samotná aplikace. Tudíž na ni reinstalace nemá vliv.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Je ovšem možno odinstalovat s parametrem "purge". Pak, kromě odinstalace aplikace samotné, dojde zároveň k odstranění konfigurace.
Nebo zkrátka konfiguraci najít a smáznout ručně.

20
Hardware / Re:Android telefon - nejde číst ani zapisovat
« kdy: 13 Listopad 2019, 22:03:47 »
Vraťme se k původnímu tématu.
Už se tedy (po těch všech "radách" co tu zazněly) do toho telefonu dostaneš??

21
Hardware / Re:HP Elitebook 745 G5, AMD Ryzen 3, nastavení jasu
« kdy: 13 Listopad 2019, 21:43:19 »
1. Zkusil jsi jiný kernel (různé kernely obsahují různé drivery)? Třeba z mainline?
https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/?C=N;O=D

Na jakém kernelu jedeš aktuálně? Zjistíš příkazem:
Kód: [Vybrat]
uname -r
2. Zkus nabootovat s microcodem který máš aktuálně v biosu. Zařídíš to bootovacím parametrem  dis_ucode_ldr
---------------------------------------
Bootovací parametr vložíš buď do souboru /etc/default/grub nebo si to samé "naklikáš" (viz obr.) v aplikaci Grub-Customizer (doinstaluj si ji):
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

3. Zkus tam vložit všechny parametry jako jsou na obrázku. Výsledek?

22
Tipy a triky pro Linux / Re:Metamorfóza MS produktu sedmiček
« kdy: 13 Listopad 2019, 20:46:40 »
Osobně ukončení podpory pro 32bit-SW mě donutilo zakoupit si krabicovku s Win 10. Ze zaměstnání vím o dalších dvou lidech kteří to také zvažují. To že skončilo vydávání 32 bit instalačních disků je v dnešní době hw správný krok, ale konec podpory 32 bit sw/knihoven je podle mě šlápnutí do... Aby Canonical uklidnil komunitu tak slíbil, že nějaká podpora bude naposledy i v LTS 20.04. Potom ztratí např. Wine smysl pokud bude podporovat pouze 64 bit win aplikace. Nejde mi ani tak hry které neprovozuji, ale velká spousta menšího 32bit sw nemající v Linuxu absolutně žádnou náhradu bude nepoužitelná. Navíc je nejméně polovina různých utilit pro Win vydávaná i nyní pouze v 32bit verzích. Zbláznili se hoši v Canonicalu...

Nikdo po mě nemůže chtít abych čekal že to někdy zaříznou. Řešení je buď přejít na Debian nebo MX Linux kde se o zrušení podpory 32 bit v nejbližších deseti letech neuvažuje, nebo použít Windows 10 a tam ve virtuálu spouštět těch doslova pár programů, která nemají a nebudou mít náhradu ve Win. Je zajímavé že taková kravina s 32 bity MS nenapadla a naví se Linux snaží dostat Linux do svého OS.
 Zatím mám na disku pouze 19.10 a po Vánočním volnu asi bude Linux jenom ve virtuálu.

1. Ono to nebude takové horké.... (ale nápad je to teda blbej).
2. Než mít ve virtuálu W10, to raději U18.04 "navěky" buď jako dualboot příp. rovněž ve virtuálu.

23
Hardware / Re:HP Elitebook 745 G5, AMD Ryzen 3, nastavení jasu
« kdy: 13 Listopad 2019, 20:41:15 »
Tak jsem rezignoval na Xubuntu 18.04 a přešel na Xubuntu 19.04, protože jsem se dočetl, že zde by měl být fixnut problem s nutnosti bootovat s "nomodset", je to tak, lze nabootovat i bez tohoto parametru, ale ne vzdy se korektne nactou ovladace, pokud se nactou ovladace "amdgpu", tak vše krásně funguje (jas, uspávání probouzení, HDMI port) ... ale pokud se načtou obecné drivery, tak notebook zamrzne a finito.

Ví někdo jak docílit toho, aby se vždy načetly amdgpu drivery?

Díky za každou radu

Upřesni pojem "ne vždy se načtou".  To jako po každém rebootu se jednou načtou a podruhé ne? Nebo je to cela náhodné?
Protože buď by se měly načítat pokaždé, nebo nikdy - v závislosti na bootovacím parametru.
Zkusil jsi jiný kernel?
A co microcode?

24
Hardware / Re:Android telefon - nejde číst ani zapisovat
« kdy: 13 Listopad 2019, 20:36:59 »
Ještě dodám, že díky linuxu jsem se kdysi naučil práci v Terminále, skriptování v bashi atd.
Což se mi zpětně velice hodilo i ve Windows, kde jsem zjistil, jak efektivně lze řešit mnohé úlohy v cmd, o powershellu ani nemluvě.
Ale uznávám, že zpočátku se mi do toho taky moc nechtělo. Ale chce to nebýt líný a začít. Výhodou je, že je v postatě všechno možné vygooglit (samozřejmě, znalost eng je obrovskou výhodou).
--------------------
Takže přátelé, už žádné "klikání".  :)

25
Hardware / Re:Android telefon - nejde číst ani zapisovat
« kdy: 13 Listopad 2019, 06:16:20 »
Děkuji A do toho mtp:/ se proklikám jak? Není to ani v /media ani nikde v / jsem to nenašla a ani v /home to není.

Napíše se to do navigačního řádku Krusaderu (viz nový screenshot níže), následuje Enter. Nebo se na to rovnou vyrobí záložka, viz starší screenshot.

Generace dnešních "klikačů" je příšerná, nemají nejmenší tušení, že cestu lze zadat přímo.... :-\

Stran: [1] 2 3 ... 120