Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin B.

Stran: [1]
1
jinak ještě doplním, že Linrad se neinstaluje. Spouští se ./(x)linrad(64) přímo v té složce se zdrojovým kódem, kde předtím proběhlo ./configure a make (x)linrad(64). Jediné co je potřeba nainstalovat do systému jsou ovladače k SDR, knihovny USB a nějaké pomocné programy (gcc, nasm atd...) O to, co je ke spuštění potřeba si Linrad během ./configure  --with-help sám řekne. To se mi na tom také líbí, že je to jednoduché a přehledné:-)

2
Jenom mimo téma ještě upřesním tu aktualizaci Linradu. Vypadá to, že autor SW do toho šťourá a Linrad aktualizuje a vylepšuje doslova každý týden. Pro mě samotného je to překvapení. Já jsem včera na zmíněném PC dělal reinstal OS a pak jsem si stahoval aktuální zdroják Linradu pomocí SVN.
Kód: [Vybrat]
./configure i make proběhlo bez problému. Bohužel po nastavení parametrů a před otevřením okna se spektrem Linrad vždy spadl (systém ho shodil kvůli neoprávněného přístupu do paměti - sigsegv). Začal jsem pátrat a zjistil jsem, že poslední aktualizace byly před třemi a šesti dny a nejspíš je tam v nich tedy chyba. Nakonec jsem tedy tuto verzi smazal a stáhl zdroje z 23.2 (revize 949)
https://sourceforge.net/p/linrad/code/949/tree tato verze chodí bez problému.


3
Děkuji, vyzkouším.
Jinak, všiml jsem si, že to jde i když jsem to vyzkoušel takto:
Kód: [Vybrat]
xhost +local:rootTím se X server zpřístupní jenom rootovi a jenom jako lokálnímu (nebo přes vzdálenou plochu), nikoliv přes síť.
To by snad mohlo být dostatečně bezpečné. Tím spíše když na routeru je do širokého internetu u tohoto konkrétního PC povolen jenom port na kterém běží NoMachine a UDP port pro synchronizaci hodin. Nic víc. Na známé WAN IP je pak povolen ještě SSH port. Teoreticky to tedy ani nemá jak kdo napadnout? Navíc právo přístupu x serveru jde opět vždy odebrat příkazem xhost - pro všechny anebo xhost - local:root pro roota. Po každém restartu je stejně x server pro uživatele nepřístupný, pokud se zmíněným příkazem přístup nepovolí. Možná nějaké závažné bezpečnostní riziko přehlížím, ale asi bych to také tolik zbytečně nehrotil.

4
Jirko,
1) ano omlouvám se za nepřesnost, opravdu se jedná o xlinrad64.
2) Poslední verze je z 2018: http://www.sm5bsz.com/linuxdsp/linrad.htm
3) Pro Persea se mi to opravdu jeví jako to nejlepší. Je to možná tím, že sám autor toho programu je vášnivý DXer (to je označení pro člověka - radioamatéra, který se věnuje příjmu vzdálených a slabých signálů) a tak se snaží dát tomu programu maximum. Např. na SDR Cloud IQ od RF Space (který by v tom sice tak měl jít) zase ale používám jiný software.

Je tu možnost zkusit kontaktovat přímo autora, který prý v pohodě komunikuje, to ale beru až jako tu úplně poslední možnost.

Poradíte prosím tedy jak vložit to pravidlo pro Persea, aby k němu byl přístup i mimo root? Pak bych ještě asi musel změnit cesty ke složce s nahrávkami, která by se přesunula do /home běžného uživatele, ale to bych už zvládl sám.

Otázka je ale pořád stejná, jak moc je nebezpečné to xhost + ? Běžně se to na tento problém doporučuje.


5
1) Linrad běží v grafickém prostředí X11.
2) Ano, nejen že se bez roota nedostane k USB, ale jsou tam i další omezení. Sám autor Linradu doporučuje používat to pod rootem.
3) Možná je starý, ale stále je vyvíjený a podporovaný. Jeho autor na něm stále pracuje. Nenašel jsem nic jiného, co by s přijímačem Perseus fungovalo tak skvěle jako Linrad. Včetně pořizování širokých nahrávek pásma apod. Perseus v něm funguje / jde s ním dělat více věcí snad ještě lépe než v originálním programu pro Windows.

6
Zdravím, chci se zeptat jaké je bezpečnostní riziko příkazu "xhost +"? mluví se o tom na zahraničních webech. Používám vzdáleně (připojení přes NX - Nomachine) radioamatérský program Linrad a ten potřebuje běžet pod rootem. Jenže, když se v terminálu přihlásím jako root (su), tak program nejde spustit, terminál hodí hlášku, že nemá přístup k X serveru. Opravit se to dá tím
Kód: [Vybrat]
xhost + před přepnutím na roota, potom to funguje. Je nějaké riziko při tomto postupu, nebo se to dá řešit jinak? Nic jiného, co je na tento problém doporučované mi nefunguje. Na počítači je jenom jeden normální uživatel a jeden root.
Děkuji

7
Hardware / Asus H81T USB 2.0 se tváří jako 3.0
« kdy: 22 Ledna 2020, 09:17:12 »
Dobrý den,
narazil jsem na zajímavou věc. Deska Asus H81T (vybrána pro možnost napájení jen jedním napětím 19 V) má teoretických 7 USB 2.0 portů a 2 USB 3.0 porty. Používám speciální radioamatérské zařízení, které funguje jenom v USB 2.0. Pro připojení tohoto zařízení do 3.0 se ve Windows musí stáhnout speciální dll knihovny od výrobce zařízení. Po stažení knihoven to ve Windows funguje. Je zajímavé, že tato knihovna je nutná i pro připojení tohoto zařízení do USB 2.0 u této desky. Pro Linux výrobce zařízení napsal ovladače pouze pro připojení přes USB 2.0. Takže v Linuxu to samozřejmě nefunguje. Řešení je jednoduché - připojit to přes externí USB 2.0 Hub postavený třeba na běžném GL850G čipu. Ale nechápu, proč i když lsusb vypíše ty samostatné kořenové rozbočovače 2.0 a 3.0 přímo na desce, proč se přesto porty 2.0 u této desky tváří jako 3.0 a proč je v Linuxu ten externí 2.0 hub vůbec potřeba? Jakoby to bylo všechno nějak zapojené z jednoho stejného řadiče, nebo prostě nevím? Jiný problém s touto deskou v Linuxu (Debian  / Ubuntu) není a šlape jako hodinky, pouze bylo nutné ještě stáhnout ovládače Realtek pro síťovku. Setkali jste se s tím někdy? Běžný hardware 2.0 jako myši, klávesnice, flešky apod. samozřejmě fungují, ať se připojí kamkoliv.

8
Dobrý den,
poradíte prosím s konfigurací FTP?
- v systému je jenom jeden uživatel - např. "martin", root účet není aktivní (používá se sudo).
- přes FTP se chci dostat pouze do domovského adresáře - tedy /home/martin
- po instalaci vsftpd je přístupné všechno - tedy celý /root, což je špatně.
- zkusil jsem tedy ještě
Kód: [Vybrat]
chroot_local_user=YES - potom se ale nelze připojit vůbec
Kód: [Vybrat]
local_enable=YES
write_enable=YES
jsou samozřejmě povolené.
- doplnil jsem tedy
Kód: [Vybrat]
allow_writeable_chroot=YES - nyní už to funguje a lze se připojit i přepisovat soubory v /martin a nikam jinam se dostat nelze.
- na zahraničních fórech ale píší, že allow_writeable_chroot=YES není bezpečný způsob a mělo by se to řešit jinak.
- tak jsem toto odstranil, povolil a vytvořil
Kód: [Vybrat]
vsftpd.chroot_list. Do chroot_listu jsem napsal uživatele martin. Nyní se přes FTP lze připojit, ale kromě /martin tam zase jsou přístupné ještě složky /boot, /bin, /dev, /etc.

Poradí někdo prosím kam napsat, aby se dalo dostat jenom do /home/martin?
Druhá možnost je, se na chroot list vykašlat a použít to allow_writeable_chroot=YES a třeba na routeru nastavit aby port 21 byl přístupný jen z některých vnějších IP adres. Tím by se snad to případné riziko dalo eliminovat?
Jak to vyřešit?
Díky moc

9
Hezký večer,
jde prosím nějak vyřešit tento problém?:
- server 1: samostatný stroj s vlastní IP v rámci vnitřní sítě, kde na určitém portu běží Apache server
- server 2: samostatný stroj s vlastní (jinou) IP v rámci vnitřní sítě, na určitém (odlišném) portu běží také Apache server.
Samozřejmě není problém na routeru nastavit přesměrování portů z veřejné IP na jednotlivé vnitřní IP a zvenku se dostat na webové stránky běžící na jednotlivých serverech.
Rovněž není problém na stránce běžící na Apache serveru 1 v jejím html kodu vytvořit odkazy na html stránky běžící na serveru 2 . ve formátu: "veřejná IP:port druhého Apache".
Jak ale na prvním serveru vytvořit odkazy na stránky běžící na druhém serveru tak, aby se na ně dalo proklikat jenom přes server první?? 
Snad jsem to napsal srozumitelně. díky

10
Internet a sítě / Re:Přenos zvuku po síti
« kdy: 24 Prosince 2014, 10:18:27 »
Hehe :D  to samozřejmě chápu, že jsou to data a myslím, že víte co jsem tím mslel :-)  Odkazy z googlu samozřejmě procházím:-)
Díky

11
Internet a sítě / Přenos zvuku po síti
« kdy: 24 Prosince 2014, 09:53:04 »
Dobrý den,
prošel sem několik zahraničních stránek a návodů a přiznám se že z nich nejsem moc moudrý. Potřeboval bych vyřešit tento problém:
PC A - "server" buď normální PC s Ubuntu, nebo malý Raspberry Pi s Raspbianem (což je defacto to stejné, Raspbian je odlehčený systém postavený na Debianu). Do tohoto PC-A bude zapojena zvuková karta a k ní připojen zdroj zvuku. Potřeboval bych aby se zvuk přenášel po LAN (nebo později i po internetu) do PC B.
PC B je "klient" - klasický PC s Windows. Na tomto PC bych chtěl zvuk poslouchat, případně kdyby existovalo něco jako "virtuální zvuková karta" aby šel zvuk dále zpracovávat v různých radioamaterských programech (FLdigi apod.)  S dálkovým ovládáním serveru přes SSH a Putty problém nemám, problém je jak nastavit zvukový server v místě A a vhodný software v místě B a tedy jak přenášet ten zvuk z místa A do B.
Děkuji všem za jejich rady a přeji všem krásné Vánoce:-)

Stran: [1]

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.