Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - opticum

Stran: [1] 2 3 ... 7
1
...tento problem sa dalo lahko opravit...live usb plus internet...a po probleme...a HOTOTO.........
To je možný. Pro někoho kdo se v linuxu vyzná je to možná jednoduchý. Jenže já potřebuju na počítači tvořit a ne se v tom rejpat jak bába v lejnu a zkoušet jestli se mi náhodou nepovede ten bastl opravit. A když uvážím, že pro mě má linux víc negativ než windows, tak volba byla jasná.

2
Takže, vyřešeno. Formát disku a čistá instalace windows 10 s obnovením zálohy několika programů které sou pro mě důležité. Dualboot s linuxem na tomto pc už nebude.
Děkuji všem za rady a čas.
Vlákno možno zamknout, případně i odstranit.

3
Máš recht. Původní problém jsou buď ovladače nvidia nebo kernel. Páč před aktualizací těch dvou věcí nebyl vůbec žádný problém.

4
Gsmart control hlásí že je SSD v pořádku. Takže to není problém HW ale SW.

5
@juwa u bitové kopie win je problém, že je uložená včetně rozdělení disku a dalších systémů. Takže když budu obnovovat bitovou kopii win, tak se s tím budou obnovovat i problémy s nefunkčností linuxu.
@TIBOR nejsem si jistý, jestli bude stačit jen doinstalovat Mate. Možná by bylo lepší udělat čistou instalaci.
Každopádně teď musím nejdřív nutně vyřešit zálohování programů z windows. Hlavně jejich nastavení a data. Věci z linuxu mám zálohované.

6
Boot repair mát na flešce jako systém. Z toho to spouštím. Pro windows mám bitovou kopii systému i se záchranným diskem. Opravit zavaděč windows nejde. Ani v příkazovém řádku, ani prostřednictvím opravného disku. Vždycky to končí chybou, že nelze opravit.
Teď sem našel na nějakým zahraniční fóru nějaký postup a po opsání několika příkazů které měli spustit linux sem se restartem dostal do windows. Nevím jak je to možný, ale stalo se. Někde je to pořádně najebaný. Takže udělám čistou instalaci. Nejdřív ale musím pořešit zálohu programů ve windows, abych je pak mohl do čisté instalace obnovit. Hlavně jejich nastavení. To co potřebuju obnovit v linuxu mám zálohovaný.

7
Nemůžu se do boot repair dostat. Nespustí se. Pořád jen ta obrazovka s tím Radkem o grub.

8
Přesně tak, nedostanu se ani do Windows. A ano, nevím přesně co proběhlo. Napsalo to něco o opravě grubu, pak že hotovo a restart. No a potom na mě vylezlo tohle a sem v koncích.

9
Boot repair proběhl a výsledek je viz. fotka. Co s tím?

10
Díky za rady. @TIBOR zkusil sem, ale ten řádek s "quiet splash" sem nenašel.
@CyberCodeDroid  když použiju ten boot repair, zůstane zachované nastavení GRUBu tak jak jsem to měl, abych mohl spouštět oba systémy nebo tam budou nějaký zásadní změny?

11
Mám v PC dualboot linux mint mate (hlavní systém) + widows 10. V linuxu mám GRUB.
Před cca 10 minutama jsem v Linux Mint Mate spustil aktualizaci kernelu a ovladače pro grafiku nVidia. Po instalaci jsem dal restart a systém už nenaběhne. Zůstane černá obrazovka. Zkoušel sem spustit systém i se starším kernelem, ale žádná odezva. GRUB funguje, do windows mě pustí.
Udělal sem několik obrázků z diagnostiky jestli se dá vyčíst nějaká chyba.
Můžete mi jako lajkovi poradit jak opravit linux aby nabootoval bez poškození funkčnosti windows?

12
@Ventero díky za objasnění vztahu GPT, prvního oddílu a systému. To bylo to v čem sem měl zmatek. Teď už je mi to jasný a jak bude čas tak se do toho pustím.

13
To mám v úmyslu roztáhnou oddíl na obě strany. Ještě mi řekni, jak velký problém je to GPT v tom prvním oddílu na disku? Jestli to nějak vadí když budu obnovovat MBR pro windows nebo nebude mít žádný vliv.

14
@Ventero instalovat možná budu, teď bych to chtěl ale zvládnout bez instalace. Proto řeším jak na to.

@pepestar1 díky za link, podívám se.

15
Tady je ještě další screen rozdělení SSD. Co z toho pro mě plyne?

16
Je mi jasný že musím zálohovat důležitý věci. Pokud by to mělo trvat desítky hodin, tak raději udělám čistou instalaci. Klonování oddílu sem nikdy nedělal. Musím se podívat jak na to a co s tím.

17
Díky za odkazy, pročtu si to. Jak moc dlouho trvá roztažení do leva?
Rád bych se vyhnul čisté instalaci, protože mám ve windows instalované programy u kterých nevím jestli jde udělat záloha konfigurace těch programů. Jde mi hlavně o střižnu filmora a obs studio.

18
Potřebuji radu jak odstranit dualboot - smazat linux a zachovat windows 10.
Linux byl instalovaný jako první, potom windows. Používám grub. Obě instalace jsou na jednom SSD které je dle potřeby rozdělené.
A jak poté bezpečně roztáhnout místo na SSD aby byla celá kapacita pro windows.

19
Tahle myšlenka už mě napadla. Akorát přemýšlím jestli stavět pro sviště nový železo cca do 10 tisíc a nebo na něj posunout pc který teď používám já a pořídit si nový železo pro sebe.

20
Na tabulky sem koukal, ale Intel Pentium 4 Prescott 32bit sem tam nenašel. Tak teď nevím jestli je podporovaný nebo není.

edit - takže to vypadá na novej stroj, protože svišti potřebují widle kvůli škole :(

21
Železo je 32 bit. Zkoušel sem různý možnosti přípravy flešky a nic, ani jednou se instalace nespustila. Tak sem vyhrabal dvd s win7 a to se okamžitě rozjede k instalaci. Nechápu. ISO win10 32bit stažený přímo z webu MS a nejde z něj udělat instalační médium?

22
Teď sem vytvořil flešku v Rufusu a jdu to zkusit. Před tím sem použil nástroj přímo od MS a podruhé nástroj na zapisování disku co je přímo v mintu.

edit - nastavil sem v Rufusu MBR a PC flešku nedetekuje. Tak zkusím vytvořit nové médium s GPT. Hlava mi to ale nebere, protože PC má starý BIOS.  Takže sem předpokládal že MBR je správní volba.

edit 2 - tak ani druhý pokus s GPT nevyšel. Ještě zkusím v Rufusu nastavit windows to go, ale myslím že i to je špatně. Koukal sem na web rufusu a žádnou specifickou radu pro starý bios sem nenašel.

23
Potřebuji na starý PC, kde aktuálně jede Linux Mint 18.2 nainstalovat Windows 10. Kompletní čistou instalaci. Bez dual bootu.
PC je ze středověku - tuším z roku 2004, ale kdysi na něm jeli widle 7.
Instalační média byla vytvořena na PC s Windows 10. V biosu mám nastaveno first boot flash disk, second boot CD-ROM. Při restartu a pokusu o spuštění instalace se PC "tváří" jako že instalační média neexistují a automacky startuje Linux Mint z HDD.
Má někdo radu jak veterána donutit spustit instalaci windows?

24
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 19 Říjen 2019, 19:15:02 »
Hotovo. Kodi nainstalované z jejich repozitáře - aktuální stabilní verze.
Kód: [Vybrat]
https://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install_Kodi_for_Linux A vše šlape jak má. Log zatím zůstává na 4,1MB i když Kodi přehrává film. Před tím měl log během 10 minut několik GB. Takže update na novější verzi mint mate mi pomohl.
@juwa2  teď už mám tu nabídku na pravý klik myší tak  jako Ty na tom screenu.

Chci taky poděkovat všem kteří mi pomohli radou a postrkovali mě tím správným směrem. Jako pouhý uživatel linuxu (prohlížení webu, pošta, filmy a občas jednoduchá grafika) v tom dost plavu, když dojde na řešení problémů.
Sem rád, že jste tady na foru tak ochotní poradit a trpělivě radit.
Ještě jednou veliké díky.

25
Obecná podpora / Re:Co vytváří log velikosti desítek GB?
« kdy: 19 Říjen 2019, 16:34:15 »
Zkus doinstalovat přes synaptic caja-admin , caja-gksu ?
Tohle je přesně ono. Veliké díky. Kontextová nabídka na pravé tlačítko myši je tam. Ještě jednou díky.

juwa2 stačilo jen doinstalovat caja admin přes správce software a po restartu je to funkční.
Ty balíčky které si mi dal stáhnout nešli instalovat - vždycky vyskočila hláška, že je instalovaná novější verze.

Teď zkusím to kodi když je systém po pořádný očistě. (ten update z mint mate 18.3 na mint mate 19.2 jel 3 hodiny a co sem sledoval v terminálu tak to bylo pořádný pucování)

Stran: [1] 2 3 ... 7