Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - járajarda

Stran: 1 2 [3] 4 5 6
51
Jednou už jsem se pokoušel instalovat to 64 bitový Ubuntu 16.04 tréningově, ale na čistý disk 500GB.  (Přeřekl jsem se, není to  v. 14.04 ale 16.04).

Byla tam jedna možnost pro laiky a pak nějaká další instalační možnost něco jako pro experty kde jsi si mohl volit ledasco. Tam byl i jakýsi pěkný barevný grafický zobrazovač, či dělič oddílů a ptalo se to na jaký oddíl to budu chtít nainstalovat. Já jsem tu instalaci myslím nedokončil. Bylo tam tlačítko zpět a pořád zpět tak jsem z toho vyskákal. Myslel jsem že půjdu touhle cestou...

52
Jo jo jo... Ten obrázek jsem si i vytisk...  Jestli myslíš ten Printscreen z GParted.

53
ProBoha co je to zase to BFU ??? A kolik mám udělat těch oddílů pro Ubuntu?  3 ?

ext4    /
ext4    /home
linux - swap

Jak velké? Mám tam v unallocated asi 300GB

Je to složitý jak cukrovar.... Vždyť ta instalace musí být blbuvzdorná aby to vedle Windows zvládl kdejaký ťulpas?

54
Citace
V žádném případě nepoužívej možnost "Nainstalovat Ubuntu vedle Windows"
???

Proč? To je právě to co potřebuju ne?

55
Takže ta verze na kterou jsi mi dal odkaz bude pro mě asi ta nejlepší. Jde USB i Slovenština.

Chtěl jsem si to vyhledat sám, ale urychlil jsi to. Děkuju!

Udělal jsem si už teda ostrý image těch Windows 10. Ono si to uloží tu zálohu do několika 2GB souborů. Já jsem dal kontrolu těch img souborů a to jsem asi neměl dělat. Trvalo to i s tou kontrolou strašně dlouho - asi 4 hodiny, ale alespoň mám jistotu že je to správně. Bez ty kontroly by to bylo asi za půl hodiny hotové. To bylo nekonečný! Modročervený bargrafy byly pořád na obrazovce. (To to nejspíš kontroluje každý oddíl a zpětně ho porovnává se skutečností).

Takže zbývá už to poslední. Přidat na ten disk co je v počítači a na němž zatím mám jen Windows 10,
přidat tam to poslední vydání Ubuntu, tuším 14.04


56
Tak jsem si stáhnul nějakou old verzi:  clonezilla-live-2.0.1-5-amd64   a tam skutečně to USB funguje, ale není tam zase ta Slovenština!

Sice tam píší že mám USB zařízení připojit  " teď " a pak čekat 5 sekund než to USB zařízení detekuje, ale měl jsem ho v konektoru USB zasunuté od startu počítače a normálně to s USB spolupracovalo.

Se svou chatrnou angličtinou jsem pochopil, že to vytvořilo image obou disků a uložilo ho to na USB HDD. Taky ten image byl dřív asi 1,7GB a teď je 2,5 GB. To by tak odpovídalo.

Jenom si nedokážu představit, jak by se to popasovalo s tím, kdybych nedal uložit disky C:\  a  D:\  ale jen nějaký/nějaké oddíly, kdyby pak na novém disku sice volné místo bylo, ale na 2 menších oddílech, co by to dělalo, nebo hlásilo. Nedokážu domyslet všechny kombinace které můžou nastat. V každém případě kdo zná dobře anglicky má navrch. V některých případech musí na disku na nějž se to obnoví, nastat dost složitá situace.

Chtělo by to stáhnout nějaký kompromis - aby to mělo Slovenštinu a umělo to USB.

Teda ta verze (stable) kterou jsem si stáhnul jako první, nejspíš moc (stable) nebude.

57
Clonezilla  stable - 2.5.2-31   http://clonezilla.org/downloads.php Jeden je rozdělený, druhý Maxell - nerozdělený.   

58
Pochybuju že pouhou změnou BIOSu je možné z USB 2, udělat USB 3.

59
No, notebook je 8 let starý.... tak asi určitě USB 2. Třeba je nějaká anomálie v tom BIOSu v. 1.28. Prostě USB to jakoby nevidí... A ten Box je taky USB 2
Jinak mimo Clonezillu je s USB všechno O. K.

60
Ale zkoušel jsem pro zajímavost i origo. USB Maxell a taky nic....! Je to divný....

61
Myslel jsem si že dělám tu chybu že je disk do USB zapojený od samého začátku spuštění počítače. Pak jsem si ale všimnul že tam píšou, aby se USB disk připojil " teď " a čekalo se 5 sekund až ho systém detekuje. Ale ani to nepomohlo !!!

62
Jo jo.. Slovenštinu. Tu znám skvěle, na rozdíl od dnešních mladých. Každé pondělí nám dávali za komančů Slovenské inscenace nebo filmy. A vůbec, byly slovenské hlasatelky, sportovní komentátoři dokonce i v TN byli slováci zastoupeni 1:1. Taky jsem si toho napodruhé všimnul že je tam Slovenština. Jenom mě napadlo jestli to není Slovinština. Oni nás totiž někde hážou do jednoho pytle. To je skvělé. Je tam opravdu SK. To mě uklidnilo.

Ale nechce mi to uložit .img na ten USB disk? Vůbec ho to nevidí !!! Nedává mi ho to na výběr? Jsou tam jen šipky a Tab a Enter. Proto mi to pořád dává na to D:\ nebo C:\
Přitom jsem dal local disks a to by měly být i USB disky... V čem může být problém? Nemůže to být tím že jsem ho dal do Boxu kde je interface SATA/USB ? Je to plnohodnotný USB disk?

63
Tak jsem udělal první experiment - cvičný pokus s tou Clonezillou.
Určitě to je dost užitečný program, proto by bylo vhodné se jím naučit vládnout.
Stáhnul jsem na stránkách Clonezilly tu předposlední - stable verzi asi 180 MB.
Dal jsem to RUFUSEM na bootovací flashku a spustil.

Snažil jsem se jet podle těch návodů co jsou na netu, které jsem si před tím přečetl ( jsou asi 3 i s prinscreeny ). Ale problém je v tom, že jsou různé verze a co je v popisu jedné je jinak v té co mám zase trochu, nebo dost jinak. Ač jsem si myslel že .img mi to hodí na ten disk USB (jako že mi to tak při volbě připadalo) tak to uložilo na disk D:\ na počítači. Čili přesně naopak.

Je to adresář defaultně pojmenovaný 2018-02-25-13-img a podle velikosti 1,75 GB bych řekl že to zazálohovalo jen disk D:\ na kterém toho zatím moc není.

Neštěstí je, že to komunikuje Anglickya a tudíž přesně nevím na co se mě to ptá. Je tam spousty voleb. Je to jaksi košatější než ty návody v nichž popisují asi výrazně starší a jednodušší verze. Trochu víc bych mohl rozumět i Polštině jestli tam ovšem je!
Prvně je člověk vyděsenej skoro na smrt, z těch dotazů a hlášek  které to na něj vrhá a to jsem jel tou cestou Beginera převážně jsem odmačkával jen ENTER.


Můj dotaz zní: Může se ten obraz disku (adresář 2018-02-25-13-img) který mi to stvořilo překopírovat jinam a tam archivovat, nebo musí zůstat tam kde je uložený? Předpokládám že ho můžu smazat protože to byl jen první pokus. Zahřívací kolečko. A bylo by pěkné kdyby se mohl přemístit nebo nakopírovat kamkoliv.  Zatím Windows 10 fungují tak jak mají.

Taky jsem se tam někde dočetl že když je to veliké je to rozkouskované na 2GB soubory, což chápu.

Myslel jsem si že dělám tu chybu že je do USB zapojený od samého začátku spuštění počítače. Pak jsem si ale všimnul že tam píšou, aby se USB disk připojil " teď " a čekalo se 5 sekund až ho systém detekuje. Ale ani to nepomohlo !!!


64
Já to tam z toho:  https://tinyurl.com/y73e5yg9 nemůžu stáhnout...
Vždycky to zamrzne na 65,5 MB. A to teď mám přístup na dobrý internet! Máš na to ještě nějaký jiný odkaz ?

65
Jo tááák, špatně jsem to pochopil - zálohuje na disk! Asi by byla blbost zálohovat to na stejný fyzický disk co mám v počítači. Nabízí se teda externí USB disk. Tyhle věci fakt neznám. Tak daleko jsem nikdy nešel.

Předpokládám že mi Clonezilla oznámí jak velký objem dat v GB bude potřebovat k uložení zálohy na cílovou jednotku - například USB disk o velikosti 500 GB. Vidím to skoro jako nejdůležitější věc. Když se záloha vejde na DVD může zálohovat i na něj? Asi ano.

Čistě teoreticky, když budu mít úplně nový - koupený disk, kde bude např 750 GB unallocated tak to na něj zpětně obnoví z toho USB disku, včetně rozdělení oddílů tak že už nebudu muset používat GParted a jím disk nějak připravovat? Prostě to obnoví na ten disk tak, že to pak půjde normálně nabootovat a používat. Pochopil jsem to správně?

Není to nějak vázáno tím, že ten disk musí být zase stejné kapacity jako ten z kterého se to zálohovalo? Když to bylo na disku 500 GB můžu to obnovit třeba na disku 750 GB? Čistě teoreticky!

Čili ta Clonezilla LIVE o které tady čtu: (118MB)  https://www.root.cz/clanky/clonezilla-klonovani-disku-levou-zadni/, to je nějaký soubor .iso který se dá na CD nebo flashku, nabootuje se z toho média (aniž bych potřeboval mít spuštěný nějaký OS z disku) a tím pak zazálohuju třebas celý disk v počítači například na ten USB disk na stole. Pochopil jsem to správně? Jen se hrozím toho, aby to zase nechtělo internet.


66
Co vy pořád s tím UEFI máte. Dobře tak u nových počítačů už je UEFI ne BIOS. Čím je UEFI tak výjimečné?

A tím Clonezila se zazálohuje celý Fyzický disk a nebo jen oddíly které si zvolíš? Ale vícevrstvé DVD má max 8 GB. Disky jsou dnes 320 GB a víc ???

67
No tahle verze má jen 332,2MB tak snad to bude ono.

Já osobně mám rád programy které mají pár stovek kB a přitom umí tolik věcí že kolikrát člověk žasne.
Přitom mají i celkem pěkné grafické prostředí. Přibližuje se tomu RUFUS přitom v sobě má DOS i FREEDOS a nemusí se to instalovat.

Jenomže dnes se všechno programuje v objektově orientovanými programovacími nástroji, nějakými Java, Python a jinými obludnými nástroji a pak 700mB nestačí. Ono to sice odsejpá, ale jen se někde má vytisknout řetězec znaků, (věta) a plác, už je to 6kb nebo víc kódu.

Teď se rozmýšlím co teda dál. Dospěl jsem do fáze kdy mi chodí sice obojí i když na jiných discích, a to z "mrtvýchvstalé" Ubuntu 12.04 LTS stejně už nemá podporu.

Když už tak to 14.04 LTS a chtěl bych to dát na ten disk s  Windows 10 ale bojím se abych si to zase nerozkulačil.

Zatím sbírám odvahu! Dřív jsem se do toho vrhal s vervou a teď už se bojím. Ten disk krerý jsem naštěstí nakonec vyreklamoval mě vyděsil tak, že se teď skoro bojím s tím novým s Win. něco dělat. Nikdy v minulosti jsem žádné problémy s diskama neměl až těď. Ale když to beru zpětně, ten musel být načatý od samotného začátku, protože ty instalace Windows to bylo něco hrozného...

Když se podívám na ten printscreen od tebe tak na tom disku máš Windows a Ubuntu.

Na PRIMARY oddílu máš sda1 (Rezervováno syst. 100 mB). To si udělal instalátor Windows?
Na sda2 je SYSTEM Windows  O.K.

Na  EXTENDED oddílu sda3 je sda5  DATA pro Windows , sda6 /, sda7 /home, sda8 swap

proč je tam to sda6 /    a  pak ještě   sda7 /home


68
Pro juwi

Poprosím teda ještě o odkaz na ten boot repair disk, ten který nepotřebuje internet.
Víš kde ho najít? Byly tam ještě jiné utility pro práci s diskem.

Z tohodle odkazu jsem stáhnul ten, který ho striktně vyžadoval: https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/

69
Co je to za verzi GPartedu? Já tady u sebe čtu GParted 4.5 -2.
To mám asi nějak hrozně starej. Nojo, ono je to už asi 7 let..

Ty symboly - klíče a přípojné body tam nemám? Ani v menu se jimi nikde neoperuje. To je verzí a nebo já je tam prostě nemám.

Ty klíče, to jsou nějaké zamknuté oddíly pod heslem?

70
V notebooku jak už jsem napsal mám zatím pouze Windows 10   C:\ SYSTEM 150 GB   D:\DATA 250GB a oddíl 300 GB unallocated.

(Nepsal jsem tu ani to, že se ty moje trampoty s instalací Windovs 10 poněkud zkomplikovaly a protáhly). Prodali mi totiž rozbalenej - nejspíš už načatej disk, kde pokaždé instalace Windows 10 probíhala jinak, byla jinak dlouhá  { 2 - 5 hodin !!! } a pokud se nainstalovaly, chodily líně, dělaly nepochopitelné věci a zpravidla do 2 dnů se zhroutily úplně!

Byla to taková hloupá souhra náhod. Jeden nebootovatelný disk s Ubuntu 12.04 a koupený nový, leč vadný disk a obrovská ztráta času s ním.

Přitom jsem to stále přičítal tomu notebooku, že už na Windows 10 prostě nestačí, i když jsem mu dal poslední verzi BIOSu 1.28. Ale na konec se ukázalo že na vině byl HDD!!! , který nakonec zkolaboval úplně a který jsem reklamoval.
 
Naštěstí mi ho v Mironetu vyreklamovali (budiž jim za to čest a sláva) a dostal jsem HDD jinej novej - nerozbalenej. Na něm mi instalace Windows 10 trvala 45 minut !!! povedla se napoprvé, a byla maximálně logická, na rozdíl od těch instalací se starým HDD, které vyhazovaly různé mnohdy až nesmyslné hlášky, přitom pokaždé jiné, až jsem žasnul..

Od té doby chodí legálně koupené 64 bit Windows 10 naprosto bezproblémově a svižně i na notebooku Acer Aspire 3810T  7 let starým s BIOSem 1.28 !!!

Proč to píšu!  Protože na tomhle novém HDD v notebooku mám teda spolehlivě chodící Windows 10 a oddíl 300 GB unallocated. Nabízí se teda velké pokušení, dát tam i to poslední vydání Ubuntu 16.04. Když je teda USB disk tak pomalý...!

Ale jestli to nevyjde (jako že to nevyšlo úplně na začátku), vyrvu si všechny vlasy nebo mě z toho už raní mrtvička. ( I když na začátku - jak píšu to bylo jen znefunkčnění Ubuntu které jsem dnes s pomocí juwa, po dlouhých peripetiích s boot repair disk a pomocí Boží nastartoval.

Co to udělá když tam nainstaluju do toho prostoru unallocated 300GB nové Ubuntu?
Zamezí to zas nějak bootování Windows 10 které tam jsou?
(Celkem dobře vládnu GPartedem).

Budu muset zase něco opravovat z terminálu? Aby Windows 10 bootovaly?
Instalovat na ten oživený disk (s Ubuntu 12.04) Windows 10 nechci. Má jen 320 GB na dnešek nic moc.

71
Konečně to vypadá tak, že se dopracuju k cíli. Teď si pracovní soubory zazálohuju a pak bych tam chtěl dát místo Ubuntu 12.04 - Ubuntu 16.04.

Asi to udělám tak, že na disku všechno zformátuju a bude tam jeden oddíl unallocated 320 GB plánuju tam mít pak jenom Ubuntu 16.04. Disk dám do USB boxu a bude jako externí USB disk na kterém bude jenom Ubuntu 16.04. Dotaz zní: Nainstaluje se i s GRUBem a tabulkou možností?

Bez ohledu na to co jsem napsal výše:
Je instalátor Ubuntu 16.04 už tak chytrej, že když mu dám nainstalovat ubuntu do prostoru unallocated 300 GB (jinak je na disku ještě další OS), že už si všechno všecičko ostatní udělá sám? Že ho na ten oddíl unallocated jenom nasměruju?

A na závěr taková perla Microsoftu
----------------------------------
Na disku v počítači mám Windows 10.
Učinil jsem zajímavé zjištění: Windows 10 blokují vstup do BIOSu, protože se nejspíš bojí, aby nějaký cacný laik nestiskl F2 a BIOS nerozhasil a tím i Windows 10.
 
Proto musím stisknout (světe div se) při vypínání !!! Windows 10, asi na 5 vteřin levý Shift. Při příštím bootování (ať je třebas až za 2 dny) se objeví  v levém rohu dole výzva F2 a až teprve pak se dá vstoupit do BIOSu.


72
Programuju věci které lze vědomostně obsáhnout. Linux je pro mě jen nástroj - prostředek - ne cíl!
Doufám že nechcete, aby tuctový uživatel Ubuntu ležel měsíce louskajíce terminálové příkazy.
juwowi tímto děkuju že se mi takto věnuje. Obdivuju jeho trpělivost. Všechna čest!
Když na to přijde budu se mu nějakým způsobem revanšovat (viz. GOOGLE  revanš - vygoogli si to)

Ještě něco k jmp. Nejsem z generace, která má všechno vygooglené, která když slyší bocian běží se strýčka GOOGLE zeptat co je to vlastně ten bocian ?. Já totiž mnohé věci pamatuju protože jsem ročník vašich dědů, ač mi to nebudete věřit!

Na rozdíl od vás něco pamatuju. Počítače IBM XT pak AT, éru DOSu, základní desky 386, 486, pentium 1 pentium 2 atd. ,  bombu 100MB disk nad kterým jsme užasli! Jak se lepila záplata na záplatu, aby to přitom bylo zpětně kompatibil. Vím že jsem si kdysi dávno koupil disk nevídané velikosti -  630 MB a musel jsem zdlouhavě instalovat low level driver, aby si ho deska 386 vzala. Bohužel zabedněncům, (myslím tím tvůrce počítačů jak HW tak SW), asi nenapadlo že v. technika se bude živelně vyvíjet a jednou budou běžností 2T disky a 8 GB RAM. Prostě si nenechávali otevřená zadní vrátka aby se k 386 jednou nechal připojit 100GB disk. Všechno se pořád zvětšuje, i šířka datové sběrnice. Já osobně se divím že už není 128 bitová sběrnice. Ono už se jim to asi nevejde na plošňák!

73
Znovuzprovoznit - udělat Ubuntu zase bootovací se mi podařilo podle té "kuchařky" - Terminálovou metodou.

Ale ještě bych potřeboval z tabulky GRUB2 odstranit poslední 2 položky, které už nejsou pravda neboť oddíly jsou smazané. V případě že bych se omylem uklepl, položky navolil a spustil, nejspíš zase vyvstane problém. (Jen tak mě napadlo... nemělo by to zahlásit že oddíly neexistují a nezhroutit to bootování?) To jsou právě ty díry o kterých jsem tu psal, kde je co vylepšovat !)

Normálně bych to udělal aplikací GrubCustomizer ale všechny nainstalované aplikace (a že jich nebylo zrovna málo) na horním panelu nejsou. Zkusím jestli to nepůjde (jednoduše) vrátit na panel. Jinak nevím.

74
A proč amd? V počítači mám intel. Momentálně mám jen tohle:   ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso
Myslel jsem si že desktop je stolní počítač a to alternate notebook. Co je to to alternate?
 
Kdybych pořád stahoval stovky MB tak mám už dávno po FUP. Na měsíc mám 6,5 GB.

Velký stahovačky chodím dělat tam kde je rychlá Wi - Fi síť. Jedny tyhle ubuntu tam trvaly asi 10 minut.
Ubuntu 12.04 jsem měl 32 bitový.

75
Je to nekonečný příběh. Chci opravit Ubuntu 12.04 GRUB2

Tak jsem si stáhnul a Rufusem udělal bootovací flash:  ubuntu-12.04.5-alternate-i386.iso a dává mi to tyhle možnosti. Vůbec se mi tam nenabízí vyzkoušení Ubuntu z CD. Proboha co jsem zase udělal blbě.
To ..alternate.. je notebook? Nebo co je to?

(pak mám ještě tohle: "  ubuntu-12.04.5-desktop-i386.iso )

Stran: 1 2 [3] 4 5 6