Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - zkusebak

Stran: [1]
1
Namapování disku přes WebDAV funguje ve Windows bez problému. Také jde použít plugin do Total Commandera ve Windows i v Androidu.

2
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Umax U-box J50 Pro
« kdy: 09 Říjen 2021, 13:39:42 »
Nefungovaly na něm ani ty desítky?

3
Na Nextcloudu provozuji kontakty, kalendář, email, komunikátor pouze pro rodinu, úložiště hesel atd. Jeden telefon provozuji bez Google služeb (GMS - Google Mobile Sevices a Google Apps), takže na něm mám pouze čistý Android (AOSP - Android Open Source Project) a jako obchod používám F-Droid (Free and Open Source Android App Repository).

4
Ubuntu Server / Re:Ubuntu server a kamerový systém
« kdy: 09 Říjen 2021, 09:56:56 »
Nad motion se dá provozovat (jako frontend) motionEye (je v repu). Na chalupě mám RPi Zero + kamerku a funguje spolehlivě.

https://youtu.be/f2VoZABdEQ0?t=148

5
OMV neznám, ale určitě mu jde o soukromý cloud, což chápu, protože používám Nextcloud.

Pokud IPv6 neprošla, tak bych stejně zkusil dotaz na ISP. Možná má IPv6 nasazenou, ale musel by se např. vyměnit router, nebo odpoví že se na to v nejbližší době chystá. Při jednom bych se zeptal i na veřejnou IPv4.

6
@MKeyCZ: Služby přes prostředníka možné jsou, takže pokud by ti nevadila latence navíc, tak budiž, ale tohle šlo vždy mimo mě, takže s tímto neporadím.
Dnes hodně poskytovatelů podporuje IPv6, můj ISP asi 5 let a co mám mobilní datový tarif u O2, tak ten už skoro rok. Takže bych nepotřeboval vůbec placenou veřejnou IPv4, ale pomocí IPv6 by mi spojení fungovalo napřímo a nemusel bych ani na routeru přesměrovávat porty, o tom totiž IPv6 je. Lze ověřit zde https://www.test-ipv6.cz .
Samozřejmě že jenom na IPv6 fungovat nelze, protože se u nás v ČR nic k lepšímu dlouho nepohybuje, 16% ukazuje u Googlu už hodně dlouho https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html#tab=per-country-ipv6-adoption .

7
Blbost, pokud ji tam nemáš už nastavenou, tak ji tam nenastavuj, jinak se zařízneš. Tu ti musí přidělit tvůj poskytovatel internetu.
To co vidíš na whatismyipaddress, může být klidně sdílená veřejná IP adresa, za kterou můžou být i stovky klientů tvého poskytovatele. Za takovou adresu se dnes extra platí, takže by byla náhoda, že bys ji měl přidělenou tak dlouho, že bys ji měl doteď naprd.

Prvně se opravdu vzdělávej, tohle nezískáš za jeden večer na fóru.

8
Klidně chybuj, tím se něco naučíš.
Co třeba viz. obrázek. Pokud ti OpenVPN bude na RPi fungovat a na Tendě si to správně přesměruješ, tak si jen ověříš, že máš do NETu port 1194 otevřený https://www.subnetonline.com/pages/network-tools/online-port-scanner.php .

9
Pokud vlastníš veřejnou IP adresu, která je nastavena na WAN portu tvého Tenda routeru, tak na něm využij přesměrování portů (port forwarding), což se asi v tvém routeru jmenuje virtuální server. Inspiraci máš, tak hledej jak na to, protože podle tvého popisu nemáš o základní síťařině ani šajnu. Prvně si přečti něco o známých TCP/IP nebo UDP portech a na nich běžících protokolech, protože např. port 21 je určen pro FTP. Nastavení tvého RPi v prohlížeči probíhá přes HTTP protokol na portu 80 (TCP/IP) nebo HTTPS na portu 443 (TCP/IP), sdílení souborů bývá přes Sambu na portu 445 (TCP/IP) atd. 

Teoreticky ani VPNku nepotřebuješ, když si přesměruješ určité porty z Tendy na RPi, ale pomocí VPNky se dostaneš plnohodnotně dovnitř tvé sítě. Jestli na RPi rozjedeš OpenVPN server na defaultním portu 1194, tak na Tendě musíš přesměrovat port 1194 (nebo jiný pro zamaskování) na tuto IP adresu a port 192.168.0.121:1194.


10
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Umax U-box J50 Pro
« kdy: 08 Říjen 2021, 08:41:04 »
Tyhle krabičky vždycky stály za ho*no. Pokaždé je v nich hodně kompromisů. Jak vidím úložiště eMMC, tak bych od toho dal ruky pryč, protože eMMC patří akorát do telefonů. I v levných NB je eMMC peklo, žádný SMART to nemá a jestli není v pořádku, je jenom domněnka.
Jednou se mi dostala do rukou krabička s Atomem Z3735, ke kterému se přidávaly WIFI a LAN karty úplné šmejdy, kde WIFI+BT karta byla připojená přes rozhraní SDIO a LAN přes USB pomocí exotických chipsetů a tím spojených problémů s ovladači. Tyto karty se rozpojily kdykoliv bez žádného varování, kde konektivita je u těchto krabiček základ.
Prakticky to byl tablet bez displeje.

11
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Umax U-box J50 Pro
« kdy: 07 Říjen 2021, 18:49:16 »
Oficiálně se zmíněný Umax prodává s desítkami a pokud ty nepoběží správně, tak potom by se dalo uvažovat o reklamaci.

12
Produkční server 18.04, na který jsem z 16.04 přešel, jsem zálohoval do image, ten jsem přenesl do VBoxu a ani omylem jsem přes do-release-upgrade na 20.04 nepřešel, ale očekával jsem to.

14
@miro_: Vyhni se takovým řešením, jako je vzdálená plocha apod., protože VirtualBox je úplně něco jiného.

Jistota by byla RTSP stream (na portu 554), pokud by dostačovalo spojení přes IPv4, protože všeobecně v Linuxu neznám přehrávač, který umí RTSP 2.0 přes IPv6. RTSP stream otevřeš ve VLCu na čemkoliv (android, linux i windows).

15
Obecná podpora / Re:Docker vs Proxmox vs LXD
« kdy: 26 Srpen 2021, 20:29:11 »
Každý systém je aktualizovaný zvlášť, potom čeká na restart a když se dočká, tak po restartu můžou nastat komplikace i u LTS distribucí. Zažil jsem, že u některých služeb se vyžadovalo jiné nastavení v konfiguráku apod., takže se nespustila. Určitě to půjde nějak agregovat, abych tušil, že se na nějakém virtuálu děje něco divného, protože ruční prohledávání v neurčité periodě, nebude to pravé.

U dockeru se prostředky sdílejí, což je fajn, ale stále z toho jde obava, jestli to nasadit do produkčního prostředí. Pár let už na světě je, ale nativně v systému není a důvěru zatím moc nezískal co se týče bezpečnosti. Na to se dost poukazuje. Všichni to vychvalují v tom, že když se něco potřebuje vyzkoušet, tak se rozešle docker image a nemusí se nic kompilovat. Po otestování se klidně může smazat, takže spíše zaměřené na vývojáře.

U virtuálů bych asi nepřeháněl, nejspíš bych vyčlenil LAMP do jednoho a poštovní server do druhého. V základním bych nechal síťové služby (dhcp, unbound, hostpad + freeradius, radvd) + firewall a ssh, vpn, sambu, dlna, ftps atd. Momentálně mi vše běží pod jedním systémem, sice už několik let, ale vím, že to moc bezpečné není.

16
Obecná podpora / Docker vs Proxmox vs LXD
« kdy: 24 Srpen 2021, 10:47:46 »
Na čem byste dnes postavili svůj server?
Jsem zaseklý v minulosti a nějakou cestou bych se chtěl vydat. Sice by bylo ideální vyzkoušet všechno a případně se s nějaké slepé uličky vrátit, ale jde o to, že co bylo dobré před pěti lety, už je dnes překonané.
Samozřejmě jsem v předmětu vyjmenoval to, co jsem zaznamenal kolem sebe, ale určitě existují i jiné možnosti. Taky má každý jiné preference, které si bude do roztrhání hájit, ale ocením jakýkoliv názor.

17
Hry a zábava / Re:Linux i na hernich konzolich
« kdy: 06 Srpen 2021, 13:29:10 »
V tom článku se mluví o APU Zen 2, takže mobilní CPU Van Gogh + GPU RDNA 2, tzn. 15W spotřeba celého čipu (30-50W celá konzole). PS5 a Xbox mají spotřebu 160-200W. Píše se tam, že by ty AAA hry měly mít aspoň 30 FPS, ale to moc hratelné nebude.

18
Hry a zábava / Re:Linux i na hernich konzolich
« kdy: 05 Srpen 2021, 10:51:10 »
Nějak mi nejde dohromady AAA hry s 15W spotřebou ;)

19
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:wifi přijímač
« kdy: 31 Červenec 2021, 09:11:44 »
Pokud ten wifi dongle potřebuje vypnout napájení, aby se poté inicializoval správně, tak ti nepomůže žádný script. Zařízení v USB se dá SW odpojit, ale potom se stejně musí vytáhnout a znovu připojit.
Všechny USB porty by nemusely mít při uspání nebo vypnutí trvalé napájení, někdy se to dá změnit v BIOSu nebo na starších deskách bývaly jumpery.

Jinak r8168 je podle Googlu Gigabit Ethernet Controller.

20
Internet a sítě / Re:Nejasnost kolem FW Intel wifi
« kdy: 22 Červenec 2021, 15:43:21 »
Každý kernel s jeho ovladači podporuje specifický FW, proto jich je více. V dmesg jde poznat. které FW hledá a který nakonec načte.

21
Hry a zábava / Re:virtualní stroj
« kdy: 23 Květen 2021, 07:39:49 »
u herního virtuálu půjde hlavně o 'GPU passthrough' např. u nVidií https://videocardz.com/newz/nvidia-enables-gpu-passthrough-for-virtual-machines-on-geforce-gpus

22
Internet a sítě / Re:Zpomalení připojení a jak vynutit normu
« kdy: 09 Březen 2021, 20:54:15 »
NetworkManager, netplan nebo networking využívají pro wifi spojení wpa_supplicant, který se dá případně zkompilovat bez
Kód: [Vybrat]
# IEEE 802.11ac (Very High Throughput) support (mainly for AP mode)
CONFIG_IEEE80211AC=y
viz. defconfig. Jenže jak to tady čtu, tak úroveň je podobná vláknu s M.2 diskem.

23
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Kouzelný M2sata SSD
« kdy: 03 Březen 2021, 11:15:29 »
Plky na technickém fóru ::) Proč tady nezaznělo, jestli se jedná o NVMe nebo SATA disk, nebo o jaký typ disku přesně jde?
Určitě bych si našel recenzi ke stejnému disku, kde byla testovaná i teplota. Pokud bych takovou nenašel, tak bych se zajímal o použitý řadič + paměťové čipy na disku a podle nich by si našel jiného výrobce a případnou recenzi.

24
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Nový wifi router
« kdy: 25 Únor 2021, 19:42:46 »
40 zařízení na jeden router? Tohle uvažování je zcela zcestné! Jestli bude router obsluhovat kdejakou IoT serepetičku, které mají antény nakreslené na plošném spoji, tak to zprasí rychlost pro všechny připojené zařízení. Stačí, že kvůli vysílání beacons musí rychlost 10x za sekundu spadnout na 1Mbps, což se dá omezit na sofistikovanějších zařízeních.

25
Na Ubuntu 18.04 HWE bych chtěl upravit zdrojáky v /usr/src/linux-hwe-5.4-headers-5.4.0-*/drivers/net/wireless/ath a zkompilovat pouze ty atheros ovladače. Nevíte někdo, jaká by měla být syntaxe pro make?

Stran: [1]