Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - JirkaZ

Stran: [1] 2 3 ... 41
1
...
Oboje to ukazuje na nereseny bug v GParted, ktery tak neni uplne spolehlivy nastroj pro formatovani.
...

Jaká konkrétně chyba (odkaz)?

2
Obecná podpora / Re:ústředna yeastar - linux
« kdy: Včera v 13:38:52 »

3
Zkusil bych to na jiném PC a/nebo na jiném OS.

4
Obecná podpora / Re:Mazanie zložiek - chyba vstupu/výstupu
« kdy: 22 Září 2021, 22:17:26 »
A pomocí mc (ev. jako root) to smazat nejde?

Automatické připojení USB médií bývá do /media/jmeno_uzivatele/jmeno_media - tamtéž jsou vidět práva

5
JirkaZ: Portable jsem zkoušel nainstalovat, ale nějak se nedaří rozjet wine. Normálně nainstaluji přes Synaptic, ale Wine mezi aplikacemi není. Hledá to Winetrick. Když nainstaluji Winetrick, tak to zase vypíše: You are using a 64-bit WINEPREFIX. Note that many verbs only install 32-bit versions of packages. If you encounter problems, please retest in a clean 32-bit WINEPREFIX before reporting a bug   
Wine jsem nainstaloval 32 bit a taky to nejde. ve verzi 18.04 všechno jelo jak má.

Wine se instaluje takto. Na wine z ubuntu repo (aka Synaptic) zapomeň (zastaralé...)
A jó, winetrick si nainstaluj, ale až po úspěšné instalaci wine.
Pak vše poběží jako wíno... ;)

To není dobře formulované...

Když si přidá repozitář s aktuální verzí wine, tak ho pak samozřejmě Synapticem instalovat může a dokonce by i měl... Názvy příslušných větví (stable, development, staging) pak pomohou s názvy příslušných balíčků.

Jasně, že příkazový řádek (a tím spíš ještě někde popsaný, takž Ctrl+C a vložit do konzole) je daleko nejrychlejší... Jenže pak uživateli zcela unikají souvislosti, které mu právě Synaptic může ukázat.

6
Například aplikace Notecase, která v balíčcích není. Používal jsem ji po léta, ve verzi Kubuntu 20.04 už nejede. Nebude to tím, že 20.04 už používá Qt5? Jak se tak dívám, chce to knihovny Gnome...

Aha. http://notecase.sourceforge.net/ praví, že aplikace je od roku 2008 nadále neudržovaná, verze pro 20.04 tedy není a je to nahrazeno komerční verzí. Ty ceny nejsou nijak vysoké. Na hierarchické poznámky existují i jiné open source programy, takže si stačí vybrat, zda koupit nebo změnit návyky.

To, že třeba nikdo nevytvořil PPA a nepřevzal další open source vývoj (nebo alespoň modifikaci pro novější distribuce) je podle mě dané tím, že aplikace je hodně okrajová a bude mít málo uživatelů.

Mimochodem: http://prdownloads.sourceforge.net/notecase/notecase-1.9.8_portable.zip?download funguje naprosto bez problémů pod Wine. Je to sice trochu jako škrábat se levou rukou prostrčenou mezi nohama za pravým uchem, ale řešení to je.

7
Málo informací.

Jaké konkrétně programy, jak byly nainstalovány, co všechno chybí atd.

Pokud se program instaluje systémem (apt a jeho grafické nadstavby) a to ze správně nastavených repozitářů, tak v 99% se dependency hell nekoná.

V Linuxu je nanejvýš užitečné zbavit se zlozvyku typu "poklikám na exáč původem kdovíodkud, next, next, finish".

Jo a jinak samozřejmě neexistuje jakýsi univerzální balík, který by obsahoval všechny (co to vlastně je všechny, když je jich víceméně nekonečně?) knihovny. Každý program má v daném okamžiku nějaké závislosti a příští verze může mít úplně jiné...

To ale prostě řeší výše zmíněný apt a podobní správci balíčků, jen se musí hned na počátku správně nastavit a zásadně instalovat přes něj. Pro laiky se to dá přirovnat třeba k Androidu a tamnímu Play apod.

8
...taková drobná ukázka windowsovatění Ubu a spol. - dvojité korelační nastavení pro jednu věc ...

Tak tyhle duplicity má Linux odjakživa, za všechny bych jmenoval instalaci a nastavení tiskáren: jde to v CUPSu, pak taky systém mívá nějaký svůj nástroj a občas se do toho všeho ještě se.e ovladač či přímo aplikace od výrobce tiskárny.

Čili když člověk skousne tohle, tak zbytek už je pohoda, jazz...

9
https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+disable+all+automatic+updates&t=hx&va=g&ia=web

a projít to všechno znovu. Včetně zjištění, co konkrétně má snahu se přes ono nastavení automaticky aktualizovat...

Tipoval bych, že půjde o bezpečnostní aktualizace, ale nemusí to tak být.

10
Tipy a triky pro Linux / LibreOffice 7.2.1 rc2 - pozor na něj
« kdy: 20 Září 2021, 21:04:24 »
Tak se mi dnes v rámci aktualizací v Kubuntu 18.04 LTS instalovala i poslední (nestabilní) verze LibreOffice, a to 7.2.1 rc2. Mám mimo jiné přidán PPA s LO fresh a tak je to přirozené.

Až doteď jsem s tím neměl žádné problémy... Dnes jsem si to ale vychutnal: v Draw z ničeho nic nejdou kreslit tvary (ani ikona skupiny tvarů se nezmění na ten příslušně zvolený - kdo chce, může k tomu shlédnout video z přílohy), v Calcu nejde měnit barva písma....

No: dál už jsem to neřešil, PPA změnil na LO still, LO 7.2.1 rc2 odinstaloval a instaloval verzi 7.1.6 rc2. Nevím proč, ale obvykle běžně funkční vynucení verze balíku v Synapticu tentokrát nefungovalo, takže proto odinstalace a instalace starší stabilní verze...

Poučení (a vím to léta, v 99% to dělám, jen ne úplně vždy):
nepoužívat novinky, ať už v hw, nebo sw.

11
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Instalace Kubuntu 21.04
« kdy: 15 Září 2021, 11:17:58 »
Já bych to tipoval na špatně instalovaný driver grafiky (resp. nějaký konflikt mezi driverem nouveau (svobodný) a nvidia (proprietární)). Teoreticky by se při samočinné instalaci měl instalovat jen standardně funkční nouveau a proprietární nvidia pouze na vyžádání (přidání příslušného PPA repozitáře atd.), ale kdo ví...

Nicméně autorovi dotazu jako obvykle vřele doporučuji, aby začal a dlouho pokračoval intenzivním studiem Linuxu a pak teprve instaloval systém. Do rozjetého vlaku se taky nenastupuje, a když ano, tak je to se všemi důsledky.

https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+does+not+boot+after+install&t=hy&va=g&ia=web

https://duckduckgo.com/?q=ubuntu+does+not+boot+black+screen&t=hy&va=g&ia=web

12
Obecná podpora / Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« kdy: 09 Září 2021, 15:18:17 »
Ještě k tomu "...operátorka na podpoře HP mi řekla že HP nepodporuje Linux...":

je úplně zbytečné volat do jakéhokoli korporátu a chtít po tamních ovčích zaměstnancích něco nestandardního (zde rozuměj něco jiného než M$, M$, M$, nebo M$, případně M$).

13
Obecná podpora / Re:Výběr PC s podporou Linuxu
« kdy: 09 Září 2021, 14:05:46 »
Podíval bych se např. na https://www.levnapc.cz/repasovane-pocitace.html?f=11:73&o=9;10;3;2;11;13;8;14&keepState - výběr je tam víc než dostatečný... Prakticky každý typ lze dále konfiguračně měnit (a to po dohodě i v případech, kdy to na webu není explicitně uvedené). Nešetřil bych na velikosti RAM (proto je v odkazu filtr >= 16GB) a ani na typu procesoru. Ostatní věci (grafika, HDD/SSD...) se dají časem příp. vyměnit.

Naprostá většina značkových PC s Linuxem nemá problémy, a pokud nějaké jsou, tak je lze vyřešit. Navíc lze u výrobce často najít informaci o kompatibilitě (velký počet značkových PC má nějakou linuxovou distribuci mezi certifikovanými OS).

Kupovat nové PC jsou vyhozené peníze.

Disclaimer: s uvedenou firmou nemám nic společného kromě toho, že jsem u nich několikrát nakoupil ke vší spokojenosti.

14
Obecná podpora / Re:Kopírování souborů na exterák
« kdy: 02 Září 2021, 10:12:09 »
Musím softwarově odpojit disk - a čekat co se stane?

Děkuji za odpověď :-)

Jo. Při odpojování kliknutím na ikonu v panelu a výběru příslušné volby je tam "vyskakující" text, který po sw odpojení informuje o tom, že zařízení lze bezpečně (fyzicky) odpojit.

Mají to tak Linux i widle. Pro tazatele nějaká novinka, nebo zase něco jako neblikání v autě na silnici?

15
...
Vlastně jsem nikdy nepochopil potřebu ovladačů pro tiskárnu - ty ať si obsahuje sama tiskárna ve FW a přenos znaků a atributů nechť probíhá přes nějaký již zavedený nebo nově koncipovaný protokol coby pouhý transfer dat. Pak je potřeba jen ovladače pro použité rozhraní.

To není pravda. Řada (dnešních) tiskáren má svůj speciální způsob zpracování dat a většinu práce odvádí CPU PC. Týká se to zejména tzv. GDI typů, kterých je samozřejmě nejvíc, a to zejména mezi těmi levnými.

No a proč to je tak? Protože korporáty (navíc vzájemně onanizující); logika, přístupnost funkce napříč platformami atd. nikoho nezajímá. Naopak, protože by nemohli vytvářet vendor lock-in. Vše se to "zdůvodní" oněmi slavnými procenty na trhu a podobnými žvásty. Kromě toho je tam neustálý tlak na cenu (i od zákaznických ovcí) a zlevňování výroby ("katování kostů", ať se to projevuje, kde chce...).

Jinak ten Debian 11 jsem včera krátce zkoušel jako live a tiskárnu mi nenašel ani jednu. Chtěl heslo do CUPSu (pro roota), tradiční "live" nezabral. No a scanovací program  (ten, co je v distribuci nativně) u scanneru Epson jen oznámil, že potřebuje proprietární ovladač, Sane pak nefungoval vůbec a o ovladači neříkal nic.

Nechci z toho zatím nic vyvozovat, ale tuším, že "revoluce" s tiskem a scanováním (https://www.root.cz/zpravicky/vysel-debian-11-bullseye-prinasi-tisk-a-skenovani-bez-ovladacu/) se nekoná. Ono by to taky bylo dost divné - principy se totiž nezměnily...

Ale co, kdo ví a zná, ten to zprovozní a Mařka Vomáčkojc (která stejně nemá co hrabat do systému) si bude muset buď někoho zjednat, nebo se ponořit do laskavé náruče globálního korporátu...

16
Inverzní alternativa toho, jak widlous občas mrší wifi připojení v Linuxu?

Funguje to tak, že w nějak nastaví wifi adaptér a ten má nevolatilní paměť, čili si to nevhodné nastavení podrží i po vypnutí... Teď nemůžu hledat zdroje, ale je toho plný web a probíralo se to několikrát i tady.

17
Internet a sítě / Re:zablokování internetu
« kdy: 29 Červen 2021, 09:48:57 »
Používají ty widlows  úplné vypnutí?

Dá se to tu najít, už toto téma bylo x-krát. Jo a není to jediný možný důvod.

20
Multimédia / Re:Whatsapp Walc
« kdy: 17 Červen 2021, 15:55:35 »
Co používat třeba Telegram?

Zatím snad alespoň částečně open source, rozhodně nešmíruje zdaleka tolik jako WhatsApp.

Že to nemá můj protějšek? Inu, co takhle pro věc něco dělat a přesvědčit ho? Co bylo dřív, slepice nebo vejce?

Jinak obecně řečeno, když jsme u těch slepic: zadarmo ani kuře nehrabe a pokud se má jednat třeba o komunikační program s nějakým subsystémem (servery atd.), tak to někdo musí platit. No a pro placení musí mít důvod...(dále nebudu rozebírat, problematika je přemýšlejícím zřejmá a těm ostatním to může být jedno).

Takže pokud chci někomu něco říct fakt soukromě, tak jedině na širém poli bez bonzfounů s sebou, šeptem a se zakrytou tváří... A ještě musím hlídat okolní hmyz, jestli to náhodou není špehovací dron ;-)

21
Dalsi podporovatel vetsiho tristeni, bordelu a chaosu - to presne linux potrebuje mit tisice distribuci a zadnou poradne fungujici ...

Teda ty si dej mokrej hadr na čelo a běž spát nebo tak něco...

Na základě čeho si myslíš, že vůbec Linux vznikl? Nadšení (i když možná někdy naivního), nebo z vůle korporátů?

Dobře až výborně funkčních distribucí je víc než dost (pokud mám normální, nikoliv frikulínské, neskromné a globalizačně zpitomělé nároky a nemusím mít vždy ty nejnovější hovadiny), těch méně funkčních s potenciálem se zlepšit taky.

Neber lidem svobodu! Proč to děláš, je snad těch snah v dnešní době málo?

Přijdou mi k smíchu tvoje pindy o "korporátním fašismu" apod., když ve skutečnosti jednáš úplně obráceně.

Howgh.

22
Obecná podpora / Re:Zvláštní start systému.
« kdy: 11 Červen 2021, 16:27:01 »
Bohuzel - Ubuntu se k tomu pomalu propracovava ...
Aktualizace musis od verze 18 vypnout nejen v nastaveni aktualizaci, ale jeste v autostartu - nejak se to nepropise nebo co ...

V Kubuntu (20.04 LTS) naprosto žádný problém, vše funguje jak má.

23
Internet a sítě / Re:Nefunkční sítová karta
« kdy: 01 Červen 2021, 21:58:53 »
Je to dual boot?

Pokud ano, vypínají se widlous naplno (tzn. mají zakázaný fast startup)?

Je ve správě software v Ubuntu povolená instalace nesvobodného software třetích stran?

24
Obecná podpora / Re:Certifikát vypršel
« kdy: 31 Květen 2021, 13:02:08 »
...
Naposledy jsem zde viděl U18.04 a to si "stěžovatel" stěžoval, že mu nefungují aktualizace a kdesi cosi...

No, 18.04.5 LTS má konec standardní podpory duben 2023 a konec životnosti duben 2028, tak to snad (cca někdy v této době) byla relevantní otázka, ne?

https://wiki.ubuntu.com/Releases

25
Hardware / Re:epson tisk 3100
« kdy: 22 Květen 2021, 11:26:57 »
https://www.havedrivers.com/2019/12/epson-expression-home-xp-3100-driver-download.html (pochopitelně bez záruky)

Link na tiskový driver nefunguje, takže viz např. https://duckduckgo.com/?q=%22epson-inkjet-printer-escpr-1.7.7-1lsb3.2.tar.gz%22&t=hd&va=u&ia=web

Link na scanner je funkční.

Popř. asi lepší oficiální postup:

na http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/?OSC=LX zadat XP-3100 a dál už je to jasné.

Epson má tu chronickou dementní vlastnost, že přes oficiální stránky (takové ty pro Máňu Vomáčkojc, plné přiblble rozchechtaných ksichtů a různých keců, prostě á la https://dfens-cz.com/manazeri-ii-galerie-kapitalistickeho-naivismu/) se hledáním nelze dostat k (zejména linuxovým) driverům.

Těžko říct, zda je to úmysl (tichá dohoda s ostatními globalizátory, zejména nejmenovaným mrtwošrotem), nebo jen hloupost a neschopnost.

Stran: [1] 2 3 ... 41