Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Jana

Stran: [1] 2 3
1
Obecná podpora / Flash disk
« kdy: 17 Březen 2021, 11:38:24 »
Dobrý den vespolek.
Kopírovala jsem jako jindy na flash disk soubory a asi v půlce zkopírovaného vyskočil na obrazovku text: „žádný takový adresář souborů“, nebo tak něco že cílové úložiště neexistuje. Od té doby při vložení této flešky do jakéhokoliv PC  ji systém nevidí, jako kdybych tam nic nestrčila. Ztráta dat z této flešky mne netrápí, mám je zálohovaná, ale zajímalo by mne zda se dá tato fleška ještě nějak oživit nebo  ji musím hodit do koše.

2
Používala jsem leta bez problému program shotcut na úpravu videa, (shotcut-linux-x86_64-200913.txz) ale nyní mi to stále píše - viz obr.
Ví někdo co s tím?

3
Obecná podpora / Systém zaznamenal vnitřní chybu
« kdy: 26 Duben 2020, 00:33:38 »
Dobrý den,
nevím zda je to ve správném "šuplíku" , ale po čisté instalaci ubuntu 18.04. LTS se mi ukáže v GParted horní část obrázku - viz příloha. Po několika dnech až týdnech se mi po puštění PC ukáže na ploše cedulka "systém zaznamenal vnitřní chybu" a když kouknu do GParted, tak se mi už ukáže spodní obrázek  - viz příloha. V čem by mohl být problém? Má někdo zkušenost?

4
Multimédia / (Vyřešeno) Vymazaná data
« kdy: 05 Říjen 2019, 17:07:50 »
Omylem jsem si vymazala soubor na přepisovatelném DVD. Nahrané i smazané bylo na DVD rekordéru, věděl by někdo jak soubor opět z DVD načíst?

5
Obecná podpora / x-rar [vyřešeno]
« kdy: 27 Prosinec 2018, 11:14:56 »
Zdravím vespolek.
Sem tam stahuji z Uložto soubory s různými koncovkami. Jenže nyní když chci rozbalit soubor "něco.x-rar" tak mi to píše chybu - fatal error, nebo Typ souboru archiv RAR (application/vnd.rar) není podporován"
Víte někdo jak to řešit?  Máme OS Ubuntu 18.04.1 LTS

6
Instalace, aktualizace a spouštění / Zkušenost
« kdy: 11 Březen 2018, 08:35:31 »
Zdravím,

chtěla bych se podělit se zkušenostmi a zeptat se zda nemá někdo podobné problémy.
Když si stáhnu k instalaci obraz z této stránky,
http://cdimage.ubuntu.com/xenial/daily-live/pending/
začnou na mě vyskakovat cedulky že systém zaznamenal chybu (problém) a spouštěcí disk se ani pořádně nenainstaluje. Pokud se podaří systém nainstalovat, neustále zlobí, vyskakují výše uvedené cedulky a dějí se nevídané věci jako blikání části obrazovky ne li celá.

Když si ale obraz stáhnu např. z této stránky
http://releases.ubuntu.com/16.04/
vše funguje bez nejmenších problémů

Má někdo podobné zkušenosti?

7
Zdravím vespolek.
Pokoušela jsem se známému nainstalovat na NB (32 bit) ubuntu 16.04 lts na kterém měl Win 7,  jako druhý systém. Dělala jsem takovou instalaci už několikrát a to úspěšně, jenomže na tomto NB to nějak nejde.  Bylo mi řečeno že na tomto NB měl nainstalovaný Win 10 které přeinstaloval na Win 7 a pak se to dostalo ke mě. Při samotné instalaci se dostanu akorát do míst kdy to má nabídnout instalaci 1) vymazat celý disk a nainstalovat ubuntu, 2)  nainstalovat ubuntu vedle Win, 3) nainstalovat s šifrováním, 4) něco jiného, popřípadě další možnosti. Jenomže nyní možnost 2, tedy nainstalovat ubuntu vedle Windows nenabídne, jako kdyby tam Windows vůbec nebyl. Ví někdo kde dělám chybu?

8
Instalace, aktualizace a spouštění / Zdroje třetích stran
« kdy: 02 Listopad 2017, 08:49:26 »
Kde najdu a zakáži zdroje třetích stran?

9
Multimédia / Skype
« kdy: 22 Červenec 2017, 10:59:05 »
Vážení, funguje někomu Skype včetně videa na U 16.04?

10
Multimédia / Úprava videa 16:9 na 4:3
« kdy: 30 Červen 2017, 13:26:55 »
Zdravím všechny a mám dotaz s kterým se mi nedaří vypořádat.
Dostalo se mi do ruky video asi 30 sekund dlouhé které bylo natočeno 4:3, ale roztaženo na rozměr 16:9, takže ze čtverce se stal obdélník, nebo z obličeje rozšířená znetvořenina. Ví někdo jak vrátit videu původní formát 4:3?
Používám úspěšně pro úpravy videí Shotcut, ale tento úkon jsem tam nenašla (možná špatně vidím) a tak nevím co s tím. Dělal jste někdo něco podobného?

11
Multimédia / Editor videa [Vyřešeno]
« kdy: 17 Únor 2017, 20:37:59 »
Mám dotaz.
Po létech jsem se rozhodla zdigitalizovat nahrávky rodiny a dát je na externí HDD. Použila jsem DVD rekordér a z něho potom zkopírovala soubor VR_MOVIE.VRO (video/mpeg) o velikosti 4,6 GB který jde bez problému přehrát. Jenže potřebovala bych ho rozdělit na 6 různě velkých částí a  uložit třeba do .avi (.mp4) zkrátka co vezme TV.
Před několika léty jsem to úspěšně prováděla v Openshotu, jenomže nyní nelze nainstalovat a když jsem použila terminál (doufám že dobře), tak mi to vypíše:
Citace
abcd@abcd-HP-Pro-3400-Series-MT:~$ sudo apt-get install openshot
[sudo] heslo pro abcd:
Načítají se seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí       
Načítají se stavové informace… Hotovo
Některé balíky nemohly být instalovány. To může znamenat, že požadujete
nemožnou situaci, nebo, pokud používáte nestabilní distribuci, že
vyžadované balíky ještě nebyly vytvořeny nebo přesunuty z Příchozí fronty.
Následující informace vám mohou pomoci vyřešit tuto situaci:

Následující balíky mají nesplněné závislosti:
 openshot : Závisí na: gtk2-engines-pixbuf ale nebude se instalovat
E: Nelze opravit problémy, některé balíky držíte v porouchaném stavu.
abcd@abcd-HP-Pro-3400-Series-MT:~$
nutno dodat že jsem zkusila čistou instalaci a prvně instalovala Openshot, ovšem se stejným výsledkem.

v zoufalství jsem zkusila nainstalovat avidemux, který jsem kvůli složitosti neměla ráda, ale ten to vůbec nenašlo a terminál mi napsal:
Citace
abcd@abcd-HP-Pro-3400-Series-MT:~$ sudo apt-get install avidemux
[sudo] heslo pro abcd:
Načítají se seznamy balíků… Hotovo
Vytváří se strom závislostí       
Načítají se stavové informace… Hotovo
Balík avidemux není dostupný, ale jiný balík se na něj odkazuje.
To může znamenat že balík chybí, byl zastarán, nebo je dostupný
pouze z jiného zdroje

E: Balík „avidemux“ nemá kandidáta pro instalaci
abcd@abcd-HP-Pro-3400-Series-MT:~$

Zkoušela jsem i pitivi, ale ten nám neustále ztmavoval a zesvětloval monitor jak kdybychom měli RAM 0,1 GB (máme 6 GB)

Zkoušela jsem kino, ale ten mi hned na počátku ze 4,6 GB vždy udělal 26 GB  .DV a volba pro TV nepoužitelných  formátů omezená.

Existuje nyní nějaký jednoduchý a spolehlivý, - existuje vůbec nějaký editor videa v linuxu? Jaké máte zkušenosti?


12
Obecná podpora / Špion v PC
« kdy: 28 Leden 2017, 18:41:01 »
Zdravím, používáme Ubuntu 16.04.1 lts a zjímalo by nás zda je možné aby nás někdo "obdaroval" Keylogger špionem? A to už z jakéhokoliv důvodu. A pokud ano, jak se dá proti tomu bránit?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Keylogger

13
Dobrý večer,
snažím se přijít na kloub proč mi při práci s GParted např. při instalaci systému apod. stále vyskakuje cedulka že descriptor ukazuje 2048 bytů a linux pouze 512 bytů (viz obr.) ale nějak se mi to nedaří. Také stačí zastrčit do USB jakoukoliv flešku a už v programu GParted naskočí tato cedulka. Projevuje se to i na jiných PC na které jsem kámošce instalovala U16.04.1 LTS i když instalačky dopadly dobře. Nevím na co a jaký to má vliv a to mě uvádí do rozpaků. V minulých létech to nedělalo. Nevíte někdo náhodou co je příčinou a co s tím?

14
Obecná podpora / Obnova PC
« kdy: 17 Září 2016, 12:04:58 »
Ahojte ve spolek,
Vlastníme PC HP-Pro-3400-Series-MT (2x 2,7GHz s pamětí 2GiB) + Ubuntu 16.04.1 LTS. Dokupovat od HP paměť za cca 2000 kč se nám už nechce při pohledu na nové PC:
http://www.bohemia-computers.cz/product/443603/BOHEMIAPC-ASUS-Richland-AMD-2x3-4GHz-1-TB-HDD-HD-7480D-8GB-RAM-bez-OS
nebo
http://www.bohemia-computers.cz/product/458457/NEW-BOHEMIAPC-Kabini-ctyrjadro-8GB-HD8280-420W
Líbí se mi na nich že nemusím platit DVD mechaniku (+ OS Windows), kterou už jsem 3 roky ani jednou nepoužila, jenže nevím zda jsou tyto stroje vhodné pro Ubuntu, nebo je někde něco rozumnějšího. Neradi bychom koupili PC který by zlobil po stránce poruch, nebo s OS Linux, nebo obojí. Dívala jsem se na recenze prodejce a jsou dobré. Zajímal by mne názor někoho kdo má s výběrem PC pro OS linux zkušenosti, ovšem v cenově přijatelné výši. O netobok či tablet  :) zájem nemám, špatně se mi na něm pracuje a zdá se mi že to je spíše určeno dětem na hraní.

15
Obecná podpora / Styl tiusku
« kdy: 16 Květen 2016, 09:17:41 »
Dost často tisknu na tiskárně HP Laser Jet P1005 soubory např. PDF u kterých není volba "tisk černobíle" a potom u některých vícestránkových souborů kde je tmavý podklad (viz obr) se mi rychle vyprázdní kartridž. Víte někdo jak donutit tiskárnu aby tiskla pouze text, nebo bez tmavého pozadí ? Invertovat barvy v zobrazení nemá na tisk vliv.
U některých souborů se mi ukáže volba tisku: normálně, v odstínu šedi nebo černobíle (nebo tak nějak) a když dám černobíle tak mi to vytiskne černě pouze text bez pozadí a to může mít původní text jakoukoli barvu.
Máme U16.04 LTS od včerejška  :)

16
Pokouším se přejít z U14.04 LTS na 16.04 LTS.
Když jsem ukončila instalaci 14.04, stačilo nainstalovat balík HPLIP toolbox a tiskárna HP lj P1005 začala pracovat, jenže v 16.04 nic takového nevidím a tiskárna nejede. Víte někdo co s tím?

17
Obecná podpora / Nežádoucí změna kurzoru. [vyřešeno]
« kdy: 23 Únor 2016, 10:38:39 »
Mám dotaz, Při kliknutí na obrázek + popotáhnutí kurzorem se šipka kurzoru změní na dvě šipky s malým obrázkem - viz obr.
Stačí jenom špatně kliknout a už to je, problém je se toho zbavit tak aby tam byla opět šipka. Zatím se mi podařilo zjistit že to jde restartem PC, což je při práci se stovkami obrázků doslova o nervy. A nejde mi udělat ani sken tak jak to je na obr. , musela jsem to ofotit fotoaparátem.
Nevíte někdo jak na to?


18
Multimédia / Openshot a .TS
« kdy: 25 Prosinec 2015, 18:08:19 »
Již delší dobu nahrávám na USB disk babičce Šlágr, dědovi nějaké dokumentárky a to jsem pomocí Opeshotu převedla do mp4 co bez problémů přehrává TV a vystříhala reklamy. Jenže nyní nevím zda aktualizací, nebo jiným STB openshot nahrávku .TS nepodporuje - viz obr.
PC nahrávku bez problému přehraje.
Ví někdo jak dostat tuto nahrávku do .mp4 ?
Kdysi jsem zkoušela také Avidemux, ale ten mi nikdy pořádně nejel. Buď měl problém se zvukem, nebo s videem, nebo nepasoval čas či něco jiného, zkrátka byl na mne moc složitý. Openshot byl hned perfekt, jenže nyní zradil.

19
Obecná podpora / Nový panel
« kdy: 26 Listopad 2015, 10:35:32 »
Dobrý den,
nevíte náhodou někdo kde se to dá odškrtnout aby mi stále nenaskakoval obrázek viz obr? Nemohu to najít, adresa nápovědy je příliš obecná a také asi špatně koukám.

20
Internet a sítě / omezení cookies
« kdy: 19 Srpen 2015, 11:08:22 »
Dotaz
Dá se nějak nastavit v U 14.04 64bit po zavření prohlížeče nebo vypnutí PC aby se smazaly (ideální jenom některá :D) cookies ?

21
Dobrý den, nainstalovala jsem si balík kalendář Osmo, který by mě vyhovoval, ale potřebovala bych aby se mi při každém spuštění PC automaticky otevřel. Jenomže on se otevře až na něj kliknu a teprve potom mě upozorní na případnou událost. Tak jsem nainstalovala gnome-panel který mi udělal ikonu na ploše, ale zase čeká až ho ručně spustím což je k ničemu. Jak to udělat aby se kalendář spouštěl automaticky?

22
Multimédia / convert do mp4 [vyřešeno]
« kdy: 02 Březen 2015, 14:12:28 »
Dobrý den,
Možná půl roku jsem úspěšně si nahrávala video písničky ze šlágru na externí disk naší babičce. Potom jsem koncovku přepsala na mpeg a překonvertovala v OpenShot video editor na mp4. Takto nám to přehrává TV.
Jenomže dnes mi to video překonvertuje, ale nejde zvuk. Ve vlastnostech mi to ukáže že tam zvuk není - viz obr.
a to i když to vše nastavím jako jindy.  Nevíte někdo co zase dělám špatně?  A co mám udělat aby to opět fungovalo?

obr1 je před convertem (vytažené z ext disku

23
O fóru / Vlastní příspěvky (vlákna)[vyřešeno]
« kdy: 20 Únor 2015, 15:21:42 »
Dobrý den,
spíš byla možnost si vyhledat pouze své příspěvky a tak si osvěžit paměť při řešení již kdysi vyřešeného problému. Nevím jestli se něco změnilo, ale dnes tuto možnost nemohu najít. Když problém zadám do vyhledávače fóra, nenajde nic. Zajímavé je že google to najde, takže nezmizely, ale samozřejmě jenom ten jeden co hledám. Nevíte někdo jak se ke svým příspěvkům (vláknům) dostat?

24
Multimédia / Aktualizace nemá ráda Skype
« kdy: 04 Únor 2015, 18:21:51 »
Dobrý den,
Známé na starší PC jsem nainstalovala Ubuntu 12.04 LTS 32bit které z novějších systémů ještě ucházejícím způsobem jede. Používá to hlavně na internetové bankovnictví a na Skype. Problém je pouze se Skype, přesněji s její webkamerou která jede pouze po změně 4 řádku ve spouštěcím souboru takto: Exec=bash -c 'LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so skype'
Radu a postup jsem našla tady:
Kód: [Vybrat]
http://wiki.ubuntu.cz/programy/internet/audio-video_komunikace/skype?redirect=1Jenže to jede pouze do příští aktualizace systému. Jednou Rover623 k tomuto problému komusi napsal: „Upozorňuji, že po aktualizaci Skype se ten spouštěč přepíše zpět, pokud jsi jediný uživatel, je lepší to uložit lokálně
Zdroj tady:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=68576.msg492009#msg492009
Jediná uživatelka  PC  je, ale není mi jasné čemu přesně Rover říká uložit lokálně a zda potom další aktualizace Skype už nepřepíše zpět.
Nevíte někdo něco o tom bližšího?

25
Hardware / 18.04 tiskárna netfunguje [opět vyřešeno]
« kdy: 04 Květen 2014, 08:55:46 »
V OS ubuntu 12.04 se mi při puštění tiskárny HP laserJet P1005 zobrazila tabulka zda souhlasím s nainstalováním ovladače asi, ale jisté je že odsouhlasením za 20 vteřin a už potom kdykoli tiskárna tiskla. U 14.04 při puštění tiskárny se neděje nic. Nevíte někdo kde je problém?

Stran: [1] 2 3