Fórum Ubuntu.cz

Ubuntu Česká republika => Ubuntu ČR => Sdružení Ubuntu ČR => Téma založeno: Filip Dominec 18 Červen 2008, 17:26:20

Název: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Filip Dominec 18 Červen 2008, 17:26:20
Ahoj, s laskavou pomocí p. Kopáčka jsme dokončili obsah i grafické zpracování 20-stránkové brožurky Ubuntu. Současnou PDF verzi najdete ke stažení na: http://wiki.ubuntu.cz/Příručka (http://wiki.ubuntu.cz/Příručka). (Můžete si ji stáhnout jako PDF). Tato současná předloha byla uvažovaná jako 9dílné, oboustranné leporelo. S cenou bychom se chtěli vejít do 5000 Kč, (drobné překročení je možné).

Původní představa byla vytvořit 9-dílné leporelo o formátu CD. Jedna čtvercová strana-dílek by měla rozměr 12x12 cm. (Komplikací je, že největší možný formát u dané tiskárny by byl jen 101x12cm, čili by se tam navíc nevešlo požadovaných 9 dílů, jež vyžadují 108 cm.) Zvýhodněná cena za tisk, sehnaná p. Kopáčkem:


Další a hezčí možnost by byl 20 stranný sešit formátu CD. U něj to vypadá takto:


Bohužel, problém nastává s cenou tisku: pokud budem tisknout malý náklad, bude příliš vysoká cena za kus. Pokud zvolíme velký náklad, bude cena za kus dobrá, celková cena ale překročí rozpočet sdružení. Pokud se chceme vejít s celkovou cenou i s cenou za kus, budeme zřejmě muset změnit formát nebo získat nějakou dotaci.

Možnost podstatně snížit náklady umístěním reklamy jsme zvažovali, ale vypadá to, že jako neziskové sdružení bychom to měli velmi složité. V úvahu by přicházela dotace příručky od někoho, ale pochybuji, že ji seženeme.

Zbývá tedy buďto zastavení celého projektu, dokud neseženeme peníze, nebo co největší snížení nákladů na tisk. Podle ceníků firem tisknoucích letáky (http://www.inetprint.cz/letaky/zobrazit-cenik) bychom mohli vytisknout oboustranný, celobarevný leták formátu A3 za následující ceny:


Přitom plocha současných 20 stran 12x12 je 2880 cm2, zatímco plocha oboustranné A3 (29x42cm) je 2520 cm2, takže obsahově by se to na A3 vešlo. Pak by bylo nutno ale ty tisíce plakátů ručně poskládat... Tato varianta navíc vyžaduje přeskupit obrázky a odstavce do hezkého, posterového formátu, což je pracné, ale možné.

Jak se k tomuto vynaložení peněz sdružení stavíte? Stojí za to se do akce pouštět? Pokud ano, co navrhujete? Zahlasujte prosím v anketě a/nebo se vyjádřete v diskusi.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Martin 'Želva' Malý 18 Červen 2008, 17:59:16
Zůstal bych u leporela/sešitu. Podle mě by se mohli naši ubunťáčtí občané starší 14 let stát členy sdružení → zaplatili 500,- → peněz by bylo více. Mně je 14, nemohu podle zákona být členem sdružení, peníze bych ale mohl poslat, ale moc jich nemám...

Nejsou ty A3 plakáty na nic? Jak budou lidé číst oboustranný plakát, většinou je vystavena jenom jedna strana. Radši bych počkal na peníze, lepší nic a peníze než být švorc s nepoužitelnými plakáty.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Filip Dominec 18 Červen 2008, 18:21:53
Nejsou ty A3 plakáty na nic? Jak budou lidé číst oboustranný plakát...

Naopak - pokud bude plakát při nákladu 3000 ks (za 2,40 Kč) čtyřikrát levnější než příručka (10 Kč), klidně se někam na zeď pověsí dva vedle sebe opačnou stranou. Tak to bude trochu plnit účel i reklamního plakátu s velkou šancí, že to pronikne třeba do počítačové učebny. Formát A3 (rozložený časopis) je ještě přijatelný, ale rozkládání bude protivné.

Spíš se bojím, jestli budeme schopní rozumně rozdistribuovat 1000 kusů příručky, natožpak 3000 A3-plakátů. Bude nutno použít systém "Avon Lady". ;)
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Martin 'Želva' Malý 18 Červen 2008, 19:04:08
Ještě by šlo ubrat z té příručky 2 stránky. Učit hned komandlajnu a zdroje by mohlo některé lidi odradit. Tím by se vyřešil problém s velkým formátem.

Je to opravdu úžasná práce, pozdravuj pana Kopáčka!
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: sandrick 18 Červen 2008, 20:23:54
Tak prirucka je paradni prace, fakt moc hezke.

Format - leporelo: myslim, ze to bude dobre vypadat a navic ta cena pri 1000 ks mi prijde velmi rozumna. Je tady trochu problem s formatem papiru... No, bud by se daly vypustit nejake stranky, nebo to cele zmensit na 10x10 cm (coz by snad technicky slo).

Financovani - sbirka, jednoznacne. Tak funguje kazde obcanske sdruzeni. Uvedomte si, ze spousta lidi nechce byt primo cleny sdruzeni, ale jsou ochotni prispet na dobrou vec. Ja bych treba urcite na takovy projekt prispel.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Luban 18 Červen 2008, 22:30:48
Příručka vypadá dost dobře.
Já bych osobně asi preferoval oboustrannou A3 tak, aby se z ní dalo složit to leporelo, nebo brožurka.
U nás (na malém městě) stojí vytištění oboustranné A3 barevně 48,- Kč (při tisku 1 ks) 24,- Kč (při 50 ks).
Dá se to v nouzi vyjet i černobíle 10,- Kč).
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Jiří :Kačer: Voseček 18 Červen 2008, 22:56:11
Nejsem členem sdružení a asi ani nebudu, mám dost jiných zájmů, ale jak píše sandrick, tak by se to určitě dalo vyřešit.

Brožurka: Hezké, dobrá práce. Podle ní to nainstaluje a připraví k použití i úplný mamlas :)

K distribuci: Fungují Lokální distributoři CD, alespoň mně se již několik lidí ozvalo, pravda, jsem v Hradci sám, ale stejně to není špatné, vzhledem k tomu, jak je tato možnost "zastrčená" na ubuntu.cz/stahnout (poslední řádek dlouhé stránky). Domnívám se, že každý, kdo by se u mě stavil, by 20 korun z leporelo či 20 stránkový sešitek formátu CD dal. Zisk sdružení by byl na jednom výtisku 100%.

Ale to jde řeč o 3 000 kusech, což asi není dost dobře reálné v horizontu jednoho roku či dvou (pak to již může být trochu neaktuální) prodat. Ovšem na druhou stranu, kdyby se Lokální distributoři více zviditelnili na ubuntu.cz, vzali by na sebe hmotnou odpovědnost - nakoupili by si průměrně 30 kusů leporela, která by prodávali lidem za dvacku, tak by to mohlo fungovat.

Plakáty do škol - proč tisknout oboustraně? Stačí jednostranně a vyjde to levněji, ne? Stejně by to bylo ve školních IT učebnách na stěně. No a žáček si přečte o super systému bez virů a se skvělým Compizem a poběží na ubuntu.cz, kde má nejbližšího dobrodince, jenž mu za 30 korun dá CD (10 kč) i s manuálem (20 kč). Distribuci plakátů atd. by měl na starosti jeden člověk ze Sdružení a Želvova vize na přebuntění světa by dostala možný základ; ) Utopie? No ta poslední věta jo, ale jinak? :)
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: misticjoe 19 Červen 2008, 14:28:05
Děkuji za kladné reakce na brožuru :-) Nicméně nejsem zastáncem A3 formátu, natož ručního skládání - to se z toho akorát stane žvanec. Při 90 - 115KL materiálu se to nikomu nepovede složit tak, aby to vypadalo slušně - prostě strojové skládání je nutné, na tom se šetřit nedá... Navíc vizi, že by si to někdo lepil na zeď, taky nevidim nijak nadějně (možná jeden z tisíce a to ještě na pár dní)... Školy mají ve většině (troufal bych si říct v 95%) případů dotovaný soft od Microsoftu a pochybuji, že se někde ve smlouvě píše, že si můžou na zdi v učebnách vylepovat návody, jak zacházet s jiným (konkurenčním) operačním systémem... Wokna jsou do škol "dotovaná" především z důvodu, že budou sloužit k výchově dalších zákazníků.

Navíc instalovat Ubuntu a manipulovat při tom před monitorem s rozloženou A3kou, to asi nikoho taky těšit nebude. Rozhodně se mu bude lépe pracovat s bookem, nebo skládačkou (byť třeba zmenšenou na 10x10, to není problém).

K připomínce ubrat 2 strany u booku: možný počet stran je 16 nebo pak 20 (momentálně je 18 stran s tím, že se dvě můžou přidat v případě, že se zvolí book).

Není od věci hodit prosbu o příspěvek na home page ubuntu.cz, třeba někdo přispěje. A navíc, reklama se dá též okecat jako sponzorský dar: "no něco nám dali a my jsme z vděčnosti udělali stránku, kde jim děkujeme"... I na mnoha neziskových akcích je pidimoderátor a za ním obrovské logo sponzora...
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Jiří :Kačer: Voseček 19 Červen 2008, 18:27:22
Školy mají ve většině (troufal bych si říct v 95%) případů dotovaný soft od Microsoftu a pochybuji, že se někde ve smlouvě píše, že si můžou na zdi v učebnách vylepovat návody, jak zacházet s jiným (konkurenčním) operačním systémem... Wokna jsou do škol "dotovaná" především z důvodu, že budou sloužit k výchově dalších zákazníků.

To si nemyslím (pouze nezasvěcený názor), že v učebně nemůže být vylepen plakát s informacemi o alternativním operačním systému.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Filip Dominec 20 Červen 2008, 08:21:39
OK. Občanské sdružení by mohlo uvolnit 5000 až 8000 Kč. Do celkových 12500 Kč (za 1000 sešitových příruček) zbývá 7500 nebo jen 4500 Kč.

Vybírání peněz bychom nemuseli dělat jako dobročinnou sbírku, ale prostě jako závaznou objednávku příruček. Dám-li 4500 do fondu, dostanu cca 400 příruček za výrobní cenu 12,50 Kč. Přibližně polovina příruček by tak zůstala pro Sdružení, polovina pro soukromníky. Za kolik už je pak budu prodávat nebo rozdávat, je na mně. Podstatné je, že tisk proběhne najednou ve velkém.

Jestli to takto chceme udělat, je nejvyšší čas kontaktovat všechny lokální distributory a jiné zájemce, rozmyslet způsob platby (přes var. symbol?)  a pustit se do toho.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Luban 20 Červen 2008, 09:16:14
Bude možnost zakoupit si třeba jen 10 ks? Rozdal bych to těm, co mají od mě ubuntu.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Pavel Půlpán 20 Červen 2008, 09:55:44
Přidávám stejnou otázku jako Luban, s rozdílem, že bych s tím rozšířil repertoár materiálů na perníkovém srazu. 8)
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Milhouse 20 Červen 2008, 10:33:46
Jsem za to, aby byla příručka malá a skládací i za cenu zmenšení. Prostě musí mít dobře zpracovanou úroveň!

Rád přispěju nějakou tu stovku na účet a odkoupím třeba 20 kusů na rozdávání(přibalení) k CD. S Lubanem bydlíme kousek od sebe (Vrchlabí/Jilemnice), takže přijedu/dovezu to až do vlastních rukou. :)

Souhlasím, že lokální distributoři by měli být na hlavní stránce ubuntu.cz nebo na úvodu wiki. Je to právě ta komunita, která má sílu. Musí být jen vidět...

Jaký bude papír? Lesklý?
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Luban 20 Červen 2008, 10:41:52
To Milhouse: Díky. Kdyby to třeba někdo ze známých přivalil z Prahy mě, taky ti to dovezu.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: compaq 20 Červen 2008, 10:59:38
Celkové náklady se dají pokrýt z inzerce (pokud jde o 12500 Kč). S tím by neměla mít neziskovka problém. Bártr s tiskárnou zajistí tisk a dvě strany inzerce zbytek... atd. Klidně poradím... Jestli bude stát sešit 12,50, klidně jich 50 koupím...

Sbírka mi připadá divná, chápu sbírku na útulky, vozíčkáře, SOS vesničky, ale na brožuru k OS... divné...
Osobně nemám rád sbírky na nic a dobročinnost jako takovou...
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Milhouse 20 Červen 2008, 11:03:25
Příspěvek poslán, tak jsem zvědav, jak to dopadne. ;)

Co to je: Bártr s tiskárnou ?
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Filip Dominec 20 Červen 2008, 11:52:30
Mně se taky podstatně víc líbí systém zaplať-a-kup než dobročinně-přispěj.
Takže při nákladu 1000 kusů a sešitovém formátu 20 stran to vypadá na 12,50 Kč za kus. Tak jo, vyhlásíme tedy na hlavní straně ubuntu.cz možnost zakoupit si předem příručky za výrobní cenu? Potřebujeme nasbírat řádově 5000 Kč, pokud se výrobní cena za kus nesníží reklamou.

S tou reklamou: Plánuju rozeslat počítačovým firmám e-mail následujícího znění:

Citace
Dobrý den, Občanské sdružení Ubuntu pro Českou republiku chystá k vydání
stručnou příručku pro začínající uživatele. Chtěli bychom Vám nabídnout
možnost inzerce v této tiskovině.

20-stranná plnobarevná brožurka obsahuje základní informace o používání
a instalaci operačního systému Linux. Plánujeme ji vydat v nákladu cca
1000 kusů.  Více informací najdete v příloze (http://wiki.ubuntu.cz/Filipec?action=AttachFile&do=get&target=text_pro_sw_firmy_inzerce-info.pdf) a na stránkách:
www.ubuntu.cz a sdruzeni.ubuntu.cz

V případě zájmu mi prosím napište na e-mail: filip dominec gmail čom
nebo zavolejte na telefonní číslo 732 511 311.

S pozdravem, Filip Dominec
spoluautor příručky a člen sdružení

Schválně koukněte na zmíněnou přílohu (http://wiki.ubuntu.cz/Filipec?action=AttachFile&do=get&target=text_pro_sw_firmy_inzerce-info.pdf). Připomínky a kontakty na případné firmy uvítám (stačí poslat jako soukromou zprávu). Některé opravy už vidím - bude nutno změnit cenu a rozměry příčučky.

Jestli se osobně znáte s nějakými prodejci počítačů, zkuste jim to prosím nabídnout přímo.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Milhouse 20 Červen 2008, 12:15:58
Já osobně proti reklamě nic nemám, jen ať není na MS probůh. :D
Avšak místo pro ni bych vyhradil na zadní stranu, nebo hned za úvodní, tj. v levo po otevření. Vkládání mezi stránky se mi zdá už moc vlezlé.
Toť můj názor...
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Luban 20 Červen 2008, 12:29:33
Díval jsem se na ten text.
" Budeme ji pak zdarma nebo za symbolický poplatek do 10 Kč přikládat k oficiálním lisovaným CD Ubuntu 8.04,
o které je v posledních letech stále větší zájem."

Asi bych vypustil
- "do 10 Kč" a nechal jen ... "za symbolický poplatek ..."
- "o které je v posledních letech stále větší zájem" (8.04 je tu od dubna :) )
Název: Aktuální vývoj
Přispěvatel: Filip Dominec 24 Červen 2008, 13:16:06
Díky Ivanu Bíbrovi! Našel tiskárnu v Ostravě, kde tisk 20 stranného sešitu v plných barvách vyjde na 8100 Kč včetně DPH. To už je podstatně přijatelnější cena.

Nabídnu 2 nebo 3 strany příručky jako prostor pro reklamu některým firmám, protože zdroje Sdružení nejsou bezedné. To by mohlo snížit cenu na přijatelných 5 až 6 tisíc korun.

Můžete si zadat předběžné, nezávazné rezervace, o kolik příruček byste měli zájem. Myslím, že jich bude dost. Očekávám, že by vám je Sdružení prodalo za výrobní cenu (tedy sníženou o reklamu). Samozřejmě byste měli možnost dalšího prodeje.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: Luban 24 Červen 2008, 13:19:56
Super  ;).
Kam žádat? Sem do tohoto vlákna?
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: compaq 24 Červen 2008, 14:19:25
Co to je: Bártr s tiskárnou ?
Že si tam dá tiskárna reklamu a vytiskne to zdarma... většinou to spraví poslední strana obálky.
Název: Re: Brožurka Ubuntu - jaký použít formát?
Přispěvatel: char66 23 Listopad 2018, 12:13:43
Co to je: Bártr s tiskárnou ?
Že si tam dá tiskárna reklamu a vytiskne to zdarma... většinou to spraví poslední strana obálky.

Na poslední stránce se to zastaví málokdy. Na druhou stranu záleží na tom, kolik je zrovna zakázek. To už je lepší si to nechat natisknout pořádně bez nějakých nesmyslů. Dobrý tiskový služby mají například tady (https://www.jirout.com/tiskove-sluzby/).