Fórum Ubuntu.cz

Ubuntu Česká republika => Ubuntu ČR => Wiki => Téma založeno: Mario Hlas 21 Listopad 2015, 09:32:46

Název: Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
Přispěvatel: Mario Hlas 21 Listopad 2015, 09:32:46
       K článkům není přiřazena diskuze, jako je tomu na mnoha populárních webech. (Pravděpodobně se admin obával zahlcení diskuze bláboly, příspěvky mimo mísu a vzájemným napadáním až i vulgaritami). To chápu - ale považuji za důležitější, aby články byly buď aktualizovány nebo (pokud to nemá smysl) mazány. Mělo by to být především morální povinností autorů, mělo by to být obsaženo v etickém kodexu autorů návodů a dokumentací (pokud takový kodex existuje), měla by na to dohlížet nějaká skupinka kolem redakční rady, čtenářům by mělo být umožněno hodnocení relevantnosti článků. Za minimum péče o čtenáře bych považoval u starších článků aspoň vyvěšovat upozornění, že "Článek byl naposledy aktualizován .... - některé údaje v něm obsažené už nemusí být platné.".
      U lidí, zabývajících se softwarem (a tedy i u zdejších správců) lze předpokládat vysokou úroveň logického myšlení. Ale nevidím logiku v tom, když správcové kvůli množství spamu pozastaví registraci, ale na druhé straně se nestarají o to, zda se z publikovaných článků časem nestaly mystifikace - nefungující návod snad mystifikací je - či ne ?
      Jedním z více příkladů je článek "FreeRapid Downloader" (poslední úprava: 2013/04/04 17:05) s hraběcí radou "FreeRapid není možné spouštět se svobodnou OpenJDK verzí Javy, ujistěte se proto, že máte nainstalovanou „originální“ Javu od firmy Sun. Případně se ujistěte, že máte java-6-sun vybránu jako výchozí." Autor tohoto článku překopíroval starý originální Help autora FRD - přitom se nepřesvědčil, zda java-6-sun je stále dostupná v repozitářích Ubuntu nebo vůbec někde. Ona totiž zmizela brzy potom, kdy Oracle v r. 2010 koupil firmu Sun a překopal distribuce Javy. Nevím přesně kdy, ale pro Ubuntu 10.04 ještě návod autora FRD (jehož překopírovaná část týkající FRD v debianních klonech vyzdobená obrázky dodnes visí zde) platil, ale v U. 12.04 už ne, protože v jeho repozitářích už java-6-sun nebyla a nedala se najít ani jinde.
      Nedávno jsem si všiml, že problém "v U. mně nechodí FRD" je na ubuntu.cz stále ještě živý, a tak jsem tam dnes vložil hint, jak tento problém obejít (přišel jsem na něj metodou pokus-omyl, a je v licenci Copyleft) - ale to už by bylo o něčem jiném.
      Opakuji doporučení : Už neplatné články jsou zavádějící, otravují ty, kteří se jimi řídí. Zvažte, zda by pověsti Ubuntu.cz prospělo, kdyby jich bylo co nejméně.
Název: Re:Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
Přispěvatel: Mario Hlas 21 Listopad 2015, 09:40:31
Omlouvám se za dvojí vložení článku - čekal jsem dlouho na odezvu, a proto jsem jej odeslal znovu (a smazat jej není autoru příspěvku dovoleno ...  :-X
Název: Re:Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
Přispěvatel: Milhouse 23 Listopad 2015, 10:52:34
Jestli jsem to pochopil, jedná se o Wiki. Nic vám nebrání takový návod opravit. Budeme i rádi, neb moc lidí, kteří by to dělali tu není.
Ale o mazání bych neuvažoval, maximálně dopsat, že návod je neaktuální, což můžete opět i vy. :)
Název: Re:Vyřazujte nebo aktualizujte staré, už zavádějící články !
Přispěvatel: Mario Hlas 27 Prosinec 2015, 23:38:17
ad Milhouse : Respektuji, budu se snažit aktualizovat nebo aspoň upozorňovat, když se setkám s něčím, co už neplatí.