Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ondraL

Stran: [1] 2 3
1
Hry a zábava / Re: 3D akcelerace a PlayOnLinux
« kdy: 08 Prosinec 2010, 19:29:53 »
Dík moc. Už sem ani nečekal že někdo něco nadhodí. Du vyzkoušet..

2
Tipy a triky pro Linux / Re: Jak zrychlit flash !
« kdy: 07 Prosinec 2010, 22:43:06 »
Já tedy žádné zlepšení nepozoruju. Procesor stále na minimálně 50% při jakémkoli flash videu i s nižším rozlišením. V prohlížeči přehrávání celkem de, při fulscreenu se to občas lehce seká stejně jako předtím.
nVidia 9200, 64b Ubuntu 10.04.1, Firefox

3
jo no. na 64b se toho zas dočkámě po pěti letech. kdy už konečně uznají, že 64b je rovnocenný s 32b systémem..??? nevim proč na počítači s více jak 3,2 MB RAM používat 32b systém jen kvůli tomu, že je na něj přizpůsobena větší část softwarového vybavení.. a navíc kolik počítačů aktuálně na trhu má míň jak 4 GB ramek:(

4
Taky s flashem nemám zrovna nejlepší zkušenosti. A nedávno jsem zjistil, že už se i začíná mluvit o nahrazení flashe něčim rychlejším a hlavně méně náročnějším. Flash je v podstatě trochu rychlejší spouštění obrázků za sebou, které je schopné zasekat celý počítač ;D. Nemátě někdo náhodou nějaké konkrétnější info, kdy by mohla být alespoň nějaká betaverze něčeho revolučního, co opravdu ten flash může nahradit..? Já osobně doufám, že co nejdřív.

5
Obecná podpora / Re: Dual Boot (windows nainstalovany jako druhy)
« kdy: 05 Prosinec 2010, 11:54:36 »
Jen bych doplnil, že pro úpravu oddílů je asi nejlepší program GParted. Po zmenšení toho oddílu s Ubuntu ti zbyde nějaké prázdné místo - pro windows XP stačí klidně 5 GB, pro Visty a Sedmičky tak minimálně 10 GB ;) - a to prázdné místo pak zvolíš za prostor kam ty windowsy naisntalovat při spuštění jejich instalace. S Ubuntu by se NEMĚLO nic stát, ale zlaté pravidlo při úpravě oddílů: "Zálohovat, zálohovat, zálohovat". Takže pokud máš na disku něco, o co opravdu nechceš přijít (jako třeba fotky), tak to někam nakopíruj.

6
mě teda v nejnovější verzi šifrování funguje

7
Asi před měsícem se mi vyskytla tato chyba - vyřešeno zrušením SSL, které se samo povolilo po nějakých aktualizacích, v nastavení. Teď se objevila znovu a pomohl přechod na vyšší verzi podle návodu z odkazu v dřívějších příspěvcích. Bez updatu to zřejmě fungovat nebude.

8
Hry a zábava / 3D akcelerace a PlayOnLinux
« kdy: 17 Listopad 2010, 20:36:47 »
Zdravím,

při spuštění PlayOnLinux se mi zobrazuje hláška: Vypadá to že nemáte 3D akceleraci! Je doporučené ji nainstalovat a povolit ji. To bych chápal, pokud bych ji opravdu zprovozněnou neměl. Kromě PlayOnLinux ale funguje normálně. Pokud si nainstaluji jakoukoli hru přímo pro linux tak funguje normálně a i efekty compizu mi jdou. Tady je ještě výpis, který taky dokládá její funkčnost:

Kód: [Vybrat]
root@ondy-laptop:/home/ondy# glxinfo
name of display: :0.0
display: :0  screen: 0
direct rendering: Yes
server glx vendor string: NVIDIA Corporation
atd.

Kód: [Vybrat]
root@ondy-laptop:/home/ondy# glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
5929 frames in 5.0 seconds
5602 frames in 5.0 seconds
5449 frames in 5.0 seconds
5585 frames in 5.0 seconds
5656 frames in 5.0 seconds


Mám grafickou kartu NVidida GeForce 9200M G a ovladač k ní jsem nainstaloval přímo ze stránek výrobce - nejnovější verzi - přes Safe-mode.

Není tedy možné, že by jen ten PlayOnLinux nějak neměl k 3D akceleraci přístup nebo něco takového..?
Děkuji za rady.

9
Opravdu nikdo nevíte čím by to mohlo být..?

10
Zdravím,

nedávno jsem updatoval z 9.10 na 10.04 a mám problém s funkčními klávesami. Konkrétně s jejich odezvou. V Biosu ještě fungují normálně (např. při nastavování jasu se vše provede okamžitě), ale jakmile naběhne GRUB2 a později také při běhu Ubuntu mají všechny funkční klávesy zpomalenou reakci. Sice se příkaz normálně vykoná, ale třeba až po pěti vteřinách nebo klidně i po minutě :-X (tato doba mi přijde zcela náhodná). Pokud navíc notebook přejde do režimu spánku a poté je probuzen, funkční klávesy už nereagují vůbec (nebo je jejich odezva tak dlouhá, že mi dříve dojde trpělivost a radši systém restartuji - takže přesně nevím). Zvláště při nastavování jasu je to celé dost otravné.

Podobný problém jsem v podstatě nikde řešený nenalezl, tak se obracím přímo takhle s dotazem. S funkčními klávesami je buď problém že nefungují vůbec - řešení je potom (co jsem nalezl na anglickém fóru) v napsání skriptu pro funkční klávesy nebo dopsání nastavení do kernelu a jeho následné rekompilaci, nebo že nefunguje třeba jen ovládání jasu, což lze řešit např. doinstalací nějakého dalšího programu pro jeho nastavování. Nemyslím si ale, že by to byl můj případ, protože klávesy v podstatě fungují - jen opožděně. Nechce se mi proto pouštět do přestavby jádra, když ani nevím jestli to pomůže. Na linuxech jsem totiž něco málo přes rok a obávám se, že takovýto krok by v mém podání přinesl více škody než užitku...

Předem děkuji za jakékoli nakopnutí správným směrem, protože opravdu netuším co s tím.

Ondra

11
Myslim, že tady na wiki je to úplně srozumitelné:
http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20NVIDIA
sroluj úplně dolů a tam je instalace nejnovějšího ovladače. Doporučuju ale přečíst článek celý, případně i tento obecnější návod: http://wiki.ubuntu.cz/Ovlada%C4%8De%20grafick%C3%BDch%20karet. Člověk se tam dozví spoustu vychytávek a podobných věcí ;)

12
kdyz mu to napises krok za krokem, tak mu akorat prokazes medvedi sluzbu (shellem mu taky neprospejes) a uplne nejhorsi je podporovat jakekoliv binarni instalatory, kdyz je k dispozici balicek v repu (to stejne TIBOR)
Jasný, že je lepší instalovat balíky přímo podporované tvojí distribucí. Já to tak taky dělám, že když si najdu program, než ho začnu instalovat ručně, mrknu jestli neexistuje jeho balík - třeba přes synaptic. Odpadaj pak problémy s kompatibilitou. Ale tak když se zeptal, tak jsem mu odpověděl.

Alebo napisane ako pre ludi. :)
Otvor adresar s tym suborom, klikni nan pravym-vlastnosti-prava-povolit spustenie suboru ako programu. Otvor si terminal a ten subor tam pretiahni. ENTER.
Já bych zas terminál neodsuzoval. Podle mě s ním musí každý linuxář jednou začít.

13
Tento tvůj .bin soubor nepředstavuje v linuxech obraz disku, ale spustitelny soubor. Spustis ho jednoduse v terminalu:
Kód: [Vybrat]
sudo su
cd ./"adresar"
chmod +x ./"nazev .bin souboru"
./"nazev .bin souboru"

vysvětlení:
cd ./adresar ... prejdes do adresare, kam si ten soubor stahnul - misto "adresar" dej to misto kde se ten .bin soubor nachazi
chmod +x ./"nazev bin souboru" ... nastavis ten soubor jako spustitelny
./"nazev .bin souboru ... soubor spustis

Měla by se rozbehnout ta grafická instalace ;)

14
Vidím, že už je vyřešeno, ale přidám ještě jeden poznatek:

mám taky Asus F5GL a s Ubuntu mám stejný problém. Začal sem s Ubuntu 9.10 - to sem nainstaloval v pohodě, ale instalace jak 10.04 tak 10.10 zamrzne. 32 i 64b verze. Asi to bude tou grafikou, ale právě mi nejde do hlavy, jaktože 9.10 fungovalo. Neměl by někdo vysvětlení?

Jinak potom, co sem upgradoval na 10.04.1 systém funguje celkem normálně. Až na pár věcí, které jsem ale po nějakém času stráveném u wiki a fóra nějak tak vyřešil. Tak jen takový tip: šlo by nainstalovat tu 9.10 a poté upgradovat, pokud bys měl znovu s instalací na tomhle stroji některý problém..

S tím divným řádkováním jsem měl také problém, ale jen když sem povolil efekty compizu. Poté ale nepomohl doporučený nesvobodný ovladač od NVidie, ale až nejnovější, který jsem stáhl přímo z jejich stránek a nainstaloval ručně..


15
To by šlo no. Akorát musíš počítat s tím, že po takovéhle celé reinstalaci budeš všechen software instalovat znova a taky znova provádět všechno nastavení.. Nevim jesli by se mi chtělo :)

16
Odpověď na většinu příspěvků na tomto vlákně bych asi shrnul tímto odkazem: http://samwel.tk/laptop_mode/. Laptop-mode je podle mě nejuniverzálnější nástroj pro správu a šetření energie při provozu na baterii. Má jednoduchou instalaci - stačí nainstalovat balík laptop-mode, veškerou konfiguraci provedete v souboru /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf, případně dalšími konfoguračními soubory ve složce /etc/laptop-mode/conf.d/.


17
Hmm tak už sem zjistil čím to bylo. Tvůrce spouštěcího disku si nerozumí s diakritikou v cestě k obrazu ;D

18
Zdravím,
mám problém s vytvořením spouštěcího disku na USB.

Paramety USB diksu:
velikost 1 GB, souborový systém FAT 32.

Pomocí nástroje Systém > Správa > Tvůrce spouštěcího disku USB vyberu obraz, jako disk vemu složku /dev/sdc1, kde je opravdu namountovaný, dám vytvořit spouštěcí disk a jediné, co to vrátí je chybová hláška:
Kód: [Vybrat]
Instalace selhala
Pokud se předtím pokusím disk naformátovat pomocí stejného nástroje, vrátí to tuhle chybu:
Kód: [Vybrat]
DBus error
org.gtk.Private.RemoteVolumeMonitor.NotFound: The given volume was not found
Formátování přes GParted funguje normálně..

Děkuji za odpovědi.

19
Obecná podpora / Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« kdy: 11 Říjen 2010, 17:50:24 »
Já mám pořád 9.10. protože před půl rokem po upgradu na 10.04. se půlka systému totálně rozházela :'( Abych mohl přejít na 10.10 musel bych zase přes tu 10.04 a trochu se toho bojim. A navíc nevim, jestli bude 10.10 v poho nebo taky ne. Škoda, že za půl roku mi skončí podpora. Jinak bych nejradši neupgradeoval vůbec..

20
Nebo to jde nastavit přes BootUp-Manager. Osobně používám - vše bez problému. Nainstalovat třeba přes synaptic balík "bum". Poté spustit Systém > Správa > BootUp-Manager.

21
Citace
s LM se přibližuji výdrží Windows 7
Jen přibližuješ..? Mě tedy s LM vydrží notebook asi o půl hodiny dýl než na sedmičkách.. :D

Citace
Laptop mode má jenom tu výhodu, že si v něm můžete nastavit vlastní hodnotu pro uspávání disků.
To bych zase netvrdil, že je jediná výhoda oproti správě napájení.. V adresáři /etc/laptop-mode/conf.d/ je nastavení snad všeho, co de (tedy i to nastavení jasu, vypnutí wifi a bluetooth, co popisuješ níže). Rozhodně je to podle mě lepší než vše vypínat ručně. A v grafickém nastavení lze nastavit snad jen snížení jasu (na jednu pevnou hodnotu!!!) a to zmiňované zastavování disků (bez dalších parametrů). S pm-utils nemám zkušenosti, takže bych se také připojil s otázkou: Umí to také?

22
Obecná podpora / Re: Wifi - problem na Ubuntu 10.4
« kdy: 11 Říjen 2010, 07:48:08 »
No tak to je potom normální ne..? ;D Když to značí aktivitu. To by ti pak taky mohlo stejně vadit, že bliká kontrolka aktivity pevnejch disků, když jsou aktivní.. ;)

23
Laptop-mode není program, ale služba. Takže, aby se spustila po přihlášení, musí to být v nastavení služeb spouštěných po přihlášení. Mělo by to tak ale být jako defaultní nastavení - že se spustí při přihlášení. Návod na nastavení služeb je kdyžtak tady:
http://wiki.ubuntu.cz/Zrychlen%C3%AD%20startu%20syst%C3%A9mu#Vypnut.2BAO0p.2BAVk-ebyte.2BAQ0-n.2BAP0-chslu.2BAX4-eb
Pokud máš laptop-mode nainstalovaný, bude v seznamu služeb.

Odkud se to instaluje je myslim úplně jedno. Konfigurační soubory jsou pořád v tom stejném adresáři.. ;)

24
Obecná podpora / Re: Wifi - problem na Ubuntu 10.4
« kdy: 10 Říjen 2010, 18:40:16 »
Ja bych se držel zásady: nikdy se nehrab v tom, co funguje ;D. Pokud tedy wifi jde, nechal bych to být..

25
Obecná podpora / Re: Zadajte heslo
« kdy: 04 Říjen 2010, 15:13:41 »
No zřejmě to po tobě chce heslo k tzv. klíčence. Něco jako jednotné heslo, které ochraňuje další hesla (např. pro přístup k některým zabezpečeným wifi sítím - seznam těchto hesel je tady: Aplikace > Příslušenství > Hesla a šifrovací klíče). Takové další heslo si nikde nezadával..? Po mě to myslim něco takového taky po instalaci chtělo (už si přesně nepamatuji), ale myslim, že sem dal prostě nepovolit přístup nebo něco takového a už s tim problém nebyl, tak sem to ani dál neřešil... Taková možnost tam není..? A když to prostě zavřeš, tak network-manager funguje nebo ne?

Stran: [1] 2 3