Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - MiBo

Stran: [1] 2
1
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Ubuntu čokoláda
« kdy: 01 Květen 2011, 22:58:10 »

Není nad to si dát k Ubuntu Ubuntu čokoládu.  ;D

2
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Ubuntu 10.04 Countdown
« kdy: 03 Duben 2010, 17:52:04 »
Kód do vašich stránek:

Kód: [Vybrat]
<a href="http://www.ubuntu.com/"><img src="http://countdown.immanuel-peratoner.de/index.php" alt="Ubuntu 10.04 Countdown" /></a>
Kód: [Vybrat]
<a href="http://www.ubuntu.com/"><img src="http://countdown.immanuel-peratoner.de/index.php?type=smallrect" alt="Ubuntu 10.04 Countdown" /></a>
Náhled dopředu:

3
Archiv / D-BUS a Kaffein (pro dálkové ovládání)
« kdy: 09 Říjen 2009, 08:36:05 »
V 9.10 je používán Kaffein s novým KDE a tím nastává problém nemožnosti používat pro komunikaci s ním DCOM, což bylo velmi praktické při dálkovém ovládání, kdy člověk měl v .lircrc nastaveno pro různé tlačítka volání příkazů jako třeba "dcop kaffeine KaffeineIface quit", ale DCOM byl nahrazen v novém KDE D-Busem a tak se snažím dopátrat správné konstrukce ovládání Kaffeinu přes "dbus-send" příkaz.
Prozatím jsem zjistil, že prohlížení dostupných služeb lze přes příkaz qdbus (z balíku libqt4-dbus) nebo v gui přes qdbusviewer (z balíku qt4-dev-tools),  přes ten qdbusviewer se mi i podařilo vyvolat quit voláním na org.kde.kaffeine MainApplication/org.kde.KApplication/Method: quid, ale neumím toto zatím napsat v příkazovce přes to dbus-send.

Chtěl jsem se tedy zeptat zda někdo umíte ovládat D-Bus přes "dbus-send" (či jiným příkazem, předpokládám ale, že dbus-send by to měl umět, neb sem našel pár konstrukcí s ním pro mplayer) a zda netušíte zda není obdoba qdbusviewer třeba pro gtk (to už jen pro zajímavost, abych tu nepoužíval samé qt věci v gnome).

4
Multimédia / Pulseaudio - Nastavení aplikací
« kdy: 09 Říjen 2009, 01:08:25 »
Pár poznatků pro nastavení aplikací na pulseaudio, vyplývajících z pozorování nových Předvoleb zvuku, kde v záložce Aplikace je vždy jasné pokud některé pro své zvuky obchází pulseaudio (místo názvu aplikace je při přehrávání zobrazeno "ALSA plug-in [název aplikace]"), což ve výsledku při konfliktu více zvuků může a přinaší problémy se zvukem. U níže popsaných aplikací jsem si všiml, že toto právě dělají v defaultním nastavení a vypsanými postupy jsem popsal jak je naučit používat pulseaudio.

Kaffein a vůbec KDE aplikace v Gnome
Nainstalovat balík "systemsettings".
Pak v Systém - Volby - System Settings (nebo ALT+F2 a systemsettings) nastavit Pulseaudio v položce Multimédia u všech výstupů jako první preferovanou volbu.


Gajim
Úpravy - Nastavení (Ctrl+P) tam v položce Rozšířené a Editoru rozšířeného nastavení nastavit soundplayer z "aplay -q" na "paplay"

Openarena, Tremulouse ..
V konfiguračním souboru daných her musí být volba seta s_useOpenAL "0", protože s OpenAL sem pulseaudio neuchodil, ani kdybych se na hlavu postavil, ačkoli v /etc/openal/alsoft.conf volba pulseaudia je tak proste ne a ne, hra (testoval sem na openarene, pro testovaní je dobré mít v konfiguráku, seta r_fullscreen "0" a seta in_mouse "0" a pouštět s terminálu kvůli výstupům) mi prosta zamrzla s volbou "drivers = pulse" v alsoft.conf. V TREMULOUSE (~/.tremulous/base/autogen.cfg) je default v Ubuntu 9.10 seta s_useOpenAL "0" a v OPENARENA (~/.openarena/baseoa/q3config.cfg) je seta s_useOpenAL "1", je potřeba změnit na 0. Poté hra začne používat pro audio SDL (Simple DirectMedia Layer).
Aby šlo používat SDL s pulseaudio musí být doinstalován balík "libsdl1.2debian-pulseaudio", který nahradí pravděpodobně již v systému nainstalovaný balík "libsdl1.2debian-alsa". Poté už by měli tyto a jím podobné hry chodit s pulseaudio.

Pokud máte nějakou další aplikaci co není po instalaci nastavena na pulseaudio, přidávejte ji do komentářů a postup jak nastavit. Doufám, že už pulseaudio došlo do stádia, kdy už ho nebude potřeba odebírat a spíše dočistit nastavení tam, kde tak není učiněno po instalaci.

V řešení:
Xine-ui
Tak sem nakonec zjistil, že xine-ui, když se s ním nic neudělá tak používá výstup přímo na pulseaudio, ale s tím že volume je vždy po startu na nula. Když člověk pátrá po tom co s volume, tak najde na launchpadu řešení, které je ovšem právě spíš totální bug, neb poté co do audio.pulseaudio_device nastavíte pulseaudio a i kdyby jste tam napsali třeba hurvínek, tak je to špatně a přestane to hrát přes pulseaudio a začne využívat alsu, já sem bohužel důvěřoval launchpadu a tak sem se na roznášení tohoto bugu podílel, co se týká volume, bude se muset vyřešit jinak (pracuji na tom), ale pakliže nebudete zanášet hlouposti z launchpadu tak xine-ui bude fungovat standartně přes pulseaudio.

Důkaz toho, že na lunchpadu je mega blbost zde výstup týkající se pulseaudia generovaný s příkazem xine --verbose=10 videosoubor

pro audio.pulseaudio_device: (bez zadání parametru, defaultní stav):
Citace
main: zkouší se výstupní zvukový modul <pulseaudio>
audio_pulse_out: host (null) sink (null)
audio_pulse_out: ao_open bits=16 rate=48000, mode=8
pro audio.pulseaudio_device: pulseaudio
Citace
main: zkouší se výstupní zvukový modul <pulseaudio>
audio_pulse_out: host pulseaudio sink (null)
audio_pulse_out: failed to connect context object Spojení odmítnuto
load_plugins: nelze načíst zvukový modul <pulseaudio>
pro audio.pulseaudio_device: hurvinek
Citace
main: zkouší se výstupní zvukový modul <pulseaudio>
audio_pulse_out: host hurvinek sink (null)
audio_pulse_out: failed to connect context object Spojení odmítnuto
load_plugins: nelze načíst zvukový modul <pulseaudio>

Firefox, Opera, Chrome
Ani jeden z prohlížečů nepoužívá nativně pulseaudio, vše jede přes ten alsa plugin, řešení na netu s /etc/firefox/firefoxrc nebo ~/.mozilla/firefox/rc a tam nastavením FIREFOX_DSP="padsp" nefunguje.


5
Archiv / První den s betou
« kdy: 06 Říjen 2009, 10:23:43 »
Sem se odhodlal vyzkoušet 9.10 a mám dosti rozporuplné pocity:
1. GDM - nová verze, která neumí, ale lautr vůbec nic, nic, a nic, navíc mi při použití dvou monitorů (TwinView) nabíhá na neprimárním monitoru, prostě ani to co umí neumí.
2. a) totem-xine - Totem již není nabízen backend k libxine a s gstreamer backendem je to naprostý šrot (btw zamrzává při autonačítání titulků)
    b) xine-ui - Alternativou by mohlo být xine-ui, ale to zas startuje s hlasitostí 0 a musí se vždy po spuštění zvýšit a ignoruje nastaveni hlasitosti  z konfigurace
    c) mplayer - Defaultní verze (tu tam rozhodně nenechám) po prvním spuštění už další nešlo a nedaří se zinicializovat videovýstup (používám VDPAU)
3. Ovládání hlasitosti, které dříve odpovídalo skutečnému hw, je dnes nějaké lama nadstavba, ala wokna, kde jde nastavit minimum věcí a upřímně se mi vůbec nelíbí, ba dokonce se mi podařilo zvuk do restartu úplně složit, když sem do toho přesto zasahoval s alsamixerem.
4. Nvidia - je fajn, že se automaticky nabídnou k instalaci proprietární ovladače, ovšem, když člověk chce používat nvidia-settings a ukládat nastavení dvou monitorů, musí stejně vytvořit v terminálu přes nvidia-xconfig xorg.conf, což je jen taková poznámka k tomu, jak  jinak rozmazlovaný uživatel stejnak bude muset do terminálu.
5. Empathy místo Pidgina a rovnou navázání do toho indicator apletu je úplně odporné, doufám, že ten indikátor aplet půjde konfigurovat, či pokud to odinstaluji, že to z toho apletu zmizí.
6. Nakonec snad nějaká podivná hláška při načítání kernelu
7. Nové hnusné nic neříkající ikony
Každopádně jsem to nainstaloval včera večer a tak sem neměl moc času to ani řešit, ale na první pohled docela dost věcí k řešení po dvou hodinách používání.

6
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Ubuntu 8.04 v Computer 10/08
« kdy: 20 Květen 2008, 15:23:58 »
V časopisu Computer 10/08 vyšla stručná a značně optimistická nikoli ovšem zcela pravdivá recenze na Ubuntu a Ubuntu je i na přiloženém DVD. Autor v článku kritizuje verzi 7.10, že byla vydaná narychlo a že naopak ve verzi 8.04 takové problémy nejsou, což samozřejmě není pravda; každé vydání má hned po vydání své mouchy vzhledem k předem daným termínům vydání. Ač v recenzi není příliš mnoho informací, tak autor najednou vytahuje podporu Active Directory, což tipuju ani velké části čtenářů nic neřekne a tvrdí, že je to v jiných distribucích problematické a zde se musím zastat jiných distribucí neb zde rozhodně není Ubuntu první a natož jediné. No pokud bych takovou recenzi viděl v Linuxovém časopise asi bych byl zhrozen, ale na druhou stranu v časopise pro masy může přinést mnoho nových testerů a tak snad je Ubuntu nezklame, ale jinak podezřívám cpress, že více jeho úmyslem než udělat takový pěkný reklamní článek na Ubuntu, bylo spíš zpropagovat v závěru článku propagovanou knihu o Ubuntu, která by měla vyjít v nejbližších dnech.

8
Každým dnem se blíží vydání linuxového otevřeného telefonu Neo FreeRunner, který byl doslova stvořen dle požadavků komunity firmou FIC. Telefon je již druhým v pořadí, co se dostane běžně ke koupi, prvním byl Neo 1973, který byl cíleně zaměřen na vývojářskou komunitu. Nová verze by už měla být použitelná i pro běžného uživatele, ale stále je to vhodnější telefon pro ty co se nebojí sem tam přeflashovat operační systém, hrát si s novými aplikacemi a hledat návody na internetu. Na rozdíl od konkurenčních linuxových telefonů je zde předpoklad, že vlastníci jsou taktéž uživateli Linuxu na svých osobních počítačích a podle toho se také odvíjí většina návodů. Neexistuje zatím více otevřenější telefon a ani se nedá očekávat, že podobné možnosti naleznete na jiných linuxových mobilních platformách.

Telefon bude prodáván za cenu $399 USD, ale zároveň bude probíhat akce pro nákup po 10ks, kde vyjde 1ks na $369 USD a ještě se sadou přijde 10 obalů (vaků) a 10 sluchátek. Organizování těchto hromadných nákupů probíhá na stránkách wiki.openmoko.org a nechybí zde stále se rozrůstající skupina zájemců z České republiky.

Telefon má krom svých pozitiv i negativa, jako chybějící podporu pro sítě třetí generace anebo EDGE, dále není vybaven žádnou kamerou ani fotoaparátem, ale i přesto nabízí beztak v Čechách nejdostupnější mobilní připojení GPRS a navíc je vybaven Wifi, GPS a akcelerometrem. S relativně výkonným procesorem, čipem pro zpracování 3D grafiky a dotykovým displejem s poměrně vysokým rozlišením se stále jedná o velmi zajímavý kousek hardwaru a i na úspěchu této verze bude záležet další vývoj a budoucnost této jedinečné otevřené linuxové komunitní mobilní platformy.

Více informací: wiki, shop, video

9


Hlasujte v devátém ročníku tradiční ankety o nejoblíbenější distribuci


PS: Pokud už budete hlasovat pro Ubuntu zařaďte ho i do enterprise sféry, neb sic nemá v Čechách firemní podporu, ale je to distribuce, která má prvky enterprise (certifikace softwaru, hardwaru, dlouhodoba podpora, ...) a není důvod jí tam neuvádět.

10
Archiv / Ubuntu 8.04 LTS již lze objednat
« kdy: 22 Duben 2008, 07:57:48 »
Na https://shipit.ubuntu.com/ již bylo zpřístupněno objednávání CD s verzí 8.04 LTS.

11
CZLUG pořádá další Linuxový víkend

České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) pořádá 24. května 2008 tradiční Linuxový víkend. Jedná se o sérii přednášek určených nejširší veřejnosti.

Tématem tohoto víkendu budou přednášky o vývoji aplikací a vývojářských nástrojích.

Budou představeny produkty jako je Netbeans nebo Eclipse, webové frameworky pro Ruby i Python, jakož i zkušenosti s provozem zatížených aplikací.

Prostor bude i pro dotazy uživatelů a samozřejmě pro diskuse.

Akce je pořádána ve spolupráci s ČVUT, Fakultou elektrotechnickou.

Vstup na akci je zdarma.

Další informace včetně registrace naleznete na adrese www.linux.cz/vikend.

STARÁ ZPRÁVA z 04.04.2008, 21:27:27:20  - Pravděpodobně bude další linuxový víkend 24. a 25. května 2008, vzhledem k tomu, že jak už to u linuxových občanských sdružení bývá, tak se žádná přehnaná aktivita nekoná (hihi všim jsem si i zde), tak jsem to vypustil z email. konference sdružení trochu dřív, aby si lidé mohli udělat volno a tak, neb tam bývá celkem nízká účast a dle mého názoru i z důvodu propagace na poslední chvíli a ještě kdyby se našel někdo, kdo má na ta témata co říci tak CZLUG je defakto tento člověk tak se mu ozvěte.

12
Submitted Launchpad logos so far can be viewed at
https://help.launchpad.net/logo/submissions. To get an email when a
new logo is submitted, click on Subscribe at the link above.
Submissions will be accepted through 31 March 2008. More more
information, see https://help.launchpad.net/logo.


13
Soudruzi v Redmontu pro vas pripravili videonavod pro Ubuntu
http://www.microsoft.com/windowsserver/compare/videos/Load_balancing_Linux.wvx
Zdroj: http://www.microsoft.com/
PS: prehrajte napr. pres vlc

15
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / uboontu
« kdy: 23 Září 2007, 23:21:00 »
Objevil sem ubunti vyhledavac, ktery prohledava:
   * Forums
   * Official Documentation
   * Community Documentation
   * *buntu-users Mailing Lists Archives
   * Website
   * Development Wiki
   * Launchpad

+ PLUGIN PRO FIREFOX

16
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Ubuntu Mobile
« kdy: 21 Září 2007, 14:18:35 »
Ve středu 19. zaří na konferenci v San Francisku představil viceprezident Intelu Anand Chandrasekher mobilní platformu Intelu Menlow na které poběží také Ubuntu Mobile. Celou přednášku i s  krátkým rozhovorem se Shuttleworthem můžete zhlédnout zde http://www.intel.com/pressroom/kits/events/idffall_2007/webcasts.htm a nebo nahrát na plochu pomocí
Citace
sudo apt-get install mimms
cd ~/Desktop
mimms http://mfile.akamai.com/28603/wmv/intelstudio.download.akamai.com/10670/idf/fall_2007/070919_ac/mshigh.asx

17
Archiv / Mozilla-testing (Firefox 3.0, Thunderbird 2.0 i s cs)
« kdy: 13 Červen 2007, 21:10:14 »
Tento návod je určen pouze pro pokročilé uživatele

Ahoj jen pro ty co vi co s tim tady je testing repozitar od Ubuntu Mozillateam pro feisty.

deb http://gnomefreak.youmortals.com/mozilla-testing feisty main
deb-src http://gnomefreak.youmortals.com/mozilla-testing feisty main

18
Archiv / Fonty v terminálu (konzoly) bez GUI (grafiky) [vyřešeno]
« kdy: 11 Květen 2007, 19:24:03 »
SMAZAL JSEM PŮVODNÍ TEXT KTERÝ BYL SKORO AŽ FUD A ZREVIDOVAL, NEB SEM KONEČNĚ ODHALIL A TO PŘEDEVŠÍM DÍKY OSTATNÍM PŘÍSPĚVKŮM, KDE ŽE JE PRAVDĚPODOBNĚ JÁDRO PUDLA.

Takže blbnou-li vám ve Feisty fonty v ne GUI terminálu, tak zřejmě je problém, že máte jinak nastavenou klávesnici v /etc/X11/xorg.conf a jinak v  /etc/default/console-setup (zarážející, ale vypadá že to tak je, neb jsou to právě Xka, která po svém náběhu likvidovaly terminál) a tak zkuste toto nastavení:

/etc/X11/xorg.conf
Citace
....
Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "CoreKeyboard"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "us,cz"
   Option      "XkbVariant"   ",qwerty"
   Option      "XkbOptions"   "grp:alt_shift_toggle"
EndSection
...

/etc/default/console-setup
Citace
....
XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="us,cz"
XKBVARIANT=",qwerty"
XKBOPTIONS="grp:alt_shift_toggle"
...
Zbytek nastavení console-setup můžete dodělat příkazem sudo dpkg-reconfigure console-setup anebo jen donastavit ručně v tom souboru /etc/default/console-setup a dát sudo dpkg-reconfigure console-tools, jen bych vypíchnul, že by nastavení mělo obsahovat CHARMAP="UTF-8" a CODESET="Lat2" a co se týká vzhledu fontu ověřil jsem jak VGA tak Terminus jako funkční.

To je vše a po restartu by měla konzole mimo GUI fungovat i s diakritikou a přepínáním a !!NUTNÉ!! přepínání v mém případě ("grp:alt_shift_toggle") je první SHIFT a pak ALT, opačný postup je až destruktivní

19
CZLUG pořádá další Linuxový víkend

České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) pořádá ve dnech 19. a 20. května Víkend CZLUGu. Jedná se o sérii přednášek určených nejširší veřejnosti.

Tématem tohoto víkendu budou přednášky a bezpečnosti a spolehlivosti, tedy hlavních doménách Linuxu. Budou zajímavé pro pokročilejší linuxové správce, ale i pro toho, kdo rozhoduje o nasazení Linuxu v kritických aplikacích.

Budou představeny produkty jako je AppArmor či SE Linux, virtualizační nástroj Xen, Ondřej Filip vysvětlí jak se dosahuje vysoké spolehlivosti u DNS, podíváme se na online zálohování databází replikacemi a Fiber Channel řešení "pro chudé".

Prostor bude i pro dotazy uživatelů a samozřejmě pro diskuse.

Akce je pořádána ve spolupráci s ČVUT, Fakultou elektrotechnickou.

Vstup na akci je zdarma.

Další informace včetně registrace naleznete na adrese www.linux.cz/vikend.

O CZLUGu
Základním posláním Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux je sdružovat vývojáře, správce a uživatele operačního systému Linux, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci operačního systému Linux, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost. Další informace můžete získat na stránkách http://www.linux.cz/czlug/.

Kontakt
Adresa: České sdružení uživatelů operačního systému Linux
c/o FI MU
Botanická 68a
Brno
602 00

Logo akce
Pro potřeby prezentace je k dispozici logo akce ve formátu svg a png.


20
Archiv / Pryč s Ubuntu ať žije gNewSense
« kdy: 04 Listopad 2006, 10:17:42 »
A je to tu, na seznam GNU/Linux distribucí přibylo gNewSense a je přímo podporováno FSF.
----------------------
Pokud nejste životně závislí na částech, které přímo odporují GNU filozofii nainstalujte si gNewSense založené na Ubuntu a Debianu.

PS: Zkuste alespoň LiveCD ať víte jestli by váš hadware unesl čistý GNU/Linux

21
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Něco pro zasmání :-D
« kdy: 30 Říjen 2006, 12:56:00 »

22
Archiv / Terminál
« kdy: 21 Říjen 2006, 23:16:56 »
Klasický terminál bez grafického prostředí najíždí s nějakým bezva fontem akorát, že neumí zobrazovat znaky české abecedy a ani znaky ze kterých je postaven mc a k tomu ještě nefunguje klávesa pause na přepínání na angličtinu. Řešil jste to někdo?

23
Tipy a triky pro Linux / Konečně Flash Player 9.0 pro Linux
« kdy: 19 Říjen 2006, 15:49:07 »
Chcete konecne spustit video napriklad z http://www.ivankukamarade.cz/, radujte se uz je to bez problemu mozne i v Linuxu, je k dispozici beta flash playeru 9.0:
Staci stahnout tento plugin:

http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer9_update/FP9_plugin_beta_101806.tar.gz

Rozbalit a nakopirovat do adresare "plugins" prohlizece, bud do ~/prohlizec/, nebo pro cely system pod rootem do /usr/lib/prohlizec (prohlizec je treba firefox, mozilla, opera).

24
Archiv / Překladatelský slovník
« kdy: 14 Říjen 2006, 21:07:36 »
Ahoj mám jenom poznámku ohledně http://wiki.ubuntu.cz/Překladatelský slovník, kde v části nezařazeno-k diskuzi je už poměrně dlouho dobu několik termínu:
Citace
* backport
   * backport, zpětný port (?)
 * forward, back, quit (?)
 * dock
  * začlenit (?)
 * enable
  * odblokovat, povolit, zapnout (?)
 * general
  * všeobecné, hlavní, globální (?)
 * global
  * všeobecné, globální (?)
 * indicator
  * indikátor
 * init
  * inicializovat
 * ordinary
  * běžný
 * see
  * viz (?)
 * summarize
  * shrnuje (?)
 * summary
  * shrnutí
 * toggle
  * přepnout
 * tray
  * panel spuštěných úloh (?)
 * undock
  * osamostatnit (?)
 * x window
  * x window (?)
bylo by dobré kdyby se našel nějaký překladatel, který si troufne tyto termíny jednoznačne zařadit, ať tam nestraší ještě příští rok a osobně si myslím, že by bylo vhodné pro příště pokud nevíte co s termínem rovnou zařadit, označit a vyvolat zde nebo na e-mail konferenci rovnou diskuzi, na kterou můžete přidat k termínu odkaz, monitorovat výsledek a následně dopsat prodiskutovaný překlad.

25
Archiv / ubuntu.com jede na Moinmon
« kdy: 23 Srpen 2006, 16:58:37 »
Jen takova zajimavost pro ty ktere to zajima a nedoslo jim to hned, uznavam jsem trochu tupej, ale teprve ted jsem zkusil http://www.ubuntu.com/SystemInfo a doslo mi ze ta podobnost s wiki neni nahodna a tak jsem jeste zkusil http://www.canonical.com/SystemInfo heh no a je to tak, takze chcete-li nekdo stranky jako ubuntu.com staci nainstalovat moinmon a prostudovat si stranky pomoci http://www.ubuntu.com/Welcome?action=raw (pomoci nazev?action=raw,info).

Stran: [1] 2