Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Novinky:

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Abby

Stran: [1] 2 3
1
Internet a sítě / Automatické připojení k VPN v Gnome
« kdy: 16 Srpen 2019, 19:56:04 »
Poraďte prosím, jak v Gnome zařídit, aby se po spuštění počítače a aktivaci sítě tento automaticky připojil k VPN? V Gnome na to bývalo klikátko, ale už tam není a návody na internetu selhaly, nepovedlo se mi to nastavit. VPN jako taková funguje, ale musím ji aktivovat ručně. Díky.

2
Obecná podpora / Jakou zvukovou kartu? A trochu o HW
« kdy: 14 Květen 2018, 20:10:23 »
Už skoro 14 dnů mám nový jarní update Windows 10 a za tu dobu jsem měla třikrát bluescreen (do té doby cca rok a půl dokonalé stability a bezproblémovosti) a je jedno, jestli PC je vytížené nebo je v klidu a nic se neděje. Navíc jsem si myslela, že mi něco ruší myš, protože neskutečně laguje a ona to je jedna z chyb jarního update. Takže přemýšlím o trvalém přechodu na Linux, protože na PC jen hraju hry (není problém kvůli tomu občas spustit Windows), používám Handbrake na převod videa do h265 (v Linuxu bez problémů) poslouchám hudbu, pouštím si filmy a k tomu internet a e-maily. Jenže problém je, že mám zvukovou kartu, která sice skvěle hraje, ale v Linuxu nefunguje - Creative Sound Blaster Z. Ale faktem je, že Windows 10 mě zlobí stále víc, tak nespolehlivý a nedodělaný systém jsem snad ještě neviděla. Tak se chci zeptat. Poradíte mi kvalitní zvukovou kartu do PCI-E, která bude 1. perfektně použitelná pro hry ve Windows a 2. bude plnohodnotně (tedy včetně 5.1 analogového výstupu) fungovat v Linuxu? Cenově okolo onoho Sound Blaster Z tedy cca 2.200 kč. A samozřejmě kvalitou zvuku na stejné nebo lepší úrovni (integrovaného prdítka mám dost, navíc stejně Realtek ALC 892 v 5.1 kdovíproč nefunguje).


Druhá věc, mám vodní chlazení NZXT kraken X62, tak jestli je možné ho z Linuxu ovládat, hlavně nastavení pumpy a ventilátorů, příjemné by bylo i nastavení světel.


Třetí věc, UPS Eaton, dá se nastavit, aby to bylo možné používat tak jako ve Windows, tedy v případě výpadku proudu se PC vypne podle nastavení (mám nastavenou hibernaci po dvou minutách běhu z UPS).


Díky moc.


Jinak používám normálně Linux na notebooku, tam je to bez problémů, na PC jsem řešila problém s chybou v instalátoru Ubuntu, že nezapíše GRUB tam, kam si já sama určím, ale už to fakt nijak řešit nebudu, prostě jestli mi poradíte s tou zvukovkou hlavně, tak nechám Windows jen na ty hry, už nemám trpělivost řešit každou aktualizaci která něco rozbije, v tom je Linux mnohem lepší. Navíc stejně používám multiplatformí programy, takže kromě nepodpory iCloud (která ani ve Windows není kdovíjaká) jsem SW na 100% kompatibilní. Akorát tedy nevím jakou bych použila distribuci. Určitě tedy grafické rozhraní KDE. V Ubuntu se mi líbí, že je nejrozšířenější a většina návodu je pro něj. Jenže má dost mizernou správu SW. V OpenSUSE se mi hrozně moc líbí Yast, ten je úplně geniální, ale když něco nefunguje, tak najít návod je dost problém. A také se mi líbí Tumbleweed, že je stále aktuální s nejnovějším softwarem a asi nejjednodušší instalací Nvidia ovladačů. Mint má dobrou správu SW, ale přijde mi, že má poměrně dost různých drobných bugů (třeba v 18.3 KDE nereaguje v panelu nic na dvojklik myší, ale musí se kliknout pravým tlačítkem a vybrat si volbu z kontextového menu).


Tak prosím o radu. Díky moc.

3
Hardware / Dvě zvukové karty
« kdy: 28 Duben 2018, 16:56:23 »
Ahojky, protože mám sice skvělou, leč v jakémkoliv Linuxu nefunkční zvukovou kartu Sound Blaster Z (které se ale zbavovat nebudu, protože momentálně pro hry a filmy v dané cenové kategorii zřejmě lepší není) a podle všeho ani nikdy v Linuxu fungovat nebude, zajímalo by mě, jestli je možné v Linuxu používat integrovaný Realtek 892 (samozřejmě v režimu 5.1) a ve Windows onen Sound Blaster. Funguje mi i zvukový výstup z Nvidia GPU, ale jen do televize a je to jen obyčejné stereo a navíc televize hraje o poznání hůř než moje 5.1 repro. Poradíte prosím? Děkuji.
Distribuce Kubuntu 17.10.

4
Ahojky, potřebovala bych poradit, jak přesně (doslova polopatě) mám rozdělit externí disk (USB3.0, takže rychlost je dostačující), na který si chci nainstalovat Ubuntu a jak přesně mám nastavit zavaděč, aby byl nainstalovaný na tom externím disku a nikde jinde. PC je v režimu UEFI a není možné to změnit na legacy, PC to neumí. / a /home si vytvořit umím, 20 GB pro / a 50 GB pro /home předpokládám bude stačit. Swap nepotřebuji, PC má 16 GB RAM (nebo se pletu a swap je potřeba s jakkoliv velkou RAM?). Ale ještě je potřeba oddíl pro EFI, jak velký ho mám vytvořit? A je potřeba ještě nějaký další oddíl? A kam vybrat instalaci zavaděče? Prosím pokud je to možné, tak nejen popis, ale i screenshoty. Opravdu je krajně nežádoucí, aby se zavaděč nainstaloval jinam než na ten externí disk, Linux se občas bude spouštět i na jiném PC (má prakticky stejné parametry jako moje). Děkuji.

5
Ahojky, potřebovala bych poradit jak vyřešit následující problém. Nainstalovala jsem si Ubuntu 17.10 a vytvořila jsem si pro něj místo na jednom HDD (v PC mám celkem 5 HDD/SSD, 1. SSD M.2 je pro Windows 10, 2. SSD SATA je pro Hackintosh, 3. HDD je pro hry ve Windows, 4. HDD je pro zpracování videa a na něm jsou partitions pro Ubuntu a 5. je pro instalační soubory programů a her, pro doplňky pro hry atd. No a problém je, že jsem dala instalovat na 4. HDD Ubuntu a vybrala jsem si samozřejmě i, že na tomto HDD bude zavaděč. Ale po instalaci jsem zjistila, že zavaděč se nainstaloval na M.2 SSD, naštěstí sice nepřepsal zavaděč Windows, ale je prostě na špatném disku. A já bych ráda věděla, jak 1. odstraním zavaděč z toho M.2 SSD a 2. jak ho nainstaluji na onen správný HDD.
Na přiložených fotkách to doufám je jasně patrné, o co mi jde.
Děkuji.
6
Pracovní prostředí / Jak vytvořit zástupce programu do menu
« kdy: 06 Srpen 2017, 10:57:20 »
Ahojky, poraďte prosím. Mám program, který se jen rozbalí a spustí (Transmission Remote GUI) a mám ho rozbalený v /home ve vlastním adresáři. Ale chtěla bych si vytvořit zástupce do aplikací a připnout ho na panel do oblíbených. Jak to mohu udělat? Děkuji.

7
Pracovní prostředí / Gnome a pozadí plochy
« kdy: 21 Červenec 2017, 19:44:26 »
Ahojky, poradíte prosím, jak snadno měnit pozadí plochy v Gnome? Tedy tak, že si v obrázcích vytvořím složku Pozadí a v ní podsložky a z nich abych mohla lehce, jedním kliknutím, vybírat. A pak ještě jak vybrat více obrázků tak, aby se v zadaném čase automaticky měnily. Umí to macOS snad odjakživa a umí to dokonce i Windows, musí to tedy umět i Gnome, jen jsem nepřišla na to jak. Děkuji

8
Obecná podpora / Ubuntu Gnome nestartuje
« kdy: 21 Červen 2017, 20:59:19 »
Ahojky, mám zase problém :-( Nechce mi startovat Ubuntu Gnome, mám ho na USB 3.0 disku a fungovalo to naprosto bez problémů. Jenže teď to fungovat nechce. Tuším asi proč, měla jsem vypnutou integrovanou GPU v procesoru, kterou jsem zapnula kvůli rychlejšímu převodu videí v Handbrake a od té doby to nefunguje, při startu Ubuntu zůstane jen šedivá obrazovka a nenačte se plocha. Dá se to nějak rozběhnout, aniž bych musela vypínat při každém startu integrovanou GPU a pak ji zase před spuštěním Windows zapínat?
Jinak HW je Pentium G4560, 16 GB RAM DDR4, Nvidia 1050 Ti.
Děkuji.

9
Ubuntu 18.10 / Jak zakázat uzamykání notebooku?
« kdy: 08 Červen 2017, 18:44:34 »
Mamka dlouhodobě používá na svém notebooku Linux a je spokojená. Dosud měla Fedoru, ale začaly tam problémy, celkově se to výrazně zpomalilo, začal mrznout VLC a další problémy, tak jsem jí nainstalovala Ubuntu Gnome 17.04, kde funguje všechno jak má, až na jednu věc. Po zavření víka notebooku se tento správně uspí, ale po otevření víka se sice probudí, ale je zamknutý a vyžaduje zadání hesla. Ve Fedoře to nebylo a otravuje jí to. Žádné citlivé informace tam nemá, tak není důvod, aby se to zamykalo. Ovšem já jsem jí v nastavení toto zamykání zakázala (použila jsem stejné nastavení jako ve Fedoře) a nefunguje to. Nevíte jak to vyřešit? Je žádoucí, aby se notebook po zavření víka uspal a aby se po otevření víka probudil a rovnou zobrazil plochu, bez zadávání hesla. Děkuji.

10
Pracovní prostředí / Divná podpora pro hidpi
« kdy: 02 Červen 2017, 17:02:08 »
Ahojky, mám problém s rozlišením. Displej má rozlišení 2880x1800 a dá se to nastavit, ale je to všechno hrozně malinké. Když nastavím škálování okna na 2, jsou okna normálně velká, ale menu je extrémně malinké. A po restartu se vrátí rozlišení 1680x1050, což v případě, že dám škálování okna na 1, je v pořádku. Ale proč používat takové humpolácké rozlišení, když mám k dispozici super jemné? Jak tedy mám nastavit, aby fungovalo to vysoké rozlišení i po restartu a menu mělo odpovídající velikost k oknům (nebylo tak miniaturní)? Děkuji.


Jinak jde o Ubuntu 17.04 Gnome.


Nejde mi sem vložit příloha, tak screenshoty jsou zde:
https://drive.google.com/file/d/0B1E5SgzJzZt5a3JidE0wVW1kbWc/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B1E5SgzJzZt5U29Ca3dxcDRvcWM/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B1E5SgzJzZt5N2ZRcVE0bW5vQWM/view?usp=sharing

11
Obecná podpora / vyřešeno: Čas v Linuxu a ve Windows (dualboot)
« kdy: 01 Červen 2017, 12:09:05 »
Ahojky, dalo by se nějak sjednotit nastavení času v Linuxu a ve Windows? Abych to uvedla jako příklad. Je 12:10 a jako poslední jsem měla spuštěné Windows. Spustím Linux a ukazuje čas 14:10 a po chvíli se přenastaví na správný čas (když zakážu automatické nastavení času, zůstane ten špatný čas). Poté restartuji do Windows a tam je pro změnu 10:10 opět než se automaticky zkontroluje a nastaví čas podle serveru. Šlo by to nastavit tak, aby v obou systémech byl čas stejný a nelišil se o dvě hodiny? Děkuji.

12
Multimédia / VLC nejde spustit
« kdy: 25 Květen 2017, 12:26:34 »
Ahojky, po aktualizaci na Ubuntu 17.04 mi přestalo fungovat VLC, vůbec se nespustí. Čistá instalace včetně zformátování /home také nepomohla. V 16.10 to fungovalo normálně. Nemáte někdo tušení, v čem by mohl být problém? Jedná se konkrétně o Ubuntu Gnome 17.04 a VLC z oficiálního repozitáře. Děkuji.

13
Instalace, aktualizace a spouštění / Instalace Ubuntu 16.04
« kdy: 05 Únor 2017, 14:06:02 »
Ahojky, mám v PC 2x SSD určené pro Windows 10 (PC je primárně herní a sekundárně si na něm hraji s Linuxem :-) ) a pak tam je jeden HDD, kde je 100 GB vyhrazeno pro Fedoru a ráda bych dalších 100 GB dala Ubuntu. Ale potřebuji, aby se zavaděč nainstaloval POUZE na tento HDD a SSD se ani nedotkl. Vím, že nejbezpečnější je požadované disky prostě fyzicky odpojit, ale přiznám se, že se mi do toho moc nechce. Ale už jednou se mi stalo, že mi instalace Ubuntu 14.04 přepsala zavaděč na jiném disku, než bylo potřeba, tak se chci zeptat, když vyberu konkrétní disk pro instalaci zavaděče (resp. že se Ubuntu přidá k Fedoře), dodrží to instalátor? Nebo mám radši překonat pohodlnost a ty disky, kterých se Linux nesmí ani dotknout mám prostě odpojit? Děkuji.

14
Přenosné počítače / Asus X200MA a nabíjení
« kdy: 04 Prosinec 2016, 14:21:12 »
Ahojky, mamka má notebook Asus X200MA a na něm už skoro dva roky Elementary OS, nejdříve Freyu a teď Loki. Všechno vždy fungovalo bez problémů, ale před pár dny se objevil problém s nabíjením. Při běhu z baterky systém normálně funguje a procenta ubývají, při zapojení adaptéru se ubývání procent baterky zastaví, notebook ví, že má připojený adaptér, ale baterie se nenabíjí a procenta zůstanou na stejné hodnotě. Při odpojení nebo připojení zdroje se ozve zvuk a změní se ikonka na baterii (při nabíjení je s bleskem), ale stav baterie zůstane stejný. A dioda, která ukazuje stav při připojení zdroje (při 100% je zelená, při nabíjení červená), tak oranžovo-zeleně bliká. Zkusila jsem notebook úplně vypnout a dát nabíjet a dioda se normálně rozsvítila červeně. Asi po půl hodině jsem notebook zapnula a místo původních 36% baterie tam bylo 47% a dále se nabíjí, než jsem dopsala tohle, skočilo to na 50% a místo "asi 1 hodina do nabití" to hlásí "57 minut do nabití".
Připadá mi to tedy jako SW problém eOS, nebo se mýlím? Ovšem otázka zní jak to opravit... Poradíte prosím?

15
Obecná podpora / Několik obecných otázek
« kdy: 07 Říjen 2016, 18:46:10 »
Ahojky, potřebovala bych poradit v pár věcech.


1. instalace na UEFI systému - jak rozdělit ručně disk, co všechno musí být kromě /, /home a swap a jak velké.


2. jaký je nejvhodnější formát disku pro HDD a pro SSD.


3. jaký je nejlepší způsob zálohování typu Time Machine (automatická přírůstková záloha, nejlépe na externí disk, nejlépe každou hodinu, se zachováním zálohy dokud bude místo na disku, poté, co dojde místo, tak odmazávat nejstarší zálohy, s možností obnovení v případě, že se nedá ani dostat do systému).


4. jak nainstalovat podporu pro M4A a MP4 tak, aby to dokázal používat jakýkoliv nainstalovaný program (čtení i zápis, třeba Soundconverter aby uměl vytvořit M4A, Handbrake aby uměl vytvořit MP4 atd).


5. existuje možnost zálohy uživatelských dat a jejich obnovy na jiný počítač? V tom smyslu, že si v programu vyberu, co zálohovat a na cílovém počítači si vyberu co obnovit?


6. program na správu fotek, který funguje jako např. Photos.app na macOS nebo třeba Adobe Lightroom, tedy že se fotky importují do jednoho souboru, kde se nastaví alba, udělají základní úpravy atd. a v případě přenosu tohoto jednoho souboru na jiný počítač se v tomto programu jen otevře knihovna a bude to stejné jako na původním počítači.


To je asi zatím všechno, předem děkuji.
PS: je to pro mojí mamku, já už mám Linux jen ve virtualizaci, ale ona potřebuje tyhle věci. A já se jí o to starám, proto ty první tři otázky. Jinak distribuce je Elementary OS Loki a zůstane tak (ze základních požadavků splňuje nejvíc ze všech distribucí s minimem úprav), jen je prostě potřeba něco obecného doplnit... Díky moc.

16
Ahojky, nainstalovala jsem mamce Elementary OS Loki, se kterým je mnohem spokojenější než s předchozím Mintem 17.3 KDE, ale je tu problém. Má nastavené automatické přihlašování a klíčenka po ní chce při každém spuštění heslo (což ruší výhodu automatického přihlašování). Nainstalovala jsem seahorse a nastavila jsem heslo a že se má použít automaticky, jenže to nefunguje, i po tomto nastavení to stejně chce při spuštění počítače a přihlášení uživatele heslo do klíčenky. Jak to vyřešit? Díky.

17
Instalace, aktualizace a spouštění / Dual boot na MacBook Pro
« kdy: 18 Září 2016, 17:46:34 »
Ahojky, poradíte prosím? Chtěla bych mít na svém MacBook Pro dual boot macOS a Elementary OS Loki (vychází z Ubuntu 16.04) a s pomocí rEFInd by to mělo jít. Ale asi něco dělám špatně. Zkoušela jsem to už dvakrát a vždycky to skončilo nefunkčností. V macOS rozdělím v Diskové utilitě disk na dva, pro Linux dám 40 GB a naformátuji to na FAT (prázdné místo vytvořit nejde). MBP restartuji, spustím recovery konzoli, kde vypnut SIP (ochrana macOS před malware, bez jeho vypnutí nejde rEFInd nainstalovat) a nainstaluji rEFInd. MBP vypnu a znova zapnu a po spuštění už se neobjeví rovnou jablíčko, ale nabídka rEFInd, kde je možnost spustit macOS. Připojím flash disk s instalačkou eOS, refreshnu nabídku a instalačka eOS se objeví. Spustím instalaci, vyberu že chci rovnou instalovat, dám upravit a na konec spouštěcího řádku doplním "nomodeset" (nevím co to znamená, ale bez toho se to nespustí, našla jsem to v jednom návodu). Instalace eOS se spustí, vyberu si jazyk, vlastní rozdělení, smažu oddíl vytvořený v macOS a vytvořím tam oddíly /boot 500 MB, / 15 GB, swap 4 GB a zbytek /home. Poprvé jsem dala nainstalovat GRUB na sda, to způsobilo, že Linux fungoval, ale nedalo se dostat do macOS ani do recovery konzole a přepsalo mi to rEFInd, vůbec tam nebyl. Podruhé jsem dala instalaci GRUB do /boot a to způsobilo, že po spuštění MBP se objevila jen černá obrazovka a nic se nedělo. Když jsem MBP restartovala pomocí Option (ALT) si vybrala co spustit, byl na výběr macOS a recovery, z čehož macOS šel normálně spustit a recovery skončila "kernel panic" a restartem, spuštěním instalace macOS z flash disku a obnovením zálohy z Time Machine, což dalo MBP do původního stavu před instalací rEFInd.
Poradíte, prosím, co dělám špatně a jak to udělat správně? Virtualizace mi nestačí, ráda bych měla eOS fyzicky a občas si s ním pohrála a zjistila, jak postupuje vývoj. Jinou distribuci zkoušet nechci, eOS se mi líbí, vypadá trochu jako macOS, ovšem mít jen eOS (resp. jakýkoliv Linux) není možné, většinu věcí co dělám v Linuxu dělat nejde nebo zbytečně složitě. Ale současně mám Linux ráda, fandím mu a ráda bych se dočkala doby, kdy i běžný uživatel ho bude moct bez problémů používat. Mamka ho používá a i když se problémy objevují, dají se vyřešit, je dost nenáročná a stačí jí jen internet, e-mail a multimédia. Děkuji.

18
Multimédia / Soundkonverter a m4a výstup
« kdy: 18 Červen 2016, 17:31:48 »
Ahojky, jakým způsobem mám nastavit Soundkonverter, aby výstupem byl soubor m4a a bitrate 256 kbps? Umožňuje mi to momentálně vybrat jen aac (což je správný kodek se špatnou příponou) nebo m4a/alac, což je bezztrátové a to nechci, je to zbytečně velké.

Soundkonverter mi píše ještě toto, ale nejsem z toho moudrá:

Kód: [Vybrat]
Možná řešení pro m4a/aac:
Pro zakódování m4a/aac souborů potřebujete nainstalovat 'neroAacEnc'.
'neroAacEnc' můžete po zadání adresy elektronické pošty stáhnout na 'http://www.nero.com/enu/downloads-nerodigital-nero-aac-codec.php.
nebo
Sestavit libav s podporou pro libfaac.
nebo
Povolit pokusné kodeky v dialogu pro nastavení libav.
nebo
Compile faac with MP4 support.
nebo
Sestavit ffmpeg s podporou libfaac.
nebo
Povolit v dialogu pro nastavení ffmpeg experimentální kodeky.

Zkusila jsem stáhnout ten neroAacEnc, ale na zmíněné adrese není a těm ostatním možnostem nerozumím, nemám nejmenší tušení, jak to udělat. Ale nějak to udělat musím :-) Předem díky za radu.

19
Hardware / UPS a její nastavení
« kdy: 17 Červen 2016, 20:04:40 »
Ahojky, právě jsem si uvědomila, že používám UPS a že jsem v nastavení nikde nenašla, jak se má počítač chovat, když vypadne proud, což je docela zásadní věc. Stačilo by mi, kdyby se dalo nastavit, že se v případě běhu z UPS počítač vypne v momentě, kdy bude v UPS zbývat 20% baterie. Jak tohle mám nastavit? Mám Eaton Nova AVR 625 a UPS je samozřejmě připojená přes USB. Děkuji :-)

PS: beru to jako takovou samozřejmost, že si ani neuvědomuji, že tady pod stolem ta UPS je, zrovna tak domácí server je připojený přes UPS, ale tam je to nastavené už asi před pěti lety, když byl poprvé spuštěný a od té doby na to nikdo nesáhl :-D Ale před pár dny jsem měnila v UPS baterii (po osmi letech prostě řekla dost) a teď mě z ničeho nic napadlo, že ji vlastně nemám nastavenou, tak jsem hledala v nastavení napájení a nic tam není.

20
Obecná podpora / Program na změření rychlosti disku
« kdy: 17 Červen 2016, 17:35:43 »
Ahojky, chtěla bych se zeptat, existuje program, který změří rychlost disku? Jako je třeba https://itunes.apple.com/cz/app/blackmagic-disk-speed-test/id425264550?mt=12
Připadá mi totiž, že možná moje SSD nebude úplně v pořádku, protože Kubuntu startuje nějak příliš moc dlouho, cca 20 vteřin, což mi na SSD prostě přijde moc. Mám automatické přihlašování, takže to je od výběru v GRUB po načtení plochy.
Děkuji.

21
Multimédia / Handbrake a přidání celé složky
« kdy: 16 Červen 2016, 18:54:24 »
Ahojky, chtěla bych se zeptat, jestli špatně vidím nebo to Linuxová verze neumí... Používám program Handbrake na konverzi video souborů do MP4 a z důvodu vyššího výkonu ho používám převážné na Mazlíkovi (což je Intel NUC5i3RYH, náš nejvýkonnější počítač). A nemůžu tu najít, jak přidat celou složku najednou a spustit konverzi (což ve verzi pro Mac je a mám takový pocit, že i verze pro Windows to umí). V Linuxu ale musím jak "trupppka" třeba dvacetkrát kliknout na přidat, když má seriál 20 dílů... Poradíte prosím, kde hledat nebo to fakt Linuxová verze neumí? Díky moc předem.

22
Pracovní prostředí / Náhledy souborů v KDE
« kdy: 15 Červen 2016, 17:08:11 »
Ahojky, chtěla bych se zeptat, jak se dá v Kubuntu 16.04 nastavit, aby správce souborů ukazoval náhledy souborů (třeba malinkaté fotečky, snímek z videa atd) místo standardní ikonky u všech souborů včetně videí i ze sítě? Teď to mám takhle, viz příloha. A hlavně aby to bylo výchozí nastavení správce souborů, protože i když v nejvyšší složce /home nastavím "Náhled", tak když vlezu do nějaké vnořené, musím to nastavit znova. A nastavovat to ručně pro všechny složky je teda hodně otravné a je neuvěřitelné, že by to nešlo nastavit globálně. Díky moc.

23
Obecná podpora / Základní informace o Ubuntu
« kdy: 15 Červen 2016, 14:51:02 »
Ahojky, včera večer jsem tak přemýšlela před usnutím a kromě jiného mě napadlo i, jak vlastně se má počítač připravit před instalací Ubuntu (nebo jiné distribuce), jak správně vytvořit instalační flashdisk, jak správně rozdělit disk/y a jaký použít formát, jestli instalovat s připojenými nebo odpojenými periferiemi (tiskárna, externí HDD, webkamera atd). Už více než rok používám Linux na notebooku a desktopu jako hlavní systém (a na notebooku jako jediný) a vlastně nevím, jestli to mám nastavené správně nebo špatně a nikde jsem se aktuální informace nedočetla, všude jsou informace minimálně několik let staré.

Takže, jak to mám já. V notebooku (Dell Vostro V130, Core i3 U 380, 4 GB RAM, Intel HD Graphics) mám obyčejný HDD 320 GB, který jsem rozdělila na čtyři partition, všechny jako primární (notebook nemá EFI, jen obyčejný starý BIOS, takže mi dalo práci ho donutit, aby to bylo takhle) a mám tam 500 MB /boot, 15 GB /, 1 GB swap a zbytek je /home. Formát disků jsem použila ext4 a nemám zapnuté šifrování (přemýšlím ale, že bych ho zapnula, jen si říkám, jestli to má smysl, jestli se to na obyčejném HDD moc nezpomalí).

V desktopu (Intel NUC 5i3RYH, Core i3 5010U, 16 GB RAM, Intel HD 5500) mám dva disky, pro Linux je to Intel 540s 120 GB m.2 a pro Windows 10 je to SATA3 2.5" OCZ Arc 100 240 GB a přes USB 3.0 jsou připojeny další dva disky, 1 TB 3.5" ve formátu ExFAT pro data (hudba, torrenty a odkladiště třeba pro dočasné zálohy) a 500 GB 2.5" ve formátu NTFS, primárně pro Windows hry, také na něm mám virtuální počítače pro VirtualBox. Linuxový SSD se hlásí jako sdb, disk pro Windows je sda a nemám nejmenší tušení, jestli to jde přehodit a jak. Každopádně nainstalované to je tak, že na sda je kromě Windows 10 i oddíl EFI a na sdb jsem vytvořila 500 MB /boot, 15 GB / a zbytek /home, swap mi se 16 GB RAM přišel zbytečný. Formát je ext4 pro /boot a xfs pro zbytek. Před instalací jsem odpojila externí disky.

Na obou počítačích mám momentálně Kubuntu 16.04 (původně Mint 17.3 Cinnamon, tam ale nefunguje natural scrolling pro myš, jde to pouze pro touchpad a opravit to nejde, Cinnamon to prostě neumí a ani v Mintu 18 to nefunguje, v Ubuntu 16.04 Gnome a Unity pro změnu není možné přidat síťovou tiskárnu připojenou k Windows Server).

Externí disky se mi připojují do /media/abby/ pod názvem své partition, potřebovala bych ale automatické připojení, to se mi zatím nepodařilo vyřešit, takže po spuštění počítače musím ručně disky připojit, což je silně otravné. Data mám vytvořené odkazy na hudbu a stažené, takže v /home je odkaz Hudba, který vede na externí disk, to samé Stažené a ve Windows to mám stejně (proto formát ExFat, ten funguje úplně všude včetně OS X, akorát v Linuxu se musí jeho podpora doinstalovat).

No a zajímalo by mne, jestli jsem to udělala dobře nebo jestli jsem někde udělala chybu a bylo by lepší to udělat jinak, hlavně rozdělení disků a jejich formát.

Díky moc za komentáře a rady :-)

24
Ahojky, zjistila jsem zajímavý problém, který jistě má snadné řešení, ale já si nevím rady. Již před nějakým časem jsem se dozvěděla, že pro sdílení souborů linux-linux je nejlepší SSH připojení, což jsem začala používat. Na notebook jsem před pár dny nainstalovala místo Mintu Kubuntu 16.04 a připojila jsem se k desktopu, kde byl tehdy ještě Mint. Fungovalo to bez problémů. Pak jsem Mint na desktopu odstranila a dala jsem tam také Kubuntu 16.04 a od té doby se nemůžu připojit, hlásí mi to, že to nejde, viz screenshot. Jak tedy můžu odstranit existující připojení a vytvořit nové? Pochopila jsem, že se změnil nějaký klíč a díky němu se nemůžu připojit, ale nemůžu přijít na to, jak to opravit. Děkuji moc za radu.

25
Ahojky, poraďte prosím, jak nastavit, aby se externí disk po startu systému automaticky připojil. Teď ho musím připojit ručně kliknutím a je to dost otravné. Děkuji.

Stran: [1] 2 3