Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - tojezdenek

Stran: [1] 2
1
Pomoc s hardwarem / Typ RAM
« kdy: 19 Listopad 2018, 09:19:45 »
Hojko

a dovolím si požádat o radu. Mám starší nb Lenovo X200, co má 2x2GB RAM. Zvažoval jsem RAM navýšit, protože mi sestava dovoluje max. 8GB RAM. A tak mám otázky:

Zadal jsem příkaz "sudo dmidecode -t 17", aby mi vyjel podrobný výpis o RAM a vypadlo následovné:

# dmidecode 3.1
Getting SMBIOS data from sysfs.
SMBIOS 2.4 present.

Handle 0x0021, DMI type 17, 27 bytes
Memory Device
   Array Handle: 0x0020
   Error Information Handle: No Error
   Total Width: 64 bits
   Data Width: 64 bits
   Size: 2048 MB
   Form Factor: SODIMM
   Set: None
   Locator: DIMM 1
   Bank Locator: Bank 0/1
   Type: DDR3
   Type Detail: Synchronous
   Speed: 1066 MT/s
   Manufacturer: 802C           
   Serial Number: E74276F2       
   Asset Tag: 1009
   Part Number: 16JSF25664HZ-1G1F1

Handle 0x0022, DMI type 17, 27 bytes
Memory Device
   Array Handle: 0x0020
   Error Information Handle: No Error
   Total Width: 64 bits
   Data Width: 64 bits
   Size: 2048 MB
   Form Factor: SODIMM
   Set: None
   Locator: DIMM 2
   Bank Locator: Bank 2/3
   Type: DDR3
   Type Detail: Synchronous
   Speed: 1066 MT/s
   Manufacturer: 802C           
   Serial Number: E742772E       
   Asset Tag: 1009
   Part Number: 16JSF25664HZ-1G1F1

Tak mám jasno, že budu potřebovat SO-DIMM a DDR3. Jen nejsem chytrý z následovného ... kdo do toho vidí, tak Speed: 1066 MT/s je jako MHz?

Ted je otázkou, pokud to má být tedy MHz, jestli je nutno se té hodnoty držet, nebo může být třeba 1333MHz, ev. jiné a jako poslední dotaz, jestli je lepší mít kusy dva, když tam jsou dva sloty - tedy 2x4GB, nebo nebude problém jeden kus 8GB do jediného slotu?

Díky za objasnění a typy.  8)

2
Pomoc s hardwarem / U startu padá
« kdy: 07 Červen 2018, 18:58:06 »
Zdravím frajery a stručně nastíním problém. V netbooku (neb) Acer aspire one byl Linux Mint ve verzi 17.1 - chtěl jsem ho upgradovat na novější a přechod na verzi 17.3 byl bez problémů.  8) Po upgrade na verzi 18 ale už systém nenajel a vlastně se ani nehnul - dokonce se nerozsvítil monitor a ani nebyl vidět start pro volby v nastavení BIOSu, kdy volím přes F2 vstup k jeho nastavení. Odhadl jsem, že lehnul HDD  :'(, jsem se rozhodl i pro změnu OS - ikdyž má netbook 2GB RAM, tak myslím CPU nestíhá a byl ještě v té verzi 17.3 těžkopádnější - a volba padla na Lubuntu.  ::)
   Jsem stáhl poslední verzi, vypálil na dvd, vyměnil HDD a vše zapnul - najela stránka, dal jsem F2, navolil v BIOS zdroj pro boot - tedy mechaniku ... a už to jelo - vše v pohodě, až do konce - do restartu (rst).  :-\
   Po rst začal neb najíždět, Lubuntu najel tak cca na 5s a zhasl, kdy na mně bliká kontrolka, jakoby byl neb v úsporném režimu. Musím "drbnout" znovu do tlačítka start - i několikrát - než se neb rozsvítí, ale jak se rožne, tak hned už s plně najetým systémem (do 3s), jen se pouze připojí k wifi a je plně provozuschopný. Systém je svižný a bezproblémový. Když neb vypnu - vypne se, ale třeba na druhý den, jak ho zapnu - situace se opakuje - Lubuntu najede na cca 5s a zhasne, kdy bliká ... . V čem může být problém? A jak ho řešit?  :o
   Budu rád za každou radu - tip.

Výsledek je ten, že jsem předpokládal vadu paměti RAM. Tu jsem vyměnil za jinou a neb spustil - chyba se stala totožná, z čehož vyplynulo, že tím došlo k vyloučení vadné RAM. Podle technika - došlo k částečnému poškození základní desky. Věc řeším tak, že jak neb pojede... pojede. Jak lehne, poletí - stejně víc s tím nedokážu.  :'(

3
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit
« kdy: 09 Únor 2017, 16:38:41 »
Vážení přátelé ANO,

došlo k tomu, v čem jste měli pravdu - není to tak růžové, jak se zdálo. No naštěstí mám data zálohovaná i jinde, tak jsem o ně nepřišel, nicméně ten čas strávený přenosem na ten zadrbaný fejk - byl zbytečný.

   Já toho fejka měl v pc, kde je dualboot a nikdy jsem ho neodpojoval, kdy pc je trvale zapnuto. Tehdy se ta 2TB nádhera tvářila jako dostatečně velká a i data držela. Jakmile jsem pc restartoval a vstoupil do Linuxu, pak flashka psala - viz. výše v dotazu - ta hatmatilka. Při přechodu do Win - opět se to tvářilo normálně a bylo možno data přidávat.

   Vytočil jsem se  a na kámošově nb jsem nandal pár programů na tu fake kontrolu a až následně tu 2TB krasavici vytáhl z pc, že to vedle na tom nb testnem - mrcina ani nenačetla a nedetekovala se.

   Po návratu do původního pc se pak chovala totožně, jako v tom nb - tedy výsledek - nic! Data jsou z flashky v trapu a letěla hooodně daleko, potažmo jsem to u prodejce reklamoval a slíbili penízky vrátit.

Shrnuto - předpokládám, že pokud flashka byla pod trvalým proudem - at již ve Win, nebo Linux, tvářila se a chovala způsobile - po odpojení, jak byla bez proudu - nastal kolaps a odchod do křemíkového nebe, kde byla od počátku.

Tak at problém uzavřu - každému, kdo se angažoval, se pak omlouvám, aby si nemyslel, že případně mířím na kohokoliv jedovatou slinou, abych ho náhodou nepoprskal (berte tato slova s nadhledem - jsem rád, že je po problému) - a díky moc.  :)

4
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit
« kdy: 09 Únor 2017, 14:12:49 »
Díky  theadoua - zatím jeden z mála schopných a rozumných názorů - to už beru jako odpověd (tam jsem tu flashku koupil, tak jsem toho poslal obrázek - přímo na tom linku - jen rozklikneš, zvolíš kapacitu a barvu, změní se cena - nakup).  Pro Tibora - nějak ti vypadlo slovo - jako - protože se ta flashka chová "JAKO kdyby flashka měla běžných 2GB" - protože běžně fungující flashka o kapacitě 2GB nedělá problémy, dá se na ní ukládat, přesouvat, kopírovat, jen ale tam ale nyní mám na té 2TB hodně velkou spoustu dat a ve Win drží, jen se nebaví s Linux a píše, jak jsem uvedl v původním dotazu. A návštěvníkovi se nedivím - souhlas, i mi se takové už dříve dostalo do ruky. Ještě dotaz na macu - dám ten test a výsledek ukážu - dej mi soft, ve kterém test chceš udělat - jen mám jedinou podmínku - at soft funguje v XP - a pak pochybuj.  Snad to není nesplnitelné. :P

P.S.: Jen je zajímavé, že na obalu té flashky stojí, e podporuje pouze Win a Mac - pakárna. Na webu, kde jsem to koupil, tak o omezení pro Linux nic nestálo.

5
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit
« kdy: 09 Únor 2017, 12:39:34 »
Dotaz na Tibora - kdepak píšu, že jde o 2GB? A odpověd pro macu - ten testík si dám a až se k Win dostanu, udělám snímek a upnu. Jen mi není jasné, proč se řeší fake, nebo nefake a neodpoví se na můj položený dotaz? To jsem snad v Turecku, nebo kde, že se odpovídá na něco, na co dotaz položený nebyl? Hela macu - nejsi ty náhodou politik?  ;)

6
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit
« kdy: 09 Únor 2017, 12:16:27 »
Tady někdo čte, jen co se mu hodí, když se píše " ta cena co je uvedená, tak odpovídá flashce s  menší kapacitou" - a já mám jít spát, když mi to kapacitu drží ... hm - raději mlč, když odpověd neznáš.  :o

7
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit
« kdy: 09 Únor 2017, 11:28:28 »
Aji já četl, že jak Kingston před nedávnem s takovou kapacitou přišel a taky jsem se divil, že Tamani cosi takového mají už nějakou dobu, že mi byli schpni to zařízení dodat. Mám dvě věci - nevidím důvod komukoliv odkaz posílat. Ale jak jste nevěřící Tomášové - tady je obchod, kde se to dá pořídit - ta cena co je uvedená, tak odpovídá flashce s  menší kapacitou https://postimg.org/image/ucpttxo9f/ a další obrázek je stanovisko jiných kupujících, jak jsou se zbožím spokojeni https://postimg.org/image/udxkg19gd/ - to se týká přímo té kapacity 2TB.  Vím, že si zas najdete nějaký důvody, jak věc okomentovat, ale problém mi tím nevyřešíte - tak budte tak laskavi a vyjadřujte se jen k tomu, nač byl položen dotaz, OK?  Dík za pochopení. 8)

8
Obecná podpora / Re:Nepodařilo se připojit
« kdy: 08 Únor 2017, 11:12:18 »
No jak říkám, ve Win to funguje - jen nemám tolik dat, abych tvrdil, že to má 2TB - mám tam celkem 1,4TB a drží -  jen v Linuxu zatím problém.  8)

9
Obecná podpora / Nepodařilo se připojit
« kdy: 07 Únor 2017, 22:09:56 »
Hojko, jen snad kdyby někdo věděl - jak na to?
Nechal jsem si z Číny poslat flash o kapacitě 2TB s podporou usb 3.0 - mám ho už nějakou dobu a stále stejný problém. Na obalu bylo uvedeno, že podporuje jen Mac a Win - dokonce i staré 98, nebo Me, případně XP ... . A taky po naformátování do NTFS se mi daří tam upínat různé věci - dělá co má, dá se z něj přehrávat, prostě jako kdyby flashka měla běžnýých 2GB (ve Win). Nandal jsem si do nb Xubuntu 16.04 LTS a on mi tu flash detekuje. Když v sekci Místa na částečně zaplněnou flashku kliknu, pak mi naskočí pokaždé okno s textem: Nepodařilo se připojit a pod tím román údajů do kterých nevidím a nerozumím jim. Píšou mi tam, že:

Error mounting /dev/sdb1 at /media/ishi/2Terra: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000" "/dev/sdb1" "/media/ishi/2Terra"' exited with non-zero exit status 13: ntfs_mst_post_read_fixup_warn: magic: 0x00000000  size: 1024   usa_ofs: 0  usa_count: 65535: Nepřípustný argument
ntfs_mst_post_read_fixup_warn: magic: 0x00000000  size: 1024   usa_ofs: 0  usa_count: 65535: Nepřípustný argument
ntfs_mst_post_read_fixup_warn: magic: 0x00000000  size: 1024   usa_ofs: 0  usa_count: 65535: Nepřípustný argument
ntfs_mst_post_read_fixup_warn: magic: 0x00000000  size: 1024   usa_ofs: 0  usa_count: 65535: Nepřípustný argument
$MFTMirr does not match $MFT (record 0).
Failed to mount '/dev/sdb1': Chyba vstupu/výstupu
NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a
SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows
then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very
important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate
it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.
/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation
for more details.

Dá se s tím něco dělat, aby mi to jelo i v tom Linuxu?

Díky  :P

10
Volná diskuze kolem Linuxu a OSS / Ekoms.1
« kdy: 01 Únor 2016, 10:34:20 »
Zajímal by mě názor někoho zkušeného na článek, týkající se viru pro Linux.Ekoms.1, viz. http://magazin.stahuj.centrum.cz/ze-nejsou-viry-pro-linux-jeden-radi-prave-ted/ .  Možná jsem to špatně zařadil, no lepší prostor mě nenapadl, kde to umístit. 8)

11
Pomoc s hardwarem / Re:IKONA-WIFI fuč
« kdy: 20 Prosinec 2015, 14:05:50 »
Díky za snahu, no můj problém to neřeší. Co jsem pochopil, problém dělá aktualizace gtk3-3.14.9-1 a vyřeší to nová aktualizace gtk3 3.16.1-2 . To ale nejsem schopen pro slabé znalosti vyřešit. Pak mi nezbude, pokud mi někdo neporadí postup krok po kroku, než systém nainstalovat nanovo a modlit se, aby ke stejné chybě opět nedošlo.  :-\

12
Pomoc s hardwarem / Re:Po instalaci UBUNTU nefunguje DVD mechanika
« kdy: 20 Prosinec 2015, 11:05:32 »
Týká se to každého media (CD,DVD)? Pokud jednoho konkrétního kusu, pak je chyba v mediu. Pokud každého, může být mechanika špinavá a bude ji zapotřebí vyčistit. Nejlépe asi něčím podobným http://www.belkin.com/images/product/F8E648/372.jpg8)

Jakým způsobem si to potom do toho nb nabootoval, když to ve Win jelo?

13
Pomoc s hardwarem / IKONA-WIFI fuč
« kdy: 20 Prosinec 2015, 10:15:47 »
Ahojko přátelé,

kámošovi se bez zásahu do nastavení ztratila z lišty Zásuvného modulu Indikátoru v Xubuntu ikona WI-fi, přitom mu funguje a třeba doma se připojí. Pokoušel jsem se to nějakým způsobem řešit, at tu zbytečně neotravuju, ale nějak jsem na foru, ani googlu nepochodil.

Když do příkazového řádku terminálu vpíšu příkaz "nm-applet" ve svém nb, naskočí mi další ikona mojí wifiny, kde si můžu navolit třeba, ke které síti se chci připojit ... . V případě kámoše po stejném příkazu "nm-applet" naskočí text v tom smyslu: (nm-applet:1853) a pak dále WARNING **: Failed to register as an agent: (32) An agent with this ID is already registered for this user - a víc nic - nereaguje.  :'(

Jakým způsobem mu ikonu wifi vrátit, neboo aspon "nm-applet" spustit tak, aby to fachalo jako u mne?

Díky.  8)

14
Obecná podpora / Re:Příkaz ke spuštění - vyřešeno!
« kdy: 18 Prosinec 2015, 15:00:05 »
BINGO! Kujééém.  8)

15
Obecná podpora / Příkaz ke spuštění - vyřešeno!
« kdy: 18 Prosinec 2015, 12:00:09 »
Hojko partio, nevzpomene se někdo na příkaz v Terminálu na spuštění čehokoliv? Mám Xubuntu a kdysi jsem, když mi vytuhnul nějaký program, tak do Terminálu napsal nějaký příkaz - ten jsem právě zapomněl, dal enter a heslo a když jsem zadal třeba firefox - otevřel se ten vytuhlý Firefox. Když namísto firefox jsem zadal třeba synaptic - spustil se mi Synaptic. Nevíte někdo ten příkaz? Já ho celé dopoledne zkoušel hledat - nějak jsem nepochodil - díky.  8)

16
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 20:00:04 »
Řešení "donnyho" je nad moje znalosti.
Problém úspěšně vyřešen tím, že jsem Virtualbox deinstaloval a vše s ním související v Synaptic. Následně jsem nainstaloval předposlední verzi Virtualboxu a k tomu dodal odpovídající Extension Pack. Je zajímavé, že instalace poslední verze z Oracle opět vykazovala chybu totožnou s tímto http://postimg.org/image/mq2c37bxp/.
Jak říkám, nandal jsem verzi předposlední z řady 5.0, tam problém s instalací nebyl a po doinstalování mi pak Virtualbox nabídnul možnost přepsání této předposlední verze nejnovější aktualizací. Pak stačilo importovat zálohované XP a konečně se to točí, vše funguje bezvadně i pod těmi XP.
Díky přátelé za snahu a rady mi pomoct.  ;)

17
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 16:48:24 »
Při nové instalaci z Centra softwaru (bez virtuálek zůstat nechci, i za cenu, že budu muset být na Win 7) a importu zálohovaného XP a spuštění mi to hodilo tuto chybu: http://postimg.org/image/qsgrx2sin/ . Samozřejmě jsem ji dal opět odeslat.  :-[

Sranda je, že když se pokusím instalovat XP znovu z ISO, pak mi to hodí stejnou chybu. Problémy s virtuálními Win 7 nejsou žádné, najedou v pohodě!

18
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 15:24:33 »
Je to špatný. Po deinstalaci a při snaze nainstalovat tu starší a fungující verzi mi okno napsalo http://postimg.org/image/mq2c37bxp/ . :-X

19
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 15:19:18 »
To jsem nepostřehl, že by nastavení zůstalo beze změny - já to nevyčetl. Aha, už to vidím - pak pardon. No zkusím to a dám vědět, jak to dopadlo. Zatím díky.  ;)

20
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 15:06:12 »
Asi si původní dotaz špatně četl, kde jsem psal: Moje otázka je - potřebuji pomoct s odinstalací poslední aktualizace Virtualboxu tak, abych to nemusel CELÉ deinstalovat a nanovo nastavovat?   ???

21
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 14:51:16 »
No bohužel - výsledek je tuten s instalací starší verze: http://postimg.org/image/iho98qj3h/ . ::)

22
Pomoc s instalací a aktualizací / Re:Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 14:10:53 »
Tak ono to problém je, protože když to chci přeinstalovat, at již na starší, nebi novější verzi, tak vždycky to napíše totéž - viz. http://postimg.org/image/mbt3mw05r/ a nepovolí možnost přeinstalace.  :-\

23
Pomoc s instalací a aktualizací / Spíše naopak
« kdy: 28 Listopad 2015, 08:07:53 »
Nazdárek přátelé. Už mockrát jsem tu s vámi řešil problém ohledně linuxu, který je mému srdci čím dále bližší a mokrát jsem tu dostal dobrou radu a rozumné řešení - díky moc.
Ted jsem se dostal do zapeklité situace, se kterou bych potřeboval poradit. Sice se nacházím v sekci "Pomoc s instalací a aktualizací", ale potřeboval bych spíše poradit s opakem. Jde o Virtualbox a poslední aktualizaci, které se potřebuji zbavit - oč jde?
Jedu na poslední verzi Xubuntu LTS a v něm jsem měl nandaný Virtualbox ve verzi virtualbox-4.3_4.3.2-90405~Debian~squeeze_i386, se kterým jsem byl spokojený. Nejsem vyznavačem Win 7 a tak jsem měl v něm stará XP, ve kterém jsem dělal různý věci, podle potřeby. Podotýkám, že v té verzi fungovaly nejenom XP, ale i Win 7 a 8, no verze 10 byla nějaká těžkopádná - ty jsem zrušil.
Jenže předevčírem vyšly aktualizace a mezi nimi i pro Virtualbox - ty jsem stáhnul, v domění, že je vše OK. Jenže ale ouvej. Když jsem chtěl v něm spustit ta XP, naskočilo mi okno, že to nejde a mají nějakou chybu a jestli chci informaci odeslat? To jsem udělal, aby hošíci měli přehled, co mi spáchali, aby měli možnost problém odstranit. Co v tom okně bylo si už nepamatuji a snad to není podstatné. Pro mne ale podstatné je, že když chci ta XP spustit dnes, už ani to okno s chybou nenaskočí, začne najíždět okno, jako že spouštění XP a pak to ve Virtualboxu zhasne a kaput - už se nerozběhnou. Když ta XP z Virtualboxu vyhodím a dám je ze zálohy importovat - nic se nezmění - po spuštění začnou najíždět a zdechnou. Win 7, ale i 8 však jedou bez problémů - ale ty tam nechci.
Moje otázka je - potřebuji pomoct s odinstalací poslední aktualizace Virtualboxu tak, abych to nemusel celé deinstalovat a nanovo nastavovat? Jak na to? Chci tam svoje starý XP - může mi někdo poradit?

Díky  8)

24
S problémem ti asi neporadím, sice X 200 mám taky, ale v něm jednou Xubuntu LTS, podruhé i Mint LTS a tyto systémy podobný problém nemají - tak pokud případně neuvažuješ systém změnit ... .

25
Obecná podpora / Re:Zapracování ovladačů WI-FI
« kdy: 02 Srpen 2015, 10:42:26 »
Už se to točí!!! Díky moc za rady a pomoc!  8)

Stran: [1] 2