Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: monitor 24" nonTN  (Přečteno 1269 krát)

Kenvous

  • Host
monitor 24" nonTN
« kdy: 21 Července 2009, 23:16:21 »
zdravím, přemýšlím o nákupu 24 palcového širokoúhlého monitoru a myslím, že v takové velikosti už je technologie TN celkem nepoužitelná. V podstatě bych jej chtěl využít na občasnou grafiku, úpravu fotografií (tak z 20 %), kancelářské práce (50 %) a zbytek filmy a sem tam nějaká hra.

Mezi nonTN jsem narazil v cenové relaci cca do 15 000 na několik adeptů:

HP LP2475W   (láká mě tenchologie S-ISP, ale mám obavy z přepálené červené barvy a možná i ze značky HP)
NEC 24" 2470WNX (podle recenzí kvalitní monitor, trpí prý ovšem problikáváním při přehrávání HD)
Fujitsu 24" P24W-5 ECO (k němu jsem toho moc nezjistil, ale zdá se jako kvalitní monitor)
Hyundai 24" W241D (o něm toho taky zrovna moc nevím)

nemáte někdo s těmito monitory zkušenosti? případně s nějakým jiným...? budu rád za každou dobrou radu či zkušenost. Díky

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: monitor 24" nonTN
« Odpověď #1 kdy: 21 Července 2009, 23:26:35 »
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: monitor 24" nonTN
« Odpověď #2 kdy: 22 Července 2009, 10:25:00 »
Jen malá poznámka - proč by měla být technologie TN pro větší obrazovky nepoužitelná? Velikost krystalové matrice technicky není problém. Zádrhel by mohl být u podsvícení, ale tam je to výrobce od výrobce.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: monitor 24" nonTN
« Odpověď #3 kdy: 22 Července 2009, 10:27:33 »
pravda. to jsem přehlídl. mám 22" BenQ a žádné problémy s TN technologií jsem nezaznamenal. Ale pokud už do toho chceš invetovat větší prachy tak bych do LED šel. Hlavně co se týče úspory energie
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Kenvous

  • Host
Re: monitor 24" nonTN
« Odpověď #4 kdy: 22 Července 2009, 10:53:03 »
možná jsem se špatně vyjádřil, není třeba nepoužitelná, ale není vhodná vzhledem ke špatným pozorovacím úhlům. Pokud má např. monitor i fci pivot, stává se v případě TN technologie nepoužitelná. U nonTN monitorů mám ale zase obavy z input lagů. Pokud už chci slušnější monitor, TN verze stojí okolo 8000 a to už se skoro vyplatí připlatit a koupit monitor s jinou technologií. V případě kombinace LED + xva, s-isp se ocitáme v úplně jiné cenové relaci. Možná že u TN panely jsou díky LED podsvícení přece jen o něco použitelnější než trubicovky..

Z výše uvedenými monitory asi nikdo moc zkušeností tedy nemáte, co?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: monitor 24" nonTN
« Odpověď #5 kdy: 22 Července 2009, 11:28:59 »
ad pozorovací úhly: V této oblasti je mnoho  "mýtů a legend". Ano, první komerčně dostupné TN panely na tom byly opravdu mizerně (sotva člověk neseděl přímo "na ose", už se deformovali barvi). Dnes je technologie už trochu jinde. Sám jsem se malých pozorovacích úhlů při koupi LCDčka bál, ale musím říct, že žádný problém není - de facto i z velkých úhlů je obraz pořád dobře čitelný (není "efekt negativ") a barevná deformace je také minimální.

Samozřejmě, že jiné (dražší) technologie tento problém zaručeně nemají, ale mají zase své mouchy - např. horší odezvu. Input lag je spíše otázka elektroniky a po pravdě nevím, jak za poslední dobu pokročil vývoj tady.

Jinak o monitorech (a zobrazovacích zařízeních obecně) platí více než jinde, že není nad "osobní zkušenost". Mnoho obchodů LCDčka vystavuje, doporučuju se podívat a vyzkoušet (třeba ty pozorovací úhly).
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: monitor 24" nonTN
« Odpověď #6 kdy: 22 Července 2009, 13:07:41 »
přesně tak. k tomu bych asi vybral nějaký model recenzovaný na EHW ( odkaz výše ), v kamenem obchode si ho prohlednout, vyzkouset uhly, poptat se prodejce ( i na EHW se najdou často osobní zkušenosti ) a pak až kupovat. a sice TN je pořád dobrá technologie, ale opravdu bych volil LCD. jak jsem již říkal, i kvůli té spotřebě
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.