Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]  (Přečteno 1665 krát)

dapos1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]
« kdy: 27 Prosince 2006, 11:54:02 »
Zdravim vsechny pritomne,

problem s grafikou jsem vyresil, ted mam dalsi problem :) Disk mam rozdeleny na 3 casti, C: (20 GB, kde mam Win), E: (20 GB, kam chci Ubuntu) a F: (60 GB, data, zalohy atd.)

Ted jsem v 5 kroku instalace, kde jsou pripojne body a oblasti, ale prodlajs vim, jak co vybrat, aby se mi to instalnulo na E: :) Vidim ho jako dev/hda5, ale nevim co dal...

Diky,

Dapos1

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]
« Odpověď #1 kdy: 27 Prosince 2006, 12:03:21 »
Nejjednoduší bude, když ten oddíl, kam chcete Ubuntu instalovat smažete (vytvoříte tak na disku prázdné místo) a poté zvolíte možnost "Naistalovat na největší volné spojité místo na disku" (nebo tak nějak). Nebojte, nic se nedá zkazit - instalátor vám ještě jednou ukáže přehled, co se bude kam istalovat, co se bude dít s jednotlivými diskovými oddíly atd. a pokud by bylo něco špatně, tak to můžete v 6. kroku stále ještě vrátit

dapos1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]
« Odpověď #2 kdy: 28 Prosince 2006, 18:40:06 »
Diky, Vojto,

tvoje rada mi pomohla a Ubuntu se nainstaloval, kam ma :) Ted resim asi poslednik problem s instalaci. Kdyz jsem v linuxu, tak nevidim ostatni disky (Cecko s win a Fko se zalohou a stejne naopak - vev win nevidim disk s linuxem). Mezi OS je mi to jedno, ale zrovna disk F: bychrad videl vsude, protoze je to odkladaci disk (prace, zabava atd.) pro oba systemy.

Ma nekdo nejakou radu?

Dekuji pekne,

Dapos1 :D

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]
« Odpověď #3 kdy: 28 Prosince 2006, 19:00:11 »
Windows: Linuxový disk (ext3) normálně z win vidět nemůžeš, windows to neumí, ale dá se to vyřešit, je to nastíněno zde v 5. a 6. příspěvku.
Jinak si mě trochu zmátl, ten oddíl F není vidět ani ve windows?

Linux: Všechny oddíly by se měly automaticky rozpoznat a připojit. Ručně je připojíš příkazem
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/hdaX
sudo mount /dev/hdaX /media/hdaX
První příkaz vytvoříš ve složce /media adresář, kam se to bude mountovat a druhý příkaz provede mount (připojení) - X je číslo daného oddílu, pokud máš sata disk tak místo /dev/hda piš /dev/sda. Tohle je jednorázové, automatické mountování zajistíš zapsáním do /etc/fstab (to se tu již mnihokrát řešilo, tak použij Vyhledávání.

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]
« Odpověď #4 kdy: 28 Prosince 2006, 19:02:57 »
V linuxu je to otázka mountování, hledej tady na fóru, už se to řešilo mockrát ale budeš si muset asi nainstalovat speciální ovadač kvůli zápisu (pokud bys chtěl jenom číst tak nemusíš). O tom je taky na tomto fóru 100krát napsáno

Co se týče vidění Linuxu pod Windows, na to je také potřeba ovladač...
http://www.fs-driver.org/index.html
Sice se píše, že pod Ext3 nefunguje jak má ale já osobně jsem s ním na Ext3 nemám žádné problémy.
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

dapos1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Instalace na rozdelene disky [vyřešeno]
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2006, 22:18:30 »
Diky za rady, jdu hledat a zkouset :)

Pro Vojtu: To jsem te nechtene zmatl, Fko je videt ve Win, ale ne pod Linuxem.

Diky a preji hezky rok 2007 :D

Dapos1

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.