Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s wifi obecně (rušení apod.)  (Přečteno 2694 krát)

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Problémy s wifi obecně (rušení apod.)
« kdy: 01 Ledna 2013, 19:57:28 »
Ahoj, bo je tu evidetně pár moudrých hlav, rád bych se trochu vzdělal.

Vezměme modelovou situaci. WLAN někde v paneláku/kdekoli, PC (libovolný OS) kousel od routeru a signál minimální.  Pokud pomineme chybu jednoho ze zařízení, půjde pravděpodobně o vnější rušení, ne? Co se proti tomu dá dělat? (Hození sousedova routeru z okna a stěhování vynechme :))

Mě napadá zkontrolovat, že router jede na maximální výkon, proskenoval klidně i automatikou modemu kanály, jestli není zařízení na nějakém zarušeném. Pokud ovšem nepomůže, má smysl zkoušet je měnit ručně pokus-omyl? Měnit preamble? Nebo threshold?

petus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 150
Re:Problémy s wifi obecně (rušení apod.)
« Odpověď #1 kdy: 02 Ledna 2013, 08:47:51 »
přehodit na jiný kanál, kde není takové rušení. Pokud by šlo o trvalé úmyslné rušení, šlo by to řešit stížností na ČTÚ
výkon wifi je z omezený
Ubuntu 11.10 (x86) s Gnome,Lenovo G550 :-)
http://www.chiptron.wz.cz

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Problémy s wifi obecně (rušení apod.)
« Odpověď #2 kdy: 02 Ledna 2013, 10:39:04 »
Potvrzuji že změna kanálu by měla pomoci. Nainstaluj si na ubuntu z Ubuntu software centra program WiFi Radar a v něm uvidíš sítě kolem sebe a hlavně jejich kanály 1-12, vyber si pro svůj router takový který nejlépe nikdo kolem tebe nepoužívá popřípadě ten který má nejslabší signál.
Pokud by jsi měl stále problémy tak se mi také osvědčilo v případě že používáš wifi pouze na internet snížit rychlost/frekvenci na pásmo b, přičemž její maximální rychlost je 11 Mbit/s, nebo naopak zvýšit na maximum n...
Pokud by jsme ti měli dále radit tak by bylo potřeba více informací, jako jaký modem máš, co máš za wifi kartu v počítači atd... ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:Problémy s wifi obecně (rušení apod.)
« Odpověď #3 kdy: 02 Ledna 2013, 10:49:10 »
hardware:

Kód: [Vybrat]
lspci
scan sítí v terminálu:

Kód: [Vybrat]
sudo iwlist #zmáčkni TAB# scan
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Vitaa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 314
Re:Problémy s wifi obecně (rušení apod.)
« Odpověď #4 kdy: 03 Ledna 2013, 19:31:59 »
Pokud je to rušené, tak bych nenastavoval napevno nějaký kanál, ale nastavil v nastavení routeru volbu kanálu na automatiku.. Pokaždé když by se pak router restartoval, tak by vybral nejmíň rušený kanál.

Pak zkusit update firmware routeru a zkusit si někde půjčit jinej router, jestli to není routerem..
Intel Core i3-3220, AMD Radeon HD 7770, 8GB RAM - Arch Linux - KDE 4.12

Mirek Ryšán

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Problémy s wifi obecně (rušení apod.)
« Odpověď #5 kdy: 04 Ledna 2013, 17:00:26 »
@petus: Je to extrém, ale konec konců. Na druhou stranu když je v okolí těch sítí prostě jen hodně? I to může přece dostatečně zarušit pásmo, ale fakticky vzato nikdo z nich nic špatného neprovádí.

@Radek & Tadeáš: Díky za tip s těmi standardy. Akorát upřesním, bavíme se o domacích routerech v pásmu 5 GHz. b se týká jen 2,4, ale n by zkusit šlo... Ovšem to běžný domací routery jako jsou v DSL modemech nebo za 300 Kč na Alze "n" asi ani nezvládnou.

Jinak k tomu typu karty, já mám integrovanou síťovku pro ethernetovej kabel :) řeším to jak jsem psal spíš teoreticky, protože podobné potíže občas zmiňují známí a chtěl bych mít po ruce připravenou nějakou modrou radu.

Ve většině případů to vyřeší uprava kanálů z napevno nastavené 1 nebo naopak na 10 a mín u emerickejch devajsů. Rovnou k těm kanálům, spravně by se vlastně kvůli překryvu měly užívat jen 1 + 5 + 9 + 13 kanál, ne? Ale jak to funguje v praxi, zařízení pokud vím v rámci standardní automatiky vyhledají, co budou chtít a tak tahle zásaha podle mě v praxi pozbývá smyslu.

Ovšem co dělat, pokud byl teoreticky byl kanál zkoušen a k výraznému nárůstu nedošlo? V jiné lokalitě jede kombinace pc + router v pohodě (což vylučuje obě zařízení a myslím že i zastaralé bugovité ovladače). Doma signál slabý cca jedna až dvě čárky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.