Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: xUbuntu 13.10. Grafika, ovladače, bootování, vypínání systému  (Přečteno 1128 krát)

andruinne

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Zdravím, žádám o radu. Včera jsem si na ntb nainstaloval xUbuntu 13 x64, moje první zkušenost s Linuxem. Nikdy předtím jsem neměl zkušenost s linuxem a toužil jsem jej vyzkoušet.

Trápí mě hned několik věcí, na které nemůžu stále přijít a myslím si, že budou asi nějak propojené spolu.

Systém se straaašně dlouho (pokud vůbec) bootuje. Jen černá obrazovka, nic se neděje, pak se někdy začne něco dít, i když mačkám enter. Když ntb vypnu a zapnu znovu, už většinou pak najede, ale stejně to trvá několik minut. Někde jsem četl, že bych měl změnit v souboru grub nastavení, jenže nejsem schopen ten soubor otevřít jako správce/root/admin abych ho mohl nějak editovat.
má se tam změnit tento řádek:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" dodáním o "reboot=bios" aby se prý zkrátila ta doba načítání systému - ale viděl jsem i několik jiných verzí. Přes terminal se mi to sice podaří přepsat, ale nevím, jak to mám uložit, aby to už v tom grub zůstalo, ta nová hodnota.
Stejně tak se systém pomalu vypíná - resp. se ntb nevypne zcela. Zůstane jen obrazovka s nějakým nápisem, s tím že se systém vypíná, ale trvá to několik minut a počítač se stejně nevypne.

Poslední problém mám s ovladačem grafické karty. Mám GeForce 8600GT a nevím, kterej z těch ovladačů tam mám zvolit. Teď když jsem zvolil ten 173, tak se mi přestal dokonce zobrazovat facebook a youtube - jen černá obrazovka v chromiu.
NVidia binary XOrg driver, kernel module and VDPAU library z nvidia-319
NVidia binary XOrg driver, kernel module and VDPAU library z nvidia-304
NVidia binary XOrg driver, kernel module and VDPAU library z nvidia-319-updates
NVidia binary XOrg driver, kernel module and VDPAU library z nvidia-304-updates
Binární ovladač NVidia, jaderný modul, a knihovna VDPAUz nvidia-173
Použít X.org X server - Nouveau display driver z xserver-xorg-video-nouveau

Budu vděčný za jakoukoli pomoc. Díky.
 

Rover623

Re:xUbuntu 13.10. Grafika, ovladače, bootování, vypínání systému
« Odpověď #1 kdy: 06 Března 2014, 21:46:48 »
Od začátku vše blbě, použití vývojové verze 13.10, pro začátečníky vždy LTS, tedy 12.04

Žádné údaje o tom stroji a především jestli se nejedná o přepínatelnou grafiku.

Ty další věci jdou pravděpodobně na vrub špatně staženému ISO, případně již chybové instalaci. Evidentně nebyla provedena jak kontrola ISO, tak ani kontrola instalačního média.

andruinne

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:xUbuntu 13.10. Grafika, ovladače, bootování, vypínání systému
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2014, 11:10:29 »
ok, díky za reakci. nainstaluju verzi 12 a uvidím, co to bude dělat.

Rover623

Re:xUbuntu 13.10. Grafika, ovladače, bootování, vypínání systému
« Odpověď #3 kdy: 07 Března 2014, 12:09:25 »
Než to uděláš, stáhni si 12.04.4 raději přes torrent (automaticky se ověřují data), nebudeš muset kontrolovat ISO, poté zkontroluj instalační médium (něco stisknout když je na obrazovce ten piktogram dole a zvolit kontrolu disku).

Pokud má ten notebook přepínatelnou grafiku, neinstalovat ovladač nVidia, ale nainstalovat Bumblebee

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.