Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace flash  (Přečteno 3983 krát)

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Instalace flash
« kdy: 19 Května 2008, 13:23:58 »
Mam prosbu nevite jesli když nainstaluju na flash UBUNTU 7.10 tak ve win uvidim tu druhou partici? Na jedne je nainstalovane UBUNTU druha je naformatovana a pouzivana jako uloziste ne? Nebo musim udelat jeste jednu partici, kterou bude vydet i win?
dik
Tomas

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Instalace flash
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2008, 13:44:21 »
Nějak vašemu dotazu nerozumím. Chápu to takto: Máte rozdělený disk, na jedné partition máte Win, a na druhé Ubuntu 7.10. Chcete, aby z Win byl vidět disk s Ubuntu, jenžto má souborobý sistém ext2 nebo ext3? Na to je snadná pomoc. Nainstalujte si ovladač z http://www.fs-driver.org/. Po nainstalování (popř. po restartu) přiřadíte linuxovému disku písmenko a tento bude normálně z windows přístupný.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Instalace flash
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2008, 15:17:58 »
prominte, jsem to asi spatne vysvetlil. Nainstaloval jsem si dle navodu na flasku ubuntu 7.10 a tam se rozdelil moje 2GB flaska na 2 particie, na systemovu a tu druhu dle navodu. Nevim ale jestli se da na ni nejak ukladat. Nebo to funguje tak ze je pristupna jen kdyz nabutujem primo z flash? Dalo by se na ni ukladat i kdyz bude zapojena bez bootovani ve win?

dekuji

tomas

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Instalace flash
« Odpověď #3 kdy: 19 Května 2008, 15:46:09 »
Aha, teď už je mi to zcela jasné. Neznám přesně ten návod na wiki (kdyžak hoďte odkaz). Viditelnost a možnost číst/zapisovat z win záleží na typu souborového systému - ext2 a ext3 nejsou windowsy porporovány, stačí ale nainstalit ovladač z mého předchozího příspěvku - i když nevím, jak moc funguje s výměnnými disky, já ho používal pouze ve spojení s klasickými HDD. Souborové systémy fat32 (v linuxu označovaný jako vfat) a ntfs by měly být z windows normálně přístupné.

Jsou to ale pouze moje vžité představy, ne vše mám ozkoušeno v praxi.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Instalace flash
« Odpověď #4 kdy: 19 Května 2008, 16:28:30 »
Tak to mam z adresy
http://pretaktovani.cz/text/ubuntu-flash-disk.php

No je to teda asi tak ze ta druha partice je jako linuxova a tim to win nemuze nacist. Mohl bych to teda udelat tak ze bych ji zrusil ve win naformatoval a vytvoril jednu pro win a druhou pro linux? Akorat nevim jak ji vytvorim pro ten linux. Ale to asi bude nekde na techto strankach...
Jeste se musim hodne ucit... :)
A dotaz jeste kdyz tu druhou partici zrusim tak ze ji ve win zformatujem neovlivni to tu systemovou co je v ni nainstalovanej linux? (dle toho navodu totiz nevim jak to je na sebe navazane)

dik

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: Instalace flash
« Odpověď #5 kdy: 19 Května 2008, 19:45:51 »
druha partice (ta casper-rw) slouzi k ukladani zmen vaseho ubuntu (neni to totiz plnohodnotny system jak ho zname klasicky, ale prakticky liveCD, ktere je schopno ukladat zmeny  )

takze kdyz to zrusite, tak by ubuntu sice imho melo fungovat, ale nebudete uz schopen ukladat ty zmeny

(doufam, ze jsetli jsem neco napsal spatne tak me nekdo zkusenejsi opravi...)
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Instalace flash
« Odpověď #6 kdy: 19 Května 2008, 20:00:24 »
Ano, přesně tak.
Pokud tam chcete ukládat i normální data, vytvořil bych tam ještě jeden oddíl navíc úplně na začátku disku. Mělo by to bootovat a Windows ho uvidí.
Stejně nechápu, jaktože Windows nedokáže použít víc oddílů. Jednou jsem si takhle rozdělil flashdisk (ext3 a za něj fat32) a kámoška si stěžovala, že nejede. Tak jsem odzkoušel a vrátil, že je v pořádku. Pak jsme na to přišli, měla Windows...

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Instalace flash
« Odpověď #7 kdy: 19 Května 2008, 20:56:32 »
Aha tak tomu som jsem se chtel zrovna vyhnout abych to instaloval cele znova  ;D
No nevadi, ale jak jsem spravne pohopil tak mam udelat prvni partici od zacatku USB jako win (prominte ze se tak blbe ptam ale jaka je win? koukam tady u me NTFS), pak udelam tu bootovaci a pak udelam tu casper-rw.
Moc dekuji za pomoc...

tomas  :D

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Instalace flash
« Odpověď #8 kdy: 19 Května 2008, 21:16:18 »
Buď FAT32 nebo NTFS, kvůli větší kompatibilitě bych na flash doporučoval FAT32, tj. myslím stejná jako ta bootovací.

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Instalace flash
« Odpověď #9 kdy: 20 Května 2008, 14:39:36 »
Ještě jeden technickej dotaz, když bude první partice od 1 win a až za ní bude bootovaci část ubuntu, bude to mít nějaký vlyv nebo to nabootoje bez problémů.

Děkuji všem za pomoc

Pavel Půlpán

Re: Instalace flash
« Odpověď #10 kdy: 20 Května 2008, 14:44:45 »
Nebude... doby, kdy musel být bootlader na prvním kilobajtu disku už jsou dávno pryč. ;)

rejza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Instalace flash
« Odpověď #11 kdy: 20 Května 2008, 21:52:32 »
A nebylo to takhle náhodou tak, že musel být umístěn do sektoru 1024? Já že v tom je "nepatrný" rozdíl.  :D

Teda pokud nemělo jít o vtip. Přece jen nás pamětníků zase tak moc není ...

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: Instalace flash
« Odpověď #12 kdy: 21 Května 2008, 08:01:41 »
Podle mě by to mělo jít. Každopádně to zkuste. Případně upravit MBR, aby bootoval z 2. oddílu (je to nějaký parametr příkazu mbr-install).

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Instalace flash
« Odpověď #13 kdy: 21 Května 2008, 10:19:52 »
Jo tak jsem to nainstalvoal. Prvni oddil jsem dal FAT32 1GB, druhy oddil jsem udelal ten bootovaci 750M a treti oddil jsem dal dle navodu jako casper-rw. Vysledek? UBUNTU naslo vsechny 3 partice, win zobrazil flash jako kdyby flashka nebyla ani rozdelena do partici a tak mi nahlasil ze ma 1,9 gb a v spravci disku mi naslo 1 partici rozeznana 1g, 2 partice UBUNTU710 a posledni nerozeznanou partici. Pri butovani mi napsalo ze to nerozeznalo rozdeleni disku...
Zkusim to jeste jednou, ale pozdejc, protoze mam na to vzdy jenom vecer a zkousim to v praci, protoze mi muj pocitac nebootuje z flashky (v biosu mi jako prenosne zarizeni z ktereho muze bootovat pise jen 1,44. Muze to byt ze je stary bios a da se to kuprikladu zmenit obnovenim biosu? Jestli teda na I845G jeste nejaka novsi verze bude...)

Jo mozna muzeme az se to rozuzli napsat novy navod...  :D

Pavel Půlpán

Re: Instalace flash
« Odpověď #14 kdy: 21 Května 2008, 10:29:56 »
A nebylo to takhle náhodou tak, že musel být umístěn do sektoru 1024? Já že v tom je "nepatrný" rozdíl.  :D

Teda pokud nemělo jít o vtip. Přece jen nás pamětníků zase tak moc není ...

Jj máš recht... pominutí smyslů je nebezpečná věc. ::)

Citace
Partitioning must take into account the infamous  BIOS 1024 cylinder limit. The BIOS of older systems can't access data beyond cylinder 1024, which is ~8.5 GB. A simple way to avoid the BIOS 1024 limit is to create /boot  within the first 1024 cylinders (~8.5 GB) of the hard drive. If you have multiple hard drives (disks), /boot must be on the first hard drive.

turi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Instalace flash
« Odpověď #15 kdy: 21 Května 2008, 10:43:03 »
Jo takže to bootovaci stejne musim udelat na te prvni partici? Ale jak pak ma byt poradi tech dvou ostatnich (casper rw a FAT32)? Jo jinak vzhledem k tomu ze ta flash ma 2g tak to do tech 1024 urcite je  ;)

Pavel Půlpán

Re: Instalace flash
« Odpověď #16 kdy: 21 Května 2008, 13:16:05 »
Ne ne... dneska už je to jedno jak to proházíš. To by ten komp musel být opravdu střep. ;)

Prakticky jde už jenom o to, jak se v tom pak vyznáš. Když zavedeš pořádek hned ze začátku, určitě si neuškodíš. :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.