Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: K cemu jsou vlastne repozitare?  (Přečteno 2168 krát)

pim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
  • I zde mohla být umístěna Vaše reklama.
K cemu jsou vlastne repozitare?
« kdy: 09 Prosince 2008, 12:12:49 »
Je to pouze recnicka otazka,nebo mozna jeste spis povzdech.

Po instalaci Gadmin-Proftpd v Ubuntu 8.10 se ukazalo,ze verze v repozitarich je vhodna pouze pod 8.04. Verzi funkcni pod 8.10 bylo treba stahnout rucne ze stranek vyvojare. To by se dalo pochopit, bylo to par dni po vydani 8.10,mezitim mozna opravenou verzi Gadminu do repozitaru pridali. Ale proc se mi v Synapticu stale hlasi jako aktualni verze VLC 0.9.4,kdyz VLC 0.9.6 byla vydana uz pred mesicem a Ted se na strankach http://www.videolan.org/ dokonce objevilo upozorneni,ze:"Versions 0.9.8 and older suffer from a critical buffer overflow vulnerabilities." A doporucuji aktualizovat na novejsi?
Mozna je to tim,ze mam 64bit verzi Ubuntu,pokud se v 32 bitovem systemu aktualizuje VLC normalne,dejte mi prosim vedet. Ale na kazdy pad mi to celkem vadi.
Ubuntu 10.04 64bit (LTS) & Arch Linux 64bit;
HP6720s; CPU: C2D T7250; Chipset: Intel GM965; Graphics: Intel GMA X3100; Wifi: Intel 3945ABG;

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #1 kdy: 09 Prosince 2008, 12:43:55 »
Máte zapnutý zdroj "multiverse"?

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #2 kdy: 09 Prosince 2008, 13:08:33 »
v repozitářích jsou tisíce balíků a dá to docela práci udržet je všechny aktuáolní...
navíc správci do repozitáře programy většinou zařazují až po jejich odzkoušení, zda neobsahují nějakou chybu, to taky zabere nějaký čas...
repozitáře zkrátka nezaručují nejnovější verze programů, ale umožňují jejich jednoduchou instalaci...

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #3 kdy: 09 Prosince 2008, 13:38:12 »
afaik, programy v repositářích stable verzí Debianu a Ubuntu (jak je to jinde nevím) jsou aktualizovány pouze tak, že jsou opravovány bezpečnostní chyby a "chyby výrazně omezující funkčnost", a to úpravou zdrojového kódu verze, která je v distribuci

http://www.debian.org/doc/FAQ/ch-getting.en.html#s-updatestable
« Poslední změna: 09 Prosince 2008, 17:30:26 od Yontalcar »
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #4 kdy: 09 Prosince 2008, 14:17:29 »
Ja vidim v repozitarich tu jednu obrovskou vyhodu Linuxu oproti Windows - BEZPECNOST! V repozitarich jsou proverene programy a nemuze se nam stat, ze si tim zasereme system, jak se casto stava u Win - jako ze program obsahuje vir, nebo je sam virem.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

pim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
  • I zde mohla být umístěna Vaše reklama.
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #5 kdy: 09 Prosince 2008, 15:09:09 »
Diky za odpovedi.
 Zdroj Multiverse samozrejme mam. A i na strankach Videolanu doporucuji instalaci z repozitaru. O opravnou verzi se bezesporu jedna, primo se to pise v informacich k vydani. Takze nevim, proc v repozitari neni. Vsak ja to i s tou neopravenou verzi preziju:-).
 S vyssi bezpecnostni se da souhlasit,ale jenom za predpokladu,ze uzivatel pouziva pouze oficialni zdroje. Jakmile je schopen pridat si nejaky repozitar mezi zdroje tretich stran,je ohrozen. Zatim je to riziko pouze teoreticke,ale jak poroste pocet uzivatelu Linuxu,tak se driv nebo pozdeji najde nekdo,kdo si da praci a vytvori skodlivy kod. Hodit ho anonymne kamkoliv na web je prece tak snadne... Staci lakavy nazev a najde se clovek, ktery si takovy repozitar prida, aby si ten kuul programek vyzkousel.
Ubuntu 10.04 64bit (LTS) & Arch Linux 64bit;
HP6720s; CPU: C2D T7250; Chipset: Intel GM965; Graphics: Intel GMA X3100; Wifi: Intel 3945ABG;

xfce

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #6 kdy: 09 Prosince 2008, 16:01:08 »
Mě teda repozitáře nevyhovují a beru je jako nutné zlo  :) Pokud není program co chci v repozitářích, které mám, nastává problém zjistit, v kterém jiném je. V obou případech pak nemám vůbec zaručeno, že v repozitáři je aktuální verze. Často tak stejně lezu na stránky výrobce sw a kontroluji. Takže ve výsledku mi instalace trvá déle, než kdybych šel rovnou na stránky výrobce a nainstaloval balíček (např. netbeans) - a to vůbec nemluvím o tom, že ručně si mohu stáhnout jen to co mě zajímá, třeba verze pro vývoj php má 25MB, kdežto v repozitáři je celý balík velikosti stovek MB.
O té bezpečnosti si myslím svoje, jednoduše nevěřím, že před přidáním do repozitáře se zdrojový kód každého sw projíždí řádek po řádku a i kdyby, chyba se nevyloučí (viz třeba chyba v ovladači, co mohla poškodit síťovku e1000). Navíc je zde problém s repozitáři třetích stran (jak už zmínil pim), nad kterými stejně distribuce nemá kontrolu co obsahují.
Celé mi to přijde jako původní myšlenka na oddělení nastavení do /home partition: záměr vynikající, zůstanou mi nastavení po reinstalaci, ale z praxe se spíš ukazuje, že to nefunguje ideálně a nastavení je lepší při reinstalaci smazat.

nettezzaumana

  • Host
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #7 kdy: 09 Prosince 2008, 16:10:00 »
Ja vidim v repozitarich tu jednu obrovskou vyhodu Linuxu oproti Windows - BEZPECNOST! V repozitarich jsou proverene programy a nemuze se nam stat, ze si tim zasereme system, jak se casto stava u Win - jako ze program obsahuje vir, nebo je sam virem.
.. hasicku .. synku .. vis co to je "malicious packager" ?? vis co to jsou buildservici repositare jako treba quakerovo repo ktere neprochazi zadnou kontrolou a x lidi zde ho ma pridane ?? vis co to je gpg? pouzivas to?

je dobre, ze se citis bezpecne .. treba ja tolik ne ..

qUAKER

  • Host
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #8 kdy: 09 Prosince 2008, 16:54:45 »
Ja vidim v repozitarich tu jednu obrovskou vyhodu Linuxu oproti Windows - BEZPECNOST! V repozitarich jsou proverene programy a nemuze se nam stat, ze si tim zasereme system, jak se casto stava u Win - jako ze program obsahuje vir, nebo je sam virem.
.. hasicku .. synku .. vis co to je "malicious packager" ?? vis co to jsou buildservici repositare jako treba quakerovo repo ktere neprochazi zadnou kontrolou a x lidi zde ho ma pridane ?? vis co to je gpg? pouzivas to?

je dobre, ze se citis bezpecne .. treba ja tolik ne ..

:) před několika dny jsem provedl gpg sign mého repa. :)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #9 kdy: 09 Prosince 2008, 17:11:50 »
Ja vidim v repozitarich tu jednu obrovskou vyhodu Linuxu oproti Windows - BEZPECNOST! V repozitarich jsou proverene programy a nemuze se nam stat, ze si tim zasereme system, jak se casto stava u Win - jako ze program obsahuje vir, nebo je sam virem.
.. hasicku .. synku .. vis co to je "malicious packager" ?? vis co to jsou buildservici repositare jako treba quakerovo repo ktere neprochazi zadnou kontrolou a x lidi zde ho ma pridane ?? vis co to je gpg? pouzivas to?

je dobre, ze se citis bezpecne .. treba ja tolik ne ..
o temer vsech tech terminech co pises, vim hruby houno.. Tu "moudrost" co jsem napsal, vim uz od kdy pouzivam Linux a tenkrat jsem to nekde cetl...Dnes tomu skutecne verim, protoze jsem doposavad zadny svinstvo z repozitaru nenachytal - tak jsem si to dovolil napsat. Co se tyce treba Quakera a jeho repo, tak to je snad na duvere v Quakera samotnyho, ze nenabidne k odberu nejaky svinstvo a predevsim, ze se Quejky  vubec nebude zabyvat vyrobou nakyho skodlivyho kodu. Kvuli stejny duvere si taky pridavame dle potreby ostatni repa - vylucne od zdroju - lidi, kteri pro linux pracuji a fandi mu - tudiz tezko predpokladat, ze by chteli Linux nabourat!
Tot muj selsky pohled na vec :D 
« Poslední změna: 09 Prosince 2008, 17:14:01 od hase »
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #10 kdy: 09 Prosince 2008, 17:35:54 »
Tot muj selsky pohled na vec :D 
<< OLOL ..

nic proti quejkymu, ale na nejakou duveru v cloveka samotneho nebo jak to pises se afaik neda vzdy spolehat .. treba ja osobne bych si s rootovskejma pravama quejkyho balicek nespustil (stejne jako balicky z x dalsich repos, stejne jako instalatory od x jinejch provideru ..)

diwoczaak ti muze rict, jak jsem hystercil, kdyz jsem si kvuli nemu nainstaloval jeden kousek sw a zjistil jsem, ze nevi jak ho odinstalovat .. (zkousel tehda suse)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #11 kdy: 09 Prosince 2008, 17:59:24 »
[

nic proti quejkymu, ale na nejakou duveru v cloveka samotneho nebo jak to pises se afaik neda vzdy spolehat .. treba ja osobne bych si s rootovskejma pravama quejkyho balicek nespustil (stejne jako balicky z x dalsich repos, stejne jako instalatory od x jinejch provideru ..)

diwoczaak ti muze rict, jak jsem hystercil, kdyz jsem si kvuli nemu nainstaloval jeden kousek sw a zjistil jsem, ze nevi jak ho odinstalovat .. (zkousel tehda suse)
No, ono ja tu duveru v cloveka mam porad. Vim ze je to v dnesni dobe naivni pristup, ale mam za to, ze je to jednim z dulezitych faktoru lidskosti vubec...Takze su svemu pristupu rad. Kdyz se u mne snoubi cit a logika, tak se malokdy napalim - snad nikdy.
Co se tyce nas dvou, tak asi u Linuxu nebudeme nikdy na stejne vlne, pac ja si to uzivam a ty to prozivas :D Ja treba skacu radosti, ze jsem novy piano (koupil sem ho min. tyden) zapojil na MIDI do WIDLI - a ono to JEDE ;D Takze muzu vesele experimentovat a mixovat...Verim ze u te muziky by sme byli stejne vlne vic...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

nettezzaumana

  • Host
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #12 kdy: 09 Prosince 2008, 18:01:54 »
.. Kdyz se u mne snoubi cit a logika, tak se malokdy napalim - snad nikdy.
OLOL!!! ty mi davas :D .. uz mi tohle nedelej .. poprskal jsem si kafem LCD a klavesnici .. ;)

.. to vis ze jo. u me se zase snoubi krasa s inteligenci ;D
« Poslední změna: 09 Prosince 2008, 18:04:40 od nettezzaumana »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: K cemu jsou vlastne repozitare?
« Odpověď #13 kdy: 09 Prosince 2008, 18:07:51 »

OLOL!!! ty mi davas :D .. uz mi tohle nedelej .. poprskal jsem si kafem LCD a klavesnici .. ;)


[/quote]
no na to bacha - a ne jenom na kafe ;D ;D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.